Gemengde berichten. REGHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbuiik te Middelburg. I Ook de officieren der dd. schutterij te Gouda hebben aan deu minister van Binnenlandsche Zaken een adres gericht, waarin zij verklaren, met leed- wezen kennis te bebben genomen van het door den minister, op een tot hem gericht adres van den kapitein F. Koch Jr. en 29 andere officieren der dd. schutterij te Rotterdam, gegeven antwoord. Zij spreken bescheiden de wenschelijkheid uit, dat over de daarbij behandelde zaak meer licht worden verspreid. Het belang toch der schutterijen in het algemeen en van de officieren in het bijzonder vordert, dat, waar de Minister het noodig oordeelt eene dergelijke scherpe afkeuring over het gedrag van door Z. M. den Koning benoemde officieren uit te spreken, ook de gronden van dat oordeel niet onbekend blijven. Mitsdien verzoeken adres- santen, dat door den Minister aan de com mandanten der dd. schutterijen uitvoeriger worde medegedeeld, wat tot die afkeuring heeft geleid, en zij uitge- noodigd worden, die mededeeling ter kennis van de onder hen dienende officieren te brengen. TER NEUZEN, 1 April 1890. Gisteren avond gaf de zangvereeniging „Neuzens Mannenkoor" alhier eene uitvoering in het Hotel Douze". De opkomst der buitengewone leden was klein. De voorzitter opende de soiree met een rede, die warm applaus ten deel viel. Hij wees op de lijdensgeschiedenis van gezelschap, dat nu reeds 17 jaren zoovele genoegelijke stonden aan vele Ter Neuzenaren bezorgde. De vereeniging was ziek geweest, tot stervens toe, maar thans herstellen- de. Hij riep daarom de medewerking in van alien die het met den zang en de vereeniging goed meenden. De verschillende nummers werden, de krachten in aanmerking genomen, onder de goede directie van den heer Happee flink uitgevoerd. De luimige voordrachten van het gewoon lid den heer Huine- man en van den voorzitter den heer Maandag deden ons hartelijk lachen. Gaarne zien we beiden terug in 't winterseizoen wanneer Neuzens Mannen- koor, zoo hopen we, met flinke krachten zal ver- meerderd zijn. Naar wij vernemen is door de K. Kiesver- eeniging in het hoofdkiesdistrict Honteuisse te Hulst, in de vergadering, gisteren aldaar gehouden, op voorstel van een harer leden, met algemeene stemmen besloten, het ingezonden voorstel van Presidenten van Katholieke Kiesvereenigingen in Noord-Brabant ten einde de Regeering te verzoeken een wetsontwerp houdende invoering van algemeenen of persoonlijken dienstplicht niet intevoeren, voor kennisgeving aangenomen. Algemeen was men van gevoelen, dat deze Kiesvereeniging, terwijl zij reeds ten vorigen jare hare zienswijze omtreut den persoonlijken dienst plicht had doen kennen, dit onderwerp aan het beleid der afgevaardigden ter Staten-Generaal moest overlaten. De kommies-verificateur der 3e categorie N. Linssen, te Hulst, is met ingang van 1 Mei a. s. verplaatst naar Simpelveld (Limburg). Zaamslag. Door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen Dr. C. J. Montijn, predikanl te Chaam, provincie Noord-Brabant. Xaumalng. Gemeenteraadszitting op Vrijdag, 28 Maart. Tegenwoordig alle leden. lo. Geschiedt mededeeling van de navolgende mgekomen stukken: a.) een viertal adressen, n.l. van P. J. Wisse, P. Duijvestein, C P. Geelhoedt en C. Stoffels, houdende verzoek, om be- gunstigd te worden met het leveren van drukwcrken voor de secretarie. De voorzitter deelt mede, dat Burg, en Weth. voorstellen, een rooster van beurten op te maken. De heer Van de Ree zegt, hierop niets tegen te hebben, wanneer de levering volgens dien rooster plaats heeftmaar dat wel eens klachten waren gerezen, dat de eene leverancier zooveel meer levert dan de andere, dat n.l. op het einde van 'tjaar zooveel