Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2602. Woensdag 23 April 1890. 30° Jaargang. FftEDEmit, DE; Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letter worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit blad verscbijnt Dinsdag- en Vrljdagavond bi) deu oltgever P. J. VAN nE 8ANDE te Tee Nenzen. Jr*olitielt Overzicht. Stanley is Zaterdag ten 1 uur 38 min. te Brussel aangekomen en langs de Pruisenstraat, de boulevards, de troonplaats en de koninklijke plaats naar het paleis gereden. Aan den beroemden reiziger werd op het stadhuis van Brussel een banket aangeboden niet door de gemeente, maar door den burgeineester den heer Buls zelf. Aan de vensters der boekwinkels ligt eene menigte portretten van Stanley in alle mogelijke kostumen en houdingen, tusschen portretten van Keizers en Koningen uit alle landen van Europa. Zij worden verkocht bij honderden. Daareuboven verschijnen er kleine brochuren, bevattende in't kort de reizen, welke hij heeft gedaan. Op de beurs werd door de maatschappij der itigenieurs en nijveraars aan Stanley een feest aangeboden. Daar waren olifants- tanden, die eene waarde hebben van 190,000 fr. Eerezalen worden ingericht voor de Koninklijke fainilie, voor het diplomatisch corps, en deze ziju versierd met stoffen, uit Afrika afkomstig welke door hare levendige kleuren in het electrische licht een schoon effect maken. De muren zijn behangen met een diorama van Leopoldsville, en photografische beelteuissen stellen gezichten uit de Congostreken voor. De groote ingang, langs den boulevard is behangen met eene overgroote marquise afhangende tot benedeu aan den trap. Ten 9 ure, wanueer het publiek het diplomaten korps en de genoodig- den aanwezig waren, deed Stanley zijne mtree in de zaal onder fanfares waar tusschen het Amerikaan- sche volkslied klinkt. Stanley werd verwelkomd dour den voorzitter der maatschappij vaD ingenieurs. In weerwil van de ernstige waarschuwing van de aanzienlijkste leden der sociaal-democratische partij, besluiteu duizenden werklieden in Duitschlaud den 1 Mei niet te werken. Daarentegen hebben op verschillende plaatsen de werkgevers verklaard, dat de werklieden, die den 1 Mei wegblijven, zullen worden ontslagen. Het is een treurig verschijnsel, dat volksopruiers, aan een bevel uit den vreemde gehoorzamend, duizenden mannen kunuen bewegen ter wille van eene dwaze en onnutte betooging huu bestaan en dat van hunne gezinnen in gevaar te breugen. Omtrent de poging tot omkooping van een amb- tenaar aan een ministerie in Rusland wordt aan de Voss. Ztg. dd. 16 April geschreven, dat daaromtrent reeds eenigen tijd geruchten in omloop waren, zonder dat men het rechte wist. ,/Waarheid is'', zegt de correspondent der Voss. Ztg. //dat een zeeofficier is gevangen genomen, die door zijne vrouw eene poging tot omkooping in het ministerie van ma rine liet doen om ten behoeve van een vreemden marine-attache in het bezit van een geheim plan der vesting Kronstadt te komen." De Grasdanin deelt nog de volgende bijzonderheden mede, die evenwel niet volkomen juist kunnen zijn. In een FEUILLETON en zijn Jttoetsier. 4) Pfund at tamelijk, hoewel hij aan beteren kost gewoon was dan de predikant hem kon voorzetten. Het dunne bier dat hij hier te drinken kreeg, wilde hem niet recht smaken, maar de hartelijk- heid van den gastheer en een pijp goede tabak vergoedden hem het gemis van zijn krachtig bier, en spoedig dampte hij als een schoorsteen, waarin de predikant hem niets toegaf. Welnu, vroeg de koetsier, heb ik de zaak niet goed overlegd, om mijn belofte te houden? Dat heeft mijn heer neef zeker niet kunnen droomen, dat ik den Koning in eigen persoon in zijn huis zou brengen. Inderdaad ik begrijp nog niet hoe het mogelijk is Ge hebt toch zeker met hem over de bewuste zaak gesproken Men moet het ijzer smeden, terwijl het heet is. Als men van den oude wat hebben wil, moet men er fiksch op los gaan en courage toonen. Heeft hij u reeds een betere plaats