Aigemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2008. Woensdag 14 Mei 1890. 30e Jaargang. GELDLEEN1MG. groot f 6400,00, Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven bushouders. Bit blad versebijnt Blnsdag- en Vrijdtagavoud altgever ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letter worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer pet iaar, tot veel verminderaen priis. VAN BE S A N B E te Ter Nenzen. FETJELLETON. Burgemeester en Wethouders van WESTDORPE maken bekend, dat ten behoeve dier gemeente eene GELDLEEN1NG zal worden aangegaan in aandeelen van 100,— aan toonder, of voor het geheel ten name van den inschrijver tegen eene rente van hoogstens 4 pet, 'sjaars, met jaarlijksche aflos. De storting van het kapitaal moet geschieden op 31 dezer. De inschrijviugsbiljetten zullen behoorlijk onder- teekend en gedagteekend, moeten bevatten namen, beroep en woonplaats van den inschrijver, of voor hetgeheele kapitaal dan wel voor w e 1 k getal aandeelen wordt ingeschrevenen tegen welke rente. Deze biljetten zullen uiterlijk op (leu 34 dezer aan den Burgemeeeter in gesloten adres moeten zijn toegezonden of in een daartoe bestemde bus ter Secretarie zijn ingeleverd, alwaar van hedeu af, telken dage van 's voormiddags 8 tot 12 ure de verdere voorwaarden dezer leening voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, en nadere inlichtiugen zijn te bekomen. Westdorpe, 12 Mei 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. VAN WAES, Burgemeester. M. J. B. KIEBOOM, Secretaris. F*olitieli Overzicht. De antislavernij-conferentie te Brussel heeft zich den 7 dezer voornamelijk bezig gehouden met hoofdstuk I, over de afschaffiug van den slaven- haudel. A1 de artikels van dit ontwerp zijn aangeuomen. Voor hertog Erederik Wilhelm van Brunswijk, die op het slagveld van Quatre Bras den helden- dood stierf, zal den 16 Juni op het slagveld aldaar een monument opgericht en onthuld worden. Het bestaat uit een koperen leeuw die, met de voor- pooten op een rots rustend, met opgeheven kop in de verte tuurt. De leeuw heeft een hoogte van 3,19 meter, het voetstuk van gepolijst Belgisch graniet is 8 meter hoog. Het monument zal in deze week uit Brunswijk naar Belgie verzonden worden. Van Juli tot September zal op het Prado, te Marseille, eene internationale tentoonstelling ge houden worden van voedingsmiddelen en al wat daarmede in verband staat, hygiene in den uit- gebreidsten zin genomen en scheepvaart. Aan deze laatste afdeeling zal eene retrospectieve ten toonstelling van precisie-instrumenten voor de 1} Kapitein Hagedoorn stond bekend als een rijke zonderling en als een tyranieke vader voor zijn mooie achttienjarige dochter. Dat hij een zon derling was, nu, dat was waar. Hij vertooude zich slechts zelden onder de menschen. En rijk was hij ook. Dat bewees de prachtige villa, die hij even buiten de stad op een heuvel had laten bouwen. Zijn keus was op die plaats gevallen, omdat men van daar een vrij uitzicht had op de zee. De kapitein veroorloofde zich de weelde van een mooien kotter en een roeiboot, die beide nabij zijn villa op het strand lagen. Als het weer mooi was en het podagra hem niet hinderde maakte hij den kotter vlot en zeilde met zijn dochter soms uren lang op zee. Zorgvuldig ontweek hij dan alle an- dere vaartuigen niemand mocht in de diepe blauwe oogen zijner oogen zien. Als jonkman had hij zelf zooveel overeenkomst gevonden tusschen het blauw der zee en het blauw der oogen van zekere jonge dame, dat hij op haar verliefde en haar tot vrouw nam. Berouw had hij daar nooit over gehad, maar zijn liefde tot de zee was er niet door verminderd. Op zekeren dag werd het verlangen naar de zilte baren hem te sterk, hij scheurde zich scheepvaart worden toegevoegd. Tot commissaris voor de Nederlandsche afdeeling is benoemd onze landgenoot, de heer Schamp, 18 Traverse du Chapitre, te Marseille, bij