ATTENTIE. Societeit „Ds Theetuin." Bisrbrouwsrij „Bg Hoop" Gemengde berichten. Advertentien. DANKBETUIGING. FERDINAND WAUTERS, Maandag werd te Amsterdam de jaarlijksche vergadering gehouden van de vereeniging //Het Nederlandsche Ruudvee—Stamboek. Blijkens het verslag van den secretaris, den heer P. P. L. Waldeck, bedroeg bet ledental in bet vorig jaar 1332; het aantal ingeschreven ruuderen 643 nl. 212 stieren en 431 koeien; in het bijboek voor jong vee werden 22 stuks ingeschreven. De rekening van 1889 sluit bij een ontvangst van f 6992 en een uitgaaf van f 5395 met een voordeelig saldo van f 159owegens inschrijviu- gen van vee in de stamboeken werd f 3005 ont- vangen de uitgaven ten beboeve van de inzending van vee enz. naar de tentoonstelling te 1 arijs bedroegen f 939. TER NEUZEN, 33 Mei 1890. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de verandering in de uren van vertrek en aankomst van den Spoorweg MechelenTer Neuzen te be- ginnen met a. s. Zondag 25 dezer. Een pleziertrein zal verder geregeld loopen elken Zondag te beginnen van den l,te* Juni a. s. Deze trein zal te Ter Neuzen om 8,55 ure 's morgens aaukomen en directe verbinding geven met Vlissingen door eene boot der Middelburgsche maatschappij van stoomvaart. Deze trein zal des avonds om 8,10 ure uit Ter Neuzen vertrekken en zal stoppen te Axel, Hulst, Clinge, St. Nicolaas en Willebroeck om te 10,05 ure te Mechelen aan te komen. Door Burg, en Weth. alhier is op verzoek eervol ontslag verleend als brandmeester aan den heer H. Itibberis en benoemd tot brandmeester de heer A. J. Tazelaar en tot onderbrandmeester de heer G. van Nunen. Tot tijdelijk opzichter voor het maken van steenglooiingswerken alhier, onder het beheer der genie, is benoemd de heer P. de Vriend te Sas van Gent. De heer L. Bouma, predikant bij de Christelijk Gereformeerde gemeente alhier, heeft een beroep ontvangen naar die gemeente te Yerseke. De heer C. van der Hooft alhier, is, bij de openbare aanbesteding te Goes op gisteren, door het bestuur van het waterschap Breede Watering bewesten Yerseke, aannemer geworden van het tweede perceel, bestorting, voor 16,788. Axel, 22 Mei. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van het waterschap Coegorg c. a. werd tot gezworen her- benoemd de heer P. Dieleman Wz. Zaamslag. In de jongste vergadering van in gelanden van den Margarethapolder is tot gezworen des polders herbenoemd de heer Jan de Putter Lz. In de vergadering van ingelanden van den Kleine Huissenspolder, denzelfden dag gehouden, is in de plaaats van den heer J. Dieleman te Boschkapelle, die bedankt had, tot afgevaardigde van den polder in den dijkraad der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha c. a. be noemd de heer P. Dieleman Fz., die tevens gekozen is tot lid van de commissie van toezicht en beheer over den Yalweg. In de vergadering van ingelanden van den Eendragtpolder, eveueens van denzelfden dag, is herbenoemd tot gezworen van dien polder de heer P. Galle. Philippine, 21 Mei. Bij de aanbesteding op heden alhier, van de gewone jarlijksche onderhouds- en vernieuwingswerken aan de waterkeering van den calamiteusen Stad Philippinepolder, was de laagste inschrijver de heer D. Tholeus, te Per Neuzen, voor f 1988. Ranton Oostburg. Te St. Kruis is heden middag (Donderdag) te 1 uur brand ontstaan op de hofstede bewoond door den landbouwer Blondeel. Men spreekt van 8 koeien 12 kalvers en 4 paarden, die in de vlammen omkwamen. De oorzaak is onbekend. Borssele. 