Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2627. Zaterdag 19 Juli 1890. 30e Jaargang. DE Z WHITE BRIEVENTASCH. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden pnjjs. Ult blad vereehljnt UiusdaR- en Vrijdasavond bij den ultgever P. X. VAN BE 8ANDE te Ter Ncnzen. Bij deze courant belioort ceu bijvoegsel. Jr*olitieli Overzicht. Sedert maanden heerscht onder de niet Turksche stammen in bet gebied des Sultans onrust. Stroop- tochten, gevechten tusscheu gewapende benden, dorpsbranden, moorden in Armenie en Albauie, tallooze arrestaties door de Turksche politie, ziedaar het werk van den dag. De groote leider der beweging is Rusland of liever de panslavistische vereenigingeu, die meeneu het Russische rijk niet beter te kunnen dienen, dan door het aanstoken van ongeregeldheden eu de zoogenaamde Slavische Staten doen dat werk. Had Rusland de handen geheel en al vrij, de heirscharen van den Czaar zouden spoedig den Kaukasus en den Balkan achter zich hebben en duizenden zouden in de gelegenheid worden gesteld om kennis te maken met de Siberische ijsvlakten om een lot te ondergaan erger dan kogel en strop. Een correspondent van een Duitsch blad heeft onlangs een ouderhoud gehad met den Koning van Zweden en Noorwegen, die daarbij groote genegen- heid voor Duitschland toonde. Russische en Fransche bladen hebben daaruit de gevolgtrekking gemaakt, dat hij bereid was, zich aan te sluiten bij het drievoudig verbond. Van de eerste is echter de Novoje Vremja, die geacht wordtuit regeeringskringen te worden geinspireerd, van een ander gevoelen, maar, zegt zij, het lijdt geen twijfel, dat het bezoek des Keizers een geweldigen indruk heeft gemaakt op de Nourwegers en hen vriendschappelijker voor de Duitschers heeft gestemd. Ook de Novosti, het eenige Russische blad, dat nog als liberaal kan gelden, begrijpt niet op welken grond bet vermoeden kan rusten, dat Koaing Oscar zich zou willen aansluiten bij het drievoudig verbond, maar zij zou bet niet vreemd vinden, dat Keizer Wilhelm beproefde hem daartoe over te halen. Vroeger is Zweden Ruslands bitterste vijand geweest. De laatste Russisch-Zweedsche oorlog was in 1808 en 1809 en de oude wonden zijn nog niet geheeld, Finland is nog niet door Zweden vergeten. Zou het dan zoo moeilijk zijn, den opvolger van Gustaaf Adolf en Karel XII tot deelneming aan een verbond tegen Rusland te bewegen? De Nord, het Brusselsche orgaan der Russische regeering, veronderstelt eveneens, dat Zweden en Noorwegen zich niet bij het drievoudig verbond hebben aangesloten en hoopt veel van de vijandschap der Skandinaafsche deinocratie tegen Duitschland. Vorst Bismarcks uitlatingen over het gebrek van moed der Duitsche pers heeft vele Duitsche bladen, die den machtigen rijkskanselier hebben gediend, aanleiding gegeven hun gemoed aan den gtvallen staatsman te koelen en over het algemeen is het FEUILLETON. Een verhaal uit de papier en der hertogin van Nottingham. 1) Wat betaal je daar voor het kijken?" vroeg een bakkersjongen met eene broodmand op den schouder, aan een jonkmau in een grauwgelen overjas en eene kokarde aan zijne muts, die op een kouden December- avoud voor een geriug huisje in de voorstad van eene der grootste havensteden in het zuiden van Engeland stond, en zijn gelaat dicht tegen het vensterraam van de woonkamer drukte. Tracy Walkingham, dus was de naam van den persoon die naar binnen keek, had ten antwoord kunnen geven dat hij er duur genoeg voor betaalde want hoe meer hij naar binneu gluurde, hoe meer hij gevoelde dat hij zijn hart verloor. Tracy was soldaat, doch daar hij een zijner officieren, met name d'Arcy bediende, mocht hij geen uniform dragen. Toen hij zestien jaar oud was, was hij een strengen schoolmeester ontloopen en had hij zich laten werven voor een regiment infanterie. Ongeveer drie weken voor den tijd, waarop ons verhaal begint, had zijn heer hem op een morgen vroeg naar de waschvrouw gezonden. Op weg der- waarts was al zijne opmerkzaanheid gaande gemaakt oordeel der Duitsche bladen over den morrenden Bismarck bijzonder streng. Zeer terecht wordt die