Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. AANBESTEDING. No. 2622. Woensdag 2 Juli 1890. 30e Jaargang. AAIff BESTEDIBi G. Binnenland. aanbesteden; AANBESTEDEN DE BURGGRAVIN. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADYERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. ■tit blad vernchljnt Ulnadas- en Vrijdagavond bij den uftgever P. J. VAN BE S A N D E te Ter Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 8 Juli a. s., 's morgens 10| uren, op het gemeentehuis, in het openbaar, bij enkele iuschrijving, de levering van PETROLEUM voor de straatverlichting, gedu- rende 1890/91. De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook eene verze- gelde bus tot het ontvangen der inschrijvingsbil- jetten is geplaatst. Ter Neuzen, 1 Juli 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van PHILIPPINE, brengen ter kennis van gegadigden, dat zij op Woensdag den 9 Juli 1890, des na- middags 3 ure, op het raadhuis der gemeente in het openbaar zullen Het maken van een RIOOL met ZINKPUTTEN in de gemeente Philippine. Allen, die omtrent de voorwaarden van aanbe- steding, inlichtingen wenschen te bekomen, kunneu zicb daartoe vervoegen op het Gemeentehuis en bij den Secretaris, van keden tot den dag der aanbesteding, des voormiddags van 912 ure. Philippine, den 25 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. B. DHOOGE, Burgemeester. L. N. STUBBE, Secretaris. Jr'olitieli Overzicht. De beklageuswaardige Czaar aller Russen is er niet beter aan toe. Die arme man moet voort- durend op zijne hoede zijn voor aanslagen en pogingen tot vergiftiging. Hij durft bijna geen eieren meer eten, welk voedsel hij tot dusverre met voile gerustheid gebruikte. De weteuschap tocb beeft geleerd, dat een ei gemakkelijk vergiftigd kan worden met een dunnen metaaldraad, dien men er door laat gaan en die geen zichtbaar spoor FEUILLETON. 9) Dat betreft Pieter. Sedert eenigen tijd maak ik mij ongerust. Toen hij sprak van aan u te schrij ven, heb ik daar zeer op aangedrongen. Ik verwacht veel van uw invloed. Mijn invloed Dien heb ik niet op hem. Jawel. Dien moet gij hebben Zijt gij niet zijn beste, zijn oudste vriend P En dan, gij zijt een man, een ernstig man geworden, terwijl hij een kind gebleven is. Hij wil zijn fortuin weer terug krijgengeelt zich veel moeite, en ik vrees, dat er niets van terechtkomt. Maar dat is niet bet ergste. Hij kaa het leven, dat hij leidt, niet volhouden. Hij heeft benauwdheden, en wil geen dokter raadplegen. Als hij die toe- vallen krijgt, ben ik wezenlijk bang. Hij drinkt te veelmaar niet uit smaak, maar om zaken te kunnen doen. Misschien ookomdat hij zijn geld kwijt is, en hij zijn toestand wil vergeten. Blijft er dan niets meer over? Ik dacht, dat hij zijn schulden had betaald 1 Vergeef mij 'tis alleen uit belangstelling Dat weet ikdaarom zal ik u niets verbergen. Wij hebben nauwelijks meer houderdduizend franc bet domein Chatillon, dat wij vertyiurd hebben. nalaat. De eieren, die de Czaar gebruikt, worden hem op allerlei geheimziunige manieren gezonden, b. v. soms in hoedendoozen, en dan onder persoou- lijk toezicht van de Keizerin uitgepakt en gekookt of tot ommeletten gebakken in een keukjn, naast 's Keizers werkvertrek. De Keizerin maakt dik- wijls eigeuhandig een gereckt klaar. De Czaar eet nooit dikke soepen of sausen. Met de suiker, die hij gebruikt worden ook bijzondere voorzorgen genomen de groenten worden heel op tafel gebracht en voor zijn oogen met een zilveren mes gesneden en hij gebruikt steeds grof zout met groote korrels waaroDder niet gemakkelijk arseuicum gemengd kan worden. Arme, arme grootheid Een werkman in zijn klas, met zijn dagelijksch brood heeft een hewel