Telegrafische berichten. Gemengde berichten. handen liet stoppen en die toevallig op 't bezit betrapt wordt. Van schadevergoeding is geen sprake, hoe billijk deze ook zou zijn, reeds omdat ook het onvoldoende politie-toezicbt medeschuldig is aau de mogelijkheid der verspreiding. Het gevolg van den bestaanden toestand is misschien niet eerlijk maar toch menschkundig zeer verklaarbaar dat ieder die ontdekt dat hem vermoedelijk valsch geld in handen is gespeeld, zich daarvan zoo spoedig mogelijk weer tracht te ontdoen, de schade op zijn volgman schuivende. En zoo loopt dat valsche geld met groote snelheid van hand tot hand en heeft doorgaans, wanneer het wordt aangehouden, reeds zulk een omweg afgelegd, dat de eerste uitgever niet meer is uit te vinden enintusschen alweer tijd heeft gehad om nog meer van zijne waar aan den man te brengen. Men moet de menschen niet plaatsen tusschen hun beurs en hun geweten. Een kleine premie op de eerlijkheid is veel beter en komt in dit geval, per slot van rekening, misschien nog goedkooper uit ook. TER NEUZEN, 20 Mei 1890. Van af Zondagmiddag tot den laten avond heeft boven Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen een aanhoudend en hevig onweder gewoed, vergezeld van zware regen- en hagelvlagen. Behalve dat er op vele plaatsen boomen en telegraafpalen zijn getroffeu en verbrijzeld, sloeg ook het hemelvuur alhier door een schoorsteen in de woning van den koetsier D. de Witte, in de Tholensstraat gelukkig zonder brand te veroorzaken, bepalende de schade zich alleen tot den schoorsteen en eenig huisraad. De veldvruchten in deze omstreken moeten door de hevige vlagen nog al veel geleden hebben. De berichten uit de andere deelen der provincie gewagen ook alle van de hevigheid van het on weder doch gelukkig nog al overal afgeloopen met geringe schade, alleen dit ernstige, dat te Yerseke een man op straat getroffen werd en eenige oogenblikken later overleed. Heden had alhier de opeubare aanbesteding, bij eukele inschrijving, plaats van de volgende per- ceelen, alle onder beheer der genie te Bergen op Zoom, als: 1° Het eenjarig onderhoud van de zeeweringen te Ter Neuzen, (raming f 4200) waarvoor hebben iugeschreven de heereu M. D. de Putter voor f 4903 en J. Jansen voor f 5500, beide te Ter Neuzen. 2° Het driejarig onderhoud van de uitwaterings- werken behoorende tot het kanaal van Ter Neuzen in Zeeland (raming f 4850) hiervoor was een biljet ingeleverd, van den heer M. D. de Putter voor- noemd, voor f 5600. 3° Het uitbaggeren van een gedeelte der gracht van het fort Ellewoutsdijk, (raming f 1000) waar voor geen inschrijvers zich hebben voorgedaan. De aanvaring van het Engelsch stoomschip Richard Moxon, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, heeft plaats gehad met het Neder- landsche stoomschip Voorwaarts, van Londen komende. De Richard Moxon is bij den oever gezonken, doch met laag water zat het dek boven. De schade zat onder de waterlijn. De Voorwaarts heeft zoo- wel aan stuur- als aan bakboord nogal belangrijke averij bekomen. Volgens later bericht van den 17 dezer is de Richard Moxon gelicht en te Goole binnen gebracht om aldaar te repareeren. Axel. Te oordeelen naar alles wat zich voor de a. s. kermis alhier om plaatsing heeft aangemeld, zal er weer voor velen gelegeuheid bestaan zich op een of andere wijze te vermaken. Kan de jeugd zich ditmaal weer verlustigen in het aanschouwen van koek-, wafel- en galanteriekramen het schommelen of rijden in den mallemolen (veelal ook eerie aangename uitspanning voor jongelieden van meergevorderden leeftijd) ook is er voor gezorgd, dat het liefhebbers van muziek, zang en dans, het bezoeken van een cafe-chantant of schouwburgtent niet aan genot zal ontbreken. Mocht het weder gunstig zijn, dan lijdt het geen twijfel of de a. s. kermis zal voor die van vorige jaren niet behoeven onder te doen. met een doek wuifde. Wie het geweest is, kon ik niet onderscheiden." „Het was de oude moid, en dan heeft dat wuiven niets te beduiden', of het was de jonge juffer, en dan is het een gunstig teeken. Er is nog een derde geval mogelijk, namelijk