Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2613. Zaterdag 31 Mei 1890. 30e Jaargang. DE BURGGRAVIN. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/ 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verachijnt Uinsdas- en Vrijdasavoud bij den ultgever P. J. VAN D E SANDE te Ter Nenzen. folitiefe Overzicht. De Engelsche Minister-president, Lord Salisbury, heeft van een politiek feestinaal gebruik gemaakt om Stanley gevoelig op de vingers te tikken. Het kon, volgeus hem, der regeering onverschillig zijn, indien Stanley haar allerlei vreeselijke dingen toeschreef, bijvoorbeeld dat zij bergen en wouden weggaf, en de streken niet wilde aannemen, die Stanley baar als nieuw Engelsch gebied had aan- geboden. Maar de zaak kreeg een gansch ander voorkomen, wanneer Stanley door geheimzinnige toespelingen (op de hem opgelegde reserve) den schijn aannam alsot het ministerie van buitenlandsche zaken achter hem stond. Stanley was in niets ingewijdal wat hij beweerde was onjuist. De Engelsche regeering had niets aan Duitschlaud prijs gegeven, om de eenvoudige reden dat de onderhandelingen nog niet waren afgeloopen. Zelfs was het niet eens zeker, of men tot eene over- eenstemming zou geraken. ,/It can be, Mylord," maar als een ander die politieke verzekeringen van u niet zoo gaaf voor waar aanneemt, dat is zijn zaak. Jelui hengelt te veel en Byron heeft ge- zegdwNo angler can be a good man." De president der repnbliek is Zondag avond van Montpellier te Besamjon aangekomen. Ook hier rnoest hij vele toespraken aanhooren en beantwoorden. De iuwijding van een lyceum, waaraan de naam van Victor Hugo is gegeven, woonde hij bij. Daarna hadden er gvmnastische feesten plaats. Vervolgens heeft de president er eene tentoonstelling van fraaie kunsten bezocht en deelgenomeu aan een door den gemeenteraad aangericht feestinaal. Van Besamjon is hij naar Belfort gegaan. Meer dan tienduizend Elzassers, zegt de Temps, waren gekomeu om hem te begroeten. De oudste pastoor sprak, natnens zijne ambtgeuooten, den heer Carnot toe. Wij dragen iu ons hart, zeide hij, eene groote liefde voor Frankrijk en voor u, in wien wij het hoofd des staats zien. Frankrijk neernt evenals de kerk eene eereplaats in ouze harten, en wij scheiden bet vaderland niet af van de kerk. De heer Carnot antwoordde het grondgebied van Belfort is klein in oppervlakte, maar het is groot door zijne gevoelens. De Duitsche Bondsraad heeft besloten voor drukwerken van 50 tot 100 gram een porto van 5 Pfennige in te voeren. Yerder machtigde de Bondsraad den rijkskanselier om op het verbod van den uitvoer of doorvoer van levende schapen uit Oostenrijk—flongarije en Rusland uitzonderingen toe te laten voor dieren, voor de fokkerij bestemd. In alle stilte hebben de vrijzinnigen Eugen Richter van zijn partijtroon gestooten en in zijne plaats gezet den meer gematigden afgevaardigde Schrader. Men wil het in Duitschland eens kalmpjes aan- leggen, zoo 't schijnt, zelfs de socialisten zijn FEUILLETON. 2) - Mevrouw Maujean had zich, zonder die wolkjes van koelheid te bemerken, terstond geheel overge- gevenze vertelde alles en gaf zich geheel over aan deze op nieuw gevonden vriendschap. Haar lieve rondborstigheid en oprechtbeid, haar aardige burgerlijke bevalligheid hadden haar gewone uit- werking; ze verwekten sympathie. De gravin bewaarde niet laug haar aristrocratische terugge- trokkenheid. Haar vriendiu won het. De groote dame luchtte met een innig welbehagen. Toen begon zij ook te praten, en, antwoordende op eeuige tot haar gerichte vragen, trad zij in bijzonderheden omtrent hare zonen, die zjj in stilte met Gilbert vergeleek. Jan zult ge niet zien, zei ze, hij is in Parijs gebleven. Hij is grootmaar hij is ook drie jaar ouder dan zijn broeder. Ik heb hem bij zijuoom De Cabrol gelaten, die met verlof uit Weonen komt, en die hem naar zijn goederen zal meeneraen. Daar hij hem helpen wil in zijn cirriere, wil hij hem natuurlijk ook goed leereu keunen. Ik ben hier