Woensdag 16 April 1890. Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. jig?g&M AAHKQHDIBIHQ. Wepn en Voetpaien let ie KnnsMen. AANKONDIGING. Wepn en Voetpaien let ie Knnstverten. No. 2600. 30e Jaargang. i&tatiljR ®g ®S®®?1 Binnenland. aanbesteden: ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verachljnt Dimming - en Vrijdasavond bij den nltgever P. Jt. VAN DE S A N D E te Tee Neuzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op IHnsdag, 22 dezer, des voormiddags 11 uren, in het gemeentehuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, het onderhouden van en het doen van herstellingen aan de ge- bouwen en andere gemeente- eigendommen, gedurende 1890. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar in afdruk verkrijgbaar, tegen betaling van 75 cents per exemplaar. Inlichtingen zijn te bekomen bij den geineente- bouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Donderdag', 17 dezer, 's namiddags half 2 uren. Ter Neuzen, 8 April 1890. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat, te beginnen llaaudag 21 dezer, van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Ter Neuzen, 8 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG brengen ter kennis van belang hebbenden dat, te beginnen op llonderditg 24 April 1890, van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Zaamslag, 11 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. FEUILLETON. zijn Koetsier. 2) Den geheelen dag was alles aan hem waardigheid en deftigbeid, maar des avonds ging het des te lustiger toe, toen hij, als gastheer van den lijf- koetsier van den erfstadhouder, aan tafel de bonneurs waarnam. Hij ging zijn gasten met een goed voorbeeld voor en at en dronk onverpoosd, zoodat zijn rood gelaat nog rooder werd en ten laatste een waar vreugdevuur geleek. Hij ledigde het eene glas na het andere op het welzijn van den grooten Koning en het jonge echtpaar, totdat hij eindelijk niet meer wist wat hij deed. Uit loutere vader- landsliefde en om een groot vertoon te maken, ontzag hij geen kosteu. De duurste gerechten werden door hem besteld, de fijnste wijnen werden geschonken, en meer dan houderd flesschen cham pagne geledigd ter eere van zijn collega en het schoone feest, zoodat de rekeniDg van den verheugden waard tot een veel hooger bedrag klom dan den zuinigen Koning lief was. Daarover bekommerde zich echter de door den wiju zich zalig gevoelende Pfund, die zich niet klein of gering wilde voordoen, volstrekt niet. Den volgenden dag ontwaakte hij echter met hevige hoofdpijnenhij kon zich in't geheel niet herinneren JPolitiefa. Overzicht. In Frankrijk is het bericht ontvangen van een succes der Fransche wapenen in Senegal. Veel geestdrift wekt zulk eene tijding niet. Sedert in Tongkin zoovele soldaten zijn gestorven, willen de boeren er niet van hooren, dat hunne zoons naar verre gewesten worden gezonden. Het gouverne' meut zou zeker eene expeditie zenden naar Dahomey, indien het die stemming der bevolking niet vreesde. De boulangisten zouden er dadelijk pariij van trekken bij de verkiezingen. Er blijtt dus niets anders over dan in Senegal inlandsche troepen aan te werven, die wel beter gewapeud en geoefend zullen zijn, dan de strijders van Dahomey, maar vooreerst nog niet in voldoend getal. Door het thans bij het Parlement van Engeland ingediende wetsontwerp wil de regeering van lord Salisbury niet alleen de verdrukte en ontevreden lersche pachters verzoenen, maar ook de laudheeren uit hunne financieele moeielijkheden verlossen en ben in staat stelleu, onder gunstige voorwaarden zich te ontdoen van eigendommen, die niets meer opbrengen. Het is dan ook eene teleurstelling