Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. m Ter Neuzen Daar Gen No. 2594 Woensdag 26 Maart 1890. m 30e Jaargang. 81 8t§18jfli®s Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden bi'nnen T«er Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verschijnt Dtnadag- en Vrijdngavond blj den nitgever P. J. VAN BE SANDE te Ter Neuzen. U, DE COMMISSARIS DES KONINGS IN ZEE- LAND raaakt bekend dat, te beginnen met 22 April it.s., het peil op bet bovenpand van het kanaal van TER NEUZEN gedurend t w a a 1 f achter- eenvolgende dagen met 1 meter zal worden verlaagd. Middelburg, 15 Maart 1890. De Commissaris des Konings voornoemd, DE BRAUW. folitioli Overzicht. Het aftreden van vorst Bismarck wordt door de Nordd. Allg. Ztg. uitvoerig besprokeu en zij bevestigt, dat een geschil over het verkeer tusschen de Pruisische ministers en den keizer de naaste aanleiding is geweest. Verder verhaalt Bismarcks orgaan, dat buiten het Pruisisch ministerie geene pogingen zijn gedaan, noch door den keizer, noch door andere vorsten, om hem tot blijven te bewegen. De Nordd. spreekt tegen, dat het onderhoud van vorst Bismarck met Windthorst over het vermogen van den hertog van Cumberland zou hebben geloopen. Dit gesprek is voor de crisis alleen in zoover van gewicht, als de kanselier geweigerd heeft zijn verkeer met afgevaardigden aan eene controle te ouderwerpen. Hieromtrent deelt de Voss. Ztg. nog het vol- gende mede De keizer was zeer ontevreden over de onder- kandelingen van Bismarck met Windthorstbij reed naar zijn paleis om hem te vragen, wat die onderhandelingeu beduidden. Vorst Bismarck lag te bed hij haastte zich op te staan en antwoordde den keizer, dat zij particuliere zaken betroffen. De keizer merkte op, dat hij van onderhandelingen met een partijaanvoerder als Windthorst bij tijds behoorde te zijn ingelicht, waarop Bismarck hernam, dat hij zijn omgang met afgevaardigden aan geene controle kon onderwerpen. Hij voegde er bij, dat hij, alleen omdat hij aan keizer Wilhelm I had beloofd, diens kleinzoon te dienen, in dienst was geblevenhij was gaarne bereid heen te gaan, wanneer de keizer hem wilde missen. Goed ingelichte bladen verzekeren, dat graaf Herbert Bismarck zijn ontslag als minister van buitenlandsche zaken heeft gevraagd en het schijnt dat het spoedig, te gelijk met de benoeming van zijn opvolger zal worden verleend. Of graaf Bismarck ambassadeur te Londen of te Konstantinopel zal worden, is nog onzeker sommigen zeggen dat hij vooreerst eenigen tijd rust wil nemen. Graaf Herbert von Bismarck is den 28 September FEUILLETON. 3) Zoo stonden de zaken, toen op zekeren dag weer een oefening in den pionniersdienst werd gehouden, waartoe ook 't bataljon, waarbij Joachim behoorde was uitgerukt. Tegen't middaguur liep een gerucht door de kleine vesting, dat veel ontsteltenis ver- oorzaakte de officier, die met de leidiugder oefening was belast, was door een ondergeschikte, dien hij hoogst onrechtvaardig bejegend had, gewond gewor- den. En inderdaad werd kort daarna luitenant Sarvier met verbonden hoofd door vier soldaten langzaam op een draagbaar naar zijn woning gebracht, terwijl tegelijkertijd een andere troep een arrestant naar de citadel vervoerde. 't Was de ongelukkige Murat. Zijn medeminnaar had hem ook nu iets gelast, dat bij den besten wil onmogelijk door een persoon kon worden uitgevoerd. Hij veroor- loofde zich zeer bescheiden, daarop aanmerkiug te maken, maar beleedigende en beschimpende Woorden waren het antwoord, dat hem ten aanhooren zijner kameraden gegeven werd. Zijn bloed kookte; evenwel beheerschte hij zich nog en wendde zich schouderophalend af, om aan zijn werk te gaan. Sarvier had die beweging gezien en werd zoo woedend, dat hij de hand ophief, als wilde hij den vrijwilliger een slag in T aangezicht geven. Nu 1849 geboren en is, als vertrouweliug zijns vadera diens plaatsvervanger in de buitenlandsche politick