Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 2604. Woensdag 30 April 1890. 30e Jaargang. 225 M3. Grind AURUID.TD Binnenland. J ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTlBN: Van 1 tot 4 regels/ |,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letter worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit blad verwhljnt Dlnsdag- en Vrijdagavond bij den uitgevee P. J. VAN BE SANDE te Ter Neuzen. Wordt verzocbt vddr Dinsdag, 6 Mei a. s., de3 voortniddags 10 uren, prijs opgaaf voor het vervoer van ongeveer van de losplaats bij het Schuttershof naar den Molen- en Koedijk en voor een klein gedeelte naar Sluiskil, Driewegen en de begraafplaats alhier. Nadere iniichtingen daarointrent te bekomen bij den gemeeute—bouwmeester. Ter Neuzen, 28 April 1890. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. lr*olitieli Overzicht. Stanley beeft op het stadhuis te Antwerpen, waar hem eene gouden medaille werd overreikt, het volgende gesproken ,/Sinds ik het laatst ben hier geweest, had ik verscheiden zeudingen in Afrika te vervullen. Zij zijn gelukkig uitgevallen en het is thans een feit, dat stoombooten reeds de wateren der Congo-rivier doorklieven. Ik hoop dat het niet bij die eerste pogingen blijven zal en handel en nijverheid spoedig in Afrika mogen bloeien. 't Is dank aan de pogingen van Koning Leopold, dat dit doei bereikt is, en ik pleeg geene vluierij, als ik den Koning van Belgie de wijste en de verstandigste aller souvereinen noetn. Ik druk de hoop uit, dat de spoorweg in Congo, dit machtige wapen der beschaving, weldra moge voltrokken wor den. Midden-Afrika is geheel in onze handeu. Laten wij de onderneming varen, dan valt het terug in de barbaarschheid. Zetten wij het werk voort, dan is de zegepraal aan ons. Duitschlaud, Engeland, Portugal en Frankrijk hebben reeds be- zittingen. Waarom zou bet kleine, doch naarstige Belgie, daar ook geene uitwegen viuden Wat voor die groote landen van belang is, waarom zou dat ook ons belang niet zijn?" Spreker gee,ft ook eenige iniichtingen over zijne reizen, wat hem de derde maal in Afrika riep en hoe hij voor de vierde maal terug ging om Emin te bevrijden. Emin Pacha, zegt hij, is thans terug naar de bin- nenlanden vertrokkeu, om daar een nieuw groot werk te verriehten. Ten slotte bedankt hij het stadsbestuur en al de aanwezigeu voor de schitte- rende ontvaugst, hem bereid en voor het prachtige geschenk, hem aangeboden. Be Minister van justitie heeft per omzendbrief aan de gouverneurs der provincien de maatregelen voorgeschreven, die dienen genomen te worden, ten opzichte van vreemde landloopers. Ieder vreemde- ling, die in staat van landlooperij of bedelarij door de politie gevonden wordt, moet dadelijk aan de gen darmerie worden overgeleverd, en deze moet hem zonder anderen vorm van proces onmiddellijk over FEUILLETON. 1) Eindelijk, eindelijk was het mij gelukt. Ik zou bij Zijne Excellenlie toegelaten worden om in eigen persoon voor mijn belangen op te komen bij het dingen naar een vacante ontvangersbetrekking. Reeds lang had ik gesolliciteerd naar deze betrek- king; het verkrijgen daarvan was mijn levensdoel geworden. En toch had ik reeds verscheidene malen moeten ondervinden, dat anderen boven mij werden voorgetrokken, ofschoon mijne getuigschrif- ten uitmuntend waren en ik eerder in aanmerking behoorde te komen. In den vollen zin des woords was ik een ongeluksvogelHet bewustzijn daar van drukte mij neer en scheen mij geheel den moed te zulleu benemen. In mijn schooljaren was ik de zondenbok mijner medescholieren. Had de een of ander een dolle streek begaan, dan werd ik ter verantwoording geroepen. Op het beslissende oogenblik ontbraken mij echter steeds de rechte woorden om mijn onschuld te bewijzen, of liever door mijn verontwaardiging b'leven ze mij in de keel steken en in stille onderwerping droeg ik, ouschuldige, de over mij uitgesproken straf. Mijn geheele leven geleek eene aaneenschakeling van kleine ongelukken, en daaarom zag ik