wien kosteloos alle nadere inlichtiugen voor deze tentoonstelling te verkrijgen zijn. De commissie tot regeling van den arbeidstijd heeft een onderhoud gehad met de socialistische afgevaardigden Lachize, Cluseret en Thivrier, die het voorstel tot vaststelling van den werktijd onder- teekend hebben. De onderteekenaars vragen den werktijd te bepalen op 8 uren, met verbod aan de werklieden om langer te werken en tevens de patroons te straffen als dezen dit eischen. Zij willen den werkdag verminderd zien tot 6 uren voor de vrouwen en de kmderen. De werkstaking van Roubaix is geeindigd. De laders der hoogovens van Besseges, hebben besloten de werkstaking voort te zetten, omdat het bestuur geweigerd heeft het getal werkuren te verminderen. De werkstaking der mijnwerkers duurt ook voort. De rust is nog niet gestoord, maar de opgewon- denheid der werklieden is groot. Al de werkhuizen zijn gesloten en veel werk lieden verlaten de streek, omdat er geen werk meer te vinden is. In deze week wordt een merkwaardig proces in Bulgarije gevoerd. Het proces wegens hoogverraad tegen majoor Panitza e. a. Hetgeen reeds bekend is uit de acte van beschuldiging is zeer bezwarend voor Russische ambtenaren en officieele agenten. Het einde van het proces moet worden afgewacht, voordat men de aanklacht als bewezen beschouwt. Of bet juridisch zal kunnen worden bewezen, dat het Russische gouvernement het tot eene gewoonte heeft gemaakt, verraders te koopen, moordaanslagen smeedt en tot burgeroorlog aanzet, is niet eens waarschijnlijk. Dat gouvernement zal wel de noodige voorzorgen hebben genomen om zijne werktuigen te kunnen verloochenen. Het moreel bewijs kan geacht worden te zijn geleverd. De bijlagen der acte van beschuldiging zijn in dit opzicht zeer duidelijk. Deze stukken zullen zeker indruk maken op het Bulgaarsche volk en menigeen de oogen openen met betrekking tot de Russische intriges. Het is inderdaad een bewijs van moed, dat de Bulgaarsche regeering niet alleen Panitza en zijne veertien medeplichtigen, maar ook het machtige Rusland aanklaagt, den Czaar, die zich de bescher- mer der legitimiteit, een dam tegen de revolutie acht. Zijn gouvernement heeft getracht ieder toe- vluchtsoord voor staatsmisdadigers te sluiten en nu is het aangeklaagd, door zij tie agenten complot- ten te hebben laten smedeu om een troon omver te stooten. In den Senaat van Spanje heeft een lid het denk- beeld van een internationaal scheidsgerecht en tege- ios uit de armen zijner vrouw en ging weer op zee. Het zou slechts een scheiding voor korten tijd zijn, dacht hij, maar het noodlot besliste anders. Hij bleef lang weg en toen hij eindelijk thuis kwam was zijn vrouw dood. Zij had zooveel angst over hem uitgestaan, dat haar krachten daardoor geheel ondermijnd waren. Wat had hij om haargeweend hoe had hij zichzelven verwenscht,ja, alleen de gedachte aan zijn kind had hem toen weerhouden van een zelfmoord. En wonderlijkals hij het kleine meisje, een getrouw evenbeeld van haar moe- der, goed in de oogen keek, gevoelde hij bijna de- zelfde bekoring als eenige jaren geleden, toen hij haar moeder in de oogen had gezien. De menschen hadden eigenlijk geen ongelijk, als ze zeidende oude Hagedoorn is op zijn eigen duchter verliefd. Door deze afgodische liefde tot zijn eenig kind was hij dan ook werkelijk een tyranieke vader ge- worden. Geen enkele harer wenschen, waaraan met geld te voldoen was, bleef onvervuld; in huis mocht zij doen en laten wat zij wilde,maar zij mocht niet onder de menschen komen. Waar- om? Wel, opdat niemand op haar verlieven en haar later ongelukkig maken zou. Met haar vader op de duinen wandelen, dat kon er bij door, maar zoodra een manspersoon op honderd pas afstand te zien kwam, werd recbtsomkeerd gemaakt en het meisje verdween in de villa. Slechts tweemaal per week vertrouwde de kapitein zijn schat toe aan de hoede van den ouden huis- lijk een