Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2625. Zaterdag 12 Juli 1890. 30e Jaargang. Binnenland. DE BURGGRAVIN. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind verschijnt Dlnsdac- en Vrijdagavoud blj den nitgever P. J. VAN DE 8 A N D E te Ter Neuzen. Jl'olitieli Overzicht. Het gouverneuient van Bulgarije heeft weder eene nota aan de Porte gericht, maar deze strekt om den indruk uit te wisschen, die de vorige beeft gemaakt door haren vorm, die beleedigend werd geacht. De geruchten houden aan, dat vorst Ferdinand afstand wil doen van de regeering, maar geen bewijs wordt er voor aangevoerd. Te Sofia heeft men uit Konstantinopel veruomen, dat de Sultan zou hebben bevolen den opstand in Armenie met geweld te onderdrukken. Te Erzeroein zijn, zooals men weet, ongeregeld- heden voorgekomen, toeu Turksche soldaten, voor- weudende naar wapenen te zoeken, de kerken binnen drongen en de christenen misbandelden. De christenen verzetten zich en er vielen vele dooden en gewonden. Wanneer na de wreede mishandelingen, waaraan de christenen in Armenie hebben blootgestaan, zij nu nog tot rebellen werdeu verklaard, zouden daarvan ernstige gebeurtenissen het gevolg kunnen zijn. Reeds hebben op Russisch gebied geweken Armeniers wapenen en ammunitie bijeen gebraeht, die gemakkelijk over de grens kunnen worden vervoerd. Tot nog toe heeft het Russische gouver- nement gezwegen, maar het wacht waarschijnlijk op eene gunstige gelegenheid om tusschen benle te komen en zijne soldaten zouden in Armenie als verlossers worden begroet. Alle diplomatische protesten der groote mogend- heden, zegt de correspondent der Daily News te Odessa, zijn vruchteloos gebleven en hebben alleen de barbaarschheid der Kurden geprikkeld. Ilet ware menschlievender en eerlijker geweest, zegt hij, als de Westersche mogeudheden openlijk hadden verklaard, dat zij de Armeniers aan hun lot over- lieten. Dan hadden de ongelukkigen eene poging kunnen doen om zich zelven recht te verscbaffen. De tegenwoordige toestand van Armenie is eene schaude voor Europa. Indien werkelijk de Wes tersche mogendheden niets kunnen uitrichten, laat haar dan in naam van het gemeenschappelijk Christendom aan Ruslaud volmachl geven, Armenie te bezetten. Rusland bezit. daarvoor de middelen en vroeger of later zal het toch Armenie nemen. Het gevaar, dat de hoofdstad van Engeland van politie zal zijn verstoken, is geweken. De ontsla- gen agenten verzoeken weder te worden aangenomen. Daarentegen duurt de beweging onder de brie- venbestellers nog voort. Zij hebben hesloten heden het werk te staken, omdat de administratie de brievenbestellers niet wil ontslaau, die geen lid zijn van hunne vereeniging. De meeste bladen in Frankrijk, die zich over het proces tegen de Russische nihilisten uitlaten, vinden het vonnis (drie jaren gevangenis) te streng. FEXJIXjXjETON 12) Blanche besproeide de stervende hand met tranen en kon niet antwoorden. En gij Gilbert, ik draag ze ook aan u op, aan u beiden. Gij zijt mijn beste vriend geweest, met wien ik misschien het minst heb gesproken. Neem het mij niet kwalijk, ik zag te veel tegen u op, omdat ik uw meerderheid erkende. God, wat zou ik gaarne mijn zoon groot hebben gezien, en nu moet ik op zijn vijfde jaar reeds van hem scheiden. Nu kwam geen helder oogenblik meer, en Blanche werd van de sponde weggehaald. 