Landbouwberichten. Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. TER NEUZEX, 30 Wei 1800. Woensdagnamiddag werd tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier beroepen, de beer J. Ossewaarde, sedert 1886 predikant bij die ge- gemeente te Sluis. Door bet bestuur der waterkeering van bet calamiteuse waterscbap Tienbonderd en Zwarte, is te Cadzand in bet openbaar verpacbt, bet rectat tot wegbalen van het mosselzaad en broed der werken van bovengenoemde waterkeering tot 3U April 1891, voor 111 aan den beer A. 1. Abroscheer, te Philippine. Axel. Woensdag 4 Jnni a. s. zal het 25 jaar geleden zijn dat onze predikant Ds. C. J. L. Ruijseh van Dugteren in zijn ambt bevestigd werd. Naar aauleiding hiervan zal Z.Eerw. alsdan des avonds te half zes een woord tot de gemeente ricbten. Houtenisse. Het der harmonie St. Cecilia aan- geboden festival zal plaats hebben Zoudag 3 Augustus e. k. en niet 27 Juli e. k. zooals eerst gemeld. Rloosterzande. In de heden gehouden verga- dering van den Kruispolder is besloten, de beslissing omtrent bet leggen van een keiweg in dien polder te verdagen tot Augustus e. k. Voor gezworen (periodieke aftreding J. B. Joossen) werd tot le candidaat benoemd J. A. Pateer Ez. Clinge. Tot dagelijksch opzicbter bij den aanleg der gemeente keiwegen is benoemd de heer J. Pauwels, alhier. Bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Middelburg van heden is J. v. E., oud 35 j., werkman, laatst gewoond hebbende te Zaamslag, thans zonder vaste woon- of verblijfplaats, gede- tineerd te Middelburg, wegens landlooperij veroor- deeld tot 8 dagen hechtenis, met bepaliug dat de tijd, in verzekerde bewaring doorgebracht, geheel in mindering zal worden gebracht. Door de afdeeling Zeeland van de Vereeniging: Het Nederlandsch Paardenstamboek, is te Zierikzee eene algemeene vergadering gehouden, in welke o. a. ook mededeelmg werd gedaan, dat van 123 ter keuring opgekomen paarden 89 geschikt (10 hengsten en 79 merrien) en 34 ongescbikt waren geacht om in bet stamboek te worden opgenomen, welke uitslag voor Zeeuwsch-Vlaanderen als volgt was verdeeldin het Oostelijk deel (5de district) waren van de 6 gekeurde paarden 3 hengsten en 2 merrien aangenomen en 1 afgewezenin bet Westelijk deel (4de district) van de 19 paarden: 3 hengsteu en 12 merrien aangenomen en 4 afgewezen. De heer M. W. van Arenthals werd als bestuurslid herkozen. Het ledental was van 266 tot ruirn 300 geklommen, en zal de volgende vergadering te St. Maartensdijk worden gehouden. lianton Oostlmrff. De feestdagen zijn weer achter den rug en ieder is teruggekeerd tot zijn arbe.d naeen paar dagen van rust en ontspannmg. t Leven als alt'Jd v <"i t kalmpjes voort en waar voor korten tijd heel wat drukte lieerschte, is nu alles weer als voor en na. In Zuidzande, Cadzand, Retranehement en Nieuwvliet was tkermis, evenals in IJzendijke. Door vriendelijke welwillendheid daartoe in staat gesteld bezochten we de eerste twee genoemde gemeenten, waar we behalve de gewone kermisdrukte ook getuigen waren van het ringsteken, waaraan onze boerenknapen op paarden gezeten, waarvan sommigen gebreistaard zijn, gaarne deelnemen. En al schetteren de fanfaren ook met telkens als een overwinnaar zegevierend tut den ky>»P treedty de bescheiden tonen aan een snaannstrument ontlokt, geve de En'ja, Vzoo over'" t algemeen en als alles goed gaat, vmden we zoo'n dorpskennis nog niet zoo onaardig. Er zijn toch zooveel menschen, die een gansch jaar door zwoegenen slaven de hardlieid gevoelen van den stryd om t