Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2615. Zaterdag 7 Juni 1890. 30e Jaargang. BERENDMAR1NG. Binnenland. De Burgemeester der gemeente Ter Neuzen DE BURGrGrRAVIN. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/ 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit blad vcr«chljnt Dinsdaa- en Vrljdagavond bij den uitgever P. J. VAN BE 8 A N D E te Ter Neuzen. Bij deze couriint behoort eeii bijvoegsel. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadermg van den Gemeenteraad is belegd tegen Diiisdiig den 10 Juni 1800, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 6 Juni 1890. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. J? olitiek. Overzicht. De regeering van Frankrijk wil, naar het schijnt, toch iets doeu om de oplossing van het gescliil over de visscherij bij Newfoundland te bevorderen. Zij zal, zoo verzekert men, een wetsontwerp iudienen om de wet van 1856 af te schaffen, bij welke premien voor de vangst van kabeljauw worden toegestaan. Deze premien stellen de Fransche visschers in staat, goedkooper dan hunue Engelsche mededingers te verkoopen. Het gerechtehjk onderzoek in de zaak der nihilisten, die te Parijs helsche machines vervaar- aigen, is nog niet afgeloopen. Men meent, dat, ofschoon het wel niet kan worden betwijfeld, dat zij een aanslag op het leven van den Czaar bedoelden, het niet mogelijk zal ziju dit te bewijzen. Slechts zeer enkelen wagen het de nihilisten te verdedigen en zoo zij worden gestraft, zal niemand het onbillijk vinden. Velen evenwel waarschuwen de regeering, dat zij zich niet tot het werktuig van Rusland moet laten maken. Het orgaau van den heer Clemenceaude Justice, zegt, dat het verstandig is te trachten met Rusland op goeden voet te blijven, dat de regeering de waardigheid der Fransche Republiek niet uit het oog moet verliezen. En hiermede zou het zeker in strijd zijn, als de bij de nihilisten gevonden papiereu aan de Russische autonteiten werden over- geieverd. Het gouvernement, zegt de Justice, is niet verplicht het werk der geheime politie voor andere mogendheden te doen. Het is kenmerkend voor het tegenwoordig in Rusland heerschend systeem, dat alle gedachtenis- vieringen van door den vorigeu Czaar ingevoerde hervormingen worden verboden. Zoo geschiedde het met het jubileum van de afschaffing der lijf- eigenschap en nu is de herdenking dat vijf en twintig jaren geleden een minder strenge perswet werd ingevoerd, verboden. Aan de redaction der ver- schillende bladen is door den Minister van biunenland- sche zaken bekend gemaakt, dat eene dergelijke feestviering, op grond van een allerhoogst bevel van het jaar 1885, onvoorwaardelijk is verboden. FEUXLLETOISr. 4) De markiezin vertelde aan Gilbert dat zij mijnheer Maujean, bij gelegenheid van een proces had leeren kennen. Zij had bij dat geval slechts te roemen over de rechters, in 't bijzouder over den president. Toen, zich tot Piet wendende, vroeg ze hem naar zijn moeder en zijn broeder; alle familieleden passeerden vervolgens de revue. Daar Gilbert nu niets beters te doen had, bekeek hij het kleine meisje, dat hem zeer iuteresseerde. Haar oogen zagen er guitig uit en bestraalden een rond, lichtbruin gezichtje. Uitdrukking had het nog niet veelhet voorspelde nog slechts wat het later worden zou. Haar van voren kort geknipt haar viel op het voorhoofd als zwaluw- staarten, en bedekte, van achteren haar nek, waar zij met een snoer waren saamgebonden. Haar levendig gekleurd zijden kleed liet magere schouders zien waar ieder oogenblik de beende- ren als doorschenen Haar handen waren ook nog niet gevormdde vingers waren dun en langde nagels nog als die van een kind, met een rose- tint aan de oppervlakte. Met die handen streek ze gedurig over den kop van de kip, die met van woede uitpuilende oogen gedurig het hoofd oplichtte. Van de perswet van 1865 is trouwens zoo weinig overgebleven, dat het inderdaad niet de moeite waard is, daarvoor