Alg emeen Nieaws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2596. YVoensdag 2 April 1890. 30e Jaargang. Binnenland. til 0)1 D E S; E. R.TE.U l( ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzpn 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- Dushouders. ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit folad versehljnt Diusdag- en Vrijdagavond hlj den nltgever P. J. VAN BE 8ANDE te Ter Nenzen. Ir*oliti«li Overzicht. De Brusselsclie anti-slavernij-conferentie nadert langzaam baar einde. Nadat reeds eenigcn tijd geleden de maritieme commissie over de onderdrukkking van den slaven- handel op zee rapport had uitgebracht, heeft nu ook de tweede commissie maatregelen ter onder- drukking te land genoinen. Zij heeft, met algemeen goedvinden, den iuvoer van vuurwapeuen geregeld. Volgens haar advies wordt de handel met percussie- en vuursteengeweren niet beperkt. Daarentegen wordt de invoer van getrokken en verbeterde ge- weren met de daarbij behoorende ammunitie niet toegelaten, behalve natuurlijk voor het gebruik der Europeanen en der door Europeesche mogend- heden onderhouden troepen. Alle voor Atrika bestemde wapenen moeten bij aankomst door ambtenaren worden onderzocht. Het voorstel van Belgie, op het smokkelen van wapenen, gevangenisstrat, boete en verbeurdver- kiaring te stellen, werd verworpen. Het wordt aan iedere mogendheid overgelaten in hare Afri- kaansche bezittingen straffen op den onwettigen iuvoer van wapenen vast te stellen. Het verbod van invoer geldt van 20 gr. N. B. tot 22 gr. Z. B., de binnen 100 mijleu van de kust gelegen eilanden daaronder begrepen. De commissie voor de regeling van den invoer van sterken drank heeft besloten, den handel in alkoholische dranken geheel te verbieden in streken, waar zij weinig of in het geheel niet worden gebruikt. Elders zal de invoer worden onderworpen aan eene belasting, over welker bedrag men het nog niet eens is. Om Stanley op eene wijze, zijner beroemdheid waardig te ontvangen, heeft het bestuur der stad Antwerpen zich verstaan met de koniuklijke maat- schappij van aardrijkskunde en de haudelskamer van Antwerpen; twee liehamen die het levendigste belang stellen in de groote ontdekkiugen van Stanley. De opmaking en uitvoering van het ont.vangstpro- gramma, zijn toevertrouwd aan een commissie, als volgtVan den Nest, schepen, voorzitter, F. Kockx en Hertogs, gemeenteraadsheeren. De generaal Wauwermans, Jac. Langlois en Ern. Grisar zijn afgevaardigd door de koninklijke maatschappij van aardrijkskunde. P.' Roels, H. Oostendorp^ en C. Kesteloot, door de koophandelskamer. Tot secretaris werd benoemd Aug. Possemiers. Het feestmaal zal bij inschrijving plaats hebben. De prijs van inschrijving is 50 fr., wijn in begrepen. In geval het banket vervangen wordt door eenen lunch, zal aan elken inschrijver 20 fr. worden terug- gegeven. Indien het lokaal zulks toelaat, zal ieder inschrijver een dameskaart ontvangen, toegang ge- vende tot de gallerij. De inschrijviugslijsten zullen 10 April gesloten worden. Sominige Brusselsche bladen hebben gezegd, dat FEUILLETON. (Slot.) Na een hoflijken groet en na een buiging gemaakt te hebben, ging de graaf naar den koning en sprak Indien uwe majesteit het veroorloott, dan Spreek, maar wees kort, viel hem de beroemde ruiterhoofdman in de rede. De graaf deelde hem nu mede wat er was voor- gevallen en voegde er bij, dat verlies der paarden de gravin zeer smartelijk zou vallen. Tijdens de Fransche revolutie had zij het grootste gedeelte van haar vennogen verloren zij was met't weiuige dat haar nog overbleef, naar Duitschland gevlucht en had de kleine hofstede gekocht, die haar een fatsoenlijk bestaan opieverde. Indien haar echter de twee paarden werden ontnomen, zou zij in den bittersten nood geraken, want hoe zouden dan haar landen bewerkt worden? Van Irene en mij wil ik niet spreken, besloot hij blozende; hoe T met ons dan gaan moet, weet ik niet. Irene riep de koning, die aandachtig had toege- hoord, Irene En dat klonk als sprak hij