Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2626. Woensdag 16 Juli 1890. 30e Jaargang DE burggravTnT Binnenland. FEUILLETON. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. Voor ADV^RTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,*0. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Ult folad versehljnt Dlnidai- en Vrijdaffavond blj den ultgever P. J. van be SANDE te Ter Ncnzen. lr*olitieli Overzicht. Veel beweging maakt het Duitsch-Engelsch traktaat nog steeds in de wereld. Vooral in Italie is men met de schikking matig gediend, omdat men vreest dat Engeland spoedig alleenheerscher zal worden in den driehoek van kaap Gardafui. Zoo zou de Brit dan de uitgangen en de ingangen van de Roode Zee in bezit krijgen, want uit Egypte verdwijnen de Britten niet; John Bull zou zijn koffers pakken en het Nijlland verlaten? Niemand die 't meer gelooftJohn Bull zelf allerminst. In de vergadering van Zuid-Afrikaansche kooplieden en andere belanghebbenden te Londen heeft men zich ook tegen de Engelsch—Duitsche overeenkomst verklaard, terwijl ook de Kaapsche regeering tegenspartelt. Men heeft zich tot Salisbury gewend, die het niet met die vertoogen eens was, maar verdere ophelderingen weigerde, met het oog op het naderende debat in het Parlement. Generaal Joubert uit de Transvaal is ook op reis naar Londen en is zeker belast met belangrijke bood- schappen. Men zegt dat de Duitsche Keizer met zijn vloot bij de overname van Helgoland wil tegenwoordig zijn. De hertog van Edinburg zal met een smaldeel daar verschijnen om de plechtige overdracht te doen. Het schijnt wel waar te zijn dat majoor Wissmann ontslag uit den Duitsch-Oost-Afrikaanschen dienst gevraagd heeft. Keizer Wilhelm en Koning Oscar zijn dikke vrienden geworden, zoo vertellen ons de Noorsche bladen. Een nauwe aansluitiug van de Scandinavische rijken bij Duitschland wordt ver- wacht en als men de ovaties die de Noren en Zweden en Denen den Reisekeiser brachten, voor geineend verklaart, dan mag men met grond geloof slaan uan die nauwere vereeniging, hoewel men eer geneigd zou zijn den Denen met zooveel Duitschen zin toe te kennen, in het oog houdende den roof van Sleeswijk en Holstein en de nauwe verwantschap met Rusland, als die van vader en schoonzoon. In het district Solingen, een van de middelpunten der metaal-nijverheid, is eene arbeidstaking door de fabrikanten in het leven geroepen. De toedracht der zaak is deze. Eene vereeniging van scharen- scherpers, onder leiding van den sociaal-democraat Albert Freund, heeft een firrna //ge boycott". De Fabrikanten-vereeniging heeft daartegenover gezegd, geeu schaar meer te zullen laten scherpen ua 7 ljuli, indien de ban niet op dieu datum was opgeheven. Het bestuur dezer vereeniging heeft eene bekendmaking uitgevaardigd, waarin het kort en bondig zegt, zich mmmer aan de onbegrensde willekeur eeuer werkliedeu-vereeniging te zullen onderwerpen. Voor het rijksgerechtshof te Leipzig hebben terechtgestaan de anarchisten Reinbolt, van beroep kleermaker, en echtgenoote, Behr, schilder, en Wa- genknecht, slotenmaker, beschuldigd van het te 13) (Slot) x Den laatsten nacht, tegen twee uur, viel hij uitgeput op de canape en droomdeHij zag Blance tegenover den graaf en hoorde haar zeggen Als ge mij nadert, bega ik een ongeluk. Hij zag haar gereed zich te doorsteken, toen hij wakker schoot. Hij hoorde haastige voetstappen op zijn erf, hoorde kloppen op de deur. Wat was dat Haastig ging hij open doen, en zagBlanche, die half in zwijm in zijne armen viel, zoodat hij haar op de canapd moest dragen. Toen Blanche op de canape lag, had ze nog even de kracht te gliralachen en een teeken te geven, dat de bezwijming zou voorbijgaan en zij zich daarna zou verklaren. Naast haar geknield met de