bestaan wter leven een voortdurend tobben is, met de wetenschap dat zij er misschien nooit .boven op zullen komen. En zy toch ook zijn menschen; zij gevoelen als anderen; zij ook, zij willen ontspanning al zijn hunne eisehen nog zoo be scheiden. De kinderen zijn, zoo t mogehjk is m t neuw en vader en moeder zijn met weimg tevreden Zie, t is niet moeilijk om voorstander te zijn van de afschaffing van kermissen voor iemand, die elken dag in staat is te gemeten, die jaarlijks een reisje doen en vreemde streken bezoeken kan Maar wie nooit iets heeft, gunnen we gaarne weinide. dat hij kan hebben. Waarom niet? .Als alles goed gaat," zeiden we zoo straks. In IJzendijke moet er nog al geklopt zijn, naar men zegt. Men.heeft zoo hier on daar van die voorvechters, onaangename lui, die he er op toeleggen het iedereen lastig te maken, en die met rnsten voor er twist is. 't Gebeurt vaak, dat hun tegenparty er tslechtst afkomt, terwijl de eerstgenoemde snjetten er zaehtjes doorscharrelen en van verre met boosaardig welgeva °P-tBens«ris mTr politie, die in znlke dagen toch al geen gemakkelijke taak heeft, die kerels zoo spoed.g moge- lijk onsekadelijk maakt, nog beter voor dan na tkottie drinken. In Oostbnrg is men reeds een heel eind op weg met den bouw aan het huis van bewaring. Zeker zou het nog spoe diger vorderen, indien de materialen, met namede steen, voldoende hoeveelheid aanwezig waren ',J SJ^kk.n der onvunstitre weersgesteldheid oorzaak is, dat het bakken Qer steenen niet bij tijds kon geschieden. 't Laat zich aanzien, dat het een net gebouw zal worden, wiens toekomstige tyde- lijke logeergasten er liever rond dan er in zullen gaa Men wil, dat in de Oude Stad alhier in de haven ter zijde van den Koornmolen een kerkgebouw zal vernjzen ten dienste der doleerenden. t t Ten slotte kan ik u nog mededeelen, dat m eene Woensdag irehouden vertadering van de afdeeling Oostbnrg der Maat- schappij ter bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland de meerderheid zich verklaarde tegen het voorstel der keunng - commissie voor hengsten, strekkende tot het doen van een verzoek aan de State., van Zeeland om, te beginnen met 1891 een verplichte provincial hengstenkeunng in te voeren. Men zag mZ heil in krachtiger aanmoediging dan in regle- menten. Naar wii vernemen zal de opening van de tramlijn Sluis— Brugge met belangrijke feestelijkheden gepaard gaan. Hiervan zullen uwe lezers later meer hooren. voldoeniug zoo familiaar te mogen zijn met een kind boven zijn rang. Bij dit spel, waarbij bunne lichamen elkander aanraaklen, bun armen en handen elkaar omknelden, smaakte hij een meuw soort van genoegen, dat zijne ijdelbeid streelde. Een innige vriendschap, vermengd met een onwille- keurige erkenning van minderbeid van staatont- waakte in hem; bij merkte, dat ze gehjktijdig bij Pieter ontstond, en was er bUjde over ioen leerde hij hem kennen, zooals hij hetnin tvervoL altijd zou kennen, als een goed kind, zonder trots of eigenwaan. Toen zij moede waren van bet vechten, praatten Zii over bunne studien, hunne onderwijzers, over alles wat dezen leeftijd belang mboezemt. Diet stelde zich voor naar Saint-Cyr te gaan, terwijl zijn vrind nog niet wist, wat bij worden zou. Wei, doe als iknep hij. Zij spraken er reeds van, elkaar met meer te verlaten. De zon daalde, zij dachten om geen tijd, toen zij stemmen boorden die riepen Pieter, Gil bert 1 Terugkeerende, had Pieter zijn mats, Gilbert zijn strooien hoed weer opgezetzij hadden de armen om elkanders hals geslagen en liepen in