Gemengde berichten. Telegrafische berichten. Evenals in zoovele plaatsen in ons vaderland zoo ook in onze provincie, hebben tijdens de ver- gaderingen van het Leger des Heils ergerlijke wanordelijkheden en straattooneelen voor de ge- bouwen, waar zij zamen komen, plaats. Ook nu weder Zondag avond werden op de Iloogstraat te Middelburg in het gebouw van het Leger ruiten stuk gegooid. XJit overweging dat in den laatsten tijd in Pruisen en Belgie gevalleu van pokz ektc zijn voor- gekomen, heeft de Commissaris des konings in Noord-Brabant bij vernieuwing onder de aandacht der gemeentebesturen gebracht, dat tot beteugeling van die gevreesde ziekte inenting en herineniing de meest afdoende middelen zijn, en tevens hen herinnerd aan het gebiedend voorsobrift van art. 18 der wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134) op de besraettelijke ziekten. Dit artikel bepaalt, dat in elke gemeente ten minste eenmaal in de drie maanden gelegenheid gegeven wor It tot kostelooze inenting en herinentmg. In dat rond- schrijven wordt tevens opgemerkt, dat voor de vac- cinatie aan het te 'a Hertogeubosch gevestigde Pare vaccinogene steeds voldoende stof te verkrij- gen is. XJit een ons toegezonden maandbericht van het Nederlandsche Zendelinggenootschap blijkt, dat een niet onaardige bate wordt getrokken uit den ver- koop van verzamelde postzegels. In de maand Januari werd verkocht tot een bedrag van 19. Ook uit Goes kwamen heel wat postzegels in door den heer Roskes werden geleverd 36571 Ned. en 2548 Buitenl. eu Indische, voorts een kistje oude Neder- landers en een doosje briefkaarteu, alles door ver- schillende personen bijeengebraeht. W ie derhalve dit genootsehap wil steunen, kan dit, behalve door jaarlijksche bijdragen, ook doen door verzameling van wat anders als onnut wordt weggeworpen. Uit datzelfde maandbericht blijkt, dat ook Ds. E. M. van IJsendijk, toen te Laren, thans te Kapelle, postzegels ten behoeve van dit genootsehap inzamelt. IIij verzond er uit Laren niet minder dan 10,000. Onwillekeurig rijst de vraag waar al die dingen blijven Millioenen gaan er naar Amerika, waar het een haudelsartikel geworden is; ze worden niet alleen opgekoeht door verzamelaars of tot het beplakken van verschillende voorwerpen, maar zelfs tot het behangen van kamers. G. Ct. TEK NEUZEX, 25 Maart 1890. De heer B. Kieboom oudstrijder van 1830 mocht 11. Yrijdag het geluk smaken, zijn 80*™ jaardag tc vieren. Yan vele zijden mocht de jubelaris, die nog zeer flink is, bewijzen van deelneming ontvangen. In den morgen werd hij door de afdeeling ier Neuzen van de vereeniging „het Metalen Kruis, bij monde van haren voorzitter, den heer an der Swan, gecomplimenteerd, waarbij het voornaamste, wat in de jaren 1830/31 is voorgevallen, de revue Yan zijne familie ontving de heer Kieboom een paar geschenken, die hem voortdurend aan zijne militaire jareu doeD gedenken een kop en schotel ill. en eene tabakspijp waren zeer net voorzien van eene afbeelding van het metalen Kruis" en daarop komen toepasselijke opschriften voor. Gedurende den geheelen dag en avond kwamen tal van vrienden en kennissen hunne heilwenschen aanbieden. Des avonds bracht het scherpschutters-korps ;/Yoor Yaderland en Koning" den Metaal-ridder een bezoek. Na voor zijne woning een salvo afgevuurd te hebben, dat den waardigen man dienen mocht hem zijne jongelingsjaren voor den creest te brengen, trad het korps binnen en werd de jubelaris in goed gekozen woorden gecomplimenteerd met dezen voor hem gewichtigen dag. De commandant, de heer M. Eijke, nam deze gelegenheid te baat de manschappen van zijn korps er op te wijzen, wat de vrijwillige schutterij m bange dageu deed, wees er zijne manschappen op Maar in 't zelfde oogenblik werd een zware mansstem gehoord en Irene zonk van schnk bijna onmachtig ineen. O God, 't is mijn vader morapelde zij. Een paar deuren werden driftig open en toege- worpen, en zware schreden naderden. We zijn verloren 1 zuchtte Joachim in diepe ^Misschien nog niet, antwoordde het moedige meisje