alleen met Pieter, die wat onbezonuen is, zoo'n wild paardje. Daar is hij, ik hoor hem. God, wat ziet hij er rooverachtig uit 1 tegenwoordig vrij bedaard. Tengevolge van weder- zijdsche toegevendheid is de werkstaking onder de schoeumakers te Mainz geeindigd, terwijl die te Gera ook teneinde loopt, daar de werkstakingskas uitgeput is. De metselaars te Nordhausen hebben verklaard aan de eischen der werklieden niet te kunnen voldoen en nu hebben de laatsten het werk gestaakt. De Keizer heeft een ongeluk gehad. Hij reed met den erfprins van Meiuingen naar het stoom- bootstation, zelf de paarden besturende. Het rij- tuig stootte door het schichtig worden van een der paarden, de Keizer sprong er uit en heeft den rechter voet verstuikt. De Zweden en Noren zijn in de wolken met het aangekondigde bezrek van Duitschland's Keizerlijk echtpaar. De Zweedsche Rijksdag is na eene zitting van vier maanden gesloten en totaal onvruchtbaar geweest. Er is letterlijk niets afgedaan vanwege de partijschappen, iets wat overal de verbetering in den weg staat. In het hooge noorden van Europa beginnen de werkstakiugen ook al, maar alles neemt er een rustig verloop. Het slaven-apostelfeest is weder in Rusland gevierd. Te St. Petersburg kwam de slavische weldadigheids-vereeniging bijeen die zich steeds ten doel stelt, panslavistische propaganda te maken. Professor Telewitch hield de feestrede, die niet zoo heel malsch voor de Duitsche buren was. Duizend jaren had het slavisch element tegen de Duitsche kolonie gestreden in de vlakten van de Weichsel en Elbe waren ontelbare slaven begravenal de slaven van Europa waren gegermaniseerd en alleen op zuiver Russischen bodem had de dood aanbren- gende vaan der Duitschers de nederiaag geleden, omdat de vertegenwoordigers van het oude Rusland hunne eigene vaan omhoog hielden en het pauselijk zwaard evenmin uoodig hadden als het geloof en de idealen van het Westen. Over de Ruthenen en de Oosteurijksche slaven werd ook een woordje gesprokenRusland zou deze broederen nooit in den steek laten. Men zong er liederen, door vorst Nikita gedicht. Misschien kan men daarin hooreu, hoe wel het den boeren in Rusland gaat De oud-Minister van Waterstaat, de heer J. G. van den Bergh, is plotseliug overleden. De heer Van den Bergh was een onzer bekwaamste spoorwegingenieursonder zijn leiding is o. a. de brug over bet Hollandsch Diep (MoerdijkWil- lemsdorp) gebouwd. Onder zijn leiding werd de spoorweglijn ArnbemNijmegen met haar belang- rijke overbrugging aangelegd. Zijn werkzaamheid werd later nog uitgebreid tot de lijnen Nijmegen Yenlo en AmersfoortNijmegen. Er kwam een groote jongen binnen, met bruin gelaat en gitzwarte oogen, met zoo kort geknipte haren, dat men elke vlek op zijn schedel zien kon, met roode en breede lippen. Zijn buis was slordig, met gaten in de ellebogen. Bij 't binnen komen nam hij zijn strooienhoed af, waardoor de kalk, die hij er in bewaarde door een gat in den bodem op den grond viel. Gilbert glimlac'nte, terwijl hij dacht aan de zorg aan zijn toilet besteed. Maar hij bewonderde er niet minder de ge- makkelijkheid om, waarmede Piet dezen salon biuneutrad en waarmede hij groette, ofschoon hij toch niet wist, dat er bezoek was. Hij benijdde hem deze natuurlijkheid. De gravin had zachtjes haar zoon naast Gilbert geduwd opdat hij hem de hand zou geventoen kwam hij naast haar zitten deftig, zonder iets te zeggen, zonder zich te ver- roeren. Onderwijl giug de gravin met spreken voort, altijd den jongen Maujean onderzoekende, alsofzij zijn zedelijke en geestelijke hoedanigheden wilde lennen om daardoor te kunnen oordeelen over de wenschelijkheid van een omgang met haar zoon. Het onderzoek was zeker gunstig, want eenige oogenblikkeu later, toen het gesprek wat intimer werd, zij ze tot de kinderen dat ze samen in den tuin konden gaan. Zij gingen recht op deu boom- guard toe, waar de zonnestraleu schitterden op de ;akken der boomen. Zij verguldeu de appelen, De /Maatschappij tot Nut