Gemengde berichten. Telegrafische berichten. ruinate bleef voor eene verdeeling, waarbij Frankrijk op alle manieren slechts zou kunneu wiunen. De Tweede Kamer is thans bijeen. Er bestaat dus dadelijk gelegenheid aan de regeering te vragen, in hoeverre deze gewichtige tijding juist is. Is er iets voorgevallendan zal ongetwijfeld de regeering op de hoogte van de zaak zijn en de noodige inlichtingen kunnen verstrekken. TER NEUZEN, 13 Juni 1890. Naar wij vernemen zal in den avond van Woens- dag a. s., den Waterloodag, door het fanfarenge- zelscbap Apollo alhier, een concert gegeven worden in de muzieklent op het marktplein. Onze vrijwillige brandweer doet dezer dagen een beroep op de medewerking eu ondersteuning der' ingezetenen. Wil dit corps inderdaad goed werken, dan is in de eerste plaats eene financieele steun noodig. Dit begrepen dan ook vele inge zetenen. Door eene deputatie dier brandweer werd n.l. eene lijst aangeboden waarop nu reeds een 60tal zicb verbonden als buitengewoon lid de vereeniging te willen steunen. Gisteren werd door het dagel. bestuur van het Watersehap Schouwen, te Zierikzee, bij enkele inschrijving aanbesteed de levering van 950 scheeps- ton stortsteen aan de districten Brouwershaven en Langendijk. De minste inschrijver was de heer P. A. van de Yelde, te Ter Neuzen, voor f 2524, Op 9 dezer is bij Fhisted (Denemarken) gestrand en als wrak verlaten door de equipage, de Noorsche brik Fanny, kapt. Berthelsen, van Christiania naar Ter Neuzen bestemd met eene lading hout. HuM. Heden werd alhier in „Het Bonte Hert" eene vergadering gehouden door de onder- wijzers vereeniging in het arrondissement Axel. De voorzitter, baron Collot d'Escury, opende de vergadering en stelde enkele huishoudelijke zaken aan de orde, waaronder ook de wijze en de plaats voor de algemeene of feestvergadering. In deze werd besloten, die op de gewone wijze te houden en wel te Axel in de maand September. De heer Kievenaar te Koewacht stelt daarna de vraag, wat den onderwijzers, niet gedeplomeerd voor de gymnastiek thans te doen staat met het oog op het verplichte onderwijs in dit vak na 1 Januari 1893. Na bespreking werd besloten het Koninklijk besluit betreffende dit examen af te wachten. Als punt van meer actueel belang werd aan de orde gesteld het teekenonderwijs en werd eene commissie benoemd om in de volgende vergadering verslag uit te brengen. Als leden dier commissie werden aangewezen de heereu Jansen te Graauw, Imandt te St. Jansteen, Karstel te Zuiddorpe, Cremer te Molenhoek en Geerards te Koewacht. De Kievenaar houdt daarna eene lezing over Schaepman als dichter, waarin hij den heer Schaep- man deed kennen als een dichter die, afgescheiden van zijne godsdienstige denkbeelden, wel de aandacht der studeerende onderwijzers waardig is. Aan de vergadering werd door 33 leden deelgenomen. Ilulst. In de laatste vergadering van den ge- meenteraad zijn de volgende punten behandeld a. het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid den heer B. A. Wilkingdeze goedgekeurd zijnde, wordt met algemeene stemmen tot toelating besloten b. mededeeling eener missive van de commissie voor den keiweg HulstGraauw met rekening en begrooting na bespreking wordt besloten de bijdrage der gemeente onveranderd te doen blijven f 36,57. c. besluit tot wijziging der gemeente-begrooting dienst 1890, om tot eene meerdere schuldaflossing dit jaar te kunnen overgaan met algemeene stemmen wordt besloten op de resteerende schuld der ge meente, zijnde f 10100, wegens vroeger gedane geldleening buiten de gewone aflossing ad f 600, nog eene buitengewone aflossing te doen van f 2000. kelijkheid zijn geworden. De jonge burggravin De Cabrol leunde met vertrouwen op zijn arm. Zij was ook gelukkig. Men kon het haar aanzien, dat de lang gewachte dag was aangebroken, dat zij aan Piet en Pieter aan haar behoorde. Gilbert begreep dit en onderwierp zich, al voelde hij zich beklemd bij zijn onderwerping. De lunch