Gemengde berichten. toegeven worilt f 5 leggeld geeischt gedurende den geheelen tijd der werkstaking. Aan de verveners is 7 uur beraad gegeven. Dertien van de 30 verveners hebben toegegeven. Geven nog 7 toe, dan zal voor hen gearbeid worden met alle arbeiders. Door de directie van de Nederlandsche Tramway—Maatschappij is voor hare werklieden de normale werkdag van acht uren iugevoerd, maar met verlaging van de loonen. Ofschoon zij haar eerst gewenscht hadden, zijn nu ten slotte de meesten weinig met deze regeling ingenomen. Toch heeft de directie besloten den maatregel vol te houden. TEK NEUZEN, 20 April 1890. In de heden gehouden zitting van den gemeen- teraad, waarvan 't verslag in een volgend nnmmer, werd o. m. op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer J. Dieleman Wz. als commissaris der brandweer, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten in die betrekking bewezen en in zijne plaats benoemd de heer R. Walraven, thans opperb rand weester. Besloten werd aan de Regeering, naar aanleiding der dezer dagen weder ondervonden inconvenienten en nadeelen door de gestremde scheepvaart, ten gevolge der noodige reparation aan sluizen enz., te vragen nieuwe en grootere sluizen te doen maken. Mede werd besloten bij adres bij de regeering te klagen over het onbillijke dat bij beschadiging van den telegraafkabel in de Schelde voor tele- grammen uit deze streken naar plaatsen in Neder- land voor den noodigen omweg over Belgie een cent per woord meer wordt geheven en te verzoeken hierin verandering te brengen. Toen Phebus van morgen zijn tent verliet, was hij erg verwonderd zooveel prettige meuschen nog vroolijk bijeen te zien. Niet dat het zonnetje in onze goede stad nooit blijde menschen ziet, zelfs in den vroegen morgen; maar nn toch scheen het wat buitengewoons in de kleine uurtjes zooals ze zeggen in 't land van Cadzand zoovelen lustig te zien zwieren in het rond, in dezen tijd van't jaar. De Ter Neuzensche Velocipede-club, erkentelijk voor de belangstelling, die zij van donateurs en anderen mocht ondervinden, en meenende, dat een mensch ook wel eens wat anders wil bezighouden, dan zijn beenen, besloot een soiree te geven, die door een bal zou worden gevolgd. Met welwillende medewerking van eene dame en eenige heeren mocht het haar gelukken een programma vast te stellen, dat waarlijk rijk kan worden genoemd, en te doen uitvoeren op een wijze, ver boven onzen lof verheven. Toen bij het begin de Nederlandsche Wieler- marsch krachtig door de zaal van het Nederlandsch Logement klonk, bleek, dat de longen van onze mannen van de sport niet geleden hadden van de werkzaamheid der beenen en dat hun harten en hoofden er ruim en helder bij waren gebleven, ruim en helder genoeg om zich en anderen een avond van genot te schenken, en, voor eenige uren althans, alle narigheden er uit te verdrijven. Alle nummers van het programma de revue te laten passeeren, ware wat reel gevergd. Ieder, die er geweest is, herinnert zich trouwens, hoe met het heerlijk gezongen »Lied van den Blinde" de ernst het luimige afwisselde, dat ons in #Le joli mexicain" en de „Bruiloftsnacht te St. Pancras" te genieten was gegeven, hoe het duo voor fluit uit de Norma ons schoone muziek deed hooren, die een goed bedachte afwisseling gaf, met het oog op wat nog volgen moest. Wat daarna de bekwame acteur zouden wij schrijven, indien we niet beter wisten, ons deed hooren en zien in ziju Vagebond, zijn Rariteitenverzamelaar, zijn Teekenaar niet anders dan met algeheele voldoening kan men er aan terugdenken. Deze „acteur", de heer T., slechts sedert eukele maanden iuwoner van onze