Gemengde berichten. Telegrafische berichten. tegen hun leven door het schrikbewind. Om aan deze bedreigingeu kracht bij te zetten, begiut men met het inwerpen van ruiten bij hen, die aan het werk gaan, en zelfs bij nachtwakers. De politie kan hiertegen niets doen. En die het wel kunnen, deinzen nog voor strenge maatregelen terug, omdat daardoor de goedgezinde werklieden ook zouden lijden. Er vorint zich evenwel eene hoe langer hoe grootere partij onder werkgevers en publiek, die van meening is, dat langer talmen het kwaad verergert, en dat het sluiten van fabrieken voor een zeker aantal dagen der week de goedgezinde werklieden, die thans nog aarzelen, meer kracht zal geven, om aan de macht van een hoopje opruiers een einde te maken. Uit Hansweert meld men Voor den mond der haven heett er eene aanva- ring plaats gehad tusschen de sc'nepen Coin 27, schipper H. Dormolen, en Vertrouwen, schipper Visser. Beiden bekwamen schade. Coin 27 naar Antwerpen bestemd, is in de daven teruggekeerd, waar de lekkage werd gestopt. De kostbare lading bleef onbeschadigd. TER VFJZEX, 11 April 1890. Het kohier van den hoofdelijken omslag over 1890, vastgesteld op f 12638,87, bevat 31 klassen met 636 aangeslagenen. De hoogste aanslag is f 6 7 5 en de laagste 1,50 In de l,te helft der maand Maart is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden aan het adres van M. van den Berghe, Amerika. Axel. Tot directeur en leeraar bij de Rijks- normaallessen alhier is benoemd de heer B. van Ruijven, hoofd der openbare lagere scbool. Sas van Gent. Ten gevolge van de omvang- rijke werken van cement en ijzer welke de heeren Picha te Gent aan het nieuwe post- en telegraaf- kantoor te Brussel hebbeu uit te voeren, zal een gedeelte van het werk in hunne fabriek alhier wordeD geraaakt ten einde op tijd klaar te kunnen zijn. Ook hier neemt de afzet der goederen zoo- wel aan particulieren als aan polder- en gemeente- besturen met den dag toe, terwijl reeds met 1 Juni aanstaande de nieuwe fabriek te Amsterdam in werking zal treden. 's Gravenliage, 11 April. Eerste Kamer. Aan- genomen zijn de ontwerpen tot herziening der consulaatrechten, de onteigening voor uitbreiding van het station te 's Hertogenbosch en de verhoo- ging der Justitie-uitgaven over 1889. De Minister meent dat van Staatswege niet kan gezorgd worden voor invalide bedelaars. De Kamer is gescheiden tot het begin van Mei. Naar het Hbl. verneemt, hebben onderscheidene hoofdofficieren en kapiteins der infanterie van boven de 55 jaren vanwege den Minister van Oorlog een „vingerwijzing" ontvangen, in den loop van dit jaar hun pensioen aan te vragen. Door den hevigen N.-W. wind is eergisteren de IJsel bij Karnpen zoodanig gewassen, dat vele landerijen aan den rechteroever gelegen, zijn ondergeloopen. Volgens geruchten heeft zich een uotaris in het arr. Roermond van zijn staudplaats verwijderd met achterlating van een aanzienlijk tekort. Men spreekt zelfs van f 200,000. Te 's Hertogenbosch ligt sinds Zaterdag eene 36jarige vrouw in een diepen slaap verzonken. De geneesheeren vreezen het ergste voor haar leven. In Friesland is het hooi zoo goedkoop, dat men daarvoor niet meer kan maken dan de opbrengst der mest. Een hoeveelheid, die In den loop van het gesprek vertelde deze van zijn omstandigheden, die niet van de gnnstigste waren. Evenals de meeste dorpsgeestelijken, had hij een talrijk gezin en slechts een klein inkomen, juist toereikend om hem voor gebrek te behoeden. Tevergeefs had hij reeds meermalen aan het con- sistorie om een betere plaats plaats verzocht, het werd hem steeds geweigerd, en anderen werden voorgetrokken, omdat zij invloedrijke neven hadden of de achterdeureu kenden, waardoor men bevor- dering kan maken. In zijn vertwijfeling was hij nu naar Berlijn gegaan, om zich persooulijk voor te stellen, en zijn belangen voor te dragen, maar ook d&ar was hij niet gelukkiger geweest. Aan beloften en mooie woorden had het niet ontbroken, maar zijn verzoek