was bijzonder levendig. Gilbert zag er voor 't eerst Piet's ouderen broeder, den graaf Jan de Cabrol. Hij was wat kleiner, maar ver- goede dit door een trotsch en koel uiterlijk, dat hem schijnbaar grooter maakte. Hij was bestemc voor de diplomatic en toonde in al zijn doen zijn geschiktheid voor die positie. Toen hij wegging, groette hij de markiezin De la Fonfreyde zoo plechtstatig, dat het iedereen opvallen moest. Gilbert zag Blanche de Cabrol niet terug. Zij was naar haar kamers gegaan, om zich van haar bruids- kleed te ontdoen. Denzelfden avond zou ze haar huwelijksreis aanvangen. Bij't naar huis gaan, praatte Gilberts moeder druk over al de hoogheden met wie ze was samen geweest en bemerkte thuis pas, dat haar zoon zoo sti was. Wat seheelt er aan, op een dag, dat gij zooveel eer geniet en uw vriend zoo gelukkig is? Toen ze tranen in zijn oogen zag, begreep ze alles, en wist niet wat te zeggeu. Toch ging zij voort. Er zijn nog meer jonge meisjes. Ik zal er een voor u zoeken. Nog wordt met eenparigheid van stemmen, op voorstel van den heer J. Vogelvanger, besloten een adres te richten aan Z Ex. den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, ten einde de onbillijkheid te doen ophouden, dat bij stoornis van den telegraafkabel in de Schelde, hooger tarief moet betaald worden. Groenendijk (Hontenisse), 11 Juni. Door Mr. A. C. B. Thomaes werd heden aanbesteed het bouwen van ZEd. woonhuis met aanhoorigheden. Er waren 8 inschrijvingsbiljetten ingeleverd, en het werk werd gegund aan J. J. Kroon, timmerman alhier, voor f 6120. Biervliet. Onze Harmonie, fanfarenmuziekge- zelschap, bestaat sinds 1840, en toch zal het 50jarig bestaan slechts in besloten kring, onder de leden onderling, herdacht worden. Het bestuur van het gezelschap heeft tot zijn leedwezen meenen te moeten besluiten aan inge zetenen, noch aan vreemdelingen een muziekfeest aan te bieden. Met leedwezen 1 Alleen onvoldoende steun van den kant der meest belanghebbenden is de oorzaak. Bij overeenstemming tusschen dezen en zoo de noodige fondsen beschikbaar warenzou onze Harmonie, bestuur en leden, voorzeker zich niet onthonden. Zij deden dit nooit. Wie neemt het iniatief Door het provinciual kerkbestuur van Zeeland is geen toestemming verleend voor het beroep van Ds. J. H. Schuurmans Steckhoven te Roeselaere, in Belgie, naar de Ned. Herv. gemeente te Bier vliet. Zuidzande, 12 Juni. Tot hoofd der school alhier werd heden benoemd de heer Blankert, thans onderwijzer te Bolsward. 's Graveuhage, 13 Juni. Tweede Kamer. In- gekomen is eene overeenkomst betreffende de oprichting eener reparatie-werf met dokgelegenheid te Tandjongpriok. De spoorweg overeenkomsten werden bestredeu door den heer Bahlman, wegens gemis aan waarborg voor het binnenland en ver- dedigd door den heer Mutsaers, terwijl de heer Donner het betreurde, dat geen regeling was ge- maakt omtrent de Zondagsrust. De Minister van Waterstaat enz. nam de voile verantwoordelijkheid op zich en verdedigde de over eenkomsten in 't belang van handel en nijverheid voor binnen- en buitenland. Het medegebruik was naar het gevoelen van alle deskundigen zonder gevaar en coalitie was niet te duchten. Overleg met Duitschland zou zeker tot een goed einde leiden. De Minister van Financien verdedigde de financieele zijde der regeling. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 13 Juni de volgende vonnissen uitsproken C. D., oud 22 j landbouwerszoon te Zaamslag, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. J. B., oud 27 jlandbouwer te Graauw, is wegens wederspannigheid veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. Dinsdagavond bevond zich op den Rijn nabij Wageningen een schip in ziukenden toestand. De opvarende schipper wilde met zijn gezin, bestaande uit vrouw en aeht kinderen, het schip niet verlaten. De politie, hiervan in kennis gesteid, noodzaakte echter den man zijn dwaas voornemen niet ten uitvoer te brengen, en bracht hem met de