hiastig; tegelijk ijlde zij naar een deur, die zich in een hoek van den gang bevond, en schoof er den grendel af. Goddank ze is nist gesloten! riep ze zacht te- rug en weukte Joachim. Deze ijlde naar haar toe zij deed de deur open, en beiden gingen de donkere ruimte binnen, waarna Irene de deur weer zonder 't minste gedruisch sloot. Gelijktijdig werd aan 't andere einde van den gang een deur hard opengeworpen. Ik dacht het wel, hoorden zij toen den komraan- dant met zijn heldere stem op eenigszins verwijtenden toon zeggen, je zult te levendig gedroomd hebben, juffrouw Claironhet treurige voorval heett je te aeer aangedaan. i Neen, neen, ik hoorde tduidelijk, mijnheer, antwoordde een bitse stem, 'k zat wakker in t bed, want ik kon niet slapen van de hoofdpijn, en toen hoorde ik dat de deur open en toe gmg, en t kwam me voor, dat er iemand in den gang was. Nu 'k zal, om u volkomen gerust te stellen, ook nog naar gindsen deur gaan, die moet dan hoe Koning en Vaderland dit geapprecieerd hadden, door 't nitreiken van het Kruis, dat Kieboom s borst versierde en maande hen aan ook pal te staan wanneer de nood mocht dringen. Na een genoeglijk samenzijn, gedurende welken tijd op nieuw de jaren 1830 en 31 werden door- loopen, scheidde men na den jubelaris nog menig gezond levensjaar te hebben toegewenscht. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Kieboom voor de door het korps gebrachte hulde. Moge de brave nog menigmaal zijn jaardag vieren Op het alhier ter teekening gelegen hebbend adres aan de Tweede Kamer, ter ondersteuning en aanbeveling van het wetsvoorstel tot helling van invoerrechten op granen, hebben een .35tal land- bouwers en belanghebbenden geteekend. Tot brievengaarder te Hoek en postbode van daar op Ter Neuzen is benoemd de heer G. J. Buter, thans brievenbesteller voor de buitenwijken te Axel, terwijl in diens plaats is aaugesteld de heer Eekman, aldaar. Ons bericht omtrent het afsnijden van paar- denstaarten bij den landbouwer E. Dekker, in ons vorig nummer medegedeeld, was niet volkomen juist. Ziehier wat men ons hieromtrent mededeelt. In den nacht van 19 op 20 Maart 1.1. ontmoetten de politie-beambten C. Klaassen en A. Jonkman bij het doen hunner surveillance op den steenweg tusschen de hofstede van wijlen Jac. Huijssen en „Het Zwaantje" alhier een in deze omstreken al- gemeen bekenden wildkoopman. 't Was midden in den nacht en pikdonker. Onze politie meende dan ook goed te doen door met onzen wandelaar en met den iuhoud van zijn mand nader kennis te rnaken. Spoedig bemerkte men dat behalve wat de man voor proviand etc. noodig had een groote hoeveelheid lang paardehaar in de mand aanwezig was. De politie-beam bte herinnerde zich terstond het gebeurde in Januari 1.1. bij den landbouwer E. D., te Zaamslag. Een gedeelte van het haar werd in beslag ge- nomen terwijl de rest den volgenden morgen door den koopman bij den politie-beambte Klaassen werd bezorgd. Nadat de nachtelijke wandelaar medege deeld had, waar hij 't haar van daan gehaald had vertrok de heer Klaassen met een gedeelte van 't sieraad der paarden naar Zaamslag. Door de zorg van den inmiddels hiermede in kennis gestelden brigadier Koeue mocht het beiden gelukken den liefhebber van paardenstaarten te ontdekken. Door Ged. Staten van Zeeland is als volgt vastgesteld het door de gemeenten dezer provincie (voor zoover Zeeuwsch-Vlaanderen betreft) te dragen aandeel in de lichting voor de nationale militie in dit jaarAardenburg 3, Axel 8, Biervliet 4, Boschkapelle 4, Breskens 6, Cadzand 3, Clinge 8, Eede 3, Graauw 4, Groede 10, Hengstdijk 3, Iloek 5, Hontenisse 15, Hoofdplaat 6, Hulst 7, Koewacht 6, Nieuwvliet 1, Oostburg 3, Ossemsse 2, Philippine en Overslag samen 2, Retranckement 5' Sas van Gent 3, Schoondijke 5, St. Jansteen 7, St. Kruis 1, Sluis 6, Stoppeldijk 5, Ter Neuzen 12, Waterlandkerkje 3, Westdorpe 5, IJzendijke 9, Zaamslag 7, Zuiddorpe 3 en Zuidzande 2. In de tweede helft der maand Februari jl. zijn door het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden aan de adressen van A. Meeuwsen te Bay city en M. Antheunis te Antwerpen door het hulpkantoor te Zaamslag aan J. H. Nieuwenhuis te Hattem. en brandschattingen den inwoners dezer lar.den schrik en angst op het lijf joegen. Nauwelijks toch is men van den schrik der eerste dreigbrieven een weinig bekomen, of de herinnering daaraau wordt op nieuw verlevendigd door een gerucht, dat er in den loop der vorige week door een landbouwer alhier een tweede zoogenaamde brand- brief zoude ontvangen zijn, die thans niet met potlood maar met inkt geschreven is en nog ernstiger bedreigingen bevat dan zijn onzalige voorganger. Gelukkig echter, dat niet alles waarheid is, wat ons daaromtrent verhaald wordt. Zoo hebben we o. a. met genoegen vernomen, dat we omtrent den brief bij den landbouwer C. 1 Dieleman, waarvan we in een vorig nummer ge- wag maakten, verkeerd ingelicht zijn. Men ver- zekert ons althans, dat door dezen landbouwer geen dusdanige brief ontvangen is. Wewenschten wel, dat we al de kwade geruchten van de laatste dagen op die wijze voor onwaar konden verklaren. Philippine. Tot ons leedwezen moeten wij berichten, dat onze gemeeuteveldwachter J. B. Raes bij het personeel der rijksveldwacht is aangesteld tot rijksveldwachter 3e klasse (jachtopziener) te Kapelle (Z.-Beveland). Wij hopen, dat het hem op zijne nieuwe standplaats moge welgaan. Steeds voorkomend en vriende.lijk, gereed om ieder met goeden raad bij te staan, verliezen wij in hem een kundig politieman, die ondanks zijne nauwgezet- heid in den dienst, toch de achting van alle wel- denkende burgers wist te verwerven. Clinge, 22 Maart. Het aanleggen en daarstellen van den keiweg in deze gemeente, waarvoor de aanbesteding op 5 dezer heeft plaats gehad, dock daar alstoen de laagste inschrijvingssom boven de raming was, niet is gegund, is als nu onderhands aangenomen door de heeren C. van der Hooft, te Ter Neuzen en L. Prud'homme te St. Nicolaas. Wissenkerlte (Noord-Beveland,) 25 Maart. Door het bestuur van den calamiteusen polder Anna l'riso weTd heden alhier aanbesteed, het verdedigen van den onderzeeschen oever door zinkwerk en steenbe- storting, waarvan de raming bedraagt 127,797,25. Het laagst werd hiervoor ingeschreven door den heer J. Roskam, te Sliedrecht, voor 134,800. 's Gravenhage, 25 Maart. Tweede Kamer. De heer Pabius heeft zijn ontslag genomen. De ge- loofsbrieven van den heer Keuchenius zijn ingekomen. De heer Guyot heeft verlof gekregen de Regeenng nader te interpelleeren omtrent de in aanbouw zijnde oorlogschepen der Koninklijke fabriek te Amsterdam, die surceance van betaling gekregen heeft. Het debat over de belastmgvoorstellen werd vonrtgezet. De heer Borgesius verdedigde die namens alle voorstellers, als zijnde een groot algemeen volksbelang, als ontlastende een groot aantal gezinnen uit de lagere klassen. Aan een particnlieren brief uit Medan (Deli) ontleent de N. R. Ct. het volgende Op de onderneming Tanjong Morawa, alwaar de hoofdadministratie der Senembah-maatschappij ge- vestigd is, was het op 9 Eebruari erg onrustig. Eenige Chineezen waren op hun betaaldag naar de Maleische Campong geweest om inkoopen te doen. Twee hunner, die achtergebleven waren, stalen een paar eendeu van de Maleiers, namen ze op een stok over den rug eu liepen er kalm mee weg eene Maleische vrouw, die zulks gezieu had, riep haren man, en deze wilde trachten de eenden van de Chineezen terug te krijgen. Toen de Maleier in de nabijheid der Chineezen kwam pakte een hunner hem op en wierp hem midden in de rivier. Het gevolg was, dat spoedig vele Maleiers uit de kampong bij elkaar waren, waarop de Chineezen aan den liaal gingen een er van werd echter inge- haald en met meer dan 20 steken omgebracht, terwijl de andere outsnapte. Den volgenden ochteud vroegen de andere koelies aan den ontsuapten Chinees waar zijn kameraad gebleven was; deze verhaalde het voorgevalleue en zeide hem niet meer gezien te hebben. Daarop begaven zich een 400tal Chineezen uit de fermen- teerschuur naar de kampong, vonden daar