Sooisteit „d9 Thsstuin," flannonie ST. CECILIA, Hontenisse, CORCERT ts Walsoordsn, Gemengde berichten. Handelsbericbten. Advertentien. D. B. VAN ACKER en Echtgenoote, groote vraag, naar en dus een hoogen huurprijs van land ten gevolge heeft, is het om de loons- verhooging duurzaam te doen zijn, noodig, dat de landeigenaren den huurders te gemoet komen. In een vergadering van huurders is dan ook besloten, dat ieder huuner zich tot zijn landheer zal wenden, om, met het oog op de loonsverhooging, zoo moge- lijk vermindering van de pachtsom te erlangen. TER NEUZEN, 11 Juli 1890. Weder is het aantal oud-strijders van 1830 met een verminderd. Gisterenavond overleed alhier de oud strijder Marinns Rooze, in den ouderdom van ruim 82 jaren. In bezetting liggende op het Vlaamsche Hoofd was hij ook tegenwoordig bij de overgave der Citadel van Antwerpen en werd in December 1832 met de bezetting der Citadel als krijgsgevangene naar St.-Omer overgebracht en in Juni 1833 uit die gevangenschap ontslagen. Hij was ook gerechtigd tot het dragen van het meta- len kruis. Met ingang van den 15 dezer is de heer J. van Moort, kommies der le klasse bij 's Rijks belastingen te Axel, benoemd tot hoofdkommies der 2" categorie aldaar, en zijn aan dien ambtenaar tevens de functien opgedragen van dienstgeleider en sectie-ehef voor den velddienst. Ten verzoeke van de erven van den heer J. Scheele en diens echtgenoote mej. F. Nousen, en ten overstaan van den notaris Mr. J. P. Dronkers werden jl. Woensdag alhier in het openbaar verkocht de volgende perceelen, als 1°. een woonhuis en erf, in de Noordstraat alhier, waarvan kooper werd de heer J. J. Donze voor 4600 2°. een woon huis en erf, in den Schotschenhoek aldaar, kooper de heer H. Scheele Jz., voor f 1050 3°. 3 hektaren 20 aren 50 centiaren bouwland, in den Goeschen polder, gemeente Hoek, verkocht voor f 900 per 44 aren 56 centiaren (oud Gentsch gemet) of in massa voor 6473,30 aan mej. de wed. H. J. Tollenaar4°. het voortdurend recht van huur op eeue vrouwen zitplaats in de her- vormde kerk te Ter Neuzen, toegewezen aan den heer J. Dieleman voor 20. Alle koopers wonende alhier. Door het bestuur van den Kleine Zevenaar- polder werd Woensdag alhier, bij enkele inschrijving aanbesteed, het begrinden van den rijweg over den dijk tusschen den bovengenoemden en den Goeschen polder, ter lengte van 250 meters, waarvan aan- nemer werd de heer D. Tholens alhier, voor 386. Gisteren werd te Zierikzee door het Dag. Best, van het Waterschap Schouwen, bij enkele inschrijving in twee perceelen aanbesteedHet maken en zinken van een kraagstuk groot 800 M3. met het storten van 1100 scheepston stortsteen en bijbehoorende werken. Het maken eener bazaltglooiing langs den duinvoet. De minste inschrijver van het le perceel [was de heer M. van den Hoek, te Ter Neuzen, voor 4692 en voor het 2e perceel de heer P. Yink, te Noordgouwe, voor f 4550. Zaamslag. Met genoegen hebben we vernomen, dat de sergeant der infanterie, de heer L. C. Wortman, gedetacheerd aan den hoofdcursus ter opleiding van officieren te Kampen, met goed gevolg het examen heeft afgelegd voor het tweede of laatste studiejaar. Axel, 10 Juli. In den nacht van 8 op 9 Juli is in de R. C. kerk alhier diefstal gepleegd, door middel van inbraak. De dieven hebben eerst pogingen aangewend om door een raam binnen te komendoch toen dat misluktehebben zij eenige gaten in de deur geboord en zich op deze wijze toegang verschaft. Er zijn ontvreemd2 paar gouden oorbellen van het beeld van