Aigemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2620. Woensdag 25 Juni 1890. 30e Jaargang. Paarden- en Yeemarkt Kermis of Jaarmarkt n Binnenland. DE BURGUKAV1N. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekkandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. m ADVEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit bind verschijnt Uinsdaj- en Vrijdajjavond bij den ultgever P. J. VAN BE S A N l> E te Ter Neuzen. gemeente Burgemeester en Wethouders der ZAAMSLAG maken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksclie alhier zal worden gehoudeu op Dinsilag den jsten jU[i aanvangende des voormiddags te 9 uren en eiudigeude des namiddags te 3 uren Van vvege de gemeente worden uitgeloofd elf premien naar welke geeue medediuging wordt toegelaten aan do eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die daarvoor in het vorige jaar zijn bekrooud, alsmede voor paarden en vee, wegens welke alhier reeds vroeger eene premie is toegekend en voor paariieu en vee na 11 uren aangebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en derge- lijken worden tijdens de markt toegelaten. 2°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op llins- dag den l3ten Juli e. k. tot en met Donderdag den 3den dier mailild en dat geene nadagen zullen worden toegestaan. Zaamslag, 6 Juni 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. JPolitieU Overzicht* De Duitsche Keizer heeft de verloving gepro- clameerd van zijne zuster, prinses Victoria, met prins Adolf van Lippe-Sohaumburg. De Keizer zelf schijnt van zijn voeteuvel bekomen te zijn, tenmiuste bij bezocht de fabriek van Krupp te Essen, wij willen niet hopeu om naar meuw moordtuig uit te zien. Men begint ook in Duitsch- land eindelijk eens te mopperen over de uitgaveu. De suppletoire begrooting betreft'ende de verhooging der bezoldiging van de officieren bij het leger naar de budget-commissie gezonden strekt ten bewijze. Deze voud geen guustig onthaal, hoewel de ministers van financien en oorlog die verhooging uoodig achtteii. Zend d.ie kwart van het staande leger naar huis, en er is overvloed van geld om het blijvend gedeelte te bezoldigen naar den eisch, terwijl de natie er bovendieu bij profiteert, zullen velen gedacht hebben. Donderdag 11. heeft in eene vergadering zijuer partijgeuooten de bekende sociaal—democraat Bebel PEUILLETON Plotseling Ge zijt vroolijk, ge amuseert u werd ze ernstig. Gij moet wel medelijden met ons krijgen. Waarom Omdatgij zooveel boven deze nietigheden verheven zijt. Toen hij zei, dat hij zich wel kon vinden in deze wereld van plezier, antwoorade zij Dan zijt gij niet als ik, ik verveel mij. Waarom blijft ge niet thuis? Moet ik dan Piet niet volgen In zijn plaats bleef ik thuis, met een vrouw als gij. Ik zie, zeide ze, dat gij ook nog van een romantische liefde droomt tusschen Pieter en mij. Bedenk toch, dat wij elkaar al zoolang kennen, van onze kindsche jaren af. Zoo'n hartstochtelijke liefde kon er tusschen ons niet bestaan. We zijn goed voor elkaar en laten elkaar volkomen vrij- heid. Gilbert wist nu meer, dan hij had willen weten. Ze bemiuden elkander niet, maar zouden elke aaDleiding tot schandaal vermijdeu. Doch ze ge- voelde zich vrij. Wat zou daarvan worden. Die eene rede gehouden over het misbruik dat tegen- woordig van werkstaken en boycotten wordt gemaakt. Sedert den 20 Februari (den dag d;r laatste Rijksdagverkiezingen) ziju de werkliedeu in Duitsch- land overmoedig geworden, zegt Bebel. Zij achten zich van de overwinniug zeker en gelooven, dat zij nu met de kapitalisten kunuen doen, wat zij willen, dat de bourgeoisie reeds op den rand van den ondergaug staat. Ongelukkig zijn wij nog zoo ver uiet. Maar die waan heeft veroorzaakt, dat met