Gemengde berichten. de 1500 en 2000 man. Ongeregeldheden vallen niet voor, de stakers houden zich kalm, doch geven niets toe van hun eischen. Socialistische sprekers sporen tot volliouden aan, onthouding van sterken drank en vastberaden, kalm optredeu. A lies in de venen staat stil, de schepen kunnen niet geladen worden. Ook de losse werkers zijn homogeen met trekkers en turfmakers. Zij eischen van de verveners een 12urigen arbeidsdag (van 6 tot 6,) een loon van f 1,25 en per uur overwerk 10 cents. Van socialistische zijde wordt hulp verstrekt aan behoeftige werkstakers. Groote kisten met brood zijn aangekomen. Tegen Maandag was een groote bijeenkomst bepaald der trekkers, die plan hadden weder »een week te gaan liggen" als de bazen dan niet mochten toegeveu. Ter kennis van belanghebbenden wordt ge bracht, dat ten behoeve van uit te voeren werken aan de bekleediug der kanaalboorden, het peil op het kanaal van Sluis naar Brugge, gedurende acht dageu, van 16 tot 24 Juni a. s. met 0,50 M. zal worden verlaagd. Uit Goes schrijft men ons, dat in de Zon- dagmorgen bij de Ned. Herv. gemeente gehouden godsdienstoefening, waarin de heer P. Huet voor een buitengewoon talrijk gehoor als prediker optrad, de waarheid gebleken is van het bericht dat ge- noemde heer het spiritisms is afgevallen. Hij deed daarvan mededeeling en was zoo aangedaan dat hij vaak midden in zijne rede bleef steken. Door tal van vrienden waren hem bewijzen van inge- nomenheid met zijn besluit gezonden. Het spiritisme, dat in Goes toch reeds zeer aaD het afnemen was, zal nu wel spoedig tot de ge- schiedenis behooren. M. Ct. TER NEUZEN, 22 April 1890. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het onderhouden van en het doen van herstellingen aan de gebouwen en andere gemeente eigendommen gedurende 1890. Hiervoor hadden ingeschreven de volgende heeren alien uit Ter Neuzen, voor het achter hun naam vermelde bedrag G. J. Balkensteijn, voor 1970; G. van der Peijl, voor 1913,22; J. Kolijn, voor f 1895 J. van de Velde, voor f 1600 en P. A. Mielen, voor f 1490. De toewijzing is voor alsnog aangehouden. Door vijf leden der velocipede-club alhier werd 11. Zondag gereden om het kapitein-schap der vereeniging. De weg hiervoor gekozen was door den reger. niet al te gunstig. Men reed van de Sassche poort tot „de Knol", heen en weer een afstand van pi. m. 5750 M.alzoo ongeveer een groot uur gaans. De uitslag was als volgt De heeren J. R. H. de Smidt 17 rain., K. A. Heijblom 19 min., J. C. Heijblom 20J m., P. A. Susijn 28£ min. en A. C. van Altena 30 rain. De heer Joh. de Smidt had dus den weg in den kortsten tijd afgelegd. Als men bedenkt dat weer en wind (dit laatste vooral voor een hoog rijwiel) niet gunstig waren, moet men verklaren dat er „sterk" gereden is. Niettegenstaande de vereeniging dit „en famille" had willen behandelen, als zijnde van huishoudelijken aard, was veel publiek aanwezig. De politie komt een woord van lof toe, voor het met beleid bewaren van de orde. Eergisteren beeindigden de leden der scherp- schutters-vereeniging »Voor Vaderland en Koning" alhier de wiuter-sehietoefeningen door een wedstrijd met Plobert-geweer. Bij dezen wedstrijd werden de prijzen als volgt behaald 1° prijs door schutter Zandstra met 53 punten, 2e pr. door 2* luiteuant Van Rompu met 50 p., 3" pr. door schutter Stoops met 48 p., 4e pr. door korp.—honrtibl. De Smidt met 46 p., 5e prijs door sergeant Van Gelderen met 45 p. en 6e prijs door schutter P. Rhmens met 44 p. Ook de laatste maandelijksche winterbaan werd eergisteren afgeschoten. Hierbij vielen de prijzen als volgt ten deel le pr. aan bestuurslid J. Riemens met 33 p., 2e pr. aan serg.