geworden, doch 't is hem niet gelukt de overtuiging te vestigen dat hij de aangewezen opvolger zijns vaders was. Hem worden de misslagen der Duitsche diplomatie in de Samoa-kwestie toegeschreven. In het parlement heeft hij een paar redevoeringen gehouden, zonder veel succes. Aan goeden wil en ijver ontbrak het hem niet, maar voor een staats- man en diplomaat is dat nog niet voldoende. Ofschoon het groote voldoening geeft in Enge- laud, dat de werkstaking van ruim 300,000 werklieden in de kolenmijnen is geeindigd, zien sommigen daarin eene nieuwe reden van ongerustheid. Twintig, ja zelf tien jaren geleden, zegt de Times, zou het niet mogelijk zijn geweest 350,000 werk lieden zoo te besturen, dat zij op een bepaald oogenblik ophouden te werken en op een ander den arbeid hervatten. Dat zulk eene macht in weinige, slechts half verantwoordelijke handen is, is een groot gevaar. Er zullen niet vele schokken als na de groote werkstaking in de Londensche dokken, meer noodig zijn om den handel te gronde te richten. Nu de kolenwerkers hun zin hebben gekregen, zullen anderen volgen. Reeds hoort men, dat pogingen worden gedaan om eene alge- meeue werkstaking van het personeel der spoorwegen te organiseeren. De Prins van Wales is met zijn zoon Prins George te Berliju gekomen en ontvangen met alle eer en luister, welke aan een regeerend vorst bij zijn bezoek aan vreemde hoven wordt bewezen. De Keizer, Keizerin Frederik en de Prinsessen hare dochters, benevens andere leden van het Koningshuis, bevonden zich aan het station om hun bloedverwanten welkom te heeteu. De Prins droeg de Pruisische generaalsuniform met het lint van den Zwarten Adelaar. De begroeting was allerhartelijkst. Bij het binnenloopen van den trein speelde de kapel van het tweede garde-regiment bet Engelsche volkslied. Op den weg van het station naar het paleis was een groote menigte toeschouwers op de been. De Keizer reed met den Prins van Wales in een open rijtuig, dat vooraf- gegaan werd door een half escadron curassiers. In het volgende rijtuig zaten Prins Leopold van Pruisen en Prins George van Wales. Daarop reed een ander half escadron curassiers en vervolgens kwamen de rijtuigen met 's Prinsen gevolg, de Engelsche ambassade en vele hooggeplaatste personen, waarbij zich ook graaf Herbert von Bismarck had aangesloten. De Keizer moet zich herhaaldelijk in het oog loopend vriendelijk jegens graaf Herbert betoond hebben. Te Lissabon is een bericht ontvangen, dat niet zonder erustige beteekenis is. Twee Portugeesche ambtenaren, Vaiadin en Castro, zouden met drie honderd iuboorlingen bij het Njassa-meer zijn verloor Joachim alle zelfbeheersching die be weging te zien en zijn sabel te trekken, was't werk van een oogenblik, en daar lag zijn tegenstander ter aarde, met een gapende wond over 't van woede vertrokken gelaat. Een uur later zat Joachim achter slot in een eel van de gevangenis der citadel. Hoe weinig had hij dien morgen kunnen denken, dat zijn lot zoo spoedig zulk een noodlottigen keer zou nemen en wat stond hem nu te wachten P Hij had in den dienst tegen zijn kommandant de sibel ge- trokken en hem gewonddat zware vergrijp tegen de krijgstucht zou, zelfs als Sarvier niet aan de wond mocht sterven, met den dood gestraft worden, of ten minste met een jaren lange galeistraf, dat wist hij maar al te goed. Niettemin was hij vast besloten, bij het verhoor van zijn verhouding tot Irene en van Sarviers ljverzucht geen woord te spreken, hoewel hij zich dan van zijn eenige reden van verontschuldiging beroofde. Ook wilde hij, liever dan dat tegen hem het lichtere vonnis der galeistraf werd uitgesproken, waarbij hij langzaam bij zwaren arbeid als een verstooten en veracht lid der maatschappij zou verkwijnen dat een kogel zijn arm hart doorboorde, dat in jeugdigen overmoed hooger wenscben had durven voedeu dan betaamde. In diep en zwaarmoedig gepeins verzouken, had hij niet bemerkt, dat de