dat de oude je briefje gevonden heeft en dan smijt hij je binnen twee seconden zijn glas naar je hoofd Voorwaarts 1" (Wordt vorvolgd.) Sas van Gent, 19 Mei. Hoewel men eerst Zaterdag morgen kon zien, dat bijna ieder trachtte mede te werken om de gemeente een feestelijk aanzien te geven, voor de feestviering bij de installatie van den heer Joh. Verschaffel als burgemeester onzer gemeentetoch moet ieder erkennen, dat het ten opzichte van fraaie versiering, de verwachting ver overtrof, en hier ook weer overtuigend bewezen werd, dat men door onderlinge overeenstemming veel kan lot stand brengen. Zondag morgen zeer vroeg werden wij gewekt door het losbranden van geschut, en hadden dus nog juist de gelegenheid de laatste hand te zien leggen aan de talrijke bogen en eerepoorten. Bijna alle huizen prijkten met vlaggen en wimpels, alle straten waren versierd door eerebogen en be- planting van masten en heesters, terwijl bijna alle straten en huizen waren verbonden, door guirlandes en groen, in het bijzonder leverde de kleine markt het bewijs dat er door eensgezindheid en samen- werking veel kan gedaan worden. Ten drie ure vereenigde zich de feestcommissie met de verschillende corporation op het marktplein, om zich in stoet te begeven tot buiten de ge meente, in afwachting dat ZE.Achtb. van Ter Neuzen zou aankomen, om hem daar te verwelkomen. Op het oogenblik dat de verschillende vereeni- gingen zich in de stoet zouden begeven, begon het weder dat slechts kort te voren voorzien was, een ougunstige wending te nemen, de wolken pakten zich met een verbazende snelheid samen, en weldra wisselden ontzettende bliksemstralen en donderslagen elkander af, de regen viel onophoudelijk in zoo'n ver bazende hoeveelheid neer dat de gansche natuur zich als 't ware verbonden scheen te hebben, om alles te vernielengeen wonder dat de schoone versiering van bogen en poorten eensklaps al haar schoonheid en pracht verloren had. Intusschen was zijn Ed.Achtb. tot buiten de kom der gemeente aangekomen, en hoewel het onmogelijk was den stoet volgens het vastgestelde pro- gramma in te richten, toch trachtte de feestcommissie, ondanks de massa regen die neerviel, ZEd.Achtb. buiten de kom der gemeente te verwelkomen. Slechts weinige, en dan nog zeer onvolledige corpo ration waren in staat, aan den stoet deel te nemen, alleen de eerewacht en enkele wagens waarop bijna alle bedrijven werden uitgeoefend, met het muziek- gezelschap uit Westdorpe, togen met ijver en lust op weg, en trotseerden de onophoudelijke regen- buien. Van den schoonen versierden praalwagen met bruidjes, waarvoor bijna alle moeders geen kosten noch moeite gespaard hadden, kon bij de aanhoudende regen niets komen en ieder was al ten hoogste gerust zijn dochtertje (hoewel ontsierd door den regen) weer binnen te hebben. Buiten de gemeente werd ZEd.Achtb. namens de feestcommissie door den heer Verhaak verwelkomd, waarna men zich onder het luiden der klokken naar het stadhuis begaf, waar ZEd.Achtb. door de leden van den gemeenteraad de eerewijn werd aanzeboden. Van het stadhuis deed de stoet met ZEd.Achtb. in zijn midden, begeleid door ,/Eikels worden Boomen" van Westdorpe en #de Diedericks" van Asseneede een omgang door de gemeente, waarna men zich onder het spelen van verschillende stukjes terug naar het stadhuis begaf. Op uieuw binnengeleid werd ZEd.Achtb. onthaald op een schoon toepasselijk lied van den heer Lammens, en gezongen door de familie Lammens, waarna ZEd.Achtb. de verschillende vereenigingen, in korte maar hartelijke woorden dankte voor den onver- deeldeu ijver en de trouw, hem als hoofd der gemeente te erkennen, waarna de stoet zich ontbond, en de muziekgezelschappen zich enkel moesten bepalen tot het geven, van een paar serenades voor ZEd.Achtb. woning. Ondanks den nog altijd vallenden regen konden twee der vier aangekoudigde volksspelen, onder het uitvoeren van eenige schoone stukken muziek, plaats hebbenvan het vuurwerk kon zooals te voorzien was niets komen, en moest daarom tot hedenavond worden uitgesteld. Verder bepaalde zich de feestviering tot ge- noeglijke bijeenkomstenwaardoor