Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2599. Zaterdag 12 April 1890. AANKONDISIHS, Wep ei Voetpaien met ie Kmtnrtn. 30e Jaargang. aanbesteden: f R.E:DE;B.I.K, Ei Binnenland. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushooders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit. blad veraehtjnt Dlnmdac- en Vrijdajavond bij den nltgever P. J. V A SI BE SANDE te Ter Nenzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZElV zullen op Dinsdag, S3 dezer, des vooriniddags 11 uren, in het gemeentehuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, het onderhouden van en het doen van herstellingen aan de ge- bouwen en andere gemeente- eigendommen, gedurende 1890. Het bestek ligi ter lezing op de gemeente- secretarie en is aldaar in afdruk verkrijgbaar, tegen betaling van 75 cents per exemplaar. Inlichtingen zijn te bekomen bij den geraeente- bouwmeesier, door wien plaatselijke aanwijzing zal geschieden op Douderdug, 17 dezer, 's namiddags half 2 uren. Ter Neuzen, 8 April 1890. J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis van belanghebbenden dat, te beginnen II naming 21 dezer, van wege de gemeente eene algemeene opneming zal worden gehouden van de Ter Neuzen, 8 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. Geen week gaat voorbij, zonder dat Keizer Wilhelm tot zijne onderdanen spreekt. Hij heeft dezer dagen zijn wensch te kennen gegeven tot uitbreiding van het korps officieren en er op gewezen, dat niet alleen adel van geboorte aanspraak kan maken op het levereu van officieren voor bet leger raaar veeleer adel van gezindheid. De Keizer wil een einde geuoaakt zien aan de weelderige leefwijze die onder de hoog geplaatste militairen heerscht; hij zegt zich op de hoogte te willen stellen van een en ander; de namen zullen worden bekend gemaakt van de officieren, die weigeren te voldoen aan de aansporingen hunner superieuren om op minder grooten voet te leven. Mooi zooKomt echter de Keizer-Koning in de volgende week FEUILLETON. en zijn lioetsier. 1) Op bet plein voor de koninklijke stallen te Berlijn beerschte een buitengewnne drukte en beweging. Te midden van zijn ondergeschikten stond de lijfkoetsier van Frederik de Groote, een lang en rswaar gebouwd man met een rood gelaat, en regelde alles wat onder zijn beheer behoorde voor de feesten, die den volgenden dag zouden plaats hebben, ter gelegenheid van het huwelijk van de nicht zijns koninklijken meesters met den erfstadhouder der Nederlanden. Bij zulke gelegenheden hield de Koning er van om door pracbt en praal vertooning te maken, hoewel hij over 't algemeen zeer zuinig was. Dit wist de dikke lijfkoetsier Pfund zeer goed, daar hij reeds verscheiden jaren in dienst van den Koning was en hem door en door kende. Daarom zou hij er voor zorgen, dat alles glin- sterde en blonk, en onderwierp hij paarden en rijtuigen aan een nauwkeurig onderzoek. Wee den stalknecht, die de aan zijn zorg toe- vertrouwde paarden niet zoo in orde had, dat er niet het minste stofje aan was te bekennen, want de oude Pfund kon zeer lastig zijn, en waar hij zijn zware vuisten liet nederkomen, kon men het vertellen »wij groote mogendheden, zullen eene overeenkomst sluiten tot afschaffing van de groote legers, ten einde de soldaten tot produetieve werk- kracht te bezigen en de oorlogsschatting te kunnen aanwenden tot leniging van veler nood," dan vinden wij dat nog mooier. Tot nog toe had de Keizer op zijn hoog gaande plannen wel hier en daar twijfel, maar nergeus tegenstand gevonden. Doch nu heeft zijn kabinets- order over de weelde der officieren onder de aris' tocratische garde—officieren zulk eene verbittering opgewekt, dat velen hun ontslag hebben genomen. Misschien heeft lien daartoe