gevaugenbewaarder door een kleine klep in de deur een kruik water en een stuk vermoord. Men vreest hierin het gevolg te moeten zien van het Engelsch-Portugeesch conflict en dat men hier te doen heeft met een uitbarsting van anti-Portugeesche gevoelens der inboorlingen, aan- gewakkerd en aangemoedigd, nu zij zagen, dat de beide Europeesche mogendheden lang niet een lijn trokken. Men schrijft van Het Loo i. d. 22 Maart. H. M. de Koningin en het Prinsesje ontvingen hedenmiddag te 2 uur mevrouw de Douairiere gravin Bentinck met twee kleindochtertjes bij zich ten paleize. Reeds te half drie stelde prinses Wilhelmina hare jeugdige bezoeksters, met haar in een open rijtuig gezeten, in de gelegenheid hare schatten te bewonderen. Allereerst de vijf ponnies, die tot dat doel in de rijbaau werden binnengeleid. Daarop werd een bezoek gebracht aan de witte damherten in de hertenkamp en aan de zich in de nabijheid daarvan bevinde talrijke rashonden. Yervolgens werd het chalet der Prinses bezichtigd met zijn rijken inhoud van allerlei aard en met zijn leveudige omgeving van kippen, duiven, eenden en konijuen, alsook de bijbehoorende bloemen— en druiven- trekkassen. Per Koninklijk Nederlandsch Locaalspoor aan het station't Loo aangekomen, keerden de bezoeksters te 4,48 per Oosterspoor naar Middachten terug, waartoe een hofrijtuig haar naar het station te Apeldoorn overbracht. Blijkens eene opgave in de Staatscourant bestond de bevolking van Zeeland op 1 Januari 1890 uit 99,754 in. en 101,913 vr. totaal 201,667, tegen 201,847 (99,877 m. en 101,970 vr.) op 1 Januari 1889. De bevolking van Middelburg be stond op 1 Januari 1890 uit 7767 m. en 9342 vr., totaal 17,109. Uit Bruinisse scbrijft men De handel in de eertijds schijubaar waardelooze zeesterren (vijfhoeken), die doodsvijanden van oester- en mosselkweekerijen, is sedert de laatste weken hier weer in vollen gang. Toen deze diertjes, voor omstreeks vier a vijf jaren, het eerst werden opge kocht voor een proefbemesting van landerijen, werden ze gaarne geleverd voor drie cent per mossel- mand, waarvan 80 manden een wagenvracht vormen. Nadat bij die proef gebleken was, welk een uitste- kende bemesting die dieren opleveren en die bemesting meer algemeene bekendheid heeft verkregen, betaalt men thans voor een kleine mosselmand, waarvan eerst 120 een wagenvracht zijn, gaarne zeven a acht cent per mand, dat is 9 in plaats van vroeger f 2,49 per voer. Volgens globale berekening worden hier jaarlijks brood in de eel geschoven en hem daarbij een medelijdenden blik toegeworpen had; ook lette hij er niet op dat de dag langzamerhand verstreken was en een volslagen duisternis hem omgaf. Als beseffeloos zat hij op zijn krukje doch eensklaps ontroerde hij zoo hevig, dat hij over zijn geheele lichaam beefde; hij had een stem gehoord, een liefelijke, zachte stem die hem als hemelsche muziek in de ooren klonk. Tegelijk werd nauwlijks hoorbaar op zijn kerker- deur geklopt. Hij stond op, doch had moeite om de deur te bereiken, zoo hevig bonsde hem 't hart. Joachim 1 werd aan de andere zijde der deur gefluisterd, en hij hoorde weder die hem goed bekende, melodische stem, naar welker zilveren toonen hij zoo vaak met verrukkiug had geluisterd. Irene stamelde hij. O, ik bid u om alles in de wereld, lispelde Irene door het sleutelgat, houd u stil en bedaard. Ik wilde alleen weten of gij in deze eel zijt. Toen hoorde hij voorzichtig den sleutel in't slot steken en de grendels langzaam verschuiven en zag, daar zijn oogen reeds aan de duisternis geweud waren, dat de deur zich langzaam bewoog. Een doukere gedaante sloop in zijn eel, en Irene stond voor hem met een kleine dievenlantaarn in de hand, die echter nog licht genoeg doorliet, dat hij haar schoone, doch outzetteud bleeke gelaat- strekken kon herkenneu. Ylucht, stamelde Irene, of ge zijt verloren. Vader voor circa f 1200 van die zeesterren als meststof in den handel gebracht