Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 8 Juli 1890. Heden werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteed liet leveren van petroleum voor de straatverlichting gedurende 1890/91. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren C. F. van Fraeijenhove voor 8 27/100 cent; Arie H. Donze voor 826/100 cent; P. J. Versluijs voor 8 cent en A. Wieland voor 795/ioo cent Per liter J a^e iQ- schrijvers wonen alliier. Zondag had alhier een treurig ongeval plaats. Eene hoogst zwangere vrouw had het ongeluk in hare woning over een hobbelpaard te vallen, met het treurig gevolg dat zij, na alvorens van een levenloos kind verlost te zijn, denzelfden dag overleed. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal de reis naar Gembloux, ingericht door de afdeeling Hulst van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, door ge- noegzame deelneming doorgaan. Nog bestaat gelegenheid deze reis mede te maken. Allen die inilertijd de landbouw-instelling te Gembloux bezochten, zullen zich dit aangename uitstapje met geuoegen herinneren. We hopen, dat nog velen van de goedkoope gelegenheid gebruik zullen maken om een genot- vollen en leerrijkeu dag door te brengen. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Noordwijk, Jhr. Mr. J. H. J. Quarles van Ufford, burgemeester van Axel, met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. (In enkele afdrukken van ons vorig uummer bereids vermeld.) Gisteren namiddag werd aan boord van 's Rijks vaartuig »Arend" in den Braakman een postduifje gevangen. Het diertje, lichtbruin van kleur, is op den linkervleugel in spiegelschrift gemerkt u Duivenmaatschappij Antwerpen Guldenvlies," en nog eenige andere onduidelijke letters. Het wordt thans verzorgd door den heer opzichter der vis- scherij albier. Van 1 Januari tot en met 30 Juni dezes jaars zijn alhier binnengekoraen 422 zeeschepen bestemd voor Gent en 15 bestemd voor Selzaete. In het vorige eerste halfjaar waren voor Gent 282 en voor Selzaete 5 zeeschepen binnengekomen. Aan de sluizen alhier werden in dit halfjaar opgeschut 1718 rivierschepen, tegen 1524 in het vorige halfjaar. Bij de aanbesteding in twee perceelen van het verdedigen van den onderzeeschen oever van den Vlietepolder, in Noord-Beveland, op jl. Zaterdag, werd voor het eerste perceel ingeschreven het laagst voor f 136,950 (raming f 118,652), en voor het tweede perceel voor 34,800 (raming 30,187.) Gedurende de lste helft der maand Juni zijn door het postkantoor alhier, de volgende onbestelbare brieven verzonden, aan de adressen vanKog te Middelburg, Smit te Antwerpendoor het hulp- postkantoor AxelF. Dieleman te Antwerpen. Hoelt, 5 Juli. Heden morgen overleed in den ouderdom van 82 jaar de oud-strijder van 1830 Cornelis Yerbrugge. Hedenmiddag sloeg het onweder in de schuur van den voerman P. Dieleman Wz., zonder echter noemenswaardige schade te veroorzaken. Iloek, 5 Juli. Door den gemeenteraad werd heden aan den heer C. Dijkwel, op diens verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school, ingaande 15 dezer, wegens zijne benoeming in gelijke betrekking te Strijen. Axel. De heer L. de Feijter Pz., dijkgraaf van den Buthpolder alhier, heeft als zoodanig zijn ontslag genomeu. Philippine. Maandag in den vroegen morgen zijn op het land van den landbouwer J. de Bakker alhier uit baldadigheid ougeveer twee aren te velde staande vruchten uitgetrokken. De politic is er mede in kennis gesteld. Zie je, ik zou nog niet gaarne heengaan. Maar ga dan toch liggen, en dek u toe. Ge moet ook op u zelf passen. Pieter gehoorzaamde en toen hij weer stil lag, kwam Blanche binnen. Nu gaat het beter, zeide zij. Zonder twijfel, antwoordde Gilbert. Mevrouw de Chalien, die onderwijl gekomen was, werd door den dokter aangewezen, om Blanche met den toestand bekend te maken. W e worden gestrafd, zei ze tot Gilbert, toen ze alleen waren. Waarom, hebben we dan kwaad gedaan P 't Is waar ook, we hebben alleen geleden. De zieke verrainderde zoo, dat Mevrouw De Chalien het noodig oordeelde den abt de Souchon er in te mengen, ondanks de tegenwerpingen