toegezegd Dat niet, antwoordde de predikant verlegen. Ik ben er in 't geheel niet toegekomen, mijn ver zoek aan den Koning te doen. ministerie, zoo wordt verhaald, verscheen eene dame j en wendde zich zonder omwegen tot een kopieist met het verzoek, haar een zeker geheim stuk te geven. Deze, een onervaren jongmensch, deed daar- van dadelijk mededeeling aan zijn chef, die hem opdroeg aan het verzoek der dame gehoor te geven en haar geheime stukken, die evenwel geene waarde hadden, te geven. De dame weigerde ze aan te nemen en verzocht den kopieist met haar op straat te gaan. Daar wachtte een heer in burgerkleeding. De drie gingen samen in een restaurant, waar de heer de geheime stukken nauwkeurig onderzocht en toen verklaarde, dat hij eigenlijk andere wilde heb ben, maar voor deze 30 roebels zou betalen, als de kopieist beloofde hem spoedig de gewenschte pa- pieren te bezorgeu, waarvoor hij 1500 r. zou krijgen. Op last van zijn chef nam de kopieist het aan en toen hij om de 30 roebels te ontvangen in de woning van den onbekende kwam, was de politie reeds bezig eene huiszoeking te doen. Men zegt, dat een briefwisseling met vreemde agenten werd gevonden, die voor het echtpaar en een geheimen raad zeer bezwarend werd bevonden. Alweder maakt in Spanje een generaal het der regeeriug lastig. De gewezen gouverneur van Valentia heeft in een openbaar gemaakt schrijven den minister-president en den minister van binnen- landsche zakeu van oneerlijkheid beschuldigd. De zaak zal in de Cortes en voor den rechter worden behandeld. Ook wordt verteld, dat de ritraeester Don Autonia, infant van Spanje, oudste zoon van den onlangs overleden hertog van Montpensier, zonder verlof naar Louden is op reis gegaan. De oppositie eischt, dat hij zal worden ontslagen. Ook hierover is eene interpellatie te wachten. Er is groote onrust in de arm6e. Eenige gene- raals, met maarschalk Martinus Campos aan het hoofd, treden openlijk vijandig tegen de regee riug opandereu als maarschalk Jovellar en generaal Pavia nemen eene dubbelzinnige houding aan. Generaal Lopes Dominguez heeft daarentegen de regeering verdedigd en aangetoond, dat zij de belangen van het leger volstrekt niet veronachtzaamt dat een maarschalk een inkomen heeft als een minister, dat een luitenant-generaal 22,500 frs., dus 10,000 frs. meer dan een met hem gelijk- staand burgerlijk ambtenaar ontvangt en juist de tegen woordige regeering de positie der lagere officieren veel heeft verbeterd. Het is te hopen, dat het haar ook gelukt de discipline te verbeteren. De gezondheidstoestand van Z. M. den Koning is, vooral in de laatste dagen, uitmuntend. Met bijzondere opgewektheid houdt Z. M. zich met Lieve hemel, waar hebt ge dan al dien tijd met hem over gesproken P Over Cicero's boek over de plichten. Hale u de duivel 1 viel Pfund uit. God moge mij vergeven, dat ik in het huis van een geestelijke vloek Maar de duivel hale Cicero met al zijn plichten Daar geef ik me alle moeite en verschaf u zoo'n schoone gelegenheid als in uw geheele leven niet weer zal voorkomen, en in plaats van er uw voordeel mee te doen en om een betere standplaats te verzoeken, zooals toch elk verstandig Christenmensch in uw plaats gedaan zou hebben klets ge over dien verwenschten Cicero, dien ik in 't geheel niet ken. Maar zoo zijn de geleerde heerenze weten alles, behalve hetgeen goed voor hen is en hoe zij een zaak moeten aanpakken. De predikant kon zijn neef geen ongelijk geven en verontschuldigde zich met zijn aangeboren be- schroomdheid. Hij moest echter aan Pfund beloven vo6r diens vertrek vrijmoedig met den Koning over de verbetering van zijn toestand te spreken waarna gastheer en gast zich ter rust begaven. Moeder en dochter legden zich ingelijks te bed doch de lieve maagd kon eerst maar niet in slaap komen. Als zoo'n jong ding, dat nog wel den geheelen dag gewerkt heeft, den slaap niet vatten kan, dan is zeker de liefde er de schuld van. Dat was ook hier het geval. Emilie beminde