Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2612. Woensdag 28 Mei 1890. 30e Jaargang. DE BURGGRAVIN. Binnenland. ABONNEMENT: FEUILLETON. i) TER KEIIZE1SCHE COERANT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,_. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteur'en en Brieven- bushouders. ADVERTENTIjEN: Van 1 tot 4 regels/ 0 40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. blad verftdiijnt Uinsda: Vrijdnsavond nltgever S A N D E Neuzen. Jr»olitiek Overzicht De beraadslagingen op het mijnwerkerscongres te Joliinont duren voort. Dezer dagen zijn er ver- slagen uitgebracht betreffende de leveusvoorwaarden en den arbeid der mijnwerkers in de verschillende vertegenwoordigde landen. De vertegenwoordigers van den mijnwerkersbond in Groot-Britannie ksur- den de loonschaal, de scheidsgerechten en de be middelingsraden af. De bond lieeft een dagelijk- schen werktijd van 7 tot 10 uren, met tusschen- poozen voor schaften, verkregen en heeft zich het verkrijgen der 3 achten (8 uur werken, 8 uur ontspanning, 8 uur slapen) ten doel gesteld. De Belgische afgevaardigden stelden in het licht, dat de mijnwerkers in Belgie bij een werktijd van 11 tot 12 uren gemiddeld niet meer dan 5,28 frs. verdienen. Wat zou het dan zijn, wanneer meu slechts 8 uur ging werken In het door hen uitgebracht verslag werd aangedrongeu op nieuwe arbeidswetten en verbod van mijnarbeid aan vrouwen en kinderen. In de jongste zitting van het congres stelde de afgevaardigden der Engelsche mijuwerkers Welson voor, dadelijk te stemmen over het beginsel van staatstusschenkomst, ten einde den werkdag te stellen op acht uren. Eenstemmig hebben de gedelegeerden uit Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk en Belgie het beginsel van staatstusschenkomst aangeuomen. Van Eugelands afgevaardigden stemden 21 er voor en 9 er tegen. Nu de Boulangistische partij door den baas zelf is afgedankt, tracbt zij op te treden ouder den naam //republikeinseh socialistischen herzieningsboud Laguerre heeft zich aan het hoofd der beweging gesteld, aanvankelijk met bitter weinig succes 't Zal zeker weer een doodgeboreu kind zijn. De werkstaking in de glasblazerijen te Mendon en Aubervilliers is geeindigd. De vrouwen der werk- lieden gingen zich met de zaag bemoeieuzij smeekten hare mannen zich tot de patroons te wenden met het verzoek, hen weer aan te nemen tegen het vorige loon. Deze deden alzoo, en op die wijze is de broodwinning in het huisgezin hersteld. Op de glasblazerij van Mellerio is de zaak dus in het werk gegaan. Een 12tal arbeiders kwam bij den patroou, zeggende dat de werkman die opgehitst had tot de arbeidstaking, zich terug- getrokken had. Er was nu misschien een middel om tot een vergelijk te komen. Ik begrijp u niet antwoordde Mellerio. Ik ben het, die dien man, Leconteweggezondeu heb. Van terugtrekkeu zijnerzijds kan er dus geen sprake zijn. Wij zijn nu door onze kameraden gemachtigd, om met u te onderhandelen hernam een uit het twaalftal. O, komt gij als gemachtigden? sprak de patroon, dan heb ik u niets te zesgen. Gaat rustig heen en laten diegenen onder u, die werk verlangen, elk afzonderlijk hier komen. Ik zal dan zien, Gilbert was moede van tegen zich zelf te vechten. De brief van Pitter bracht hem den laatsten slao. Zijn moed diet hem in den steek juist op het oogenblik, dat hij er de meeste behoefte aan had, om de invitatie, die hij ontvaugen had, te weigeren. Hij merkte verandering in het schrift van zijn vriendhet was beverig, onkeubaar. Maar hij lette er niet op. De woorden, die Blanche de Cabrol voegde bij die van haar man, die slordig achter aan den brief neergeschreven regels, de eerste die hij van haar ontving hoe dood gewoon ze ook waren in de uitdrukking der gevoelens, hoe koud in hun Engelschen stijl hadden hem het hart getroffen als vurige pijlen. Hij kuste de plaats, waar hare hand geschreven had. Wat is toch dfe liefde, die de kracht heeft om de meest vaste, de rijpst overwogen besluiten