Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. 11 d d d o optocht uitgevaardigd, werden de eischen gesteld, namelijk <sen gulden verhooging voor hetdroogmaken der turf en eenige verhooging voor het baggelen en het droogmaken daarvan. Door de leiders worden pogingen gedaan om eene vergadering met de verveners te houden, om tot een vergelijk te komen. TER NEUZEN, 16 Mei 1890. Met genoegen kunnen wij mededeelen, dat de reeks van zomer-concerten in de societeit //de Theetuin" Zondag a. s. een aanvang zal nemen. Blijkens aehterstaande advertentie zal het tnuziek- gezelschap Apollo" alhier een uitvoering geven en wij hopen, dat een druk bezoek het loon mag zijn van de bemoeiingen der directie en der wer- kende leden van het muziekgezelschap. Met de stremming der vaart door de Westsluis alhier zal het nu welhaast gedaan zijn, daar de werken thans zoo ver gevorderd zijn, dat men reeds is kunnen beginnen met de wegneming der dammen voor en achter de sluizen. Indien er nu geen onvoorziene toevallen zich voordoen, bestaat het gegrond vooruitzicht binnen enkele dagen de sluis wederom geopend te zien, waarnaar trouwens dan ook zeer verlangd wordt, daar het voor de hand ligt dat de zes weken sluitens dier sluis voor velen zeer nadeelig heeft gewerkt voor de beurs. De plaatsing der nieuwe ijzeren waaierdeuren, ter vervanging der bestaande, welke alsnu worden opgeborgen, ter herstelling en voor reserve, is naar men van goederhand verneemt, met goed gevolg volbraeht. De Engelsche stoomboot Richard Moxon, van Goole naar Gent bestemd, met stukgoederen, is gisteren morgen in de Humber-rivier in aanvaring geweest met een Hollandsche stoomboot, waarbij de Richard Moxon oogenblikkelijk is gezonken. Woensdag werden alhier, door het miuisterie van den notaris C. J. A. Fereken en ten verzoeke van de erven raej. de wed. J. Lensen, in het openbaar te koop gepresenteerd de volgende per- ceelen1°. een woonhuis, schuur en erf, in de Lange Noordstraat alhiertoegewezen aan mej. de wed. H. Tollenaar te Hoek, voor /3500; en 2° eene hofstede met aanhoorigheden, erf, tuin, bouw- en weiland, alles in den polder Beoosten- en Be- westen-Bleij, gemeente Axel, samen groot 20 hec- taren 4 aren 90 centiaren; van dit perceel werd kooper de heer J. Wieland te Axel, voor f 240 per 44 aren 56 centiaren (oud Gentsch gemet) of den hoop voor f 10,897,60, mitsgaders boomprys a 1500. Gedurende de 2e helft der maand April zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestel- hare brieveu verzonden aan de adressen van: J. van der Moer te Oudenboschmej. L. de Bock te Antwerpen; M. A. Jotten en A. G. Evensen te Arendal. Hoek. Gisteren brandde alhier een hooischelf af bij den landbouwer F. Ditleman, in den Koudeu- polder. Waarschijnlijk is de brand ontstaan door onvoorzichtigheid van kinderen. IIii 1stBij de herstemming van een lid voor den gemeenteraad alhier werden Dinsdag 11. inge- leverd 177 stembriefjes, waaronder 3 bianco waren. Hiervan verwierf de heer B. A. Wilking 91 en de heer L. van Waesberghe 83 stemmen. Gekozen is dus de heer Wilking. Zuiddorpe, 14 Mei. De heden alhier gehouden jaarmarkt was druk bezocht. Er bevonden zich 12 paarden en 108 stuks hoornvee aan de lijn. "Van deze laatste werden 74 stuks tot flinke prijzen verkocht. Deze jaarmarkt kan alzoo wel als de beste en meest ge wilde uit het 5de district beschouwd worden. De uitgeloofde prijzen vielen aan de volgende personen ten deel Voor het schoonste werkpaard