zijnen onder dak op een nabijzijnden steenoven. Dronken- schap was oorzaak van dit bedrijf. Het schip werd door pompen boven water gehouden. Dezer dagen stonden honderden menschen op de Oude Vest te Leiden met blijkbaar welgevallen naar een buggerman te kijken, die op zijn schuit Natuurlijk geen adellijke dame als mejuffrouw De la Fonfreyde. Maar ge weet toch ook wel, dat adel geen geluk aanbrengt. Gilbert lachte bij deze verloochening van begin- selen en ging naar zijn kamer. IV Zij woonden te Versailles zeer stil, en ontvingen haast geen menschen. Gilbert bezocht hen somtijds, bij plechtige gelegenheden. Zoo'n gelegenheid was de geboorte van Jeanne De Cabrol, het volgende jaar gevolgd door die van Guy. De doop van dezen stamhouder was een groot feest. Bijna tegelijkertijd was Piet eerste luitenant geworden. Allen lachte hem toe, en hij hield zijn belofte hij was een goed echtgenoot. Zij hielden zich slechts met hunne kinderen bezig, en Piet bestemde zijn zoon reeds voor de studie. Als Blanche vroeg hoe dat aan te leggen, zei hij We hebben nog den tijd. Overigens moet ge het maar aan Maujean vragendat is een geleerden. Dan kon het gebeuren, dat Blanche dezen aankeek, als om hem te vragen zijn kennis in 't hoofd van haar zoon over te brengen. Maar overigens was het zeer de vraag of ze veel aan den geleerden vriend dacht. (Wordt vervolgd.) midden in het water aan het vereffenen van een klein rekeninkje met de politie trachtte te ont- iomen. Aan beide zijden van het water stonden agenten, die echter tevergeefs den weerspannige in dun macht poogden te krijgen. Er werden tot dit doel zelfs dreggen gebruikt. Nadat dit eenigen tijd geduurd had, kwam de zoon van den bagger- man met een roeibootje, waarin papa overstapte en zich naar de Lammermarkt begaf. Ook nu had men weer van dreggen gebruik gemaakt, om de pogingen van den zoon te verijdelen, maar terwijl de vader roeide, zorgde de zoon ze los te maken. De Lammermarkt bereikt hebbende, sprong de vader aan wal en liep al wat hij loopen kon, zoodat hij weldra in veiligheid was, terwijl zijn veelbelovende jongen de handen wrijvende van ge- noegen, in het bootje de agenten stond uit te lachen. Men schrijft uit Apeldoorn Op Woensdag den 18 Juni, den gedenkdag van ons roemrijk verleden, zal alhier in Marialust, daartoe welwillend afgestaan, een groot zangers- feest gehouden worden, waarop 1080 zangers van den Bond van Christelijke zangvereenigingen in Nederland uit alle oorden des lands zich zullen doen hooren. Te rekenen van 1 Juli aanstaande bedraagt het recht vocr het ten postkantore afhalen van brieven en verdere stukken voor Amsterdam en Rotterdam f 3,75 per kwartaal; voor de overige postkantoren f 2,50 per kwartaal. Voor het afhalen van couranten is 0,75 per kwartaal verschuldigd. Het te betalen recht moet bij vooruitbetaling vol- daan worden. Kostelooze afgifte geschiedt van 1°. stukken voor militairen bestemd, 2° portvrije dienstbrieven, 3°. brieven enz. welke des Zondags aankomen en dan niet besteld worden, 4°. post- abounementen op couranten. Een domine komt bij een winkelier, die een andere richting is toegedaan, en vraagt een paar glace handschoeuen. Hij is op straat bezig ze aan te trekken er, plotseling scheurt er een. Hij gaat terug en zegt tegen den winkelier Je hebt altijd gezegd, dat mijn leer niet deugd, maar jouw leer deugd in 'tgeheel niet." Dinsdagmorgen omstreeks 11 ure, werd er te Rotterdam een treurig drama afgespeeld op eene bovenverdieping aan de Dirksmitsstraat, bewoond door de wed. D. ten Pierik. Haar zoon Johannes Cornelis ten Pierik, die vroeger gediend heeft als ouder-officier bij het regiment grenadiers, had zich na paspoort te hebben genomen, in het huwelijk begeven met Anna Hopman. Na in verschillende plaatsen te hebben gewoond, hebben zij voor 10 jaren Rotterdam als woonplaats gekozen, en vele bedrijven uitgeoefend, in de laatste jaren als bier- huishouder. Ten Pierik kwam aan den drank, en leefde