Gemengde berichten. Telegrafische berichten. geschaard in het gelid, alsof er parade werd ge- houden. Aangemoedigd door dit voorbeeld van een uitstekende tucht gingen de matrozen terstond aan den arbeid en ook werden de passagiers,'onder wie natuurlijk eerst groote ontsteltenis heerschte, daardoor gerustgesteld. Dat een algemeene paniek, welke zeer ernstige gevolgen zou gebad hebben, voorkomen werd, is voor een groot deel aan de flinke houdiug onzer koloniaien te danken. Met grooten spoea werden door de matrozen de booten neergelaten. De passagiers werden daarin gebracbt, het eerst natuurlijk de vrouwen. Een klein oponthoud werd veroorzaakt, daar eenige passagiers hun bezittingen nog wilden medenemen, maar daarvoor was geen tijd, want de Prins Frederik zonk steeds dieper. Een dame slaagde er in haar kostbaarheden nog te redden, maar een andere dame, die 1200 p. st. aan geld bij zich had, werd tegengehouden, toen zij haar leven in de waagsckaal wilde stellen, om weer naar beneden te gaan en haar eigendom te redden. Terwijl de passagiers in de booten werden ge- bracht, hield de commandant der troepen appel over zijn manschappen. Helaas, er ontbraken er zeven, de luitenant Van Wijk en zes soldaten. Blijkbaar waren zij door het plotseling indringende water overvallen, voordat zij het dek konden be- reiken. Een poging om hen nog te redden, was toen vruchteloos en zou slechts gediend hebben om nog meer menschenlevens in gevaar te brengen. Er was trouwens geen oogenblik te verliezen Nauwelijks was de laatste boot in zee gestoken, of de Prins Frederik zonk in de diepte. De geheele ontscheping was in zeven minuten volbracht, zeer zeker een kranig stuk, wanneer men in aanmerking neemt, dat 170 personen onder zoo moeilijke omstandigheden in de booten worden. De Marpessa was zoo zwaar beschadigd, dat het eerst soheen, alsof deze boot ook zou zinken. Het voorste gedeelte stond geheel vol water, maar gelukkig hielden de schotten, die het water uit het overige gedeelte van het schip moesten keeren stand. Een gedeelte der lading werd over hoord geworpen en zoo gelukte het de Marpessa met alle opvarenden behouden te Falmouth binnen te brengen, De commandant der koloniale troepen was majoor Voorsluijs van Eik en de gezagvoerder van de Prins Frederik was de heer Visman. Aan de kloeke houding van deze beide bevelhebbers, die een uitstekende tucht onder hun ondergeschikten handhaafden, is het te danken, dat het treurige ougeval nog niet meer slachtoffers heeft geeischt De verongelukte luitenant Van Wijk was 23 jaar ond en in November van het vorige jaar tot luite nant benoemd. Zijn vertrek naar Indie was eerst op November bepaald. Op verzoek van een zijner vrienden, luitenant Velde, die eerst in 5t huwelijk wenschte te treden, had luitenant Van Wijk met dezen geruild en was voor hem thans naar Indie vertrokken. Uit erkentelijkheid hiervoor was lui tenant Velde met zijn aanstaande vrouw bij het vertrek der Prins Frederik Zaterdag voor acht dagen te IJmuiden om afscheid van luitenant Van Wrijk te nernen. moesten gebracht TER NEUZEN, 1 Juli 1890. Zondag heerschte alhier eene buitengewone leveudigheid. Drie booten brachten tal van Bel gische reizigers naar Vlissingen en Middelburg. Niettegenstaande het ongunstig weder waren alien in opgewekte stemming. Jammer dat de politie zich genoodzaakt zag een passagier van de Goliath, die zijn vroolijkheid uitte op „zijn" manier, een oogenblik te arresteeren. Nadat hij zijn vrijheid weder gekregen had werd hij met gejuich door zijne medereizigers ontvangende Leeuw van Vlaanderen werd aangeheven en toen de boot ver- trok werd de politie welwillend onthaald op alge- meen gefluit Des avonds was de drukte nog grooter. Hon- derden volgden het muziekgezelschap van Molen- beek St. Jean, dat onder het spelen van een vroolijken marsch door de straten trok, naar het station. - Het is de commissie van