oogen strak op haar gericht ondervroeg hij haar met den blik hoe zij de vrouw, wier huwelijk den volgenden dag zou gesloten worden, zich nu hier als in zijne armen bevond. Eindelijk richite zij zich op en keek in het rond. Zoo zijn uwe koffers klaar, Gaat ge Berlijn verspreiden van te Londen gedrukte geschrif ten, waarin aangespoord wordt tot het vermoorden van den Keizer en tot gewelddadige omverwerping van de Duitsche rijks—regeering. In de woning der beschuldigden werden herhaaldelijk bijeenkom- sten van anarchisten gehouden, waarin vooral vrouw Reinbolt het woord voerde. Uit het verhoor bleek dat de beschuldigden sedert geruimen tijd reeds in betrekking gestaan hebben met anarchisten te Londen, Petersburg, Parijs en in Amerika. Het openbaar minislerie eischte van 6 tot Sjaartucht- huisstraf. De Bulgaren hebben de Porte doen weten door den Servischen gezant, dat de bekende nota niet moet worden beschouwd als een eisch of een be- dreiging, maar dat Bulgarije alleen inlichtingen wilde geven over den toestand, waarin het verkeert, en aan den Turkschen Sultan, als suzerein, bijstand wilde verzoeken. De Sultan heeft op aandrang der mogendheden last gegeven, de opstanden onder de Armeniers krachtig te onderdrukken. Ofschoon er nog veel volk in de Bowstreet en naburige straten zich vertoonde, zoo seint men uit Londen, dat er nog enkele botsingen tusschen de politie en het janhagel plaats hadden, begint toch alles een rustiger aanzien te verkrijgen. De brieven- bestellers hielden eene vergadering, die door 5000 personen werd bijgewoond. Er werd besloten, de werkstaking te beginnen, tenzij alle niet tot de Unie behoorende bestellers outslagen werden. De administratie weigert echter om zich voor dien eisch te buigen. Een later telegram zegt, dat de werkstaking met algemeen is, daar dusver slechts 200 ambtenaren bij de verschillende departementen den dienst weigerden. Zij werden outslagen en vervangen. De post-administratie beschikt over een voldoend aantal reservisten om alle werkstakers terstond te vervangen. De werkstaking onder de politie is geheel geeindigd. De chefs hebben kunnen zien, dat alle hout geen timmerhout is en dat er nog wel wat valt te verbeteren in het voor- beeldige Londensche politie-wezen. De Amerikanen zullen ook vreemd op hun neus gekeken hebben toen de Chineesehe gezant te Washington met de boodschap kwarn, dat aau geen Amerikaan meer toegang tot het Hemelsche Rijk zal worden verleeud, indien de wet tot wering van Chineezen in Noord—Amerika niet wordt ingetrok- ken. Een groot deel van de rijkdommen van China stroomt naar Amerika en het sluiten van China voor den Amerikaanschen handel zou voor de Amerikanen zeer nadeelig zijn. De zonen van het Hemelsche Rijk zijn ook op zelfbehoud bedacht. 't Is leer om leer. vertrekken Welnu dan gaan we samen. O, Blanche, wat zegt ge 1 Samen vertrekken IJlt ge niet? Neen, nu niet, een maand geleden misschien wel toen ik mijzelven voorloog. Maar wees bedaard, ik zal u alles vertellen. Ge zijt dus van Mareuil gevlucht? Ja. Alleen, en te voet, 's nachts. Dat kon niet anders. Zonder iemand te waarschuwen Ik wilde mij elken terugtocht afsnijden. We zullen over de grenzen gaan en daar trouwen. Is 't nu genoeg? Ik heb mijn maatregelen goed ge- nomenmijne koffers zullen dadelijk arriveeren. Ook heb ik aan de kinderen gedacht. Oudanks de koortsachtige spanning was ik helder van geest. De millioenen van den graaf zullen we moeten missenmaar we zullen toch aan niets gebrek hebben. En de kinderen. Ik was toch gewoon om 'savonds, als de juffrouw reeds bij de kinderen was, haar mijn bevelen op een beiefje te geven, dat ik onder de deur stak. Nu heb ik bevolen dat de kinderen met mijne koffers mee zouden ko- men en even aan uw huis ophouden. Zoo ben