's Avonds herkende hij niemand meer en werd hij wild. Met moeite konden de bediendeu hem in zijn bed houden. Toen tegen den morgen de geestelijke zijn plicht had gedaan, begon het gereutel en hevig nog werd het lichaam in zijn laatsten strijd geschokt, eer de dood eeu einde aan het leven maakte. Blanche was in die laatste oogenblikken in hare kamer, waar hare dames haar trachtten te troosten. Aan Gilbert vertrouwde men de twee kinderen toe, daar juffrouw De Sainte-Severe het te druk had met de markiezin, die haar kamer niet kon verlaten. Met kinderlijke genegenheid hechtten de klei- De Rappel meent, dat zelfs als de aanklacht volkomen was bewezen, nog slechts kan sprake zijn van het voornemen, een aanslag te plegen en het blad zegt dan „Wij hebben tot nog toe niet geweten, dat de Fransche jurisprudentie het voor nemen gelijk stelt met de daad." De Mot d' Ordre gelooft, dat de veroordeelden een complot hadden willen smeden, maar dat het nog niet tot een begin van uitvoering was geko- men. Zij hadden voorloopig slechts proeveu geno- men met ontplofbare stoffen, zonder een bepaald plan te hebben. De Bataille herinnert, dat indertijd Harttmann die werkelijk had deelgenomen aan een aanslag op het leven van den Czaar, slechts het verblijf in het land werd ontzegd en vraagt, waarom wordt thans iedere wensch van den Keizer van Rusland nage- kornen Omdat men in zekere kringen, ter wille van het bondgenootschap met Rusland, zelfs bereid is tot onrechtvaardigheid en kruiperij. De correc- tioneele rechtbank heeft zeker gemeend, vaderlands- lievend te handelen, door lieden te veroordeelen, die zouden zijn vrijgesproken, als zij Franschen waren geweest. De intriges van den vredebond berooveu ons van onze koelbloedigheid. Overal hooren wij de fanfares van het viervoudig verboud en wij vergeten ons zelven, in onze onbezonnenheid zoover, dat wij Rusland aanroepen. Men spreekt van gemeenschappelijke belangen, die Rusland en wij zouden hebben. Wij wachten altijd nog op het bewijs, dat zij bestaan. Rusland zal nooit iets doen voor het Fransche volk. Als men Rusland vleit, bedriegt men zich. Zoodra het tot een conflict komt, zal men buiten ons eene schikking treffen. Dezer dagen werd uit Shanghai gemeld, dat de regeering van China had besloten een leening te sluiten van 30millioen taels(ongeveer /"78,0000,000) om strategische spoorwegen te bouwen. Tot nog toe had het Chineesche gouvernement zich hardnekkig verzet tegen het bouwen van spoorwegen en de bezorgdheid voor een oorlog met Rusland moet te Peking wel groot zijn, nu men daar tot audere gedachten is gekomen. Het noord-oostelijk gedeelte van het Hemelsche Rijk is door Siberie en Korea geheel ingesloten en het wordt van groot belang geachtdaarheen snel troepen te kunnen zenden. China is rijk aan steenkolen en ijzer, maar de outginning dier schatten is nauwelijks aange- vangen, en fabrieken van spoorwegmateriaal bestaan niet, zoodat alles, wat voor den ontworpen spoorweg noodig is, uit het buitenland moet komen. Het gemakkelijkst zou het te krijgen zijn uit Amerika, maar met de Vereenigde Staten is, sedert daar geene Chineezen worden geduld, de Chineesche regeering op gespannen voet. Frankrijk komt na de bezetting van Tongkin evenmin in aanmerking en in allle andere landen hebben alleen in Duitsch- nen zich aan hun vriend, die zorg genoeg had om hen van al te luidruchtig spel te onthouden. Hij zag hen aan met tranen in de oogen en toen hij ze 's avonds voorbij de sterfkamer leidde, kon hij niet laten een broederlijken kus te drukken op het koude voorhoofd van zijn ongelukkigen vriend en diens kinderen teeder aan zijn hart te klemmen. Een onbeschrijfelijk gevoel maakte zich van hem meester, toen hij Blanche met haar kinderen bij zich in haar kamer opzag. Zij, haar vochtige oogen vertrouwend naar hem opslaande, de kleinen tegen hem opspringende, als zoehten ze bij hem steun. Wat hinderde hem het gekakel van de dames op het kasteel over de toekomst van Blanche Wel, ze kan trouwen met De Bassagrand, dan is ze nog goed af, hoorde hij de gravin du Tertre zeggen. IX Zijn besluit was genomen; op het kasteel kon hij niet blijven. Hij huurde een klein huis in de stad, vlak er tegenover en zou daar wachten en hopen. Vooreeerst zou hij de burggravin wel niet veel zien. Zij zou niet uitgaan en hij kon nu moeilijk nog bezoeken in het sterfhuis gaan afleggen. Maar wat nood 1 Juffrouw de Sainte Severe zou dagelijks op hare wandeliugen met de kinderen voorbij komen. Bij haar kon hij alles vernemeu, tot de kleinste bijzonderheden. land en Engeland de industrieelen de energie en dea ondernemingsgeest om de levering op zich te nemen. De heeren Mr. Th. M. Verster, advocaat, S. Boom, J. W. van Vooren, L. C. van Vleuten, H. W. Holdbach, G. A. Herklots, R. L. Keller- man, J. Barthelemy, B. van Erp Taalman Kip, J. G. J. van Oppenraay en A. C. Eyssel, alien oud-officieren van het Nederl. of Ned.