regelmatigen stap. De gravm en mevrouw Man ila n zacen hen glimlachende aankomen. Zij ook hadden elkander volkomen vers aan. De -ravin bad bare vriendin beloofd een visite te In de Staatscourant komt voor het plan der 334»t« Nederlandsche Staatsloterij van 1,036,000. De collecte wordt geopend 18 Juni. De trekking begint 21 Juli en eindigt 11 October a.s. Met een der eerstvolgende booten der Noord- Amerikaanscbe Stoomvaart-Maatschappij zullen 46 diamantslijpers uit Amsterdam naar Amerika scheep gaan, omdat de toekomst voor hun vak daar betere vooruitzichten aanbiedt. Eergisternacht heeft het in bet zuiden van Drenthe hard gevroren, waardoor ooft, veld- en tuingewassen veel hebben geleden. Een arbeider te Biervliet heeft zijn zilveren borloge met een houweel op den akker uitgekapt, waar hij het zeven jaar geleden verloren bad, toen hij aldaar ook aan den veldarbeid was. Te Voorst heeft een kind van twee jaar zich gewassche.u met kalk uit een emmer, waarmede de moeder bezig was te witten. Niettegenstaande spoedig iugeroepen geneeskundige bulp, vreest men, dat het kind het gezicht zal verliezen. Naar men mededeelt hebben verschillende burgemeesters van gemeenten, althans in de provincie Zuid-Holland, ougunstige rapporten uitgebracht over de nieuwe methode van volkstelling, met 1 Januari j.l. bier te lande gevolgd. Te Neede zijn op de bouw- plaats tfbet Giffel" bij het opbreken van een vloer, 13 Spaanscbe zilveren muntstukken gevonden, alle uit de 17* eeuw. Dezer dagen werden uit een kudde schapen te Epe, die in een weiland graasde, vijftien stuks door een hond gedood. Op de handelskade te Duinkerken heeft een hevige brand gewoed, welke waarschijulijk aan kwaadwilligheid geweten moet worden. Groote partijen handels- waren gingen verloren. Pinksteren, dus scbrijft het H.hl., is een echt Amsterdamscb feest. Nergens misschien wordt er zooveel aan gedaan als in de Amstelstad en bare voorsteden. Het doet niet denken aan den Sinxendaghe, waarvan ,/Willem die den Madoc maekte*"' gewaagdeeen visioen van uitbottend gebladerte, van lentelucht en vogelenzar.gmaar al is men niet in boscb en weide, toch heeft dat uitloopen van een groote stad, al is bet maar op de buitenstraten, dat zoeken naar versche lncht en zonneschijn na een benauwden winter, iets dat opwekt en hoop geeft. Licht kan de burgerman den van de beide feestdagen met moeder en de kleine bleekneuzen er op uitgaan kunnen meisjes die soms maanden aaneen achter de toonbank staar. of op 't werk zitten, wat lucht, wat bloemen, jwat gezondbeid gaan halen kan de zwoeger om het leven eens even uitblazen en nieuwe kracht be- komen. Daar stroomen ze alien naar buiten nog gedwongen, nog bedeesd, nog aarzelend, als iemand die ploiseling van bet donker in het licht komt, maar straks losser en vrijer en vroolijker, volop geiuetend. Troepen menschen drentelen langs de bewegehjke stalletjes met melk, eieren, cbocolade, zuur, paling en ander lekkers en wat niet met een tinnen vorkje kan worden opgepikt of op andere wijze dadelijk geborgen, wordt in roode zakdoeken geknoopt en meecenomen. Piukstergangers vullen booten, trams en treinen, want wie kan, ontvlucht zoo ver moge- lijk den rook der stad. En 's avonds keereu alien vermoeid terug, velen stil vroolijk en pratend over het genotene; anderen luidruchtig, met gezaug en ruraoer, terwijl ze zich wijsmaken, dat dit nu eigenlijk de ware pret is maar iedereen is toch onbewust eenigen tijd een ander menscb geweest, die wat nieuws gezien of de zulien terugmaken en haar verzocht