toezicht op den Theetuin mogen gelukken de schutterij muziek uit Middelburg, onder directie van den heer Jan Scholtens, te engageeren voor een concert. Zondag 13 Juli zal dit gunstig bekend staand gezelschap zich in onze bnitensocieteit doen hooren. Wij hopen dat schoon weder en een groote opkomst der leden dezen dag voor de bezoekers een genot- volle mogen maken. Zaterdag werd alhier door Jozias de Feijter aanbesteed het afbreken en opbouwen van zijn huis bij het Station alhier. Hiervoor hadden ingeschreven J. Kolijn voor f 1937 M Klaassen voor f 1600 P. A. Mielen voor f 1560 en H. van de Velde voor f 1502,99. Aan den minsten inschrijver, even als de overige alhier wonende, is het werk gegund. Door het bestuur van den Toornpolder (Noord-Beveland), werd te Wissenkerke in het openbaar aanbesteed, de verzwaring en verdediging van een gedeelte zeedijk van genoemden polder. (Raming f 21,902,50.) Ilet minst is ingeschreven door den heer P. J. Verbist, te Hontenisse, voor 22,800. Het werk is voorloopig aan dezen laagsten inschrijver gegund. Voor het beroepen van een predikant bij Chr. ger. gem. te Yerseke is een drietal geformeerd, waarop voorkomt ds. J. P. Tazelaar te Weesp. Hock, 28 Juni. In den raad werd heden afwij- zend beschikt op het adres van G. Heinsdijk, vragende vermindering van aanslag in den hoofde- lijken omslag, nu door hem geen gebruik was gemaakt van bij vroegere beschikking toegestaan gelegenheid het bewijs te leveren, dat de aanslag te hoog is in verhouding tot zijne inkomsten. Verder werd omtrent een schrijven van A. Die- leman, waarbij deze verzocht de reden te mogen kennen, die tot verhooging van zijn aanslag in den hoofdelijken omslag hadden geleid, aangenomen dat dit niet was eene reclame tegen dien omslag in den zin der wet en besloten, hetzelve, als onge- zegeld, ter zijde te leggen. Eenige ingekomen stukken werden alsnog mede- gedeeld en aangenomen voor kenuisgeving. Axel. In het verslag van de raadsvergadering, van 24 Juni, staat abusivelijk vermeld, dat tot lid van het algemeen burgerlijk armbestuur gekozen is de heer L. de Feijter dit moet zijn de heer K. de Feijter. Zaamslag. Jongstleden Vrijdag is alhier van wege de vereeniging„De kerkelijke Kas" in het publiek aanbesteed het afbreken en weder opbouwen van eene predikantswoning. Ingeleverd werden 3 iuschrijvingsbiljetten, n. i. van de heeren A. Monje, te Ter Neuzen, voor f 2360 P. J. Wisse en P. Duijvestein, te Zaamslag, voor f 2000 D. Galle, te Zaamslag, voor f 1873. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Philippine, 30 Juni. Heden namiddag heeft een voerman uit Gent, die op zijn in beweging zijnden wagen met mossels wilde springen, zijn sprong gemist, met het noodlottig gevolg, dat het wiel hem over 't lichaam is gegaan. In bedenke- lijken toestand is hij onmiddellijk naar het zieken- huis alhier vervoerd. Nader meldt men ons, dat de man aan de ge volgen is overleden. Hulst, 30 Juni. Heden werd alhier door den bouwkundige Delmez aanbesteed het bouweu eener hofstede bestaande in woonhuis, schuur en wagen- huis in den Saftingenpolder te Clinge. Voor dit werk werd ingeschreven door M. D. de Putter, te Ter Neuzen, voor f 17,900; F. Verstraete, te Kieldrecht, voor f 16,890 Van der Aa, te St. Nicolaas, voor f 16,500 en Van der Walle, te Hulst, voor f 16,283. Hontenisse. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen, de heer W. N. Coenen, predikant te Leeuwen, in Gelderland. - Men schrijft ons uit Biervliet Het vorige jaar werd als predikant bij de Ned. Herv. kerk beroepen de predikant te Rouselare in Belgie. Zijn eerwaarde was daar nog geen 2 jaren in functie en de synode weigerde dispensatie te ver- leenen. In Mei jl. vernieuwde men het beroep, doch toen volgde vernietiging van het beroepings- werk door ons provinciaal kerkbestuur. Onze kerkeraad, hiermede niet tevreden vergaderde Zondag avond 29 Juni en besloot het beroep te handhaven met een beroep op de synode. 