houding in de Munchener Neueste Nachr. gegispt. Zelfs als men niet in aanmerking neemt, zegt dit blad, hoe veel bitters Bismarck in de laatste maanden heeft moeten onder- vindeu, dan zou nog de Duitsche pers, uit respect voor zich zelf, een man niet door het slijk mogen sleuren, dien zoo lang alle volken van Europa ons hebben benijd, al blijkt het dat hij niet de boven- menschelijke kracht bezit teleurstellingen en kren- kingen zwijgend te dragen. Vorst Bismarck heeft waarlijk zooveel voor Duitschland gedaan, dat hij recht op een zachte beoordeeling heeft, wanneer hij thans zich soms vergeet. En als men de uit latingen des vorsten werkelijk zoo ongepast vindt, waarom zwijgen die fijn gevoelende bladen er dan niet over, in plaats van met zichtbaar behagen er breedvoerig over te schrijven P De Afnka reiziger Stanley is getrouwd, ofschoon zijn gezondheidstoestaud veel te wenschen overlaat. Aangenaam zal het hem ook niet zijn, dat zijn reisgenoot Casati, die geruimen tijd in de aequato- riaal-provincie bij Emin-pacha heeft vertoefd, zich zoo ongunstig uitlaat over zijn houding tegenover Emin. Volgeus den Italiaan heeft niet Stanley Emm gered, maar redde Emin Stanley, want Stanley verkeerde met zijn expeditie in zoo hopeloozen toestand, dat hij zonder Emins hulp verloren ware geweest. Wat zulen wij tot deze dingen zeggen De Italiaansche Kamer heeft met 161 tegen 41 stemmen de maatregelen goedgekeurd, welke ten behoeve van de stad Rome door de regeering zijn voorgesteld. Bonghi ontwikkelde een motie, waar- bij de regeering wordt uitgenoodigd, door alle haar ten dienste staande middelen de internationale scheidsrechterlijke uitspraak te bevorderen, welke motie eenparig door de Kamer werd ondersteund en waaraan Cnspi zijne goedkeuring heehtte. Als alle Kamers, Huizen en Parlementen dat nu mee eens zijn, dan kan men zeker aan't legerverdunnen gaan tot op het getal dat voor bewaring der rust en orde noodig is, en zijn de menschen eenmaal zooals zij wezen moeten, dan kan ook het restant huiswaarts keeren. De Commissaris des Konings in Zeeland maakt bekend, dat de opening der jacht op water- wild, zijndeeenden, duikers, waterhoenders, water- snippen, schrieken, kemphaueu, strandloopers, wul- pen en plevieren, in deze provincie doorGedeputeerde Staten is bepaald op Donderdag 24 Juli aaustaande. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft als zijn gevoelen medegedeeld, dat de verkiezing van nieuwe Raadsleden in gemeenten welker be- volking blijkens de laatstgehouden 10-jaarlijksche door een meisje, dat met een medicijntleschje in de hand spoedig uit een apothekerswinkel kwam en inidden over de straat wilde loopen, waarbij zij niet dacht aan de postkoets met vier paarden, die haar ongetwijfeld had overreden, indien Tracy haar niet tijdig bij den arm had gevat. Gij zult over reden worden als gij niet beter omkijkt, riep hij haar losweg toe. Maar terwijl hij zoo sprak, keerde zij haar gelaat tot hem. Ik ben misschien wat al te ruw jegeus u geweest, voer hij voort, maar op een anderen toon heb ik uw arm niet al te hard gegrepen Ik ben u zeer verplicht hernam zij. Gij hebt inij geen zeer gedaan. Ik dank u, voegde zij er bij, en zag nog eens naar hem om, terwijl zij de deur van een aan de overzijde gelegen liuis opende met den sleutel, dien zij in de hand had. De deur ging achter haar dicht en zij was verdwenen, eer Tracy woorden kon vinden om haar terug te houden want zoo het ooit gebeurde dat iemand bij den eersten blik verliefde, dan was het hier. Hoe kort die ontmoeting ook was geweest, geheel zijn hart was er bij in- geschoten. Eenige minuten lang bleef hij staan en staarde op het liuis. Daarbij was hij te zeer ge- troffen eu door zijn gevoel te zeer overmeesterd, om te bespeuren, dat, gelijk dit altoos het geval is, als iemand op de straat staan blijft en naar iets kijkt, zich langzamerhand een hoopje menschen om hem heen verzamelde, die alien iu dezelfde richting volkstelling zooveel is vermeerderd, dat een uit- breiding van het aantal Raadsleden noodzakelijk is, niet moet plaats hebben binnen 6 maanden