WAARSCHUWING. f 15000,- MANUFACTURER Fpanscti MMsclie htk, Over alles en m wal all He Millie. P. A. kinmm Pit, te Hontenisse. Polder Groot Kieldrecht. Yoorloopig bericht. Esns partij Huismeubslen, fuzed WOONHUIS net aaiMitti. SX3r Y oor dsn schoonmaak BEHANGSELPAFIEREN, Handelsberichten. Advertentien. Wordt ter leen gevraagd Donderdag 1 Mei 1890. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping 40000 kilo's Suikerpeen en 15000 kilo's Paardepeen, Openbare Verkooping )penbare Verkooping TE OTHENE. Openbare Verkooping. Openbare Verkooping. 1 Zeugvarken met biggen, 2 dito dik van biggen, 6 Loopvarkens en 10 kleine Varkens. VOO It II AN DEN: Ter Neuzen. P. J. van de Sande. Kanadn Boomstammen, D. VERCAUTEREN. 7 Melkkoeien, 2 Yaarzen dik van kalf, 7 Rundervaarzen en 4 Werkpaarden. T E AXEL. WESTDORPE. 25 a 30 stuks Daarna ter voormelder plaats benevens in zeer groote keuze. maal, uit soep besfaande, voorgezet, maar nauwelijks hadden die manuen, waarbij zich ook de zoon der vrouw, Matthijs Berger, had gevoegd, de soep gebruikt, of zij kregen hevige pijnen in maagstreek en buik. Een akelig schouwspel volgde, want in de huiskamer van het echtpaar wentelden de vijf ongelukkigen gillend en kriinpend op den grond, terwijl zij voortdurend om water kreten, daar het was alsof hunne ingewanden brandden. Drie ge- neesheeren die dadelijk ter hulpsnelden,constateerden vergiftiging door rattenkruid. Niettegenstaande allerlei tegengiften werden toegepast, stierven twee der mannen, na enkele uren, onder gruwelijke pijnende drie anderen verkeeren in leveusgevaar. Men weet nog niet of het vergift door een ongelukkig toeval in de soep is geraakt, dan wel of aan misdaad moet worden gedacht. Juffrouw Berger is eene vrouw die in hooge achting staat en men kan niet aan- nemen dat zij eene opzettelijke poging tot vergifti ging heeft willen begaan. De verslaggeefster van de World, miss Bly, die de reis om de wereld in 72 dagen volbracht, gaat trouwen met den directeur van het krankzin- nigengesticht, waarin zij zich had doen opsluiten om er 'teen en ander over in de courant te kuunen schrijven. Een buikspreker veroorzaakte dezer dagen in de rue Moutmartre te Parijs groote ontsteltenis. Hij ging bij de opening van een riool staan en weldra schenen daaruit benauwde kreten te stijgen „Help help!" werd er geroepen. De politie schoot toe en zond eenige werklieden om de onderaardsche gangen te doorzoeken, maar alles te vergeefs. Luider en luider werd het hulpgeroep, totdat ten laatste de straat zoo vol menschen was, dat de politie een kriug om het riool moest trekken om het publiek terug te houden. Toen nu ook de buikspreker achteruit gedrongen werd, hield het hulpgeschrei op. De grappenmaker werd ontdekt, maar maakte zich uit de voeten, achtervolgd door de politieagenten en de beetgenomen toeschouwers. Te Cote St. Michel uahij Montreal is door het springrti van een petroleumtoestel brand out- staan in een huis, terwijl de eigenaar afwezig was. Zijne vrouw en 7 kinderen kwamen alien in de vlammen om. De heer Colerette, de tigenaar, trachtte, gewaarschuwd, hen nog te redden, maar slaagde niet en bekwam levensgevaarlijke brand- wonden. Dezer dagen verscheen voor den rechter te Gainesville, in Texas, eene 60jarige vrouw, wegende 243 pond, om te protesteeren tegen eene haren man opgelegde boete. Zij begon met een politie-agent, vervolgens een procureur en eindelijk den burge- meester, die als rechter fungeerde, met een vuist- slag ter aarde te vellen, waarop zij hun alle drie nog eene dracht slagen toedieude om hen ten slotte de zaal uit te drijven, waar zij zich drie uur lang handhaafde. Hare drie slachtoffers zijn deerlfjk in het gelaat gehavend. De Zeeuwsche landdame heeft me in den steek gelaten de leden van onzen gemeenteraad hebben gestemd zooals zij meenden