Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeowsch-Vlaanderen. No. 2592. Woensdag 19 Maart 1890. 30® Jaargang. 8)1 BiiSiffifllfiffi. Binnenland. 1 ABONNEMENT: FEUILLETON. Ei, ei, wat je daar zegt, is geen oogenblikkelijke inval, Joachim, nam de eerste spreker weer het woorddat heb 'k reeds in de eerste dagen na onze komst alhier opgemerkt. m SEl'ZEISCU (OllUVi. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Po'stdirecteuren en Brieven- Dushooders. AD7EETENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind verschljnt Ulnsdat- en Vrijdagavond bij den nltgever P. J. VAN It E SANDE te Tee Neuzen. DE COMMISSARIS DES KONINGS IN ZEE- LAND maakt bekend dat, te beginnen met 22 April a.S., het peil op het bovenpand van het kanaal van TER NEUZEN gedurend twaalf achter- eenvolgende dagen met 1 meter zal worden verluagd. Middelburg, 15 Maart 1890. De Commissaris des Konings voornoemd, DE BRAUW. Politielz Overzicht. De werkstaking in Engelaud breidt zich uit over het geheele land. In Yorkshire zal de werkstaking onder de mijnwerkers Maandag een aanvang nemen en 250,000 personen omvatten, die gewoonlijk in de mijnen van Midland werkzaam zijn, waardoor de nijverheid in Lancashire, Yorkshire enz. bijua geheel tot stilstand zal worden gebracht. De prijzen rijzen snel en orders zijn in het buitenland gedaan. Te Liverpool houdt de werkstaking aau men is daar beducht voor ongeregeldheden, en militaire voorzorgsmaatregelen zijn genoraen. Uit Wales wordt gemeld, dat de werkstaking in de Llanduduo-kolenmijnen Maandag zal beginnen. In den laatsten tijd bleek, hoe velen in Engeland van edele verontwaardiging gloeien over de mishan- deling van Russische gevangenen. De Engelschen behoeven 't ecbter niet alleen in Rusland te zoeken, maar mogen wel eens op eigen landgenooten letten. De Duitsche zendeling Schwarz bracht ten minste treurige staaltjesaan het licht van de mishandelingen der inboorlingen in de Engelsche kolonieu in Zuid- Australie. Vooral de politie maakt 'tzich gemakke- lijk met de zwarte broeders, die maar zonder vorm van proces worden dood geschoten. Over de behande- ling van meisjes en halfbloedkinderen deed de Duitsche geestelijke ook mededeelingen, bizonder geschikt voor Hydepark-verontwaardigingsmoties. Vele Engelschen houden er harems van 10 en meer meisjes op na, die niet altijd uit vrijen wil daar bijeen kwamen. In eene onlangs te Adelaide gehouden vergadering, waar de heer Schwarz zijne mededeelingen deed, werd eene motie aangenomen, de wenschelijkheid betuigende van de tusschenkomst der Engelsche //Aborigines friends association." Veertig- a vijftigduizend mahomedaansche inwo- ners van den Kaukasus hebben hun voornemen te kennen gegeven om naar Turkije te emigreeren, wijl zij onder de hoede van de Halve Maan hunne geestelijke belangen beter vertrouwd achten dan onder het Russisch gouvernement. De czaar heeft generaal Lolina naar Konstantinopel gezouden, om, in overleg met de Porte, de geschiktste plaatsen in Kleiu- Azie aan te wijzen, waar de emigranten zich kunnen i) 't Is een schoone namiddag in den herfst van 'tjaar 1787. Heerlijk schijnt de zon op het vriendelijke, door de waterrijke Maas doorsneden dal, waarin het oude stadje Mezieres met zijn voorsteden St. Julien en d'Arches en zijn citadel is gelegen. Aan de bergglooiingen prijken de rijpende druiven en op de velden zamelen de landlieden de laatste vruch- ten van den zomer, die zeer vruchtbaar is geweest. De liefelijke rust en de schoonheid van het landschap oefenen een weldadige werking en brengen een aangename stemming teweeg onder een gezel- schap jongelieden, die vergenoegd onder een glas wijn in een prieel zitten, dat vlak aan den straat- weg staat, en de aandacht der voorbijgangers trekt door een groote blauwe vlag met de drie witte Fransche lelien, die op haar sierlijk dak prijkt. Dat prieel behoort tot de herberg //In de drie lelien", die een weinig meer landwaarts gelegen en om haar goeden rooden