22 Mei. De heer A. J. Ttoozemeijer, candidaat bij de Ned. Herv. Kerk te Arnhem, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. Borssele, 22 Mei. Heden had alhier de openbare aanbesteding plaats van het eenjarig onderhoud van de waterkeerende werken aan het calaraiteuse waterschap Ellewoutsdijk en den calamiteusen polder Borssele waarvoor de raming bedraagt f 23,646. Door den heer J. Jansen, te Ter Neuzen, werd daarvoor het minst ingeschreven, te weten, f 22,900. RECHTSZAKEN. Arrondissemeiits-rechtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 Mei de volgende vonnissen uitgesproken J. A., oud 28 j., vrouw van J. D., zonder be roep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. Ch. L. v. E, oud 14 j., te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroord. tot 7 dagen gevang. A. v. d. M., oud 27 j., te Ter Neuzen, is wegens beleediging veroord. tot f 12 boete of 10 dagen hechtenis. A. J. W., oud 36 j., bierhuishouder te Graauw, is wegens beleediging veroord. tot f 8 boete of 6 dagen hecht. 1°. C. d'D., oud 15 j., 2°. P. A. d'D., oud 21 j., beiden te Boschkapelle, zijn wegens beleediging veroord. ieder tot 8 boete of 6 dagen hecht. P. J. v. d. M., oud 27 j., werkman te Clinge, is wegens overtreding van 's Rijks belastingen ver oord. tot 7 dagen gevang. J. C. W., oud 52 j., vrouw van A. B., zonder beroep te Clinge, is wegens als voren veroord. tot 7 dagen gevang. J. F. O., oud 46 j., werkman te St. Jansteen, is wegens als voren veroord. tot 7 dagen gevang. Dinsdag ontstond brand in de dennenbosschen toebehoorende aan de heeren Lagerweij onder Nunspeetop verschillende plaatsen woedde de brand te gelijk en er was weinig hulp. Het gevaar voor uitbreiding was zeer grootgelukkig schoten 32 manschappen van het kamp van Oldebroek toe, die den brand beteugelden. Zonder den bijstand van deze wakkere mannen zou de schade zeer groot geweest zijn. Yermoedelijk zijn ongeveer 10 hectaren bosch vernield. Enkele reizigers in den eersten sneltrein van Friesland naar Holland zagen Zondag een niet alledaagsch schouwspel. Op den spoorweg tusschen Wolvega en Peperga liep een hert voor de locomotief. Eindelijk schenen zijne krachten niet opgewassen tegen de snelheid van den trein, en sprong hij in de bermsloot, waar hij blijkbaar verward raakte in de daarin groeiende waterplanten. Yanwaar dit dier in deze streek is gekomen, is nog een raadsel. De melkboer O., te Sloterdijk, pachtte voor eenige weken een gedeelte van het gras, dat langs den Spaarndammerdijk van Amsterdijk tot Sloter dijk groeit. Reeds te voren werd hij gewaarschuwd, dat dit gras de eigenaardige kracht in zich bevatte, de paarden, die daarvan vreten, dronken te maken en dat zij niet zelden op stal neervielen, om eenigen tijd daarna op te staan en weder verderte vreten. Ook gistermorgen had een zijner paarden ge- spannen voor een melkwagen en bestuurd door een knecht van het gras gevreten. Tot nabij het dorp ging alles goed, plotseling echter begon het paard te slingeren en viel neder, met het ongelukkig ge- volg, dat de bestuurder van den wagen viel en daardoor een ernstige verwonding aan het hoofd bekwam. Het paard stond weldra op en liep door, doch werd spoeilig gegrepen. Bij een stalhouder te Amsterdam, die het vori- ge jaar dit gedeelte van den dijk gepacht had, leden al de paarden eveneens aan deze soort van dronkenschap. De koeien echter kunnen dit gras verdragen, en als hooi gedroogd, schaadt het den paarden ook niet. Dit gras draagt reeds sedert jaren den naam van „dronkemansgras." Men meldt uit Weesp van 20 Mei Zondag werd hier een werkman, die in zijn woning zar,, door