daardoor in onmin met zijn vrouw. Hevige toonee'en vielen meermalen voor, vooral, toen zij een bierhuis hadden in de Boschlaan, en Ten Pierik was soms zoo woest, dat vrouwlief, gehol- pen door helpers, hem op een krib moest biuden de politie kwam dikwerf daarbij te pas. Ten Pierik werd voor zijn dronkenschap herhaaldelijk achter slot en grendel gezet. In het najaar van 1889, werd de zaak in de Boschlaan opgedoekt en werd eene dergelijke affaire in de Rottestraat geopend. Op een goeden dag werd Ten Pierik door een notaris bekend gemaakt, hem een erfenis ten deel was gevallen, en nu was er geen houden meer aan. Voor dat het geld was uitbetaald, werd de zaak aan kant gedaan en men ging aan de de Rechterotte- kade no. 36 stil leven. Twist en vechtpaitijen waren schering en inslag, zoodat voor veertien dagen de vrouw haar man moest verlaten. Hij verkocht het huisraad en wendde de opbrengst ten eigen bate aan. Bij zijn 92jarige moeder in de Dirksmitsstraat zou een conferentie plaats hebben ten einde Ten Pierik weder bij zijn vrouw te brengen. Zij verscheen dan ook. Ten Pierik stond leunende op een kastje bij zijn vrouw, die zat op een stoel, het meisje van drie maanden op haar rechterarm houdende. Ten Pierik vroeg zijn vrouw, of zij weder met hem wilde leven. Geeft mij eerst geld om met mijn kind te leven, zeide zij. Neen, was het ant- woord van hem, zeg ja of neen. Nu, neen dan was het antwoord van de vrouw. Daarop haalde Ten Pierik een revolver Van groot model uit zijn rechter broekzak, zette den loop aan de rechterzijde van den hals van zijn vronw, trok af, en schoot vlak langs het kind, die het kruit in het gezicht kreeg, de moeder dood, Zij viel met het kind in de armen op den grond, en de donkere bloedstroom verfde den grond, het moederlijk bloed bespatte het onschuldig wicht. De woeste vader, die daarop het wapen op zich zelf richtte, en zich van achteren door den hals schoot, viel over het stuiptrekkende lichaam van zijn vrouw, en de 92jarige moeder viel flauw in haar stoel. Een buurvrouw nam het kind onmiddellijk in haar bescherming. De politie en twee geneesheeren waren spoedig aanwezig en constateerden den dood van de vrouw, en dat Ten Pierik zwaar verwond was, volgens hun verklaring levensgevaarlijk. Hij werd door de politie per brancard naar het ziekenhuis overgebracht, en de revolver, waar nog twee scherpe patronen op zaten, in beslag genomen. Het huishouden van Ten Pierik bestond uit drie dochters, een is dienstbaar te Amsterdam. Het lijk van vrouw Ten Pierik zal naar het ziekenhuis worden overgebracht, ten einde gerech- terlijk te worden geschouwd. De commissaris van politie was spoedig ter plaatse aanwezig, en leidde zelf het onderzoek. Tal van nieuwsgieri.'en bevonden zich voor het pand, dat de politie had afgezet. De toestand van Ten Pierik was gisteren gun- stiger, en geneeskundigen gelooven, dat hij zal herstellen. De kogel van het schot, dat hij zichzelf toebracht, is door den nek gegaan. Het treurige ongeluk, dat in het laatst van April te Hatert plaats greep, de plotselinge dood van een schooljongen, nadat hij des morgeus door den onderwijzer tegen het hoofd was geslagen, had ten gevolge dat gisteren de hoofdonderwijzer J. F. v. d. P. te recht stond voor de arrondissements- rechtbank te Arnhem. Beklaagde werd ten laste gelegd mishandeling, die den dood ten gevolge heeft gehad. Beklaagde zelf erkende, dat hij op 24 April des ochtends in de school zijn leerling Jan Bakker, een klap, of misschien een paar klappen met de vlakke hand op de rechterzijde van het hoofd had gegeven, echter niet hard, zoodat ook de jongen niet had geschreid, zoo als hij meende. De school- kinderen beweerden echter, dat hij wel geschreid had. Daarna had Jan Bakker zijn werk gemaakt en was na schooltijd nog met twee vriendjes gaan spelen. Toen hij naar huis kwam was het zijne pleegmoeder in het oog gevallen, dat hij eenigszins gebogen en wankelend liep. Al spoedig was hij daarop