van Gilbert. Hij kan toch zoo deze wereld niet verlaten Waarom hem zijn laatste oogenblikken te be- nauwen, was het antwoord. Zij behaalde de overwinning en de abt werd bij bet ziekbed toegelaten. Zorgvuldig en bescheiden kweet deze zich van zijn taak. Maar toch riep Pieter daarna uit. Sterven, ik wil niet, nog nietIk dacht, dat ik sterker was Een bediende trad binnen, aan wie hij vroeg zijn vrouw en kinderen bij hem te brengen. Toen Blanche verscheen, wierp zij zich in de Philippine. Yelen, die nu en dan de berichten aangaande den mosselhandel in de nieuwsbladen onder de oogen krijgen en voor een enkelen keer getuigen zijn van de drukte aan de loskade, moeten onwillekeurig denken, dat bet bij ons couleur de rose is, doch niets minder waar dan dat. Onze visschers hebben een zwaren strijd te voeren, tegen de willekeurige handelwijzen van hunne kleinere collega's aan de Bouchautsche haven. Eerstens moeten zij behalve hun consent tachiig of meer guldens voor hun gepacht perceel betalen. Andere perceelen, die zij willen bevisschen kosten hun meestal f 200 tot f 500; zoodat er al heel wat mossels tegen francs 2,50 moet verkocht worden, eer zij na aftrek van werkloon en onderhoud aan vaartuigen met voordeel eene mosselbank kunnen bevisschen. Dan slaat soms bij stormachtig weder een groot gedeelte mossels van de banken weg en zonder nog van kleinere ongelukken te gewagen komt wel eens eene bezending mossels, vooral bij heete dagen bedorven op de markt, waardoor de visscher zijne bezending verliest en nog verplicht wordt den transport te betalen. Geheel anders is dit met den visscher aan de Bouchautsche haven. Gewoonlijk heeft deze geen perceel gepacht, of is hem bijgeval een perceel bij loting te beurt gevallen, dan doet hij dat over aan een auder, waarvoor hij een aardige som gelds ontvangt. Zulk een perceel kan hij best missen, de slikken in den Braakman bieden bem ruimschoots gelegenheid om daar zijn mosselzaad op te werpenop die slikken worden de mossels spoedig groot, blank en vet. Of hij daartoe het recht heeft, of het polder- bestuur er genoegen in neemt of niet, daarover bekreunt hij zich nietniemand belet hem dat, en voor bedreigingen is hij niet bevreesd. Eer nog onze visschers er aan kunnen denken goede waar aan de markt te brengen is de handel aan de Bouchautsche haven in vollen gang. Van heinde en ver uit Belgie komen karren, groote en kleine naar de haven, blijven op Belgisch grond- gebied en de visschers voeren zelf de mossels met kruiwagens naar de herbergen waar de kooplieden zijn afgespannen. Ook de kooplieden geven aan die lossing de voorkeur, wijl zij nu geen Nederlandsch patent beboeven te nemen, waartoe zij verplicht worden, zoodra zij op Nederlandschen bodem komen. Be- hoeven wij nu nog verder te zeggen, dat de visscher van de Bouchautsche haven gemakkelijk tegen onze visschers kan concurreeren, dat de handel daar, duizeuden francs nadeel aan onze gemeente berokkent, dat de straatweg door Philippine minder tolgeld opbrengt dan op andere jaren iJ Ware dit alles nu eerlijke handel, men zou er het hoofd bij neerleggen, maar dit is het ge- val niet. Niemand heeft het recht de slikken in den Braakman als mosselperceelen eigendunkelijk te ge- bruiken en de Braakman mag alleen beviscbt worden op 500 Meters van den buitenteen van den zee- dijk, (na verkregen toestemming van het vischbe- stuur en de polderdirectie) terwijl de mossels daar tot tegen den dijk liggen. Daarenboven mogen volgens traktaat van April 1839 geene mossels gelost worden, in den Braak man dan in de baven van Philippine. Blijft deze handel zoo voortgaan en sluit de Regeering voor al die willekeur de oogen, dan is te vreezen, dat die bron van welvaart voor onze ge meente tot groote schade van het Rijk na korte jaren zal gestopt zijn. Hontenisse. Voor het den 3 Augustus e. k. te houden festival hebben zich 13 vereenigin gen aangegeven. Hontenisse. Na eene vacature van ruim twee jaren zal de Ned. Herv. gemeente alhier eerlang weder in het bezit komen van een predikant, daar de heer W. N. Coenen, van Leeuwen c. a., het beroep heeft