Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2595. Zaterdag 29 Maart 1890. 30e Jaargang. BEKENDMAK1NG. Binnenland. at atggffifiii,, l)e Burgemeester der gemeente Ter Neuzen ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- ousboaders. ADVERT ENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekfind. Men kan zicb abonneeren Njot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind Teraehljnt Dlnsdat- en Vrijdagavond bij den nltgever P. J. VAN BE SANDE te Tee Neuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den Gemeenteraad is belegd tegen l>i listing den 1 April 1800, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 28 Maart ,1890. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. Jr*olitieli Overzicht. Bij gelegenheid der opening van de een en twintigste zitting der landbouwmaatschappij van Fraukrijk, heeft de voorzitter, de markies de Dam- pierre, eene redevoeriug uitgesproken, waaruit, wij het volgende overnemen »Heel Europa bevindt zich in den meest onrustigen toestand, want het heeft eene wonde, waardoor al zijne krachten uit- geput worden, eene wonde, die het noodlottiger wijze tot zijnen ondergang leidtvde gewapende vrede." En zulks, terwijl de fortuin der nieuwe landen in ongehoorde evenredigheid toeneemt, zoo- dat hun vooruitgang in alle dingen, waarover wij in de tentoonstelling van 1889 hebben kunnen oordeelen, hun toelaat ons weldra de vruchten eener onzagelijke voortbrengst te zenden. De schuld van Europa stijgt tot honderd zeventien milliards, waarvan de intrest ongeveer zes milliards bedraagt dit werelddeel besteedt daareuboven vijf milliards aan het onderhoud van negentieu millioen mannen, die het tegenwoordig onder de wapens houdten deze uitgaven, in piaats van te verminderen, dreigen alle jaren toe te nemen, verplichten om de lasteu te vermeerderen en leiden tot den afgrond. Leroy de Beaulien, deze toestand vergelijkende met dien van Amerika zeide Indien de Europeesche volkeren met opzet trachtten zich ten onder te brengen, ten voordeele der Amerikaansche Republiek, zouden zij niet anders kunnen handelen. Veertien dagen geleden vernam de Weener Montags Revue „langs buitengewonen weg" dat Bismarck oumiddellijk zou aftreden, omdat hij het oneens was met den keizer. Dit bericht werd spoedig bevestigd en thans meldt het blad, dat geacht wordt in betrekking te staan met het departement van buitenlandsche zaken, het volgende ,/Vorst Bismarck heeft den tit elhertog van Lauwenburg, die hem buiten zijn voorkennis is verleend, dadelijk geweigerd niet omdat hij niet de middelen bezit om zijn stand op te houden, maar omdat hij scherp wilde laten uitkomen, dat een breuk en geene welwillende gedachtenwisseling, een val en geen vrijwillig ontslag vragen was vooraf gegaan. De keizer heeft de wijze, waarop Bismarck tegenover den Rijksdag positie nam, afgekeurd en is besloten weldra met de leiders EEUIEEETON. 4) Dat begrijp ik niet, sprak zijik kan 't haast niet gelooven dat ik me bedrogen zou hebben. Maar waarlijk, mijn zenuwen, ach mijn zenuwen De kommandant mompelde iets van noodeloos alarm, de deur werd toegeslageu, 't geluid der voet- stappen werd onhoorbaar en een paar minuten later was alles weer doodstil. De jongelieden hadden gedurende het onderzoek in hun donkeren schuilhoek van angst gesidderd; toen t gevaar geweken was, kon het arme meisje zich nauwelijks staande houden en zou op den grond zijn neergevallen, had niet Joachim den lieven last in zijn annen opgevangen. Spoedig echter herstelde zij zich en fluisterde diep ademhalend: Dat was een verschrikkelijk oogenblik. Ge weet, juffrouw Clairon is onze huishoudster en slaapt hier vlak tegenover. Ik vermoedde het, antwoordde Joachim. mogen deze hevige aandoeningen geen kwade gevolgen voor u hebbenGod verhoede, dat ge zoudt moeten lijden omdat ge mij bevrijd hebtAls dat t geval moet zijn, zou 'k me duizendmaal liever aan mijn rechters overleveren. Wees daarvoor niet bevreesd, zei Irene, 'k zal spoedig van mijn schrik bekomen zijn, vooral als der verschillende fracties in