geraeente, verdiende ten voile den dank in 't bijzonder hem na afloop door een der aanwezige heeren, namens alien, toegebracht. Moesten we vernemen, dat zijn werk hem dezer dagen reeds elders roept, blijde waren we te hooren, dat hij hoopt terug te komen, en wel tegen den winter. We roe pen hem een welgemeend „tot weerziens" toe en bevelen ons en onze sport en onze soirees en ons genoegen beleef- delijk in zijne zeer gewaardeerde medewerking aan. Doch te danken was er te over aan alien, die hadden willen medewerken, ook aan hem, die op de piano ons liederen van Schubert vertolkte. Het bal, dat den genotrollen avond besloot, of liever verlengde tot den anderen morgen, was natuurlijk zeer geanimeerd, en werd het niet minder nadat een paar der muzikanten tot afwisseling een duo voor viool en eel uit ,/La Trouvere" hadden gegeven. 't Is zeker niet te veel gezegd, als we beweren, dat er wel eens ,mindere" dansmuziek gehoord wordt. Hoopten we boven op een weerzien van een der beste medewerkers, we willen niet nalaten en kunnen het ook niet, datzelfde vtot weerziens" te roepen tot hen, die op zoo afdoende wijze toonden, dat de trappen opging, dacht ik er aan, dat de jonge dame mijn kleeding wel misschien door de dienst- boden kon laten reinigen, dat was uiets meer dan plicht. Dat mijn hoed wear in een goed falsoen zou komen, betwijfelde ik echter en toch moest ik een hoed hebben om op audientie te gaan. (Wordt vervolgd.) de oefening van het lichaam niet uitsluit oefeniDg van hart en hoofd. We hopen onze sportsmen nog menig keer zoo ainnen de vier muren te zien. De heer B. Wissing, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Niekerk c. a., in Groningen, beroepen te Oostrum, in Friesland, en te Ter Neuzen, heeft voor het beroep naar Oostrum bedankt. Jl. Zaterdag werd alhier, door den eerst- aanwezend ingenieur in het openbaar, bij enkele inschrijving aanbesteed, het eenjarig onderhoud van de werken, gebouwen enz. te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk, onder beheer der genie te Bergen op Zoom, waarvan de begrooting bedraagt f 3500. Daarvoor hebben ingeschreven de alhier wouende heeren: M. D. de Putter, voor f 424-7,31 J. Scheele Dz., voor f 4117 J. Kolijn, voor f 3830 en C. de Smidt Cz., voor f 3720. Te Walsoorden had jl. Zaterdagmiddag door het bestuur der waterkeering van het cahimiteuse waterschap Walsoorden de aanbesteding plaats van het 'nerstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1891 van de aarde-, kram-, rijs-en steen- glooiingwerken aan de waterkeeriug van bovenge- noemd calamiteus waterschap. Minste inschrijver was de heer H. Klaassen te Zaamslag voor 6327. Bovendien waren nog ingekomen biljetten van de heeren A. van Popering, te Bruinisse, voor f 6878 P. J. Verbist, te Hontenisse, voor f 6600 C. Bolier, Cz., te Bruinisse voor f 6867 J. Cambeur, te Hontenisse, voor f 6460 C. de Bak- ker, te Sliedrecht, voor f 6500 J. de Jonge, te Biezelinge, voor f 6446 Zaamshtg. Jongstleden Zaterdag, den 26 dezer, had alhier de aanbesteding plaats van het onderhoud tot 30 April 1891, bestaande iu aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de calamiteuze polders Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragt. Ingeleverd zijn 10 inschrijvingsbiljetten, n.l. van de heeren P. A. van de Velde, te Ter Neuzen, voor 15270 J. F. Adriaansens-Polfliet, te Wal soorden, voor f 15000 P. J. Verbist, te Honte nisse, voor 14969; D. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 14960J. de Jonge, te Biezelinge, voor f 14700C. Bolier Cz. te Bruinisse, voor f 14586 J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 14510 A. van Popering, te Bruinisse, voor f 14477; A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 14056 en H. Klaassen, te Zaamslag, voor f 13105. Aan laatstgenoemden inschrijver is, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, het werk gegund. Axel, 26 April. Aan het heden alhier gehouden toelatings-examen voor de Rijks-Normaallessen werd deelgenomen door 2 meisjes en 6 jongens. Voor de eerste klasse geslaagd de 2 meisjes M. E Ruijsch van Dugteren van Axel en E. Kok van Zaamslag en 3 jongens W. A. de Vries van Zaamslag, A. Hamerlinck van Koewacht en A. van Vooren van Zuiddorpe. Voor de 2de klasse geslaagd A. P. Vooren van Ter Neuzen en A. Lansu van Clinge en voor de 3de klasse geslaagd D. Tholens van Ter Neuzen. Axel. Tot tijdelijk onderwijzer aan de bijzon- dere school alhier is aangesteld, de heer J. C. Boon van Zaamslag. Sas van Gent. Zaterdag avond omstreeks half acht werden alle Sassenaren verrast met het bulletin der Ter Neuzensche conrant vnrmeldende de be- Dooming van den heer Joh. Verschait'el als burge- meester onzer gemeente. Kort daarna hoorde men vreugdeschoteu als blijken van de ingenomenheid der ingezetenen met Z. M. besluit. Zondag wapperde uit bijna alle woningen de driekleur. Des morgens werd de nieuw benoemde burgemeester door de raadsleden en corps gefeliciteerd. Wij hopen, of beter wij ver- wachten dat de heer Verschaffel een waardig opvolger zal zijn van den heer Mr. Stevens, die we ongaarne zagen heengaan. Wij hebben gegronde hoop dat de heer Verschaffel zijn beste krachten zal bestedeu tot welzijn der gemeente. Met genoegen kunnen wij dan ook constateeren dat de benoeming van den heer Verschaffel, een geboren Sassenaar, ons alien goed doet. Hontenisse. Voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier heeft de heer W. J.Coenen predikant te Drumpt, bedankt. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbank te Middelburg. De Rechtbank heeft in hare zitting van 29 April de volgende vonnissen uitgesproken H. V. J., oud 36 j., gepensioneerd Oost-Indisch militair te Sas van Gent, is wegens mishandeling veroordeeld tot f 5 of 5 dagen hechtenis. R. d. F., oud 17 j., zonder beroep te Axel, is wegens beleediging veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. G. v. O., oud 35 j., slachter te Hulst, is wegens mishandeling veroord. f 25 boete of 10 dagen hecht. Ter openbare terechtzitting van heden zijn de navolgende zaken behandeld tegen P. E. I., oud 45 j., herbergier te Sint Jansteen, ter zake dat hij op 16 Juli jl. te Sint Jansteen bij gelegenheid van eene verkieziug voor leden van den raad dier gemeente de kiezers Johannes Herdewel en Johannes van Dixhoorn heeft omge- kocht door belofte eener gift van 50 cent, welk bedrag of althans ongeveer ook aan hen is uitbe- taald, hun kiesrecht alzoo uit te oefenen, dat op hun stembriefje de naam werd geplaatst van P. de Kerf, welk stembriefje door voor- noemde kiezers alzoo ingevuld in de stembus is geworpen. Het Openbaar Ministerie vordert tegen den beklaagde veroordeeling tot een maand gevange- uisstraf voor wat de bewezen orakooping van H. betreltvoor de beweerde omkooping van D. als zijnde niet bewezen, wordt vrijspraak gevorderd. De verdediger Mr. W. A. van Hoek, deken der orde van advocaten, achtte het feit van den be klaagde niet strafbaar, daar art. 126 van het strafwetboek slechts omkoopiug strafbaar stelt om het kiesrecht niet of op eene bepaalde wijze uit te oefenen. Daargelaten wat de bedoeling van den welgever is geweest, waarnaar bij strafwet niet moet gezocht worden, blijkt uit de duidelijke bewoordingen van het artikel, dat niet anders dan de wijze van