een waar fanatisme werkstakingen worden begonnen, die tot nadeel van den werkmau afloopeu. En Bebel verwijt verder den Duitschen werk- lieden, dat zij in den „rues der overwinniug" na de verkieziugen //Vele zondeu" hebben gedaan. Hij spot met den „fetischdieust", dieu men voor de verkeerdste besluiten vau volksvergaderingeu betoont, als waren zij het allerheiligste. Sommige met grooten ophef afgekondigde boycotteeringen noemt hij »domheden" en hij herinnert hen, die geweld tegen kapitalisten prediken Als wij schioten, dan moeten wij ons laten welgevallen, dat op ons wordt geschoten." Naar aanleiding van Bebels rede, zegt de Voss. Ztg. De tijd is gunstig voor verstandige eischeu van den werkend.-n stand. Maar hoe lichtzinniger en onverantwoordelijker de bestaaude orde van zaken wordt aangevallen, des te geringer wordt de kans op vervulling zelfs van de gegrondste wenschen der onbepiiddelde volksklassen. De heer Bebel noemde de werkstakingen een tweesuijdend zwaard. Dat ziju zij in economischen zoowel als in politieken en moreelen zin. Het zell'de geldt van onredelijke eischen en zelfoverschatting, ook al leiden zij niet tot werkstakingen. Niets heeft iu de open bare meeniug de werklieden meer geschaad dan de dwaze poging om ten gunste van een eisch, die heden geen sociaal-democraat voor uitvoerbaar houdt, met verbrekiug van contract, op den 1 Mei overal het werk te staken. Het genoemde blad merkt ten slotte op, dat iernand, die zoo spreekt als Bebel, niet gelooft aan den val van al het bestaaude. Volgens de Post is de outevredeuheid ouder de voorstanders der koloniale politiek over het Duitsch— Engelsch tractaat zoo groot, dat ernstig is over- wogen, of de voorgenoraen feesten ter eere van Wissmann wel zouden worden gevierd, ,/daar in zulk een treurigen tijd geen lust in feestvieren kan bestaan en Wissmann door de nieuwe wending der zaken niet bijzonder kan gesticht zijn." De Oostenrijksche maatregelen tot wering der producten van Servie, worden door dit land met dergelijke maatregelen beantwoord. Het is de strijd van den aardeu en den ijzeren pot. Eukele Servische bladen zien het hopelooze van dien strijd iu. Een zegt, dat Rusland, daar het Servie tot eene vijandige houdmg tegen Oosteurijk 1i mijnheer De Charnagon ja, ze stond boven hem doch, iu deu roes der vermaken. 't Was om dol te worden. Maar wiide h j dan toch Hij, die gezworen had zijn vriend niet te verraden. Wel, hij zou haar redden, haar bewaren voor zich zelf, haar verhinderen aan een anrier zich over te geven, wijl ze hern niet kon toebehooren 1 Zijn smaak ver- anderde. Zijn boeken, zijn studie, verveelden hem. Niets boezemde hem meer belaugen dan te weten waar Blanche de Cabrol was, wat ze deed, bij wie ze was. 's Morgens ging hij naar het Bosch, waar ze hem voorbijreed voor een ontraoeting met De CharnaQon 's avonds vond hij dat onbeduidende wezen, waaraan men zag dat het volop van de wereld genoten had, in haar loge. Wat zou van dat alles worden. Zijn hartstocht groeide, tegelijk met zijn haat voor Charua^on. Als hij zich bij hem bevoud, moest hij zich altijd inhouden. Het kwain tot een uitbarstiug op het bewuste bal bij de burggravin, dat van week tot week verschoven, door de nieuwsbladen al vooruit, druk besproken was wegens den luister, die er bij zou worden tentoougespreid. Het hiuderde hern op die wijze den grooten en schoonen naam De Cabrol gebezigd te zien. Blanche was prachtig gekleed iu gele zijde met zwarte kant afgezet, en een roode roos in het haar. Als meesleres vau het huis liep ze van den een naar den ander, en zag heeft aangemoedigd, nu ook verplicht is, het land uit zijne netelige positie te bevrijden. Doet Rusland het niet, dan levert het opnieuw het bewijs van hetgeen in