Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. GELDLEENING. No. 2609. Zaterdag 17 Mei 1890. groot 0400,00, Binnenland. 30e Jaargang. Oii ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,4-0. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVEBTENTIEN: Van 1 tot 4- regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad vepachtjnt Uinwdas- en Vrijdayavond bij den nltgever P. J. V k IV BE S A IK D E te Ter Weazen. Bij deze courant behoort eeu bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE maken bekend, dat ten behoeve dier gemeente eene GELDLEENING zal worden aangegaan in aandeelen van 100,— aan toouder, of voor bet geheel ten name van den inschrijver tegen eene rente van hoogstdis 4 pet. 'sjitars, met jaarlijksche alios. De storting van het kapitaal moet geschieden op 31 dezer. De inschrijvingsbiljetten zullen behoorlijk onder- teekend en gedagteekend, moeten bevatten namen, beroep en woonplaats van den inschrijver, ol voor het geheele kapitaal dan wel voor welk getal aandeelen wordt ingeschrevenen tegen welke rente. Deze biljetten zullen uiterlijk op den 24 dezer aan den Burgemeeeter in gesloten adres (waarop Geldleening Staat vermeld) moeten zijn toegezonden of in een daartoe bestemde bus ter Secretarie zijn ingeleverd, alwaar van heden af, telken dage van 's voormiddags 8 tot 12 ure de verdere voorwaarden dezer leening voor een ieder ter iuzage zijn neder- gelegd, en nadere inlichtiugen zijn te bekomen. Westdorpe, 12 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. VAN WAES, Burgemeester. M. J. B. KIEBOOM, Secretaris. JPolitieli Overzicht. In den Duitschen Rijksdag betoogde Moltke, dat de zware krijgstoerustingen niet alleen ter wille van de bezittende klasse worden gemaakt. De regeeringen willen den oorlog niet, inaar de elementen, welke den vrede bedreigen, liggen in de volken zelveu. Men vindt deze elementen bij de velen, die, door het lot in ongunstigen toestand geplaatst, door een verandering der maatschappij langs den weg van geweld hun toestand hopen te verbeterenofschoon dit alleen door geregelde hervormingen en arbeid kan verkregen worden terwijl in het buiteuland de vrede door het nationale streven der afzonderlijke rassen wordt bedreigd. Alleen een sterke regeering kan deze elementen in toom houden en eene verstandige regeering, die zich sterk gevoelt en het geluk van het volk door hervorming wil vestigen, zal zich wel wachten een oorlog te beginnen. Een zwakke regeering daarentegen is steeds een gevaar voor den vrede. Dat juist de grootste Staten in Europa zwaarder gewapend, dan ooit te voren, tegen elkaar over FEUILLETON a) Plotseling verlichtte een bliksemstraal het lokaal en van de zeezijde kwam een wiudstoot tegen het huis, die ,/den vliegeuden Hollander" bijna aan het vliegen bracht. In de aangrenzende zaal vlogen de ruiten van een openstaand venster aan scherven en van het dak viel een regen van pauuen op de straat neer. ,/Een geduchte onweersstorm" zeide de rechter en dronk zijn glas leeg. Ja, voor iemand die niets ergers beleefd heeft," sprak de opperhoutvester, maar toen ik in Rusland was, heeft het harder geblazeu. Vijfduizend hecta- ren dennenbosch waaiden daar eens orner bleef geen enkele boomstam staan. Grootvorst Iwano- witsch kocht honderd prachtige Arabische volbloed- hengsten voor het houthakkersloon, dat hij n« uit- spaarde." Nu kwam de majoor or bij. flDeze geschiedenis herinnert mij aan een voor- val uit den oorlog tegen de Turken, waarvan ik nog niet gesproken heb, mijne heeren. Het was voor den slag bij de Turksche grenzen. Ik had mij bij een verkeuning te ver in de woesteoij ge- waagd en werd door de vijandelijke cavallerie ver- volgd. Mijn paard stortte bijna neer van vermoeid- staan, is zeer te betreuren. Wee hem, die het waagt de lont, in Het krUit te werpen Wanneer het geldt het behoud van den vrede en de maat- schappelijke orde, dan moet geen geldelijk offer te