werd ingeslagen, dat daardoor het volgende jaar weinig meer noodig was, zooals wel eens was gebeurd met de levering van materieel voor de nuttige handwerken. Hij vraagt, of het wordt goedgevonden, dat zooveel tegelijk wordt ingeslagen, waarop de voorzitter antwoordt, dat hij niet gewoon is telkens aan de onderwijzers te vragen wat zij noodig hebben. De heer Van de Ree meent, dat het de taak van de schoolcommissie is, hierop toe te zien. De voorzitter brengt hem onder het oog, dat te dezer plaatse geen schoolcommissie bestaat, waarop de vorige spreker beweert, dat volgens de gemeentewet, die ook hier wel geldig zal zijn, Burg, en Weth. de schoolcommissie uitmaken, De heer Van de Ree zegt, dat het ook even goed zoo kan gaan, als er een rooster voor de levering van secretariebehoeften is, waarop hem door den voorzitter en den heer Van Kerkvoort onder 'toog wordt gebracht, dat het al zeer ver gaat, om iedereen zoo te wantrouwen en dat er bij 't bestuur geen klachten van dien aard waren ingekomen. In* weerwil hiervan achtte de heer Van de Ree het toch noodzakelijk, dat er naar gekeken werd. De verdere beraadslaging over dit punt wordt gesloten. b.) een schrijven van den heer A. Kok, hoofd der school te Othene, als antwoord op de vraag, hem door het gemeen- tebestuur gedaan, welke boeken hij voor kinderlectuur wenscht aan te schaffen. De inhoud van Z.Eds, schrijven, als antwoord op bedoelde vraag, luidt kort en zakelijk aldus «Is de wijze, waarop ik meer dan 8 jaren als hoofd der school te Othene werkzaam ben, u geen waarborg genoeg, bezwaar dan uw geweten niet, met mij enkele stuivers toe te staan." c.) een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin Burg, en Weth. worden uitgenoodigd, nanwlettend toe te zien, of de aarden weg tusschen de Poonhaven en den Kampenschen weg door het polderbestuur van Groote Huissens zooveel mogelijk berijdbaar wordt gehouden. d.) een schrijven van Burg, en Weth. van Roozendaal en Nispen, houdende uitnoodiging tot het aannemen eener motie tegen het voorstellen van persoonlijken militie-dienstplicht. Met 4 stemmen tegen 3, die van de heeren De Kraker, Riemens en De Klerk, werd dit schrijven aangenomen voor kennisgeving. 2o. Kwam in behandeling de aanvraag van de adressanten W. van Petegem, L. J. de Vries, M. J. Hoebe en D. Galle om bouwgrond te bekomen aan den zuidelijken kant van het dorpsplein. Hieromtrent waren nog ingekomen een adres van adhesie, onderteekend door 71 ingezetenen, alsmede een verzoek om de aanvraag niet toe te staan, onderteekend door 40 ingezetenen en een schrijven van de gecombineerde vergadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. gemeente, met verzoek, om, bij eventueele inwilliging van het verzoek, te letten op het recht der kerkelijke gemeente wat betreft den zuidelijken toegang tot de kerk. Burg, en Weth., overwegende dat, zoolang in en nabij het dorpsplein open grond voorhanden en te bekomen is, geschikt tot bebouwing, er geen noodzakelijkheid bestaat, een gedeelte van het dorpsplein aan den openbaren dienst te onttrekken, stellen voor, het verzoek van adressanten niet in te willigen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen goedgekeurd. 