met angst het uur te gemoet, waarin misschien alweer zou de grenzen brengen. Krachtens een mandaat van uitdrijving, dat alsdan tegen hen wordt uitgevaardigc zullen zij, indien zij terugkomen, gerechtelijk vervolgd en gevangen gezet worden. Van alle kanten komen berichten over voorbe- reidingen voor de demonstratie op den 1 Mei. Zij, die haar organiseeren, willen het bewijs leveren, dat de werklieden van alle landen een- drachtig zijnde werkdag van acht uren is slechts een voorwendsel. Onder de werklieden zelven zullen slechts weinigen eerlijk gelooven, dat een gelijke werkdag voor alle vakken en beroepen, onder ieder kliraaat, wenschelijk of mogelijk is. De werklieden worden bij honderdduizenden opgeroepen om schrik aan te jagen. De Duitsche socialistische afgevaardigde Schippel heeft ronduit gezegd, dat de groote beteekenis der betooging is, dat op het machtwoord der werklieden der raderen van alle machines der wereld stilstaan. Indien eens alle werkgevers zich vereenigden om eenen dag geen loon te betaleu—welk een kreet van woede en verontwaardiging zou er opgaan De werklieden evenwel achten het hun recht, ten spijt van overeenkomst en wet, een dag weg te blijven en den volgenden dag weer op het werk te komen, alsof er niets was gebeurd. Het is dan ook zeer natuurlijk, dat de werkgevers zich vereenigen om van hunne zijde te toonen, dat zij niet krachteloos zijn dat de regeeringen maat regelen nemen om ledere rustverstoring snel en streng te onderdrukken. Ook Bismarck heeft zich over den 1 Mei uit- gelaten. De Berlijnsche correspondent der New York Herald heeft hem te Friedrichsruh bezocht en de gewezen rijkskanselier zeide, dat hij de Mei- betooging voor niet gevaarlijker hield dan een optocht van het leger des heils. Als hij minister was, zou hij haar laten begaan, opdat de onrust- makers niet zoudeu denken, dat de regeering bang voor hen was. Overigens zou de strijd tusschen kapitaal en arbeid nooit ophouden,tenzij de menschen engelen werdenmaar dan zou alle vooruitgang onmogelijk zijn, zooals de eilauden in de Stille Zuidzee bewezen, waar de menschen duizende jaren als vreedzame dieren hadden geleefd. Alle partijen moesteu zich vereenigen tegen het socialism us, want een socialistisch regeeringssysteem was een soort van slavernij en tuchthuis en beteekende de beerschappij van onverstandige pratersLassale zou heden waarschijnlijk een conservatief zijn. Verleden week werden weer 14 gezinnen op de Ponsonby-landgoedereu in Ierlaud uitgezet. Zij hadden in geen 5 jaren pacht betaald, sommige zelfs niet in 10 jaren. Toch werd hun aangeboden te blijven, indien zij slechts een jaar pacht betaal- den en binnen eene maand een overeenkomst aangingen, die hen met aflossende betaling, na verloop van een bepaalden termijn, huis en akker blijken, dat ik te vergeefs gehoopt had op een glimlachje van de godin Fortuua. In mijn bezorgdheid deelde ook Lena, een meisje dat mij sedert jaren beminde en wier liefde en toegenegenheid mij staande hielden, wanneer het verdriet mij dreigde te overmeesteren. De ontvan gersbetrekking zou ons gelukkig maken, de jaar- wedde was groot genoeg om een huishouden te onderhouden en daarom zouden wij trouwen, zoodra ik benoemd was. Zoo naderde de dag der audientie. Reeds drie nachten had ik niet rustig meer kunnen slapen. Als ik bij het aanbreken van den dag eindelijk van vermoeidheid in slaap viel, werd ik gekweld door booze droomen, waarin Zijne Excellence de hoofdrol speelde en mij met een honenden glimlach mededeelde, dat de betrekxing reeds weder vervuid was. Natuurlijkerwijs hield ik die booze droomen voor slechte voorteekens en daarom zou ik werkelijk thuis gebleven zijn als Lena dat niet had weten te voorkomen. llet was nog twee uren voor den tijd, dat ik bij Zijne Excellence zou worden toegelaten en ik zat reeds aangekleed in mijn kamer. Mijn witte das en dito vest glinsterden als versch gevallen sneeuw, ik kou mij slechts met moeite bewegen, zoo royaal was de waschvrouw met haar