onderhandeling te treden en pene partijgroepeering voor te bereiden. die een zeker en vruchtbaar werken van het par- lementair apparaat mogelijk maakt. Wat van het wankelen van sommige ministers wordt gezegd, is voorbarig, men kan zeggen, dat alien wankelen en niemandwant de nieuwe regeering zal overeen- komstig de resultaten der vermelde conferentie worden gevormd. Alleen als die niet worden verkregen zou de toestand in vele opzichten erger kunnen worden, want de keizer heeft een ijzeren wil en schrikt voor het uiterste niet terug." Het regeeringsvoorstel om den aankoop van land in Ierland gemakkelijker te maken, dat thans in het Engelsche Lagerhuis wordt behandeld, vraagt voor dat doel 33 millioen p. st. De in Ierland reeds bestaande vijf lichamen voor den aankoop van land met voorschotten door den staat, worden in eene commissie, het land departement, vereenigd, aan welke de uitvoering der nieuwe wet zal worden toeveitrouwd. Tot verkoop van land zal niet worden gedwongen en aan den Eugelschen belastingplichtige zullen geene nieuwe lasten worden opgelegd, maar voor de uitvoering zal het Engelsche crediet worden gebruikt. Het landdepartement stelt, zoo noodig, den koopprijs v&st, maar schiet in geen geval meer voor dan het twintigvoudig bedrag van de zuivere opbrengst der pacht. In de koopsom mag twee jaren achterstallige pacht zijn begrepen. De kooper betaalt 49 jaren jaarlijks 4 pet. der koopsom. De verkooper krijgt 2| pet. pandbrieven, die hij als hij wil, tegen consols kan ruilen. Als waarborg voor de voorschotten strekken de bijdragen uit de schatkist. Er wordt een waarborgfonds gevormd, welks gekapitaliseerde waarde, (33 millioen p. st.) de voorschotten niet mogen te boven gaan. De inkomende gelden worden weder uitgeleend, zoodat behalve de 10 millioenen, die volgens de nu reeds bestaande Ashbourne-wet voor aankoop van land kunnen worden uitgeleend een permanent voorschot- fonds van ruim 40 millioen p. st. wordt gevormd. In de armste en overbevolkte dislricten van Ierland wordt een afzonderlijke commissie ingesteld, die met een fonds van twee millioen de emigratie en de immigratie gemakkelijk maakt, pootaardappelen tegen inkoopprijs verkoopt en de zeevisscherij be- vordert. De onderhandelingen tusschen Engeland en Por tugal over de grenzen van de bezittingen van beide landen in Mashoaland zullen spoedig worden hervat. Eene tweede onaangename kwestie voor Portugal is die van den Delago-spoorweg. De maatscbappij, die uit het bezit van den weg door de Portugeesche regeering is ontzet, eischt voor hare 50000 aan- deelen ongeveer 1,700,000 p. st., waarvan 750000 op de 28000 aandeelen der weduwe Mac Murdo toevallen. Daar Mac Murdo een burger der 'k weet, dat gij gered zijt. Maar laat ons nu aan uw vlucht denken. 'k Zal de touwladder aan 't laatste venster in den gang vast maken, gij laat u in onzen tuiu afzakken, gaat de groote laan door, klimt over de tralideur en klautert tegen den steilen vestingmuur op. Dan meet ge afwach- ten, dat de schildwacht aan 't andere einde van den wal is en u den rug toekeertge sluipt over den wal en zwemt de Maas over, die daar zeer smal is. Dat zal voor u geen zwarigheid zijn, en gehoord of gezien zult ge niet worden, want 't is donker en stormachtig weer. Aan de overzijde behoeft ge nog slechts een lagen wal te beklimmen en ge zijt vrij. God behoede u verder En zegene u voor uwe edelmoedige en held- haftige daadIk kan u slechts met zwakke woorden danken, stamelde Joachim en vatte hare hand, die hij in vervoering aan zijn lippen drukte. Schat u zelven niet te gering, antwoordde Irene; wie weet, of ge mij niet nog eens een grooten dienst zult bewijzen. Zij gingen den gang indaar opende zij het laatste venster, maakte de touwladder vast en reikte Joachim tot afscheid de hand. God zij met u sprak zij diep bewogen. De jongeling kon geen woord meer uitbrengen zijn hart klopte zoo hevig, alsof Jt hem uit den boezem wilde springen. De scheiding van't geliefde meisje viel hem smartelijk, en zonder er aan te denken hoe verrezij in rang boven hem