Gemengde berichten. Telegrafische berichten. gewonden. Hoewel de militaire commandant te Edi den toestand nog liiet dermate ernstig inzag, dat hij versterking van Ivota Ridja noodig oor- deelde, is niettemin eene Iulandsche compagnio van het 14e bataljon infanterie aangewezen om naar Edi te vertrekken, hoofdzakelijk ter beveiliging van onze civiele etablissementen en tot verlichting van den garnizoensdienst der bezetting. De ingeschrevenen voor de militie, die er prijs op stellen het volgende jaar in het garnizoen en bij het wapen hunner keuze de zeemilitie daaronder begrepen geplaatst te worden, kunnen dit voordeel verkrijgen, als zij in Maart 1891 aau een exarnen voldoen, waarvan het programraa jaarlijks door den Minister van Oorlog wordt vastgesteld, en dat op het volgende neerkomt a. Het schrijven van een goed leesbare handb. de kennis van de gronden der Nederlandsche taal c. het rekenentot de gewone en tiendeelige breukend. de kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten e. bekendheid met de vaderlandsche geschiedenisf. kennis der aardrijkskunde van Nederland. Blijkens een bij het Departement van Kolonien van den Gouverneur-Generaal van Nederl.-Indie ontvangen telegram, is op 13 dezer opgerukt tegen Kwalabagoh en Olehgadja, met het gevolg dat de vijand verdreven en Olehgadja genomen werd Drie mindere militairen werden licht gewond. De colonna was 17 dezer in Edi terug. TER JV'El!7iE.\, 34 Juni 1890. Gisteren vierde de lieer R. Dregmans, be- diende in de kruideuierszaak van den heer Arie H. Donze, alhier een zeldzaam feest. Op dezen dag toch, zijn vijftigste geboortedagherdacht hij tevens het tijdstip, waarop hij voor vijf en dertig jaar bij den vader van den heer Donze in dienst trad. Talrijk waren de blijkeu van belang- stelling die de jubelaris op dien dag ontving. Patroon en diens gezin, zijn familie en vele vrienden wedijverden om den trouwen bediende, die nog met jeugdigen ijver in 't belang der zaak werkzaam is, een ouvergetelijken dag te bezorgen. De stoffe- lijke bewijzen der algemeene waardeering waren groot. De heer Dregmans uitte zijn dankbaarheid door de ouden van dagen in het Diaconie-huis des avonds eene aangenaine verrassing te bezorgen. Moge de brave man nog lang gespaard blijven en voor zijne nabestaanden en voor zijn patroon, voor wie hij meer vriend dan bediende is geworden. Heden namiddag was een jongetje van Jac. Wisse aan de buitenhaven alhier aan het visscheu. Het kind geraakte plotseling te water. De heer V. Hoste dit ziende, sprong geheel gekleed te water en mocht de voldoening smaken het jongetje te redden. Bij kon. besluit is aan A. C. J. Limonard, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als sluis- meester aan de westsluis van het kanaal van Ter Neuzen te Ter Neuzen, en is benoemd tot sluis- meester aan de westsluis van het kanaal van Ter Neuzen te Ter Neuzen J. Loekemeijer, thans hulp- sluismeester aan die sluis. Tot directeur van het Militair te Huis, te Bergen op Zoom, is benoemd de heer P. van Vessem alhier. Met ingang van 1 Juli a. s. is verplaatst de kommies 3e klasse M. Sierveld van Axel naar Philippine, in plaats van den kommies 3e klasse P. de Vos te Sas van Gent, wiens verplaatsing werd ingetrokken, alsmede die van den kommies 4e klasse K. Spijkerman van St. Jansteen naar Sas van Genten is de kommies 4e klasse J. van Heck te Maastricht thans verplaatst naar Axel, in plaats St. Jansteen. Bij koninklijk besluit is benoemd tot gezworen van den Van-Alsteinpolder, de heer P. Staal. Bij het examen voor apothekersbedieude, op 20 en 21 Juni te Breda gehouden, is o. a. geslaagd mej. J. S. de Bats van IJzendijke. 