in elkander gezakt en had, na in bed te zijn gelegd, den geest gegeven. Thuis- komende had hij geroepen, dat zijn hoofd zeer deed, en dat hij niet meer zien kon. Ook had hij ge- klaagd, dat de meester hem had geslagen. Toen bekl. van het ongeluk hoorde, is hij dadelijk bij de pleegmoeder van den overledene gekomen en later op den dag, toen Dr. Kolff een voorloopig onderzoek instelde, nog eenmaal. Beklaagde bracht toen de lei en het schrift mede, waarop Jan Bakker nog na de klap had gewerkt Uit de gerechte- lijke schouwing door de deskundigen Drs. Iman Hocke en J. H.Reintjes,beiden doctoren te Nijmegen, bleek, dat er bloeduitstortingen hadden plaats gehad in de hersenkamers, die outstaan kouden zijn door een harden slag of stoot. Hoe de slag is toege- bracht, kon niet met zekerheid gezegd worden. De deskundigen antwoordden bevestigend op de vraag of, indien de dood door den slag was ver- oorzaakt, de jongen dan toch na den slag nog had kunnen werken, zooals ook geschied is. De dood moet uit den bloeddruk zijn gevolgd. Vier kinderen leggen, buiten eede, verklaringen af van hetgeen op den bewusten morgen op school voorviel. Jan Bakker kreeg veel klappen en had ook dien morgen weder slaag gehad. Oudere ge- tuigen verklaren, dat er op de school van bekl. veel geslagen werd, vooral als de kinderen dom waren. Een dezer, een 25jarige boereudochter, had de meester wel zien slaan, zelfs schoppen, doch was zelfs nu en dan slechts op haar wangen gestreeld. (Beklaagde noemde dit goedkeurende tikjes). Vijf-en-twintig getuigen h decharge, waarvan sommigen zich uit zich zelven hadden opgegeven, zouden daarna gehoord worden. Nadat zes dezer getuigen gehoord waren, verklaarde de verdediging, dat zij van het hooren der overigen afzag. Drie kinderen, waarvan een naast Bakker zat, hebben na den schooltijd met den jongen geknikkerd, die, toen hij hoorde, dat het bij twaalven was, hard naar huis liep. Volgens een hunner had Bakker dien morgen slechts een klap gehad. Drie ouderen verklaren, dat de meester slechts enkele malen klappen gaf. Zij zelf hadden nooit slaag gehad. Een hunner had zelfs liever slaag gehad dan de straffen, die hem opgelegd waren, en die hadden bestaan in het ^geknield liggen onder een kastje" en ,.met de armen uitgestrekt boven op een bank staan." Het O. M. eischte veroordeeling tot 6 maanden gevangenisstraf. De stad Bender, in Bessarabie, lijdt aan eene zonderlinge plaagzij is namelijk door varkeus overweldigd. De bewoners dier stad houden naar het schijnt, veel van die beestjes, die bij hen in huis wonen, en als de honden en katteu vrij rondloopen. Zelfs liepen zij met heele benden in de straten der stad, beschadigden de boornen en beten de voorbijgangers. De gouverneur van Bender verloor eindelijk het geduld, en niet wetende hoe van die plaag verlost te geraken, maakte hij met zijne soldaten eene jacht in regel op de varkens, waarbij er meer dan 200 gedood werden. Daarna deed hij in alle straten een bevelschrift aanplakken, waarbij aan de iuwoners bevolen werd hunne dieren in huis te houden en ze niet meer te laten buiten komen. In geval van ongehoorzaamheid zullen de varkens in de straat ongenadig gedood worden, en hun vleesch zal dienen om de gevangenen der vesting te spijzigen. Russische rechtspleging. In den afgeloopen winter bemerkte de boer Dimitri Leosne, in het doipje Doroschewkoje, dat men uit zijn kelder een vaatje met versche boter had gestolen. Daar hij zijn buurvrouw verdacht, verzocht hij den Starost der gemeente, met hem huiszoeking te houden, en men vond werkelijk het vaatje boter in het huis van de verdachte Nastassia Iljuchenkaja. Onder voorzitterschap van den Starost besloot nu het dorpsgerecht, dat, zonder de beklaagde vooraf te waarschuwen, ze uit haar huis gehaald en met het vaatje boter om haar hals, door het geheele dorp zou worden geleid, ten afschrik van alle dieveggen. En zulks geschiodde.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2