deze eeuw de Balkanstaten reeds dikwijls hebben ondervonden, dat zijne beloften slechts ijdele klanken zijn; dan zou Servie overtuigd worden, dat het zich weder bij Oosteurijk—Hongarije moet aansluitsn. De afstand van Helgoland is ook in het Hooger- huis ter sprake gekoinen. De graaf van Roseberry vroeg1. of de militaire overheid wel gehoord was 2. of men eenigen stap had gedaan of voornemens was te doen om de wenschen der Helgolanders zelf te leeren kennen en 3. wanneer het wetsontwerp omtrent den afstand van het eilaud zou worden ingediend. Lord Salisbury antwoordde daarop, dat niet alleen de militaire overheid gehoord was, maar nog vele andere deskuudige raadgevers. Wat de tweede vraag betrof, moest hij ontkennend antwoorden. Het plebiscite behoorde met tot de zedeu van Engeland en in dit geval wil de regee- ring geen precedent scheppen. Buitendien gelooft de regeering dat, zoo de Helgolanders ooit iets hebben gehad tegen een aanhechtiug aan Duitsch- land, dit in verband stond met deu krijgsdienst. Daarom is bepaald dat geen Helgolander, leveude op het tijdstip der overdracht, ouderworpen zal zijn aan den krijgsdienst. Het wetsontwerp zal worden ingediend als de conveutie, waarvan het slechts een onderdeel is, geteekend zal wezen. Het wets ontwerp zal zeer kort zijn en is noodzakelijk, wijl een parlement-akte de kroon verbiedt eenig onder- daan aan een vreemde mogeudheid over te geven zonder de toestemming van het parlement. Evenals in vorige jaren, is aan de hoofden der openbare scholen 1" en 2' soort te Amsterdam, hun medewerkitig gevraagd om, ter vieritig vau den Prinsessedag, met de kinderen hunner scholen deel te nernen aan het feest op het terrein achter het Rijksmuseum, waarheen de kinderen zich dan in optocht. begeven en zich met spelen vermaken en op versnaperiugen onthaald worden. Het schijnt, dat die medewerking dit jaar niet onverdeeld zal worden verleend. Althans van een der hoofden is ook narnens het overige onder- wijzand personeel reeds een antwoord ontvangen, waarbij de deelneming geweigerd wordt, tenzij ook de kinderen van de scholen der 3" en 4e soort, en dus kinderen van alle standen, aan het feest deelnemen. Donderdag avond e. k. komt het Engelsehe jacht Victoria Albert op de reede te Vlissingen om Vrijdag namiddag de haven binnen te stoomen teueiude de Keizerin-weduwe Frederik, die waar- Gilbert, die haar nooit zoo mooi gevonden had, in een hoek staan. Komaan, mijnheer Maujean, wees vroolijk. Ge zijt van avond in het Venetie der feesten, en men zou zeggen dat gij in den raad der Tienen zit, die iemand ter dood gaat veroordeelen. Zij nam zijn arm en wandelde met hem rond. Ze zagen Charnaijon, als arlequin gekleed, allerlei grappen maken. Zij dwong Gilbert naar hem te luisteren en zag den dwaas glimlachend aan. Toen bemerkte Gilbert weer dien scheef ge- groeiden tand, die hij in vroeger jaren ook had opgemerkt, en hij leidde uit deze onregelmatigheid iu den vorm der schoone vrouw allerlei dwaze gevolgtrekkingen af. Zou dit nu de vlek zijn, die haar teekent? Wat een gek, die Charnaijon Zij zeide dit lacheud, aisof ze in staat was dezeu alles te ver- geven. Toen vergat hij zich zelven en den gedanen eed de vrouw van Piet te eerenOp bittcren toon zei hij haar vlak in de oogen ziende Ik benijd hem Zij schrikte en keek hem een oogeublik zwijgend aan. Wat, gaat gij ook uw hoofd verliezen, gij, zoo ernstig en zoo verstandig. De burggravin troonde hem mede. Zij scheeu na te denken, iets tot hem te zeggen te hebben. Maar terstoud kwameu eenige geuoodigden rond schijnlijk met de mailtrein 's avonds te Ylissingen aankomt, naar Engeland over te breugen. De Independence Beige meldt dat de Anti- slavernij-conferentie in haar jongste zittingen