8 Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal zijn o. a. ter naturalisatie voorgedrageu de heeren Petrus Bernardus Rammeloo, visscher, wonende te Philippine en Leonardus Pauwels, landbouwer wo nende te St. Jansteen. Met een gewond hart vertrok hij zijn driejarig verblijf, besteed aan nauwgezette histonsche onder- zoekingen, bracht geen geneziugeen verschrikke- lijke slag riep hem terug. In dien tijd was zijn moeder gestorven, kort na de graviu de Cabrol. Toen hij hoorde dat het fortuin van Pierre zeer verminderd was, dacht hij dadelijk aan Blanche Hij schrikte bij de gedachte aan het weelderige leven, waaraan zij gewend was. Toen hij eindelijk den brief van Pieter ontving, den brief, waaraan zij eenige regelen had toege- voegd, vertrok hij. V. Zouder droefheid ziet men nooit de plaatsen zijner jeugd terug. Men voelt als op nieuw de te- leurstellingen, die het leven heeft gebracht. Die droefheid werd Gilbert niet gespaard, bij zijn aankomst te Chatillon hij dacht aan zijn moeder. Maar Pieter wachtte hem aan het station en zij omhelsden elkander. Zij stegen in een breack en met hun beiden op den bok reden zij naar Mareuil Zij praatten over alles. (Wordt vervolgd.) Op de tentoonstelling te Goes van wege de Maatschappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland (afdeeling Heinkenszand), zijn o. a. bekrooningen toegewezen aan den heer J. Vogelvanger te Hulst voor een hengst, eerste prijs f 50 met voorwaardelijke toevoeging van een prijs van f 50 door de afdeeling Zeeland der vereeniging het Nederlandsch-Paardenstamboek aan den heer P. Mabesoone te Sluis, voor een merriepaard tweede prijs 10 aan den heer van Arenthals te Honte- nisse, voor den besten springstier van gekruist of volbloed Shorthorn ras, eerste prijs f 30aan den heer L. Roggebaud te Groede, voor drie pond boter, in Zeeland gemaakt eene eervolle ver- melding. lloek. Voor rekening van de heeren V. Cort- vriendt, Adr. Wolfert, L. Kiel, alhier en Cortvriendt, te Sluiskil, is dezer dagen een z. g. pulverisateur aangekocht, waarmede proeven zullen genomen worden ora het kwaad of de ziekte der aardappels jen te gaan. De resultaten elders hiermede genomen, doen ook hier een goede uitkomst ver- wachten. Axel, 23 Juni. Heden had alhier door burge- roeester en wethouders de aanbesteding plaats van let vervoer van pi. m. 100 M8. grind van de Axelsche Sassing naar den Zaamslagschen weg. Hiervoor werd ingeschreven door J. Scheele, voerman te Axel, voor f 1,25 per M3.J. Jansen van Rosendaal, voerman te Axel, voor 1,20 per M3. en door J. Naeije, voerman te Axel, voor 1,19 per M3. Aan den laagsten inschrijver is het vervoer gegund. Koewacht. Als een bewijs hoe goed het is de meststoffen te doen onderzoeken door een proefstation diene 't volgende. Een landbouwer uit deze ge- meente had chili-salpeter aangekocht, dat een stikstof gehalte moest hebben van 15 a 16%. Naar het proefstation te Breda gezonden, kwam het terug met de verklaring van den deskundige dat uit de analyse bleek, dat het slechts 7,46 stikstof gehalte bevatte, alzoo nog niet de helft, van wat het moest haleu. Op zoo'n wijze concurreeren is gemakkelijk, maar of het stand houdt is een andere vraag. Men schrijft ons uit ltiervliet Onze schipper zou Zondag, uitgelokt door het gunstige watergetijde, naar de overzijde van den Braakman en terug a 25 cent de persoon varen. Dertig persouen namen die gelegenheid te baat om van het goedkoope en toch prettige watertochlje te profiteeren. Om 6 uur vertrok men en om 7 was de overzijde bereikt. Bijna alien togeu naar het steeds in bloei toe- nemende Ter Neuzen. Een tweetal heeren kwamen des morgens een half uur na het vertrek des schippers. Zij getroostten zich een voetreisje via Philippine, en arriveerden 10 uur in de Scheldestad. Erger was het voor anderen 's avonds. Half zes verliet de schipper den hoek van den Koudenpolder, en tien personen kouden zich verlustigen in het gezicht op ons vaartuig, dat naar Biervliet stevende zij kwamen te laat. Ten 7 ure was het pleizierreisje afgeloopen, doch niet voor de achterblijvenden, die zich weder naar Ter Neuzen konden begeven, om den volgenden morgen huiswaarts te gaan. 