Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2601. Zaterdag 19 April 1890. 30e Jaargang. iffil&iStR 8i ®85®®fE Binnenland. aanbesteden: EEN BELANGRIJK BERICHT. I ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Yoor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. blad versehljnt Dlnsdn*- en Vrljdagavond bij den nltgever P. J. VAN BE S A N D E te Ter Ncnzen. Itij deze courant behoort eeu bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEY zullen op Dills dag, 22 dezer, des voormiddags 11 uren, in het gemeentehuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, het onderhouden van en het doen van herstellingen aan de ge- bouwen en andere gemeente- eigendommen, gedurende 1890. Het bestek ligi ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar in afdruk verkrijgbaar, tegen betaling van 75 cents per exemplaar. Inlichtingen zijn te bekomen bij den gemeente- bouwrneester. Ter Neuzen, 8 April 1890. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Wij lezen in »Le Commerce et ^Industrie de Gand" een voor ouze haven zeer belangrijk stuk. Wij geven het hieronder beknopt en vrij vertaald weer. Reeds in 't begin van 't vorige jaar heeft de Kamer van Handel en Nijverheid te Gent zich tot de Belgische regeering gewend om te Ter Neuzen een zeesluis te verkrijgen van grootere afme- tingen, zoodat de toegang tot een kanaal van 8,5 M. diepte gemakkelijker zou worden. De Minister van Landbouw, Industrie en Open- bare Werken was in principe voor het plan en 't verzoek der Kamer, doch wees toen op de enorme sommen die de groote werken, een natuurlijk gevolg van de vergrooting der sluis, aan het land zouden vragen. Toch verbond zich de Minister met de Nederlandsche regeering over deze zaak te onder- handelen en het vraagstuk door de ingenieurs van zijn departement te doen onderzoeken. Zelfs bij gelegenheid van de behandeling zijner begrooting had de Minister betuigd, dat hij het hoogste belang stelde in de oplossing van dit vraagstuk. Woensdag 2 April nu is eene deputatie van genoemde kamer op audientie geweest bij den Minister ten eiude van Z.Ex. te weten hoever het na Januari 1889 met deze voor Gent (enook Ter Neuzen) zoo belangrijke zaak stond. De Minister deelde thans mede, dat het plan bij den Nederlandschen Minister van Waterstaat enz. FEXJIXjXjETON. en zijn itoetsiep. 3) Intusschen had de koetsier, met behulp van dadelijk toegeschoten landlieden, den wagen weer opgericht en zoo ver in orde gebracht, dat de Koning kon instijgen. Bij nauwkeuriger bezichtiging bleek echter, dat een der wielen eenige schade had geleden, waarom de Koning moest besluiten, een ander nachtkwartier te nemen, dan hij eerst bepaald had. Ben je hier in de streek bekend vroeg de Koning aan Pfund. Ja, uwe m.ijesteit Is er een dorp in de nabijheid, waar men over nachten kan Nauwelijks duizend schreden ver ligt een dorp, waar uwe majesteit bij den predikant kan over- nachten, antwoordde de koetsier, wien het inviel, dat zijn neef Frommberg daar woondehij wilde het ongelukkige geval nu dienstbaar maken aan zijn gedane belofte. Vergis ik me niet, merkte Fredenk op, die een uitstekend geheugen had, dan moet ook hier in den omtrek de heer Dietrich wonen, bij wien we een beter kwartier zullen vinden dan bij zulk een armen zwartrok. zeer gunstig was ontvangen, zoodat er gegronde hoop was dat binnen een kort tijdsbestek de beide gouvernementen het over deze zaak eens zullen zijn. De ingenieurs hebben den oravang van het werk onderzocht maar stuitten op de groote som ongeveer 16 millioeii franc voor vergooting der sluis en daaraan verbonden werken. Enkele dagen geleden evenwel heeft de Minister een plan ontvangen, opgemaakt door de stad Gent, waarbij de uitgaven