en is dit artikel voor de visschers een nieuwe niet te versmaden bron van inkomsten, die echter, voor zoover bekend, den schippersknechts boven hun gewoon loon ten goede komt, waaraan in vroeger jaren nooit gedacht werd. Blijkens een door ons ontvangen circulaire tracht de heer Mr. Th. M. Verster te Amsterdam, met eenige andere heeren, een fonds bijeen te brengen, ten einde zich het rechtskundig advies te verschatfen van een of meer juristen van erkende kunde en onaf hankelijkheid, om, gewapend met die adviezen, tot herstel te geraken van het onrecht, dat den heer Ketjen zou zijn aangedaan. Naar het Vad. verneemt, bestaat het voor- nemen, dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en de Vereeniging ,/Volksonderwijs", naar aanleiding van het tot stand komen der nieuwe schoolwet, zullen samenwerken, om de nadeelige gevolgen dier wet voor het openbaar onderwijs zooveel mogelijk te neutraliseeren. Aangezien in den laatsten tijd de dolheid bij honden in Noord-Brabant eene verontrustende uitbreiding heeft verkregen, de Commissaris des Konings dezer provincie bij besluit van 20 Maart een bevel tot het muilkorven der honden uitge- vaardigd voor de geheele provincie. De Kamer van Koophandel te's Gravenhage heeft een buitengewone vergadering gehouden, ter bespreking van het feit, dat het Koninklijk rijtuig, waarmede dezer dagen een ongeval plaats had, weinige dagen geleden door een buitenlandsche firma, die van Peters te Londen, was geleverd. De voorzitter had aan den in deze bevoegden persoon verklaard, dat door het gebeurde opnieuw was bewezen, dat het buitenlandsch fabrikaat ook op dit gebied niet beter was dan het Nederlandsche. De hooggeplaatste ambtenaar in 's Konings dienst, tot wien de voorzitter zich wendde, beloofde, alles wat in zijn vermogen was te zullen doen, opdat voortaan zooveel mogelijk alles wat vooi het stal- departemsnt noodig is, met uitzondering van voor- werpen, die hier te lande niet te verkrijgen zijn, in Nederland zou worden be.Jeld en aangekocht. Volgens het thans verschenen elfde jaarverslag van de Unie ffEen school met den Bijbel" is het aantal locale comittis met 6 verminderd en bedraagt nu 588. De Aug.-collecte bedroeg over 1889 91.805.134 of ongeveer f 1400 minder dan in 1888. Het aantal scholen met den bijbel is in 1889 met 8 vermeerderd, waardoor haar aantal geklommen is tot 488 met 80.889 leerlingen. Twaalf scholen zijn in aanbouw, die waarschijnlijk in den loop van dit jaar nog zullen geopend worden. zeide mij, dat niets of niemand u van het dool- vonnis zal kunnen redden. En gij komt om mij te bevrijden Hij greep hare hand, waarin zij sidderend de lantaarn hield. Ik weet, dat ik jegens mijn vader slecht handel, maar ik kan niet anders, en ook geloof ik niet. dat gij een moordenaar zijt, zooals Sarvier beweert. Moge de eeuwige gereehtigheid het zoo beschik- ken, dat ge eens erkennen zult, hoe waar en rechtvaardig uw hart nu oordeelt. Ik heb al mijn moed verzameld, den sleutel genomen, dien de gevangenbewaarder des avonds aan mijn vader moet afgeven, alsmede een touw- ladder, en ben door den achtergang onzer woning, die met den korridor der gevangenis in verbinding staat, hierheen geijld, om voor u de kerkerdeur te openen. Ik hoop, dat niemand zal te weten komen wie u in vrijheid heeft gesteld. Kom, volg mij, dan zal ik de deur weer sluiten'k weet zeer goed, hoe Jk daarbij te werk moet gaan, 'k heb het me als kind zoo vaak laten voordoen, Zonder 't minste gedruisch verlieten beiden de cel. Irene sloot behoedzaam de deur en ging Joachim voor in den langen gang. Aan 't eindo van den gang opende zij een kleine deur. Nu waren zij in de woning van den kommandant. Toen ook die deur weer op slot en gegrendeld was, bleef zij een oogenblik staan en baalde die adem. God zij dank, zeide zij, nu zijn we 't grootste gevaar te boven. TER UlZIVSrill (OIRWT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1