wijn zeer gezocht is. De drinkebroers, die we er aantreffeu, zijn vrijwilligers van 't Ardennen leger en benooren, naar hun uniform te oordeelen, tot een der regimenten, die eerst sedert kort de citadel van Mezieres hebben vestigen, en in overleg te treden omtrent de bestrij- ding der onkosten, aan eene dergelijke landverhui- zing verbonden. Of de Russische generaal ten opzichte der laatstgenoemde aangelegenheid bij de Turksche financieele autoriteiten veel succes zal hebben mag met recht betwijfeld worden. Als voorwaarden, die Windthorst voor de onder- steuniug van het centrum aan Bismarck zou hebben gesteld, noemt de Koln. Ztg. voor Duitschland afschaffing of wijziging der Jezuietenwet en voor Pruisen onderwerping der school aan de kerk. Maar, zegt het blad, onze Keizer heeft nog verleden jaar bij verschillende gelegenheden on- dubbelzinnig verklaard, dat hij tot den terugkeer der Jezuieten nooit zijne toestemming zou geven. En wat de onderwerping der school aan de kerk betreft, betwijfelen wij dat Bismarck, wanneer hij aan het verlangen van Windthorst mocht willen voldoen, hiervoor in den Landdag eene meerderheid zou kunnen vinden. Hij zou, behalve de stemmen van het centrum en van de Polen, samen 114, nog de stemmen van minstens 103 conservatieven moeten hebben. Voor zoo ver wij de stemming in de tegenwoordige conservatieve partij in den Landdag kennen, achten wij het onmogelijk, dat er genoeg zouden zijn, die tot zulk een verbond met het centrum bereid waren. Inderdaad heeft reeds Zaterdag graaf von Limburg Stirum, naar men veronderstelt namens de conser vatieven, verklaard, dat zij tegen eene wijziging der schoolwet in den geest van het centrum waren. De Post is met deze verklaring zeer ingenomen en verheugt zich, dat de aangekondigde politieke schacherij wordt verijdeld. Sommigen meenen, dat de onderhandelingen van Bismarck met Windthorst voorloopig alleen ten doel hebben zich eene meerderheid in den Rijksdag te verzekeren voor eene nieuwe uitgaaf van 20 millioen, ter verbeteriug van de artillerie. In de Hamb. Nachr. wordt betoogd, dat in vredestijd een voldoend aautal artillerie officieren moet aanwezig zijn, daar bij het uitbreken van een oorlog, officieren, die niet volkomen op de hoogte zijn, niet bruikbaar zouden zijn. In Frankrijk, zegt het blad, is daarvoor gezorgdhet beschikt bij mobilisatie over de noodige officieren en bezit daarenboven eene betere organisatie en beter materieel. Duitschland moet 100 batterijen meer hebbenvoorloopig zou men het met 77 willen doen, maar iedere batterij zou 6 in plaats van 4 stukken hebben. De Correspondance Havas deelt het volgende mede over de crisis: Iu den na de Senaatszitting ge houden ministerraad heeft de heer Tirard zijn collega's medegedeeld, dat hij, in de minderheid gebracht door eene vergadering, waarvan hij deel uitmaakt, het zijn plicht heeft geacht af te treden, eu dat zijn besluit onherroepelijk was. Hij voegde er bij, dat de heer Spuller om andere redenen en betrokken. Zij schertsen en lachen, hun gesprek is opgewekt en levendig. Dat moet ik zeggen, roept een hunner, we hebben hier voortreffelijken wijn, zooals we dien te Amiens voor grof geld niet konden bekomen. Ja, dat is zoo, stemt een ander met hem in. 'k Ben over 't algemeen met onze verplaatsing best tevreden hier hebben we toch een geheel andere, veel vriendelijker omgeving, waarin men zich welbehagelijk gevoelt. 