uit- oefenen van het kiesrecht bedoeid wordt. De wijze nu, waarop men een recht uitoefent is geheel iets anders dan dat recht zelf. Wilde men straffen het door beloften b.v. van afschafhng van belastingen of van eeuwige gelukzaligheid over halen van kiezers om op A en niet op B te stemmen, dan zou menig verkiezingsredenaar veroordeeld zijn. Ten overvloede verklaarde pleiter nog te moeten wijzen op het element dat hier voor strafbaarheid ontbrak, nl. dat in het geven van geld oorzaak voor ver andering van het stembiljet gezocht werd. De kiezers toch verklaarden, dat zij het niet om geld hadden gedaan. Hij concludeerde dus tot ontslag van rechtsvervolging subsidiair tot vrijspraak. C. Z., oud 18 j., dienstbode te Ter Neuzen, ter zake dat zij op 20 Januari jl. te Ter Neuzen in de woning harer ouders is bevallen van een kind van het vrouwelijk geslacht, hetwelk kort na de geboorte is overleden en dat zij daarna dat kinderlijkje met het oogmerk om de geboorte van dat kind te verhelen op 1 Februari jl. of omstreeks dien tijd heeft geworpen in den regenbak van voornoemde woning. Het Openbaar Ministerie vorderde in deze veer- tien dagen gevangenisstraf. De beklaagde bekende het feit uit schaamte gepleegd te hebben. De uitspraak in beide zaken is bepaald op heden over acht dagen. Zondag morgen om half 3 uur is te Yerseke brand uitgebroken iu het gebouw van het Heilsleger. Het dak is gedeeltelijk verbrand en het orgel geheel onbruikbaar geworden. De dienst in het gebouw zal voorloopig gestaakt moeten worden. De brand weer was spoedig tegenwoordig. Van de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Dezer dagen werden de omstreken van Zeven- bergen bezocht door een Russisch vlasiudustrieel, uit Moskou afkomstig. Het doel van dit bezoek was om zich op de hoogte te stellen van de wijze, waarop het vlas aldaar wordt bewerkt. Aan den Zeveubergschen Hoek werd een bezoek gebracht aan de bekende vlasserij van den heer Van Gils aldaar. Volgeus verklaring van dezen vreemdeling was de bereiding van het vlas hier te lande veel beter dan in Rusland. Ook werd ons inlandsch lijnzaad wegens zijue qualiteit zeer geroemd. Vrijdag namiddag meldde zich aan het bureau van politie te Dordrecht de 2t)jarige varensgezel B. S., geboortig uit Js Gravendeel, ten einde aan- gifte te doen dat hij in het laatst der vorige maand, toen hij als knecht diende op een te Amsterdam nabij de Oosterdoksluis liggeud vaartuig, zich had schuldig gemaakt aan diefstal vau een bedrag van ruim 100 aan geld, beuevens verscheidene gouden en zilveren voorwerpeu, een en ander ten nadeele van den schipper. Na de kostbaarheden te Am sterdam te hebben verkwanseld, wist hij met het onrechtmatig in ziju bezit zijnde geld niets beters te doen dan eens een kijkje in het buitenland te gaan uemen. Het gelukle hem dan ook Belgie te bereiken, hij maakte een reisje door dat land en begaf zich vervolgens naar Parijs. Dat op die wijze het geld spoedig verteerd was, spreekt van zelf, en de jougeling moest dan ook al ras besluiten naar het vaderland terug te keeren. Op de terugreis schijnt zijn geweten te zijn gaan spreken, althaus in plaats van zijne gebooteplaats weder op te zoeken, stelde hij zich ter beschikking van de politie, ten einde het loon voor zijne slechte daad te ontvangen. Onder geleide der politie is hij dan ook nog des avonds naar Amsterdam overge- bracht en daar aan de justitie overgeleverd. De Helmoudsche nijverheid kan tegenwoordig tevreden zijn. Hadden gedurende den geheelen winter alle fabrieken volop werk, op de meeste houdt de drukte nog steeds aan. Een paar fabrie ken zagen zich reeds, wegens groote