O. L. Yrouwe, 2 zilveren kelken, benevens eenige audere zilveren voorwerpen. Ook is de inhoud van 4 offerbussen meegenomen. De waarde van al het gestolene wordt geschat op eene som van f 350. De politie doet ijverig onderzoek maar tot heden ziju de daders onbekend. Hij werd onweerstaanbaar gedreven naar Mareuil en naar de ,/Delassement" waar hij zoo gelukkige oogenblikken gesleten had. Er aankomende, vond hij er de burggravin met de kinderen en de juffrouw. Na wat met hen te hebben rondgewandeld, stuurde Blanche de juffrouw en de kinderen weg, en een pijnlijk onderhoud had plaats. Zij vertelde hem dat haar huwelijk met den graaf zou doorgaan, dat de dag reeds was vastgesteld, dat ze het deed om hare kinderen, dat de graaf reeds twee millioen, die hij gaarne wilde verdubbelen, op haar hoofd had vastgezet, dat het huis te Parijs in de rue de Babylone weer was teruggekocht, dat En hij Ik ga van hier weg, terug naar Rome, om mijn studien voort te zetten, die ik reeds te lang heb verwaarloosd. Ze zagen elkander aan, en Blanche zei, met onbeschrijfelijk teederen blik O, Gilbert, vertrek niet, blijf bij mij, bij de kinderen; wij kunnen u niet missen, ik heb u zoo onuitsprekelijk lief De juffrouw kwam met de kinderen terug. Zij wischte de tranen weg, die in hare oogen waren opgekomen, en samen keerden ze huiswaarts. Bij het kasteel ziende, dat Maujean aan geen weggaan dacht, zei ze plotseling: Axel. Op den 21,ten Juli e. k. zal een aanvang worden gemaakt met den aauleg der Rijkstelegraaflijn Ter NeuzenZaamslagAxel. Koewacht, 9 Juli. Heden had alhier op het R K. kerkhof eene treurige plechtigheid plaats. Het gold de begrafenis van den heer Victor de Blieck, in leven secretaris van het R. K. kerkbe- stuur en voorzitter van het armbestuur. Verschillende vereenigingen, waarvan de overle- dene lid was, hadden zich bij den stoet aangesloten. Nadat de geestelijken de gebruikelijke plechtigheden verricht hadden, nam de ZeerEerw. heer Pastoor het woord en schetste den overledene, wat hij geweest was als kerk- en armmeester en hoe hij in dit collegie uitmuntte door zijne groote be- kwaamheden en welsprekendheid. De heer C. Dierick, burgemeester, prees hem als een menschen- vriend, die goed deed, waar nood heerschte en wiens heengaan door de geheele gemeente zou be- treurd worden. Ten slotte wijdde ook de heer A. Geerards eenige woorden ter nagedachtenis van den algemeeu beminden man en legde uit naam van het gezelschap van St. Sebastiaan, de Kaart- societeit en de Rederijkerskamer een schoonen krans op zijn graf. Slechts weinigen van de groote menigte, die deze plechtigheid bijwoonde, verlicten het kerkhof zonder tranen in de oogen te hebben en alien betreurden het vroegtijdig afsterven van den man, die een ware volksvriend was. Klnosterzande, 10 Juli. Zondag j.l. vierden de heer C. Fassaert (wethouder) en zijne echtgenoote, hun zilveren bruiloft. Door eenige meisjes was het huis versierd met guirlandes van groen en bloemen en eene eerepoort met toepasselijk opschrift geplaatst. De deelneming in het feest was algemeen, en des namiddags 6 ure bracht de harmonie St. Cecilia, waarvan de jubilaris bestuurslid is, den feestvieren- den eene serenade. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middeiburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 11 Juli het volgende vonnis uitgesproken Th. v. H., oud 56 j., visscher te Philippine, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. Nog werd behandeld de zaak tegen J. O., oud 19 j., landbouwersknecht te Axel, beklaagd dat hij op 5 Mei jl. des namiddags omstreeks 3J uur te Axel, als bestuurder van een wagen bespan- nen met twee paarden in de kerkdreef, zijnde de bebouwde kom, zoo onvoorzichtig en hard heeft gereden, althans sneller daD gematigden draf, zooals bij art. 37 der algemeene politieverordening van Axel van 8 December 1887 is verboden dat hij de vierjarige Suzanna Wolfert, die zich aldaar op straat be vond heeft overreden, waardoor dit kind aan het hoofd is verwond, bewusteloos opgenomen en eenige dagen onder geneeskundige behandeling geweest. Van wege het Openbaar Ministerie werden 6 getuigen en 1 deskundige voorgebracht. De Oihcier van Justitie vorderde beklaagdes vrijspraak daar zijns inziens de schuld van't over riden was gebleken niet aan hem te wijten te zijn. De uitspraak is bepaald op 18 dezer. De Haarl. Ct. deelt een bericht mede, waaruit blijkt, dat bij Zendingsfeesten oplichters ook al niet ontbreken. De cantinehouder op het Zendingsfeest bij Leyduin heeft een schade geleden van een vijftien gulden, tengevolge van hun kwade prak- tijken. Bij den cantinehouder waren vouwstoeltjes te krijgen men deponeerde bij de ontvangst een gulden en ontviug bij het terugbreDgen 75 cent terug, zoodat de huur van het stoeltje een kwartje kostte. Nu waren echter aan de muziekanten ook stoeltjes verstrekt, die zij na afloop van het feest eenvoudig lieten staan. En daarvan hebben gauw- dieven misbruik gemaakt. Zij hebben nl. deze stoeltjes medegenomen, aan de cantine ingeleverd, en per stuk drie kwartjes ontvangen, ofschoon zij vooraf geen gulden hadden gedeponeerd Naar aanleiding van de tegen haar uitge- brachte akte van beschuldiging, plaatst mevr. Bnlkley in sommige buitenlandsche bladeu een verklaring, waarin zij o. a. zegt, dat de daarin vervatte be- schuldigingen gegrond zijn op leugenachtige verhalen, vervalschte brieven en lasterlijke telegrarnraen dat zij de haar toegedichte brieven niet heeft geschre- ven; aan de twee man nen, die tegen haar get uigden, geen geld heeft gegeven gten valsche telegraramen heeft afgezondendat zij de twee maunen, voordat die naar Scheveningen kwamen, nog nooit gezien had. Zij klaagt verder, dat zij niet in kennis is gesteld van De markiezin ontvangt nog geen bezoeken. Ze gaf Gilbert de hand en ging naar binnen. Daar stond hij. Met kloppend hoofd hing hij naar huis met het vaste plan naar Rome te gaan, weg van de plaats waar hij zijn hoogste geluk had meenen te vinden. En hij dacht aan zijn moeder, die zoozeer tegen den adel opzag, aan de adellijke Blanche, die hem en misschien zich zelve opofferde aan de weelde Van inpakken evenwel kwam niet veel. Doch toen de huwelijksdag naderde, en juffrouw de Sainte- Severe af- en aanreed, voor de toebereidselen van het feest, toen kon hij het niet uithouden en bleef 'snachts op om zich geheel voor het vertrek ge- reed te maken. (Wordt vervolgd). de akte van beschuldiging en niet in de gelegenheid om zich te verdedigen. In de diergaarde te Rotterdam werden onlangs door eene leeuwin vier jongen geworpen. Dat beloofde eene groote aanwinst te zullen worden. Indertijd heeft de diergaarde van den heer Van Stolk ten gesohenke gekregen een jongen leeuw en drie jonge leeuwinnen, die in de Amsterdarasche diergaarde geboren warenvan deze dieren zijn achtereenvolgens drie op nagenoeg volwassen leeftijd gestorven; de eenige overgeblevene is de leeuwm, die thans vier welpen ter wereld bracht. De jonge dieren werden met de moeder zorgvuldig in afzon- dering