ik achter door weggeslopen en heb zelfs door de haag moeten kruipen. En de markiezin Yoor haar heb ik een briefje op mijn tafel achtergelaten. Omtrent het Prinsesje meldt het N. v. d. D. het volgende Haar lichamelijke ontwikkeling en gezondheid laten niets te wenschen over, en ook op geestelijk en verstandelijk gebied maakt zij gelukkig snelle vorderingen. Gelijk men weet, was aan den heer T. Gedeking de taak opgedragen het Prinsesje in de vakken van het lager onderwijs te onderrichten. Diens taak nu loopt bijna ten einde. Na de vacantia zal hij niet meer, zooals totnutoe elken dag, doch slechts twee dagen in de week het onderwijs voort- zetten. De heer Dr. J. J. Salverda de Grave is thans met de leiding van het verdere onderwijs belast. Mej. Liotard, die haar de Fransche taal onderwees is sinds geruimen tijd vertrokken en mede door den heer Salverda de Grave vervangen. Het onderwijs in de Engelsche taal geschiedt door mej. Saxton Winter, terwijl H. M. de Koningin zelve hare dochter les heeft in de Duitsche taal. Deze studies worden afgewisseld door lessen in de muziek, teekenen en schilderen, welke laatste mede geschieden onder toezicht van H. M. Het spreekt van zelf, dat er nog tijd genoeg overschiet om de poppenkamer, welke in het cha let van het Prinsessetuintje gelegen is, herhaalde lijk te bezoeken. Ook de speelkamer wordt natuurlijk niet vergeten. Dezer dagen is hierin geheel nieuw meubilair aangebracht en een keurig plafond ge- sehilderd. Nu de vacantie weder begint, zullen de spelen in de open lucht wel weder op de voorgrond komen en ook de noodige tijd gewijd worden aan paard- rijden en varen. Het correspondentie-blad van het Nederlandsch onderwijzers-genootschap bevat het rapport van het hoofdbestuur van het N. O. G. aangaande de ingekomen antwoorden op de vragen aan de afdeelin- gen gesteld, over het onderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek. Als resultaat van de beschouwingen, waartoe de antwoorden op de vragen door het hoofdbestuur gesteld aanleiding gaven, mogen in de eerste plaats gelden de volgende stellingen 1. Het onderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek mag niet alleen beschouwd worden als eene gepaste en nuttige afwisseling der gewone werkzaamheden, maar moet wel degelijk totstrekking hebben het bevorderen van de gezondheid der leerlingen en de versterking en harmonische ont wikkeling van het lichaam. 2. Bij voorkeur worde het gymnastiekonderwijs gegeven in zijn vollen omvang door een vakonder- wijzer. Slechts waar dit niet mogelijk is, stelle men zich tevreden met de orde- en vrije oefeningen En dat alles hebt ge om mij gedaan Hij kon niet laten haar vurig te omhelzen, haar, die hij nu toch wel dezijne kon noemen De ochtend naderde. De kinderen zullen spoedig komen, zeide Blanche. Gelooft ge wel, dat ik honger begin te krijgen. En voor het eerst werd haar door Gilbert eten voorgezet. Plotseling hield het rijtuig voor de deur stil, met de juffrouw maar zonder de kinderen. Waar zijn Guy en Jeanne? De graaf de Bagrassand heeft verboden ze mee te nemen. Dan hebt gij den graaf ingelicht, ik zal het onthouden. En dat zijn mijn koffers niet. Het zijn demijne. Ik verlaat Mareuil en ga naar Rivoironne. Terug naar het kasteel, koetsier. Tot straks, mijnheer Maujean. Hij keek mejuffrouw de Sainte-Severe streng aan, die zeide Binnen een uur zal mevrouw De Cabrol mij dankbaar zijn. Over een uur ben ik dame de compagnie van de gravin Laura de Bagrassand en zijt gij beiden vrij. De graaf een groote reis doen en zijn dochter en ik gaan mee. Blanche reed snel naar Mareuil met de bedoeling den graaf te vragen met welk recht hij de kinderen onder leiding van den gewonen onderwijzer, mits deze zich voor die taak behoorlijk heeft voorbereid. 