'k Ben 't oude dompige Amiens hartelijk zat. Je spreekt naar mijn hart, zegt een derde. Stoot aan, leve Mezieres En niet minder zijn mooie meisjesvoegt een vierde er bij, een in 't oog vallend schoon jonge- ling met eenigszins donkere tint. Wat? wat? riepen verscheiden stemmen. Nu ja, 'k mag niet onbescheiden zijn, antwoordde de gevraagde ontwijkend. O, wat mij betreft, behoef je van je hart geen moordkuil te maken, Felix, sprak Joachim glim- lachend. Vooruit dan met de zaak! klonk het van alle kanten. Welnu, hervalte Felix, 'tis opnieuw bewezen, dat Joachim een gelukskind is. De kamer, waar hij .ils minister van buitenlandsche zaken deze zienswijze met hem deelde en ook aftrad. De heer Tirard eindigde met te zeggen, dat de andere leden van het kabinet moesten weten, of zij hem en den heer Spuller zouden volgen of aanblijven, met vervanging van den heer Spuller door een ander, terwijl dan een nieuwe minister president gekozen moest worden. Nadat de minister De Freycinet den parlementairen toestand uiteengezet had, waren de leden van het kabinet eenstemmig van meening, dat hun ontslag collectief moest zijn. Volgens het gebruik ontbood de heer Carnot de voorzitters der beide Kamers, om den toestand te bespreken. Toen de heer Tirard de eerste maal den president der repubfiek zijn ontslag als hoofd van het kabinet aanbood, drong de heer Carnot bij hem aan, geen haastig besluit te nemen, maar erkende tevens, dat de toestand eene snelle oplossing eischte. In de Kamer en in de ministenes wordt de crisis van korten duur geacht. Men is evenwel van meening, dat een kabinet van verzoening gevormd moet worden. Als de heer De Freycinet met de samenstelling beiast werd, zou de heer Bourgeois, die nog maar kort minister van binnenlandsche zaken is, in het nieuwe kabinet worden opgenomen. Naar aanleiding der ongunstige berichten in buitenlandsche bladen omtrent den gezondheids- toestand van Z. M. den Koning, van welker onjuistheid het Hbl. reeds sprak, kunnen wij uit volkomen zekere bron die geruchten niet alleen tegenspreken, maar er bijvoegen, dat de toestand van Z. M. voor het oogenblik zo6 gunstig is, als men maar eenigszins mag verwachten. Z. M. is den geheelen dag bezig en vervult zijne regeeringsplichten met ijver en opgewektheid zoodat men alleszins redenen heeft, om zich over den tegenwoordigeu toestand ten zeerste te verheugen. Uit Deventer meldt men van Zondagmiddag Hedenmorgen vertrok H. M. de Koningin met prinses Wilhelmina van 't Loo, om een rijtoertje te maken. Bij de Teuge brak het rijtuig. De vorstelijke personen kwamen met den schrik vrij. De jockey's reden naar den stalhouder Sonnenberg aldaar, van wien zij een rijtuig mede namen en H. M. met de Prinses van de Teuge naar 't Loo terugbrachten. Bij Kon. besluit is de lichting der militie van 1890 bepaald op 11000 man, waarvan 600 man voor den dienst ter zee bestemd worden. In de provincie Zeeland zijn ingeschreveu 1825 personen en het opgelegd aandeel voor die provincie bedraagt 519. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan den Commissarissen des Konings in de met nog een paar karaeraden is ingekwartierd is zoo gelegen, dat men over den tuin rechtuit op de kamers van den ouden kommandant, graaf Barrabere, 't uit- zicht heeft. En de graaf is zoo'n voortreffelijke oude heer, viel Joachim hem schertsend in derede; ben 'kdus niet een ware geluksvogel? De anderen, die den samenhang niet begrepen lachten, maar Felix ging voort Ja, ja, dat is de oude heer juist, en wel hoofd- zakelijk omdat hij zoo'n bekoorlijke dochter heeft. Ha, de schoone gravin Irene I riepen alien. Zoo is het, bevestigde Felix, en onze geluks vogel heeft het beeldschoone meisje dagelijks voor oogen. Maar dat is nog niet alles. Zij heeft toch ook haar oogen, en daar hij een knappe jongen is dat mag worden gezegd kijkt ook zij nu en dan naar hem. Joachim trok een beetje ongeduldig aan zijn sierlijken baard. Hierbij is 't tot nu toe gebleven, aldus besloot Felix zijn mededeeling, maar wat zou men niet al willen doen, om een enkelen welgevalligen blik van dit waarlijk betooverend wezen te verkrijgen I Dat zou 'k meenen, sprak een der jongeren. Nu, 'k zou toch maar niet te veel op de gravin rekenen, Joachim, merkte lachend een oudere karne- raad aan. Graaf Sarvier, de luitenant der pionniers moet reeds zoo goed als verloofd met haar zijn. Hij is officier en van ouden adel gij Joachim Murat, onderscheidene provincien een schrijven gericht, houdende het verzoek, om de burgemeesters te wijzen