dezer kolossale maar belangrijke werken teruggebracht worden tot 7$ millioen franc. Hierdoor vervalt een groote hinderpaal. Z.Ex. zal dit nieuwe plan doen onderzoeken en hiervoor geen tijd laten verloren gaan. Na het advies ontvangen te hebben van het departement van bruggen en wegen zal de Minister het definitief plan aan de goedkeuring van de internationale commissie onderwerpen. f olitieli Overzicht. De aftreding van Von Bismarck en het verrassend optreden van den jongen Monarch hebben in de poli- tieke partijen heel wat scheurins gebracht. In bijna alle partijen openbaren zicb twee richtingen, die men in conservatieven en radicalen zou kunnen onder- scheiden. Zelfs de socialisten hebben hun twistappel. Het geldt voornamelijk de voorgenomen demonstratie op 1 Mei ten gunste van den arbeidsdag van 8 uren. Schippel, een der woeligsten onder de partij beveelt die eendagswerkstaking aan de eigenlijke leiders ontraden haar. Bebel, zoowel als Liebknecht, meenen, dat die heele betooging slechts aauleiding zal geven tot teleurstelling en conflicten, die men liever moet vermijden. Wat zal het geven, zeggen ze, wien zal het baten en bij wien zal het sympathie vinden, als ettelijke duizenden, misschien honderd- duizenden werklieden gedurende een dag den boedel in de war sturen, teneinde nadruk bij te zetten aan een genoegzaam bekenden wensch, en wanneer zij dan den volgenden dag weer terugkomen, alsof er niets gebeurd is Terugkomen ja, als men hen weer wil aannemen. Zestigduizend werklieden te Berlijn zijn dan ook besloten aan de betooging geen deel te nemen. Yan het gerucht, als zou Wilhelm bedacht zijn op eene algemeene ontwapening, is zeker geen zier waar. Mag men de Post gelooven, dan zullen de credieten worden gebruikt voor de uitbreiding der beide armee-corpsen in Oost— en West-Pruisen, voor de vermeerdering der troepen in de Rijkslanden met zeven bataillons infanterie, voor de uitbreiding der veldartillerie, enz. Het cijfer der legersterkte op voet van vrede zal hierdoor belangrijk worden verhoogd. Bismarck's vriend, Crispi, heeft 't tegenwoordig nog al hard te verduren. De oppositie maakt het De heer Dietrich woont te Rosenfelde, en tot daar is het nog een groote halve mijl, dat lioudt de wagen niet, antwoordde de koetsier, die goede redenen had om den Koning bij den predikant te laten overnachten. Rijd me dan in Gods naam maar naar je predikant. Wie beschrijft de verbazing, toen de wagen voor de deur van het bescheiden huis stilhield, en de Koning in eigen persoon de kamer van den verrasten geestelijke binnentrad. Deze meende te droomen en was zoo verschrikt over dit bezoek, dat hij het boek, waarin hij zat te lezen, op den grond liet vallen. Wilt ge mij, vroeg Frederik, heden een nacht kwartier geven Mijn geheele huis, antwoordde de geestelijke met een diepe buiging, staat ter beschikking van uwe majesteit. Maak het u niet lastig ik heb slechts een kamer noodig voor mij en een voor mijn kamerdieuaar en koetsier. Een koude keuken heb ik bij me en eenige eierenwat versche boter zult ge wel in huis hebben. Den geestelijke viel een steen van het hart, daar hij er niet op ingericht was, zulk een hoogen gast waardig te ontvangen. Hij gaf zijn vrouw last dadelijk de beste kamer van het huis in orde te brengen en de bedden van schoon linnen te voorzien. Terwijl zijn vrouw, die niet wist hoe alles gereed te krijgen, met behulp der oudste hem lastig, vooral sedert hii krasser, a la Bismarck, optreedt. Dezer dagen heeft hij drie dagblad- schrijvers verbannen, Lavalette, berichtgever der Agence Havas, Griinewald, berichtgever der Frank furter Zeitung en Chenard, correspondent van den Figaro, is dit wedervaren. Griinewald kreeg slechts 24 uren tijd om zijn