en het grootst aantal ter markt gebrachte paarden aan Ch. Jesoirens te Overslag voor het schoonste veulen aan I. Nod op te rapen, stieten zij daarbij met de hoofden tegen elkander. Van beide zijden werden nu verontschuldigingen aangeboden en de rechter stelde zich aan den vreeradeling voor, aanbiedende hem te recht te wijzen, voor het geval hij verdwaaald was. In plaats van antwoord te krijgen op zijn aanbod, voelde hij zich plotseling bij den schouder gepakt. #Wel vriendAlfred riep de vreemde, dat was een gelukkige carambolage //Ben jij het, Paul Welkom, oude vriend Maar hoe kom jij hier in dezen afgelegen hoek #Noem je dat een afgelegen hoek? Nu ja, daar heb je gelijk in, want anders had ik al lang geweten, dat men hier betere schreden studien maken kan dan te Ostende en te Dieppe. Hier zijn prachtige zeegezichten en ik heb al eenavon- tuur gehad ook tfJe bent heelemaal in de wolken" sprak de rechter met een lachend gezicht, #kom ga met mij mee en vertel me dat eens! Zoo, heb je in //den vliegenden Hollander" je intrek genomen Onzin je woont natuurlijk bij mijik laat van avond nog je bagage halen en dan zal ik later wel met den kastelein afrekenen." Een half uur later zaten de vrienden bij een flesch wiju en vertelden elkander, wat hun sedert hunue scheiding was wedervaren. De rechter ver- liaalde hoe eenzaam hij zich gevoeld had, toen hij nog kort te S. was, en gaf herhaalde malen zijn vreugde te kennen over de onverwachte ontmoeting te Wachtebeke voor de schoonste koe aan Ch. van Puijvelde te Koewacht (een prachtexemplaar dat vele bewonderaars had)voor de vetste vaars aan C. Dierick te Koewachtvoor het grootst aantal stuks hoornvee ter markt gebracht aan R. Blankert te Axel (10 stuks)voor het koopen van het grootst aantal stuks rundvee aan II. Kegels te Ertvelde (13 stuks). De prijzen werden, in tegenwoordigheid van eene belangstellende menigte, onder het uitvoeren van muziekstukken door de fanfaren, uitgereikt. Men schrijft ons uit IJzendijke: Uit goede bron verneem ik dat de heer H. nu zich zelf candidaat zal stellen voor lid van den gemeenteraad, ik vermoed tot gemak van de andere leden die dan in het vervolg wel te huis kunnen blijven. Of nog een andere candidaat in het strijkperk zal treden is mij niet bekend, maar indien dit zoo ware, dan zullen de vrije kiezers de duim- schroeven voelen, en geen klein beetje ook In den laatsten tijd is al de aardigheid van eene verkiezing er af, men leest den naam van den can didaat in het Advertentieblad, en de stembus be hoefde eigenlijk niet eens geopend te worden om te weten wie er gekozen is. Nu, wij leven in een eeuw van vooruitgang en van practisch overleg, en de Raad van IJzendijke heeft altijd van die verrassende voorstellen, die men zoo nergens elders aantreft; misschien neemt een der leden nog wel eens het iuitiatief, om bij wijze van openbare ver- makelijkheid onder goedkeuring van burgemeester en wethouders een nieuw lid eenvoudig bij accla- matie aan te nemen, en zich met die onnoodige drukte niet meer in te loten. De tijd zal't leeren. Kanton Oostburg. Ileineivaartsdag. De onovertroffen leekedichter heeft ergens gezegd „Zoo u het hart tot spreken dringt, zoo spreek." Dit nu is bij mij 't geval, al was 't alleen maar om den Redacteur der Ter Neuzensche Courant en hare lezers te doen weten, dat de berichtgever uit 't Kanton Oostburg nog in 't land der levenden is, een uitstekende gezondheid geniet en zelfs door enkelen benijd