Gemengde berichten. Telegrafische berichten. werk te vinden. Maar welke gevolgen de kunst- matige opzweeping dier weinig ontwixkelde menscben ook tegenover hunne mede-arbeiders in de toekomst hebben kan, wie zal dat bepalen De verveners hebben over het algemeen beslist geweigerd, zelfs in het geringste aan de eischen der werkstakers toe te geven. De naar Duitschland vertrokken werkstakers zijn in hunne hoop otn aldaar werk te vinden teleur- gesteld en keeren terug naar hunne woonplaats. Naar men zegt, zijn ze vooruemens aldaar terstond het werk te hervatten. De paardenmarkt te Zierikzee, op jl. Woensdag was druk bezocht, ook door vreemde kooplieden. Er waren ruim 180 paarden aan delijn, waaronder prachtige exemplaren. De prijzen liepen van f 100 tot 600 en de handel was levendig. Aan de daaraan verbonden verloting van paarden enz., was steeds toenemend deel genomen daar het geheele aantal van 6000 loten reeds eenige dagen te voren geplaatst werd. Voor die verloting waren 7 paarden en eene massa nuttige en luxe-artikelen aange- kocht. De verloting had des avonds, met opluistering van muziek in het lokaal van den heer Verwer, de societeit ,/Ons genoegen" plaats, met zijn schoonen tuin daaitoe eene prachtige gelegenheid aanbiedende. TER IVEEZEIV, 6 Juni 1890. In de op Dinsdag 10 Juni a. s. te houden openbare raadsvergadering komen de volgende punten in behandeling Annuiteits-leening ver- grooten school Sluiskilwijzigen verordeningen onderwijsoprichten schoolbibliotheken wijzigen algemeene politieverordening af- en overschrijving begrooting 1889; wijzigen begrooting 1890; aan- vraag toelage voor Mannenkoor reclames hoofde- lijken omslagingekomen stukken enz. "Wij kunnen mededeelen dat de speciale boot Stad Middelburg I, die telken Zondag dezen zomer, de Belgische reizigers naar Vlissingen en Middelburg overbrengt, ook passagiers uit Ter Neuzeu en om- streken opneemt. De reis van Ter Neuzen naar Middelburg been en weer kost eerste klas f 1,50 tweede klas 1. Enkele reis kost 1 eerste en f 0,60 tweede klas. Met genoegen kunnen wij vermelden, dat aan de loskade van den spoorweg alhier thans weder de bedrij vigheid van vroeger is waar te nemen, daar heden 12 zeeschepen in lossing of in lading liggen, en dus voor het werkend personeel wederom bezigheid te vinden is. Bij Koninklijk besluit is beuoemd tot ontvan- ger van de directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Sas van Gent, de heer E. E. Vreede, thans te Yaals. Met ingang van 1 Juli a. s. zijn verplaatst de volgende ambtenaren De komm. 2e kl. J. P. van Bartel van Walsoorden naar Hansweert; de komm. 4" kl. C. J. de Bruijne, van Rapenburg naar Walsoorden; de komm. 4e kl. H. F. Kroon, van Retranchement naar Rapenburgde komm. 4e kl. C. L. d'Olieslagers, van Zandberg naar Retran chement de komm. 3e kl. C. F. Knudde, van St. Jansteen naar Muidende komm. 2 kl. J. van Rooie, van Philippine naar St. Jansteen de komm. 3e kl. P. de Vos, van Sas van Gent naar Philippine; de komm. 4e kl. K. Spijkerman, van St. Jansteen naar Sas van Gentde komm. 4e kl. J. van Heck, van Maastricht (tijd.) naar St. Jansteen en de komm. 4e kl. A. B. Damen, van Maastricht naar Zandberg. Gedurende de le helft der maand Mei is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres van J. A. Mul- heimer te Ruhrort; door het hulpkantoor te Zaam- slag, Pieter Oppeneer te New-York. Axel, 4 Juni. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van de polders Beoosten- en Bewestenbleij, is tot gezworen gekozen, de heer C. N. Jansen van Roosendaal, te Axel. Axel, 5 Juni. Gisteravond hield de WelEerw heer D». C. J. L. Ruijsch van Dugteren, in de Ned. Herv. kerk alhier eene godsdienstoefening naar aanleiding van Psalm 89 vers 2, le gedeelte, bij gelegenheid van zijne 25jarige ambtsvervulling als predikant. Vele ingezetenen deden van hunne belangstelling blijken. Zaamslag. In de gemeenteraadszilting van jl. Dinsdag, den 3den dezer, zijn o. m. de volgende punten behandeld a. een verzoek van de bestuursleden der Ver- eeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs, om den of meer der niet in gebruik zijnde lokalen van de openbare school in den Groote Huissens- polder in bruikleen aan hunne vereeniging af te staan of te verhuren. Met betrekking tot dit verzoek was nog ingekomen een adres van adhaesie, door eenige ingezetenen onderteekend. Na eene vrij langdurige beraadstaging, waarbij de heer De Kraker voorstelde, twee lokalen te verhuren voor f 60,de heer Van de Ree, om ze te verhuren voor f 21,en de wethouder Van Vessem, om de lokalen zonder huur in bruikleen af te staan en nadat met algemeene stemmen was aangenomen, het verzoek van adressauten in te willigen werd het voorstel van den heer De Kraker aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Van de Ree en Van Vessem. b. een reclame van A. P. de Mul tegen zijn aanslag in den hoofdelijken omslag met verzoek tevens, om hem van de 12de klasse naar de 10de terug te brengen. Hieromtrent werd besloten, adressant vermindering toe te staan voor het bedrag, dat het verschil uitmaakt tusschen de 12de en llde klasse. c. werd de rekening van het algemeen burgerlijk armbestuur goedgekeurd, in ontvang op 1715,73^ en in uitgaaf op f 1648,554, dus met een goed slot van 57,50, na eene vrij heftige woorden- wisseling tusschen den heer Van Kerk voort aan de eene en de heeren Van de Ree en Van Vessem aan de andere zijde over in de rekening verant- woorde gelden als collecte door den ambtenaar van den burgerlijken stand uitgekeerd. d. Een voorstel van Burg, en Wetli. om geen premien meer uit te loven, ter aanmoedigiug der paarden- en veemarkt, werd met 4 tegen 3 stem- men verworpen. Tegen stemden de heeren De Klerk, Riemens, Van de Ree en de Voorzitter. De heer Van de Ree bracht zijn stem uit, nadat hij gevraagd had, of bij afschaffing der jaarmarkt op Dinsdag ook de kermis dien dag werd afge- schaft, welke vraag ontkennend werd beantwoord. Tot leden der commissie van keuring werden be- noemd de heer K. de Kraker als Voorzitter en W. de Mul, D. Dekker Jr. en S. de Eeijter als leden. e. Het besluit tot heffing van schoolgeld, ge nomen in de vorige vergadering, werd, tengevolge van bedenkingen van Gedeputeerde Staten, gewijzigd en bepaald 1°. dat tot de lst« klasse zullen behooren zij, die een zuiver inkomen hebben van f 1500 en meer; tot de 2de klasse, die een zuiver inkomen hebben van meer dan 1000 en minder dan 1500 tot de 3de klasse, die een zuiver inkomen hebben van meer dan f 600 en minder dan f 100U en tot de 4de klasse, die een zuiver inkomen hebben van minder dan f 600 en niet onvermogend zijn. 2°. dat het besluit in werking zal treden op den eersten dag der maand volgende op die, waarin het besluit na de koninklijke goedkeuring door Burg, en Weth. wordt afgekondigd. Roewacht, In de op 3 Juni jl. gehouden vergadering van ingelanden van den Riedenpolder c. a. te Koewacht is tot dijkgraaf van dien polder herbenoemd de heer H. D. Ysebaert en tot plaats- vervanger van den dijkgraaf de heer H. Isebaert. Nieuwvliet. Voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier, is door den heer Cbr. Broekhuizen, candidaat te Neerbosch, bedankt. 's Gravenhage, 6 Juni. Heden had alhier de aanbesteding plaats van den bouw van een post- en telegraafkantoor met directeurswoning te Breskens. De minste inschrijver was de heer J. Kolijn, te Ter Neuzen, voor 15,287. De raraing bedroeg f 13,970. beschouwen. Eensklaps zagen zij in de verte de gazellen, doch ze konden hen niet naderen en verloren ze spoedig weer uit het gezicht. Zoo werd het avond. Bij het vertrek gaf Blanche aan Pieter de hand. Zij drukte ook die van Gilbert doch slechts uit beleefdheid. Het was duidelijk, dat hij haar weinig meetelde. Thuis gekomen ondervroeg hij zijn moeder met ongewone nieuws- gierigheid naar zijn familie, haar ouderdom, haar rang. Misschien hoopte hij, dat hij in sommige opzfchten nog wel van gelijken