den zoon van den heer Dietrich, die echter tot een huwelijk van zijn zoon met de arme predikants- verschillende aangelegenhedenin het bijzonder met de zaken van leger en marine, bezig, terwijl de Koning, wat in geruimen tijd Diet kon plaats hebben, nu en dan wederom des avonds de op Het Loo dienstdoende heeren van het gevolg in zijne vertrekken ontvangt, teneinde zich een gedeelte van den avond met hen te onderhouden. H. M. de Koningin heeft een belangrijke geldelijke bijdrage ter hand doen stellen aan de leiders van den ten behoeve van de vacantie- kolonien in den Haag gehouden bazar. Namens H. K. H. de Prinses Von Wied zijn belangrijke inkoopen aldaar gedaan. Volgens Het Vad. had de Minister Mackay een zeer omvangrijke herziening der kieswet voor- bereid. De heer Lohman echter, vreezende niet voor de aanstaande verkiezingen met deze hervor- mingeu gereed te kunnen komen, zou daarom voorloopig alleen het gedeelte, dat de districts verkuipping behandelt, aanhangig hebben gemaakt. Aan de Ed. Ct. wordt met zekerheid uit's Gra- venhage geschreven, dat met de herziening der wet betreffende de besmettelijke ziekten en de opheffing van den vaccinedwang nog dezen zomer van den Minister De Savornin Lohman mag verwacht worden. Bij Kon. besluit is het bedrag der Rijksbij- dragen, die aan gemeentelijke en bijzondere nor- maallessen en aan hoofdeu ran scholen zullen worden verleend voor elk der door hen in den loop van het jaar 1890 ter opleiding tot onderwijzer aangenomen personen, nadat deze in den loop van 1892 of later de akte, bedoeld in art. 56, onder a, der wet tot regeling van het lager onderwijs zullen hebben verkregen, vastgesteld als volgt 1°. voor hen, die bij gemeentelijke en bij bij zondere normaallessen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee jaren drie honderd guldenb. gedurende ten minste drie jaren vier honderd gulden c. gedurende ten minste vier jaren vijf honderd gulden 2° voor hen, die door hoofden van scholen zijn opgeleid a. gedurende ten minste twee jaren f 200 b. gedurende ten minste drie jaren f 250 c. ge durende ten minste vier jaren f 300 Vrijdag hielden de fabrikanten te Enschede een vergadering ter bespreking der werkstaking en tot vaststelling van te nemen maatregelen om haar te doen ophouden. In die vergadering werd besloten 1. Wanneer op 5 Mei e. k. niet alle arbeiders bij de heeren Ter Kuile Morsmau den arbeid hebben hervat, van dien datum af alle fabrieken twee dagen in de week te laten stoppen, en alzoo den arbeid op vier dagen in de week te bepalen. 2. Om de arbeiders, die op gemelden datum het werk niet hebben hervat, gedurende een jaar tijds niet in dienst te nemen. dochter zijn toestemming niet wilde geven, maar hem tot een verbintenis met een oudere, maar schatrijke weduwe van een landeigenaar wilde dwingen. Dat had haar beminde aan het lieve kind geschreven, maar er bij gevoegd, dat hij liever sterven of met haar vluchten zou, dan haar ontrouw te worden. In de verwarring over de plotselinge komst des Konings had zij den brief haastig nedergelegd, en nu kon zij zich niet heriuneren, waar zij hem gelaten had. Al haar zoeken was vergeefs, en zij vreesde, dat de brief haar vader of moeder in handen zou vallen. Terwijl Emilie van angst niet slapen kon, bladerde de Koning in het boek, dat hij van den predikant had geleend. Hij sliep gewoonlijk weinig, en wan neer hij niet aan het welzijn van het land dacht en planneu beraamde, dan las hij, omdat zijn altijd wakkere geest steeds naar inspanniug haakte. Toen hij eenige bladzijden gelezen had en weer een blad omsloeg, vond hij een geopenden brief. De Koning werd nieuwsgierig en sloeg onwillekeurig een blik op het papier. De inhoud boezemde hem zeker belangstelling in, want zijn trekken namen een vroolijke uitdrukking aan, en een lach speelde om zijn mond. 