gehouden, maar zij hebben slechts weiuige dagen geleefdde leeuwin heeft ze verslonden, zonder dat er een spoor van overbleef. Ongeveer gelijktijdig werden er van het paar pumas of Amerikaansche leeuwen in de diergaarde twee jongen geboren. Ook deze jonge dieren zijn na eenige dagen gestorven, evenwel zonder dat hier de moeder er schuld aan had. Eergistervoormiddag zijn op de algemeene begraafplaats te Leeuwarden ter aarde besteld de lijken van de schippersvrouw met drie harer kinderen, die Zaterdagnacht bij het zinken van hun vaartuig om het leven waren gekomen. Het was een hoogst aandoenlijk gezichtdie vier lijkkisten en daarachter de treurende vader met de drie hem overgebleven kinderen, twee jongens van 10 en 12 en een meisje van 13 jaar. Ds. J. P. Romijn sprak een hoogst treffeud woord, dat op alle aanwezigen een diepen indruk maakte. Kort vdor de begrafenis was ook het vijfde lijk, dat van een meisje van 3 jaar, dat nog altoos werd vermist, uit een der stadsgrachten opgehaald. Het gerucht liep gisteren omtrent een afschu- welijken kindermoord in de Zwartebijlsteeg bij het Hekelveld, te Amsterdam. De zaak, hoe ernstig ook, liep echter beter af dan men aanvankelijk moest gelooven. Ziehier wat gebeurd is. Een zekere vrouw S., die met een dertienjarigen knaap en een achtjarige dochter haar man verlaten heeft, woont samen met een anderen man, die op zijn beurt ook zijn vrouw en kinderen in den steek heeft gelaten. In dit verwarde of liever bijeengegaarde huis- gezin was de 13jarige knaap, bovendien ziekelijk en zwak van gestel, steeds de zondenbok, en meermalen gebeurde het, dat zijn 25jarige broeder een marinier, de taak op zich nam om den jongen, verdiend of niet verdiend, een pak slaag toe te dienen. Zoo ook eergisterenavond, en toen deze strafoefening gedaan was, bond men den jongen aan een hand en een voet aan een kram, geslagen in den muur bij de zoldering. Het zusje kreeg last, dat ze geen hulp mocht roepen, en daarop giugen man, vrouw en marinier (zoon) naar de komedie. Tegen half een werden de buren door het achtjarig zusje te hulp geroepen haar broertje was zoo naar zeide zij. Inderdaad, de knaap was reeds lang bewusteloos en den dood nabij. De buren haastten zich het touw af te snijden en het kind liefderijk te verplegen waaraan het behoud van zijn leven te danken is. Tegen twee uren kwamen de onmenschen thuis, en het is te begrijpen, dat de ontvangst door de buren was, zooals ze wezen moest. De politie heeft tegen de ontaarde moeder, zoon en bijwonenden man proces-verbaal opgemaakt, doch tot heden bevinden zij zich nog op vrije voeten. Men meldt uit Utrecht: De heer P., sigarenfabrikant alhier, ontviDg dezer dagen van een handelsvriend te Bremen een telegram, waarin deze hem machtigde, om aan zijn zoon, die zich te Amsterdam bevond en binnen weinige dagen naar de Nieuwe Wereld zou vertrekken, een som van f 200 uit te betalen, wanneer deze daarom mocht komen vragen. Niet het minste kwaad vermoeden hebbende, stelde de heer P. een paar dagen later bedoeld jongmensch de gevraagde gelden ter hand, doch meldde tevens den vader, dat aan diens verlangen was voldaan, die echter per omgaande antwoordde van niets te weten en geen machtiging te hebben verleend, Bij een daarop gevolgd onderzoek kwam al spoedig aan het Iicht, dat het bewuste telegram, door den zoon zelf was verzonden geworden en dat deze om dit te kunnen doen, even van Amsterdam, waar hij zich werkelijk ophield, naar Bremen was gereisd, van waar hij echter onmiddellijk naar