ook wel het verlangen des keizers bewogen, dat burgerlijken en adellijken in het leger voortaan in alle opzichten gelijk zullen zijn. Er zijn nog altijd regimenten, welker officieren alien of slechts met eene geriuge uitzondering adellijken zijn niet alleen bij de garde, maar ook bij de kavalerie en zelfs bij de infanterie der linie. De burgerlijke officier, zegt de conservative Reichsboten, kan als ieder ander promotie maken, hij kan kommandeerend generaal worden, zooals op het oogenblik generaal Leutzer, hij kan bet tot veldmaarschalk brengenmaar nooit zal het hem gelukken tweede luitenant te worden iu het le regiment der garde. Het bericht, door de Germania verspreid, dat de Keizer nieuwe bepalingen had gemaakt ter beperking van de tweegevechten, is niet bevestigd geworden en de Kreuz. Ztg. verzekert, dat het een verzinsel is. Dat een verantwoordelijk rijksministerie zal wor den ingesteld, is niet geheel onwaarschijnlijk, doch er zijn moeielijkheden aan verbonden. Door een bevel des Keizers kan het niet geschieden, want er is eene wijziging voor noodig van de grondwet des rijks, welke door den Rijksdag en den Boudsraad moet worden goedgekeurd. De Bondsraad vertegenwoordigt de staten, die het Duitsche rijk vormen. De leden, 62 in getal, worden voor iedere zitting door de gouvernementen benoemd. Pruisen heeft 17 vertegenwoordigers, maar die van sominige kleinere staten, als Bruns- wijk, Waldeck, Elzas-Lotharingen, worden feitelijk ook door Pruisen aangewezen, terwijl vele anderen zich niet kunnen outtrekken aan deu Pruisischen invloed. Indien dus de Keizer inderdaad een rijksminis terie wil instellen, zou het hem misschien gelukken, daarvoorae vereischte meerderlieid in den Boudsraad te verkrijgen, als ten minste de Duitsche vorslen, die door de iustelling van een ministerie tegenover den Keizer iu eene andere positie zouden komen, het niet tegenhoudeu. Dit zou hun niet moeielijk vallen, want art. 14 der grondwet zegt^Veraude- ringen in de grondwet geschieden op den weg der wetgeving. Zij worden geacht te zijn verworpen, den volgenden dag nog voelen. Hij was anders een goed man, en al zijn ondergeschikten achten en bemindeu hem als een vader Het onderzoek scheen naar zijn zin te zijn uitgevallen, want een tevreden glimlach speelde om zijn mond, en slechts een paar maal vloekte hij tegen dezen of geneu stalknecht, op wien hij iets had aan te merken. Maar bij het zien van de vergulde statiekoets, waarin het jonge bruidspaar zou zitten, helderde het dikke gelaat geheel op en glansde van genoegen zooals de heldere spiegelruiten der koets in het vroolijke zonlichten toen de zes prachtige schim- mels met de roodfluweelen tuigen en de wapperende vederbossen trotsch trappelend uit den stal kwamen en voor de koets wareu gespannen, toen kon hij niet nalaten op den bok te stijgen en tweemaal het plein rond te rijden. Op dit oogenblik ge. voelde hij zich een even gewichtig persoon als de Koning zelf, dien hij toch voor den grootsten man van de geheele wereld hield. Nadat hij zoo aan ziju lust ora te rijden had toegegeven, wierp hij een stalknecht de teugels toe en zag met waardigheid den kriug rond, om zich te verheugen in de blijken van bewondering van alle aauwezigen. 