groot zijn. Zelfs de best gevulde schatkist baat niets, wanneer de vijana in het land is en de Staatsbanken en de particuliere banken, alles kan plunderen. Dat de oorlog, die ons reeds tien jaren bo ten het hoofd hangt, tot dusver is vermeden, hebben wij alleen te danken aan onze sterke regeering, die een krachtige vredespolitiek kan volgen. Ik geloof zeide Moltke ten slotte dat alle regeeringen oprecht streven naar behoud des vredes, evenals de volkeren zelven. Ik heb ook vertrouwen op de goede bedoelingen ouzer buren, maar zekerheid viuden wij alleen bij ons zelven. Ter gelegenheid van de viering van het 60jarig zelfstandig bestaan van Belgie en tegelijkertijd van het 25jarig regeeringsjubileum des Konings is in het programma der feesten te Brussel wederom, gelijk voor 10 jaar, opgenomen een optocht der schoolkinderen. Daaraan zullen 29,000 kiuderen deelnemen, vau de Brusselsche gemeentescholeu omstreeks 10,000 leerlingen, en van die der voor- steden van 2000 tot 3000 elk. Aan het boofd der kinderen vau elke gemeente zal de schepen voor onderwijs met de schoolcommissie marcheeren terwijl de stoet wordt opgeluisterd door de ka- pellen der burgerwacht van Brussel en de voorsteden. De kinderen worden alien, na afloop van den op tocht, door de stad Brussel onthaald. De Kamer behandelde het ontwerp der regeering tot wijziging van de heffing van den suikeraccijns. Onder de tegenstanders zijn er, die beweren, dat de suikerfabrikanten worden opgeofferd aan de raffinadeurs en willen in plaats van de voorgestel- de opheffing der beide laagste klassen, voorgesteld als middel om kunstmatige kleuring te voorkomen liever de saccharimetrie zien ingevoerd. Een ander echter zag in de regeling een bevoordeeling der fabrikanten en stelde voor, dat de regeering de typen, indertijd te Keulen vastgesteld, zou herzien waartoe een groote fabriek te Antwerpen zich be- schikbaar heeft gesteld. Men verweet der regeering dat zij, om 6 millioen francs uit den accijns te halen een cijfer dat thans reeds wettelijk is voor- geschreven, maar wegeng de premies op verre na niet is bereikt den landbouw en de nijverheid benadeelt. Alle voorgestelde amendementen werden verworpen. Daarna werd het ontwerp met 64 tegen 12 stemmen aangenomen. Tien afgevaardigden bleven buiten stemming. In Hongarije, waar werkstakingen zelden voor komen, hebben de werkstakende bakkersgezellen de patroons gedwongeu, het loon te verhoogendaar- door verhoogen de bakkers den prijs van het brood, ofschoon zij het even duur berekenden, als in den duren tijd. De regeering kan hiertegen niets doen heid. Toch wilde ik mij niet overgeven en reed daarom naar een uitspringende rotspunt. Daar wilde ik met den rug tegen leunen en mijn leven zoo duur mogelijk verkoopen. Nauwelijks was ik bij de rots of een verstikkende heete wind kwam van de bergen en voerde zoo'n groote massa zand mee, Rat mijn vijanden, paarden en ruiters er on der begraven werden. Ik stond zelf beschut door de rots. Caramba maledettodat was een wind," besloot hij en voegde er nog een Turkschen vloek bij om zijn verhaal te bevestigen. De rechter had bemerkt hoe kapitein Hagedoorn tegen het einde der vertelling zich hoelangerhoe meer in wolken tabaksrook hulde en telkens grootere teugen nam uit zijn theekop die nu niets dan rum bevatte. De rechter wist wat dat beduiddede kapitein maakte zich gereed om den majoor door een nog sterker stukje te overtreffen. Werkelijk het was zoo. ffDat beteekent nog niets, mijne heeren," begon de kapitein na een diepe ademhaling. „De ver- sehrikkelijke wind, waar de majoor van sprak, is nog maar een Meikoeltje vergeleken bij den wervel- storm, waarbij ik in den Indischen Oceaan schip en manschap verloor. Wij hadden hem lang zien aankomen en waren volstrekt niet bang voor een flink bol zeil, maar dat het zoo blazen kon, had zeker niemand onzer gedacht. Sapperloot het blies zoo. In den beginne trachtten wij de zeilen