rang als Blanche zou kuunen zijn, dat hij tenminste in zijn familie ook wel menschen met een ,/Van" voor hun naam zou vinden. Van moederszijde vond hij mets dan menschen van zaken, zoodat hij wilde probeeren aan vaders kant. Als ge er wat van weteu wilt, zeide zij, dan moet ge maar gaan zoeken op zolder onder al de oude papieren. Misschien vindt ge daar wel iets. De groote kist bevatte een onnoemelijk aantal documeuten, die hem evenwel niets gaven dan de volkomen zekerheid zijnernederigegeboorte. Dikwijls sprak hij nog met Pieter over hun bezoek op het kasteel; maar deze wilde van een tweede bezoek niets weten. Hij begreep, dat de gravin hen liever niet samen zag. Blijkbaar was het huwelijk van Blanche met Pieter slechts een plan, dat door een vreemde niet van te voren behoefde te worden doorzien. Piet weigerde hem te vergezellenmaar hij kon het niet uithouden. Alleen liep hij in de richting van Mareuil en dwaalde hij op de heuvelen tot hij de torentjes in 't gezicht kreeg. Wat keek hij naar de vensters! Wat stelde hij belang in die adelijke erfgename, die nu reeds in een heel andere wereld leefde dan hij Hij werd een droomer en dwaalde alleen rond, of hij in den omtrek van het kasteel haar spoor niet in het zana zou vinden. Maar tevergeefs, hij vond niets dan de afdrukken der spijkers van de schoenen der boeren. Toch, eens, gaande langs de Herblette, zag hij haar in een rijtuig voorbijgaan, met haar gouvernante naast haar. Zij sloeg lustig op den ezel, die over de helling vloog. Zij bemerkte hem niet en was spoedig weer uit het gezicht. Toen reeds had hij een voorsmaak van de bitterheid die hij later zou gevoelen, als hij, onopgemerkt tusschen de menigte, haar in haar rijtuig naar het Bosch zag gaan. Eergisteren was te Tilbuig een troep jongens bezig, een idioot (bijgenaamd de »zotte Peer") te te plagen. Ofs?hoon hij tot heden nooit gevaarlijk was, gaf hij een der jongens een misschien welver- diend pak slaag; de vader, die dit zag, trok partij voor zijn zoontje en sloeg den gesarden Peer met een stuk hout, die daarop zijn mes trok en den vader een paar steken in den buik toebracht. Aaar men verzekert, moet de gekwetste in levensgevaar ver- keeren. Een hoogst treurige zaak houdt te Winschoten op dit oogenblik veler gemoederen bezig. Zij be- treft nl. een man, die tot kort voor dezen de alge meene achting zoowel van zijn gemeentenaren als van vele andersdenkenden genoot. Sedert een paar dagen nl. hoorde men vreemde noten kraken over de administratie van den met het beheer van de zendingskas, enz. belasten leeraar der Christel. Geref. gemeente, E. H., alhier, terwijl daarbij tevens werd ingevlochten een en ander omtrent het beheer der gelden van een meisje, dat in familiebetrekking tot hem stond. Trouwens, jl. Zondag verscheen hij niet op den kan- sel en werd de dienst door een der leden van het kerk- bestuur geleid. Door dezen moeten toen reeds de woor- den zijn geuit, dat de leeraar zich had vergrepen aan het goed van een ander. Wat er van zij, de justitie bemoeide zich met de zaak, en na een langdurig verhoor voor den rechter-commissaris te hebben ondergaan is de leeraar in het huis van bewaring alhier overgebracht, naar men wil wegens verduis- tering van eene aanzienlijke som gelds ten nadeele van bovenbedoeld familielid. Men begrijpt, dat deze zaak een geweldigen schok bij de gemeentenaren en vele andereu heeft teweeggebracht. Een roedewerker van het N. bl. v. Ned. heeft een bezoek gebracht aan de 96jarige marke- tentster van Waterloo, Elke van Aggelen, die thans in het Oude mannen- en vrouwenhuis te agemngen verpleegd wordt. Aan het verslag van zijn ouderhoud met haar outleenen wij het volgende. Uit haar antwoorden en mededeelingen kwam ik te weten, dat zij eigenlijk als plaatsvervangster van haar moeder, die bij twee jonge kinderen inoest thuis blijven, was uitgetrokken. Zij was toen meegenomen door haar vader, die cantinebaas was, doch die gedurende het gevecht