voor de regeering, dat de laudheeren zich volstrekt niet ingenomen toonen met het ontwerp. Dit is misschien de oorzaak, dat de uitzettingen van pachters verleden week weder zijn begonnen. Daarbij werd te Newross de politie door de bevol king met steenen geworpen en op de vlucht gejaagd. Het is wel te verklaren, dat op het oogenblik, dat een ontwerp tot uitkooping van de laudheeren in het Parlement aanhangig is, gewelddadige uit zettingen het volk verbitleren. De lersche pachter begrijpt niet, waarom men hem de gelegenheid wil geven eigenaar te worden van den grond, dien hij bebouwt en hem uit huis en hof verdrijft, dat met bij stand van den staat hem weldra zal toebe- hooren. Het is nu bekend geworden, dat op het laatste socialistencongres te Leuven besloten is alle werk lieden in Belgie tot deelneming aan de betooging op 1 Mei aan te sporen. Niet alleen te Brussel, maar ook te Antwerpen, te Luik en in de groote fabrieksplaatsen van Henegouwen zullen optochten van werklieden worden gehouden en de leiders der socialisten beweren dat zij 200,000 werklieden op de been zullen brengen. Ofschoon het in Belgie gemakkelijker is dan in vele andere landen eene groote menigte volk bijeen te krijgen, is het toch twijfelachtig of op den 1 Mei meer dan het ge- wone getal van socialistiscbe demonstranten zal opkomen, indien ten minste de optochten niet worden verboden. Het is waarschijnlijk, dat het ininisterie Beernaert het voorbeeld zal volgen der Fransche republiek en gepaste maatregelen nemen om te voorkomen, dat door straatdemonstratien de orde wordt gestoord. Eindelijk is de Senaat van Spanje uitgepraat hoe hij eigenlijk in zijn bed gekomen was. Eerst uadat hij zich met ijskoud water behoorlijk het hoofd had begotsn, kwam hij tot bezinuing en was weer geheel de oude. De Koning had hem laten roepen, zooals hij meende, om met hem over de voorgenomen reis naar Silezie te spreken. Dadelijk herinnerde hij zich den geestelijke en nam zich voor, een goed woordje voor den neef zijner vrouw te doen. Toen hij echter in het paleis kwam en het gelaat van den Koning zag, verging hem alle lust daartoe. De groote Frits kwam zijn lijfkoetsier tegemoet met een gelaat, waarvoor zelfs de moedigste zou zijn verschriktzijn blauw heerschersoog bliksemde, en de rimpels op zijn anders zoo helder voorhoofd voorspelden een naderend onweder. In de eene hand hield hij de rekening, welke de waard uit De Koning van Portugal had inge- leverd, in de andere den bekenden krukstok, dien hij soms tamelijk hard op den rug zijner onder- geschikten kon laten dansen. lverel, riep de Koning hem toe, wat heb je gedaan Uwe majesteit, stamelde de verschrikte Pfund ik weet van niets. Zoo te eteu en te drinkenl't Is ongehoord, Leverpasteien, fazanten en meer dan honderd flesschen champagne te bestellen! Je bent een groote deugniet en verdient, dat ik je honderd slagen voor elke flesch doe uitbetalen en daar den duivel jaag. over de vraag, of generaal Daban twee maanden arrest zal hebben. Zaterdag werd met 103 tegen 63 stemmen de motie van maarschalk Martinez Campos verworpen; de regeering beschikt dus ten spijt der generaals nog over eene groote meerder- heid. Nog grooter was deze bij de stemming over een door de conservatieven voorgestelde motie van wantrouwen; slechts 47 senatoren stemden er voor. De Italiaansche staatsman Ruggiero Bonghi een tegenstander van Crispi heeft in de Nuova Antologia een artikel geschreven over den val van Von Bismarck. Hij zoekt de eigenlijke oorzaak hiervoor in het verschil tusschen den geestelijken aanleg van Von Bismarck en dien van den Keizer; Von Bismarcks karakter is volgens hem voor.fi practisch, dat