3o. Een lokaal in het gemeentehuis werd van 1 Mei e. k., tot 30 April 1891 voor f 30 verhuurd aan het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Margaretha, c. a. 4o. Aanvraag van de familie Bakker om overbrenging van de weduwe C. Bakker, geb. Meeuwsen van het krankzinnigen- gesticht te Delft naar dat te Ermelo. De voorzitter acht het beter de lijderes nog eenigen tijdte Delft te laten, vooral met het oog op de goede resultaten, in den laatsten tijd, wat deze gemeente betreft, van de behandeling aldaar verkregen. De heer Van de Ree vraagt, waarom de lijderes niet terstond naar Veldwijk is overgebracht, waarop de voorzitter hem antwoordt, dat hij hiertoe de macht niet had, dat boven- dien de verplegingskosten te Veldwijk f 30 meer bedragen en dat de familie op spoed aandrong. De heer Van de Ree zegt, omtrent de meerdere kosten van verpleging, dat de Chr. Ger. .kerkeraad" hiervoor instaat, waarop de voorzitter antwoordt, dat geen vierde persoon in de kosten mag bijdragen, daar dan zeer waarschijnlijk het subsidie van wege het Rijk en de provincie niet zou worden uitgekeerd. Na eenige deliberate van ondergeschikt belang werd voor- gesteld de voomoemde krankzinnige naar het gesticht te Veldwijk over te brengen; doch eerst bij de Regeering te onderzoeken, of het geen bezwaar oplevert voor de verleening van Rijks- en provinciaal subsidie, als de meerdere kosten van verpleging door de Chr. Ger. gemeente worden betaald. Dit voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Riemens en De Klerk. 5o. Met algemeene stemmen wordt goedgekeurd eene wijziging te brengen in de begrooting voor 1889 door toe- voeging van een artikel: «Huur van schoollokalen en onder- wijzerswoningen." Eenige af- en overschrijvingen in die begrooting worden eveneens goedgekeurd. 6o. Met algemeene stemmen wordt de navolgende wijziging in de begrooting voor 1890 goedgekeurdVerplegingskosten van krankzinnigen uit te trekken op een totaal bedrag van 620, en kosten der 7de algemeene tienjarige volkstelling 116,52. Deze laatste kosten zijn berekend a 4 cent per getelden inwoner, waarvan 1J cent uit te keeren aan den hoofdagent en 2J cent aan de tellers gezaraenlijk. 7o. Worden medegedeeld de opgaven van de besturen van weldadigheid betreffende personen. die op de kiezerslijsten voorkomen en het vorige jaar onderstand van hunnentwege genoten hebben. Slechts ddn bedeelde kwam onder de kiezers voor. De raad nam het besluit, dezen van de lijsten te schrappen en hem daarvan, volgens de wet, kennis te geven. 8o. Algemeen wordt goedgevonden, het gras op het terrein van de nieuwe begraafplaats onderhands te verpachten voor f 2,50 per jaar onder beding, dat de pachter het onderhoud op zich neemt. 9o. Ter behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag wordt overgegaan tot eene zitting met gesloten deuren. lOo. Na heropening der zitting wordt door den heer Van de Ree voorgesteld eene hondenbelasting in te voeren. Hij doet zulks naar aanleiding van de hooge percentage in den hoofdelijken omslag. Dit punt wordt aangehouden tot eene volgende zitting. Hierna ging de raad uiteen. De rechtbank heeft in hare zitting van 1 April de volgende vonnissen uitgesproken Wegens overtreding van 's Rijksbelastingen zijn veroordeeld A. I., oud 12 jte St. Jansteen, tot 3 dagen gevangenisstraf. F. V., koopman te St. Jansteen, tot 7 dagen gevang. C. v. P., oud 29 j., schipper te Kauter (Clinge), tot 7 dagen gevang. A. A. v. M., winkelier te Koewacht, tot 14 dagen gevang. C. d. B., vrouw van A. d. B., te Koewacht, tot 7 dagen gevang. v Voorts alien in de kosten van bekeuring en in die van het redrtsgeding met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. Door genoemde rechtbank is heden ook de volgende uitspraak gedaan in zake de pick—pockets. 