alien zonder uitzondering toonden in te stemmen met het lang zal hij leven tot heil der gemeente Sas van Gent. Alles liep in de beste orde af. Hontenisse, 17 Mei. In de heden gehou den vergadering van den gemeentereraad is aan P. J. Verbist alhier vergunning verleend tot het bouwen eener weegbrug nabij de haven te Walsoorden. Op het adres der feestcommissie uit de ingezetenen om een subsidie van f 100, in de kosten van een festival voor haimonieen enz., werd gunstig beschikt. Hontciiisse. De Harmonie St. Cecilia alhier zal in den loop van den a. s. zomer haar 25 jarig bestaan herdenken. Ter viering van dit jubileum is haar door de ingezetenen een festival voor harmonie—, fanfaren- en zanggezelschappen aangeboden. Dit festiva' zal plaats hebben op Zondag den 27 Juli e. k. Itorssele. Door den kerkeraad is tot prekikaDt bij de Herv. gemeente alhier beroepen de heer Rozemeijer, candidaat bij het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland. Men schrijft ons uit Iloofdplaat Meldt het Aardenburgsche weekblad, dat onze nieuwe burgemeester netjes zal ontvangen worden, van die mededeeling is, niet om en de bij, maar in het geheel niets waar. De meerderheid had reeds besloten alle uiterlijk vertoon van hulde achterwege te laten, maar de minderheid geeft andere uiting van waardigheid, door openlijk te getuigen, dat zij de vlag zal doen wapperen bij de komst van hem, die met eene benoeming van Zijne Majesteit vereerd is geworden. Men logenstraffe mij met feiten men kome tot inkeer en volge de oude Cadzandsche gewoonte van versieringen onder de gebruikelijke eerbewijzingen. Dit is gepaster, en zal ongetwijfeld bij alle weldenkenden, en niet het minst buiten Hoofdplaat, beteren indruk verwekken, dan het uitschieten, uitvlaggen enz. bij het heengaan van den gewezen burgemeester. Tot hiertoe heeft men zonderling huisgehouden, en deze gemeente heeft zich eene beruchtheid verworven tot aan de uiterste hoeken van ons vaderland. In het belang dezer welvarende gemeente trede van nu af een nieuw tijdperk inwij verlangen achteruitstelling van protestanten noch katholieken maar veeleer zoeke men samenwerkiug tot welzijn van ons Scheldedorp, Hoofdplaat. Dat zij zoo Met den aanleg van den inlaagdijk aan den calamiteusen Thomaespolder is men een goed eind op weg. Meer dan honderd man zijn nu al eenige weken aan 't werk. De eenige Belgische ploeg arbeiders is gisteren huiswaarts getrokken. Zijn nu uitsluitend Zeeuwsche dijkwerkers. 's Gravenhage, 20 Mei. Namens 3000 vrienden is in tegenwoordigheid van den Minister Lohman, de kamerleden Van Bijlandt, Loben Sels en andere vertegenwoordigers van Christelijke vereenigingen en instellingen heden aan den oud-minister Mr. Keuchenius in het Hotel des Indes een prachtig gebeeldhouwde boekenkast met eene verzameling van Christelijke schrijvers aangeboden. Dr. Kuijper verklaarde, dat hiermede geen politieke deraonstratie bedoeld werd, maar enkel was eene broederlijke sympathie voor de kloekheid, waarmede Mr. Keu chenius als kamerlid en Minister opkwam voor de belijdenis van den Christus. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Bij op heden gewezen vonnis in zake W. v. d. V., oud 20 j., boerenknecht te Zaamslag, beklaagd van diefstal, is gelast dat het onderzoek zal worden hervat op 3 Juni a. s., met bevel dat alsdan nadere getuigen zullen worden gehoord. Te Borssele vielen Zondaguamiddag hagel- steenen ter grootte van spreeuweueiers waardoor schade werd veroorzaakt aan sommige landbouw- gewassen, bloemen en tuinvruchten. Te Amster dam zijn vermoedelijk gestolen eenige Turksche effecten (gepriviligeerde en geconverteerde) ter waarde van circa f 20,000, benevens 25 aandeelen /./Banque nationale Mexique." Voor de aanhouding dezer effecten is een belooning van 12000 uitgeloofd. Nog steeds heerscht te Zevenhuizen de influenza onder de paarden en wel in zoo hevige mate, dat ver- scheidene er aan sterven, terwijl degenen die genezen nog langen tijd voor het landbouwwerk onbruikbaar zijn. Een snoek van 130 pond heeft te Elshove een steur van 164 pond gevangen. Snoek" is de bijnaam van