van't Algemeen te't thans ongeveer 16100 gewone leden, beneveus 370 eereleden. De toestand der financien is betrekkelijk gunstig. Van de machtiging aan het hoofdbestuur verleend, om f 11 000 van het kapitaal der Maatschappij te verzilveren, behoefde geen gebruik te worden ge maakt integendeel bleef er een saldo over van 16-38,51, terwijl de som van f 16000 in prolongatie belegd bleef. Aan de Maatschappij viel dit jaar een legaat ten deel van f 500. Volgens R. v. A. heeft er op den eersten Pinksterdag een werkstaking onder de machinisten van de Hollandsche spoorweg-Maatschappij gedreigd. Al de machinisten op 5 na, hadden bij hun directie een verzoekschrift ingediend, waarin zij hunne bezwaren tegen het onlangs nieuw ingevoerd premiestelsel hadden uiteengezet. Zij hadden zich voorgenoraen, dat bij niet inwilligen geen hunner op de Pinsterdagen op zijne machine zou stappen. De directie der Maatschappij, bekend geworden met het opgevatte voornemen, ontbood twee der machinisten op het bureau der hoofdadministratie en beloofde hun een rechtvaardig onderzoek hunner grieven tegen het nieuwe premiestelsel. R v. A. deelt verder mede, dat de machinisten der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zich hadden verbonden, geene machinelengte buiten het terrein der Maatschappij de IIoll. lijnen te zullen oprijden, indien zij daartoe van hoogerhand mochten gepresd worden. De bijenteelt begint in de Veenkolnnien naarmate zij meer in landbouwstreken veranderen, grooter afmetingen aan te nemen en kan, wat kwaliteit en kwantiteit aangaat, weldra met de Drentsche bijenteelt wedijveren. Dit verschil is op merkendat, terwijl de Drentsche ymker zich aan de voorvaarlijke korf houdt, de bijenhouder in de nieuwe streken meer tot de uit Duitschland komende „kasten" (bijenkasten) overgaat en in het algemeen de zaak meer uit een wetenschappelijk oogpunt behandelt. Eene firma te Hoogezand expor- teerde jl. herfst 35 a 40 duizend kilo honig. Zij, die zich aan het examen ter verkr. van de hoofdacte waarvan het schrit't. ged. op 24 en 25 Juni e. k. zal plaats hebben, terwijl het mond. onderzoek op 14 Juli daaraanv. zal aanvangen wenschen te onderwerpen, gelieven zich voor 10 Juni e. k. aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te ver- schijnen, met overlegging van de vereischte stukken. De voorzitter van de commissie te 's Hage noodigt hen, die zich bij hem aaumelden, uit om, indien zij op bepaalde dagen b. v. Israelieten op den Zaterdag bezwaarlijk voor het mondeling rond welke de vliegen elkander den buit betwistten. Piet schudde aan een grooten pruimeboom, zoodat de vruchten als hagel naar beneden kwamen en noodigde, terwijl hij het voorbeeld gaf, zijn makker uit er van te nemen. Toen ze verzadi°-d waren, zei hij Willen we de mieren nu eens verdrinken. .Ge zult zien, hoe aardig dat is. Ze leverden zich met de onbedachtzame wreed- heid aan kinderen eigen aan het barbaarsche spel over. Ze vulden in den vijver groote gieters, die ze langzaam in de mierenhoopen uitgoten. De beestjes vluchtten, hunne eieren medenemende, het waren groote, roodachtige mieren. Soms waren de beide gieters ledig zonder dat het water ver genoeo- iu de gaatjes was doorgeloopen. Die gaat ver, riep Pieter lachende. En hij trappelde van vreugde. Zijn lachen klonk onder de boomen en vermengde zich met het geluid der krekels. Toen ging hij naar de plank aan den kant van den vijver en amuseerde zich met de insecten te grijpen en ver in 't water te werpen. Het was op die plek, door overhangende boomen en kreupelhout zoo warm en vochtig, dat allerlei gedierte als uit den grond scheen op te komen. Lang nog voelde Gilbert de frischkeid, die hij genoot, toen hij langs de trappen van den vijver afdaalde, en later herin- nerde hij zich nog de verwondering, waarmee hij toen het laudelijk genoegen van zijn vriend Piet aanzag. onderzoek kunnen opkomen, daar van met opgave van redenen al dadelijk bij de aanmelding duidelijke mededeeling te doen, opdat hierop kunne worden gelet bij de oproeping. Woensdagmorgen ruim 10 ure ontstond er een verschrikkelijke brand aan den Feijenoorddijk te Rotterdam en wel in pand n°. 