haar zoon nog meer met den haren te laten komen spelen. De afstand tusschen de stad en het kasteel was te klein en de weg te druk bezocbt, dan dat er gevaar bij zou zijn. (Wordt vervolgd.) herinnering aan het bekende weer eens heeft op- gefriscbt. Overal was bet buitengewoon druk. Vervoerd werden op beide dagen door de Am- sterdamscheOmnibusmaatschappij 165,000 personen, door de Havenstoombootdienst 32,159 personen, door de Gooische stoomtram 7295 personen. De Hollandsche spoorweg gaf ongeveer 25000 kaartjes uit en de Rhijnsspoorweg 12,360. Dezer dagen vervoegde zich een ecbtpaar ter gemeente-secretarie te Maastricht, met het verzoek om te worden gescheiden. Tot dat einde verzocht de man eene pen om het door hem geteekende huwelijkscontracl door te halen en de vrouw om j het blad, waarop hun huwelijk was ingeschreven, uit de registers te scbeuren. De aanwezige ambtenaar beduidde hun, dat eene echtscheiding op die wijze niet kon plaats hebben, maar dat daartoe een vonnis van de rechtbank noodig was. Op de vraag, of de rechtbank den geheelen dag zitting had, antwoordde de ambtenaar, dat de griffie tot 5^ 's namiddags geopend bleef voor „registratie. De vrouw, die dit woord niet verstaau had riep „wat allegatie voor eene echtscheidingen verwijderde zich met haar wederbelft om naar bet tribuuaal te gaan. Op den weg derwaarts schijnen zij in een herberg te zijn aangeland en daar ouder het drinken van een glas bier tot andere gedachten te zijn gekomen, althans van de echtscheiding is tot heden niets vernomen. Een bekend groot handelshuis te Louden bad te Rotterdam een agent, die in vrij goeden doen verkeerde, althans bij leefde nogal op grooten voet, en legde een schier ontembare zucbt tot weelde- vertoon aan den dag. Nu, zijn salaris was dan ook flink, maar, zooals het wel meer gaat, dat salaris bleek op den duur te kort te schieten, om aan zijn steeds grooter wordende behoeften te voldoen. Daardoor werd bij tot oneerlijkheid gedreven, eerst in 't klein, daarna in het groot. Dezer dagen nu moest de man weer rekening en verautwoording doen voor zijn chefs in Louden, en toen bleek, dat hij maar eventjes f 18,000 had verduisterd. De beeren in Louden Helen het er natuurlijk met bij zitten zij gaven onze politie keunis van het voorgevallene, met het gevolg, dat den outrouwen dieustknecht een eel in de gevangems aan den Noordsingel tot voorloopige verblijfplaats werd aangewezen. Daar zit bij nu te ^brommen totdat bij de door den rechter uit te spreken straf zal hebben ondergaan. De man, wiens zucbt tot weelde hem tot zoo grove oneerlijkheid verleidde, sleept in zijn val zijn jonge vrouw en zijn eenig kindje mee. Het huwelijk was nog slechts be- trekkelijk kort geleden voltrokken. Lukele jaren geleden maakte hij ook reeds op minder eervolle wijze met de justitie kennis. Omtrent de aauleiding tot het instellen eener vervolging tegen mevrouw Bulkley en het arresteeren volgens de Zutph. Ct. wordt het volgende verhaald Eeu tweetal Duitschers zouden hebben gezegd, dat zij van den heer Hoek de opdracht hadden ontvangen, om mevrouw Bulkley om het leven te brengen. De politie der stad, waar die Duitschers zich bevonden, zou daarop naar de politie te 1 rei- burg, waar de heer Hoek verblijf houdt, hebben getelegrafeerd, om tegenover hem de noodige maat- regelen te nemen. Te Freiburg echter, waar men op" de hoogte van het vroeger gebeurde was, moet men terug geseind hebben, dat men wel deed met de twee Duitschers te arresteeren en deze zouden daarop hebben bekend, dat zij eerst