op aard, vergeleken bij het keizerlijk echt- paar, dat in paleizen woont. De delegatien van Oostenrijk en Hongarije zijn uiteengegaan nog onder den indruk van de sombere voorspellingen van den Minister van Oorlog. Over de verhouding tot het buitenland heeft de Regeering niets gezegd, wat ongerustheid kon veroorzaken, maar zij heeft toch ook geen antwoord gegeveu op bepaalde vragen. Alleen over het dnevoudig verbond liet graaf Kalnoky met bizondere warmte zich uit. Zeer voorzichtig en weinig licht verspreidend was hetgeen hij over het Oosten zeide. Aan hetgeen in Servie voorvalt, schijnt graaf Kalnoky geen bizonder gewicht te hechten. Noch Bulgarije, noch Servie kunneu uit eigen kracht invloed oefenen op het lot van Europa, maar zij kunnen de aan- leiding geven tot gewichtige gebeurtenissen, met onafzieubare gevolgen. De delegatien hebben hierover gezwegen om der regeering geene moeielijk- heden te berokkenen. In de Fransche Kamer is eene interpellate aangekondigd over de verhouding van Belgie tot Duitschland. Den 14 December 1831 werd een geheim tractaat gesloten tusschen Pruisen en Belgie, dat in 1863 is bekend geworden. Daarbij werd aan Pruisen het recht toegekend in geval van oorlog de vestingen Namen, Dinant en Huy te bezetten. Dit tractaat is sedert lang vervalleu. Reeds in 1859 heeft Belgie zijne vestingen en dus ook de drie genoemde ontmauteld. Daar nu Namen op nieuw wordt versterkt en nieuwe werken aan de Maas worden aangelegd, meenen sommigen, dat Duitschland, op grond van het tractaat van 1831 die vestingen in tijd van oorlog zou kunnen bezetten. Voor deze meeniug bestaat volstrekt geen grond. Niet alleen het tegenwoordig ministerie maar ook de vorige van beide partijen, hebben herhaaldelijk verklaard, dat het tractaat van 1831 niet meer bestaat. In Duitschland houdt de socialistenwet eerst den 1 October op van kracht te zijn, maar de Saksische Daar leven wij van, en het meeste gaat nog weg aan de zaken van Pieter. Het Hotel in de rue de Babylone, mijn huwelijksgoed, is verkocht. Daardoor zijn de meeste schulden betaald Maar Mareuil komt toch weer? Dat alleen is een schat. Mareuil komt niet. De markiezin heeft het gebruik, zoolang ze leeft. Piet heeft er een hypo- theek op, niet zoo groot als de waarde is, geloof ik. Maar zulke groote goederen zijn moeilijk te verkoopen. Ge begrijpt wat er in Piet moet omgaan. Welnu gij, zijn vriend, kunt hem redden. Ver- laat hem niet. Als hij u ernstig bezig ziet, zal hij misschien zijn tegenwoordig leven vaarwel zeggen. Doe het voor mij, ik zal u innig dankbaar zijn Ze zag hem aan met een pijnlijken glimlach om de lippen. Een zalig gevoel overmeesterde hem, toen hij beloofde dat hij het doen zou. Dank u, zei ze, ik wist wel, dat ge goed waart Beiden waren zoo ontroerd, dat ze niet spreken konden. Op zijn kamer gekomen, ondervond Gilbert dub- bele smart om haar, die ongelukkig was, om hem, die haar ongelukkig had gemaakt. Zijn bewondering voor haar werd echter niet minder. Chatillon, Mareuil, zoo'n schoone lijst paste om zulk een schoone vrouw. Met smart dacht hij, dat de lijst haar zou ontnomen worden. regeering heeft het niet noodig geacht den kleinen staat van beleg te Leipzig, die gisteren afliep, tot dien nitersten terinijn te verlengen. Tien jaren heeft de stad in dien uitzonderingstoestand verkeerd en aan vele burgers, o. a. aan Bebel en Liebknecht, werd het verblijf in de stad ontzegd. Zij zullen nu kunnen terugkeeren en de rust zal er niet door worden gestoord. Meer dan onder de socialistenwet hebben thans de socialisten er belang bij, den autoriteiten geene gelegenheid te geven tegen hen op te treden. Te Leipzig was vroeger de leiding der socialis- tenpartij, maar