te bergen, maar in een oogwenk waren die aan liar- en het is de vraag, of het publiek eendrachtig zich er tegen zal verzetten. De Hongaarsche autoriteiten hebben geheel anders dan in Oostenrijk, tot nog toe geene maatregelen tegen de sociaal-democratie genomen. In vroeger jaren is het meermalen geschied, dat bekende anarchisten en socialisten te Pest kwamen, als zij in Oostenrijk niet werden geduld. De politie hield hen in het oog, maar maakte het hun niet lastig, zoolang zij geene aanleiding gaven tot klachten. Zocht zulk een persoon werk en vond hij het, dan kon hij ongestoord blijveu; de politie belette alleen vreemdelingen vergaderingen te houden of op te ruien. Zeer zelden kwam dit voor. Uit Spanje luiden de berichten over den socialen toestand iets gunstiger. De betooging op den 1 Mei heeft te Madrid weinig indruk gemaakt. In de fabrieksplaatsen van Catalonie, Andalusie en de Baskische provincien is het evenwel anders daar duren de werkstakingen nog voort, maar de vrees voor ernstige rustverstoring is geweken. Vele families, die uit Valencia en andere steden waren gevlucht, zijn teruggekeerd. In het Parlement van Italie heeft de minister- presideut Crispi zijne buitenlandsche politiek ver- dedigd. Van de zaken in het Oosten sprekend, zeide hij, dat het de plicht was van het Italiaansche gouvernement de onafhankelijkheid der zelfstandige staten te verdedigen. Italie kon niet ongevoelig blij- ven voor het lijden der christenen onder de Turksche heerschappij en het was altijd tusschen beide ge- komen om de goede verhouding te herstellen, ofschoon nooit de integriteit van Turkije en het behoud van den vrede werd uit het oog verloren. In overeenstemming met Oostenrijk en Engeland had het Italiaansche gouvernement in Bulgarije met goeden uitslag gepoogd te verhinderen, dat iets werd gedaan, wat den vrede kon in gevaar brengen. In Afrika, zeide Crispi, was het gouvernement niet voornemens de tegenwoordige bezittingen van Italie uit te breiden. Uit Abessinie of Soedan dreigde geen gevaar meer. De goedkeuring van het parlement zal worden gevraagd op een plan van vestiging eener kolonie. Met Engeland bestond volkomen overeen stemming en zonder Engelands voorkennis werd niets ondernomen. Door de Haagsche politie is tegen verschil- lende patroons proces-verbaal opgemaakt, ter zake van overtredingen der arbeidswet o. a. wegeushet niet hebben van arbeidskaarten voor jongens beneden 16 jaren; het zonder dispensatie laten arbeiden door vrouwen 's avonds na zeven urenhet in de werkplaatsen niet voorhanden hebben van een lijst, waarop de werkuren vermeld staan, en voor den weggewaaid. Mijn eerste officier wilde in lachen uitbarsten, omdat wij in eeu oogenblik zoo kaal er afgekomen warenhij deed den moud open ritsdaar blies de wind zijn tanden en kiezen los, de keel door, en de maag in, waar ze rammelden als knikkers in een zak. Onze armdikke marsschootskettingen knalden als voermanszweepen in de lucht, terwijl de zware boegankers en de groote deksbooten om het hardst wegvlogen. Het eene stuk van het schip verdween na het andere. Eindelijk kwam ik ook aan de beurt. Ofschoon ik mij aan de groote ra had vastgebonden, werd ik door den wervelstorm losgerukt en meegevoerd tot ik eindelijk ergens in het water neerviel en de golven mij bedekten. Toen ik weer tot bezin- ning kwam was er geen spoor meer vau mijn schip te onldekken, ik zag alleen golven om mij heen, de kleinste was nog vijfhonderd voet hoog en de haaien knabbelden reeds aan mijn zeelaarzen Jongen jongen," zei ik tot me zelven, dat loopt verkeerd af en bereidde mij tot een rechtschapen zeemansdood voor. Nu komt de redder, dacht de rechter, want de kapitein was uit alle gevaren steeds op eene won- derdadige wijze gered geworden. Plotseling zie ik in de nabijheid een boot over de golven voortschieten slechts een enkel jonkman hanteert de riemen. Hij wenkt mij toe dat ik nog een oogenblik mijn