feest te vieren. Dat het Lagerhuis van Engeland zich er voor heeft verklaard, dat aan de eigenaars van drank winkels, die in het opeubaar belang zullen worden gesloten, eene hooge schadevergoeding zal worden toegestaan, is velen niet naar den zin en Zaterdag zal tegen die bepaling eene groote demonstratie in Hydepark worden gehouden. Ongeveer veertig parlementsleden maken deel uit van het comite, dat de betooging georgauiseerd heeft en vele liberale veree- nigiugen zullen zich aansluiten. Ook kerkelijke vereenigiugen nernen er deel aan en hooggeplaatste geestelijken van verschillende kerkgenootschappen begunstigen de beweging. De krijgsraad te Sofia heeft majoor Panitza tot den kogel verwezen. Het vounis zal door Ferdinanc worden veranderd in 15 jaren dwangarbeid, om later misschien in gratie veranderd te worden. De Duitsche zaakgelastigde te Sofia, handelende voor de Russische regeering, heeft verzocht, dat de ter dood veroor- deelde Russische onderdaan Kaloebkoff aan hem zou worden uitgeleverd. Staat Ferdinand dit ver- zoek toe, dan ontvangt zoo'n sujet wellicht eene belooning in jaargeld van Rusland. Milan, die thans verblijf houdt te Belgrado, heeft een boodsc'nap ontvangen van Nathalie, die aanspraak maakt op den titel van koningin-moeder. Zij wil zich verbinden om slechts eene maand van het jaar in Servie door te brengen, raaar wil dan ook met koninklijke eer worden ontvangen, haren iutrek nemen in het paleis, en geheel vrij zijn in haar verkeer met haren zoon. 't Zal niet wezen, heeft Milan teruggeboodschapt. Servie blijve vrij van Russische iuvloeden, die met de schoone ex-koningin vrijer spel zouden krijgen. Het plan tot conversie der Egyptische schuld is door de regeeringen van Engeland, Italie en Rusland ook goedgekeurd. Nu kunnen de Engelschen spoedig de Nijlboorden ver laten, zou men moeten denken. Good morning Er zal nog wat water langs den Nijl moeten stroomen, voor John den hoek verlaat, die daar zoo eeuwig mooi gelegen is aan den weg naar Indie. De Transvaalsche volksraad heeft bijna een- stemmig de regeering gemachtigd om over te gaan tot den aanleg van eene spoorweglijn van Pretoria naar de Yaal—rivier, als voortzetting van de lijn, die de Delagoa-baai met de grenzen van de Trans vaal verbindt. Yerder is de regeering gemachtigd om eene zijlijn aan te leggen van Pretoria naar Johannesburg. Wat het eigenlijke en groote ver- schil tusschen Engeland en Portugal betreft, staat de kans op scheidsrechterlijke beslissing al bijster slecht. Yolgens de Standard weigert Engeland de ,/ouitensporige eischen" van Portugal ook maar te bespreken. Wij hebben, zegt het blad, van scheids- gerechten juist geen aangename ervaringen, maar Lief kind, zei grootmoeder, waarom laat ge toch die kip niet losge zult er nog ongedierte door krijgen. Hebben kippen dan ongedierte, riep zij lachend. Bij het uitspreken dezer woordeu scheen haar mondje liever te worden. Met niet minder vrien- delijkheid bleef zij de kip beschouwen, welker poot gebroken was. Als een merkwaardigheid liet zij de vezeltjes zien, die de stukken bij elkaar hidden. Het hospitaal zal vol worden, zei de markiezin. Een kat ook al, waar zal dat eindigen Hoewel ze schertste, zag men toch dat ze er op gesteld was aan Piet het goede karakter en de medelijdendheid van haar nichtje te toonen. Van dat oogenblik af vermoedde Gilbert, dat er afspraak was tusschen de beide familien, om die twee met elkaar te laten huwen Leeftijd, fortuin, rang, alles zou, binnen weinige jaren daartoe medewerkeu. Blanche op nieuw aanzieude, had hij spijt van zijue ontdekking. Zijn oogen aan de schaduw gewend, kouden nu de markiezin beter zien. Ze droeg op haar witte haren een linnen mutsje. Ze was bleek en in hare gerimpelde trekken, in haar saamge- trokken mond, in haar donkere oogen, zag men de sporen van het verdriet dat de dood van haar zoon, den officier in Afrika de dood van haar man haar veroorzaakt had. Bovendien