stijfsel geweest. De rok dien ik aanhad, was mij geleend door mijn hospes, een eerzaam schoenmaker. Bij zijn trouwen had de man het nieuwe kleedingstuk voor het in vollen eigendom zou verzekeren. Een paar gezinnen, waar een zieke in huis was, liet de agent voorloopig met rust. Slechts een persoon, een jong man, die alleen woonde, bood hardnekkig tegenstand aan de mannen der wet. De huisdeur werd opengehakt en de huurder, die zich woest verweerde, ten slotte geboeid en door de politie weggevoerd. Hij had in geen 7 jaren huur betaald, had al drie maai.den in de gevangenis gezeten voor het in bezit nemen van nog anderen grond dan de door hem gepachte, en had zich nog te verantwoorden op eene aanklacht van bedreiging. De Commissaris des Konings in Zeeland heeft bepaald, dat de aflevering van de nationale militie, voor de lichting van dit jaar, in te lijven man- schappen uit de gemeenten dezer provincie, zal ge- schieden voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, op de plaatsen, dagen en uren hierna vermeld Op Maandag 5 Mei te Middelburg op de boven- voorzaal van het raadhuis, des voormiddags te 10 uren, alien uit de verschillende gemeenten dezer provincie die zich voor de zeemilitie hebben asn- gemeld. Op Vrijdag 9 Mei te Goes op de Koopmansbeurs aan de Markt, des voormiddags te 9£ uren, die der gemeenten Boschkapelle, Graauw, Hengstdijk, Hontenissse, Osseuisse en Stoppeldijk. Op Maandag 12 Mei te Vlissingen in de beneden- zaal van het raadhuis: des voormiddags te 9J uren, na aankomst der stoomboot die te 8 uur 30 min. van Breskens zal afvaren, die der gemeenten, gelegen in het westelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen. des middags te 12 uren, na aankomst der stoom boot van Ter Neuzen, die der gemeenten gelegen in het Oostelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen uitgezonderd, de bovengenoemde gemeenten. Uit overweging, dat het noodzakelijk is, de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1884 en 1885 en de ingelijfden bij de zee militie der lichtingen van 1885 en van 1886, na het verstrijken van hunnen bij de wet be paalden diensttijd alsnog in dienst te houden, is bij koninklijk besluit van 21 dezer, op de voordracht der Ministers van oorlog, marine en binnenlandsche zaken, het volgende bepaald: ,/De afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichtingen van 1884 en 1885 en van de in gelijfden bij de zeemilitie der lichtingen van 1885 en van 1886 wordt geschorst, totdat zal zijn beslist omtreut de bij de Staten—Generaal ingediende voor dracht van wet, strekkende om hen tot langeren dienst te verplichten." eerst gedragen, doch verder had hij hem weinig gebruikt, vandaar de rok nog nieuw scheen. De hooge cilinderhoed was mij geleend door den schoon- zoon van den schoenmaker. Die man was lid van een vereeniging van oud-militairen en maakte daar om meermalen van den hoed gebruik, zoodat deze een rosse tint had aangenomen. Wei tienmaal had ik mijn witte glace handschoenen uit en aangetrokkeD om in mijn zenuwachtigheid toch iets te doen, maar eindelijk was het een half uur voor den tijd der audientie en maakte ik mij gereed om heen te gaan. Vergezeld van de beste weuschen van Lena en den schoenmaker, die op het laatste oogenblik mijn aanbevelingsbrieven in den geleenden jas stak, toog ik op weg. Het was in de maand Juli; de zon koesterde mij met den grootsten ijver, ik zocht daarom de schaduw en bijna tegen de huizen aangedrongen liep ik voort. Intusscben dacht ik na over de antwoorden op de vragen, die Zijne Excellenlie mij zou doen. Zoo in mijne gedachten verdiept hoorde ik plotseling een luiden gil en op datzelfde oogenblik viel een zwaar voorwerp op mijn geleenden cilin derhoed, drukte die over mijn oogen en ooren en bezeerde mijn hoofd. Een oogenblik stond ik als van den donder getroffen en hield mijn handen boven mijn hoofd, bevreesd, dat misschien het huis op mij zou neerstorten. Maar dat gebeurde niet, ik roelde alleen zand en stralen water