het verminkte lijk, en werden z<56 woedend, dat zij de geheele kampong plunderdeu en afbraken. Geluk kig was het kampongvolk juist bijtijds gevlucht. De Chineezen weigerden toen te werken, alvorens de moordenaar dood wasde controleur, die in middels met politie-oppassers op de onderneming gekomen was wist te verhinderen dat zij naar hunne huizen terugkeerden om wapens te gaan halen. Yerdere ongeregeldheden werden daardoor voorkomen. Later werden door den controleur 6 Maleiers, die van den moord verdacht werden, in verzekerde bewaring genomen. De koelies zijn den volgenden dag weer aan het werk gegaan, doch men is nog steeds bang voor een tweede opstootje. Een vrouwelijke Succi. Ie Perigueux, een Eransch dorp, moet een 44jarige vrouw leven, die in 8 jaren tijds niets heeft gegeten. Dit feit is daar in de omstreken van algemeene bekendheid. Eenige geneesheeren, dit aan dit verhaal met zoo gemakkelijk geloof sloegen, besloten die vrouw eenigen tijd in haar levenswijze na te gaan. Zij overreedden haar zich eenigen tijd te vestigen 111 een j kamer van het hospitaal, waar zij onder voortdurend toezicht staat van heeren doctoren. De proefneming begon den 9 dezer maand en sedert dien tijd heeft de vrouw niets anders gebruikt dan het sap van een kwart-sinaasappel, een klein glas Bordeaux-wijn en een liter water. Zij schijnt door dit vasten hoegenaamd niets te lijdeuzij praat veel en met heldere stem, kan uren ver loopen zonder vermoeid te worden en schijnt hoofdzakelijk hare krachten te behouden door veel te slapen. De geneesheeren onderwerpen dit won- dermensch aan een nauwkeurige studie. Zaamslag. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de bijzondere school alhier is, met ingang van 1 April e. k., benoemd mejuffrouw K. Jansen, Rd. Voor deze betrekking, waaraan een jaarlijkscb inkomen van 40 verbonden is, hadden zich aan- gemeld 4 sollicitanten, waaronder eene uit het na- burige Ter Neuzen. Zaamslag. In de jongste vergadering van het leesgezelschap„Onderling Genoegenalhier is een besluit genomen, dat door velen, die prijs stellen op de kennisinaking met een goed,degdijk boekwerk, met belangstelling en ingenomenheid zal vernomen worden. Op voorstel nl. van den bestuurder der vereeniging is met algemeene stemmen besloten, om van de gelezen boekwerken, die voorheen steeds omlerling verkocht werden, eene bibliotheek aan te leggen. Hierdoor woruen zij, die uithoofde van fiuantieele bezwaren met in' staat zijn lid der vereeniging te wezen, in de gelegenbeid gesteld, zich in hunne vrije uren door het °lezen van nuttige lectuur aangenaam bezig te houden. De bibliotheek is onder bewaring en beheer gesteld van den bestuurder des gezelschap, den onderwijzer J. de Vos, bij wien, tegen betaling van een geringen leesprijs per week, voortaan boekwerken ter lezing kunnen verkregen worden. Zaamslag. Br zijn tegenwoordig, wat onze gemeente betreft, een aantal geruchten in ornloop die, mochten zij alle waarheid bevatten, ons al spoedig zouden doen denken aan den tijd, toen de Denen en Noormannen door hunne strooptochten toch open zijn, hernam de kommandant en hep den gang af; hij voelde aan de deur en vond die volgens voor-chrift gesloten. Droombeelden, niets dan droombeelden, riep hi] T moet wel een wonderlijke snaak zijn geweest, die hier door de deur gekomen is. Ga maar stilletjes weer naar bed, juffrouw Clairon. (Wordt vervolgd.) Een brief door de familie van een korporaal op Atjeh dienende, uit Joure afkomstig kwam terug met het woord overleden. De familie waande den jongen man dood en maakte zijn overlijden bekend. Thans is van hem een brief ontvangen, dat hij in blakenden welstand verkeert. Vermoedelijk heeft er eene vergissing in den naam plaats gehad. Woensdagmiddag, bij het vertrek van den trein van 5,33 naar Rotterdam, was er op het centraal-station te Amsterdam eene ongewone drukte. Een aantal werklieden van de heeren Van Hattum, welke firm# den aanleg van den verbindingsspoorweg van den Transvaal met het Portugeesche gebied heeft aangenomen, zouden