van den Keizer vooral mistisch. Twee mannen van beteekenis van zoo verschillende gezindheid kunnen op den duur niet samenwerken. De triple alliantie zoo besluit Bonghi zal naar ik meen, voorloopig niet worden gestoord. Deze had twee steunpilaren: de geschreven traktaten der drie mogendheden, welke haar vormden, en den man, die deze verdragen wist tot stand te brengen. De laatste steuupilaar is gevallen, en deze was niet de minst sterke. De alliantie zal niet worden opgezegd, dat is zekermaar het zal moeilijker zijn dan tot dusver haar te vernieuwen en haar duurzaam te behonden. In deze richting znllen zich langzamerhand de gevolgeD van Von Bismarcks aftreding doen gevoe- len verder en verder zal zich de golving uitstrek- ken, die door zijne verdwijning is ontstaan. Er waren in den toestand van Europa reeds elementen genoeg, en er is nu nog een bij gekomen de wil van een al te rnachtig jongman, niet meer in toom gehouden door de verbinding met een raads- man van rijpe ervaring, een wil zoo vol veer- kracht, dat voor niemand, ook voor den Keizer niet, de mogelijkheid is te voorzien, wsarin hetzij eigen aandrift, hetzij de maclit van gunstige of ongunstige gebeurtenissen, den Keizer en ons vroeger of later kan of moet leiden. Dat de stad Rome zich reeds sedert geruimen tijd in financieele moeielijkheden bevindt is bekend. Het gemeentebestuur is bij de uitbreiding en de hernieuwing der stad zoo roekeloos te werk gegaan, dat, ofschoon dit werk nog bij lange na niet is voltooid, toch het daarvoor bes^emde crediet reeds verre is overschreden. Der stad ontbreken nu zelfs de middelen om het werk voort te zetten en hare verplichtingen na te komen en daarom benoemde de regeering, naar men weet, eene commissie, ten einde de zaak grondig te onderzoeken. Het verslag dezer commissie is nog niet openbaar gemaakt, maar toch weet men reeds, dat de toestand nog ongunstiger is gebleken, dan men had verwacht. Wat de regeering in deze zaak zal doen, is nog niet beslist, maar de correspondent van de Times Terwijl de Koning zoo sprak, wende de lijfkoetsier zijn oog van zijne majesteit niet af. Een licht trekken der mondhoeken van zijn heer verried, dat deze, in weerwil van zijn toorn toch innerlijk lachen moest. Pfund kende den Koning en wist, hoe hem tot bedaren te brengen. Hadde hij een verontschuldiging gesta- meld en vrees getoond, dan zou hij verloren zijn geweest alleen door driestheid en een aardigen zet kon hij zich redden en het onweder be- zweren. Gelooft uwe majesteit misschien, zeide hij daarom gevat, dat de lijfkoetsier van den erfstadhouder een even arme duivel is als ik P De kerel drinkt niets dan champagne. Wat moest ik hem nu anders voorzetten P Het trekken der mondhoeken van den Koning veranderde in dat onwederstaanbare glimlachen, waarmede hij ieders hart won. Goed, sprak hij, ik wil ditmaal genade voor recht laten gelden, maar in 't vervolg, als je weer een lijfkoetsier voor mijn rekening trakteeren moet menageer je dan een beetje en zet hem bier of hoogstens een flesch rijnwiju voor. Ik zal er om denken, bromde de lijfkoetsier. Voor ditmaal zal het je te vergeven zijn, en ik zal je dure rekening betalen. Houd je gereed, over acht dagen gaan we de revue in Silezie houden en dan moet jij me weer rijden. Daarmede keerde de Koning hem den rug toe, nog voordat hij een woord ten gunste van den beweert te weten, dat de regeeriug niet zal helpen, orudat zij toch een bankroet niet kan beletten. Mocbt echter de regeering haar oorspronkelijk voornemen, om der stad ter hulp te komen, hand- haven, dan zal zij dit toch zeker niet doen, tenzij het beheer der gemeentelijke geldmiddelen voortaan aan haar