let IMII1CHT TIMMERWERK, lour-, Buig- en Vergadering PAARDEN-STAMBDEK. KEURING Toerman, BijlDipeMer en KoeMer. P. I). ST0FFELS. SM1DSBLAASBALGEN AFGEWERKTE WAGENASSEN 2 Matsslaarsknechts, Landbouwberichten. Gemengde berichten. Advertentien. Heeren Landbouwers! Telegrafische berichten. „PRINS VAN ORANJE Terstond benoodigd lukkig ia dit niet het geval geweest. Het doel van Prof. Snellen's komst was H. M. de Koningin te spreken over de oprichting van het gesticht voor minvermogende ooglijders. Het gevolg van dit gesprek is geweest, dat H. M. zich bij de opening van de Fancy Fair heeft doen vertegen- woordigen door een hofdame, die aldaar belang- rijke inkoopen heeft gedaan. Maandag is men vanwege het bestuur der waterkeering van het calamiteuse waterschap Brui- nisse begonnen een onderzoek in te stellen naar de gesteldheid van den sterk aangevallen onderzeeschen oever van den Stoofpolder langs het Zijpe. Aan- vankelijk wordt het gedeelte onderzocht, waarvan bij buitengewone peilingen gebleken is dat eene steenbestorting reeds dit jaar boogst noodzakelijk isvervolgens moet het onderzoek langs gemelden oever op verschillende plaatsen worden voortgezet. In den regel trekken omstreeks Paschen jaar- lijks tal van arbeiders uit Beerta naar de venen van Stadskanaal. Het landbouwwerk is dan ge- deeltelijk afgeloopen en de veenderij in vollen gang. Zij zijn evenwel wegens de werkstaking genoodzaakt geworden naar huis terug te keeren. Deze werk- lieden, die in de venen in den regel zeer zuinig en spaarzaam leven om een sommetje naar huis te brengen, zijn tevreden met het oude dagloon en verfoeien de werkstaking. TER NEUZEN, 35 April 1890. A. s. Maandag avond geeft de Velocipede- club alhier eene soiree aan hare buitengewone leden en eenige genoodigden. Het programme rijk in afwisselingbelooft een genoeglijken avond. Wij hopen dat de leden succes zullen hebben. In de op Dinsdag 29 April a. s., des voormid- dags te 10 uur, te houden vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Aanbieding verslag toestand gemeente 1889; benoemen leden commissie grindweg; af- en overschrijvingen op dienst 1889 verzoek ontslag commissaris brandweer benoeming idem verslag nieuwjaars-commissie aankoopen grond vergrooten begraafplaatsmededeelingen en ingekomeu stukkeu. In de laatste dagen komt alhier veel visch ter markt. Geen dag gaat voorbij zonder dat den ingezetenen bij bekkenslag is medegedeeld dat versche schol en bot om zoo en zoo laat aan de vischmarkt is. Voor ons is dit zeker een zeldzaamheid, maar nog meer voor de visschers. Deze verklaren nog zelden zooveel en zoo gemakkelijk visch gevangen te hebben. Jammer dat de bot slecht van kwali- teit is. De schol daarentegen is zeer goed. Bij gelegenheid der officieele inhuldiging te St. Nicolaas van Z. D. H. Mgr. A. Stillemans, bisschop van Gent, op Zondag 4 Mei a. s., zal een speciale trein uit St. Nicolaas naar Ter Neuzen vertrekken om 10,30 'savonds. Hierdoor zullen velen in de gelegenheid zijn de feesten bij te wouen, de verlichting en het vuurwerk te zien. Op gisteren had alhier, door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen, in het openbaar, bij enkele inschrijving, de aanbesteding plaats van de gewone jaarlijksche onderhouds- en vernieuwingswerken aan de zeewering en oeververdediging van den polder, waarvoor de de begrooting beloopt f 18,053,16^. Daarvoor waren 8 biljetten ingeleverd, als van de heeren C. Bolier Cz., te Bruinisse, voor f 20,284A. van Popering, aldaar, voor 19,725; J. Tollenaar, te Ter Neuzen, voor f 19,490; M. van den Hoek, aldaar, voor f 19,378 H. Klaasseu, te Zaamslag, voor f 19,299 A. Tholens, te Ter Neuzen, voor f 18,770 J. Jansen, aldaar, voor 18,495 en A. van der Beek, te Zaamslag, voor f 18,362. Aan den laagsten inschrijveris het werk, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, gegund. Bij het dezer dagen gehouden examen voor roeier der dranken zijn o. a. gelaagd de kommiezen der 4e klasse H. Eijke en R. Wiersum, beiden te Hulst, en C. J. de Bruijne te Rapenburg. Aan