1°. Charles Hoare, oud 60 jaren, commissionair te Londen 2°. James Phillips, oud 65 jaren, commissionair te Stratford, beiden gedetineerd te Middelburg, de le ter zake van diefstal de 2' ter zake van heling van de aan den heer Pauli ontvreemde portefeuille, veroordeel 1 de le tot eene gevangenis straf van 18 maanden, de 2" tot eene van een jaar; met bepaling dat de tijd door de veroordeelden voorloopig in verzekerde bewaring doorgebracht bij de ten uitvoerlegging van de hen opgelegde tijdelijke gevangenisstraf geheel in mindering zal worden ge bracht; terwijl James Phillips, oud 65 jaren, commissionair te Stratford, gedetineerd te Middelburg, ter zake van de ontvreemding van de diamanten speld toe- behoorende aan den heer Gorter en van de aan den heer Hallenstein ontstolen geldswaarde werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Ter openbare terechtzitting van heden werd behandeld de zaak tegen C. den H, oud 12 j., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake dat zij in het jaar 1889 te Ter Neuzen a op een aanslag- liljet der grondbelasting, dienst 1889, gemeente Ter Neuzen, ten name van Adriaan den Hamer, valschelijk en in strijd met de waarheid het navol gende heeft gesteld ,/Dez. 12 negen en vijitig cent 59 1862 V. d. Bel" ten einde het doen voor komen, dat door Adriaan den Hamer op 12 Decem ber 1889 negen en vijftig cents op het bedrag van den aauslag was betaald en dit was geboekt in het journaal onder N°. 1862 en voor ontvangst was gequiteerd door den geagreeerde klerk van den Rijks—ontvanger met name Van der Bel, en zulks met het oogmerk om die betaling als echt en onvervalscht te doen doorgaan, waaruit voor den betrokken Rijks-ontvanger of voor den staat nadeel kon ontstaan b op een aanslagbiljet der personeele belasting, dienst 1889/1890, gemeente Ter Neuzen, ten name van A. den Hamer, valschelijk en in strijd metde waarheid het navolgende heeft gesteld Dez. 2 vijftiug cent 25 4735 20 V. d. Bel. Dez. 12 zestig cent 60 7150 30 V. d. Bel, ten einde het te doen voorkomen, dat door A. den Hamer was betaald op 2 December 1889 vijf en twiutig cent op het bedrag van den aauslag en twintig cents vervolgingskosten en op 11 December 1889 zestig cents op het bedrag van den aanslag en dertig cents voor vervolgings- vergeefsch, totdat eens een oude tamboer me mede- deelde, dat uw vader in het einde van't jaar 1792 gestorven was. Die mededeeling was juist, zei de gravin. Mijn goede vader stierf den 6 December van dat jaar te Keulen. Van u, vereerde vrouw, kon de man me echter geen naricht geven, en ik heb ook later niets omtrent u kunnen te welen komen. Mijn lotgevallen zijn ook zoo eenvoudig, dat zij de wereld geen belang konden inboezeraen. Toen luitenant Sarvier van zijn wond hersteld was, deed hij aanzoek om mijne hand mijn vader was echter door de verklaringeu van verscheiden uwer kameradeu van het lage en ouridderlijke zijner han- delwijze jegens u overtuigd geworden en wees hem, tot mijn groote vreugde dadelijk af. Later schonk ik op zijn verlangen 't was kort voor zijn dood graaf 'd Arrassan mijn hand, en met hem vluchtte ik naar Pruisen. Voor 't overschot van ons vermogen kochten we dit kleine landgoed doch hoe vlijtig mijn echtgenoot ook was, konden we niet meer verwerven dan voor ons onderhoud en dat onzer dochter noodig was. Vijf jaar ge- leden stierf mijn echtgenoot, en 'k zou in de grootste verlegenheid zijn geraakt, zoo niet een neef van mij, de jonge graaf Tracour, dien ge reeds hebt leeren kennen, het bestuur der hofstede met veel bekwaamheid had op zich genomen. Bovendien ben ik nog een groote vreugde te wachten mijn neef en mijn dochter beminnen elkander; tot een huwelijk is 't evenwel nog niet kunnen komen, de tijdeu ziju te slecht. kosten, en dat die betalingen waren geboekt in het journaal respectievelijk onder n03 4735 en 7150 en voor ontvangst waren gequiteerd door den geiigreeer- den klerk van den Rijks-ontvanger met name Van der Bel en zulks met het oogmerk om die betaling als echt en onvervalscht te doen doorgaan waaruit voor dien Rijks-ontvanger of voor den Staat nadeel kon ontstaan. In deze zaak werden vijf getuigen gehoord. De vordering van het Openbaar Ministerie strekte tot ontslag van recht9vervolging