na de officieele vaststelling van het cijfer der bevolking, maar gelijktijdig met de periodieke verkiezing in 1891, een oplossing, die, zooals men zal weten, door sommigen werd voorgestaan, door anderen echter bestreden op grond van artikel 8 der Ge- meentewet, hetwelk luidt ,/De verkiezing ter vervulling der plaatsen, die door ontslag, overlijden of om een andere reden openvallen, geschiedt binnen zes maanden na dat openvallen, op den door Burgemeester en Wethouders te bepalen dag". Ten behoeve van de volkstelling was den Commissarissen des Konings in Januari door den Minister van Binnenlandsche zaken verzocht ge- worden, hem vodr 1 Aug. a. s. te zenden eene opgave van de oppervlakte van hektaren en aren van elke gemeente binnen de provincie. Tbans heeft den Minister den Commissarissen geschreven, dat die opgave niet behoeft te geschieden, daar hij de verlangde cijfers zal laten nernen uit de verslagen van de hoofdcommissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigen- domtnen, waarin eene nauwkeuriee opgave is te vinden van de uitgestrektheid van elke gemeente. De weinige, nog in leven zijnde oud-strijders van 1830/31, gerechtigden tot het dragen van het Metaleu Kruis en de Citadel-medaille, zullen zeker met vreugde vernemen, dat het eindelijk aan het bestuur van den Noord-Brabandschen bond van het Melalen Kruis, en niet het minst aan de rnensch- lievende zorg van den president van dien bond, is mogen gelukken den grondslag te leggen voor een fonds, waaruit in nooddruft verkeerende en tot werken niet meer geschikte kameraden, voor de hun nog weiuig overblijvende levensdagen eenige onder- steuning zullen kunnen genieten. Dat edele doel, zoolang verschoven, zal dan eindelijk worden bereikt, en zeker zal het bij de aanstaande feestelijke vereeniging van dien bond, op den 2 Augustus aanstaande, te 's Hertogenbosch, zijn gewenscht beslag krijgen. De heer Henry Tindal zit niet stil. Hij heeft thans weer een open brief geschreven aan den heer W. Rooseboom, lid der Tweede Kamer, majoor van den generalen staf, naar aanleiding van diens interpellatie op 19 Juni j.l., waarbij hij de handelingen des heeren Tindal onvaderlandslievend noemde. De heer Tindal bespreekt uitvoerig nog eens wat er naar aanleiding van zijn adressen aan de Tweede Kamer is voorgevallen, betoogt nogmaals dat een vloot zeer goed voor 's Gravenhage kan komen en de residentie bombardeeren, waarvan de uitwerking vreeselijk zou zijn. Voorts wijst hij er op, dat nooit bij de tegenwoordige inrichting onzer bleven kijken en elkander vroegen wat er dan loch te doen was. Toen de jonge soldaat dit eindelijk bespeurde, vervolgde hij zijn weg, doch daarbij was hij zoo diepzinnig en verstrooid, dat hij reeds vijf minuten voorbij de woning der waschvrouw was, eer hij zijne dwaling gewaar werd. Bij het terugkeeren richtte hij het zoodanig in dat hij tweemaal het huis voorbij kwam, maar hij zag niets meer van het meisje. Hij kwam nu op het denkbeeld, naar den apotheker te gaan en naar haar te vragen, maar dat gevoel van schaamte, dat ons zoo dikwerf van dergelijke navorschingen terug houdt, hield ook hem terug, en zoo ging hij dan maar weder naar huis, zonder meer te weten dan wat zijn oogen en ooren hem gezegd hadden, namelijkdat dit jonge meisje het liefe- lijkste gelaat en de innemendste stem bezat, die hem ooit was voorgekomen en dat overigens dit bekoorlijk schepsel van een stand was in de maat- schappij, die niet boven den zijnen was verheven. Hare kleeding, alsmede het huis, waarin zij woonde gaf te kennen, dat zij in behoeftige omstanaigheden verkeerde, en wellicht leed zij volslagen gebrek, ofschoon hij tegelijk gevoelde dat hare gelaatstrekken en hare taal eene mate van beschaving en fatsoen verrieden, die weinig met armoede strookte. Wellicht was zij eene jonge dame, die in verachterde omstan- digheden was geraakt. Tracy hoopte intusschen dat dit niet het geval mocht zijn want dan moest zij toch in weerwil harer armoede uit de hoogte weermiddelen de concentratie of samentrekking der gemobiliseerde troepen voor den vierden mobilisatie- dag