den ammu- nitiewagen bediende. Zij had onderweg en ook tijdens den slag en later de functie harer moeder waargenomen en dus als marketentster dienst gedaan, „een aardig baantje, hoor." Op mijn vraag, of zij zich nog veel van den veldslag herinnerde, gaf zij ten antwoord ,/Of ik mij nog iets herinner 1 Alsof het gisteren gebeurd was hoor Het regende geducht, hoor, maar daar letten wij niet op, want het ging er warm toe, hoorEen oogenblik tegen 4 uur, dachten wij dat de Hollanders het verspeuld hadden, maar toen kwam Bliicber met zijn manschappen juist bijtijds, hooren toen commandeerde de Prins van Oranje #Voorwaarts en toenhe, het was gewonnen. Of ik het nog weet Ik heb ze met eigen oogen gezien, den Prins van Oranje zoowel als Bliicher, hoor, maar ik heb nog veel meer gezien ik heb ze zien valleu bij massaas, onze dappere jongensde lijken lagen op hoopen, gekerm, kanougebulder, en dan die aiigst, toen men het bijna zou verliezen. Ach, zoo iets vergeet men nooit, hoor Zelden hebben de druiven in 'tWestland zoo'n rijk gewas beloofd als dit jaar. De vrucht- baarheid der boomen is werkelijk verbazendwaar een druiventros naar de eischen van de kracht en den aanleg der boomen eene plaats kan vinden, zijn er niet zelden drie of vier; zelfs de spruitjes, die uit den legger opschieten, dragen vrucht, al zijn ze soms nog geen centimeter langsommige jonge uitloopers vertoonen ook 3 en 4 trossen. In vruchtbaarheid zal dit jaar bijna den drogen zomer van 1868 evenaren. En de ontwikkeling is evenredig aan den overvloed van den wasdom, dank zij het zonnisre voorjaarswederde raamdruiven zijn uit- gebloeid en de eerste bloei zal mogelijk aan den kouden muur reeds gevonden zijnin het jaar 1868 werd het bloeien der natuurdruiven het eerst waar genomen tusschen 26 en 28 Mei, zoodat men dit jaar wel iets, maar toch niet veel later is. Indien de diuif nu verder in de hoofdtijden van den groei gunstig weer mag hebben, zal er in Wijn- maand menig trosje te snijden zijn. Te Amsterdam zijn van Manchester aange- komen 12 locomotieven voor de lijn Amsterdam- Oberhausen, die bestemd zijn voor de zoogenaamde bliksemtreinen. De conducteurs zullen voortaan, in plaats van tot Emmerik, tot Oberhausen door- rijden. Met bovengenoemde machines kan men Langzamerhand werd hij stoutmoediger en durfde zelfs de tuinen naderen. Eens toen zij alleen, met kruimeltjes brood naar den vijver ging, plukte hij eenige bloemen en waagde hij het ze over de heg vlak voor hare voeten te gooien. Ze gaf een gil en liep weg zonder hem gezien te hebben. Hij kroop weg, beangst over de gevolgen zijuer stoutheid. Eenige oogenblikkeu zag hij haar met haar gouvernante terugkomen in het kreupelhout zoekende uaar den dader. (Wordt vervolgd.) van Amsterdam naar Keulen in 4 u. 40 min. stoomen. Maandagavond, na den laatsten trein te heb ben afgeluid, heeft de stationschef te Vaasen, aan de lijn van den locaaltrein ApeldoornIlatlem, door een pistoolschot een einde aau zijn leven gemaakt. Naar beweerd wordt, zou hij door te veel gebruik maken van sterken drank zijn ontslag krijgen. Ook hebben huiselijke onaangenaamheden, die meermalen plaats hadden, misschien er het hare toe bijgedragen. De oprichting van het herstellingsoord voor drankzuchtigen is thans een nieuwe phase ingetreden, daar het gebleken is, dat de ontvangen geldelijke steun op verre na niet voldoende was om het oorspronkelijke plan ten uitvoer te brengen en het geopende vooruitzicht, daartoe op mill kost bare wijze te geraken, als vervallen beschouwd moet wordeD. Het uitvoerend comite, niet langer kun- nende wachten aan de ontvangen opdracht te voldoen, heeft thans besloten, voorloopig op kleine schaal de inrichting tot stand te brengen, en in de eerste plaats een geneesheer-directeur te benoemen, waartoe de oproeping zal geschieden. Tengevolge der bewerking der millioenen ansjovisjes te Enkhuizen is, door het menigvuldige afval, het water der grachten dier stad zoo veront- reinigd, dat