-maj.-instructeur De Cooker met 31 p, 3* pr. aan buit" lid A. Tholens met 30 p. en 4e pr. aan buitn lid A. Visser met 29 p., terwijl de rozenprijs ten deel viel aan serg.-maj.- instructeur De Cooker met 5 rozeu in 51 p. De le wedstrijd was met 5 schoten, evenals de rozenprijs, en de 2e wedstrijd in 3 schoten. Ik kan niet, sire, stotterde Emilie; ik kan niet trouwen, zelfs indien uwe majesteit het beveelt. Dat wil ik toch eens zien Ik wet, dat ge niet neen zult zeggen, als ge weet welk een jongeling ik u beb toegedacht. Al ware hij nog zoo schoon en rijk, ik kan hem niet huwen. Uwe majesteit zal mij immers niet ongelukkig willen maken? Bemint ge reeds een ander? Emilie kon niet antwoorden. Misschien bemint ge reeds den zoon van den heer Dietrich Uwe majesteit schijnt alwetendriep het meisje ten hoogste verbaasd. Alwetend is alleen de goede God. Maar het toeval heeft mij in uw geheim ingewijd. Ziedaar den verrader Dit zeggende, gaf hij haar den gevonden brief, dien zij hoog blozend snel in haar boezem verborg. Ge schijnt dus toch van het huwelijk niet zoo Gisteren zijn de zomer-oefeningen aangevangen en werden door buitn lid Maas als hoogste aantal behaald 54 p. in 5 schoten op 100 M. afstand. Deze zomer-oefeningen hebben nu verder plaats op 150 M. afstand en wel a. s. Woensdag en Zaterdag in deze week en vervolgens des Maandags en Zaterdags van elke week, aanvangende te 4 ure namiddag. Gisteren middag was het drukste en nauwste gedeelte van onze hoofdstraat de Noordstraat gedurende een uur versperd. Een paard van den landbouwer F. Haak te Hoek werd plotseling door een geraaktheid, beroerte, of „peeziekte," wat het ook wezen mocht, getroffen en viel midden op straat voor de ruiten van een groot winkelraam. Alle pogingen om het ongelukkige beest op te helpen mislukten zoo goed als die het zelve deed. Een der omstanders meende niet beter in dit geval te kunnen doen, dan het beest bloed te laten", wat ook geschiedde. Nadat een veearts zijn raad gegeven had werd het dier door drie zijner natuurgenooten naar een uaburigen stal ge- sleept, waar het zoo zeer opknapte, dat het heden bijna hersteld is. Bij Koninklijk besluit van den 14 April jl., is aan den eervol ontslagen brie veil gaarder te Hoek, M. van Doeselaar, een pensioen verleend van f 200. Bij de akte-examens voor onderwijzer te Middelburg gehouden, zijn o. a. nog geslaagd Mej. L. M. Wage van Hulst en de heer J. C. Boon van Zaamslag. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen ingekomen om aldaar te lossen of te laden Januari. Februari. Maart. 48 37 51 136 24 s., 12 k., 4r.ij., 4 m., 2 m., 1 ij., 1 1. 14 s., 11 r.ij., 8k.,2m., 1 p., 1 1. 20 r.ij., 14 s., 6 m., 5 k., 3 h., 2 ml., 1 w. 106576 79029 114598 300203 Uitgevaren zijn in Januari 38, Februari 35 en Maart 42 zeeschepen. afkeerig te zijn, sprak de Koning glimlachend. Als ge mij een goed woord geeft, zal 'k mijn best doen, dat ge den jongeling, dien ge bemint, tot man krijgt. Uw vader is braaf en rechtschapen en gij schijnt een goed kind te zijn. Yindt ge goed, dat ik eens met den heer Dietrich ga spreken Misschien helpt het iets. O, uwe majesteitwas alles wat het bevende meisje kon uitbrengen. Zij vatte des Koning hand en drukte er, vdordat hij het verhinderen kon, haar zachte, rooskleurige lippen op. Frederik gaf zijn koetsier bevel, om dadelijk in te spannen, en nam van zijn gastheer hartelijk afscheid. De goede predikant had zich wel voorgenomen, met den