wordt, welke jaloezie soras te kennen wordt gegeven op een manier, die wel wat //kwa- jongensachtig" te noemen is. Te veel eer mijne heeren, waarlijk te veel eer Toch blijft genoemde berichtgever zijn weg met blijdschap bewandelen, ook al b trsten zijn vrinden van nijd, 't geen hij eigenlijk niet hoopt, al was 't alleen om de begrafeniskosten. Tegenwoordig zijn de bewoners van 't kanton Oostburg in twee groote deelen te splitsen a. in hen, die schooumaken en b. in hen, die dat lieve leventje achter den rug hebben. De laatste zien er weer welvarend, hoewel nog eenigszins afgemat uit, terwijl de eersten de wanhoop en de vertwijfeling op 'tgelaat zichtbaar meedragen. 't Is dan ook geen kleinigheid, als men ieder oogenblik van den dag en op elke plaats gevaar loopt van den hals te breken over ^platte zeugen", potteboenders, dweilen, luiwagens, bezems, wit- kwasten, kalkpotten, verfpotjes, vegers enz., om niet te gewagen van de tallooze malen, dat men een medaille zou verdienen van de M'j tot redding van drenkelingen, als de vrouwen in haar reinigenden ijver bezig zijn om ^onder-op-te schuren." Ik spreek nog niet van de vriendelijke uitnoodigingen om //nu toch een beetje uit den weg te gaan;" van de snijdende opmerkingen, dat //een man geen verstaud van die dingen heeft"van de bevelende verzoeken om „'t voor lief te willen nemen als er nu van middag eens wat minder werk van 't eten gemaakt is ten einde een makkelijken pot te hebben" enz. En ik zwijg nog van de onaan- genaamheid, dat de man ziet, dat hij op die dagen en onder die waterige omstandigheden eigenlijk geen plaatsje heeft, waar hij rustig kan zitten, zonder dat hij door vnllend-, druppend-, spattend of ander water wordt gehinderd. Maar enfin »als 't niet gebeurde was 't nog gekker" maakt de sterkere helft zich wijs en toont door die uitdrukking zijn totale onmacht om er iets aan te veranderen, met zijn vriend en landsman, die de kuustenaars- loopbaan gekozen had. z/Dus je wilt hier schilderen, he? Nu, dat is goed, dan blijven wij eenige weken bij elkander. En je hebt reeds een avontuur gehad »Een zeldzaam avontuur," bevestigde de schilder, ik weet zelf niet hoe het zoo gekomen is. Hoor maar z/Ik kom hier van middag aan en slenter na tuurlijk dadelijk de stad uit naar de zee om aan het strand een goed plaatsje voor mijn schetsen te kiezen. Het havenhoofd is niet veel bijzonders, in Ostende is het veel mooier en visschersschuiten heb ik in Scheveningen genoeg geteekend. Ik loop diarom verder, tot ik eindelijk bij den heuvel kom waarop die villa gebouwd is. Ahaviel de rechter in. »Is er bij het avontuur een mooi meisje in het spel „Wel natuurlijk, anders zou ik het geen avon tuur durven noemen." z/Dan kan ik wel denken Wat kan je denken //O, heel veel 1 "Vertel maar verder 1" tflk geniet daar van het uitzicht op de zee en bemerk in de verte een kleinen kotter, die door eene dame naar de kust wordt gestuurd. Onder het naderen zie ik dat de moedige bestuurster nog jong is en daarbij zeer schoon. Dat is interessant denk ik en haal mijn schetsboek te voorschijn om in de villa niet gehouden te worden voor een terwijl de vrouwen (ik althans hoorde een dochter van Eva het beweren) zelf zeggen,/Pas zijn we klaar of we moeten weer beginnen //uuthalen", waardoor zij als 't ware te kennen geven, dat ze de zaak toch wel een beetje overdrijven. Bij zoo'n aanhoudende storting van onrustbarende hoeveelheden water is T dan ook geen wonder, dat het bijna iedereu