aangenomen. Walsoorden, 7 Juli. Door den storm in den nacht van Zaterdag jl. is het tjalkschip „de vijf gebroeders" schipper A. de Bruijn van Alphen a/d Rijn geladen met metselsteen, komende van Belgie met bestemming naar Breda, alhier lek geslagen en gezonken. De opvarenden hebben zich in de boot gered. Het schip, dat men zal trachten te lichten is niet de lading wel verzekerd. armen van haar man. Deze kuste Guy en Jeanne en beval toen de kinderen weg te brengen. Zij bleven met hun drieeu overGilbert, de burg- gravin en hij. De slervende greep de hand van Blanche. Blanche, zei hij, ge moet me vergeven. Ik heb u veel verdriet gedaan. Ik ben blij, dat Gilbert hier bij is, hij, onze beste vriend, die precies weet, hoe ik mij gedragen heb. Als ik mocht blijven leven, zou ik misschien veel kunnen goed maken. Luister. Van al ons fortuin is bijna niets meer over. Over Guy maak ik me niet ongerust. Hij kan te St. Cyr zich carriere maken. Van wat ons overblijft kan nog wel wat overschieten als een kleine huwelijksgift voor Jeanne, die wel een man harer waardig vinden zal. Voed hen zoo op, dat ze met weinig leeren tevreden zijn en gelukkiger kunnen wezen dan wij. Belooft ge mij dat (Wordt vervolgd.) 's Graventaage, 8 Juli. Tot leden der Eerste Kamer zijn gekozen in Limburg de heer Magnee met 33 van de 43 stemmen. In Overijsel de heer Blijdenstein met 25 van de 40. In Noord-Holland de heeren Van Akerlaken met 42 van de 56, Van Tieuhoven met 56 van de 64 en Prins met 54 van de 65 en in Utrecht de heer Van Lijnden met 28 van de 37. In Drenthe de heer A. E.J. Nijsingh met 31 van de 33. In Zuid-Holland de heeren H. Muller en Veiling Meinesz met 47, J. van Gennep met 45 en B. M. Vlielander Hein met 48. In Noord—Braband de heeren J. B. Hingst en J. G. de Bruijn met 57. In Friesland de heer Van Welderen Rengers met 28 van de 44. In Gelderland de heeren Van Pallandt met 43, kan Nispen met 33. In Groningen de heer D. K. Welt met 35 stemmen. KAiVTOAGERECIITTE IIULST. Het onweder, dat Zaterdag over de geheel e provincie heeft gewoed, heeft hier en daar nog al schade veroorzaakt. Te Retranchement werd eene schuur van den landbouwer Brevet getroffen en brandde geheel af. Te Borssele werd een koe en te Oud-Vosmeer een paard in de weide door den bliksem dood geslagen. Langs de Belgische grens in Ooste- lijk Zeeuwsch—Vlaanderen moet in enkele gemeenten nog schade geleden zijn door hagel. Te Stockholm is onderste boven drijvende binnen gesleept een schip, dat bij de weder oprichting bleek te zijn de schooner Maria Charlotta, kapt. Matson, welk schip den 24 Mei van Skonaik met eene lading bout naar Gent is vertrokken. In jaren heeft men te Scheveningen een zoo onvoordeelige maand Juni niet gehad. Er zijn bijna geen loges geweest en zoo wel de table d'hote als de concerten van Kdgel waren, behalve bij 't bezoek der Leidsche sludenten, zeer schaarsch bezocht. Er zijn hotels, die in Juni vijf gasten haddenMet tienduizend guldens is het bedrag te berekenen dat in die maand minder dan verleden jaar in de meeste hotels is ontvangen. In den stormachtigen nacht van 5 op 6 Juli is bij Leeuwarden in de Harlingervaart een zwaar geladen schip gezonken. De schipper wist zich en twee kinderen te redden. Drie kinderen werden door wind en golven van het zinkende dek weggeslingerd en verdwenen iu de diepte, op welk gezicht de radelooze moeder, die zich met een zuigeling aan de borst nog op het schip had staande gehouden, daarmede ook in de golven sprang. Alle vijf zijn verdronken. In het Alg. Politieblad word door den officier van justitie te Breda de aanhouding verzocht van Ernst Mathijs, wouende bij zijn vader Mathijs, handelaar in peeen te Berchem (Vlaanderen), maar meest rondzwervende, lang 1.7 meter, korte, spits toeloopende ringbaard, kort, in het midden ge- scheiden hoofdhaar, haar en baard donker,gelaatskleur blozend, flink gebouwd, gezet postuur, draagt een cylinderhoed gemerkt met vergulde letters E. M., een donkere colbert, lichte pantalon, een fraai gouden horloge met afhangende chatalaine, gouden ring en dasspeld met diamanten, een rotting met