was haar man, als men de praatjes gelooven mocht, een slecht sujet geweest, en dat tot op hoogen leeftijd ter wille des vredes zijn we geneigd veel toe te geven, vooral aan een zwakken en niet welgeordenden staat, die zelf zijn bestaan aan Engeland dankt. Evenwel kunnen we Afrika's toekomst en onze belangen aldaar niet in gevaar brengen door de onwetende ijdelheid der Portugeezen te vleien. Wat is John Bull toch verstandig en grootmoedig tegelijk Dat vindt men niet veel zoo. Gelukkig dat geen mensch, en John Bull allerminst, een sikkepitje gelooft van die verzekeringen van het Engelsche blad. Men passe in Zuid-Afrika maar op zijn tellen. De Transvaalsche boers zijn zoo wijs wel en laten de karabijn niet roesten. Als een volkstam eene treurige ervarivg heeft opgedaan van Britsche grootmoedigheid, dan zeker de Zuid- Afrikaansche boers. Yan den tijd af, dat de Kaap- kolonie in handen van Engeland viel tot op de tijden van oom Paul weten zij er alles van. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissieu, die in 1890 belast zijn met het afnemen van de examens van apothekersbediende, zullen zitting houden te Breda en te Kampen op Maaudag 16 Juni e. k. en volgende dagen. In een landbouwlezing te Haaksbergen heeft de heer Marlet, landbouwkundige te Delft, aan het talrijk opgekomen publiek den volgenden raad gegeven Om goed hooi te verkrijgen, moet men het gras niet te lang laten staan; de beste maaitijd is die als de grassen beginnen te bloeien. Heeft het gras reeds zaden, dan gaat spoedig met het zaad veel voedingswaarde verloren en is ook de wortel niet zoo krachtig meer voor een voordeelige tweede snede. Ook het drogen ran gras moet niet te snel gaan, om goed hooi te erlangen. In den avond van 2 Januari 1888 had te Ruinerwold het bekende ernstige spoorwegongeluk plaats. \oor den burgerlijken rechter zijn nog verscheiden gedingen aanhangig van passagiers, die van het ongeluk de slachtoffers waren en deswege de Exploitatie-Maatschappij om schadevergoeding hebben aangesproken. In een dezer gedingen werd Vrijdag te Utrecht gepleit. Een jongmensch van 17 jaren, de zoon van Mr. B. D. M., te Groningeu, was er op aller- djoevigste wijze voor zijn geheele leven verminkt. oor hem werd door Mr. S. M. S. Modderman, advocaat te Groningen, de door hem ingestelde vordering van 50,000 toegelicht. De Maatschappii bood f 10,000 aan. De werkstakingen, tegenwoordig aan de orde van den dag, schijnen ook Colijnsplaat te naderen. Althans werden er in 't begin dezer week aldaar gebleven. Zij was bijna zeventig jaar oud. Ge moet de gazellen aan mijnheer Maujean laten zien. De officier uit Afrika had vroeger een paar van die lieve beesten gezonden, die men in een hoekje van het park hield. De markiezin richtte zich tot haar kleindochter die haar begeep en opstond, want dat was haar manier om op te merken dat let gesprek lang geuoeg geduurd had. Zij leunde op een stok met bekvormigen knop en liet de bezoekers uit. Ik ga niet met u mee, zei ze op den arempel van het salon. Ik ben bang van de zon en loop niet ver meer. Zij ging weer naar haar plaats tusschen de twee vensters, zette haar bril op en begon weer te lezen. Blanche ging eerst naar de eerste verdieping, naar laar menagerie, haar hospitaal gelijk de markiezin let noemde. Zij zette haar kip op den grond, die dadelijk hinkende de graankorreltjes van den vloer oppikte. Er bevond zich daar ook een ge- xwetst konijn, dat koolbladeren afknabbelde en dat haar medelijden had opgewekt, toen het tusschen laar beenen een wijkplaats zochtin een hoek ag een gele kat, die verdwaald en door haar opge- nomen was en versierd met een zilveren halsbandje. het kon zich niet van lachen houden, als zij die :at in haar armen nam om haar te liefkozen. Ian kwam het verschil in hun karakter uit. Hij, let wreedaardig kind, dat mieren verdronk, zou pogingen aangewend, om steenlossers te krijgen voor het groote zinkwerk aan het Zierikzeesche