met dien trein vertrekken en werden nu door zooveel bekenden en familie- j leden uitgeleide gedaan, dat politieagenten noodig I waren om dit geregeld zijn gang te doen gaan. In het ged rang bekwam menigeen gevoelige aanra- kingen. Een vrouw viel er bij in onmacht en werd in het kantoor van den stationschef gedragen. Zaterdag vertrok een tweede ploeg. In het geheel zijn 150 man aangenomen. De Overijselsche grens (nl. de oostelijke), zoo lezen wij in de N. R. Ct., bevat steenkool, blijkeus reeds lang opgedane ervaring. Thans is men werk zaam om de beddingen in uitgestrektheid en diepte na te gaan. Vooral, bij Luten moet de laag nogal een ice beteekenis hebben, en men onderzoekt sedert eenigen tijd, in hoeverre die lagen voor ontginning in aanmerking kunnen komen. Voor de rechtbank te Haarlem heeft een 16jarig meisje terecht gestaan, dat bij haar meester een flesch brandewijn ontvreemd had, om op haar verjaardag te tracteeren. De beklaagde bekende volmondig. De vader kwam voor en met diep bewogen stem legde hij de verklaring af, dat zijn vrouw, die aan den drank is, het kind tot den diefstal had aangezet. Deze vrouw ontziet niets, om maar aan haar hartstocht te kunnen voldoen. De officier van justitie eischte voor de beschuldigde 5 dagen gevangenisstraf. Het meisje verliet luid snikkende de zaal. Yrijdag werd op de vischmarkt te Rotterdam een heilbot afgeslagen, ter lengte van ongeveer U meter en breedte van 70 C.M., bij eene zwaarte van 62 kilo, welke monstervisch werd verkocht voor f 25,50. Te Saumur heeft een jeugdige moeder (zij was nog geen 15 jaren oud) haar kind vermoord. Nadat zij het hoofd en borst had ingedrukt, stopte zij het lijkje in een doos, maar daar die te nauw sneed zij het armpjes en beentjes af. Haar moeder en haar minnaar stonden haar hierbij terzijde. Alle drie zijn in hechtenis genomen. Een nieuw staalte van de uiterst willekeurige wijze, waarop de joden in Rusland behandeld worden, wordt uit het stadje Dunavitzi gemeld. Dat stadje ligt in het begunstigde district, waar joden nog mogen wonen. Men ontdekte echter, dat een gedeelte van het stadje gelegen is op land dat aan een dorp behoort, en volgens de wet van 1883 mogen joden niet in dorpen wonen. Auis het juist in dit gedeelte der stad, dat de huizen staan welke bewoond worden door joden, en aan dezen is dus gelast te verhuizen. lets dergelijks gebeurde te Tchionishlia, dat in 1840 tot een stad werd gemaakt en door vele joden bewoond wordt. Die plaats is onlangs weder tot een dorp gemaakt, ten gevolge waarvan de joden aanzegging kregen om te verhuizen. Daardoor zijn 1000 joodsche gezinnen eensklaps behoeftig geworden. Protesten en verzoekschriften konden niets baten. De moeilijkheden, welke de Russische autoriteiten voor de joden scheppen, zijn legio. Zoo mogen o. a. op gymnasien of scholen onder de leerlingen niet meer dan 10 percent Israelieten zijn. Onlangs hebben in Calabrie vijf onbekende crewapenden den baron Zurlo en zijn vijftienjangen zoon, die te paard naar Cotrona reden, aangehou- den/den knaap als gijzelaar meegenomen en van den vader 100,000 lire als losgeld geeischt. Deze haastte zich nog dienzelfden nacht op een aangewe- zen plaats ongeveer de helft te brengen waarop de gijzelaar werd losgelaten. Daar Zurlo debank- biljetten gemerkt had, hoopt men de bandieten spoedig in handen te krijgen. Landverhuizers worden door den Britschen Consul te Santiago gewaarschuwd tegen Chili, welks I regeerin" de grooiste moeite doet om Europeesche 1 arbeiders te lokken. Ten gevolge van de hooge invoerrechten en van de onstandvastige waarde van de papieren dollars zijn kleederen, huisraad en andere zaken van dagelijksch gebruik er buitenge- woou duur. Er worden hooge loonen belootd, docli herleidt men ze uit Chileensche munt in Europeesch weld, dan komt men tot een zeer kleine sorn, zoodat bijv. boerenarbeiders er niet meer dan bO tot 90 ct. per dag verdienen. Bovendien worden ze slecht gehuisvest en onvoldoende gevoed.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2