verheven was, Yereenigde Staten was, ondersteunt de regeering van "Washington den eisch tot schadeloosstelling. Iu Rusland komen weder ongeregeldheden van studenten voor en als gewoonlijk waren het de kweekelingen der landbouw-akademie te Moskou, die aanvingen. Zij waren ontevreden met hun directeur en kwamen bijeen om te beraadslagen, wat zij zouden doeu. Daar evenwel zulke verga- deringen verboden zijn, werden de leiders van de vergadering uiteengejaagd. De studenten jouwden daarop den directeur uit en de akademie werd gesloten. De studenten liepen te hoop en eischten, dat de oude statuten der akademie, die in 1863 zijn afgeschaft, weder werden ingevoerd; volgens die statuten stonden de kweekelingen voor eene eigen akademisehe rechtbank te recht, terwijl zij thans worden gevonuisd door eene commissie, die de directeur benoemt. Met gendarmen en kozakken werden de kweekelingen uiteengedreven en 200 werden gevangen genomen. De meesten zullen wel worden weggejaagd en dan het getal nihilisten vermeerderen. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is art. 1 der belasting voorstellen-Borgesius verworpen met 47 tegen 43 stemmen. Voor stemden alle liberalen en de heer Domela Nieuwen- huis. Daarna zijn de ontwerpen door de voorstellers ingetrokken. Het lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de heer Bool, die door ongesteldheid geruimen tijd verhinderd was aan de wetgevende werkzaamheden deel te nemen, was Woensdag weder in de Kamer tegenwoordig. Door Dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland is een nader adres verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal met verzoek wijzigingen aan te brengen in het ontwerp betrekkelijk hef afleiden van water uit- en het afvoeren van water in open- bare wateren onder het beheer van het Rijk staande. Uit Rotterdam wordt geseind: Zooals bekend is, antwoordde de Minister van binnenlandsche zaken op het adres van de officieren der Rotterdamsche schutterij, dat hun klachten ongegrond waren gebleken en hun gedrag in deze zaak de scherpste afkeuring verdiende. Naar aanleiding van dit schrijven hebben de gezamenlijke onderteekenaars van het adres, 15 in getal, hun ontslag ingediend, terwijl nog 15 andere officieren, die het adres niet onderteekenden, eveneens hun ontslag hebben genomen, omdat zij zich ge krenkt achten door de handelwijze van den Minister, daar deze namelijk voor zijn uitspraak niet beide partijen, doch alleen de beschuldigde partij heeft gehoord. klemde hij haar hartstochtelijk in zijn armen en drukte vurige kussen op haar mond. Doch slechts een oogenblik gunde hij zich dit hoogste geluk, toen rukte hij zich los, sprong in de vensterbank en liet zich snel naar beneden zakken. Ruim twintig jaren zijn sedert vervlogen, en de geweldigste beroeringen, die ooit de Europeesche volken hebben geteisterd, hadden alle staatkundige en burgelijke verhoudingen veranderd. DeFransche omwenteling met haar bloedige nasleep had een algemeene vlucht der aristocratie naar 't buitenland in 'tbijzonder naar Duitschland, ten gevolge, zoo- dra het oude koningschap vernietigd was. Toen was de schitterende komeet Bonaparte verschenen, die met zijn stralenglans honderd duizenden ver- blindde en op zijn glorierijke baan medesleepte. Met onweerstaanbaar geweld onderwierp diegeniale man, die zich weldra tot Keizer der Franschen liet uitroepen, in zijn niet te verzadigen eerzucht, volk na volk aan zijn heerschappij. Pruisen en Oostenrijk waren diep verootmoedigd, door bijna geheel Europa werden de overwinnende Fransche adelaars gedragennog slechts twee rijken waagden't den trotschen Corsikaan te weerstaanEngeland en Rusland. Om 't eerstgenoemde rijk op de gevoeligste plek, op 't gebied van handel en uijver- heid, te wondeu, verbood hij alien invoer van Engeland naar 't vasteland, en toen Rusland zich daartegen verzette, aarzelde hij niet, dat geweldige Een groot aantal inwoners van Suriname, onder wie de voorz., de ondervoorz. en verscheidene leden der Kol. Staten, hebben een adres tot Z. M. den Koning gericht, ten betooge, in strijd met hetgeen door den afgetreden Minister van Kolonien op 30 Jan. jl. in de Eerste Kamer werd beweerd, dat de voorstellen, door den oud-gouv. van Suri name, Mr. H. J. Smidt, ingediend tot opbeuring der Kolonie, niet zijn afgestuit op den tegenstand der Koloniale Staten of op vooringenomenheid van sommigen tegen den persoon des voorstellers. Het Bestuur van den Algemeenen Bond van Katholieke kiezersvereenigingen in Nederland, zich vereenigende met de conclusie van het door de Presidenten der R.