was als gewoonlijk afgewezen. De eerlijke lijfkoetsier had met de grootste belangstelling naar den predikant geluisterd, die hem zoo onbewimpeld zijn nood klaagde en zijn bedrukt hart lucht gaf. Maar waarom wendt ge u niet tot den Koning vroeg Pfuud eensklaps. Waar denkt ge aan? zei de eenvoudige geeste- lijke. Daartoe ontbreekt mij de noodige courage, en ik denk, dat de Koning wel andere zaken aan zijn hoofd zal hebben, dan om mij een betere plaats te bezorgen. Niettemin zult ge den Koning spreken, en ge moet de voordeeligste plaats van geheel Pruisen hebben. Ik zie er geen mogelijkheid op. ten vorigen jare f 150 kon opbrengen, werd dezer dagen verkocht voor 42,50. Zaterdag streek te Utrecht een roofvogel op de straat neder en pakte een kleinen hond op, waarmede hij naar den Domtoren vloog. Eene groote uitgestrektheid aeide en jong eikenbosch, te Lansreloo (Drenthe) is eene prooi der vlammen geworden.Te Elsloo, in LimSurg, is uit de Maas het lijk opgevischt van een pasgeboren kind, waaraan het hoofd geheel ontbrak en de beide armpjes, benevens het linker- beentje door een koord op de borst waren saam- gebonden. Een Leidsch kiezer verzoekt op de kiezerslijsten geschrapt te worden, omdat hij ffvan den noodeloozen last, aan de uitoefening van den kiezersplicht verbondenontheven wenscbte te worden." B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op het verzoek. Een bloedig drama is in den nacht van Maandag op Dinsdag te Groningen in de Ruiterstraat afgespeeld. Aldaar woont zekere G. Westerveld, wiens woning een verzamelplaats is van lieden van het minste allooi van beiderlei kuune. Toen in genoemden nacht te ongeveer 2 uren een tweetal pakjesdragers, van welke een Jan Zuidema heet, die woning wilde bezoeken, wilde Westerveld hen niet ontvangen. De pakjesdragers verwijderden zich echter niet, waarop Westerveld een schop greep en Jan Zuidema daarmede hevige slagen toebracht, totdat de steel van de schop brak. Daarop haalde hij een raes uit zijn woning en sneed en stak zijn slachtoffer, waar hij maar kon. Plotseling zakte Zuidema onder het uiten van een gil ineen, en de inmiddels toegesnelde agenten van politie bemerkten, dat hij vreeselijk verwond was. Zij vervoerden hem daarom naar het politie- bureau, alwaar de politiedokter, de heer J. Rijenga, de eerste hulp verleende. Deze geneesheer consta- teerde, dat 2 ribben gebroken waren nabij den ruggewervel, die ook beschadigd wasvoorts, dat zich eene diepe wond vertoonde tusschen de 7e en 8e rib, welke wond tot in de borstholte was door- gedrongen, terwijl alle rugspieren waren doorge- sneden. Op het hoofd had Zuidema twee wonden van 8 en 5 centimeter lengte, terwijl twee slag- aders waren doorgesneden. Vermoedelijk zal Zuidema, die in het Academisch Ziekenhuis is opgenomen, het leven er niet afbrengen. Westerveld werd nog dienzelfden nacht gearresteerd. De gezamenlijke barbiers te Zwolle hadden zich tot den Minister van justitie gewend, om onthef- fing voor hunne iurichtingen van het voorschrift, vervat in art. 5, le lid der arbeidswet. De Minister heeft hun daarop geantwoord, dat de werkzaamheden iu de inrichtingeu van adressanten, mitsdeze slechts bestaan in scheren en haarkuippen en niet dienen tot het vervaardigen enz. van voorwerpen, niet vallen onder de verbodsbepalingen van bovengenoem- de wet ten opzichte van mannelijke personen boven de 12 jaar, zoodat het verzoek van adressanten zijnerzijds geen inwilliging behoeft. Te Zwolle heeft de politie het van een hardlooper gewonnen. Daar de Paaschwei hem slechts karige verdiensten had opgeleverd, had een hardlooper besloten zonder vergunning van de bevoegde machten een buitengewone voorstelling door Zwolle's straten te geven. In zijn tricot snelde hij voort, gevolgd door een vriend, die bij de belangstellende voorbijgangers collecteerde, en al spoedig ook gevolgd door drie politieagenten, die hem duidelijk wilden maken, dat hij iets deed wat hij niet mocht doen. De man zette zijn beste