's Gravenhage, 24 Juni. Tweede Kamer. Inge- komen is een ontwerp tot regeling van den krijgsdienst. Bij het voortgezet debat over het militair onder- wijs verklaarde de, Minister, dat de laatste toelating tot de scholeu te Delft en te Haarlem zal ge- schieden in 1893 en de eerste toelating tot de cadettenschool in 1892. Het algemeen debat is gesloten. Art. 1 (academie en hoofdcursus ter opleiding van officieren) is aangenomen. Op art. 2 is voorgesteld een amendement van den heer Zaaijer om de inrichting der cadettenschool te verdagen en een amendement van den heer Van Loben Sels, om op die school ook leerlingen toe te laten, die ook elders ouderwijs ontvangen. Hoofdplaat, 24 Juni. Heden werd door het bestuur der waterkeering van de calamiteuse tloofd plaat- en Thomaespolders aanbesteed Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1891, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing werken aan de waterkeering van genoemde polders. Minste inschrijver was de heer D. Tholens, te Ter Neuzen, voor 5650. De raming bedroeg 692,7. De tentoonstelling te Amsterdam tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen wordt voortdurend druk bezocht. Het aantal bezoekers bedraagt dagelijks gemiddelc 1000. Onder de soldaten, die Zaterdag uit llarlingen zijn vertrokken naar Oost—Indie, beviudt zich de bekende luchtreiziger P. J. H. Wolff, aangeworven als soldaat-schrijver. Men schat den uitvoer van aardbezien van Breda en de omliggende geineenten op 10,000 liter per dag. Te Amsterdam worden reeds kokosnoten laugs de straat gevent onder het roepen „Daur kan je lintwormen mee vangeu." In den nachtvan linsdag 1 op Woensdag 2 Juli a. s. zal er van Vlissingen stad naar Rozendaal een extra—trein loopen, uitsluitend voor het vervoer van bijen. Een Keizerlijk besluit, te Petersburg verschenen, stelt het aantal soldaten voor de nieuwe lichting op 270,000. Dit is het grootste contingent ooit door den minister van oorlog gevraagd. Te platten lande in Egypte zijn de pokken uitgebroken. De ziekte heerscht in verscheidene dorpen epidemisch en verspreidt zich. Cairo heeft zij tot dusver niet bereikt. Bij Kiel brak 's nachts brand uit in een koffiehuis. Vijf kellnerinuen, die boven sliepeu, moesten uit het venster springenom zich te edden. Een werd gedood, drie" werden zwaar gewond. Edison werkt thans aan de uitvinding van een electrischen telescoopwelkeindien mogelijk, op de groote tentoonstelling te Chicago in 1892 zal tentoongesteld worden. Dat de lust voor het buitenleven in de laatste jaren zeer is afgenomen, blijkt wel hieruit, dat de prachtige buitenplaats De hoek," met kapitaal hee- renhuis, st illing, timmermanswoning, waterpartijen, waudelingen, met zwaar opgaand geboomte, moes- tuinen, akkermaalsbosschen, uitgebreid jacht- en vischterrein, groote boerderij enz., te zamen groot ongeveer 41 hectaren, gelegen in een der schoonste gedeelten der gem. Diepenveen (Overijsel) bij inzet hehalve de boomen) heeft opgebracht den belachelij- ken prijs van f 17.430. De tweede millioenen-juffrouw, Trijntje de Jong, te Drachten, heeft de volgende advertentie geplaatst Ondergeteekende verzoekt beleefd aliendie sterken drank verkoopen, haar zulks pertinent te weigeren, wanneer zij, der verleiding geen wederstand runnende bieden, zulks mocht komen vragen. T. de Jong. De ex-groote dame dronk in den laatsten tijd verschrikkelijk. Te Lobith passeerde Vrijdag, uit Duitschland komende, een houtvlot, naar men zegt het grootste, dat nosr ooit gezien werd. Het was samengesteld uit 1300 stuks eiken- en dennenboomen en 2500 planken. Een negental hutten was er op gebouwd voor de 95 manschappen, die het begeleidden. Het geheel gaf den indruk van een klein dorp. Aangaande het ongehoorde feit, dat eeu meisje te Meppel getracht zou hebben haar eigen moeder te verdrinken kan de M. Ct. nog mededeelen, dat het meisje alles ten stelligste ontkeut. Ook na het verhoor, dat zij Zaterdagmorgen bij de politie ten nemeentehuize onderging. Nauwelijks was het bekend, dat zij