—Indische leger hebben aan de Eerste en Tweede Kamer weder adressen gericht over de zaak Willink Ketjen. Zij deelen mede, dat zij, na aan den raad van Ministers een adres gericht te hebben, een onderhoud gehad hebben met den Minister van Kolonien. Deze heeft verklaard, dat de regeering niet voornemens was, aan de bezwaren van adressanten te gemoet te komen. Zij vroegen toen in een oproeping aan het Nederlandsche volk geldelijken steun, om de regeering langs gerechtelijken weg te noodzaken, het onrecht, dat den heer Ketjen aangedaan zou zijn, te herstellen, in de eerste plaats door de afgifte van de door hem ge- eischte stukken. Die steun is echter niet voldoende verleend, zoodat de heer Ketjen buiten Nederlaud een werkkring heeft gezocht en adressanten verzocht hunne pogingen te staken. Aan dit verzoek hebben zij voldaan, doch zij verzoeken nu aan de Kamer, bij de regeering aan te dringen 1°. alsnog eene schadeloosstelling voor het door hem thans gederfde voile pensioen uit te koeren en 2°. zoodanige wijzigingen te brengen in de regeling van het ontslag der N.-I. officieren, dat nimmer meer op deze wij ze een braaf en dapper officier, in de kracht van zijn leven, aan het leger en het vaderland kan worden ontrukt. De Standaard maakt de alleszins gegronde opmerking, dat ons platteland door de rijkstelegraaf zeer stiefmoederlijk bedeeld is. Van de 600 tele- graafkantoren behooren 400 aan het Rijk en twee derde onzer gemeenten, alzoo het grootste deel der dorpen bezit geen telegraafkantoor. Zwitserland, hetwelk evenals wij een telegraafnet van 17,000 K.M. heeft, bezit reeds 1300 kantoreu. Ook in andere opzichteu is deze republiek ons vooruit. Zoo worden daar 2000 toestellen bediend en bedraagt het beambtenpersoneel 1700; hier te lande vmdt men 700 toestellen en 1800 of 1900 beambten. Aan de duurte van de telegraaf ligt onze achter- lijkheid met, de opbrengst dekt bijna de kosten, terwijl de aanlegkosteu betrekkelijk niet hoog zijn. Blijkbaar wordt de Regeering teruggehouden door de overweging, dat de kleinere dorpen geen genoegzaam aantal telegram men kunnen opleveren om de kosten van aanleg, onderhoud en bediening Hij zou zijn best doen met haar op den besten voet te komen. Maar deze doorzag hem en maakte er op haar manier gebruik van. Als van zelf kwam altijd het gesprek op mevrouw De Cabrol. De gunsteling zijt gij niet meer; men heeft een plaatsvervanger gevonden. Wie dan? Wel, de graaf de Bagrassand natuurlijk Komt hij dan op het kasteel Dat geloof ik. Hij is immers toeziende voogd over de kinderen! En hij vervult zijn plichten getrouw. Welnu, mijuheer Maujean, nu doet ge niet uw ge- wone vraag Wat zegt mevrouw De Cabrol er van. Ja, wat denkt zij er van Zoover vertrouwd ze mij niet, dat ze mij hare gedachten zegt. Maar ik geloof wel, dat die hofmakerij haar bevalt. Zoo'n huwelijk zou mevrouw De Cabrol in haar stand doen blijven, een groot voordeel. Bovendien zouden de millioenen van den graaf haar goed te pas komen. Het schoone Mareuil, waar gij zooveel van houdt, mijnheer Maujean, zou dan niet verkocht behoeven te worden Waarom zou zij het niet doen Op spijtigen toon viel Gilbert haar in de rede Heeft mevrouw De Cabrol u opgedragen mij dat te zeggen Neen, met dergelijke zendingen belast mevrouw mij niet, te vergoeden. Dit is waar, wanneer de telegrafische dienst geschoeid wordt op de leest der