onderstaande gemeenten in Zeeuwsch Vlaanderen is voor eene behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs, boven de vergoeding van 30 pOt., een subsidie verleend, te wetenClinge, van f 3400 St. Jansteen, van f 800 Stoppeldijk, van 400 Zuiddorpe, van f480Ede, van 30 0 Retranchement, van f 550. Zandberg, 23 April. Door den bijna tachtig- jarigen visscher en jager J. F. Thieleman alhier, werd dezer dagen in de Wester-Schelde een zeld- zaam soort visch gevangen. "Volgens hiervan be- staande afbeeldingen behoort het dier tot het ras der Zeesalamanders. Het zal voor liefhebbers a. s. Maandag op de markt te Hulst, tegen eene kleine vergoeding aan den eigenaar, ter bezichtiging wor den gesteld. Biervliet. Eenige landbouwers hebben het daggeld hunner arbeiders en arbeidsters met een dubbeltje verhoogd, en voor zooverre uit vrije beweging als zij ook niet vreesdeu door meerdere vraag naar werkkrachten, werkvolk te zullen gaan verliezen. Het schandelijk lage dagloon van 50 cent voor vrouwen en 60 aan mannen is nu gelukkig uit. Het had alien schijn alsof wat de boer te veel aan pacht betaalde door den arbeider moest opgebracht worden. Waterlandkerkje. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen, de heer H. R. Offerhaus, candidaat te Ulrum. Men schrijft ons uit IJzendijke Edisson heeft gezegd,/Over 25 jaren zal de wereld een oor zijn," ik geloof dat IJzendijke begint om die voorspelling waarheid te maken. Immers wat in eene geheime raadsvergadering gedacht, gevoeld en gesproken is, staat na eenige dagen in de Middelburgsche courant. Ik heb dat stukje gelezen en verwonder mij alleen maar daarover dat de secretaris geene rekening heeft ingezonden van de steenkolen, die hij betaald heeft voordat hij tot de jaren des onderscheids was gekomen. In de openbare vergadering werd een voorstel van den heer Vermast om de kermis een dag te met 4 tegen 7 stemmen verworpen. heer Antheunis, de vorige keer afwezig, trok verscheiden aanzienlijke bruidsgeschenken gezonden, waaronder een prachtig kistje, om haar brieven in te bewaren. Zoo dikwijls de Koning naar de revue in Silezie ging, bezocht hij geregeldden in zijn betrekking van super-intendant zich hoogst gelukkig gevoelenden voormaligen predikant, voor wien hij een hartelijke genegenheid koesterde. De oude Pfund had er altijd schik van, dat hij tot de bevordering van zijn heer neef het meest had bijgedragen. Zijne verschijning was sti een waar feest voor het geheele gezin van den super-intendant. Cicero en ik, zeide hij dan met zeker zelf- gevoel, hebben onzen plicht gedaan, niet waar, beste heer neef? Daarom leven Cicero en de koetsier Pfundriep dan de super-intendant. En de geheele familie stiet met voile glazen aan. EIN I> E. De hevig te velde tegen het besluit om geen politie-uur te bepalen voor HH. societeithouders maar tot nog toe zonder succes. In de volgende vergadering wordt de politieverordening voor goed vaslgesteld. 's Gravenhage. 25 April. Tweede Kamer. De heer Van de Velde werd als lid der Kamer toe- gelaten. Bij het hoofdstuk Kolonien werd het Surinaamsche conflict behandeld. De heer E. Cremers achtte het gezag en de vrijheid in Suriname aangerand door de handeliugen van den Gouverneur. De heer Smidt keurde ook de handelingen van den Gouver neur af, maar tevens de stelselmatige bestrijdiog van het bestuur door de koloniale staten. De heeren Schimmelpenninck van der Oye en Bijlandt verdedigden den Gouverneur. De heer Veegens vroeg naar den stand der kwestie over de grensscheiding van Suriname. Aan den heer Heldt werd verlof gegeven de Regeering te interpelleeren over het optreden der justitie te Hoogeveen op 14 April. Donderdag begint het sectie-onderzoek over de kieswetswijziging. Met 38 tegen 37 stemmen werd besloten de iuterpellatie-Guyot over de surseance der Kouink- lijke fabriek van stoomwerktuigen aan de orde te stellen. Niddelburg, 25 April. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het vernieuwen van het onder- en bovendek van twee bruggen over de Rijkswaterleiding beoosten hetkanaal van Ter Neuzen met bijbehoorende werkzaamheden. Hiervoor hadden ingeschreven de heeren G. J. Balkensteijn voor 1258 en A. Tholens voor f 1096. Beide inschrijvers wonen te Ter Neuzen. RECHTSZAKEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Middel- burg zal op Dinsdag 6 Mei a. s. de zaak behandeld worden contra W. v. d. V. te Zaamslag, verdacht van diefstal van paardenhaar. Hiervoor zijn 5 getuigen opgeroepen. Ter Neuzen. Ook in onze omstreken staat het winterkoorn redelijk goed te velde, op sommige plaatsen zelfs bijzonderdoor het gunstige weder der laatste dagen begint het zich al krachtig te ontwikkelen. Het gras schiet thans vlug en welig op, en het is dien ten gevolge, dat er reeds hier en daar runderen in de weide zijn gedreven. Zondagavond heeft de stoker M. K. te Bergen op Zoom in een twist, in de herberg van O. aan de haven, den arbeider L. een stuk van het oor afgebeten en ingeslikt. De politie heeft zich die gulzigheid aangetrokken, en tegen K., die reeds vroeger wegens mishandeling tot gevangenisstraf werd veroordeeld, proces-verbaal opgemaakt. Een merkwaardige spookgeschiedenis wordt uit Riehl, een buitenwijk van Keulen, bericht. Het was avond en als gewoonlijk tamelijk donker want de voorstad is maar zeer karig met gaslicht bedeeld, en de enkele lantaarns verspreiden juist licht genoeg dat men kon zien hoe donker het was. Plotseling verbrak een gil, die door eene vrouw scheen geslaakt te zijn, de stilte van den avond een vrouw had iets in de boomen hooren ritselen en kraken, en toen zij opkeek zag zij een groot wit ding tusschen de bladerlooze takken fladderen. „Een spook stamelde zij in ontzetting, en zoo snel haar sidderende beenen haar konden dragen snelde zij weg om de wonderlijke ontdekking bekend te maken. Men lachte haar wel uit, maar ging toch mee, want de vrouw beweerde stijf en strak met eigtn oogen het spook, den geest, de verschijning of wat het zijn mocht, gezien te hebben. In korten tijd stonden er een massa menscheu om den boom, waarin het spookte, daar was het niet pluis want een wit ding danste tusschen de takken. Men schudde het hoofd, trachtte te gissen wat het was, en hoe meer het geheimzinnige ding flad- derde, hoe eerbiediger de afstand tusschen de toe- schouwers en den boom werd. //Als ik over de haag kon komen," zeide een dappere, wen als de wacht- hond maar niet losliep, zou ik wel in den boom klimmeD en het spook te lijf gaan." //Pas op" klonk het waarschuwend, //het is misschien de geest van den ridder, die voor zeshonderd jaar in den Richterburcht huisde." Het groote witte ding danste opnieuw door de takken en veel heftiger dan eerst. Soms werd het heel smal en dan weer breed, en toen men een steen door de takken wierp, vloog het spook boven in den top. „Wij zullen het spook beenen laten maken," zeide een koetsier van de tram. Toen het klappen met de zweep niet hielp, sloeg hij in de takken, en nu gebeurde er iets wonderlijks: het spook sprong op een anderen boom over. Bij den sprong meende men echter behalve het witte ook een soort lichaam gezien te hebben. Een oppasser van den dierentuin was er nu achter. //Ah," zeide hij, //ik geloof het spook te kennen. Wij hebben van avond een nieuwe bezending apen gekregenbij het uitladen is ons een van de grootste ontsnapt. Hij zal hierheen gevlucht zijn en een van de tafellakens, die naast den tuin te drogen hingen, meegenomen hebben." Zoo was het inderdaad een aap had zonder het te weten voor spook gespeeld. De voorvallen te Wagstadt (in het district Troppau) zijn hoogst ernstig. Tien huizen zijn geplunderd en aan drie rijke Israelitische huisge- zinnen is alles ontnomen de werkstakers braakten de hefstigste verwenschingen tegen de joden uit. In de stad heerscht de grootste angst, Zondagmorgen, gedurende den dienst, trad een groote beer een kerk binnen te Barnes in En- geland. Het beest was ontsnapt uit een stal van een nabijgelegen herberg, waarin zijn baas een ker- misreiziger, overmacht had. Vrouwen verschrikten, kinderen begonnen