daar was, of er vormde zich een volksoploop, zoodat zij, niettegenstaande zij achter het stadhuis werd uitijelaten door de opgewonden menigte, onder het geroep moordenares, enz., werd vervolgd, zoodat zij ergens in huis moest vluchten. Nadat zij aldaar eenigen tijd was verbleven, werd de opgewonderiheid zoo groot, dat men beducht was voor de ruiten, en de bewoners haar verzochten weg te gaan. Al achtervolgd bereikte zij dan ook de woning, waar zij diende, doch men heeft het geraden geacht haar weg te brengen, zoodat zij thans bij hare familie te Uffelte verblijf houdt. Niettegenstaande de ontkentenis der dochter blijft de moeder, zekere Ida Keizer, wed. A. Hoorn, pertinent volhouden, dat hare dochter haar in bet water heeft gestooten niet alleen, maar tot drie malen toe getracht heeft, toen zij zich aan den wal had vastgeklemd, onder water te houden en aldus te smoren. Dat de moeder kon zwemmen, daaraan heeft zij voornamelijk het beboud van haar leven te danken. Het Nieuws van den Dag kreeg een brief, dezer dagen door een Amsterdammer ontvangen van een gezin, dat indertijd is voortgeholpeu om zich in de Argentijnsche Republiek te kunnen vestigen. Die brief is afgezonden uit Barradero en luidt als volgt //Wij hopen, dat u deze letters in den besten welstand moog geworden. Volgens afspraak hadden wij UEd. al lang geschreven, maar daar onze toestand het niet toeliet om reden het ons erg tegengeslagen is en dat alles bedrog is, wat wij over hier gehoord hebben toen wij in Amsterdam waren. Het is hier nog veel erger als in Holland, hier is veel te werken maar weinig geld. Men moet hier voor een peso per dag werken, dat staat gelijk aan 40 cts. Hollandsch geld en nu is het tijd van ma'is plukken en dat geeft 30 cts per dag en dan leeft men net als een beestslapen in de open lucht en droog brood eteu en zoo is alles. De woningen zijn hier arme vierkante hokken zonder raam of iets. Wij slapen op den grond met een zak hooi en haast zonder dekkinggeen stoel of tafel hebben wij nog en wij eten altij droog brood. Zoo is het eene als het andere. Dus UEd. kunt wel begrijpen wat een groote spijt wij hebben dat wij hier zijn. Gaarne zoude ik willen dat nu UEd. moeite zou willen doen voor ons geld bijeen te krijgen om weder naar Holland te kunnen komen, want dan is er in Holland nog veel meer te verdienen. En dan verstaat men hier de taal niet. Hier spreken zij Spaansch en allerlei volk. Hier is het groote armoed lijden en daarom bid ik God, dat hij eene goede uitkomst geeft, anders sterven wij van armoede en ellende. Vele meDSchen zijn alweer naar Holland, maar die hadden niet zoo'n groot huisgezin als wij, maar ik hoop, dat UEd. liefdadig moog zijn en daar moeite voor doen. En de kindereu groeien net op als wildenop geen school kunnen zij gaan en hier zijn vele zwarte menschen. Nu Ed. Heer ik eindig met mijn schrijven. Yele groeten aan uwe's huisgezin en ook veel groeten van ons alien. Mijn man en mijn oudste zoon zijn 10 uur van huts om ma'is te plukken en komen weinig thuis, het is hier geen leven. Als een bewijs van den vooruitgang der veefokkerij in Schouwen en Duiveland wordt medegedeelddat in de vorige week, den tijd des jaars in aaumerkiug genomen, nog 240 stuks vet vee van Zierikzee naar Rotterdam zijn vervoerd. Een ontploffing in de keukenkachel in het logement van H. Zwart te Appelsga, wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. De officieren en marechaussees verbleven gedurende de werkstaking in genoemd logement en men denkt aan een wraak- neming. Men rook na de ontploffing een sterke kruitlucht en vermoedt, dat de arbeiders een turf met kruit hebben gevuld. Een onderzoek is in- gesteld. Een telegrafist te Landsberg, die aan tering stervende was, gaf aan zijn vrouw den wensch te keunen, dat zij en de kinderen, 11, 8 en 5 jaar oud, met hem uit het leven zouden scheiden. De ongelukkige vrouw besloot alien door kolendamp te laten stikken. De vrouw en kinderen