zekeren K., aldaar, die het aardige steurtje ving. Een zonderlinge lijkoven in Neder- landDe varkensvlekziekte komt weder in Does- burg voor en heeft een slachtoffer gemaakt. Het cadaver is in een retoort der gasfabriek gestop en tot stof weergekeerd. In een fabriek te Rouaan barstte een petroleum-reservoir, dat 1,200,000 liter bevatte. Drie uitgestrekte weilanden werden overstroomd. Door eene aardstorting in een steen- koolmijn nabij Ashley in Pennsylvania zijn 25 persouen bedolven. Pogingen worden in 't werk gestela om de ongelukkigen te bevrijden. De kleinen komen er ook wel. Te Dessau stierf het kleinste mannetje van de stad; hij was nog geen meter groot, maar werd meer dan 80 jaar. Te Aken is zekere P., hoofdman eener dievenbende uit Heerle, tot 15 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Na het eindigen van dien straftijd zal hij zich ook voor eenige diefstallen voor den Nederlandschen rechter hebben te verantwoorden. In de landen van de telegraaf-unie worden jaarlijks gemiddeld 240,000,000 telegrammen verzonden, ten bedrage van 300,000,000 fr. Een treurige ramp wordt uit Aviglinao, bij Turijn. Daar is een fabriek van rookloos kruit in de lucht gesprongen. Negentien menschen kwamen daarbij om het leven en zeventien anderen ernstig gewond. Te Dobrozva aan de Russisch-Pruisische grens, is het dak der IsraOli- tische school ingestort. Verscheidene kinderen werden licht gekwetst, vijf bekwamen zeer ernstige verwondingen en een knaapje werd dood uit het puin gehaald. De gemeente Sloten (N.-Holl.) wordt weder onveilig gemaakt door stroopers en dieven. Bij een landbouwer in den grooten IJpolder heeft men van twee paarden den staart tot bij het vleesch afgesneden, elders heeft men al de eenden geroofd. Maar vooral heeft men op brutale wijze „huisge- houden' in een thans ledig staand nuis aan den Haarlemmerweg, waarvan de kelders bij een wijn- handelaar in gebruik zijn, tinnen maten en koperen kranen zijn weggenomen, den wijn heeft men zich goed laten smaken, en zelfs heeft men in een der kamers een grooten spiegel van den muur losge- maakt, doch, gelukkig, geen kans gezien, dien mee te nemen. Donderdagmorgen vervoegde zich ten huize vau den president van het gerechtshof te 's Her- togenbosch een welgekleed heer, die verzocht den president even te mogen spreken. De dienstbode hot hem in een kamer, waarna zij de boodschap bij haar heer ging overbrengen. In de wachtkamer bevoud zich een kastje, waarvan een der laden, waarin eenige zilveren voorwerpen lagen, openstond. De bezoeker, aan de verleiding geen weerstand kunnende bieden, nam een dier voorwerpen weg en vertrok, toen hij vernam dat aan zijn verzoek door den president geen gevolg kon worden gegeven. Na zijn vertrek werd de diefstal ontdekt. De politie deed onmiddellijk onderzoek, doch het is haar niet mogen gelukken den dief in handen te krijgen. Omtrent een hoogst treurig feit te Wildervank, n l. de vergiftiging van drie kinderen van den fabrieksarbeider Gols, wordt gemeld dat eerst het jongste kind is overleden. Dit kind was nauwelijks eenige weken oud, sukkelde reeds van de geboorte af, doch door den arts werden geene verschijnselen van vergiftiging waargenomen. De beide andere kinderen werden kort daarna ziek, eerst een van anderhalf jaar, waarbij de geneeskundige vergiftiging constateerde. Het kind stierf en beide kinderen werden ter aarde besteld. Inmiddels was ook de toestand van het derde kind, oud 3 jaar, verergerd, en ook daarbij werd vergiftiging geconstateerd' vermoedelijk door arsenicum of kopergroen. Dit kind overleed op denzelfdeu tijd dat de lijkjes der beide anderen werden ter aarde besteld. Een ernstig onderzoek is ingesteld of soms de kinderen in hel bezit konden zijn gekomen van vergiftige stoffen, doch tot nu toe heeft men niets kunuen ontdekken. Ook aal het water van eene pomp der fabriek scheikundig worden onderzocht, doch daar dit water 90 voet diep uit den grond komt, gelooft men niet, dat hierin de oorzaak moet gezocht worden, te meer, daar het dagelijks door de fabrieksarbeiders ge- dronken en wel ijzerdeelen, doch zeker geen arsenicum