zij zal, zoodra ook te Berlijn de kleine staat van beleg niet meer bestaat, worden overgebracht naar de hoofdstad des rijks. Behalve te Berlijn is de kleine staat van beleg nog van kracht te fiamburg-Altona, en in de bij elkander gelegen plaatsen Frankfort, Hanau, Hochst en Olfenbach. De autoriteiten hebben evenwel in den laatsten tijd van hare buitengewone bevoegdheid geen gebruik gemaakt, maar wel aan sommige ge- banneuen vergund terug te keeren. De royalisten van verschillend allooi houden nu en dan vergaderingen en bij die gelegenheden blijkt, dat de Bourbons, de Orleanisteu en de Bonapartisten leven als katten en honden, zoodat de Fransche republiek van hen niets te vreezen heeft. Op een vergadering der Bourbons werd de draak gestoken met den „recrunt-gevangene," de graaf van Parijs werd genoemd een ,/roi zdro" en de veelbelovende zoon, een „coq de mauvais combat." Als men rekent, dat de drie staken nog weer minstens ieder in twee partijen verdeeld zijn en de troep-Boulanger ook meetelt, dan zal men minstens moeten rekenen op een zevental kroonpretendentendie alien evenveel kans hebben om onder de kroon te kornen, namelijk geen. De hoofdbeginselen van het ontwerp-regeling van den krijgsdienst, zijn eene legersterkte van 115,000 man en een legerreserve van 50,000 manpersoonlijke vervulling van den dienstplicht behoudens dienstvervanging of ruiling door of met een broeder dienstplichtige diensttijd voor de zee- macht 11, voor de landmacht 13 jaar; het jaar- lijksch contingent is 16,300 man, waarvan voor de landmacht 13,200, voor de zeemacht 600, voor korte oefening 2500 man; de duur van heteerste verblijf onder de wapenen isvoor de onbereden korp- sen 1 jaar, voor de bereden li jaar; voor korte oefening 3 maanden. Er wordt ingesteld een zee - en landweerbij de laatste worden de gewezen dienst- pliehtigen voor 5 jaar ingelijfd. Jaarlijksche kamp- oefeningen worden gehouden voor 1/s der landweer- bataljons. Vrijgestelden van den dienst zijn tot bijzon dere dieusten verplicht. De dienst bij den landstorm Hij was gestreeld door haar vertrouwen en hij besloot, al stelde hij zich er weinig van voor, voor Piet te doen wat hij kon. IV. Hij begon Pieter overal te volgen. Dejachtwas open. Zij bezochten de Selligny's, den graaf de Bagrassand. Bij dezen kwamen zij bet meest. Gilbert zag daar, hoe men op gepaste wijze van een groot fortuin kan gebruik maken. De graaf, hoewel weduwnaar, zag veel menschen en ouder- bield het kasteel de la Rivoironne keurig. Yerkwis- ting was er echter niet. Zijn jacht was oneindig groot. Zijn gronden waren niet te tellen. Men sprak van millioenen aan boerderijen. Toch was hij bescheiden en zedig gebleven. Hij had in Parijs kunnen wonen maar ging er elk jaar slechts eenige weken heen, om dan weer naar buiten terug te keeren. Laura, zijn tienjarig dochtertje speelde daar den baas, en werd er aardig door haar vader be- dorven. De graaf hield veel van Pieter en achtte Maujean, dien hij trachtte in hun leven in te lijven. Maar dat ging moeilijk. Voor Gilbert was deze wereld niet geschikt. En daar hij, als Pieter, zelfs niet in het drinken kon meedoen, was hij blijde, toen deze invitaties aan een eiud waren. Deze genoegens beletten den burggraaf de Cabrol niet zich met zijne zaken bezig te houden. Geregeld duurt tot het 40ste jaar. De nieuwe regeling kost jaarlijks f 1,150,500. Studenten in de godge- leerdheid en R. K. ordebroeders worden tijdelijk of voor altijd vrijgesteld. Vrijstelling als eenige zoon blijft gehandhaafd en zij wordt voorgesteld voor kostwinners, voor weduwnaren met een of meer kinderen en voor gehuwden. Ontheffing van de oproeping tot den werkelijken dieust wordt ruimschoots