dag regent, iets dat zeker niet in 't voordeel is van den werkman, wiens toestand in deze streek toch ook al niet te rooskleurig is. Zoo van 't een op 't ander komende, wordt er in ons goede kanton nog al iets gedaan aan landverhuizing en de gedachte is wel eefis bij mij opgekomen, of 't hier toch eigenlijk nu wel zoo heel slecht is, als al die menschen geld genoeg bij elkaar hebben om de reis naar de nieuwe wereld te ondernemen. Ik weet het niet. Pessimisten beweren, zooals zij trouwens altijd gedaan hebben, dat de wereld op een eind loopt en optimisten zeggen, dat de zaak veel te veel van een kant bekeken wordt. Zonder mij nu onder de vlag van een dier beide partijen te scharen, ben ik toch zoo vrij op te merken, dat het mij een raadsel is, hoe een man, die getrouwd en met kinderen gezegend of bezwaard is, (al naar men wil), van 60 cents daags leven kan zonder honger te lijden met zijn wederhelft en kroost. Ik viud zelts dit punt te belangrijk om er zoo losjes over heen te stappen en kom misschien later er eens meer breedvoerig op terug, daar het eene zaak is, die wel ernstige overweging verdient. De veldvruchten staan hier vrij goed. Het vlas heeft veel geleden van kleine diertjes, springers genaamd, die er nog al wat schade aan deden, zoo klein en nietig als ze waren. Ze gelijkeu (ik bedoel die //springers") wel wat op een soort lui in de groote menschenmaatschappij, die, hoe nietig en onbeduidend, toch door hun aanhoudend knagen veel schade veroorzaken. 't Beste is om ze (nu bedoel ik weer de dierlijke springers) te vangen, en om de laatsten onschadelijk te maken is geen beter middel dan ze doodte zwijgen. Als de lezers van de Ter Neuzensche Courant nu eens een kijkje kwamen nemen in n\oude trouwe Sluis," dan zouden ze hun oogen noch ooren gelooven. In 't anders zoo stille en rustige stadje, dat, en terecht, op een wel kleine doch zeer aardig ingerichte oudheidskamer mag boogen, is 't op de kaai een ongehoorde drukte. Nu eens hoort men het brieschen van het stoompaard, de tram, die de reislustigen naar Heijst voertdan weer schrikt men op door de stoomfluit van een der stoombooteu waarvan een den bij uitstek koniuklijken en verbroede- renden naam draagt van //de Willem Leopold", en die beide de gelegenheid aanbieden om't aloude Brugge een der drie »zustersteden" te bezoeken. 't Is nu maar te hopen, dat Sluis herleven zal, dat handel en scheepvaart er welvaart zal brengen en dat die booten elkaar niet ft zij dan in moreelen zin) in den grond zullen boren. Dit toch ware schadelijk voor de ondernemers, wien we geluk en voorspoed van heeler harte toewenschen. En terwijl onze tram Breskens—Maldeghem dit gedeelte van 't kanton doorrijdt waarvoor we nog altijd den mannelijke moed van den heer Gerritsen dankbaar zijn, zal men, naar luid van de berichten, spoedig een hand aan 't werk slaan om Schoondijke met IJzendijke en verder met Belgie door een tramlijn te verbinden. In Oostburg is den l,ton Mei de katholieke school geopend. Een 7 Otal kinderen heeft de openbare school verlaten, terwijl ook van Water- landkerkje eenigen er zijn heengegaan. Ieder doe nu maar zijn best om de meest gewenschte resul- taten van zijn onderwijs te krijgen. De beide wethouders der gemeente Hoofdplaat zijn Dinsdag voor 't kantongerecht te Oostburg gehoord in zake verzuim van onderhoud der wegen en voetpaden, ten tijde van de zeer te betreuren werkstaking die van te algemeene bekendheid is om er nu nog breedvoerig