een dollen bond, die de opeu- staande deur binnengeloopeu was, gebeten. Bij het afmaken van dit dier, wondde de heer De L., veearts alhier, zich ongelukkig ook nog aan de hand. Gistermorgen zijn beiden naar Parijs ver- trokken, ten einde zich onder behandeling te stellen van den heer Pasteur. Onderscheidene honden en eenige katten, die ook gebeten waren, zijn reeds afgemaakt. Men meldt uit Wester-Blokker: De tegenwoordig buitengewoon rijke ausjovis- vangst heeft te Andijk van twintig boerenarbeiders visschers gemaakt, die, spade en ploeg verlatend, ieder op eigen gelegenheid ter ansjovisvangst varen, en nu al zooveel verdiend hebben, dat zij het ge- heele jaar, den volgenden winter incluis, hun nood- druft kunnen bekomen, terwijl in hun vorig bedrijf iedere winter hun in dit opzicht een zwaren strijd opleverde. Hoe Stanley over vrouwen denkt Een Engelsch blad haalt aan, wat hij over dit onderwerp gezegd en geschreven heeft. Ik ben in 't geheel niet op mijn gemak, zeide hij eens, als ik met eene vrouw spreek, of ze moest een der zeldzame zijn, die mij wat gezonde taal wil laten hooren. Ik kan eigenlijk niet met vrouwen spreken. Het stuit mij, in hare tegenwoordigheid te moeten veinzen. Dichters en vrouwen schijnen mij zoo zacht, zoo ongelijk aan het ruwe menschen- type, althans voorzoover ik dat heb leeren kennen, dat wie tot hen spreekt gevoelt, dat hij taal en spraak wat verzachten moet of groote gemaaktheid moet vertoonen, uit vrees dat men voor eene belee diging zal houden wat niet als zoodanig bedoeld is. Daarom meent Stanley zijn mannen zelden oprecht tegenover vrouwen of dichters. Een andermaal zeide Stanley,/Blanke of zwarte vrouwen staan, vind ik, ver boven ons. Ze zijn menschelijker, gevoelen dieper, zijn ontvankelijker voor nieuwe begrippen dan de andere sexe. Ik heb 20 jaren lang naar een vrouw uitgekeken, zonder den tijd te hebben gehad er een te vinden." Eindelijk schijut de groote ontdekker dan nu den tijd te hebben gevonden. Maar wat indieu hij naar Afrika terugkeert Zij, die miss Tennant kennen, zeggen, dat zijn vrouw hem dan zal vergezellen. Reeds lang geleden is herhaaldelijk melding gemaakt van het plan om een reusachtig vaartuig te bouwen en in te richten voor eene tentoonstel ling van voortbrengselen der Duitsche nijverheid, teneinde in de havenplaatsen van een aantal kust- landen der wereld nieuwe markten voor de Duitsche goederen te openen, of op de bestaande mavkten den Duitschen handel uit te breiden. Er is toen veel voor maar ook veel tegen dit plan aangevoerd. Intusschen wordt nu gemeld, dat het tot stand komen der onderneming verzekerd is. Er hebben zich een groot aantal fabrikanten tot medewerking en deelneming aangemeldde teekeningen voor de constructie van het schip zijn geheel afgewerkten reeds binneukort zal er met den bouw kunnen worden begonnen, die naar berekening een jaar zal duren. Een schrikkelijk onheil, waarbij voor het minst 34 personen omkwamen en meer dan 100 gekwetst werden, heeft Zaterdag 11. te Havana plaats gehad in een ijzerwinkel, waar een vat buskruit in de lucht vloog. Onder de dooden noemt men den consul van Venezuela en 4 chefs van de brand- weer. Het gebouw, waarin de ontploffing plaats vond, is geheel vernield. Men vreesde, dat er nog meer lijken zouden gevonden worden. De zaak heeft in de stad een ontzachlijken indruk gemaakt. De schouwburgen zijn gesloten, de Kamer van Koophandel en andere lichamen hebben hunne vergaderingeu geschorst, van vele huizen wordt haltstok gevlagd. De kapitein-generaal Chinchilla en andere aanzienlijke