te doen verbreken In een oogenblik waren drie jaren van kalmte omvergeworpenDrie jaren, kloek- moedig begraveu in de bibliotheken van de Eeuwige Stud Die eerwaarde archiven van het Vaticaan, die stukken die hij, met den ijver van een jeugdig geleerde niet kon aanraken zonder als 't ware een godsdienstige huivering te gevoelen een onnoozel wien ik weer aanneem en wien niet. Niemand kan mij dwingen. De werklieden zagen elkander aan en vertrokken, doch kwamen eenige oogenblikken daarna een voor een met het verzoek om weer in dienst genomen te worden. Mellerio voldeed hier- aan en nam ook al de anderen weer in dienst met uitzondering van vijftiende raddraaiers. De werklieden hadden verklaard, dat hunne middelen uitgeput waren; het huisgezin leed gebrek. Daarop had Mellerio geautwoord, dat hunne gewaagde werkstaking ook hem op een verlies van 30000 fr. was te staan gekomen Doch met dit al zou hij volgehouden hebben. In de zittng der commissie van rapporteurs uit den Duitschen Rijksdag, die over de door de regeeringge- vraagde Jegeruitbreiding beraadslaagt, heeft Capnvi sciirittelijk kennis gegeven, dat hij geen nadere iulichtingen over den politieken toestand kon ver- strekken, wel kon hij de verzekering geven dat de triple alliantie bleef voortbestaan onder dezelfde voorwaarden. Zoo weet dan de commissie evenveel als iedereen. De minister van oorlog gaf eenige iulichtingen over de verdere organisatieplannen naar aanleiding van het jougste militaire wetsontwerp. In het vervolg zouden al de voor den dienst ge- schikten ook voor den militairen dienst worden ge- vormd. Indien het lugediende ontwerp werd aange uomen, zouden hiervoor nog 37000 man beschikbaar zijn. Euiteuant-generaal Vogel van Falkenstein betoogde, dat eeue wettelijke invoeririg van den twee- tarigen diensttijd voor de infanterie voorloopig on- mogelijk was. Von Benuigsen, Richteren Windthorst kuuueu hiervan nota nemen. De Iranschen zijn het nog niet eens met den zwarteu vorst van Dahomey. Zij hebben zich meester gemaakt van het fort Onosebougon. De aanval duurde 24 uren en de vijand verd=digde zich voet voor voet. Den ganschen nacht vocht men door met de grootste hardnekkigheid. De Iranschen hebben 15 dooden en 72 gekwetsten en als men in aanmerking neemt dat zij zeshonderd kanonschoten gelost hebben, dan mag men rekenen, dat de zwarte majesteit meer volk verloren heeft. loch geett hij geen krimp; uit St. Louis in Senega wordt althaus gemeld, dat koning Djolof ver- scheidene dorpen heeft geplunderd, die onder 1 ransche bescherming staan. Men moet er dus al weer op los. De Europeanen nnderviuden, dat die zwarte jougens niet loopen als hazen op het knallen van geweervuurbovendieu zij schieten weerom. En dan heeft meu nog het last, dat men nooit afgedane zaken krijgt, van vredesluiten houden ze met, als 't eenmaal zoo ver gekomen is dan maken ze van oorlogvoeren een bedrijf. briefje, dat gisteren was geschreven, liever ge- krabbeld door een vrouwehand, ontdeed ze van al hun belangrijkheid en bekoorlijkheid. Duizend uren afstand bleken niet voldoende te zijn om haar te vergeten, om met toe te geven aan de verzoeking haar zijn liefde te verklaren, om met den heiligen band te verscheuren, die hem aan haar man verbond. De enorme afstand, de langzaamheid der treinen, de onmetelijke blauwe zee tusschen Livorno en Marseille wat een' menigte beletselen voor zijn begeerte om naar haar toe te vliegen Gilbert Maujean was bijna aan het einde der drie jaren, die hij aan de school te Rome moest door- brengen. Piet wist het, en verzocht hem op zijn terugreis naar Parijs op het kasteel Mareuil, waar zijn vrouw en hij hem gaarne zouden ontvangen, wat te toeven. Hij zelf had sedert ongeveer twee jaren, tengevolge van ongelukkige speculation, waarvan Gilbert maar al te zeer de oorzaak ver- moedde, Parijs verlaten en zich buiten begraven op dezelfde plaatsen, waar zij waren opgegroeid en waar zij elkaar hadden gekend. Bij den naam Mareuil kwamen