beentje voor. De agenten hielden echter vol en mochten het geluk smaken hem na een langdurige jacht in te halen, bij de kraag te grijpen en naar het politiebureau te brengen. Uit Zevenaar schrijft men dd. 8 April Hoewel in de laatste jaren het getal arbeiders, hetwelk van hier naar Duitschland vertrekt om te gaan arbeiden, zeer groot is, had men toch niet kunnen vermoeden, dat er zooveel derwaaits Nu, verlaat u maar op mij. Als de oude Pfund iets beloott, kuut ge er huizen op bouwen. Maar vertel me eens, hoe ge dat wilt aanleggen Dat is mijn zaak, bekomraer je daar maar niet over. En als ik geen woord houd, wil ik mijn leven lang geen teugels meer in de handen nemen, noch den grooten Erits weder rijden. De eenvoudige geestelijke bedankte zijn beschermer reeds bij voorbaat, hoewel hij van den uitslag van diens tusschenkomst geen bijzonder groote ver- waehting koesterde. Na, op het dringend verzoek van zijn nicht, nog iets gebruikt te hebben, nam hij afscheid, om naar zijn dorp terug te keeren, in weerwil dat de lijfkoetsier hem hartelijk uitnoodigde, nog een dag te blijven en de feesten bij te wonen. Het ver- langen naar vrouw en kinderen en zijn streng plichtbesef lieten hem geen rust, zoodat hij, na nog een uurtje gepraat te hebben, van zijn nicht en haar trouwhartigen man afscheid nam. Den volgenden dag had Pfund het zoo druk, dat hij geen tijd had om aan den armen geestelijke en zijne belofte te denken. Alles ging echter naar wensch, en toen hij in zijn nieuwe liverei, de groote pruik op het hoofd, op den bok der statiekoets zat, en, onder het gejuich van 't volk, het vorstelijk echtpaar naar de kerk reed, zou hij niet met den Koning hebben willen ruilen. (Wordt vervolgd.) zouden verlrekken als heden het geval was. Van het station Rijnspoor zijn er ruim 500 afgereisd, terwijl er minstens 200 te voet naar Emmerik zijn gegaan, om van daar per 4de klasse verder te reizen. Veleu giugen naar de kolenmijnen, ter wijl ook een massa hun schreden naar Duisburg richtte. De hooge loouen, welke daar worden ge- geven, zijn werkelijk een uitkomst voor de arbei ders alhier. Een verschrikkelijk ongeluk wordt uit Koog a/d Zaan gerneld. Acht timmerlieden, die aan de overzijde van de Zaan werkzaam waren geweest, keerden in een bootje terug. Midden op het breede water schijut het ranke vaartuigje eensklaps ge- zonken te zijn. Slechts aan een gelukte het, zich met behulp van een riern, zwemmende, zoo lang boven water te houden, tot ijlings toegescboten hulp hem uit zijn gevaarlijkeu toestand verloste. Vier van de omgekoinenen waren hoofden van een talrijk gezin. Door de heeren J. P. Nord en L. Goudsmit te Amsterdam wordt een nieuw toestel in den haudel gebracht, de „Snelplakker" genaamd, waarmede de behaugers in buitengewoon korten tijd, zonder be hulp van schragen, planken en stijfselkwast, een kamer of plafond kunnen behangen. De prijs van het nieuwe instrument is betrekkelijk zeer matig. Eergisternacht omstreeks 2£ uur brak er een hevige uitslaaude braud uit in paud 161 aan het Zwaaushals, te Rotterdam, bewooud door verschil- lende geziuuen. Het pand is voor het grootste gedeelte geheel uitgebrand, terwijl het belendende pand door water- schade heeft geleden De bewoners van het gedeelte, waar de brand ontstoud, waren niet tegen brandschade verzekerd, die van het andere gedeelte wel. Omstreeks 4£ uur was de brand gebluscht. Onlangs overkwam aan een bewoner van Klarendal ecu wijk van Arnhera het volgende Hij was bezig met soep te eten, toen hij door een kennis werd afgehaald, 't geen hem wat haasiiger deed toehappen. Dientengevolge kreeg hij een beentje in de keel, dat hij onderweg al slikkende en door 't gebruiken van stukj&s droog brood naar beneden wist te werkenden daaropvolgeuden nacht over- vielen hem hevige hoestbuien, die hij aan eene opgedane verkoudheid toeschreef. De hoest werd van dag tot dag heviger en ging met toenemeude pijn gepaard, zoodat hij, onlangs op het land aan 't werk zijnde, aan