personen waren spoedig op het tooneel van de ramp en deden de gekwetsten in hunne eigene rijtuigen vervoeren. De winkelier is in hechtenis genoinen. ging. Daar hij wegens het late uur gevoeglijk dien avond geen gast meer naar huis kon mee- nemen, noodigde hij den schilder uit den volgenden dag bij hem te komen ontbijten en ging toen stilletjes naar huis, terwijl het overige gezelschap nog tot middernacht bij den champagne bleef. Op de tafel van den rechter lag een brief met het adres: Den Heer Paul Yerhoos." De schilder brak het couvert open, las den inhoud en begon van blijdschap te dansen. ,/Victorievictorie! Zij bemint mij, hier lees zelfO, jou prachtstuk van een boezemvriend Kapitein Hagedoorn had een slechten nacht en zag er den volgenden morgen slecht uit. Voortdu- rend kwelde hem de twijfel of hij toch misschien eens door een jonkman gered was of dat hij het slachtoffer was van een bedrieger. Dit laatste zou verschrikkelijk zijn, maar nog verschrikkelijker, wanneer hij den bedrieger ontmaskerde en zich zelven als leugenaar bekend maakte. Neen, duizendmaal neen zoo'n triomf wilde hij het overigeleugenaarsgezelschap niet gunnen, al moest het zijn leven kosten. Liever wilde hij den schilder met een som geld van de baan schuiven of hem in zee verdrinken om hem voor immer te doen zwijgen, dan kon hij later zichzelven wel een kogel door den kop jagen. De knecht, die den heelen morgen al het hoofd geschud had, omdat de kapitein tegen zijn gewoonte zoo dikwijls bruispoeder innam, kwam tegen elf uur met verstoord gelaat twee heeren aandienen, die volstrekt wilden binnengelaten worden. //Zijn er twee?" „Ja mijnheer, de een is de rechter uit de stad en de andere zegt dat ik den redder moet aandienen." ,/Laat de heeren binnenkomen" beval de kapitein en mompelde toen binnensmonds,/Goed dat de rechter meekomt! Hij vermoedt zeker schelmerij, hij zal den schoft willen gevangen nemen. Ja, die rechter is een brave kerel!" Hoe groot was echter zijn verbazing, toen de heeren zoo eensgezind bleken te zijn en de rechter hem aan zijn belofte herinnerde om zich dankbaar te toonen jegens den redder van zijn leven. Die redder was ook geen onpleizierig menschals hij maar niet zoo'n vertrouwelijken toon had aangeslagen en als hij maar niet tot in de kleinste bijzonderheden over zijn reddingswerk had gesproken. En hoe onbeschroomd verklaarde hij nu bereid te zijn om het loon aan te nemen voor zijn edele daad. „Goed, mijnheer, laten wij het kort maken! Wat eischt gij?" vDe hand uwer dochter," klouk het bedaarde antwoord. De kapitein kromp ineen, alsof hij door den donder was getroffen. ,/Genadesmeekte hij i/neern alles wat ik be- zit, maar laat mij mijn kind behouden, mijn eeuig kind #Ik wil u niet van uw kind berooven Neen, ik wil haar gelukkig maken en dat zal mij ge- makkelijk vallen, want zij bemint mij „Gij liegt," bulderde thans de oude man. //Ge zijt een indringer een gemeene Hij kon niet verder spreken. Zijn dochter open - de de deur en legde haar hand op zijn mond. 1 ,/Beleedig hem niet, papa, llij is een dief, want hij heeft mijn hart gestolen, maar hij is toch niet slecht. Wees nu goed, beste papa, en zeg ja en amen op onze verbintenis." °Zij trok den schilder met de hand naderbij, opdat hij haar verzoek zou ondersteunen. Ditmaal liep het af zonder Chineesche vloeken en toch was dit het zeldzaamste avontuur, dat de zeeman ooit ergens ter wereld beleefd had. Als in een droom gaf hij zijn toestemming, zoodat de jongelieden in tegenwoordigheid van den rechter verloofd werden. De oude huisdraak