Algemeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2607. Zaterdag 10 Mei 1890. 30e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. DVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regejiy 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letter worden naar plaatsrifit^te berekend. Men kan zich Anmeeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel vermindmlen prijs. Dit folad verschljnt Dtnsdag- en Vrljdagavond bij den nllgever P. V A Rl HE SANDE te Ter Nenzen. JPolitieli Overzicht. In Duitschland schijnt men nog te willen voort- gaan met legerversterking op voet van vrede; men ineent nog 54 nieuwe veldbatterijen, benevens 5000 man infanterie en 6000 man artillerie meer noodig te hebben. Ilet orgaan van Von Bismarck, de Hamburger Nachrichten, bevat eenige onthullin- gen over de intriges, die aanleiding zouden hebben gegeven tot het ontslag van den rijkskanselier. Een hooggeplaatst persoon had in den afgeloopen winter den Keizer verzekerd, dat Bismarck mor phinist was en aan zwakheid van denkvermogen leed. De Keizer had zich in een onderhoud met dr. Schweningen van het ongegronde dezer bewe- ring overtuigd. Intusschen liet men het bij het ambtelijk verkeer tegenover vorst Bismarck door- schemeren, dat de Keizer hem wilde ontslaan en naar een opvolger zocht, terwijl men tegelijkertijd den Keizer mededeelde, dat Bismarck besloten was heen te gaan. De geschiedenis, zegt de bericht- gever van het blad, zal spoedig aan het licht brengen wie de aanlegger dezer kuiperijen is. Men heeft voor lang al gezegd, dat de oude heer aan slapeloos- heid lijdende was en dientengevolge elken avond eene kleine dosis morphine gebruikte. Het nieuwe wetsontwerp tot regeling van den schoolplicht is bij den Pruisischen Landdag inge- diend. Het bevat in hoofdzaakleerplicht van 614 jaarvrijstelling op verzoek van deelneming aan het godsdienstonderwijs volgens het leerplan der schoolvrijstelling van het bezoek der staats- school voor de kinderen, die voldoend onderwijs ontvangen naar het oordeel van het schooltoezicht gestraft worden ouders die hunne kinderen het onderwijs onthouden, alsook de personen bij wie zij dienstbaar zijn de boeten voor verzuim bestaan iu geld- en gevangenisstraf en in het verleenen van arbeid in dienst der gemeentevoor wetgevers zelf, die fraude plegen, is de straf zwaarder. De wet zal in werking treden op 1 October 1890, terwijl de ministers van eeredienst, onderwijs en geneeskundige aangelegenheden, van binnenlandsche zaken en van justitie voor de uitvoering der wet noodzakelijke maatregelen zullen nemeu. Rusland doet zijn invloed nog altijd gelden op het Balkan-schiereiland, zooals uit het volgende weer blijkt. In eene geheime zitting der Servische Skoep- schtina vroeg een radikaal lid, nadat generaal Groeitch voor het leger een krediet had gevraagd van 10 mil- lioeu francs, of de regeering voor het geval van nood naar een bondgenoot had omgezien. Hierop gaf de president Paschitsch verslag van zijne reis naar St. Petersburg en verklaarde dat Servie niet geisoleerd was, maar dat het met de grootste mogendheid van Europa te zamen zou overwinnen of valleu. Toen Paschitsch de eigen woorden van den Czaar aan- haalde//Ik zal mijne Servische broeders niet vergeten," barstten stormachtige toejuichiugen los. FEUILLETON Met schrik bemerkte ik thans, dat ik in arrest werd gebracht. De menschen op straat bleven staan om mij na te kijken en staken de hoofden bij elkaar om te vragen welke misdaad ik bedreven zou hebben. Ook trok ik de aandacht van een hoop schooljongens, die uit een zijstraat te voorschijn kwamen. //Spitsboef, schurk, kwartjesvinder 1" riepen ze mij na, terwijl zij volgdeu. Duidelijk hoorde ik edn der jongens zeggen, dat ik precies het gezicht had van een moordenaar. Ik dacht van schaamte te sterven. Met den chapeau-claque, die tot nu mijn hoofd tegen de zonnestralen be- schermd had, bedekte ik nu mijn gelaat, terwijl ik de kraag van mijn rok opzette. Gelukkig was het politiebureau dicht in de buurt. Nadat mijn geleider een bewijs van ontvangst had gekregen, werden al