zal kunnen beginnen. //Zoolang," zegt de heer Tindal ten slotte, //de oogen van uwe mede- leden niet geopend zijn, is de door u, sedert jaren volgehouden houding in de Kamer een gevaar voor ons land." Exemplaren van dezen open brief zijn, voor zoolang de voorraad strekt, gratis te bekomen bij de firma Ellerman, Harms Co. te Amsterdam. De Deli Ct. meldt het volgende den 11 dezer heeft te Edi een hevig en beslissend gevecht plaats gehad, waarbij door de Hollandsche troepen al de bentings veroverd werden, welke de Atjehers hadden opgericht. De Hollanders hadden een verlies van 23 gewonden waaronder 2 officieren, de luit.-ter-zee Van der Hegge Spies en de luit. der inf. Swart. De Atjehers daarentegen lieten 80 dooden inhunne handen en leden bovendien groote verliezen in ge- sneuvelden en gewonden. Na het eerste gevecht en toen alles rustig scheen speelde de bataljonsmuziek het Nederlandsche volkslied in een der veroverde bentingsplotseling echter vielen eenige schoten, afkomstig van Atjehers die zich verborgen hielden in de loopgraven, welke zij in de onmiddellijke nabijheid van die benting gemaakt hadden. De commandant van de landings- divisie van de Prins Hendrik gal dadelijk bevel tot den aanval en luit. Van der Hegge Spies stelde zich aan 't hoofd zijner manschappen en viel op de Atjehers aan. Een hevig gevecht van man tegen man was hiervan het gevolg en al de Atjehers, die zich in de loopgraven bevonden, werden afgemaakt. Gedurende dit gevecht sprong een Atjeher met een klewang gewapend op luitenant Van der Hegge Spies toe, die den voor hem bestemden houw met zijn sabel pareerdedit wapen werd echter bijna in tweeen gestagen en woudde hem door den terugslag aan 't voorhoofd. Algemeen wordt de houding en de moed van dezen officier zeer geroemd. De Atjehers, die aan het bloedbad ontkomen waren vluchtten in de rimboeh, waar zij door de troepen vervolgd werden. Het blad verneemt verder dat de troepen eenigen tijd te Edi zullen blijven om een militairen weg naar Deli te maken. Een tamelijk uitgestrekt heidevlak in Gro- ningen's Westerkwartier, namelijk te Opende aan de Friesche grens, zal in ontginning gebracht worden, en wel door toepassing van meer uitbrei- ding aan practische en productieve armenzorg. Te midden van bedoelde heidevlakte wordt een gebouw gesticht, dat als werkhuis dienst zal doen, en waarvan de verpleegden de rondom liggende gronden moeten ontginnen. Dit werkhuis wordt door de gemeente gebouwd en zal pi. m. 10,000 kosten, een bewijs dat de zaak die men op het oog heeft van eenigen omvang is. op hem nederzien. Misschien was zij integendeel eene dier wezens, die van nature een hooggeboren voorkomen bezitten, eene dier geboren gratien, zoo als de natuur ze somwijlen in de wereld gelicftte zenden dezelfde natuur, die in hare goedgeluimde oogenblikken niet zelden ook het omgekeerde doet, wanneer zij aan eene vorstin de houding en het gelaat van een straatwijf geeft. Hoe dit dan ook zijn mocht, de hoogste wensch zijns harten was, haar weder te zien. Toen daarom zijn heer aan- gekleed en uitgegaan was om te middagmalen, richtte hij wederom zijn schreden naar de wijk waar het meisje woonde. Het was nu avond en hij vond derhalve gelegen heid het huis en de buurt beter in oogenschouw te nemen, zonder zelf opgemerkt te worden. Ein delijk was hij aan de overzijde des apothekers en zag om. Het was eene armoedige straat, naar alle waarschijnlijkheid slechts bewoond door arme lieden, voornamelijk kleinhandelaars, want bijna ieder huis was een winkel, gelijk men aan de lichten en de koopwaar aan de vensters kon zien. Alleen het huis waar de onbekende schoonheid woonde, maakte eene uitzondering. Het waren alien geringe ge- bouwtjes, slechts van twee verdiepingen hoogen juist dat huis was donker van den gevel tot de stoep, een zwakke lichtstreep uitgezonderd, die door een der twee onderste ramen heen schemerde, en naar alle waarschijnlijkheid veroorzaakt werd door een voeg of spleet in het venster, die van binnen sloot, \EI ZEVS( HE lOIRAXT WW

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1