spoedbestel- lingeu genoodzaakt, gebruik te maken van de ver- gunning, die de arbeidswet verleent, om gedurende een week dagelijks of gedurende veertien dagen om den anderen dag, jonguns, meisjes eu vrouwen twee uren per dag langer te mogen laten werken. Het mag een gelukkig verschijnsel worden ge noemd, dat de door de allerwegen heerschende drukte ontstane roeerdere verdiensten voor een gedeelte hun weg blijken te vinden naar de spaar- hank. Volgens cfficieele opgaven toch werd in Maart 1889 ingelegd in de Rijkspostspaarbank een bedrag van f 6372,01 en in Maart 1890 een bedrag vau f 7384,05 alzoo in de laatstgenoemde maand ruim duizend gulden meer dan in dezelfde van het vorige jaar. In Frankrijk hebben goed geslaagde proef- nemingen plaats gehad met houden die waren afge- richt om bij legerbewegmgen te dienen als spionnen, boodschappenloopers en schildwachts. Bij het ver- voer van berichten wordt een kleine tasch den hond op den rug gebonden. Als schildwacht kau de bond een vreemdeling op 100 Eng. ellen afstaud ruiken, waarop hij begint te janken en andere tee- keuen van onrust geeft. Om ze het verspieden te leeren, worden de hondeu afgericht, een veld of bosch te doorzoeken, waarin soldaten met vreemde uniformen in hinderlaag liggen. Zoodra de dieren deze mannen bemerken, loopen ze terug naar hunne bazen en kondigen zoodoende de aanwezigheid van een vijand aan. In tijd van oorlog wordt den honden ook ge- leerd, gewonde soldaten op te sporen, en krijgs- en mondvoorraad te dragen. De vrouw van een daglooner te Nunspeet liet terwijl zij naar een schuurtje gint; om hout te halen, een kind van ongeveer een jaar alleen in het woonver- trek achter. Het kind zat los in een stoel. Toen de moeder terugkwam vond zij het voorover liggen op het vuur en reeds overleden. Tot in het jaar 1850 waren de spreeuwen in Amerika nog geheel on bekend en in dat jaar bracht men eenige dier diertjes uit Europa over, maar zij stierven spoedig. Op die eerste poging volgde eenige jaren later een tweede, waarvan een paar overbleef. Tegenwoordig zijn de spreeuwen in Amerika de groots'.e vcrnielers van alles wat gezaaid wordt. Men schat hun aantal op niet minder dan 265 millioen en dit aantal is, in een tijdsruimte van weiuige jaren uit een enkel paar ontstaan. Een spoortrein op den weg tusschen Weenen en Presburg is aan een groot gevaar ontsnapt. Juist tijdig genoeg om te stoppen ontdekte de machinist, dat de lijn door groote steenblokken versperd was. De misdaad schijnt begaan door 8 personen, onder wie ee.nigen in vrouwenkleeding. Twee verdachten zijn in hechtenis genoinen en een verder onderzoek is ingesteld. De Koningin van Belgie reed voor een paar dagen te Brussel in de avenue de la Reine. Het was zeer slecht weer en de Koningin zag bij de brug een oude vrouw in deerniswaardigen toestand. Axel, 29 April. In de heden alhier gehouden raads- vergadering waren tegenwoordig de heeren L. van Dixhoorn, D. J. Oggel, R. van de Ree, P. Dieleman, P. Koster en L. de Feijter, leden, en de secretaris. Afwezig waren de heeren A. v. O. Krnijsse, P. Dregmans, C. N. Jansen van Rosendaal, S. van Hoeve en J. Wolfert. Voorzitter de heer L. van Dixhoorn. lo. Werd behandeld: Mededeeling van ingekomen stukken. a. Missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie d.d. 4 April j.l., houdende bericht van de ontvangst van een afsehrift der vastgestelde verordening tot wijziging der alge- meene politieverordening. Aangenomen voor kennisgeving. b. Als voren d.d. 11 April j.l., houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot wijzigingder gemeente-begrooting voor 1889. Aangenomen voor