's Gravenliage, 1 Juli. Tweede Kamer. Met 48 tegen 15 stemmen is verworpen het stelsel der rapporteurs om de eerste militaire vorming der cadet ten buiten de academie te doen omgaan. De Minister zou bij aanneming van dit amendement de wet intrekken. Met 37 tegen 35 stemmen is aangenomen de opleiding buiten de cadettenschool van cadetten die dit verlangen. De betrekking van Inspecteur bij het militair onderwijs wordt hersteld. De afgehandelde wet komt Donderdag van den armen dwaas meester en leidden hem de kerk uit, terwijl de politie hem naar het bureau geleidde. Om de acht of tien passen stond hij stil en gaf de menigte, die dit zonderling uitgedost 'tis om het lieve geld, en dat verdien ik er bij. Gilbert meende, dat het vele drinken Piet de zaken zoo rooskleurig deed inzien. Zoudt ge niet evengoed zaken kunnen doen zonder zooveel te drinken Wei neen, buiten doet men geen zaken, dan met het glas in de hand. En ge zijt niet bang, dat het uwe gezondheid zal benadeelen? Ben je mal? Overigens spraken ze niet veel met elkander hun geestesontwikkeliug was te verschillend. Den dag die op zulke dagen volgde klaagde Pieter over benauwdheden, hij had hartkloppingen en moest in bed blijven. Als hij weer beter was, was hij vroolijker dan ooit en geheel gereed het- zelfde leven opnieuw te leiden. De burggravin, den afkeer van Gilbert voor zulke tochten opmerkende, ontsloeg hem eindelijk van zijn belofte. Bovendien was ze, op dit oogen blik gelukkig. Piet had in de laatste dagen veel geld gewonnen, en dat verblijdde haar. Zachtjes aan naderde de winter en dit deed Pieter zelf ook meer thuis blijven. Nu kwam de gezelligheid weer in het kasteel en mevrouw De Cabrol en Gilbert, die evenzeer poogden Piet daarin meer smaak te doen vinden, werden vertrouwelijker. Ze begonnen elkander te verstaan met een blik, die voor ieder ander niets beteekende. Zij hield zich bezig met mejuffrouw De Saint-Severe of met hare kinderen, terwijl de stemming. RECHTSZAKEN. Arrondisseineuts-rechtbauk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 Juli de volgende vonnissen uitgesproken E. W., oud 11 j., zonder beroep teWestdorpe, is wegens beschadiging veroordeeld tot f 1 boete of 1 dag hechtenis. J. J. V., oud 37 j., schipper te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 7 dagen gevangenisstraf. J. S., oud 42 j., koopman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot f 8 boete of dagen hecht. D. v. K., oud 35 j., werkinan te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. abt Souchon geregeld zijn partijtje kwam maken met de markiezin. Als het partijtje uit was dutte zij in en dan begon het gesprek tusschen den abt en Gilbert, dat nergens anders toe leidde, dan om het verschil in levensbeschouwing tusschen hen beiden te duidelijker te doen uitkomen. Soms, als de wind loeide en de sneeuw dwar- relde, hoorde men eensklaps de honden aanslaan Dat is Bagrassand riep Pieter dan. Met zulk hondenweer gaat niemand anders uit dan hij. De graaf kwam binnen, lachende om zijn tocht, rood van de kou en zijn baard wit van de sneeuw. In de vestibule liet hij zich opknappen en trad in de kamer onberispelijk gekleed. Gaarne zou hij met de dames ziju gaan praten maar Pieter troonde hem mede naar de hal, om te rooken, te drinken en over paarden en wedrennen te praten. Als het weer nog guurder werd, inviteerde men den graaf te blijven, wat deze gaarne deed. Dan bleef ook den abt, Toen de lente weerkwam, ging Pieter weer meer uit, en leefde men op het kasteel weer meer buiten. Gilbert was blij, dat de dagen weer langer werden. Het was alsof hij, bij het langer worden der dagen, meer hoop kreeg. En met Blanche scheen het evenzoo te gaan. (Wordt vervolgi.) Door de politie te Goes werd Vrijdagmiddag van een logement bij Den Boer per rijtuig vervoerd een Belgisch koopman in scbrijfpapier, die