van mevrouw B. een som van 30,000 mark hadden ontvangen, om den beer Hoek te vermoorden, maar later, toen zij bezwaar maakten die opdracht te vervullen zich op haar verlangen, hadden verbonden te zeggen, dat de heer Hoek ben bad omgekocht om mevrouw Bulkley het leven te benemeu. Wat er waar is in de beweriugen der Duitschers, zal de rechter uitmaken. XJit New-York wordt omtrent den Holland- schen haring geschreven: Het is nog niet lang geleden, dat de Hollandsche harin<* alhier. steeds de hoogste markt bedong hooker dan Noorsche en Scbotscbe. Een koopman alhier voerde Schotschen haring in, doch voorzich- tigheidshalve in tonnen niet met Hollandsch merk, welke waar gretig afnemers vond. Later giug hi] een stap verder en nu bracht hij het zoover, dat vele huizen alhier den zuiveren Schotschen haring prefereeren boven den eertijds beroemden Holland- schen. In het belang van den handel en de Nederlandsche visscherijen ware het te wenschen, dat door het zenden van zuiveren, fijnen Holland- schen haring die toestand veranderde en de Hollandsche haring zijn ouden roem handhaafde. In Griekenland is thans bevel gegeven tot het schavotteeren van elf misdadigers die reeds sedert jaren ter dood waren veroordeeld. Vijf dier mannen, echte monsters in menschengedaante, wachteu reeds sedert 1884 op het oogenblik dat een bijlslag aan hun ellendig bestaan een einde zal maken, en wel omdat de Minister van justitie er niet in slagen kon een beul te vinden. In Griekenland beschouwt men namelijk de betrekking van beul als zeer schandelijk en de man is er vogelvrij, waarom men liefhebbers voor het baantje enkel under de ergste misdadigers kan vinden. Om een beul voor de woede van het volk te beschermen, wordt hij steeds met het oorlogsschip Nauplia in een ijzeren kooi, van plaats tot plaats I vervoerd, om er zijn treurig ambt uit te oefenen. In het jaar 1881 slaagde de toenmalige Minister Rhaflis er in om, na lang zoeken, een man die zijn vrouw had vermoord en ter dood was ver oordeeld, het beulsvak te doen uitoefenen. De straf van dien man werd daarvoor in levens- lange gevangenisstraf veranderd binnen vier weken stuurde hij zeventien collega's naar de andere wereld. Ditmaal is de beul een giftmenger, zekere Roukishij zal binnenkort zijn afschuwelijk werk ten uitvoer brengen. George Bennett, de eigenaar van de New-York Herald, die met zijn eigen jaciit de wereld doorreist, is dezer dagen te Antivari geland en vandaar naar Cettinje, de hoofdstad van Montenegro, gegaan, waar hij met de twee reporters, die hem vergczellen, op grootsche wijze ontvangen en onthaald werd door Vorst Nicolaas en dieus gemalin. Donderdag 11. gaf Bennett op zijn jacht een feestmaal en bal aan de Vorstelijke familie, welk laatste zoo geanimeerd was, dat men tot in den morgen bijeen- bleef. Bij het afscheid verleende de Vorst den heer Bennett de Danilo-orde 1" klasse. De bij onweder te nemen voorzorgen, nog niet algemeen genoeg gekend zijnde, achten wij de mededeeling van het volgende geval, dat deze week te Emkum, bij Liidinghausen in Westfalen, plaats had, wel van belang. De bliksem sloeg daar op het schoolgebouw, het dak en de balken eraf werpende. Een hon- derdtal leerlingen bevond zich in de school, en geen enkele die ernstig is getroffen geworden, dank zij der voorzorg van den onderwijzer, om alle ramen tijdig open te zetten. Wel werden eenige kinderen door de achterge- laten zwavellucht mill of meer ongesteld, maar dit was dan ook alles. Een vreeselijke ontdekking werd bij de aan- komst te Hongkong