't Zal morgen een schoonen dag geven, waagde een der koetsiers op te merken. Dat zou 'k ook deukeu, antwoordde Pfund 'khoop met mijn rijden eer in te leggen. als er in den Bondsraad 14 stemmen tegen zijn." Reeds Beieren, Saksen eu Wurtemberg alleen beschikken over meer dan 14 stemmen en zijn dus in staat, eene herziening van de grondwet te verhinderen. De Rijksdag zou waarschijnlijk zich voor een ministerie verklaren. De ongeregeldheden, die te Weenen zijn voorge- komen, zullen ongetwijfeld de regeering van Oosten- rijk versterken in haar voornemen op 1 Mei alle demonstratien ten gunste van deu werkdag van acht uren te verbieden. De directie der groote locomotievenfabriek te Wiener-Neustadt heeft "aan hare werklieden bekend gemaakt, dat wie den 1 Mei niet op het werk komt, de overige dagen van die week niet zal worden toegelaten. Iu Spanje trekken op het oogenblik de muitzieke generaals zoozeer de aandacht, dat men van de toenemende beweging der werklieden weinig notitie neemt. En toch is ook deze een gevaar. Uit Barcelona wordt gemeld, dat zij overal in de provincie hebben besloten, den 1 Mei betoogingen te houden Er wordt aaugekondigd, dat te Barcelona 70,000 werklieden uit Catalonie er aan zullen deelnemen. De Amerikaansche republieken schijnen maar niet tot rust te kunnen komen, thans spookt het weer meer dan ooit in Peru. Alle openbare staat- kundige demonstratien zijn verbodeu de generaal Pierolos, oud-dictator, is in hechtenis genomen, onder beschuldiging van pogingen tot het doen ontstaan eener omwenteling. De burgemeester van Lima en eenige leden van den raad zijn in hechtenis genomen. Een Engelsch eskader wordt op de kust verwacht. 't Is vreemd, waar zout water is, zijn BritteD, vooral als er rutnoer gemaakt wordt zeker om het prestige van eerste zeemogendheid te bewaren. Ze komen aan den wal van kleiue en grootere staten, waar wat rumoer is, als de school- meest.er, die kommandeert„stilte hier wat 1" Naar men verzekert, zal de Tweede Kamer tegen den 22 April worden bijeengeroepen. Aan het ministerie van hinnenlandsche zaken zal eerlang een aanvang kunnen gemaakt worden met de bewerking der door de provinciale besturen verzamelde gegevens omtrent de volkstelling. Een honderdtal buitengewone ambtenaren wordt daartoe werkzaam gesteld. In het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het ontwerp van wet, houdende bepalingen tot waarborging van de vrije beschikking door werklieden van hun verdiend loon, werd gevraagd aan de Kamer inlichtingen te verschaffen over de handhaving van de artikelen 8 en 10 der wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad no. 43), ter vervauging En de dag zal bovendien voor ons ook niet onvoordeelig zijn, want ik houd het er voor, dat we op een goed driukgeld kunnen rekenen, hernam de andere lachend. Daar maal ik minder om dan ora mijn eer en reputatie, sprak Pfund. Geld is goed, maar de eer is mij liever. Als de Koning zegtPfund, ik ben over je tevreden dan is dat mij meer waard dan duizend dukaten. Maar het lekkere eten en drinken is ook niet te verachten. Zeker niet en 'k hoop het alle eer aan te doen. Zijne majesteit heeft me gelast, den lijfkoetsier van den heer erfstadhouder goed te onthalen. Ik zal in e/De Koning van Portugal" een flink diner bestellen en die Hollanders eens laten zien, dat wij ook van goeden sier houden. Voor rekening van den Koning? Dat spreekt van zelf, en de oude Frits heeft voor zoo iets wat over. Ik weet, hoe hij het gaarne heeft en 't diner, dat ik iu zijn naatn geef, zal dan ook keurig zijn. Alle stalbedienden worden er op genoodigd, met uitzondering van de staljongens die er nog niet bij behooren. Die woorden werden met een gejuich begroet, waaraan geen einde scheen te zullen komen. 