over te schrijven. De eisch luidde voor ieder twee geldboeten van f 15 en twee van f 25 en de kosten. Men beweert, dat genoemde magistraatspersonen z/het er niet bij zullen laten." We hopen dat, nu Hoofdplaat een nieuwen bur- gervader heeft gekregen in den heer Van Ham, vrede en rust weldra in die gemeente zullen terugkeereu om er te blijven tot in lengte van dagen. strandroover die de dochter des huizes ontvoeren wil. Natuurlijk kijk ik bij het schetsen telkens over het boek heen naar de zee. Het dametje moest zich haasten om nog te landen voor de dreigende bui losbrak. Werkelijk was zij bijna in veiligheid, daar schiet de wind uit en jaagt den kotter met razende vaart naar het strand. Daar stoot hij op den bodem en kentert. Ik laat mijn schetsboek vallen en spring haar te hulp Ik waad tot aan de knieen in het zoute water om de schipbreukelinge op het droge te helpen, doch zij voorkomt mij reeds en toen ik haar mijn leed- wezen over het ongeval betuig, lacht zij mij in het gezicht uit. „0, dat beteekent niets" zei ze. #Was de kotter maar weer in orde, anders knort papa. Hij mag volstrekt niet weten, dat ik zonder hem een zeetochtje gedaan heb. Zoo goed en zoo kwaad als het gaat, help ik haar toen den kotter recht over eind zettenik maak de zeilen vast en schep met mijn hoed het water uit het vaartuig, over dit laatste had zij niet weinig schik. (Wordt vervolgd.) Nog kan ik u mededeelen dat, naar alle waar schijnlijk heid het uitstekend goed georgauiseerde muziekkorps uit het nederige St. Kruis onder leiding van den heer J. de Wind op Zondag kermis te Oostburg een uitvoering zal geven in de r.ette Estaminet ,/t Wapeu van Oostburg" van den heer P. Mabesoone aan den tol. Ge ziet lezers, ik ben met een klacht begonnen en ik eindig met muziek. Wie nu nog gelooft, dat ik dood ben of ziek, gij zeker niet, en 't allerminst de redacteur van de Ter Neuzensche courant wien ik even als u mijn groete bied met broederlijken handslag. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reehtbaiik te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Mei de volgende vonnissen uitgesproken F. H., oud 13 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen gevan- genisstraf. F. d. H., oud 19 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens mishaudeling veroocd. tot 5 boete of 5 dagen hecht. In zake A. M., oud 45 jaar, winkelier te Overslag, appellant en geintimeerde van een vonnis van het kantongerecht te Ter Neuzen, waarbij hij wegens overtreding der jachtwet is veroordeeld tot f 16 of 8 dagen, is het hooger beroep ontvauke- lijk verklaard het zelve te niet gedaan benevens het vonnis a quo en op nieuw recht gedaan ap pellant vrijgesproken met veroordeeling van den staat in de kosten. In de op Dinsdag gewezen vonnissen stond abusievelijk vermeld als vrijgesproken W. v. d. V. 20 j., boerenknecht te Zaamslag, beklaagd van diefstal. De uitspraak in deze zaak toch is acht dagen geremitteerd. De jongste stormen hebben groote schade te Rome aangericht. Het dak van een schiettent werd weggeslagen en een luchtballon aan Harden gescheurd. Verscheidene schoorsteeneu kwamen naar beneden en de reusachtige glazen overkapping van het station vloog in scherven. Een paar per sonen bekwamen lichte kwetsuren. De werkstakers te Praag hebben zich aan ergerlijke rustverstoringen schuldig gemaakt. Zij trachtten eene fabriek binnen te dringen, waar het werk juist hervat was, en bedreigden de arbeiders. Het janhagel