'k Heb het wel gedacht, mompelde hij. Het meisje is braaf en de minnaar schijnt, naar zijn brief te oordeelen, een eerlijk en rechtschapen jon- geling te zijn. Misschien heeft het lot gewild, dat Door onderteekening aezer besluiten hebben de fabrikanten zich tot nakoming daarvan verbonden en verder tot betaling eener boete van f 4000, door dengene te verbeuren, die deze overeenkomst niet nakomt. Latere berichten luiden als volgt Zaterdag werd ten huize van den leider der sociaal- democraten, Mantel, een vergadering gehouden, die door ongeveer 300 sociaal-democraten werd bijge- woond. Als spreker trad op Van Ilelsdingen uit Rotterdam. Deze hield een lezing over justitie en politie hier te lande en verklaarde dat de justitie als klassen-justitie kon worden beschouwd, die alleen ten dienste der hoogere standen bestond, doch niet voor de mindergegoede bevolking, hoewel deze daarvoor hare zware belastingen enz. moest betalen. De burgemeester in de vergadering tegeuwoordig verzocht spreker deze woorden, als lasterend voor de justitie, terug te nemen. Van Helsdingen weigerde, waarna de vergadering door den burge meester werd ontbonden. De menigte trok daarop naar het koffiehuis van den logementhouder Van Ommen, alwaar de lezing zou worden voortgezet. Onmiddellijk verscheen ook daar de burgemeester en gebood den kastelein zijn koffiehuis te ontruimen en te sluiten. De menigte verspreidde zich daarop zonder verdere pogingen aan te wenden om weder een bijeenkomst te houden en ging kijken naar een brand, die juist was uitgebroken. De avond liep zonder eenige rustverstoring ten einde. Tot bijstand der politie was de geheele schutterij onder de wapens geroepen. Omtrent den hierboven bedoelden brand schrijft men nog Omstreeks 10 uur brak aan de Alsteedsche straat een uitslaande brand uit, dien men eerst om half een meester was. De brand ontstond in een hoekhuis van een pand van vier woningeu, waar- van er drie tot aan den grond zijn afgebrand. De oorzaak is onbekend. De meubelen en verdere inboedel waren niet verzekerd. Eerst drie kwartier nadat de brand was uitgebroken, werd water gegeven door een der spuiten. De veenbazen in de Friesche lage venen te Echten en Oosterzee hebben de trekkersloonen per veenroede met 10 cts. verhoogd, zoodat de arbeiders alien aan 't werk zijn gegaan. De turfmakers in de Friesche veenderij de Greven wenschen ook loonsverhooging. Ze zouden Maandag te 10 uur te Stobbegat vergaderen, waar- toe ook de verveners werden uitgenoodigd. De verveners te Oldeouwer hebben met de trekkers een accoord getroffen. Er zal nu betaald worden 85 ct. in de bak en f 1,50 in de bok. Verder schrijft men aan de Standaard. In de Opsterlandsche venen neemt de werkstaking toe. Men schat het getal der werkstakers tusschen mijn rijtuig zou omvallen, opdat ik twee menschen gelukkig zou maken. Morgen ga ik den heer Dietrich bezoeken en eens vernemen, waarom hij het lieve kind niet tot schoondochter wil hebben. 'k Hoop, dat hij mij geen blauwtje laat loopen, wan neer ik als bemiddelaar optreed. Zoodra de Koning den volgenden morgen was opgestaan, verzocht hij om zijn ontbijt, dat Emilie hem met een eerbiedigen groet aanbood. Bij haar biunentreden zag Frederik haar met een eigenaar- digen, schalkschen blik aan. Schenk mij een kopje in, zeide hij vriendelijk, en blijf hier even; ik wilde een woordje met u spreken. Emilie gehoorzaamde en volbracht het bevel met liefelijke beschroomdheid, terwijl de Koning haar oplettend gadesloeg. Wilt ge trouwen? vroeg hij plotseling, zoodat zij het kopje, dat zij hem bracht, van schrik bijua uit de hand liet vallen. Uwe majesteit antwoordde zij met neergeslagen oogen, wil met een arm meisje den spot drijven. Het is mij volkomen ernst, en 'k heb reeds een man voor u gekozen, hernam de Koning. Ach lieve hemel! stamelde het beangstigdekind dat wel eens gehoord had hoe de Koning bij dergelijke gelegenheden als huwelijksmakelaar was opgetreden. Ge behoeft er niet van te schrikken. Ik heb een jonkman voor u bestemd, die u gewis bevallen zal. TER NE11ZE1VSCHE COHAM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1