3. Er moet voor elke school, waar gymnastiek onderwijs gegeven wordt, een leerplan voor dat vak worden vastgesteldhierbij moet rekening gehouden worden met den leeftijd, de lichamelijke ontwikkeling en het geslacht der kinderen. De tijd voor dit vak mag en behoeft ook niet al te bekrompen gesteld te worden. 4. Gymnastische spelen zijn bijzonder aan te bevelen, inzonderheid in de eerste helft van deu leertijd. Het zoogenaamde vrije spelen mag echter niet in de plaats treden van het eigenlijke gymnas tiekonderwijs. 5. Het hoaden van gymnastische oefeningen in de gewone schoollokalen is streng af te keuren eene goed ingerichte speelplaats is een minimum eisch voor elke school. Beter nog is een eenvoudig frisch, afzonderlijk lokaal. 6. Er moet opzettelijk werk gemaakt worden van het doen waardeeren van gymnastische oefe ningen, zoowel bij onderwijzers als bij ouders vooral bij de laatsten moet men op voorzichtige wijze bezwaren en vooroordeelen tegen dat vak zoeken weg te nemen. In de tweede algemeene vergadering der Nederlandsche Heidemaatschappij werd medegedeeld dat volgeus een ingesteld onderzoek uaar de woeste gronden in ons vaderland, deze niet, zooals totnu toe opgegeven was, eene oppervlakte van 713,000 H. A. besloegen, doch slechts ruim 600,000 H. A. Daar deze opgave zoo nauwkeurig mogelijk samen- gesteld is, blijkt dus dat er in de laatste jaren reeds veel woeste gronden zijn beboscht, en de vorige opgaven niet zeer nauwkeurig waren. Aan bosch besloeg ons vaderland ruim 210,333 H. A. waarvan 118,333 H. A. akkermaalsbosschen en 92,000 H. A. dennenboschen. Hoe groote sommen voor goede boomgaarden in de Tielerwaard betaald worden, bleek, naar men meldt, op een te Ophemert gehouden verkooping. Bedoelde boomgaard, van appelen en peren, groot 2£ H.A., bracht, behalve de onkosten, den aan- zienlijken prijs van 12,000 gulden op. Geen wonder, dat jaarlijks nog het groot aantal boom gaarden in de Betuwe blijft toenemen. In het ffWestland" wordt thans langzamerhand met den aalbessen-pluk een aanvang gemaakt, dit jaar, door gebrek aan zonnewarmte echter, zeer langzaam en later dan gewoonlijk andere jaren het geval is. In den drukken tijd van den pluk geeft deze eene ongekende bedrijvigheid. Alles wat hdnden heeft is dan in de tuinen bezig, vooral voor vrouwen en kinderen komt de tijd om een aardig sommetje te verdienen wie een beetje vlug bij dien arbeid is, kan tot ongeveer een gulden per dag verdienen. Welke afmetingen de teelt van had teruggehouden. Daar aangekomen, vond zij den graaf in het salon. Mijnheer, ge zult me verklaren begon de burggravin. Mevrouw, uwe kinderen slapen nog, ze weten van niets. Maar ik heb u ook een verwijt te doen. Welk, zei zij op hoogen toon. Hij hernam Gij hebt geen vertrouwen in mij gesteld. Had ik dat niet verdiend Waarom mij niet gezegd, dat ge niet met mij trouwen kondet, omdat gij een ander liever hadt dan mij Ik wacht nog altijd op uw woord, dat den schijn bevestigt. En zei op medelijdenden toon Ge vergeet, dat ik van mijnheer Maujean vandaan kom en dus niets te zeggen hebben kan. Maar waarom dan te vluchten. Als gij mijnheer Maujean huwt, dan zal het hier zijn op uw kasteel, nergens anders, en ik zal u niet in den weg staan. Zij kreeg medelijden met den man, die, ondanks zijn verdriet, zoo weinig toornen kon. Hij vervolgde: Willen we nu naar uw grootmoeder gaan Het zal u wel aangenamer zijn, als zij uit mijn mond verneemt dat ik afstand van u doe voor een ander. Door zooveel edelmoedigheid voelde ze zich overwonnen. Vergeef mij, mijnheer De Bagrassand, in ben niet oprecht jegens u geweest. Mu Samen gingen ze naar de markiezin, die in b leunstoel zat, welken zij bijna niet meer TER \EIZE\SCHE (OHIIAVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1