in den droom. Heet de gravin ook Irene vroeg hij Zij heet evenals hare dochter en is eene gravin Arrasan, geboren gravin Barrabere, antwoordde de de schadeloosstelling, door den Staat aan de spoor- wegramp van Groenendaal te betalen 2,300,000 fr zou bedragen. Het Journal de Bruxelles zegt daarentegen, dat die som het millioen r.iet zal te boven gaan. Het nieuwe ministerie in Frankrijk wordt reeds door een ernstig gevaar bedreigd. Het wetsontwerp B.irthe tot wijziging der perswet, dat door den Senaat werd aangenomen, is thans ingekomen bij de Kamer. Zooals men weet, verwijst het be- schimping of belastering van openbare ambtenaren naar de correctioneele rechtbank, terwijl nu de jury beslist. De commissie der Kamer is tegen het ontwerpvan de elf leden keuren negen eene wijziging der perswet van 1881 af. Desniettemin heeft de regeering door den minister van justitie, Fallieres, verklaard, dat zij wel de kwestie van beleediging aan de jury wilde overlaten, maar het belasteren van beambten voor de correctioneele rechtbank brengen. Het is niet zeker, of de Kamer tot deze beper- king hare toestemming zal geven. Eenige jonge Gambettisten, met Joseph Reynach aan het hoofd, verlangen haarmaar onder de oudere afgevaardigden houden velen aan het leerstuk der onbeperkte vrijheid van de pers vast. In Duitschland verwacht men eene uitbreidiug van de werkstaking der mijnwerkers in Westfalen en Rijnland, maar de berichten zijn niet zeer dui- delijk. In sommige mijnen, waar de werkstaking is geproclameerd, schijnt een gedeelte der werklieden den arbeid voort te zetlen. De orde is nergens gestoord, maar naar men uit Munster meldt, staan troepen gereed om ongeregeldheden dadelijk te onderdrukken. Als reden van de werkstaking wordt niet alleen de behandeling van de afgevaardigden der werklieden opgegeven, maar ook verlangen naar hooger loon. De mijndirectien hebben besloten niet toe te geven en bevelen aan, geen werkman in dienst te nemen, die elders zonder de bij de wet voor- geschreven opzegging, den arbeid heeft nedergelegd. De Independence beige verneemt uit Spanje, dat de muitzieke generaals, ziende dat zij niet kunnen rekenen op den bijstand der Kamers, zich recht- streeks zullen wenden tot de koumgin-regentes om generaal Daban, die de oproerige circulaire heeft geteekend, te vrijwaren voor straf. Zij beweren, dat Sagasta en de liberalen zich willen wrekenop de generaals, die in 1874 de republiek hebben omver geworpen en de monarchie hersteld. Niemandech- ter, zegt de correspondent, acht de regentes in taat aan de militaire partij gehoor te geven. Trouwens de maarschalken Concha en de Novaliches en de invloedrijke generaal Lopez Dominguez hebben in het openbaar het gedrag van generaal Daban afge- keurd, dat ook niet bij alle conservatieven goed- keuring vindt. gold, een koning, en zijn stem jonge graaf, die begreep, dat 't hier herinnering op te wekken. Barrabere herhaalde de beefde. Laat de paarden met rust en verlaat deze plaats oogenblikkelijkbeval hij den soldaten, sprong uit den zadel en wierp een zijner adjudanten de teugels toe. Leid me tot haar, wendde hij zich daarna tot den graaf, ik moet haar spreken. De jonge graaf voldeed aan dit verzoek, en nauwelijks hadden zij het huis betreden, toen de gravin insgelijks binnenkwam. Zij had het rumoer gehoord en wilde gaan vernemen wat er gebeurde. Toen zij den rijk gekleeden vreemdeling zag, bleef zij verschrikt staan, en zoodra zij een blik op zijn gelaat geslagen had, werd zij doodsbleek en zou onmachtig ineeugezonken zijn als graaf Tracour haar niet in zijn armen had opgevaagen. Ook de koning verbleekte en had moeite de diepe ontroering te verbergen, die hem had aangegrepen. Spoedig echter had hij zich hersteld. God zij gedankt, mevrouw, sprak hij, dat hij ons nog eenmaal bij elkander heeft gebracht. Vaak heb ik in mijn veelbwogen leven met dankbaarheid aan u gedacht, herhaaldelijk heb ik nasporingen naar u laten doen maar in den maalstroom der gebeurtenissen, die de menschen wild door elkander wierp, was elk spoor van u voor mij verloren, en reeds had ik alle hoop opgegeven, u nog eens weder te zien. Daarom verheugt 't me innig, u thans zoo onverwacht te mogen ontmoeten. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal worden tot hervatting der werkzaamheden opgeroepen tegen Dinsdag 8 April, des avonds 8£ ure. Zaterdagmiddag tusschen 1 en 2 uur werd in het boveuste gedeelte van het dak der Ned. Hervormde kerk te Apeldoorn een begin van brand ontdekt, vermoedelijk ontstaan door vuur van de daar aan het werk zijnde loodgieters. De sterke wind blies het voukje, dat waarschijnlijk de oorzaak was, aan en door de windzuiging stond reeds ten 2 ure de geheele kip van binnen in lichtelaaie, tot een kwartier later de vlammen uit het dak sloegen. Met moeite kwamen de loodgieters van het hooge gebouw, door middel van lange ladders, daar zij binnen door niet meer konden ontkomen. De klok en de brandhoorn brachten spoedig duizenden menschen bijeen. De gasmeters werden onmiddellijk weggenomen en het gas afgesneden. De braudweer had reeds geruimen tijd vruchte- looze pogingen in het werk gesteld. 't Water was wat ver af, de slangen waren wat kort en de plaats van den brand was zeer hoog; bovendien heerschte er een onuitstaanbare hitte. Daar de wind den rook en de vonken over het catechisatielocaal en een der pastorien dreef, was men ook op het behoud hiervan bedacht. Vele hulpvaardige personen, w. o. ook eene dame, droegen vele zaken uit de kerk en eerstgenoemd gebouwtjedit werd geheel ontruimd, terwijl uit de kerk veel gtred is o. a. de Koningsstoelen en bijbels, de doopvont, vele banken, stoelen en kerkboeken, enz. In de pastorie werd alles beneden bijeengebracht om, zoo noodig, het spoedig te kunnen verwijderen. Door deze gebouwen goed nat te houden heeft men die echter kunnen behouden. Gelukkig was de avoudmaalstafel nog niet gereed (H. M. zou den volgenden dag mede aanzitten,) en was al het zilver nog ten huize van den presi- dent-kerkvoogd. 't Redden was echter spoedig niet meer mogelijk. In zeer korten tijd was het geheele ruim eene vuurzee, waarbij het smeltende zink prachtige kleurschakeeringen gaf. Ten 3 ure stortte de toren met veel geraas en wat later het sc'noone orgel in. Tot op aanmerkelijken afstand verspreidden zich de vonken, waardoor op Marialust ook nog een schuurtje verbrandde. H. M. de Koningin bemerkte het onheil op haar wandelrit, begaf zich even in de nabijheid en reed naar het paleis*terug, van waar Z. M. toen dra H. D. iutendant, den heer Van Stein om rapport uitzond. De gravin was nu ook eenigszins van haar ontroering bekomen en had zich weder opgericht. De koning naderde haar en bood haar zijn hand,waarin zij blozend de hare legde; zij was echter nog niet in staat een woord uit te brengen. Toen opende graaf Tracour de deur van den eenvoudig gemeubelden salon en met de ridderlijke bevallig- heid, die hem zoo goed stond, geleidde hij den koning en de gravin daarheen. Hier eindelijk, nadat beiden zich hadden neder- gezet en graaf Tracour uit wellevendheid zich had verwijderd, kon ook de gravin aan de vreugde des wederziens door woorden lucht geven, waarna zij haar verbazing uitte, den vroegeren vrijwilliger van 't Ardennen leger in dien schitterenden uniform voor zich te zien. De koning verwonderde zich daaroverhoe dikwijls toch had de geheele wereld aanleiding gehad om van den onverschrokken, ridderlijken zwager van Keizer Napoleon te spreken van den kloeken, dapperen overwinnaar in zoo raenigen veldslag. De gravin, die de verwondering des konings begreep, deed hem opmerken, dat zij in dit anders zoo stille oord en bij haar afgezon- derde levenswijze slechts weinig van de buitenwereld hoorde, en een courant er op na te houden, lieten haar middelen niet toe. Nu dan zal ik u zelf wat van mijn lotgevallen vertellen, sprak Joachim Murat. Mijn vlucht uit Mezieres gelukte volkomen. En men heeft zich bijna gek gedacht, hoe ge Z. M. moet des avonds nog zijne deelneming schriftelijk aan den predikant hebben doen betuigen. Des avonds ten 8 ure was de geheele kerk uitge- brand, doch de zware eikenhouten balken en het lijstwerk van de kerk brandden hevig voort. Een oud-inwoner, timmerman, verzekerde dat alleen het lijstwerk buiten aan de kerk aangebracht, 3 scheeps- ladingeu had bedragen. 