mijn zakken doorzocht en werd ik in een ledig, half donker hok gebracht. Daar zat ik nu op de houten brits en had gelegeuheid om over mijn lotgevallen na te denken. Ik was de wanhoop nabij. Gevangen ge- nomen dat was de uitslag van mijn audientie. Daarvoor had ik jaren lang moeite gedaan daarvoor had ik op het allerlaatste oogenblik nog De Franschen zien met een nijdig oog naar de Nijlmonden, omdat John Bull ermet zijn roodrokken maar gelegerd blijft. Nog is de regeering te Parijs niet overgegaan tot de toestemming van conversie der Egyptische schuld; zij eischt dat men zal contrac- teeren binnen de eerste 15 jaren geen nieuwe con versie en erkenning dat de bezetting van Egypte door de Engelsche troepen slechts van voorbijgaanden aard is. Daar moet John Bull juist niets van hebben. Het Fransche oorlogschip de Kerguelen heeft Whydah beschoten. De kommandant Fournier heeft aan den koning van Dahomey een ultimatum gezonden betreifeude de uitlevering van gevangenen. Geschiedt die niet, dan zal tot het bombardement worden overgegaan. Het gaat den Franschen in Dahomey niet bijzonder voorspoedig. Volgens de mededeelingen der regeering zijn de aansiagen der volgelingen van den koning van Dahomey alle met het beste gevolg afgeslagen, maar zooals wij reeds vroeger opmerkten men kan zelfs in deze officieele berichten bemerken, dat deze overwin- ningen van eenigszins twijfelachtigen aard zijn en in het guustigste geval met groote moeite werden verkregen. Over het laatste gevecht schrijft de Siecle //De voorpostenafdeeling stood onder bevel van kolonel Ternllon, die na het ontvangen van het eerste bericht over de invallen der Dahomey- negers naar Porto Novo was gesneld. Del' rausche troepen werden met groote heftigheid aangevallen en liepen gevaar door een twintig maal sterkeren vijand te worden omsingeld. Zij vormden een carre en boden zoo tegenstand aan den storm der woedende negers, die zich lieten doodschieten zonder het carre te kunnen verbreken. Men schat het verlies van den vijand op 300 dooden en evenveel gewondeu." Zooals men ziet, wordt het gevaar toegegeven, maar het aantal der dooden en gewonden bij de Franschen niet genoemd. De regeering zendt thans versterkingen naar de Goud- kustop 5 Mei vertrok uit Bordeaux een stoom- schip met 300 man, dat op 10 Mei zal gevolgd worden door een tweede schip met krijgsvoorraad en ammunitie. Naar men verneemt zal een telegraafkabel gelegd worden tusschen Vlissingen en Breskens, beginnende bij het fort de Nol te Vlissingen en eindigende te Nieuwesluis, waardoor met het 4e en 5e district van Zeeland een tweeledige telegrafische verbinding wordt gevormd, nl. de bestaande kabel Wemeldinge—Walsoorden en de geprojecteerde kabel VlissingenBreskens. Woensdag voormiddag had te Zierikzee naar men schrijft de begrafenis plaats van den heer J. M. van Driessen Mareeuw, directeur van rok, hoed, vest en handschoenen van een mooie jonge dame geleend Maar waarom werd ik ge- arresteerd? Wat zouden Lena en de schoenmaker op mij wachten en die jonge dame; ik had haar beloofd de geleende kleedingstukken dadelijk na de audientie terug te laten bezorgen. Zij zal gaan denken, dat ik met het goed de plaat heb gepoetst, zij houdt mij ten slotte voor een dief! Ha, bij dat woord vielen mij de schellen van de oogen. Waarschijnlijk had de Minister ook ge- dacht, dat de kleeren gestolen warenhij scheen dadelijk bemerkt te hebben, dat ze mij niet pasten. Ja, dat zal het zijn. Zoodra hij het ordelint bemerkte, zal hij verdenking gekregen hebben. Enja, de documenten, die ik hem overhau- digde, waren mijn aanbevelingen niet, want ik herinnerde mij nu heel goed, dat ik ze in mijn besmeurden rok had laten zitten. Maar wat zou er dan gestaan hebben in de papieren, die ik Zijne Excellentie overhandigde Hij was een en al verbazing. En ik was zoo dwaas die verbazing op rekening te zetten van mijn mooie getuigschriften. Oh, dat was een duivelachtig spel van het noodlot, de kroon op alle rampen, die mijn leven tot dusverre verzuurd hadden. In de vertwijfeling, die zich van mij meester maakte, drukte ik met