een kop van ruwe, bruinachtige olifantstand. Door middel van oplichting en afgifte van valsche wissels heeft hij zich door den heer Johannes Manuel Swaan Jr., procuratiehouder der firma L. C. de Greep Co., kassier te Bergen op Zoom, aldaar doen afgeven een bankbiljet van 1000, gemerkt E. E. 2935, een van 200, gemerkt N N. 3689. en drie van f 25, gemerkt D. U. 9478, H. M. 7365 en H. S. 8109. De aandacht van heeren bankiers en kassiers wordt op deze numiners ge- vestigd. Tegen hem is door den rechtercommissaris te Breda een bevel van voorloopige aanhouding verleend. Van de adspiranten voor cadet bij de Kon. Mil. Academie te Breda worden dit jaar velen afgekeurd wegens z. g. aderspatten, het gevolg van geforceerde tochten der rijwiel. Dit bericht valt toevalligerwijs samen met een beschouwing van Dr. S. Sr. Coronel in het Haagsche Dagblad over »Zenuwlijders." Daarin leest men o. a. Toen, een tiental jaren geleden, bij ons zich een beweging voor lichaamsoefening in de open lucht openbaarde, en die met zekere onstuimigheid optrad, waarschuwde ik ons volk, om zich niet te laten opwinden door het voorbeeld van andere natien, wel wetende dat ons volkskarakter meebrongt jarenlang achter te blijven en dan opeens met onstuimige vaart zich in de beweging te storten. Men luisterde echter niet. En thans hebben wij, evengoed als de Engelscben, ons sport, met al de nadeelen van een nog niet van jongsaf gestaald lichaam, dat er eer door ten ondergang gedoemd dan versterkt wordt. De athletenkunst van het sport heeft ten onzent meer kwaad dan goed gesticht en niet weinig meegewerkt om de heirscharen zenuwlijders te vergrooten. Naar aanleiding van een nieuw geval van iemand die levend begraven is, wijst Verax in het Doet. Weekbl. van 4 Juii er nogmaals op, dat tffeitelijk ingetreden ontbinding" het volstrekt ,/eenig" afdoend bewijs is, dat voor geen schijndood is te vreezen. Waar en zoolang die niet is ingetreden begrave men niet, ja, sluite niet eenmanl bij het z. g. i/boven aarde staau" de kistDeze raad geldt voor alle mogelijke gevallen van overlijden, of gewaand overlijden, inzonderheid daar, waar de overledene aan een zoogenaamde beroerte overleed, of dat hij onderhevig was aan zenuwtoevallen. Ook behoort men vooral met »drenkelingen" voorzichtig te zijn. Vruchteloos gebleken ,/wrijven, kneden eu keeren" van het uit het water geredde lichaam van den drenkeling levert nog geen bewijs op zichzelf op van ingetreden dood, wijl bij drenke- lingea vooral de schijndoods-toestand wel negeu dagen aanhouden kan. Hoezeer men daarom ook het oordeel van genees- kundigen moge hebben te waardeeren, waar het kwalen en ziekten en hare behandeling betreft, zoo is geen enkele nabestaande verantwoord, die niet ininstens wacht op duidelijke en besliste bewijzen van ontbinding van een lijk, vdoraleer hij verlof geve tot be graven. Vandaar, dat men er op bedacht behoort te zijn, in den winter en bij koud voor- en najaarsweerop de plaats, waar de gestorvene of gewaand gestorvene ligt, te stoken of op andere wijze het ontbindings- proces te verhaastenGemeentebesturen geven verlof (en moeten zulks doen op aanvraag van het hoofd des gezins een lijk zoolang boven aard te laten staan, en on begraven te laten, totdat de ontbinding van het lijk duidelijk gebleken is. Een telegram uit Chicago meldt, dat de warmte aldaar ondragelijk is. De thermometer teekent 96 gr. Fahrenheit in de schaduw. Op I 6en dag zijn niet minder dan vijftig personen door de hitte omgekomen. Ook de huisdieren hebben veel vau de warmte te lijden. De paarden vallen bij honderden op straat dood. Met die hitte gaan ook kwaadaardige typhuskoortsen gepaard. Door de politie te Chicago is ontdekt, dat daar opium, in citroeneu verborgen, in groote hoe- veelheden werd ingevoerd. De vruchten werden aan een der uiteinden geopend, de inhoud verwijderd, en door opium vervangen. De opening werd dan weer netjes dichtgemaakt en de laatste sporen door citroengele verf bedekt. Op die wijze moet eene aanzienlijke hoeveelheid zijn ingevoerd. Te Londen loopt het gerucht, dat de cholera met hevigheid te