met blokken aan de beenen en met behulp van krukkeu zich voortsleepte. Naar men zegt dienden deze attributen tot het opwekken van medelijden. Hij is over de grenzen gezet. G. C. Te Gennep zonk voor eenige jaren bij het baggeren in de Maas een stoomdragueur. Om de scheepvaart niet te bemoeilijken, werd, het wrak zooveel mogelijk weggeruimd. Daar men echter de overtuiging had, dat er nog veel ijzerwerk op den bodem der Maas was overgebleven, besloot zekere J., een beste zwemmer, het restant voor eigen rekening op te ruimen. De man haalde niet alleen het laatste stuk ijzer op doch leverde tevens het bewijs, dat voor personen van zijn slag duikerpakken onnoodige ballast zijn. Bij elke afdaling bleef hij geregeld 4 a 5 minuten onder water en herhaalde dit 10 a 12 maal achtereen. Nauwelijks zijn de sluizen te Scheveningen gesloten, of ook Yoorburg ondervindt ruimschoots daarvan de nadeelige gevolgen. De bewoners van de buitenplaatsen en van de huizen langs //de Vliet" zijn verplicht carbol te branden,, om den walgelijken reuk, die uit het water opstijgt, eenigs- zins te neutralizeeren. De huizen die in het voor jaar geschilderd zijn, zien er uit alsof ze met pol- lood en roetwater zijn bespoten. De massa zwavel- watorstofgas, welke zich uit het water ontwikkelt, verbindt zich met het loodwit in de verfen veroorzaakt de vuile kleur. De vele warmoeziers en bleekers die men in deze gemeente aantreft, kunnen de groenten en kleederen niet meer op de gebruike- spoelen, doch moeten daarvoor poinp- of regenwater bezigen. Treedt eerstdaags een periode van droogte in, die men elk jaar hetzij in den voor- of in den nazomer heeft, dan moeten de polderduikers geopend worden om het vee van drinkwater te voorzien, en het zwarte vocht vult dan de slooten om de weilanden te besproeien, hetgeen een allernadeeligsten invloed uitoefent op de melkproductie en bovendien de qualiteit van boter en kaas belangrijk vermindert, zooals vorige zomers bewezen hebben. Een man, blootshoofds en met een breed lint om den hals, waaraan een groot zwart kruis hing omsnoerd met een half dozijn rozenkransen, trad Donderdagmorgen de kerk van de H. Drievuldig- heid (te Amsterdam) binnen, en richtte zijn schreden naar het altaar van de H. Maagd, waar juist een priester de mis las. Hij opende het hek bij de Comuniebank, hief zijn crucifix in de hoogte en maakte zich van de altaarschel meester, waarmede hij groot gew maakte. Daarna vroeg hij den priester om hem de laatste H.H. Sacramenten toe te dienen Ik ben de apostel Johannes, riep hij, en mijn laatste uur is gekomen. Mijn tijd op aarde is voorbij ik keer terug naar mijn Meester in den hemel. wezen nastaarde, den zegen. Op het politie-bureau wierp hij zich aan de voeten van den commissaris en noodigde hem uit, samen het morgengebed op te zegger,. Maar toen die ambtenaar daarin geen smaak scheen te hebben, sloeg hij hem met zijn kruis en vervloekte hem, evenals alle heidenen op het bureau, hem dreigende met de helsche straffen en de cholera. Allen, brulde hij, zult ge ten gronde gaan, het is de apostel Johannes, die het u voorspelt. Daar de krankzinnige verder geen adres wilde opgeveu, is hij naar het gasthuis vervoerd. Op de derde verdieping van een huis in de Nadorststeeg bij de Nes te Amsterdam woonde een kellner, F. genaamd, met zekere vrouw Magdalena S. Een zoodanige buitenhuwelijksche verhouding kon niet anders dau nu en dan aan- leiding geven tot heftige tooneelen, waarbij de drank natuurlijk een hoofdrol speelt. In den laatsten tijd hadden dergelijke tooneelen herhaal- delijk plaats gehad, waarbij het met zelden tot haudtastelijkheden en vechtpartijen kwain. Iederen avond, of liever diep in den nacht, kwam F. thuis, gewoonlijk smoordronken, terwijl hij meestal ziju wederhelft ook in een dergelijken toestand aantrof. Eindelijk kwam het tot eene ernstige uitbarsting, nadat hij de bescheiden