beide handen den chapeau- claque tegen mijn borst en dat zelfde oogenblik sprong de hoed open. Als duizelig staarde ik voor mij en trachtte mij zelf weer meester te worden. Toen het post- en telegraafkantoor aldaar, vroeger te Ter Neuzen. Bij de groeve, waar de heer Muller, predi- kant, den ontslapene als werkzaam en humaan ambtenaar, zachtmoedig chef en zorgvol vader roemde, waren alle hoogere en lagere beambten aanwezig, om hun beminden directeur de laatste eer te bewijzen. Ook het college van onderlingen der Ned. Herv. gemeente, waarvan de overledene tot voor eenigen tijd lid was geweest, was bij deze treurige plechtigheid tegenwoordig. Een viertal schoone kransen waren de welsprekende blijken van oprechte hoogachting voor den ontslapene, wiens oudste zoon diep geroerd slechts een kort woord van dank vermocht uit te brengen. M. Ct. Bij gelegenheid der plechtige onthulling van het gedenkteekeu op het graf van Jacob Hobein te Vlissingen, op gisteren, was de stoet samenge- steld uit schutterij, infanterie, Vlissing's Mannen- koor, het stafmuziekkorps van het 3de reg. infanterie te Bergen op Zoom, marine, corp. van de Militaire Willemsorde, corp. van het Metalen Kruis, familie- betrekkingen van Jacob Hobein, corporation van oud-militairen, Belgisch loodswezen, burgervereeni- ging Amicitia, Kon. handboog-schutterij Willemlll. Voor de plechtigheid zelve luidde het programma ontvangst der commissie voor het gedenkteekeu door den gemeenteraad. Muziekkorps. Mannenkoor „Op het Kerkhof". Toespraak voor de onthulling. Onthulling. (Muziek, Volkslied.) Aanvaarding van het monument. Mannenkoor //Bij de Groeve". Muziekkorps. Verdere toespraken. Na afloop der plechtigheid vertrokken de com missie en de gemeenteraad, waama de stoet zich, op dezelfde wijze samengesteld, naar het standbeeld van M. Az. de Ruijter begaf en aldaar werd ont- bonden. Het monument bestaat uit een liggenden en staanden steen, van hardsteen. Op het staande stuk van het monument staat eene sloep gebeiteld als herinnering aan het bekende heldenfeit. Daarop staat deze inscriptie ,/Hier ligt Jacob Hobein, die als matroos 2e klasse op den 19 Maart 1831, onder een hevig vijandelijk geweervuur, de Nederlandsche vlag uit ;s vijands hand redde, en zwemmende terugbracht aan boord der kanonneerboot no. 30." Op de plat liggende zerk staat ,/Hulde van de Kon. Nederl. Marine aan den dapperen Jacob Hobein voor zijn heldenfeit, op de Schelde verricht. Geboren 1810 te Vlissingen; overleden 1888 als gepensionneerd opperstuurman en ridder der Militaire Willemsorde." De ontwerpers-architecten van het monument zijn de heeren Van Rossum en Vuijk te Amsterdam, terwijl het (o, loop der tijdente Brussel is is vervaardigd. werd ik boos over den smaad mij aangedaan ook begon ik pijn te voelen aan de groote buil aan mijn hoofd. Zoo bleef ik ongeveer een half uur in droevige gedachten op de brits zitten, toen ik plotseling de deur van het gevangenhok hoorde openmaken. Ik vreesde reeds dat ik gezelschap zou krijgen, een roover of moordenaar misschien, doch hoe aangenaam was ik verrast, toen de binnentredende politiebeambte mij beleefd mededeelde, dat door een ongelukkigen samenloop van omstandigheden op mij de verdenking van diefstal was gevallen ten gevolge waarvan ik in hechtenis was genomen. Gelukkig was heel spoedig mijn onschuld gebleken. Hij wenschte mij daarmee geluk en zeide, dat het rijtuig van Zijne Excellentie den Minister gereed slond om mij naar diens woning te brengen. Zijne Excellentie wenschte mij zelf opheldering van het onaangename voorval te geven en zijne verontschuldiging aan te bieden. Zoo wanhopig ik een oogenblik te voren was, zoo verheugd was ik nu; ik had den beambte wel kunnen omhelzen, ik duizelde bijna van dien grooten ommekeer. Een minuut later zat ik in het prachtige rijtuig van Zijne Excellentie. Hoe ver- baasd was ik echter, toen het stilhield voor het groote huis, van welks balkon de bloempot op mijn hoofd was gevallen. Een livreiknecht wachtte mij beneden en geleidde mij de trap op. Daar stond ik nu weer in de Door den Minister van Justitie