hoofd, daar, naar 't schijnt, de steenlossers aldaar weigeren te blijven werken. Reeds hadden een 17tal^ personen besloten tegen 40 cents't last daar aan t werk te gaan, doch bij de aankomst van den schipper, die hen kwam afhalen, trokken er zich 5 terug wegens te wachten moeielijkheden met het andere werkvolk, waardoor ook de overigen besloten er niet heen te gaan. G. Ct. -jj™ antwoord op de interpellate van den heer Van Gijn betreffende het registratierecht bij den publieken verkoop van koopmansgoederen, heeft de Minister van Financien in de gisteren gehouden zitting van de 1 weede Kamer de door interpellant gevraagde overlegging der staten van opbrengst dier rechten toegezegd. Het wetsontwerp tot afschaffing der rechten op het A oordzeekanaal werd bestreden door den heer A. van Dedem, die in de geheele regeling eene begunstiging zag van de provincie Noord- en Zuid- Holland. De heer Rooseboom achtte de militaire belangen niet gewaarborgd bij den verkoop van terreinen aan Amsterdam. 1 'e Minister van Financien kwam op tegen de meening, dat het eene deel van het Rijk boven let andere begunstigd wordt en verdedigde de vrije vaart op het Noordzeekanaal in het algemeen belang. Hij was tegen afschaffing van de tollen op alle rijkswegen. legen Dinsdag a. s. zijn aan de orde gesteld de spoorwegovereenkomsten, daarna de interpellate— Rooseboom, over het adres-Tindal (met 59 tegen 21 stemmen werd daartoe besloten), de regeling van het militair onderwijs en de bepalingen be treffende de rijkswaterstaatswerken. Het ontwerp betreffende de afschaffing der rechten in het Noordzeekanaal en de overneminc van het entrepotdok zijn aangenomen met 69 tegen 15 stemmen, nadat de minister aan den heer Domela Nieuwenhuis had verklaard, dat hij niet had kunnen toezeggen voorstellen te doen tot afschaffing van alle tollen en rechten op de binnen landsche kanalen. Het aantal werkstakers te Appelscha neemt met den dig af en de werkzaamheden kunnen dus meer en meer geregeld voortgaan. Niet alleen dat de schippers hunne ladingen zonder moeite kunnen innemen, maar ook de" turf makers zijn in steeds grooter getale aan het werk. Ook onder de vrouwen schijnt het verzet af te nemen. Het verloop dezer zaak, schrijft de corr. van de N. R. Ct., is met vrij groote zekerheid te voor- spellen. De loestaud zal blijven, zooals die nu is een deel der arbeiders zal blijven doorwerken, een ander deel blijft staken en hunne plaatsen worden gedeeltelijk door werkvolk van elders ingenomen, en ten slotte zullen de raeesten in den hooibouw zeker geen verdwaalde katten en zieke kippen opnemen. In den stal liet zij de jongens haar ezel zien, en toen Piet op zijn rug wilde springen, hield ze hem tegen en verbood het hem bepaald. Toen, weer naar de vestibule gaande, zette ze een grooten hoed op en hen voorloopende met haar naakte, door de zon gebruinde schouders, haar opengekrabde elleboog, waar Gilbert gedurig naar keek, liet ze hen het kasteel omloopen om in den tuin te komen. Zij liepen rond zonder de gazellen te bemerken en kwamen eindelijk bij de zwauen. Blanche riep hen. Daar aan den kant van den vijver met uitgestrekte armen, met de vingers wrijvende, alsof ze brood kruimelde, met het air van gewicht, waarmee ze de zwanen beschouwde, die op haar geroep toesnelden, met haar vreemd- soortigen hoed leek zij schooner en grooter. Gilbert werd er door meegesleept. Zijn hart werd voor het eerst getrollen en de kiem gelegd voor een innige liefde. Maar niet hij alleen werd bekoord. Pieter ook scheen onder den indruk van het lieve meisje, doch anders dan Gilbert, omdat bij hem zijn zinne- lijke natuur ontwaakte. Hij kon zijn geheim moeilijk verbergen; was stout tegenover Blanche, trok aan het kettinkje, dat ze rond haar hals droeg en bekommerde zich weinig om Gilbert, dien hi] op dit oogenbik als een ondergeschikte scheen te TER IEIIZENSCHE <01 HUT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1