Koning over de verbetering van zijn toestand te spreken, maar de woordeh bestierven hem op de lippen. (Slot volgt.) Koewacht. Naar men verneemt zal binnenkort door deze gemeente in vereeniging met de gemeente St. Jansteen besloten worden of definitief wordt voortgegaan met het plan tot het bekeien van den weg die de hoofdkommen dezer gemeenten verbindt. lot daarstelling van den weg zal alsdan, zooals men weet, finantieele ondersteuning worden gevraagd bij Rijk en Provincie. Van de wenschelijkheid dezer wegsverbetering zal wel elkeen overtuigd zijn, die hier, vooral in den winter, eens of raeermalen is gepasseerd. Hontenisse. Den 6dM, 7den en 13deB dezer had in een der localen van de school in de Molenstraat de jaarlijksche tentoonstelling plaats van de ver eeniging „de Teekenschool." De teekeningen, door de leerlingen in 1889/90 vervaardigd, waren alien in sierlijke orde opgehangen. De vorderingen, in vergelijking met die van vorige jaren, mogen belangrijk genoemd worden, en van meer dan eene teekening kon men zich bijna niet voorstellen, dat zij het werk was van een 10 a 12 jarigen leerling. Alles droeg dan ook de algemeene goedkeuring weg, en het bestuur, maar voorname- lijk de onderwijzer, mochten daarvan de betuiging vernemen. Tot ons genoegen zagen wij dat er thans ook werk gemaakt wordt van rechtliji.ig teekenen, iets wat vooral voor de leerlingen, zonen van ambachtslui, zeer is aan te bevelen. Van het tafeltje met bloemen, in het midden der zaal geplaatst, was in den loop der vorige week door een paar leerlingen eene teekening ge maakt. Ook deze waren zeer fraai afgewerkt. De vereeniging ga op het ingeslagen pad voort; de onderwijzer blijve zijne beste krachten aanwenden, de leerlingen blijven getrouw de lessen bijwoneu en met dezelfde netheid en zindelijkheid hun werk verrichten, blijven er eene eer in stellen tot ffde Teekenschool" te behooren en luisteren niet naar hen, die hun ontraden de lessen te blijven volgen, want eerst op lateren leeftijd zal het ge- leerde te pas komen, dan zal in de toekomst blijken, dat //de Teekenschool" voor deze gemeente onmisbaar is, en dat zij rijke vruchten afwerpt. IJzendijke, 21 April. De burgemeester dezer gemeente heeft bij den officier van justitie eene aanklacht ingediend tegen den gemeente-secretaris, op grond dat hij onrechtmatig kolen der gemeente gebruikt heeft ter verwarming der secretarie. De secretaris meende in zijn recht te zijn omdat de secretarie een publiek lokaal is, dat tevens dienst doet als wachtkamer voor den gerneentebode, veld- wachter en publiek. In de aanbestedingsvoorwaarden wordt even wel enkel gewag gemaakt van raadzaal en gemeentescholen. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-rechrlmnk te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 April de volgende vonnissen uitgesproken C. A. S., oud 26 j., voerman te Ter Neuzen, is wegens beleediging en mishandeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. L. M., oud 23 j., klompenmaker te Clinge, is wegens beleediging veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. M. V., oud 34 j., vrouw van A. B., te Overslag, is wegens beleediging veroord. tot f 5 boete of 5 dagen hecht. K A N TO AGE RECIIT TE IIULST. Wegens overtreding der arbeidswet, door een jongen, die den leeftijd van 16 jaren nog niet had bereikt, des avonds na 7 uren te laten werken, is door de politie te Dordrecht tegen een smidsbaas proces—verbaal opgemaakt. In den ochtend van den 17 dezer heeft het Engelsche stoomschip Northcote de vischsloep Osten- de no 72, in de