duizende aan- doeningen bij hem op. Hij zag weer de lachende vallei, de met pijnen begroeide heuvelen, de wilgen, de popels, hangendeover de oevers van de Herblette,' en over de blauwe heuvelen heen, het blauwachtig schijnsel van de bergen van St. Genix, die als kantwerk tegen het azuur afstaken. Zijn boezem zwol van blijdschap bij het zien van het land- De Minister van Binneulandsche Zaken heeft de navolgende aanschrijving gericht aan'sKonings Commissarissen in de provincien llernaaldelijk komt het voor, dat Nederlandsche werklieden door berichten in de nieuwsbladen of door daartoe uitgezonden agenten soms me strekking van reisgeld voor de heenreis, naar Duiischland ten behoeve van industrieele onder- uemingen worden geiokt, terwijl bij hunne aankomst ter plaatse blijkt, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alsvorens op zulke berichten en voorspiegeliugen der agenten af te gaan, of zelf of door tusschenkomst van den burgemeester hunner woouplaats, zich tot den Nederlandschen consul in de streek, waar die ondernemingen zich bevinden, om iulichtingen wenden omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der woningen aldaar. Ik heb de eer UH.Ed.G. te verzoeken, de burgemees- ters in uw gewest uit te noodigen, aan het boven- staande in hunne gemeente zooveel mogelijk bekend- heid te geven en hunne bovenbedoelde tusschenkomst te verleenen. Te Brussel is eene commissie gevormd, ter voorbereiding van een bedevaart van Belgen, Neder- landers, Duitschers en Engelschen naar Waterloo, ter herinneriug aan den beslissenden veldslag, die 75 jaar geleden daar werd geleverd. De hiervoor bestemde dag is Zondag 22 Juni. Presidenten der commissie zijn de heeren Maurits Josson en Em. Verhees, secretaris de heer A. Buijl. Aanmeldingen bij den heer A. Schamelhout, student, Troonstraat, Brussel. Door iemand, die onbekend wenscht te blij- ven, is aan den aartsbisschop van Utrecht ten be hoeve van de Oud-Roomsch-Katholieke Kerk te IJmuiden ter hand gesteld eene som van 10,000 voor het fonds, waaruit de geestelijke gesalarieerd wordt, en 3000 voor het armenfouds. Woensdagavond had in Cafe Suisse te Zaan- dam het geestelijk tournooi plaats tusschen de heeren Bax, predikant aldaar, en Domela Nieuwen- huis. Eerstgenoemde betoogde, dat de drie ge- neesheeren, die de zieke maatschappij wilden be- handelen, het katholicisme, het rechtzinnig protes- tantisme en de sociaal-democratie, waren gebleken den kranke niet te kunnen genezen. Hij verwachtte meer van de aankweeking van het gemeenschaps- gevoel, zelfbeheersching, zelfverloochening, vlijt en eerlijkheid. Domela Nieuwenhuis beantwoordde hem metde bekende aanvallen op het kapitaal en loftuitingen schap, dat deze brief als met een tooverslag voor zijn oog ontrolde. Zoodra zijn besluit genomen was, dacht hij aan niets meer dan aan het verhaasten van zijn vertrek. Hij had weinig kennissen gemaakt, dus waren zijne afscheidsvisites spoedig afgeloopen. Hij vergat even wel niet kardinaal Pazzi, de trouwe bewaker der rijkdommen van het Vaticaan, wien hij door de oude markiezin La Foufrevde,' wier man Rome, tijdens de Fransche bezetting' commandeerde, was aanbevolen, te bedanken. De prelaat had vriendschap voor hem opgevat. Zijn raad en zijn kennis hadden Gilbert den weg ge- wezen bij al zijn geleerde nasporingen. //Gaat ge weg riep hij uit. „Zijt ge dan van idee veranderd Gij, die ons niet meer zoudt verlaten z/Sapperloot, ik hoop u weer te zien?" Glim- lachend, terwijl hij vriendschappelijk zijn hand legde op het voorhoofd van Gilbert, zei hij: „Be- waar altijd, mijn zoon, voor uw eigen geluk en in 'tbelang der wetenschap, dit flinke koele verstand." z/Groet voor mij de markiezin," zei hij, van hem afscheid neraende met die gemakkelijke bevalligheid welke bij hem zoo aangenaam den man der kerk met den man der groote wereld vereenigde. 