zaken te regelen, en werd al dien tijd steeds bewaakt door drie agenten, die hem tot de grens geleidden. In de pers vindt Crispi's maatregel veel bestrij- ding en niet het minst in Duitsche bladen, die vergeten zijn dat de Duitsche regeering zelve, nog niet lang geleden, zonder eenigen vorm van proces twee te Berlijn werkzame Italiaansche journalisten over de grenzen zette, wier misdaad eveneens in #misz- liebige Kritik" bestond. Toch kan de laster tegen eene regeering te ver gaan, zoo goed als tegen een particulier, alles heeft zijn grenzen, en moet ook zijn grenzen hebben in een wel geordenden staat. De verstandhouding tusschen Italie en Frankrijk wordt er beter op, naar't schijnt. De Italiaansche regeering gaat zich zelfs bemoeien met het bezoek van den president der Fransche republiek aan Corsica. Een Italiaansch escader zal de noodige eerbetooningen bijzetten, gedurende de reis van den vasten wal naar het eiland, waar eens de wieg stond van een groot man, van Napoleon I. De Corsicanen, monarchisten van den bloede, maken grootsche toebereidselen om Carnot te ontvangen. De adelaar van Bonaparte wordt opgeborgen en overal worden plannen gemaakt voor ver- sieringen, optochten en feestmalen. Alsof de Cor sicanen nu niet meer verlangend schijnen te zijn om bij Italie aangehecht te worden. Mis schien ook staat eigenbelang op den voorgrond. Corsica wil spoorwegen en over den aanleg hiervan is hevige strijd. Kantons, gemeenten en ook particulieren willen zoo gaarne hunne gronden onteigend zien op kosten van den Staat, die een solied en best betalend koopmau is. Een afge- vaardigde in de Kamer heeft eens medegedeeld, dat bij een onteigening op Corsica voor een wijnberg, die jaarlijks 47 francs aan pacht opbracht, 80,000 francs en voor een waardeloos stuk moeras meer dan een kwart millioen was betaald. Wie wil zich zoo van zijn wijnbergen en moerassen niet ontdoen De Corsicanen in elk geval gaarne, en daarom bestaat er een hevige strijd tusschen kantons, gemeenten en particulieren onderling over de richting der te leggen lijnen. Het Pyreneesche schiereiland is in gestadige onrust, zoowel in Spanje als in Portugal hort en stoot de staatsmachine. Te Valencia is het weer rus- tig sedert de troepen de stad bezet hebben. Wat het op den duur in Spanje zal geven, dit hangt zeer veel van de houding der generaalsaf, die er vrij wat een beteekenende rol spelen. De officieele candida- turen bij de algemeene verkiezingen leveren in de dochter, voor alles zoo goed mogelijk zorgde, knoopte de Koning met zijn gastheer een gesprek aan. Hebt ge kinderen P vroeg Frederik. Vijf jongens en een meisje, antwoordde de geeste lijke met een lichten zucht. Die moeten u veel zorg baren. Zorgen, maar ook vreugde, antwoordde de vader met een glimlach van bescheiden tevredenheid. Wat laat ge uw zonen worden Ze moeten studeeren en voor alles trouwe die- naren van den Koning en rechtschapen mannen worden. Drie zijn op het gymnasium in de stad, wat veel geld kost. God weet, of ik zooveel zal kunnen afzonderen, om hen naar de universiteit te zenden. Hoe groot is uw inkomen. Drie honderd thaler, met hetgeen er bij komt ongeveer vier honderd. Dat is waarlijk niet te veel, als men een groot gezin te onderhouden heeft, zei de Koning. Maar de apostelen hadden nog minder. De goede predikant wilde nu met zijn verzoek om een betere plaats voor den dag komen, doch de laatste woorden van den Koning benamen hem weder den moed daartoe, vooral omdat h'j wist, dat Frederik in 't algemeen niet veel over godsdieust en geestelijken wilde hooren. Hij zweeg dus. De Koning had intusschen een boek in de hand genomen, dat op de tafel van den geestelijke lag. Hij bladerde er in en scheen verrast, toen hij