de paling er flauw wordt en tracht bij de oevers op te kruipen. Van die gelegenheid trekken tal van knapen voordeel, door flinke zoodjes te bemachtigen. Ook de pachter van het visch- water doet zijn best, te redden wat hij kan, en schept veel paling langs de oevers op in een gewoon schepnet. In het Salon des Varietes in de Amstelstraat te Amsterdam is eergisteravond een begin van brand ontstaan tijdens de voorstelliug. De brand werd veroorzaakt doordien een der denneboomen, welke in houten bakken op het tooneel waren ge plaatst, vermoedelijk door het voetlic'nt in brand is geraakt ten gevolge waarvan ook het scherm vlam heeft gevat. Door den dienstdoenden brandwacht is de brand onmiddellijk gebluscht met emmers water, welke zich altijd op het tooneel als voorzorgsmaatregel be vinden. De agent in de zaal met den dienst belast, heeft het publiek tot kalmte aangemaand, zoodat dan ook geen paniek is ontstaan. Een deel der bezoekers verliet vrij geregeld het gebouw. De voorstelling is spoedig na het ongeval voortgezet. De bezoekers die zich hadden verwijderd keerden terug. De oudste inwoner te Groningen is de heer Boomgaard, die weldra 102 jaren zaltellen. Eer gisteren vierde de op een na oudste ingezetene, de weduwe Betje Cohen, haar 100"ten verjaardag. Hoewel gebrekkig van lichaam, voorziet zij door handel te drijven bij de straat in hare behoeften. Haar geest is nog helder. 'tOudje ontving van velen blijken van belangstelling. Toen de Czaar dezer dagen naar de parade nabij Petersburg reed, drong een oude vrouw door de rijen soldaten heen, die de straat afzetten, om den keizer een verzoekschrift aan te bieden. Czaar Alexander deed dadelijk zijn rijtuig stilhouden en nadat hij de vrouw had aangehoord, beloofde hij te pogen aan haar verzoek te voldoen. Te Graefinau in de Pruisische provincie Saksen is tijdens een bal, een brandende lamp op den vloer gevallen en gesprongen, ten gevolge waarvan brand ontstond. De dansenden drongen in den grootsten angst naar de uitgangen. Twee dames geraakten onder den voet en stierven, ter wijl 13 zwaar gekwetst werden. De luchtreiziger Rolla is het slachtoffer gewor- den van de onachtzaamheid van zijn helper. Hij zou aan de koorden van zijn ballon vastgeklemd, te Stokholm opstijgen, om zich vervolgens hoog in de lucht, door middel van een valscherm neder te laten. Ougelukkig bleek echter dit laatste slecht bevestigd te zijn geweest. Toen Rolla namelijk reeds een twintigtal meter gestegen was, liet het touw, waaraan het scherm hing, plotseling los en werd dit terstond weggevoerd door den wind Met duizelingwekkende vaart ging de ballon de hoogte in, terwijl de luchtreiziger zich angstig vastklemde aan de koorden. Ten laatste begaven hem echter de krachten en moest hij na een vreeselijk halfuur tusschen hemel en aarde gezweeefd te hebben, loslaten. In de nabijheid van Baxholm is zijn lijk gevonden dat tot een vormloozen vleeschklomp geworden was. Een stad, die tweemaal is afgebrand. In den herfst van het vorige jaar werd het stadje Leyden, in het graafschap Liwis, geheel door brand vernield. Door vrijwillige bijdragen werd men toen in staat gesteld het stadje in betrekkelijk korten tijd weder op te bouwen. De vorige week nu brak er opnieuw brand in het zwaarbeproefde stadje uit, die het voor de tweede maal geheel in de asch legde, waardoor bijna alle inwoners van al hun have en goed werden beroofd. Vier kerken, ver- scheiden groote leerlooierijen en een houtzaagmolen werden o. a. een prooi der vlammen. Een oogenblik vreesde men, dat negentien meisjes, die op de bovenverdieping in Fischer's looierij aan het werk waren, in de vlammen zouden omkomen; langs de trap konden zij zich niet meer naar beneden begeven en in het geheele stadje was geen ladder, die lang genoeg was om de meisjes te bereiken. Eenige mannen spandeu toen een zeil uit, waarop de meisjes een voor een naar beneden sprongen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2