zijn nieuwe modellen van jacht— en vischakten vastgesteld, naar het in Duitschland gevolgde model; ze zijn op linnen geplakt en breed 14, lang 14 centimeter. Deze akten zijn met verschillende kleuren ge- stempeid naar gelang van de verschillende doel- einden, waarvoor zij worden aangevraagd. Gedurende het jaar 1889 zijn aan 's Rijks munt vervaardigd en afgeleverda. voor rekening van den Staat1. Nederland 200.000 25-cent- stukken; 2.800.000 10-centstukken2. Overzeesche bezittingen nietsb. voor rekening van bijzondere personen204.961 10-guldenstukken, uitmakende eene nominale waarde van 2.379.610. De Noordzeevisschers van Tessel, die in de afgeloopen week hun vangst losten, ontvingen daar gezameulijk ruim 8000, hetwelk in eene week verdiend was. Zulk een gunstige week hebben de visschers dit jaar nog niet gehad. Ook de ansjovis- en rogvangst blijft goede uitkomsten opleveren. In de maanden Jan. en Febr. jl. zijn aan influenza overleden in het Rijk 1419 personen of 6,7 pCt. van de algemeene sterfte in die beide maanden, de levenloos aangegevenen niet medege- rekend. In die sterfte aan influenza deelde de provincie Zuid-Holland met 5,74 pCt.de gemeente 's Gravenhage met 3,75 pCt. De provincie Gelder- land leverde het grootste contingent7,74 pCt., Friesland het minste met 0,73 pCt. Van de gemeenten werd het zwaarst getroffen Kampen, met 14,82 pCt. het minst Rotterdam met 2,14 pCt. De flrma H. M. Cohen te Oldenzaal heeft hare arbeiders (95 in getal) verzekerd tegen inva- liditeit en ongelukken bij de Eerste Nederl. Verzekering Mij. te 's Hage. Het doel is, de arbeiders, die niet meer in staat zijn te werken, hetzij door ouderdom of een of ander ongeluk, een goed pensioen te doen geworden. Voor deze verzekering behoeven de arbeiders niets testorten. De heeren Jac. Becking c. s., te Deventer, hebben het initiatief genomen voor de oprich- ting van een Vereeniging van Nederlandsche scherp- schutters. In een circulaire zetten zij uiteen, wat zij met de oprichting der vereeniging beoogen. Hoofdzaak is aanmoediging van de beoefening van het schijfscbie- ten, ook met het geweer bij ons leger in gebruik, ter bevordering van's lands weerbaarheid. Daarvoor dieut in de eerste plaats een vaste goed gelegen nationale schietbaan, waarop een wedstrijd op erroote schaal kan worden gehouden. Jaarlijks zal verder een nationale schietwedstrijd onder de leden worden gehouden, bestaande uit korpswedstrijden en wed- strijden op personeele, vrije en vaste banen, met Rijks- en andere wapenen, op een groot getal banen en afstanden tot 500 a 600 M. kamer waar ik van kleeding verwisseld had, en een oogenblik later traden de Minister en de jonge dame binnen. Zijne Excellentie hield eenige papie ren in de hand, waarbij ik mijn aanbevelingsbneven meende te herkennen; hij kwam recht op mij af en drukte mij de hand. ,/Mijnheer," sprak hij vriendelijk, »vergeef mij de onverdiende krenkiug, die ik u veroorzaakte. Ik bevind mij tegenover u in groote verlegenheid. Zoodra u in hechtenis was genomen, snelde ik naar huis in de vaste meening dat u mijn rok en hoed gestolen hadwant ik bemerkte dadelijk dat die mij toebehoorden, eerstenS aan het ordelint, tweedens aan het monogram in den hoed en derdens aan de stukken, die u mij overhandigde. Het waren mijne aanteekeningen op een nieuw wetsontwerp. Bij mijn thuiskomst vernam ik van mijne dochter de oplossing van het raadsel en tegelijkertijd welke ramp zij door haar onvoorzichtigheid veroorzaakte. Voor uwe inschikkelijke goedheid werd u nog door mij gestraft. Wij hebben hier te doen met een samenloop van omstandigheden, die komiek genoemd zou mogen worden als ze voor u niet zoo droevig was. Ik hoop voor mijn verkeerd optreden op de zelfde goedheid als u aan mijn dochter betoond heeft". Eenige oogenblikken kon ik geen woord spreken, ik drukte de mij aangeboden hand en stamelde eindelijk eenige woorden, die puur onzin waren. Ik zeide, dat het ongeval niets te beteekenen had, dat ik integendeel met veel genoegen aan het TER Ml 'OS 'HE (1HRIVT 5) (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1