uiterste krachten moet inspannen om boven water te blijven. Moedig 't niet inleveren van de arbeidskaart binnen twee- maal vierentwintig nren. De heer F. Domela Nieuwenhuis trad dezer dagen te Finsterwolde op voor een talrijk publiek, grootendeels uit arbeiders bestaande. Zijn rede heeft evenwel niet veel succes gehad. De 8urige werkdag laat den boerenarbeider koud, want hij werkt nooit langer dan 8 uren bij den boer, behalv6 in den oogsttijd. Het onzinnige van zijn eisch, den vorigeu winter te Finsterwolde uitgesproken, voor den arbeider 8 shillings 4,80) per dag, 8 uur werken, 8 uur genot en 8 uur slaap, was zelfs den minst ontwikkelden arbeider in het oog gevallen. Daarbij komt dat de invloed dien D. N. op de werkstaking in de venen heeft gehad, in het Oldambt een ongunstigen indruk heeft gemaakt, want het werkvolk dat van daar uit naar de venen was getrokken, was met het loon, 1,75f 2,50 per dag, tevreden. De werkstaking bij de firma Ter Kuile Morsman, te Enschede, is geeindigd. Dinsdag namiddag zijn de werklieden weder aan den arbeid gegaan. Uit een schrijven in de Haarl. Ct. valt af te leiden, dat deze uitkomst te danken is aan de bemoeiingen van den R.-K. geestelijke Dr. Ariens, die in de vorige week met de predikanten van de Hervormde en Chr. gereformeerde ge- meenten beproefde, de fabrikanten tot toegeven te bewegen. Na de ervaring van de vorige week zijn thans de bemoeiingen bij de werklieden ge- slaagd. De heeren Ter Kuile Morsman heb ben zooveel mogelijk wevers weder aangenomen, zoodat slechts een negental ander werk moet zoeken. De arbeiders, die niet zijn toegelaten, worden door de overigen onderhouden, gedureude ten hoogste 3 weken of tot zoolang ze elders werk hebben gekregen. De gemeenteraad van Lonneker besloot met het oog op de werkstaking te Enschede aan burge meester en wethouders een crediet te verleenen van 500 voor eventueel te nemen buitengewone politie-maatregelen. Nu de werkstaking geeindigd is, zal dat crediet wel ongebruikt blijven. Te Appelscha is weder eene werkstaking in de veenderij uitgebroken. Het geschil is ontstaan over het loon voor het droogmaken van turf. Een later bericht meldtAlle arbeiders zijn uit het veenwerk teruggekeerd, en de arbeiders van elders huiswaarts gegaan. Geen schip wordt geladen. De burgemeester en de politie zijn aan- wezig. Alles is rustig. De werkstakers hielden een optocht langs de straat of woonplaats der verveners. De stoet bestond uit ongeveer 700 manuen en vrouwen. In eene proclamatie, door een der hoofden na den kampt hij tegen de elementenmet sterken arm grijpt hij me beet en trekt mij in de boot ik was gered Nadat hij mij nabij Batavia had aan land gezet, onttrok hij zich door de vlucht aan mijn dank. O, kon ik hem vinden, mijn edelmoedigen redder, ik zou hem in mijn huis voeren en alles met hem deelen, wat mij toebehoort, want ik zeg u, mijne heeren, het was geen kleinigheid, voor den den drommelEen Chineesche vloek, nog veel langer dan de Turksche vloek van den majoor, vormde het slot van dit schoone verhaal. Kapitein Hagedoorn stond op en de andere heeren volgden zijn voorbeeld, daar zij sedert lang niet meer waagden zijn zeeverhalen te willen overtreffen. Zij betaalden hun gelag, wederzijds zeide men elkander goeden avond en het gezelschap ging uit een. Toen de rechter bij het naar huis gaan den hoek van een straat omsloeg, brak hij in een lachbui los. #Er is vandaag weer wat opgelepeld zeide hij zacht. „'t Is jammer, dat vergeten wordt elken avond de verhalen op te teekenen. Maar de leugens van den ouden zeerob zijn amusant, dat is waar. Het schijnt bijna of hij ze zelf voor waarheid aanneemt. Pardon Dit laatste woord gold een heer, dien hij in de duisternis tegen het lijf liep. Daardoor viel een portefeuille, die de vreemdeling onder den arm droeg, en toen beiden zich bukten om het gevallene TER \EIZE\S COIIRAHIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1