handen worde toevertrouwd. De ontwerpen tot regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren enz., zijn, blijkens de afdeelingsverslagen, in de Eerste Kamer met inge- nomenheid ontvangen. Meer bepa.fidelijk wees men op de bepalingeu ten bate der zoogenaamde oude weduwen en op de wijzigingeii als gevolg der amendementen—Roell, en geloofde, dat de financieele berekeningen, waarop deze voordrachten steunen, door de uitkomst zullen blijken juist te zijn. Sommige leden hadden liever verhooging van bezoldiging als middel gezien. Eenige leden wezen op de billijkheid, om de ambtenaren, werkzaam bij de administratie van de bestaande pensioenfondsen voor de geemploieerde, tot het algemeen bestuur behoorende, en de weduwen- fondsen voor de ingenieurs en opzichters van den waterstaat, bij de administratie van het nieuwe weduwenfonds in dienst te stellen. De heer Henry Tindal te Amsterdam heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin hij, steunende op het advies van buitenlandsche autoriteiten op militair gebied, die hem tot open- baarmaking van hunne meening machtigden, be- toogt, hoe eeu bombardement van Den Haag niet in strijd zou zijn met het volkenrecht. Adr. verzoekt, dat deze aangelegenheid onmid- dellijk vdor iets anders ernstig ter sprake zal worden gebracht en onverwijld zoodanige maatre gelen zullen worden genomen, waardoor het bom bardement van Den Haag, geen noodlottige gevolgen meer kan hebben en daardoor ophoude eene ge- rechte oorlogshandeling te zijn. Het Berliner Tageblatt, dat eerst de brochures van den heer Tindal als van minder gewicht he- handelde, komt nu op diens streven terug. Het blad bevestigt de mededeeling van de M. Allg. Ztg. aangaande den drang, door de Duitsche Re geering op de Nederlandsche uitgeoefend omdeze het Fransche gouvernement te doen verzoeken, dat het geen oorlogschepen opdrage om onderzoekings- tochten aan onze kust te houden. Een particulier telegram, dat het Berliner Tageblatt uit Den Haag ontving, verklaart bovenstaande mededeeling voor juist, en verzekert, dat de Nederlandsche Minister van Buitenlandsche zaken vriendschappelijk jegens Duitschland gezind is. predikant had kunnen spreken, waartoe het oogen blik toch ook niet geschikt was. Daarom bewaarde Pjund, die zijn heer kende, zijn verzoek tot een betere gelegenheid. Of hem de schrik in de leden zat, of dat het de naweeen van het dure gastmaal en de gevolgen van een bedorven maag waren, weet ik niet, maar nauwe- lijks was de lijfkoetsier in zijn woning teruggekeerd, of hij moest naar bed, omdat hij hevig de koorts had. De dokter, die onmiddellijk geroepen was, schudde bedenkelijk het hoofd en beval den patient voor alles rust, waarmede de zieke echter volstrekt niet tevreden was. Hij wist dat de Koning naar de revue wilde, en daarom verzocht hij den dokter hem in mi listens acht dagen gezond te maken, wat deze echter verklaarde met geen mogelijkheid te kunnen doen. De gedachte, dat hij thuis moest blijven, en de Koning door een ander zou worden gereden, maakte Pfund zoo bedroefd, dat zijn ziekte verergerde. Ook Frederik de Groote was er in 't geheel niet onverschillig onder, toen hij vernam dat zijn koetsier ziek was. Hij was nu eenmaal aan hem gewoon en had op zijn reizen niet gaarne een anderen koetsier dan zijn ouden Pfund. Daar om besloot de groote menschenkenner, den zieke op zijn wijze te genezenhij wist ook hoe hij met zulk een trouw dienaar handelen moest, om hem weer gezond te maken, en rekende daarbij op de wilskracht, welke de ziel soms op het zieke lichaam uitoefent. Daarom schreef de Koning Y21 NEDZENSCU COURANT en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1