't Vooruitzicht was dus, dat het voorzeker den geheelen nacht zou voort- woeden, zooals dan ook geschied is. Zondagmor- gen 10 uur bedwong men het vuur aan het lijstwerk, dat trouwens nog slechts aan eene zijde gedeeltelijk over was, doch nog ten 12 ure smeulde het in de ruine. Het terrein was des nachts door een wacht be- waakt. 't Gebouw was voor ruim een ton verzekerd bij de Utrechtsche, Tielsche en Arnhemsche maatschap- pijen, echter te laag, naar men gelooft. De directeur der weesinrichting te Neerbosch ontving over het laatste kwartaal van het vorige jaar, behalve veel levensmiddelen en honderden kleedingstukkeu aan giften en legaten een som van f 36,107,03 voor genoemd gesticht. Boven dien heeft de drukkerij van deze stichting over datzelfde tijdvak f 15,406,16 opgebracht. In de Senaatskamer der Universiteit te Amster dam werd voor het eerst daar ter stede de plech- tigheid der academische bevordering van een dame tot doctor gehouden. Mejuffrouw M. C. du Saar, geboren te Franeker, die haar studien aan de Amsterdamsche Universiteit heeft aangevangen en voltooid, verdedigde haar proefschrift en stellingen tegen de opmerkingen van vijf hoogleeraren harer faculteit, en werd ten slotte ,cum laude" tot doctor in de geneeskunde bevorderd. Bij het mededeelen van deze onderscheiding voegde de promotor, Prof. Stokvis, een hartelijk woord van gelukwensching, als betuiging van de ingenomenheid der geheele faculteit. Ook bij heerschend verschil van meening over de vraag of het ambt van arts in de praktijk voor vrouwen gewenscht kan zijn, wees de hoogleeraar er op, dat in wetenschappelijke ontwikkeling ook de vrouw het hoogste kan bereiken. Van de hand van den Nederlandschen consul— generaal te Buenos-Ayres, den heer L. van Riet, die vroeger in het algemeen gunstig adviseerde ten opzichte van emigratie naar Argentinie, is thans in de Staatscourant eene waarschuwing opgenomen, waarin gezegd wordt, dat de goede kansen voor landverhuizers in genoemde republiek in den laatsten tijd aanmerkelijk zijn verminderd. In de eerste plaats is dit een gevolg van de buitensporige af- metingen, welke de immigratie aangenomen heeft, en in de tweede plaats van de financieele crisis, waarin Argentinie met een goudagio van ver over de 200 pet. zich sedert eenigen tijd bevindt. die toch bewerkstelligd hadt, viel de gravin hem lachend in de rede. Dat heb ik wel verwacht, want aan een bevrij- ding door een engel te gelooven daarvoor acht men zich veel te verstandig en te verlicht, antwoordde de koning galant. Ik vluchtte naar Parijs, vervolgde hij, en daar moest ik vaak zooveel ellende en armoede verdureu, dat ik soms wenschte, dat mij te Mezieres een doodelijke kogel getroffen had. Doch ik zal die herinueringen laten rusten. De omwenteling brak los, die duizenden verderf maar mij geluk aanbracht. Mijn lot werd na vele wisselingen met dat van keizer Napoleon verbonden, en snel klom ik hooger en hooger, menigmaal denk ik er nog over na, of't een droom of werke- lijkheid is tot zelfs op den troon het hoogste doel der menschelijke eerzucht. Hij glimlachte droevig bij die laatste woorden, als had hij op dit oogenblik een voorgevoel van zijn ongelukkig einde. Ge hadt dus wel een schoone loopbaan, zei de gravin zacht, meer om haar verwondering te kennen te geven dan om den Koning te vleien. Op mijn veldtochten vroeg ik den soldaten dik wijls, of zij niet iets wisten omtrent graaf Barrebere den voormaligen kommandant van Mezieres, want dat uw vader bij 't uitbreken der revolutie den dienst verlaten had was mij bekend maar navorschingen, ook door burgerlijke ambtenaren, bleven vruchteloos. Altijd was mijn vragen te TER MMSCHE (OllAOT 6) 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1