kantoren in de groote steden. Maar waarom de kleine telegraaf op onze kleine dorpen niet minder duur en omslachtig gemaakt Zwitserland heeft ons een goed voorbeeld gegeven. Daar heeft men niet altijd een telegraafgebouw gevestigd, doch begrepen dat in een dorp een klein vertrek in een woning van eenigszins publiek karakter reeds voldoende is, dat er niet altijd een telegrafist behoeft te zitten, doch een seinschel hem wel van auderen arbeid kan roepen. Men heeft ingezien, dat een hotelhouder gaarne voor de telegraaf een vertrek afstaat tegen geringe vergoeding, en dat in bijna elk dorp een naaister of andere vrouwelijke bediende, die toch een zittend leven leidt, voor een kleine belooning gaarne den telegrafischen dienst wil vervullen. Aldus is men er in geslaagd, een telegrafischen dienst in het leven te roepen, die bijna niets kost, uitgenomen de kosten van aanleg en onderhoud. De kosten van aanleg liggen hoofdzakelijk in de aanschaffing van een toestel, zoodat men met een jaarlijksche uitgaaf van een halve ton binnen niet zoovele jaren reeds een aanzienlijk aantal van onze dorpen in het telegrafisch net zou kunnen opnemen. Ons platteland is toch reeds in zoo stuitende mate bij onze groote steden achtergesteld. Voor handel en nijverheid is zoo bijna alles, voor land- bouw zoo bijna niets gedaan. Waarom zou onze Regeering ons platteland niet ter wille kunnen zijn, desnoods door aanbieding van een telegrafisch bureau aan elke gemeente, die zelve de kosten van bediening op zich nam. Vooral indien dan de dorpen in eenzelfde streek zich com- bineerden, zoodat een zelfde lijn van dorp naar dorp kon doorloopen, zouden de kosten van aanleg al zeer weinig beteekenen. Naar de N. R. Ct. verneemt, is het schroef- stoomschip Java, commandant de kapt.-luit. ter zee Snoek, naar de Z.-W. kust van Nieuw-Guinea gedirigeerd, met een detachement militairen van het garnizoen van Ternate, naar aanleiding van een geval van zeeroof op een vaartuig onder Brit- sche vlag. In het Friesche dorp Stiens worden allerlei middelen aangewend om, door onderling overleg van werkgevers en arbeiders, tot verbetering van den toestand van laatstgenoemden te geraken. Allereerst is in een vergadering van eene commissie uit de arbeiders met 17 werkgevers besloten, voor de eerste vijf weken het loon op 12 cent per uur te stellen. Deze loonsverhooging heeft tot gevolg, dat de kosten aan huur, werkloon enz. van de landbouwers die geen eigen land bebouwen, per pondemaat (363/4 are), met 6 tot 7 worden verhoogd. Daar nu de mededinging tusschen de landbouwers eene Ze zweeg en hij had spijt over zijn toorn. Neem het mij, als 't u blieft, niet kwalijk, juffrouw, ik wil u niet beleedigen, veeleer dank ik u Alleen zou ik willen weten of mevrouw begrijpt, dat ik op de hoogte ben van wat er op het kasteel omgaat. Juffrouw De Sainte-Severe kreeg medelijden, toen zij den treurigen trek om Gilbert's mond zag. Ze begrijpt zeker, dat ik u af en toe spreek, als ik met de kinderen hierheen kom. Het rijtuig kwam, zij riep de kinderen, en sloeg een blik in de woning van Gilbert. Hoe staat het met uw werk, mijnheer Maujean? Vordert het Neen, juffrouw, ik heb geen documenten, ik zal naar Rome moeten. Daar zou ik naar toe willen, ik kom niet verder dan de Debasement." Toen ze in 't rijtuig zat, zei ze Neem me mijne woorden niet kwalijk. Als ze soms zeer doen, bedenk dan, dat het lot, het wreede lot mij heeft gemaakt wat ik ben. Met een droeven glimlach reed ze weg. Die glimlach scheen te zeggen: waarom be mint ge een vrouw, die zoo moeilijk van hare weelde afstand doet, terwijl ik, die gij verwerpt, zoo gaarne gelukkig zou zijn met uwe nederige positie. Treurig bleef Gilbert achter. Dit huwelijk had voor de burggravin veel bekoorlijks; maar zou Blanche hem zoo ontrouw kunnen zijn? TER IEIJMSCHE <01II VI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1