Noordzee in den grond gevaren en zijn al de opvarenden verdronken. De sloepen van het stoomschip, die spoedig uitgezet werden, hebben niemand kunnen redden. Te Arnhem is op het terrein van het buitengoed Hulkenstein, dat lang onbewoond was en nu wordt gesloopt, opgegraven het lijk van een twee jaren geleden vermisten politieagent. Men heeft destijds wel nabij den Riju om hulp hooreu roepen doch toen gedacht dat de man verdronken was. De uniform is nog goed herkenbaar. Door verscheidene Nederlaudsche landbouw- maatschappijen, vereenigingen en particulieren, die de bevordering der paardenfokkerij voorstaan, is besloten eene prijsvraag uit te schrijven voor eene beredeneerende populaire handleiding voor paarden fokkerij ten dienste van den Nederlandschen land- bouw. Er worden uitgeloofd drie prijzen, tot een gezamelijk bedrag van 600. Het program ma is te bekomen bij de heeren J. E. Scholten, te Groningen, en Mr. Menno O. Gratama, te Hoogeveen. Een slachtoffer der schoonmaakwoede Iemand, die Donderdag als getuige bij een trouwplechtigheid zou optreden in de Jan van der Heijdenstraat te Amsterdam, en bij de buren beneden zou doorgaan, werd ontvangen met het vooral in den schoonmaaktijd gebruikelijke gezegde, „u moet maar niet naar den rommel kijken." Of hij dit verzoek misschien opvolgde door zijn oogen dicht te knijpeu, weten wij niet, maar wel dat hij bij het opgaan van een trap terecht kwam in een groote kuip met zeepsop Niet alleen dat de plechtigheid hierdoor twee uur vertraagd werd, maar de moeder der bruid rnaakte zich over het geval zoo van streek, dat men geneeskundige hulp moest ontbieden. Naar matige becijferiug worden tegenwoordig alleen van het eiland Tessel wekelijks ruim 4000 kievitseieren uitgevoera. De verzendig duurt onge veer 5 weken, zoodat men het getal der uitgevoerde eieren veilig op ruim 20,000 kan stellen. Dit artikel brengt jaarlijks nog ongeveer 3000 op. Sedert het midden der vorige week is een bediende bij een zeer geacht bankiershuis te's Gra- venhage niet meer ten kantore verschenen. Daar hij en zijn gezin niet meer in hun woning ver- blijven, vermoedt men, dat hij de stad heeft verla- ten. Ten kantore, waar hij werkzaam was, is niet gebleken van eenige malversatie. Volgens gerucht moeten hem toevertrouwde waarden door eene elders woonachtige dame, die thans overleden is, verdwe- nen zijn, en is de justitie reeds in de zaak gemoeid en heeft zij een ouderzoek aangevangen. Van benadeeling van andere personen is tot dusver niets gebleken. De koetsier C. de Haan, te Utrecht, is sinds Maandagavond der vorige week in diepen slaap verzonken. Woensdagmorgen was er nog geen verandering in zijn toestand gekomen. De eenige uiterlijke verandering, die hij heeft ondergaan, is dat zijn hoofd erg gezwollen is. De man is onge veer 60 jaar en gehuwd. Hij is niet door de griep aangetast geweest. Thans is hij, zoo meldt men nader, ontwaakt. Al zeer spoedig kwam hij tot bewustzijn, doch de koortsen welke hij in de laatste 12 uren van zijn ip gehad had en het semis van het noodige voedsel gedurende zijn gevoelloozen toestand hadden zijn krachten zoodanig ondermijnd, dat hij weldra weder de oogen moest sluiten. Al zeer spoedig begon hij daarna eenig voedsel te gebruiken en naarmate zijn krachten toenemen wordt de slaperig- heid minder, zoodat zijn toestand hoewel nog steeds ernstig, toch betrekkelijk gunstig mag genoemd worden. Te Gastel heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Twee zusjes van 3 en 4 jaar, die men nooit anders dan samen zag, speelden op de stoep. De