verbond der mogendheden van den tweeden rang ter sprake gebracht. De Spaansche regeering verlangde hij, moest die mogendheden overreden zich te verbinden om vijf jaren geen oorlog te voerendeze vijf jaren zouden dan worden besteed om de legers te verminderen, het sociale vraagstuk op te lossen en de grondslagen te leggen voor een algemeeneu vrede. De Minister van buitenlandsche zaken juichte het denkbeeld toe, maar vond het ouuitvoerbaar. Hij meende dat de volken zelven moesten bewijzen geen strijd meer te willen en zich onthouden van alles, wat tweedracht en verbittering kon wekken. Het Heerenhuis van Pruisen laat zich gelden, nu het van Bismarcks opzicht is ontslagen. Nadat het heeft besloten, dat Israelitische kinderen op school niet naast christenen mogen worden geduld, heeft het zijn kostbaren tijd besteed aan de behandeling van een ontwerp van een gebouw voor den Landdag. Het Heerenhuis heeft nu besloten, dat zijne localen het geheele front aan de Leip- ziger strasse zullen beslaan en dat het Huis der afgevaardigden zich moet tevreden slellen met het achtergedeelte. Naar men mededeelt zal op 20 Mei a. s. aan den ex-minister van kolonien nr. L. W. C. Keuchenius het geschenk worden overhandiga, waarvoor destijds van antirevolutionaire zijde een inschrijving tot vrijwillige bijdragen geopend werd. Het zal bestaan in een buste van Groen van Prin- sterer, en eenige werken over geschiedenis en letter- kunde. Bij het departement van binnenlandsche zaken zal welhaast een vergelijkend onderzoek gehouden worden van hen, die tot tweede klerk wenschen te worden benoemd op eene jaarwedde aanvankelijk van f 400. Tot dit onderzoek worden uitsluitend toegelaten zij, wier aanvragen wegens uitmuntend handschrift bijzonder aandacht verdienen. Belanghebbenden moeten niet ouder zijn dan 23 jaren. De verdere vereischten om tot het examen te worden toegelaten vermeldt de St. Ct. van 10 Mei. Yolgens een mededeeling van 't Haarl. Dag- blad zijn op 't oogenblik bij het Ministerie van Oorlog plannen aanhangig voor een bijzonder stelsel van kustverdediging. Ten eerste zou er een heirbaan worden aangelegd van den Hoek van Holland over Scheveningen, Katwijk aan Zee, Zandvoort en IJmuiden, van IJmuiden verder door tot Helder. De weg dient om het troepenvervoer sneller te doen plaats hebben en betere communicatie te verkrijgen met de verschillende posten. knecht en de nog oudere huishoudster, twee draken die het kleinood wel konden bewaken. De oude heer ging namelijk alle Woensdagen en Zaterdageu de stad in, onverschillig of het goed of slecht weer was. Dan liep hij alle winkels af om allerlei moois voor zijn dochtertje te koopen en vervolgens ging hij naar het koffiehuiswde vliegende Hol lander." Deze naam riep bij den kapitein de herinnering wakker aan de zeemonsters en viel daarom bijzonder in zijn smaak, evenals het gezelschap, dat hij in het societeitslokaal van //den vliegenden Hollander" aantrof. Op de eerste plaats noemen wij den ouden majoor, die onder de wapenen vergrijsd was. Sedert tien jaar was hij gepensioneerd en te S. metterwoon gevestigd. Hij leidde nog een leven als joug gezel en verhaalde bij gelegenheid gaarne iets van krijgs-avonturen. Natuurhjk had hij er vele gehad. Wie hem van zijn veldtochten in Spanje en Turkije hoorde vertellen, moest wel een rilling over het lijf gaan. In het heetst van het gevecht sabelde hij soms met een tafelmes de flesschen en glazen neer. Met levendige kleuren kon hij den veldslag aan de Turksche grenzen schilderen, waar hij met zes huzaren een heel regiment Janitscharen onder den voet had geredendat hij daarbij flink vloekte, verhoogde natuurlijk niet weinig den indruk van zijn verhaal. De opperhoutvester was ook niet van gisteren en had meuige dolle jagersstreek begaan, toen Met den aanleg zou reeds in het volgend jaar een begin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts het begin