verleend. Een ingezetene uit Harlingen zond het volgend adres aan den Minister van Justitie »Excellentie Geeft te kennen de ondergeteekende, dat hij zich genoodzaakt ziet door deze tot u te komen, ten- gevolge van die ongelukkige wetten, in 't leven geroepen door buitengewoon heldere, verstandige manuen van beteekeuis. Het geldt hier de arbeids- wet. Adressant is van beroep bierhandelaarhij vraagt dispensatie aan voor oud 14 jaar, om des Zondags voor kerktijd bier bij de clienteele te mogen rond brengen, daar genoemde het brood moet verdienen voor een groot gezin en bij afwijzing dezes verlies zou lijden. Ondergeteekende verzoekt dat Uwe Excellence wil bevorderen, dat deze wet wordt gewijzigd, daar het ondoenlijk is zulk eene wet na te komen, verzoekende vriendelijk van dit schrijven nota te nemen, omdat het verzoek op goeden grond berust en de feiten in waarheid bestaan. Hiermede heb ik de eer te zijn uw onderdanige dienaar." (Volgt de onderteekening). Op dit adres kwam een paar dagen daarna reeds een gunstig antwoord. Adressant werd ten ge- raeentehuize ontboden en hem daar medegedeeld, dat de Minister boodscbappen doen niet onder arbeid rangschikte en dus het rondbrengen van bier in strijd met hetgeen de plaatselijke autoriteit van de zaak dacht mocht geschieden. Uit de nadere bijzonderheden, welke worden gemeld, over de botsing tusschen de Prins Frederik en de Marpessa, blijkt, dat de gezagvoerders van beide booten geen der voorgesehreven voorzorgs- maitregelen hebben verzuimd. Wegeus den dikken mist stoomden beide schepen met halve kracht en waren buitengewone wachters in het want op den uitkijk geplaatst. Toch merkten beide schepen niets van elkaar, voordat de schok werd gevoeld. De Marpessa trof de Prins Frederik midscheeps, met zoo groote kracht, dat het water onmiddellijk de machine-kamer en de hutten vulde. Er was geen oogen blik te verliezeD. Alleen aan de uit- muntende tucht, welke op de Prins Frederik heerschte, was het te danken, dat nog het grootste gedeelte der opvarenden kon worden gered. De koloniale troepen 75 man gaven een uitste- kend voorbeeld, dat goeden invloed op de ontstelde passagiers oefende. Onmiddellijk na de aanvaring commandeerde de bevelvoerende officier der troepen de soldaten op het dek en spoedig daarna stonden alien boven, vertrok hij 's Maandags naar de markt van Blatigne en bleef, van de markt naar de andere trekkende, soms verscheiden dagen weg. Den eersten keer, dat Gilbert hem vergezelde, begreep hij de zaken van Pieter. Het is wel waar dat hij zijn fortuin zocht terng te krijgen, en dat hij het deed met prijzenswaardigen ijver. Ongelukkig had hij niet het zekerste middel gekozen. Hij had dat aangegrepen, wat binnen zijn bereik was en was paardekooper geworden. Dien dag dineerde men vrij goed in het grootste logement van Blatigny, met boeren en kooplui, die alien door Pieter de hand werden gedrukt. Vervolgens was het rondloopen op de markt, praatjes in de koffiehuizen en ontzaglijke massa's bier drinken. Gilbert was wel verplicht hem te volgen en evenveel te drinken. Hoezeer hem dit ook tegenstond, bewonderde hij toch de wijze, waarop Pieter den afstand met die lieden wist te bewaren. Eens, toen Gilbert weer meegeloopen was, zag hij hem onder de boomen praten met een jong meisje. Het was een lieve blondine. Toen zij Gilbert zag, keek ze hem aan met dien blik, die het lichtzinnige meisje caractariseert. Pieter voelde zich een weinig verlegenmaar tusschen de twee vrienden werd nergens over gesproken. Ze gingen 's avonds laat naar huis en Piet was zeer vroolijk. Ge ziet met welke lieden ik moet omgaanmaar TER \ElZE\SOIE KllllWi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1