werden echter in bewusteloozen toestand door de buren gered, terwijl de man was gestorven. Overwegende dat de doctoren 't oneens waren over den geestes- toestand der arme vrouw, toen zij de daad verrichtte, sprak de rechtbank haar vrij. Uit Antwerpen wordt bericht, dat Leon Peltzer, de hoofdpersoon in het geruchtmakende proces van eenige jaren geledeu, voorwaardelijk op vrije voeten zal gesteld worden, wanneer 10 jaren van zijn straftijdom zijn hij moet zich n.l. verbinden Europa te verlateu om er nooit weer terug te keeren. De koniug van Dahomey doet weer eens van zich hooren. De vorst. heeft met zijne Amazouen een strooptocht ondernomen in het land der Egga's en is met 1000 gevaugen negers naar zijn hoofd- stad teruggekeerd. Het doel van dezen strooptocht is duidelijk. Wanneer de koning ten strijde trekt moet hij gevangenen mee brengen, ten einde zijn onderdaueu op daar gebruikelijke menschenoffers te outhalen. Nu 's kouings troepen door de Eran- schen zijn teruggeslagen moeteu de arme Egga's het gelag betalen en zich als krijgsgevangenen laten terechtstellen. De Koningin van Belgie is op een rijtoer van Spa naar de Duitsche grens door Duitsche dounnen aangehouden. In weerwil dat de baron Goffinet daartegen protesteerde is het rijtuig van Hare Majesteit gevisiteerd. Een vreeselijke misdaad houdt de gemoederen te Saint-Amarin in beweging. Eenige dagen gele deu bemerkte de doodgraver van de begraafplaats aldaar, toen hij 's morgens op den doodenakker zijn werk wilde aanvangen, dat bet graf van een achttienjarig meisje in een anderen toestand ver- keerde dan waariu hij het den vorigeu dag gelaten had. Daar hij reeds meermalen had opgemerkt, dat de graven 's nachts geschonden werden, gaf hij er den vader van het overleden meisje kennis van. Oumiddellijk liet deze het graf openen, en nau welijks had men een meter weggegraven, toen een hand te voorschijn kwam. De doodgraver greep de hand en haalde den geheelen arm, die van den romp was afgekapt, te voorschijn. Weldra vond men ook het lijk in een niet te beschrijven toe stand. De kleedereu waren aan harden gescheurd, zoodat het lijk bijna geheel naakt was, terwijl het hoofd van het lichaam was gescheiden. Het hoofd en de doodkist heeft men niet terug kunnen vinden. Men verdiept zich in gissingen, wat de aanlei- ding tot deze onmenschelijke daad kan zijn. Onze particuliere correspondent uit Brussel meldt ons, dat eergisteren een 300tal Vlamingen vandaar een manifestatie hebben gehouden voor den Leeuw van Waterloo, maar betreurt met de geheele Brusselsche pers, dat zij hun manifestatie recht- streeks tegen Frankrijk hebben gericht. Volgens gisteren avond ontvangen inlichtingen moet de Eransche regeering zich die handelwijze ten zeerste hebben aangetrokken en zal deze er toe overgaau de Belgische regeering ophelderingen te vragen. Volgens de Independance Beige hebben zich daar bij de betooging gevoegd bewoners van Gent, Brugge en Antwerpen. Voor den Leeuw van Waterloo hebben zij hun banieren geplant. Drie hunner, een Vlaraing, een Duitscher en een Nederlander, de heer Hofman, uit Breda, voerden het woord. Daarna werden aangeheven het vWien Neerlands Bloed", //de Wacht am Rhein", (/de Vlaamsche Leeuw" en het //God save the Queen. De behandeling der zaak tegen mevrouw Bulkley is door het gerechtshof te Ereiburg voor- loopig aangehouden, ingevolge art. 203 wetboek van strafvordering. Volgens de Koln. Ztg. zullen pogingen aange- wend worden oin de uitlevering van Mevr. Bulkley aan de Duitsche justitie te verkrijgen, of de zaak voor den Nederlandschen rechter te brengen. De advocaat Eederle, te Freiburg die als haar verdediger, openlijk de partij voor mevrouw Bulkley opnam, heeft thans na de uitspraak van het gerechls- hof te Ereiburg, in verschillende Ereiburger bladen medegedeeld, dat mevrouw B. bij hem was gein- troduceerd door een aanzienlijk persoon te Ereiburg

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2