het braken geraakte en bewuste- loos neerviel. Weer bijgekomen, bleek hem, dat hij het drie weken te voreu iugeslikte beentje had uitgebraakt. Dit had volgens den geraadpleegden medicus, met een scherpen kant tegen de long vastgezeten en was de oorzaak geweest zij ner denk- beeldige verkoudheid. Thans is de aan de long toegebrachte verwonding hersteld en de man weer gezond. Twee kinderen van een baanwachter te Oss werden Zondag door hun moeder uitgezonden om centen, die ze, een boodschap doende, verloren hadden, weer te vinden. Maaudag-avond waren de kleinen nog niet teruggekeerd. Alle nasporingen van de politie, gesteund door talrijke burgers, bleven vruchteloos. Men vreest dat de kleinen, 5 en 6 jaren oud, niet thuis durven komen uit angst voor straf. Zekere K. te Etten en Leur trachtte zich dezer dagen 's nachts te 2 uur toegaug te ver- schaffen tot de woning vanden burgemeester. Eene poging om de keukendeur te openen mislukte en toen hij beproefde een luik der waranda open te breken, bemerkte hij in zijneu ijver niet, dat de burgemeester, gewekt door het geraas, opgestaan was. Deze doet plotseling de deur open en staat voor den inbreker, die ijlings vlucht. Toen hij zich een eind verder omkeerde, voelt hij plotseling de hand van den burgemeester op zijn keel en hij is gevangen. Vervlogen zijn nu alle idealen van klinkende lijksdaalders en krakende muntbiljetten 1 De arrestant werd door den burgemeester in eigen persoon naar den „bak" gebracht en daar werd tevens proces-verbaal tegen den inbreker opgemaakt. Aan een particulier schrijven uit Indie, dd. 8 Maart jl. wordt het volgende ontleeud. Omstreeks de helft der vorige maand werd de kapitein der artilierie Kusky door eene rat aan zijn vinger gebeten. De heer K. zat 's avonds in zijne tijdelijke woning op het schietterrein te Batoe Djadjar een partijtje te maken, toen hij eene rat zag zitten op een schrijftafel, aan de daarop liggende papieren knabbelende. Hij stond op om de rat te verjagen, maar deze verroerde zich niet, zoodat de heer K. eindelijk het beest beeipakte. Deze beet hem toen, waarschijnlijk uit angst, zoo hevig in den vinger, dat de officier van gezondheid, die toevallig aauwezig was, den bek van het ondier moest openbreken om den gevangen vinger te bevrijden. Deze bioedde hevig, maar werd spoedig verbonden, en de eerste tien dagen vertoonden zich geenerlei onrustbarende verschijnselen. Daarna zwol de vinger op en werden langzamerhand de pijnen zoo hevig, dat de heer Kusky flauw viel. Hij werd den 28 Februari in het hospitaal Weltevreden ter behandeling opgenomen De eerste dagen ging het beter, maar later had de patient weder koorts, en de geneesheeren vreezen nog steeds dat de vinger niet behouden zal kunnen wordenin het gunstigste geval zal deze wel altijd stijf blijven. Volgens de Petite Marseillaise is de politie te Mazagan in Marocco een aantal afschuwelijke moorden op het spoor. Acht kisten, die door een karavaan vervoerd werden, bleken even zoovele vrouwenlijken te bevatten, die alien van het hoofd ontdaan waren. De afzender der kisten was uit zijne woning gevlucht. De agenten der Parijsche geheime politie, Houllier en Soudair, die naar de Vereenigde Staten waren gezonden om het spoor te zoeken van Michel Eyraud, den moordenaar van den deurwaarder Goutfe, zijn onverrichter zake te Parijs teruggekeerd. Twee maanden hebben de beide det-ectieves, de besten waarover de heer Goron kon beschikken, in Amerika doorgebracht, maar het is hun niet gelukt een spoor van den moordenaar te vinden. Alle hoop om Eyraud in handen te krijgen is nu vooreerst verdwenen. Met den invoer van rookvrij kruit zal in vele landen de kleeding der soldaten wat minder keurig moeten worden gemaakt. Zoo zal de opper- krijgsraad in Frankrijk na de herfstoefeningen een voorstel in overweging nemen om de uniformen te veranderen en allereerst de roode broek af te schaffen. De roode uit meekrap bereide kleurstof werd in 1829 ingevoerd, deels uit