had op den loer gestaan om de twee indringers desnoods te helpen verdrijven, maar nu ging hij vergenoegd heen en zei „Ziezoonu komt er leven in de brouwenj. De man had waarheid gesproken. De volgende dagen kwamen verscheidene ingezetenen der stad naar de villa om het verloofde paar geluk te wenschen. Zij vertrokken alien met de geruststelling, dat de jouge schilder geen zwendelaar of bedrieger was, zooals men vermoedde maar een braaf mensch en de levensredder in eigen persoon van zijn toekom- stigen schoonpapa. De oude zeeman was eerst wel wat jaloersch op den schilder, die nu in het hart zijner dochter de eerste plaats innam, maar ter vergoeding daarvoor bevestigden de jonkman en de rechter alle verhalen, die de kapitein in den „vliegenden Hollander" als zijn eigen lotgevallen had ten beste gegeven. Een jaar later werd de kapitein verblijd door de geboorte van een kleinkind, dat tot zijn groote vreugde diepe blauwe oogen had, en hem daardoor levendig aan zijn vrouw herinnerde. EINDE. Getrouwd J. D. THIELMAN en M. E. C. BAUWENS, die, ook namens wederzijdsche familie, hun har- telijken dank betuigen voor de deelneming bij die gelegenheid ondervonden. Ter Neuzen, 22 Mei 1890. Gertrouwd MARTINUS HENRICUS HARINCK en ADRIAN A STEKETEE, die, ook namens de familie, hunnen hartelijken dank betuigen, voor de vele blijken van belang- stelling bij hun huwelijk ondervonden. Axel, 20 Mei 1890. Heden overleed onze geliefde echtgenoot en vader JOIIANNIS DE BRIIJNE, in den ouderdom van ruim 72 jaren. SARA DE BRUIJNE-Riemens, kinderen en aanbehuwdkinderen. Ter Neuzen, 21 Mei 1890. Namens kinderen, behuwd- en klein- kinderen betuigt ondergeteekende har telijken dank voor de blijken van deelneming, ondervonden wegens het overlijden hunner geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder FRANCO IS E NOUSEN, wed. J. Scheele. Ter Neuzen, 22 Mei 1890. H. SCHEELE Jz. Getroffen door de vele blijken van waardeering en belangstelling, naar aan- leiding mijner inhuldiging als burgemeester van Sas van Gent mij ten deel gevallen, betuig ik mijn innigen dank aan alien, die den dag van 18 Mei voor mij onvergetelijk hebben gemaakt. Sas van Gent, 23 Mei 1890. JOH8 VERSCHAFFEL. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank aan alien, zoowel van binnen als buiten deze gemeente, voor de talrijke blijken van belangstelling op Zondag 18 dezer ondervonden. G. POPPE. M. POPPE-De Mette. Koewacht, 23 Mei 1890. De ondergeteekenden gevoelen zich ten zeerste verplic'nt openlijk hunnen welgemeenden dank te betuigen aan den WelEdelen Zeer geleerden Heer Dr. J. M. C. HARTMAN, voor de uitstekende behandeling van hun dochtertje Christina Dirkje. Daar haar ziekte ons het ergste deed vreezen, aangezien zij gedeeltelijk verlamd was, haar spraak en gezicht miste, geeft het ons dubbel reden zijn groote kunde hoog te waardeeren. J. KNIJFF. G. KNIJFF-Alberrs. Zaamslag, 24 Mei 1890. Zondag 25 Mei namiddag 4J ure, geeft het Muziekgezelschap APOLLO" eene uitvoering in den tuin. Sluiting der lijst voor de eerstvolgende ballotage op Zaterdag 24 dezer. Aanmelding bij den Secretaris. Ter Neuzen, 23 Mei 1890. Het Bestuur, R. WALRAVEN, Voorzitter. M. EIJKE, Secretaris. De ondergeteekende maakt H. H. koffiehuis- houders en verder het geacht publiek van Sas van Gent, Ter Neuzen, Westdorpe, Philippine en omstreken bekend, dat hij de van den heer WESTENBERG heeft GEKOCIIT. Hij zal persaonlijk de zaak besturen en beveelt zich zeer beleefd in een leders gunst aan. SAS V A IS GENT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2