werd echter met de bajonet uiteen- gejaagd. Later op den dag vielen de werkstakende helden een jongen man aan, die eveneens zijn taak weder had willen opvatten. Zij ranselden hem af en wierpen hem drie malen achtereen in het water. Het wreede spel duurde totdat de dragonders op de plaats der wanordelijkheden verschenen en de rumoermakers met blanke sabel naar alle wind- streken verstrooiden. Drie belhamels werden gearresteerd. Blijkens bericht uit San-Francisco, zou de schooner Elisa Marie door een orkaan op de kust van het eiland Mallicolo (Nieuwe Hebriden) gewor- pen en zouden bemanning en passagiers te zamen 51 personen, door de inlanders opgegeten zijn. Van 1 tot en met 15 Mei. W Ter Neuzen. Huwelijks-aangiften. 1 Mei. Josephus Dominicus Thielman, oud 24 j., jm. en Maria Elizabeth Coleta Bauwens, oud 21 j., jd. 6 Mei. Frederic Joannes Saelens, oud 31 j., jm. en Maria Catharina Puijenbroek, oud 31 j., jd. 8 Mei. Aloijsius van Hecke, oud 28 j., jm. en Elizabeth Maria van Kolk, oud 22 j., jd. Iluwelijks-voltrekkingen. 1 Mei. Krijn Bareman, oud 24 j., jm. en Adriana Jansen, oud 20 j., jd. 8 Mei. Jakob Verhelat, oud 30 j., weduwn. en Barbera Riemens, oud 26 j., jd. 14 Mei. Jacobus Scheepbouwer, oud 34 j., jm. en Neeltje Pieternella van Aalst, oud 21 j., jd. Geboorten. 1 Mei. Comelis, z. van Dirk van den Berge en van Johanna den Decker. Cornelia, z. van Maarten Drabbe en van Neeltje van Doeselaar. 3 Mei. Desire Pierre Marie, z. van Joannes Franciscus de Cooker en van Johanna Francisca Heijens. Jan, z. van Jan Jansen en van Maria van Drongelen. Magdalena Seraphina, d. van Alusius Doppegieter en van Julie de Meijer. 5 Mei. Rokus, z. van Adriaan de Kraker en van Cornelia Dees. 7 Mei. Agatha Petronella Maria, d. van Wilhelmus Johannes Steenhoff en van Cornelia Wilhelmina van der Kellen. 8 Mei. Neeltje Elisabeth, d. van Daniel de Smidt en van Henrietta Pieternella Kaijser. Comelis Jacobus, z. van Jacobus Drabbe en van Catharina Cornelia Eekman. 10 Mei. Janna Cornelia, d. van Jan Smallegang en van Adriana van de Vrede. 15 Mei. Benjamin Marie, z. van Johannes Comelis Klaassen en van Janna de Zeeuw. Overlijden. 3 Mei. Comelis Andries van Kerkvoorde, oud 8 w., z. van Livinus Bernardus en van Catharina Stoffijn. 5 Mei. Floris Anthony Harte, oud 7 d., z. van Anthonij en van Pieternella de Jonge. 6 Mei. Alida Leunis, oud 44 j., echtg. van Comelis Marijnis Kerpel. 9 Mei. Fran<;oise Nousen, oud 79 j., weduwe van Jan Scheele. 10 Mei. Albertus Lauweret, oud 71 j., echtg. van Julia Hanjoul. Axel. Huwelijks-aangiften. 1 Mei. Martinus Henricus Harinck, oud 38 j., jm. en Adriana Steketee, oud 38 j., jd. 2 Mei. Gerard Willem de Jonge, oud 28 j.,jm. en Mechelina Catharina de Smidt, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 1 Mei. Frederik van Tatenhove, oud 34 j., weduwri. en Esther Adriana Eekman, oud 24 j., jd. 8 Mei. Johannes Lansen, oud 29 j., jm. en Framboise Smies, oud 27 j., jd. Johannes Comelis Schieman, oud 23 j., jm. en Janneke Franfoise van Doeselaar, oud 27 j., jd. Comelis Jacobus Martin, oud 29 j., jm. en Maria t Gilde, oud 23 j., jd. 15 Mei. Gerard Willem de Jonge, oud 28 jm. en Mechelina Catharina de Smidt, oud 28 j., jd. Geboorten. 3 Mei. Adelaida Maria, d. van Francois Joseph Dieleman en van Virginia Weemaes. 4 Mei. Neeltje, d. van Petrus Johannes Wiest en van Anna de Bree. 5 Mei. Comelis, z. van Jan van Doeselaar en van Suzanna

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2