zijn van een meer omvattend werk, nl. van den aanleg van een kustspoorwegwelke dezelfde punten zou verbinden als de heirbaan. Deze lijn zou in oorlogstijd bereden worden door pantsertreinen, welke door zijlijnen onmiddellijk het strand zouden kunnen bereiken. Het groote voordeel van zulk een kustspoor springt in het oog, daar men met betrekkelijk weinig oorlogsmaterieel een uitgestrekte kuststreek kan beschermen. Zoo b.v. in den morgen een vijandelijke scheepsmaeht een aanval op eenig punt der kust zou doen, dan zal zoodra men de manoeuvres van den vijand heeft verkend, onmiddellijk een pantsertrein op het be- dreigde punt zijn. De geheele afstand van den Hoek van Holland tot IJmuiden zou in twee uur per spoor afgelegd kunnen worden. Natuurlijk heeft deze kustlijn verbinding met de verschillende spoor— en tramlijnen van de ver schillende plaatsen, waarlangs zij loopt, zoodat in zeer korten tijd de grootste garnizoenen mede in het vuur kunnen gebracht worden. Volgens het N. v. d. D. kan het voorstel tot herziening der wet betrefFende de besraettelijke ziekten en de opheffing van de verplichte koepok- inenting stellig nog dezen zomer worden verwacht. Het Haagsche Dagblad herinnert, dat op 18 Juni e.k. 75 jaar zijn verloopen, sedert den slag van Waterloo Napoleons lot voor goed besliste, en de zaak der Europeesche vrijheid was behouden. Ofschoon op die laatste bewering wel wat valt af te dingen, en van 1815 juist voor de meeste landen van Europa een langdurig tijdvak van reactie en schromelijke onderdrukking der volksvrijheden dag- teekent, blijft de gedenkdag van Waterloo zeker een zeer merkwaardige dagteekeniug. Niet'tminst voor ons land, welks pas herwonnen onafhanke- lijk bestaan door de neerlaag van Napoleon werd bezegeld. Men schrijft uit Enschede Tengevolge van de alhier bestaande werkstaking is door den raad der gemeente aan Burg, en W eth. een krediet van 3000 toegestaan ten dienste van het uitgebreide politietoezicht en de ontboden militaire macht. Zaterdag avond is alles weder rustig gegaan, zonder eenige wanordelijkheid. Zondag ochtend zag men van de pi. m. 7000 arbeiders zeer weinige op straat, en ook 's avonds bleef alles kalm. De schutter Spits te Enschede, op wien de hand gelegd was, voor de boete aan den schutters- raad te betalen, heeft thans na aftrek van den tijd, dien hij in de eel heeft doorgebracht, eene boete hij het toezicht had op de onmetelijk groote bosschen van den Russischen grootvorst Iwanowitsch. De wolven met kruit en lood te bestrijden, neen, daar dacht bij toen niet aan, men moest daar spaarzaam zijn met de munitie. Sedert zijn ontmoeting met den grimmigen beer had hij zich de kleinere dieren alleen van het lijf gehouden met zijn muts die geheel met ijzer was beslagen. Ja, die beer had hem mooi in de verlegenheid gebracht. De munitie was verschoten en een wilde os, dien hij gekwetst had, was met zijn hartsvanger tusschen de ribben weg gehold. Intusschen behield de man het noodige overleg. Hij klom snel in een hoogen denneboom, maar zoo'n beer kan ook kbm- men. Het beest kwam ook den boom in. Wat nu te doen Goede raad was duur, maar een flink jager weet zich altijd uit den nood te redden. Hij goot al den braudewijn uit zijn veldflesch van boven neer in den gapenden muil van het ondier. Die brandewijn was zoo sterk, dat zelfs het wilde beest er van begou te hoesten. Terwijl de beer met de pooten de waterlanders uit zijn oogen wilde wrijven, viel hij uit den boom en brak zijn nek. Dat liep nog al goed af maar onze brave opzichter had toch leelijk in de knijp gezeten. Den landeigenaar, die in den omtrek woonde, kon ook vrij wat vertellen van zijn reizen in Amerika en van de boerderijen daar te lande, die honderden hektaren groot zijn. Zoo'n groot stuk grond uit de hand te bezaaien, was niet goed mogelijk. Men TER IEIIZEISCHE 101II i VI

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1