aan boord van het Japansch stoomschip Tushibi Maru gedaan. Men vond in eeu hok zeven Japansche vrouwen en een ouden Japanees. De man en drie vrouwen waren dood, de andere vier, waarvan drie jonge meisjes, werden bewusteloos gevonden. Waarvoor de meisjes te Hongkong bestemd waren behoeft geen vermelding. Om transportkosten uit te winnen had de oude schurk zich met haar opgesloten, met niets dan wat brood voor voedsel. Hij was de eerste die stikte. Betreffende het ongeluk, Keizer Wilhelra overkomeu, luiden uitvoeriger berichten als volgt De Keizer reed in een licht Engelsch rijtuig, dat door een zeer vurig paard getrokken werd, naar 'de landingsplaats in den Huvel, waar het vaartuig, waarmede hij een tochtje zou doen, gereed lag. De erfprins van Saksen-Meiningen zat naast den Keizer. Toen het rijtuig den hoek der Jiiger Allee zou omslaan, schrok het paard. Te gelijkertijd moest het rijtuig een scherpen draai nemen, omdat men anders in een dichte menigte menschen tereeht zou gekomen zijn. Bij deze wending werd volgens den correspondent der Standard de Keizer uit het rijtuig geslingerd, ten gevolge waarvan hij den voet ver- stuikte. De vorst werd in eene naburige villa opgenomen en geneeskundig verbonden, waarna hij naar het nieuwe paleis terugkeerde. Aanvankelijk van weinig beteekenis werd de kwetsuur weldra door een sterk opzwellen van den voet gevolgd, dat den Keizer zal nopen, eenige dagen thuis te blijven. Behalve's Keizers genees- heer, Dr. Leuthold, werden twee bekwame heel- kundigen uit Berliju naar Potsdam ontboden. Zij zijn van oordeel dat de wond niet gevaarlijk is, maar toch zorgvuldige oppassiug behoeft. Een goederentrein is bij het station Rakoo Csaba op weg van Budapest naar Godolld op een pleiziertrein geloopen. De treinbearabten die het ongeluk zagen aankomen, waarschuwden de honder- den menschen, die zich daarin bevonden, zoodat alien op 5 of 6 na, uit de wageus opsprongen. Toen had de botsing plaats. Vijf wagens van den personentrein werden geheel vernield en 4 reizigers gedood, terwijl de ander eenigen tijd later aan de bekomen wonde is bezweken. In de Ooster-rivier te New-York plachten allerlei lieden in volkomen Adams-costuum te baden en vrnchteloos poogde de politie aan het min stichtelijk schouwspel een einde te maken. Eindelijk deed zij op een goeden dag al de op den oever liggende kleedingstukkeu wegnemen en eerst des avonds bat kwamen dertig naakte gedaanten bib- berend en jammerend aan het bureau om de kleederen smeeken, welke met eene ernstige vermaning wer den teruggegeven. Een groote opschudding had er Zondag in het krankzinnigengesticht te Bic6tre plaats. Op het oogenblik dat de avondmaaltijd toegediend zou worden" werden de cellen geopend van zeker aantal krankzinnigen, die van deze gelegenheid gebruik maakten om te ontvluchten en die, naar buiten vlogen, alles stuk slaande en verbrijzelende wat zij op"hunnen weg ontmoetten. Men moest eene compagnie soldaten te bulp roepen en de brand- spuitslangen deden verderen dienst. De arme krankzinnigen werden ten slotte in hunne cellen teruggebracht. Een werktuigkundige te Osnabrtick is door zijn huishoudster, die elf jaar bij hem woonde, in zijn slaap vermoord, omdat hij zou gaan trouwen met een jong meisje uit de stad zijner inwoning. De vrouw, die onmiddellijk na deze misdaad zelf- moord pleegde, had een geweer naast den vermoorde gelegd, om het te doen voorkomen, dat zij en haar meester te zameu een eind aan hun leven haddeu gemaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2