meubeltjes van de vrouw, met wie hij samenwooude, te gelde had gemaakt om van de opbrengst te kunnen uitgaan. In het begin der vorige week tusschen 5 uur en half zes kwam hij beschonken thuis en vond er Magdalena S mede in alles behalve nuchteren toestand. Zij overlaadde hem met verwijten, wegens het verkoopen harer meubeleu, waardoor hij zoo kwaad werd, dat hij haar te lijf ging om haar af te ranselen. Een vechtpartij begon, waarbij van weerszijden klappen, slagen en stompen vielen. Plotseling geeft zij een gil en valt op den grond; hij had haar eon schop tegen den buik gegeven, die haar meer dood dan levend deed neerstorten. Op haar gekerm kwamen buren toegeschoten, die haar op bed legden en haar de eerste behandeling toedienden, vermoedende, dat het geval niet van zoo ernstigen aard was. Den volgenden dag bleek het echter, dat de iuwendige verwonding zeer ernstig was en geneeskundige behandeling vereischte. Dr. De Haas werd ontboden, die onmiddellijk gelastte haar naar het Biunen-Gasthuis te vervoeren. De ougelukkige is Vrijdagmiddag onder de hevigste pijnen bezweken, terwijl haar minnaar, onder beschul- diging van doodslag, werd gearresteerd. Knielt neder, geloovigen, voor hem die sterven gaat om uwe zonden te delgen. Met heel veel moeite maakten de kosters zich Een verschrikkelijke brand is Zaterdag te Mechelen, 'smorgens ten half 3 ure uitgebarsten. De woning, de fabriek en de magazijnen van Verheijden-Bouvier, een der aanzienlijkste meubel- fabrikanten van de stad zijn totaal veruield. De vuurbrokken vlogen meer dan 100 meters ver en de aangrenzende gebouwen, op den Bruul, alwaar het huis gelegen is, alsook het koninklijk Athe- neum, dat zich daar achter bevinut, liepen groot gevaar. Het gebouw, dat een twintigtal meters voorgevel heeft en meer dan zooveel diepte, was slechts een enkele vuurzee. Ten 3 ure nam de brand nog in hevigheid toe. De schade is onbe- rekenbaar. Men vermoedt, dat de brand is out- staan in de behangers en garneerderswerkplaats, maar met zekerheid is geen oorzaak op te geven. Verleden week zijn te Kortrijk 17 menschen, mannen, vrouwen en kinderen, uit Argentinie terug- gekomen. Zij woonden te Couillet (Henegouwen) en hadden daar alles verkocht, wat zij hadden. Gedurende tien maanden hebben zij in Argentinie rondgezworven en zijn van de eene plaats naar de andere gezonden, ten prooi aan de grootste ont- beringen. 't Was wreed, om die menschen te zien, zegt de Gazette van Kortrijkbijzonderlijk een jongentje van omtrent 12 en een meisje van 16 jaar. Zij waren uitgemergeld en moesten onder- steund worden, om te kunnen gaan, zoodanig waren zij uitgeput van krachtenzij hadden letterlijk den dood reeds op hun aangezicht. Toen die onge- lukkige menschen aankwamen, hebben zij een goed maal eten gekregen. Zij waren er dankhaar voor en zeiden, dat zij gedurende hunne droevige reis nergens zoo wel waren gevaren. Uit Madrid wordt dato 29 Juni gemeld, dat zich te Gandia 7 gevallen van cholera hebben voorgedaan, waarvan 2 met doodelijken afloop. Te Belliote kwamen 4 verdachte gevallen voor, waarvan 3 den dood ten gevolge hadden. Volgens een gister ontvangen Reuter-telegram zijn er opnieuw te Gandia drie gevallen gecon- stateerd, waarvan een met doodelijken afloop. In het rapport der gezondheidscommissie wordt gezegd, dat de epidemie zich niet veel kan uitbreiden, en wanneer zij krachtig wordt bestreden, inisschien binnen een bepaalden kring beperkt kan worden. Het beroepshof te Luik heeft het vonnis bekrachtigd, gewezen tegen den Brusselschen advo- caat Allard, die zooals men zich herinnereu zal, op een drijfjicht in het Luxemburgsche zijneu vriend Bergmann, lid van het gerechtshof te Brussel door een ongelukkig schot doodelijk trof, doch de schadevergoeding, aan de civiele partij toegekend, van 150,000 francs op 110,000 francs ver- minderd. in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2