van de beklaagde als hebbende zonder oordeel des onder- scheids gehandeld met last dat zij in een rijks- opvoedingsgesticht zal worden geplaatst tot zij den leeftijd van 18 jaren heeft bereikt. Zij zweeg. Joachim greep hare hand en kuste die met diepe ontroermg. God zij dank, riep hij, dan kom ik juist ter rechter tijd om mijne edele redster mijn dank te bewijzen. Ik bid u, laat mij 't jonge paar eens zien. Die wensch werd spoedig vervuld, en toen de jonge gravin met graaf Tracour de kamer binnen- kwam, kon de koning den uitroep Irene niet weerhouden. Vergeef me, mejuffrouw, ging hij toen voort, juist zooals gij ik wil niet nalaten het te zeggen zoo schoon als gij was uwe moeder, toen zij te Mezieres den vrijwilliger Joachim Murat het leven redde. Het jonge meisje bloosde. Ik hoop, nam de koning na een kleine pauze, waarin hij zichtbaar een hevige aandoening onder - drukte weder het woord, dat ge bij haar schoonheid ook de voortreffelijke hoedanigheden uwer moeder zult bezitten, en gevoel me daarom dubbel verplicht er voor te zorgen, dat u een beter lot ten deel valt dan 't hare was. Hij vatte de hand van graaf Tracour, legde ze in die der jonge gravin en sprak diep bewogen: Moge de zegen van een dankbaar mensch u geheel uw leven geluk en heil aanbrengendie zegen is wellicht meer waard dan die eens konings. Daarna nam hij de moeder bij de hand, blikte haar in de door tranen bevochtigde oogen en riepEn nu moeteu^ wij oudjes nog een oogenblik praten wie weet, of 'k wel ooit weer zoo'n gelukkig uur zal beleven. Het kleine gezelschap nam plaats, en men sprak nog eens over alles, wat het wisselvallig lot over hen had gebracht, en hoe toch de jeugd de schoonste tijd des levens was geweest. Toen Murat afscheid nam, stonden hem de tranen in de oogen. Reeds des namiddags vertrok de ruiterij van den koning van Napels van Zullichau naar Posen. En terwijl men nog de vroolijke muziek der wegtrekken- den hoorde, trad dS burgemeester van Zullichau bij gravin Arrassan binnen en overhandigde haar een geschrift, waarbij haar in eigendom het aan zijne majesteit Joachim I, koning van Napels, behoorende slot Beauretour, nabij Toulon, met alle inkomsten er van, werd vermaakt. Een ambtelijke kennis geving daarvan voegde de burgemeester er bij was reeds naar Toulon verzonden. De vreugde over dit waarlijk koninklijk geschenk laat zich niet beschrijven. Wel kunnen we nog vermelden, dat de kleine familie reeds in den loop van den zomer naar B. auretour vertrok en daar sedert gelukkig en tevreden leefde en de heriune- ring aan den deserteur van Mezieres, wiens geluks- ster zoo spoedig onderging steeds heilig hield. Menigen stillen traan wijdde zij, die hem eenmaal gered had, aan de nagedachtenis van den genialen man, toen zij de tijding had vernomen, dat hij bij de overmoedige poging om ziju koninkrijk Napels weder voor zich te veroveren, gevangen genomen den 13 October 1815, op bevel van 't hof van en Napels, in een geschoten was. zaal van 't kasteel van Pizza dood EINDE. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat voor miliciens, in te lijven bij het korps torpe- disten, bij voorkeur worden bestemd varensgezellen, schippers en visschers, in de eerste plaats die uit de gemeenten Helder, Hellevoetsluis en Willemstad. 