't Is goed zoo't Is goed zooriep de oude Pfund, genadiglijk met de hand wenkenddaarna gaf hij zijn ondergeschikten nog eenige bevelen en spoedde zich naar huis. der koperen door bronzen pasmunt enz., en zulks in verband met de omstandigheid, dat in eenige provincien, o. a. in Gelderland, nog steeds veel vreemde pasmunt in omloop is. Naar aanleiding hiervan had de Minister den Commissarissen des Konings verzocht eenigszins spoedig te worden ingelicht omtrent den tegen- woordigen toestand, wat den omloop dier pasmunt en de handhaving van het verbod daartegen betreft, en hunne beschouwingen over deze zaak te vernemen. Ten einde aan 's Ministers wensch te kunnen voldoen, hebben de Commissarissen verder aan de burgemeesters verzocht voor den 14den April a. s. de verlangde inlichtingen te verschaffen en hunne beschouwingen te dezer zake mede te deelen. Aan de officieren der schutterij te Gouda is op hun adres, houdende verzoek om uiteenzetting van grouden voor de berisping van officieren der Rotterdamsche schutterij, var. wege den Minister van Binneulandsche Zaken geantwoord, dat er geen reden bestaat om aan dat verzoek te voldoen. Tevens kan worden medegedeeld dat de ontslag- aanvragen der Rotterdamsche officieren zijn verzonden aan den Commissaris des Konings der provincie ten fine van advies. Eene deputatie der Amsterdamsche diamant- slijpers heeft zich naar Hamburg begeven, teneinde met kapiUlisten aldaar te onderhandelen over het oprichten eener diamantslijperij te Hamburg. De commissie ter ondersteuning van werke- looze diamantbewerkers te Amsterdam heeft tot nog toe in 't geheel slechts f 6700 ontvangen. Bij haar zijn 1200 aanvragen iugekomen, en daarvan werden er 500 behandeld. Nog dagelijks vermeerdert het aantal van hen, die zich als hulpbehoevend aanmelden en waarvan ten duidelijkste blijkt, dat zij het hoogstnoodige missen. Zij zal, wordt zij niet krachtiger onder- steund, blijkens eene door haar verspreide circulaire, verplicht zijn hare alsdan wanhopige taak neer te leggen. Het schijnt in Enschede er op 't oogenblik, wat de verhoudingen onder de wevers betreft, aller- onaangenaamst uit te zien. Men schrijft daaromtrent aan de Haarl. Ct. De werkstaking bij de firma Ter Kuile-Morsman duurt thans ruim vijf weken. Men zal zich her- inneren, hoe zij begon, doordien de firma een dronken werkman uit de fabriek liet verwijderen, terwijl in al de weken, die de werkstaking diiurt, geen enkele wezenlijke klacht (de minste aanmer- king heet dadelijk grieven) over de behandeling van het werkvolk bij deze firma aan het licht is gekomen. Nieuwe wevers van elders, die gaarne hier ter stede tegen het hooge loon, dat uitbe- taald wordt, zouden willen werkeu, moeten spoedig weder vertrekken, nithoofde van de bedreigingen Toen hij de kamer binnentrad, vond hij zijn vrouw in druk gesprek met iemand die naar het uiterlijke te oordeelen, een dorpsgeestelijke scheen te zijn. Neef Frommberg! zei mejuffrouw Pfund, den be- zoeker voorstellende. Ik heb je reeds dikwijls over hem gesproken. T Doet me het grootste genoegen, u eens bij ons te zien, sprak de lijfkoetsier, den predikant de groote haud reikend. Ge zijt zeker gekomen, om morgen ook iets van de groote plechtigheid te zien, bij gelegenheid dat onze genadige priuses met den erfstadhouder van Holland gaat trouwen. Gaarne zou ik van de plechtigheid iets willen zien, antwoordde de geestelijke heer, maar't is mij onmogelijk, daar mijn gemeente reeds te lang van haar herder is verstoken geweest, zoodat ik de reis nog heden moet voortzetten. Maar ik wilde mij het genoegen niet ontzeggen, mijn nicht, die ik iu jaren niet had gezien, eens te bezoeken, nu ik toch in de residentie moest zijn. Dat is flink van u gedacht, en het verheugt mij te meer, daar het voor mij en mijne familie een groote eer is, een zoo geleerd en gestudeerd man onder onze bloedverwanten te mogen tellen. Deze woorden kwamen uit het hart van deneerlijken lijfkoetsier, die, hoewel hem zelven alle vorming ontbrak, voor den geleerden stand de hoogste achting koesterde en zich dus door het bezoek van den predikant niet weinig rereerd gevoelde, TiR mms HE (01U4YT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1