6, bovenwoning, behoorende tot de panden bekend onder de bena- ining „oude huizen waar woonde de verver Braus. De brand nam, aangewakkerd door den wind, in eens zoo in hevigheid toe, dat onmiddellijk de andere bovenwoningeu der panden 2, 3, 4, 5 en 7 in lichtelaaie stonden. De panden, behalve *n0. 1, dat gespaard bleef, zijn totaal vernield en uitgebrand, 24 huishoudens waarvan 21 niet geassureerd waren, zijn totaal geruineerd. Hartverscheureud was het te zien, hoe moeders haar kroost en ouden van dagen wee droegen, om hen in veiligheid te brengen? Oorzaak van den brand is onbekend, toch wordt er door de politie streng onderzocht. Verdere ongelukken vielen niet voor, dan dat een bewoonster in haar pand door den schrik in onmacht viel, doch zij werd bijtijds weggedragen. De panden behoorden in eigendom aan den heer Kolff en waren verzekerd. Op last der gemeente moesten bedoelde panden a. s. Augustus worden gesloopt. Zij stonden op gemeentegrond. Het huisgezin van Braus, waar de brand uitge- broken is, bestaat uit man, vrouw en vijf kinderen wegens oneenigheid had de vrouw de woning met een kind verlaten. De vader, die den nacht in liuis doorgebracht had, was tien minuten voor het uitbreken van den brand weggegaan, vier kinderen zonder toezicht achterlatend. De benedenbewoon- ster, die veel last gehad heeft van het leven van het gezin van den bovenbewoner, hoorde weder een ongewoon geraas, riep luide dat zij stil moesten wezen, doch begon alras te bemerken, dat er ernstig onraad was. De gesloten deur werd met geweld geopend. Er bleek brand, doch aan blusschen met eigen hulp viel niet te denken. Redden was het eemge waarop de vrouwen der bewoners be- dacht moesten wezen. De brandweer kwam spoedicr doch ook haar krachtig optreden vermocht weinig'. Over alle huizen was een zolder. Voor de verschil- lende bewoners waren de afdeelingen met latten afgescheiden, zoodat de brand, in de bovenwoning uitgebroken, eenmaal op den zolder ruim en licht voedsel vond in de houten afscheidingen en in een oogenblik over alle panden verspreid was. De scheidingen der woonvertrekken waren ook van hout, zoodat het behouden van een gedeelte eene onmogelijkheid was. De toestand der bewoners, veelal werklieden van de fabriek Feijenoord, is diep beklagenswaaadig, velen zitten met het schamel overschot van hun huisraad in de open lucht, niet wetende waar zij hun hoofd ter ruste zullen leggen. Toen de krekels zwegen, hoorde men een dof geluid, als of men op den grond sloeg. Het kwam van de boerderij, die op twee honderd meter af- stands lag, waar men bezig was met koren te dorschen. Zij gingen er heen. Zij pakten dorschvlegels, maar waren spoedio1 moede en gingen zich in de schaduw van een hooimijt neerleggen, terwijl de laudlieden afentoe met hen schertsten en ^mijuheer" Pieter uitnoo- digden om in hunne plaats te werken, als zij daar zouden gaan liggen. Piet lachte zonder te ant- woorden; men zag, dat de menschen van hem hielden. De drukkende warmte maakte de kinderen loom; doch Gilbert minder dan Piet. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om zijn vriend met een strootje in het oor te kittelen. Gilbert duwde, al spelende, gedurig zijn hand wegmaar toen hij weer begon, greep hij hem bij den arm. Ditjuist wenschte Pieter, ten einde een voorwendsel te hebben om zijn kracht te toonen. Want dadelijk wierp hij zich op hem, en begonnen beiden over elkander te rollen. Toen Piet boven was, hield hij stevig Gilberts vuisten vast, ging op zijn borst zitten, boog met een triomfeerenden glimlach naar hem toe, zoodat deze hem vlak in de diepe, blauwe oogen kon zien en de dikke, zinnelijke lippen, zoowel als het kort afgeknipte haar kon bekijken. De jonge Maujean ondervond een heimelijka TEB ,\EimS(HE (01BWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1