's Avonds in den treiu, ver van Rome, verdwenen in Gilberts geest alle herinneringen aan zijn verblijf aldaar. Naarmate hij verder ging, scheen op de communards, de martelaren van Chicago euz. lot eenig resultaat, hoe gering ook, leidde deze gedachtenwisseling niet. bet Jaar 1889 in vele opzichten een goed jaar geweest voor den landman, 1890 zal, met het oog op den gunstigen stand der veldgewas- sen en de gunstige weersgesteldheid, een niet minder voordeeligen oogst opleveren. 1 erwijl de haver reeds schoon is opgeschoten, staat de rogge prachtig te velde, heeft lang stroo en draagt zware aren. De vroege aardappelen beloven een flink beschot, en de late komen reeds goed op. Polders en uiterwaarden zien er welig uit, en het vee, dat volop te grazen heeft, loopt tot aan de knieen in het malsche gras. De vrncht- boomen geven geen uitzicht op een goeden uitslag; immers pruim- en percboomen dragen weinig vrucht en de appels zijn meest door de rupsen vernield. Tmnvruchten als doperwten, peultjes, boonen, euz. staan schoon. Op vele plaatsen is men reeds bezig met houtschillen. Men besteedt voor schors per 500 K.G. 25 5 28 en voor het akker- maalshout 7 a 7,50 per vim van 104 bos. Hoe tuinbouw hier te lande in bloei toeneemt, bewijzen de cijfers hetreflende den uitvoer van groenten, met name in de laatste tieu jaren. A an 1857 tot 1867 voerde Nederland voor pi. m. 8 ton gouds aan groenten uit tot 1880 steeg dat cijfer tot 6 millioen en nu in de laatste jaren heeft het 14 a 15 millioen gulden bereikt. De uitvoer geschiedde hoofdzakelijk naar Engeland. De bessen hebben een prachtigen bloeitijd gehadtoch zijn de vooruitzichten van de bessen- teelt niet verbeterd. Nu de vrucht zet, blijkt, dat de boomen in vrij sterke mate ruien, vooral de oude struiken, zoodat de pluk, die overvloedig scheen te worden, zal tegenvallen. Er zullen hooge pnjzen besteed worden; er wordt nu reeds 6 cents per half kilo in verkoop geboden. Te Naaldwijk is een aanvang gemaakt met de verzending van aarbeien naar Engeland. De vruchten worden opgekocht tegen 1,00 het kilo. Zij worden zeer zorgvuldig en net verpakt in spanen mandjes van l/i kilo, die ten getale van 12 geplaatst worden in een plat kistje. Eenige kisten op elkaar gebonden vormen een stevig pakket. Een Engelsch commissionair bezocht in 'tbelang van dezen nieuweu handel vele tuinders in Naaldwijk. Tn de omstreken van Deventer zijn de weiden goed met gras gevuld. De hooioogst belooft zeer overvloedig te worden. De winterrogge staat uit- muntend. Appelen en peren zullen er weinig komen, omdat de bloesems bijna overal zijn bedorven door kleine insecten. de wind, die langs de portieren snoof, hem met de lucht van den geboortegroud, niets anders aan te breugen dan de zoolang onderdrukte herinne ringen, die hij voor altijd uitgewischt waande. In menigte drongen zij zich op, levendiger dan ooit, tot in de kieinste bijzonderheden. Geduren- de de ledige uren der reis, bij de verveling van den tocht, schepte hij er behagen in ze in zijn geheugen te rangschikken. Hij herleefde weer, achter elkaar, alle gebeurtenissen, van zijn over- haast vertrek uit Parijs, bij het huwelijk van Pieter Cabro' af, tot zijn eerste ontmoeting met hem. Deze ontmoeting was lang geleden. Hij was nog maar twaalf jaar. Het was toen hij voor't eerst zijn vacautie bij zijn moeder kwam doorbrengen te Chatillon, na een verblijf van tien maanden" in het lyceum, waar men hem na den dood zijus vaders geplaatst had, en waar bij hem gedurende die tien maanden van opsluiting een levendige zucht tot loopen en vliegen zich had ontwikkeld. Omdat ge zooveel van loopen houdt, zei zijn moeder tegen hem, zal ik u vergezellen. Wij zullen mijn vriendin de gravin V an Cabrol, gaan opzoeken. Zij woont hier dichtbij, heb ik vernomen, en we zullen te voet gaan. Die goede Laura sedert haar vertrek uit het klooster, heb ik ze niet weer- gezien. Al at zal ze vreemd opkijkenZe heette Laura de SableuseGilbert zorg, voegde zij er bij, dat ge er netjes uitziet, dat ik mij niet ovet u behoef te schamen!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1