Valencia uitgebroken is. Er moet in deze stad eene wezenlijke paniek heerschen eene geheele straat moet besmet zijn en de bewoners wonen in barakken op het laud ora de verbreiding der cholera tegen te gaan. In 't geheel zouden 34 disiricten van Spanje door de ziekte zijn aangetast. Uit Madrid wordt gemeld, dat zich Vrijdag te Gandia 2 nieuwe gevallen en 4 met doodelijken afloop, te Geneva 1, te Magenta 1 en te Lugar- duevo 2 sterfgevallen, te Manuel 2 ziektegevallen en 1 met doodelijken afloop, te Cullera 6 ziekte gevallen en 3 met doodelijken afloop voordeden, terwijl te Portabelli nog een persoon aan de cholera overleden is. De uitvoer van Amerikaansch (Zuid-Ameri- kaansch?) slachtvee naar Belgie breidt zich sedert de laatste zes weken belangrijk uit. De eerste lading, per steamer De Ruijter, liep den 10 Mei 11. te Antwerpen binnen met 215 ossen en stieren, deze werden onmiddellijk naar Parijs verzonden. Sedert dien kwam daar een verbod op den invoer van runderen uit Belgie afkomstig, zoodat Ameri- Zitting van Zaterdag 28 Juni 1890. F. v. O., te Clinge, is wegens het loopen op den spoorweg veroordeeld tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. P. d. M., te Clinge, is wegens straatschenderij veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. Ch. I., te Overslag, is wegens strooperij veroord. tot f 4 boete of 3 dagen hecht. M. V., huisvrouw van A. B., en S. V., huisvrouw van D. d. W., beiden te Overslag, zijn wegens als voren ieder veroord. tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. P., huisvrouw van A. H., te Overslag, en F. d. S., te Clinge, zijn wegens overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden ieder veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. R. d. C., huisvrouw van Ch. L. W., te Koewacht, is wegens het loopen over beplanten grond veroord. tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. B. en J. S., beiden te Hontenisse, zijn wegens als voren ieder veroord. tot f 2 boete of 1 dag hecht. J. J. F. J.Fzn., A. v. W. en F. v. G., alien te Hontenisse, P. H., te Stoppeldijk, F. E. v. E., J. E. v. E., P. J. v. G., A. M., P. v. B., J. B., P. B. en L. M. V., alien te Graauw, zijn wegens overtreding van het reglement op de tapperijen ieder veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. C. v. d. L., P. K. en C. v. O., alien te Stoppeldijk, J. F. S. en P. P., beiden te St. Jansteen, en J. F., te Hulst, zijn wegens als voren ieder veroord. tot /0,50 boete of 1 dag hecht. P. J. d. P., te Boschkapelle, is wegens jachtovertreding veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. C. H., te Clinge, is wegens als voren veroord. tot 2 boeten van 6 of 3 dagen hecht. voor iedere boete. J. d. B., te St. Jansteen, is wegens als voren veroord. tot f 3 boete of 2 dagen hecht. Ch. L. M. Az., te St. Gilles (Belgie), is wegens als voren, veroord. iot f 5 boete of 5 dagen hecht. F. W., te Overslag, is wegens als voren veroord. tot 2 boeten van 10 of 5 dagen hecht. voor iedere boete. A. d. P. en A. v. L., beiden te Moerbeke (Belgie), zijn wegens als voren ieder veroord. tot 10 boete of 4 dagen hecht. A. F., te Hulst, is wegens het verwekken van nachtrumoer veroord. tot /0,50 boete of 1 dag hecht. D. P., te Clinge, is wegens als voren, veroord. tot f 2 boete of 2 dagen hecht. Th. S., te Clinge, is wegens overtreding van de politie- verordening veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. F. M., te Hulst, en A. S., te Graauw, zijn wegens dronkenschap ieder veroord. tot /0,50 boete of 1 dag hecht. P. B., te Graauw, is wegens als voren veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hecht. J. K., te Hontenisse, is wegens als voren veroord. tot f 5 boete of 3 dagen hecht. F. N., te Koewacht, is wegens overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden en dronkenschap veroord. tot 2 boeten van f 3 of 2 dagen hecht. voor elke boete. F. A., A. d. B., A. d. B., J. S„ F. A., F. W. en P. K., alleen te St. Jansteen, zijn wegens overtreding van het reglement op de herbergen, ieder veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2