of kopergroen zal bevatten. Uit Appelscha schrijft men De werkstaking duurt voort. Vrijdag lag er een zestigtal schepen in lading. De schippers laden, geholpen door enkele arbeiders, zelven de schepen. De politie en militairen partrouilleeren door de veenderij. Vrijdag morgen waren ongeveer 220 werkstakende vrouwen bijeen en een sociaal-democraat trad voor haar op als spreker. Hierna werd een vrouwenvereeuiging opgericht met ruim 200 leden. De vrouwen trokken in goede orde na afloop der vergadering door het dorp, en daarna huiswaarts. Enkele arbeiders rekenen met de verveners af en het veen wordt reeds opgemeten. Ter kenschetsing van den geest die er onder de werkstakers te Appelscha heerscht of gekweekt wordt? meldt men uit Assen, zegt de Haarl. Crt., dat aldaar bij een wapenhandelaar in de laatste 10 of 14 dagen, dus reeds voor het uitbreken der werkstaking, niet minder dan 50 revolvers zijn gekocht door arbeiders uit Appelscha. Aan een aanvraag om eene partij revolvers mee te geven om er mede te venten, werd door den koopman niet voldaan. Hoewel revolvers in den tegenwoordigen tijd niet duur zijn deze worden geadverteerd tegen f 2,80 is het toch meer dan waarschijnlijk, dat die aankoopen niet plaats hebben van de verdiensten der veenarbeiders, maar vau gelden hun door op- ruiers verstrekt. In vele gemeenten aan de Belgische grens wordt weder veel zout gesmokkeld. Hiervoor worden zelfs kinderen gebezigd. De ambtenaren doen bijna dagelijks bekeuringen. Ook de tabaksmokkelarij is weer aan den gang, maar dit geschiedt op grootere schaal. Karren tabak worden heimelijk in Belgie gesmokkeld. De driestheid der smokkelaars is ongelooflijk. Reeds tweemaal werden de paarden dier smokkelaars door ie douanen te Esschen doodgeschoten. AANBESTEDING. Op Vrijdag 30 Mei 1890, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het Provinciaal istuur te Middelburg, van Het maken van een aanlegsteiger voor loods- vaartuigen in, en het uitvoeren van eenige werken tot verandering van de buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Vlissingen. (Raming 23,650). Ivrl, 20 Mei. In de heden alhier gehouden raadsver- gadering waren tegenwoordig de heeren L. van Dixhoom, D. J. Oggel, P. Dieleman, P. Dregmans, L. de Feijter, P. Koster, R. van de Ree en S. van Hoeve. Afwezig waren de heeren A. v. O. Kruijsse, C. N. Jansen van Rosendaal en J. Wolfert. Voorzitter Jhr. Mr. J. H. J. Quarles van Ufford. lo. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken a. Missive van Ged. Staten dezer provincie houdende goedkeuring van het vastgestelde kohier van den hoofdelijken omslag voor het jaar 1890. b. Brief van den heer H. M. Verbruggen te Axel, houdende dankbetuiging voor de gratificatie, als belooning voor de bewezen buitengewone diensten, tijdens hij als waarnemend hoofd bij de openbare school alhier werkzaam was. Worden voor kennisgeving aangenomen. 2o. Door den heer R. van de Ree wordt namens de commissie, belast met het onderzoek der rekening van het algemeen burgerlijk armbestunr over 1889, medegedeeld dat die tot geene bedenkingen heeft geleid en deze adviseert tot goedkeuring. Daama wordt de rekening goedgekeurd in ontvang op 2022,91 en in uitgaaf op f 1831,21 De heer P. Koster (lid van voomoemd armbestuur) heeft zich buiten stemming gehouden. 3o. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt met 6 tegen 2 stemmen besloten tot het verleenen van een subsidie (groot 500,aan het bestuur van den Coegorspolder c. a. %oor de verbetering van den Spuidijk onder voorwaarde om die gedeeltelijk te bekeien en te begrinden. Tegen stemden de heeren R. van de Ree en P. Koster. 4o. Op voorstel van den voorzitter wordt in beginsel met algemeene stemmen aangenomen tot verbetering van den Oostelijken buitenweg. 5o. Wordt weder ter tafel gebracht het verzoekschrift van II. en A. J. Claessens te Axel om aan hen in koop af te staan een stukje grond op de markt. Op voorstel van Burg, en Weth. wordt met algemeene stemmen besloten bedoelden grond te verkoopen voor eene som van f 3 per centiare.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2