's Rijks munt is in deze wekeu het tooneel van groote bedrijvigheid. Een aanzienlijke hoeveel- heid pasmunt wordt daar geslagen, waarouder aan zilveren pasmunt 50,000 kwartjes en 160,000 dubbeltjes. Vrijdag heeft men het op de reede te Vlissingen gezonken Duitsche stoomschip ,/Ger- mania" met goed gevolg doen springen. De ont- ploffing was zoo hevig, dat er eene waterkolom ter hoogte van eenen scheepsmast werd opgeworpen. In de omstreken van Haarlem wemelde het Zondag van waudelaars, te voet en in rijtuigen, die het heerlijk schouwspel kwameu geuieten, het welk de hyacinthen-velden in deze dagen bieden. Men merkte ook vele gezanten en families uit den Haag op. Over ecu paar wekeu ontluikon de tulpen. Eene schuit van den reeder P. de Niet te Scheveningen heeft een vangst gehad van 240 tongen, waarmede 203 besomd is. Het kind van een officier der huzaren te Leiden is door een hond in de lip gebeten. Het beest is dol verklaard, en het kind onder behandeling van prof. Pasteur gesteld. Naar de Maasbode mededeelt zijn drie dames van aanzienlijke families in ons land dezer dagen vertrokken naar Algiers, naar de missie van kardinaal Lavigerie, om als zuster-ziekenverpleegster te worden opgeleid. Te Londen hebben 10,000 schoenwerkers het werk gestaakt. Zij verlangen, dat de patroons voor eene behoorlijke werkplaats zorg aragen. Uit Assen schrijft men Wederom, evenals verleden voorjaar, is het noodig geweest, naar de eertijds zoo rustige veen- streken troepen te zenden. Heden kwamen te Exloermond 30 man infanterie uit Groningen, onder deu 2de luit. Beek, en te Valtermond 25 huzaren uit Deventer, onder den 2de luit. Vulke. De infanterie sneed terstond bij aan- komst aan 200 h 300 arbeiders van Exloermond den weg af, toen zij zich naar de verveners begaven om bun de onderteekening af te dwingen van een geschrift, waarbij zij zich tot het uitkeeren van hooger loon verbonden. Slechts twee personen worden doorgelaten om hunne eischen te gaan kenbaar maken. Te Stadskanaal dreven reeds Woensdagmorgen de marechaussees een troep arbeiders door eene charge met de sabel uit elkander. Te Stadskanaal is het loon per dagwerk turf van fl ,25 op f 7,75 gebracht. De arbeiders eischen 8 en hebben het werk .gestaakt. Nu men, door de ondervinding van verleden jaar geleerd, zoo spoedig troepen heeft ontboden, is eene herhaling der toeumalige ongeregeldheden wel niet te vreezen. Ook is de aanwezigheid der marechaussees, die sedert eenige maanden op ver- scheidene plaatseu der provincie gevestigd zijn ter voorkoming van ongeregeldheden van groote waarde. Uit Neede wordt aan de Zutf. Ct. geschreven, dat de geneesheer aldaar onlangs bij een kind van 11 maanden ontboden werd, omdat het knaapje aanhoudend schreide, en men dit maar niet begrijpen kon, te meer nog omdat het kind geregeld het voedsel gebruikte dat men het gaf. De dokter onderzocht de kleine, en bevond dat de luchtpijp ontstoken was. Na een paar dagen kwam de heer B. weder en zag dat het kind zeer in beterschap was toegenomen. Hem werd nu echter door de moeder medegedeeld, dat zij op den rug van den kleine een zweertje ontdekt had. De dokter zeide lmr hoe zij hier mede te werk moest gaan, en ziet, na weinige dagen vertoonde zich in de opening der wonde een puntig voorwerp hetgeen bij nader onderzoek, toen de dokter dit er had uitgehaald, een roggeaar bleek te zijn. De aar had zich door den slokdarm gewerkt, was vervolgens langs de rugwervels gegaan en toen tusschen de 5de en 6de rib naar buiten gekomen. De aar had eene lengte van ruim 6 c. M. Men schrijft uit Delft De kleermaker H. T. en zijn vrouw P. v. M., beiden in erge mate verslaafd aan sterken drank, leefden sedert geruimen tijd in onmin, welke slechte verstandhouding dikwijls aanleiding gaf tot vecht- partijen enz., en wat in den laatsten tijd er niet op verbeterde, toen T. zijn vrouw meermalen verweet dat hij niet de vader van 'tjongste der drie kin- deren was. Het schijnt, dat de vrouw om die reden zwan- ger heeft gegaan van het plan, om zich op de een of andere wijze van dat kind te ontdoeu, en zooveel is zeker, dat zij 't noodige voedsel aan het arme schepseltje heeft onthouden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2