den titel zag. Leest gij zulke profane boeken als Cicero beide landen telkens verrassende resultaten op. In Portugal kreeg deze regeering nu eene over- weldigende meerderheid. Onder Pimentel zijn de conservativen bij na overal gekozen en het afgetreden ministerie beschikte over eene groote meerderheid, Kwam er eens een republikein, die belast was met de samenstelling van een kabinet dan zou deze slechts algemeene verkiezingen behoeven uit te schrij- ven om zeker te zijn van een republikeinsche meer derheid in de Kamer. En hoe komt dat? Er worden groote beloften gedaan. Komen die echter niet in vervulling, dan verliest zoo'n ministerie zijn populariteit en moet weer opmarcheeren en plaats maken voor een ander. Volgens een telegram uit Parijs heeft de Nederlandsche regeering aan de Fransche doen weten dat zij, evenals deze laatste, bereid is zich te onder werpen aan de uitspraak van iederen scheidsrechter, onverschillig wie dit zijn moge, ten opzichte der grensbepaling van het betwiste grondgebied in Guyana. Het Centrum verneemt, dat binnenkort een Regeeringsvoorstel bij de Tweede Kamer zal inko men tot wijziging der kiestabel en ter verdeeling van de thans nog meervoudige in enkelvoudige kiesdistricten. De concessie voor den tram Schoondijke IJzendijkeBelgische grens, die met 1 Juli zou eindigen, is op verzoek vau den heer C. de Vos, presideut-commissaris der IJzendijksche Stoomtram- weg-Maatsehappij, door Ged. Staten van Zeeland verlengd tot 1 September en de concessie op Bel- gisch territoir is in den Moniteur opgenomen, zoodat men nu eindelijk, na vele tegenwerking ondervonden doch overwonnen te hebben, met den aanleg zal kunnen beginnen. Op het schrijven, door de 29 officieren der schutterij te Rotterdam ontvangen als gevolg der vergadering, den 7 April te Amsterdam gehouden, is door de 15 onderteekenaars van het bekende adres een antwoord aan den heer A. Tromp van Hoist, maj.-comm. van de dd. schutterij te Amers- foort, gezonden, waarin zij verklaren, tfop den ingeslagen weg niet terug te kunnen treden zonder (hun) eergevoel prijs te geven". De vijftien offi cieren meenen zich „niet verder (te mogen) bloot- stellen aan krenkingen, waartegen zelfs geen klachten zijn toegelaten". Een 300tal veenarbeiders uit het Zwindersche veld kwamen Maandag te Hoogeveen om van hunne daar wonende bazen wegneming van grieven te vragen met betrekking tot arbeid en loon. Zij gedroegen zich ordelijk en rustig en over den over de plichten? vroeg hij nu op vriendelijker toon. In mijn ledigen tijd lees ik gaarne de oude klas- sieken, antwoordde de predikant bescheiden. Ik vind er menig behartigenswaard woord, menige schoone gedachte in. Laat de heeren van mijn consistorie dat niet hooren, hernam de Koning. Het zou u een strenge vermaning op den hals halen, als zij vernamen, dat een predikaut, behalve den Bijbel en de kerk- vaders, ook heidensche schrijvers las. Ik denk niet, dat men mij er een verwijt van zal maken, dat ik de waarheid neem, waar ik haar vind, hernam de geestelijke, en ik bewonder deze heidenen te meer, omdat zij, zonder het licht der open baring te kennen, dikwijls den juisten weg bewandelden en in benarde tijden het hoogste hebben vermoed en ook uitgesproken. Menig Christen kan van hen nog leeren. De Koning zag met een opgeruimd gelaat den predikant aan, wien deze woorden uit het hart schenen gevloeid te zijn. Er volgden eenige oogenblikken van stilte, die het eerst door den Koning werden afgebroken met de vraag Hebt ge nog nooit om een betere standplaats verzocht Reeds driemaal, uwe majesteitmaar mijn ver zoek werd steeds van de hand gewezen, antwoordde de predikant. TEX MZEISCHE MOUNT Dlt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1