te schreeuwen en er was een algemeen gedrang naar de deur. Bruin daarentegen die een dikken ketting om zijn hals droeg, die zijn bewegingen ietwat belemmerde, nam de zaken zeer bedaard op, wandelde naar de koorbanken, ging daar liggen en keek de dingen aan met een lod- deroog. De predikant was juist in het midden van zijn preek over den tekstffWeest niet be- vreesd," toen het dier zijn verschijning maakte en zag eensklaps zijn preekstoel door een menigte dames bestormddieniettegenstaande de preek, toch wel bevreesd en niet weinig ook, daar hulp toevlucht kwamen zoeken. De preek werd en tot het verkoopen van sterken drank in het klein, moet voor of uiterlijk op WOENSDAG 30 APRIL worden betaald. en veiligen Ter Neuzen. HANDBOOGSCHUTTERIJ TER NEUZEN. op Zondagavond 7 ure, in het Schuttershof. Het BESTUUR van de Afd. Zeeland der Ver- eeniging „IIet Nedeil. Paarden-Stamboek" maakt door deze bekend, dat eene tot opname van Paarden in haar Stamboek zal plaats hebben als volgt: Maandag 28 April, nam. 2,00 uur te St. Maartens- dijk bij den heer C. Gaakeer. Dinsdag 29 April, voorm. 8,00 uur te Middelburg in de Manege. Dinsdag 29 April, nam. 3 uur te Oostburg bij den heer M. Luteijn Mazure. Woensdag 30 April, voorm. 11 uur te Hulst aan de //Wapens van Zeeland". Donderdag 1 Mei, voorm. ten 9,00 uur te Goes aan de //Prins van Oranje". Donderdag 1 Mei nam. 3,30 uur te Cortgene op de Hofstede //Koornschoof". Vrijdag 2 Mei, voorm. 10,00 uur te Zierikzee aan het //Huis van Nassau". Op deze keuring kunnen alle fokdieren aange- boden worden ook al werden ze vooraf niet aan- gegeven, en al zijn ze het eigendom van niet-ledeii op voorwaarde iu het laatste geval de eigenaar zich als lid aannieldt. Namens het Bestuur, I. G. J. van den BOSCH. Wilhelminadorp, April 1890. dus afgebroken en uit zijn hoogen preekstoel begon de herder met de leden van zijn kudde, die beneden waren, te overleggen wat hun te doen stond. Gelukkig kwam de berenleider zijn beestje spoedig halen en kon de gemeente zich geluk wenschen met den afloop van het avontuur. Op Zondag 27 April hopen onze geliefde ouders FRANCISCUS DELLAERT en EUPHEMIA TACK hunne 35jarige Eclitvereeniging te herdenken Hunne dankbare kinderen. Westdorpe, 22 April 1890. Heden, Zaterdag, viert mijn geachte vader JAN VAN AALST, echtgenoot van N. de Beer, zijn 61,te" jaardag. Zijn dankbare zoon, De ondergeteekende maakt bekend, dat hij zich alhier gevestigd heeft als Belovende eene flinke, nette bediening, beveelt hij zich bij het geacht publiek ten zeerste aan. Ter Neuzen. (Vlooswijkstraat.) F. DEKKER Az. Ondergeteekende houdt zich beleefd in ieders gunst aanbevolen voor het maken van degelijk met bijlevering van alle materialen. Tevens belast hij zich met het maken van Teekeiiingen en Bestekken. Door billijke bediening zal hij zich het vertrouwen der clienteele waardig trachten te maken. Aanbevelend, Ter Neuzen. E 156. Mr. Timmerman. Deze week nog een partij CIIILI-SALPETER met 15 a 16 stikstof aan de vereeniging te Axel geleverd hebbeude, ben ik in staat nog wat van diezelfde partij, nog disponibel, voordeelig te verkoopen, aan contant. Ook nog in voorraad een partij NIT RAT-GUANO, bizonder geschikt voor Suikerbeeten zaaiers, eveneens aan lagen prijs. A. DIELEMAN, Axel (Sussing). Binnen eenige dagen wordt verwacht: EENE SORTEERING J. FREDERIKSEN. Ondergeteekende betuigt langs dezen weg hartelijk (lank aan alien, die zoo bereidwillig hulp hebben verleend bij het ongeval, op 11. Maandag te Ter Neuzen aan een paard van hem overkomen. Hoek, 24 April 1890. F. HAAK. Zij die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den onderge teekende, gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen ten zijnen huize voor of op 1 Mei 1890. Axel (Magrette), 22 April 1890. G. VERBRUGGE. volgens de nieuwste vinding. ALSMEDE in alle afmetingen en tevens in verschillende lengten, door J. AGELINK VAN RENTERGEM, in Staafijzer te Middelburg. bij A. SORBER, Mr. Metselaar, te Axel.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2