op het groote belang, dat de Nederlandsche handel heeft bij het behoud van den uitvoer van vee en vleeschwaren naar het buitenland, en dat het van groot gewicht is, dat, voor zoover dit in hunne macht staat, zij zoo nauwkeurig mogelijk toezien, dat worde voldaan aan de voorwaarden, door de buitenlandsche autoriteiten voor den invoer uit Nederland gesteld. Bepaaldelijk ten opzichte van den uitvoer naar Duitschland is het volgens den Minister wenschelijk, dat de burgemeester, zooveel doenlijk, zich overtuige van de herkomst der uit te voeren varkens en van het varkensvleesch en van den omvang en den aard der handelszaak van dengene, die een bewijs van oorsprong vraagt, en dat hij, zoo mogelijk, maatregelon nemen, dat het certi- ficaat van oorsprong ook werkelijk gebruikt worde voor de waren waar voor het is afgegeven, en dat daarvan geen misbruik worde gemaakt. Door den Minister van Marine is ter kennis van zeevarenden gebracht, dat op 20 Maart e. k. zal worden aangebracht in het licht van de Val, beoosten de haven van Zierikzee, een groene sector (tusschen de peilingen N. en N. t. W. 1/i W.), ter aanduiding van de roode ton, die ligt op de N. W. punt van de Slikken van den Dortsman. Van af zonsondergang van genoemden datum schijnt het licht van de Val alzoo rood van O. Z. O. door O. tot N. O. s/4 Nwit van N. O. s/4 N. tot N.groen van N. tot N. t. W. l/t W.en weder wit van N. t. W. s/i W. tot W. N. W. Het is bekend dat onder vigueur der wet van 1878 door de Ministers Heemskerk en Mackay een verschillend antwoord gegeven werd op de vraag of kinderen der bijzondere school deel mogen nemen aan het onderwijs in de vrouwelijke handwerken op de openbare school. Nu de gewijzigde wet op het lager onderwijs in werking is, heeft deze vraag zich op nieuw opgedaan en thans heeft de Minister Lohman die vraag in ontkennenden zin beantwoord. De kinderen der bijzondere scholen, die thans bedoeld onderwijs ontvangen op de openbare scholen, zullen nu hetzij op hunne eigene scholen, hetzij elders zich dienen te bekwamen in de nuttige handwerken. De heer Thon, directeur der markthallen, heeft eene reis gemaakt naar Buda Pest en daar met den Handelsmiuister gesproken over het aan- knoopen van betrekkingen tusschen Nederland en Hongarije, ter bevordering van den landbouw in dit land. Het N. v. d. D. deelt daaromtrent mede De Minister wees er op, dat de Hongaarsche boeren door hun geringe ontwikkeling niet in staat waren den grond zoodanig te ontginnen als voor een veel belangrijker productie gewenscht was. zijt daarentegen slechts een eenvoudig vrij williger van 't Ardennen-leger. Je gaat ook altijd met je koele verstand te rade, Andre, nam nu Joachim met eenige opgewondeuheid 't woord. 'k Heb er geen oogenblik aan gedacht, de gravin te willen trouwen, maar me slechts aan haar schoonheid en lieftalligheid verkwikt. Evenwel houd ik niets voor onmogelijkden moedige helpt 't geluk heb 'k op 't College te Cahors geleerd, waar ik 't echter niet lang volhield, en den soldaten behoort in dezen tijd de wereld. Menigeen, die als gemeen soldaat met een eenvoudigen bur- gerlijken naam is begonnen, is als een adelijk, hoogmogend generaal of veldmaarschalk gestorven. En waarom zou ik niet kunnen doen wat een ander mogelijk was Drommels 1 'k voel moed en wils- kracht in mijeen slechte kerel, die aan zichzelven t wij felt In vervoering en toch ook met zekeren erust greep hij zijn glas en hief het in de hoogte. Op je geluk dan I riep Andre, die insgelijks zijn glas greep en met Joachim klonk, 'k zou wel een veldmaarschalk tot vriend willen hebben. De overigen volgden hun voorbeeld, en men klonk in de rondte op de verwezenlijking van de stoute verwachtingen van hun kameraad. In 't zelfde oogenblik blies een stevige windvlaag door 't gebladerte van 't prieel, en de er boven prijkende vlag fladderde en klapperde luide. Tegelijk hoorde men 't getrappel van paarden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1