kennisgeving. c. Als voren d.d. 18 April j.l., houdende verzoek om nader te worden ingelicht betrekkelijk het raadsbesluit tot heffing van schoolgeld. Hoewel zij betwijfelen, of dit de bedoeling van den Raad is, brengt huns inziens de redactie van het besluit mode, dat voor het bezoeken der avondschool f 1,20 boven het voor de dagschool gevorderde verschuldigd zal zijn. Er zouden dus kinderen kunnen zijn voor welke f 2,20 schoolgeld per maand zou moeten betaald worden. Een zoodanig bedrag komt hun zeer hoog voor, en de vraag is zelfs bij hun gerezen of een tot zoo hoog bedrag opgevoerd schoolgeld niet met de wet in strijd zou zijn. Art. 46 (laatste lid nieuw) toch der onderwijswet verbiedt dat het schoolgeld voor eenig kind meer bedrage dan hetgeen voor het onderwijs van dat kind kan geacht worden voor rekening der gemeente te blijven. Zij houden het er voorts voor hoewel dit niet duidelijk blijkt uit de in hun archief aanwezige stukken dat het bezoeken der avondschool niet verplicht is voor alle leerlingen, maar dat de leerlingen, welke die avondschool bezoeken een afzonderlijke klasse vormen, in welk geval de regeling be- antwoordt aan den eisch van het derde lid (nieuw) van art. 16. Van herhalingsonderwijs wordt gezwegendit eischt op- heldering in verband met art. 2 van het raadsbesluit van 28 Oct. 1880. De gedeeltelijke vrijstelling van de minvermogenden komt als laatste lid voor van art. 4, terwijl zoodanige bepaling in art. 3 niet voorkomt. Is het derhalve 's Raads bedoeling dat de minvermogenden f 0,25 betalen en bovendien nog f 0,60 voor de avondschool? Een minimum van f 0,25 zonder reductie voor minvermogenden is een in deze provincie ongemeen hoog cijfer. In het besluit tot heffing ontbreekt elke maatstaf naar welken bij het opmaken der kohieren zal moeten worden gehandeld, ook blijkt niet met zoovele woorden, dat aange- slagen zullen worden niet de leerlingen, maar hun onders, voogden of verzorgers. Zij verzoeken omtrent de boven behandelde punten te worden ingelicht en een staat over te leggen der vermoedelijke inkomsten en uitgaven van het onderwijs, alsmede een opgaaf van het aantal kinderen dat vermoedelijk alleen de dagschool en dat vermoedelijk zoo dag- als avondschool zal bezoeken, en eindelijk een opgaaf van het vermoedelijk getal onvermo- gende en minvermogende leerlingen. Aangehouden tot eene volgende zitting. d. Als voren 25 April jl. houdende goedkeuring van het raadsbesluit dd. 3 April jl. tot het verleenen eener gratificatie aan den onderwijzer Verbruggen. Aangenomen voor kennisgeving. e. Als voren dd. 18 April jl. houdende verzoek om het kohier van den hoofdelijken omslag te wijzigen, daar de aanslag van enkele personen niet juist is. Besloten hieraan te voldoen. 2o. Wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1889. 3o. Wordt ter goedkeuring aangeboden de rekening van het algemeen burgerlijk armbestuur over 1889. De voorzitter benoemt tot onderzoek daarvan in commissie de heeren P. Dieleman, L. de Feijter en R. van de Ree. 40. Wordt besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1890, tot een bedrag van f 20,80 voor begrafeniskosten van Cornelia Stouthamer. 5o. Rekwest van H. en A. J. Claessens te Axel om aan hen in koop af te staan een stukje grond op de markt ter grootte van 27j vierkanten meter. Besloten aan de ingezetenen bekend te maken dat bedoelde grond niet meer ter openbare dienst bestemd is en dat zij die daartegen bezwaren mochten hebben uiterlijk binnen 8 dagen ter secretarie schriftelijk kunnen inleveren en het verder in eene volgende zitting te behandelen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2