brouwersknecht komt aangereden met eeu wagen vol vaten. De deugniet der buurt spriugt achter op den wagen of tracht dit te doen. De knecht is genoodzaakt achter zich te zien en ongelukkig toeval, op 'tzelfde oogenblik waagt zich een der twee zusjes midden op straat, zij struikelt, de wagen gaat over haar hoofdjetoen men toeschoot was het kind dood. De gerechtelijke bewaarder van een inboedel in een huis aan de Paulus Potterstraat te 's Gra- venhage gebruikte, waarschijnlijk om den tijd en Maand. Getal. Geladen met K. m. inliond bruto. In deze kolom beteekenen de letterss. stukgoederen, m. minerie, r. ij. raw ijzer, k. kolen, h. hout, ml. melasse, 1. ledig, z.z. zilverzand, ij. ijzer en w. wol. Kaamslag. In de jongste vergadering van den gemeente- raad op Vrijdag 11., waren alle leden tegenwoordig. Als aanmerking op de notulen der vorige vergadering werd door den heer Van de Bee gevraagd, of Burg, en Weth. gevolg hadden gegeven aan de zaak van de weduwe Bakker (overbrenging naar het gesticht te Ermelo.) Daarna werd o. m. behandeld een voorstel van Burg, en Weth. tot schoolgeldheffing op de openbare lagere scholen alhier. Volgens dit voorstel zou het sehoolgeld voor den kind op de dagschool per maand bedragen in de le klasse /0,80; in de 2e klasse f 0,60in de 3e klasse f 0,40 en in de 4e klasse 0,20, terwijl voor elk kind meer respectievelijk 0,60; 040; 0,20 en /0,10 per maand geheven wordt. (De verdeeling in klassen, hier bedoeld, steunt op de gegoedheid der ouders.) Voor het herhalings-onderwijs bedraagt het sehoolgeld per maand en per leerling f 0,40 en voor het onderwijs in de beginselen der Fransche taal f 1,Min- vermogenden zijn sleehts voor de helft aan deze twee laatste heffingen onderworpeu. De heffing vangt aan met den 1 J anuari jl. Door den heer Van de Ree wordt voorgesteld het te heffen sehoolgeld aanzienlijk hooger te stellen, en wel de le klasse op 1,de 2e klasse op 0,75; de 3e klasse op 0,50 en de 4e klasse op f 0,25, zonder vermindering, wanneer meer kinderen uit een gezin gelijktijdig schoolgaan. De voorsteller acht f 1,zelfs f 2,sehoolgeld per maand niets te veel. Na eene vrij langdurige deliberatie werd het voorstel van den heer Van de Bee in stemming gebracht en verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor stemden de voorsteller en de heeren Van Vessem en van Kerkvoort, tegen de heeren De Kraker, Biemens, De Klerk en de voorzitter. Daarop werd het voorstel van Burg, en Woth. aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heeren Van de Bee en Van Vessem. De verordening op de invordering van het sehoolgeld werd met 6 tegen 1, die van den heer Van de Bee, goedgekeurd. Voor de behandeling van het door Burg, en Weth. opge- maakte kohier van den hoofdelijken omslag voor 1890 ging de openbare zitting over in eene met gesloten deuren. Na de heropening werden de navolgende door den raad aangebrachte wijzigingen meegedeeld le klasse. Jacs. Haak overgebracht naar de 2e klasse. 2e klasse. Jacs. de Kok overgebracht naar de 3e klasseP. van Langevelde geschraptJ. van Langevelde, C. van Langevelde, S. G. Verlinde, nieuw aangeslagenen 3e klasse. J. B. Koole teruggebracht naar de 2e klassewed. A. Kastelein overge bracht naar de 4e klasseG. de Bokx Cz. overgebracht naar de 4e klasse. 4e klasse. J. Oostdijk overgebracht naar de 5e klasse. 6e klasse. Wed. D. Bareman teruggebracht naar de 5e klasse. 7e klasse. W. de Klerk Jr. en A. Dees Jacsz. overgebracht naar de 8e klasse. 8e klasse. M. de Putter teruggebracht naar de 7e klasse. 