Amsterdam terugkeerde om vervolgens alhier het geld in ontvangst te nemen. Sedert heeft men van dit veel belovend jong mensch niets meer vernomen. De Israelietische gemeente te Berlijn heeft eene groote erfenis gekregen. Dr Siegmund Martin Ephraim, onlangs overleden heeft haar tot eenig erfgenaam van zijn vermogen, dat op ruim een millioen Mark geschat wordt, benoemd, onder voorwaarde, dat het geld besteed worde tot welda- dige doeleinden, zoowel ten behoeve van Christenen als van Israelieten. Dordrecht, 10 Juli. ROERS VAN IIET GELI). 47,70 47,80 12,00 12,064 Belgisch per 100 fr. Engelsch per /eetijdingen. Van 8 tot en met 10 Juli. Van 8 tot en met 10 Juli werden langs de Ooslsluizen alhier 23 binnenvaartuigen op en 18 afgeschut. Op Zondag 20 Juli a. s. hopen onze Vriend de WelEd. Heer ethouder te Westdorpe, hunne 25jarig'e Echtvereeniging te vieren. EENIGE VRIENDEN. Op Dinsdag 15 Juli hopen door Gods goedheid onze waarde ouders, behuwd- en grootouders GIJSBREGT HEIJNSDIJK MART A VERPOORTE, hunne SOjarige echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd— EN KLEINKINDEREN. Axel, Juli 1890. oorspoedig bevallen van een zoon C. EIJREKoene. Sluis, 10 Juli 1890. Voor de vele bewijzen van belang- stelling ondervoudeii bij de viering van onzen zilveren bruiloft, betuigen wij bij deze aan alien onzen hartelijken dank. Hontenisse, 7 Juli 1890. C. C. M. FASSAERT. M. L. P. EASSAERT-Buijsrogge. Voor de talrijke bewijzen van harte- lijke belangstelling ondervonden bij rnijne ,S()al«" verjaardag betuig ik ook namens mijne kinderen rnijnen oprechten dank. JAN BATISTE VAN HIJFTE. Koewacht, 12 Juli 1890. De ondergeteekende betuigt zijn har- telijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad. Boschkapelle, 12 Juli 1890, P. DE ROOIJ. te TER NEUZEN. Aan de LEDEN wordt ter kennis gebracht, dat het muziekkorps der dd. schutterij van Middelburg op a. s. Zondag 13 Juli 1890, 2 uitvoeringen geeft 1°. Eerie MATINEE van 12 tot 1 ure; 2°. Een CONCERT, aanvangende te 5 ure HET BESTUUR. en ZONDAG 13 JULI 1890, des namiddags 5 ure. HET BESTUUR. Te De prijzen der granen waren heden bij zeer klein aanbod lets hooger. Puik? Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe 7,80 a 8,00, nieuwe 7,90 a 8,30. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche 6,00 a 6.30. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter 5, a 6,20. Overmaasche 4,20 a 4,80. Zeeuwsche en Vlaamsohe zomer 4,30 a 4,90. Haver dunne 3,20 a f 4,20. Paardeboonen /5,20 a 5,50. Duiveboonen /6,30 a 6,80. Witteboonen 8,— a 8,50. Bruineboonen 7,50 a 9,50. Erwten 7,50 a 8,00. Voeder 6,00 a 9 00 ^00^zaac' 11>50 a 11,75. Lijnzaad zaai f 8,00 VLAG. NAAM. Van en naar Lading. 10 10 10 Eng. s.s. Duits. s.s. Spaans. s.s. Eng. s.s. idem Spaans. s.s. Eng. s.s. idem idem Duits. s.s. Eng. sch. Eng. s.s. En. 3m.sch. Duits. s.s. idem Eng. s.s. idem idem idem idem X nor Ter IVeuzen i Mersaria Zeus Galea Anglia River Derwent 4063 2340 3115 2469 2272 Bilbao idem idem Leith Londen lan Ter Xeuzen Ardanaz 2195 j Antwerpen River Lagan 2272 I Londen May 3335 Bologne Mersaria 4063 Leith Voor dent Sylt Camwood Bordeaux Ida Van London Imperial Romeo Avocet Spindrift Aire Murton I 2104 j Riga j 355 i Marennes 1584 Londen 549 I Stettin Gent i 3542 2700 1282 3260 2003 1763 1395 Stettin Riga Goole Liverpool Londen Goole Hartlepool minene idem idem stukg. idem ledig stukg. ledig stukg. hout minerie stukg. bout steen ledig stukg. idem idem idem ledig EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2