zuinigheid daar meekrap in Frankrijk veel verbouwd wordt en goed koop is, deels om de landbevolking guustig voor het leger te slemmen. Te Ekaterinslaff, in Rusland, was, ruim een jaar geleden, de rijke grondeigenaar Resuowitsch eensklaps spoorloos verdwenen. Het gerucht liep dat hij in de rivier de Dnieper, waarin hij placht te visschen, zou zijn verdronkeu, maar zijn lijk werd niet gevonden. De weduwe troostte zich met verscheidene minnaars over het verlies van haren echtgenoot en leidde een heel prettig leventje. Een geheim politie-agent kwam toen op de gedachte om, in 't belang der politie, met de mooie weduwe een minnarijlje aan te knoopen. Hij slaagde in zijn doel, want in een teeder uurtje bekende de vrouw hem dat zij het lijk van haar vermoorden man in haar woning verborgen had. Zij werd gearresteerd en zal naar Siberie worden gezonden, maar men hoopt eerst nog mededeelingen omtrent haar mede- plichtigen van haar te ontvangen. Het nog aanwezige vermogen, ten bedrage van een half raillioen gulden van den vermoorden echtgenoot, zal aan zijne bloedverwanten worden uitgekeerd. Een geval van melaatschheid heeft zich te Philadelphia voorgedaan. Hop Yan Lee, een Chi- neesche waschbaas, is, daar hij aan de gevreesde lepra lijdende was, in het gasthuis aldaar opge nomen. Aangezien hij, hoewel reeds lijdende aan de ziekte, zijn beroep geruimen tijd heeft uitge- oefend, vreest men, dat meerdere personen reeds door melaatschheid zijn aangetast. Als een bewijs, hoe verzot men in Vlaanderen en de naburige Fransche departementen nog op de bijna in alle landen verboden hanengevechten is, bewijst het feit, dat eenige dagen geleden nog te Roubaix een formeel „internationaal haneugevecht" werd gehouden, waaraan door 36 Fransche en Belgische vereenigingen werd deelgenomen. De eerste prijs van 500 werd behaald door de vereenigiug „La Patte-caffee" uit Einelghera, met een haan, die reeds in zes gev- chten winuaar was geweest. Den tweeden prijs vau 250 behaalde de vereenigiug „Salembier" uit diezelfde plaats, ter wijl door nog drie andere vereenigingen prijzen van 112,50 werden behaald. Natuurlijk werd er ook bij de gevechten druk gewed. De werkstaking der mijnwerkers in Westfalen is geeiudigd. De meineigenaren hebben niets toe- gegeven. De arbeid is hervat op de eenige voor- waarde, dat alle workstakers weer in de mijnen zouden worden toegelaten. Alleen de heer Friedricb Krupp heeft alle werklieden, die in zijn mijnen den arbeid staakten en nu hebben hervat, de gewone boete laten betalen, welke volgens het reglement der fabriek voor het wegblijven van het werk is vastgesteld. Het hoogste bedrag dezer boete is 8 mark, welke van het volgende weekloon wordt afgehouden en gestort wordt in het algemeene ondersteuniugsfonds. Tevens deelde Krupp mede, dat hij terstond elken werkman voor altijd uit zijn dienst zal ontslaan die zich schuldig maakt aan het opruien zij ner makkers. De ramp te Louisville. Het aantal personen, die door den tornado om het leven kwamen, is thans gebleken 93 te bedragen. Bovendien zijn 150 personen zoodanig gewond, dat op een volledig herstel niet gehoopt mag worden. De geheele Yazoo-delta en Pecun Grove, in Texas staan onder water en de schade is aanzienlijk. Iu Louisiana heeft het water Rayville, 30 mijlen landwaarts in, bereikt. De armen van het ouderstroomde district lijden aan alles gebrek. Het volgende tragische voorval wordt nog uit Illinois gemeld Een boer, Graud Adrit genaamd, trachtte, toen het water reeds snel aan het wassen was, met vrouw en twee kinderen in een wagen de Sugar Creek over te steken. De wagen werd echter door den stroom medegesleept, en Adrit en zijn beide kinderen kwamen in de golven om. Adrit's vrouw greep nog bijtijds een drijvenden boomstam, waardoor zij zich redde. Een restaurateur te Debreczin had bij wijn- verkoopers te Pest 100 flesschen echten Franschen champagne besteld, waarvoor hij, bij ontvangst,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2