9e klasse. C. P. Buijtler overgebracht naar de lOe klasse. Het kohier bevat 290 aangeslagenen, verdeeld over 19 klassen en bedraagt 5005,50 aan oorspronkelijke aanslagen. Om het in de begrooting uitgetrokken bedrag van f 6600 te verkrijgen, moet 31,85 pCt. bij de oorspronkelijke aanslagen gevoegd worden. Zitting van Zaterdag 12 April 1890. P. A. V., te Zuiddorpe, is wegens overtrading der drankwet veroordeeld tot f 10 boete of 5 dagen hechtenis. I. K., te Hontenisse, is wegens als voren veroord. tot f 5 boete of 3 dagen hecht. C. K., te Waehtebeke (Belgie), is wegens strooperij veroord. tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. F. V., te Hulst, is wegens als voren veroord. tot/5 boete of 3 dagen hecht. A. v. M., te Wachtbeke (Belgie), is wegens jachtovertreding vrijgesproken. E. V., te Waehtebeke (Belgie), E. G., te Clinge en E. d. B., te Stekene (Belgie), zijn wegens als voren ieder veroord. tot 2 boeten van f 10 of-4 dagen hecht. voor eike boete. B. d. P., te Boschkapelle en J. F. T., te Graauw, zijn wegens als voren ieder veroord. tot 3 boete of 1 dag hecht. L. E., te Clinge en J. d. B., te St. Jansteen, zijn wegens als voren ieder veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. F. d. B., F. d. B. en E. d. B., alien te Stekene (Belgie), zijn wegens als voren ieder veroord. tot 2 boeten van f 20 of 4 dagen hecht. voor elke boete. I. M. K., te St. Maartensdijk, is wegens overtreding van het Reglement op de havens en kaaien veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. Ch. v. S., E. V. en F. v. D., alien te Clinge, F. P., te Kieldrecht (Belgie) en P. M., te Kemseke (Belgie), zijn wegens overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden ieder veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. A. V. en C. N., te Hontenisse en P. B., te Graauw, zijn wegens overtreding van het herbergreglement ieder veroord. tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. P. V., A. J. v. W., H. G. A. V. en P. A., alien te Hontenisse, F. v. G., J. v. H. en Th. P., alien te St. Jansteen, Th. d. S., A. d. K., F. v. R. en L. M., alien te Clinge en J. A> F., zonder bekende woon- of verblijfplaats, zijn wegens als voren ieder veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. F. v. V., te Boschkapelle, is wegens als voren ontslagen van rechtsvervolging. J. B., te Hontenisse, is wegens openbare dronkenschap veroord. tot f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. d. D., te Amsterdam, is wegens als voren veroord. tot f 5 boete of 3 dagen TTecht. S. P. en S. P., beiden te Kieldrecht (Belgie) J. v. W., te Stekene (Belgie) en M. B., te Hulst, zijn wegens als voren ieder veroord. tot 1 boete of 1 dag hecht. B. J. d. W., te Clinge, is wegens als voren veroord. tot f 2 boete of 2 dagen hecht. P. J. Y., te Hulst, is wegens als voren veroord. tot 3 boete of 2 dagen hecht. C. L. N., te Koewacht, is wegens jachtovertreding veroord. tot 2 boeten van f 40 of 8 dagen hecht. voor elke boete. A. v. M.. te Boschkapelle, is wegens als voren veroord tot 3 boeten van 15 of 8 dagen hecht. voor elke boete. A. te Boschkapelle, is wegens overtreding van art. 39 en 460 van het strafwetboek veroord. tot 2 boete of 2 dagen hecht. C. d'H., te Boschkapelle, is wegens als voren veroord. tot f 1 boete of 1 dag hecht. J. R., zonder bekende woon- of verblijfplaats is wegens overtreding van het politie reglement veroord. tot f 2 boete of 1 dag hecht. J. F. te Koewacht, is wegens overtreding van art. 23 en 458 van het strafwetboek vrijgesproken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2