op mij neerkomenik vatte dus moed en begon den Vrijdagavond schrijft men uit Beets Iledenmorgen is men begonnen in de veenderij te Tijntje schepen met turf te laden voor Holland bestemd. Van de werkstakers vernam men niets. Bij het laden der schepen waren rijksveldwachters en infanterie tegen woordig om de laders tegen aan- vallen der stakers te beschermen. Door de turfmakers te Beets is gisteravond eene vereeniging opgericht om eene weerstandskas te stichten ten behoeve van werkstakingen. De ver- veners willen van geene liggelden weten en sommigen hebben plan hun consent op andere namen te laten overschrijven. Te Beets is geen arbeider te vinden om schepen te laden. Alles is rustig, zoodat de militaire macht te Beetsterzwaag heden niet eens de venen inging. Y rijdagavond hield te Enschede de commissie van fabrikanten eeD vergadering met eenige afge- vaardigden van de werkstakers. De besprekingen leidden tot geen resultaat, daar de werkstakers eischteu dat alien weder in de fabriek der firma Ter Kuile Morsman zouden worden toegelaten. De commissie van fabrikanten verklaarde echter, dat aan dien eisch onmogelijk kon worden voldoen, daar eenige der belhamels onvoorwaardelijk uit de fabriek zullen worden geweerd. De afvaardigden zullen hiervan in een te beleggen vergadering der werkstakers kennis geven en daarna aan de commissie van fabrikanten het besluit der vergadering mede- deelen. De laatste avonden was het weer rustiger in de stad. Men schrijft uit Opsterland In de werkstaking in onze venen is nog geene verandering gekomen. De stakers houden hunne eischen vol, terwijl zij zich heel kalm houden. Te Beesterzwaag vergaderden de verveners, die het loon der turfmakers met 5 cts. dat der trekkers met 10 cts. verhoogden, doch niet wenschten te treden in het betalen der leggelden, zooals de werkstakers eischen. De minderheid der verveners zal zich echter niet bij de besluiten der meerderheid neerleggen. Sommige verveners willen hoegenaamd geene verhooging toestaan. Uit Dedemsvaart schrijft men De werkstaking in de venen van de Krim, welke verwacht werd°, is uitgebleven. Op het gerucht dat er een groote optocht naar de alhier wonende veeneigenaren zou gehouden worden, is deze week een detachement huzaren, groot 28 man, onder bevel van den eersten Untenant De Bruin ontboden, dat voorloopig nog eenige dagen blijven zal. Er wordt rustig door- gewerkt. Gisterenmiddag seinde men uit Beetsterzwaag Op het appel te Beets waren ongeveer 1200 werk stakers bijeen. Besloten is de vroeger gestelde eischen te handhaven. Voor de bazen die nog cilinderhoed boven mijn ooren te trekken. Ik had wel in schreien kunnen uitbarsten hoe mijn geleende hoed verfonfaaid was en bemerkte dat mijn jas, vest en das vuil en nat geworden waren. De oorzaak van al die rampen lag aan mijn voetenhet was een bloeiende cactusplant met de scherven van een prachtigen porceleinen bloempot. Vol weemoed dacht ik over mijn toestand na, toen ik boven mij iemand hoorde zeggen#Ach God, mijn mooie bloempot Dat was zelfs voor mijn lammerengeduld te veel. V erontwaardigd sloeg ik de oogen op en zag een bekoorlijk meisje, dat over het hekwerk van het balkon gebogen stond. Uw bloempot is hier slechts bijzaak, juffrouw, nep ik boos. Kijk eens in welken toestand ik door uw onvoorzichtigheid gekomen ben! Och God, de bloempot is toch niet Is mij op het hoofd gevallen, vulde ik aan. n Mijn hoed is bedorven en ik ben gekwetst. Met een angstkreet verdween de jonge dame van let balkon. Daar sloeg het juist half een. Met schrik bedacht ik, dat door dit nieuwe vreeselijke ongeluk mijne audientie in gevaar kwam. Ik lad geen andere passende kleeding en al had ik die gehad, dan zou mij toch de tijd ontbroken hebben om naar huis te Snellen, van kleeding te verwisselen en nog op tijd bij Zijne Excellence te zijn. In verwarring nam ik de cactusplant en de scherven op en giDg het huis binnen. Terwijl ik TER NZIENSCMrc COHRAH'T

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1