-K. kiezersvereenigingen in Noord-Braband uitgevaardigd manifest van den 13 Maart jl., heeft in zijn te Utrecht gehouden vergadering besloten, een algemeene vergadering der tot den Bond behoorende Kiezersvereenigingen te doen houden te Utrecht, op Maandag 14 April a. s., ter beraming van maatregelen, om tot de gewenschte overeenkomst te geraken. Aan de Zw. Ct. wordt uit 's Gravenhage geschreven over het geval van een officier der artillerie, die daar in arrest zit, omdat hij zonder vergunning des Konings in Engeland getrouwd is met eene Nederlandsche actricehet huwelijk is ruim een jaar geleden gesloten. Behalve dat hij getrouwd is zonder 's Konings toestemming, heeft de officier het vergrijp gepleegd, dat hij zonder verlof naar het buitenland is gegaan. Het huwelijk is hier te lande niet afgekondigd en dus voor ver- nietiging vatbaar. Het N. v. N. spreekt uit, wat reeds bekend was, nl. dat de actrice, die hier wordt bedoeld, mevr. Frenkel-Bouwmeester is. Te Utrecht heeft het eeuige verbazing opgewekt dat ten behoeve van eene dame van aanzienlijke en vermogende familie, door den burgemeester gebruik is gemaakt van zijne bevoegdheid, om in het belang der openbare gezondheid kostelooze desinfectie in den stedelijken ontsmettingsoven te gelasten van goederen, die in de woning dier dame tijdens eene daar heerschende besmettelijke ziekte waren aan wezig geweest. Tot het geven van dit bevel moet de burgemeester evenwel eerst na herhaalden aandrang van den inspecteur van het geneeskundig staats- toezicht zijn overgegaan. Uit ons land wordt, naar onze buren beweren niet alleen kunstboter onder den naam van //fijnste Hollandsche tafelboter" naar Duitschland geexpor- teerd, maar ook Amerikaansch als Hollandsch spek. De firma Lenzing en Schaffer te Schiittorf had hiervan 10,550 pond verkocht aan den fabrikant Hunkemoller te Liugen. Aan het grenskautoor van Gildenhaus (via Oldenzaal) had deze daarvoor 1055 mark invoerrecht betaald, maar daar werd tevens ontdekt dat het spek niet van Hollandschen, rijk den oorlog te verklaren. Uit alle landen van Europa bracht hij een leger bijeen van ruim 640,000 man, met 1372 kanonnen, en ondernam in 't voorjaar van 1812 den tocht naar't Noorden. De geheele wereld hield zich reeds vooraf overtuigd van de spoedige nederlaag van Rusland, dat slechts 300,000 man tegenover de machtige legers van Napoleon kon steilen, en onder de Fransche sol- daten heerschte ten gevolge van hun vast vertrouwen op de overwinniug en 't vooruitzicht op nieuwen roem een overmoed, die door de oversten niet kon beteugeld worden en tot de schromelijkste uitspat- tingen leidde. Van dien overmoed der soldaten had bij het doortrekken der troepen ook het Pruisische stadje Zullichau te lijden de korpsen, die op hun weg naar Posen en van daar verder naar Bromberg en Koningsbergen hier vertoefden, deden zulke hoogen eischen en grepen zoo onbeschaamd naar alles wat hun hebzucht opwekte, dat de geplunderde en bestolen inwoners zich niet zeldeu verzetten. Aan eene kleine hofstede, die even buiten de stad, een weinig van den straatweg verwijderd, in dicht groen als verscholen lag, hadden de soldaten zich nog niet vergrepen. Daar woonde sedert vele jaren in stille afzondering een tijdens de omwenteliDg uit Frankrijk gevluchte gravin met hare dochter, een lieve, bekoorlijke maagd, en een neef, de jonge graaf Tracour, die hare zaken verstaudig en met beleid bestuurde. Deze gravin en haar neef was TOR NlDZENStflE COIIMSIT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1