raede- deeling heeft ontvangen van een nieuw voorstel van Nederland, dat, naar men weet, niet bijzonder warm gestemd is voor het plan lot het heffen van invoerrechten in het bij tractaat aangewezen Congo-gebied. De Minister van Nederland heeft het voorstel gedaan om de generale akte, welke van de conferentie wordt opgemaakt, te ouderteeke- nen, zonder daarin gewag te maken van invoer rechten aan de Congo, maar dat de conferentie binnen zes maanden opnieuw zou bijeenkomen om dit fiscaal vraagstuk te behandelen. Men gelooft echter niet, voegt de Iudependance er bij, dat dit het laatste woord is van de Nederland- sche regeering. Haar vertegenwoordiger te Brussel ouderhoudt met haar een druk verkeer, waarvan men een gunstiger verloop verwacht voor een spoedig en bevredigend einde der conferentie. Op de bijeenkomst der conferentie van Vrijdag, zegt bedoeld blad, is nog niets beslist, daar de nieuwe en laatste instruction voor den Nederland- schen Minister nog niet waren aangekomen. Uit Berlijn wordt aan de Haarl. Ct. gemeld, dat aldaar een deputatie uit Westphaleu is aan gekomen, om te protesteeren tegen de invoering van Amerikaansch varkensvleesch met Hollandsche certificaten van oorsprong over de Hollandsche grenzen. Met betrekking tot het den 29 April jl. te Edi geleverd gevecht is door den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden o. a. het volgende aan de regeering gerapporteerd Te 9 uur voormiddag te Pedawa Pontong aange komen, werd de colonne ernstig beschoten van 3 heuveltoppen en uit het terrein daartusscheu, gelegen op ongeveer 600 m. van den weg Edi- Pedawa Besar. Terwijl de vijand in het front werd beziggehouden door de marine-landingsdivisie, rukte de infanterie in oostelijke richting vooruit en nam op een geschikt punt stelliug, waarop nu ook de marine-landingsdivisie in die richting avanceerde en door de geheele colonne gezamenlijk de vijand uit zijne stellingen verdreven werd. Het bleek, dat hij twee bentings had opgericht, waarvan een nog onvoltooid. Zonder door den vijand verder veroutrust te worden, keerde de colonne huiswaarts en kwam tegen den middag in de versterking te Edi terug. Van onze zijde werd' gewond; de officier van gezondheid 2de klasse Dr. J. van der Wal licht en 8 minderen, terwijl nog een Europeesch fuselier een matten kogel bekwam en een Iulaudsch fuselier in een randjoe getrapt had. Volgens bij het bestuur ingekomen berichten be- droeg het rerlies des vijauds 8 dooden en 14 hen staan, die met Gilbert schertsten over zijn egoisme, dat hem zich deed meester maken van mevrouw de Cabrol. Ze liet ziju arm los. Hij ging naar zijn vorige plaats, ontevreden over zicb zelf, woedend over ziju uiting van jaloezie, die meer zei dan een verklaring. Hij kwam terecht bij Charnacon, die er een eer in stelde, datde bur«- gravin het kleed zijner keuze had geuomeu. Hij prees haar vormen, verborg niets, noemde de dingen bij hun naam. Maar kijk toch naar Blanchelte; men kan niet beter een Spaansche voorstellen. Hij noemde haar bij den naam, dien Pieter haar in zijn beste oogenblikken gaf. Hij compromi- teerde haar Stommeling Toen het woord aan Gilbert ontsnapt was za» hij, wat een opschuddiug hij teweegbracht. Wij spreken elkander nader, zei de Cbarna^on. En alsof er niets gebeurd was, ging hij weer in de menigte. Als gij iemand noodigt hebt, zei de graaf de Bagrassand, eensklaps op Gilbert toesckietende. Twee dagen daarna werd Gilbert, handiger met de pen dan met den degen, met een steek in de zijde thuisgebracht. Hij genas. Maar hij kon het in Parijs niet meer uithouden. Nu zou hij haar in ougelegen- heid gaan brengen. Gelukkig kreeg hij een zending naar Rome, TER lElIZENSCHE (OIRAM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1