dat met de belangen van de houders van Kurhaus- aandeelen, pardon, ik wil zeggen zooals zij meenden dat met de belangen der Haagsche ingezetenen overeenkwam, en wederom zal in 1890 niet gespuid worden. Mochten soms mijne vrienden in Ter Neuzen plan gehad hebben dezen zomer naar de Residentie te komen, laat ze in vredesnaam dat voornemen opgeven en in hun eigen gezond stadje blijven waar ze ten minste geen gevaar loopen zich een ziekte op den hals te halen. Daar zitten nu de kiezers met hun graven en baronnetjes die in den gemeenteraad zitting moesten hebben. Onafhankelijke mannen moesten in den Raad, die niets en niemand behoeven te ontzien. Jawel, maar men vergeet in den regel een groot ding. Die zoogenaamd onafhankelijke mannen zijn zoo onafhankelijk nietzitten in den regel in financieele operation, of bescliouwen de zaken nit een geheel ander oogpunt dan een eenvoudig praktisch man. Dat vergeten juist de menschen. Ze gooien iemand dood met Latijnsche spreekwoorden en citaten van geleerden, maar veelal onbekend met de werkelijke toestanden zijn het de meest ongeschikte personen om voor de belangen der burgerklasse op te komen. En dit is immers natuurlijk. De levenswijze dier menschen is geheel anders. Ik ondervind het zoo dikwijls dat zoo'n eenvoudig man zij het dan ook in minder parlementairen vorm een helder duidelijk advies geeftzoo'n groote mijnheer een speech afsteekt van heb ik jou daareen massa vreemde woorden gebruikt, schermt met een hoop boekengeleerdheid, maar per slot van rekening eigenlijk niets zegt en bljjk geeft van niet het minste doorzicht te hebben. En de menschen schijnen maar niet wijzer te worden, want ook nu weer is door de vereenigde anti-revolutionaire en katholieke partij een baron als candidaat voor onzen gemeen teraad gesteld. Of hij er evenwel komen zal betwijfel ik nog. Treurig noem ik het, dat tegenwoordig bij alle verkiezingen de partij-kwestie op den voorgrond wordt gesteld, in plaats dat men zich afvraagt, is dat een man op de hoogte van onze belangen. Welk gewieht daaraaji gehecht wordt, we zien het dagelijks en zullen het zeker ook weer ontwaren bij de keuze van een Zeeuwsch afgevaardigde voor Goes. Het is niet twijfelachtig of wij krijgen den ex-Minister Keuchenius weder als afgevaardigde voor Zeeland in de Tweede Kamer en met hem de vervelende, hatelijke, ellen- lange redevoeringen over ons schoone Insulinde, dat zeker nog spoediger naar den kelder zou zijn gegaan, wanneer Zijne ex-Excellentie nog een paar jaren aan het bestuur ware gebleven. Een ding troost me, namelijk, dat men voortaan al zeer weinig gewieht zal hechten aan de adviezen van den heer Keuchenius en hem, wanneer hij als voorheen, alles afkeurt wat een ander Minister doet, al heel gauw zal toevoegen de beste stuurlui staan aan wal. Laat ik echter tot onze Residentie terugkeeren. Natuurlijk is onze Directeur-generaal van de maatschappij Zeebad Scheveningen, de heer Reis, niet tevreden met den afloop der spui'ingskwestie, daar hij er slechts een uitstel van executie in ziet. Handig als het meerendeel van onze Duitsche naburen die op een schoen en een slof naar het rijke Holland komen, heeft hij dadelijk een plannetje geopperd. In ver- schillende bladen toch kwam dezer dagen het bericht voor dat het Kurhaus belangrijke uitbreidingen zou ondergaan. Enorme verbeteringen zouden worden aangebracht doch en daar zit 'em de kneep van dezen zomer zou daar nog geen aanvang mede gemaakt kunnen worden. En tusschen de regels kon men lezendie enorme verbeteringen, welke Scheveningen zullen maken tot een badplaats van den eersten rang, welke kolossale yoordeelen znllen opleveren, ook voor de Residentie, daar zij de vreemdelingen van heinde en ver naar de Hofstad zullen lokken, zullen tot stand gebracht worden den volgenden zomer, altijd wanneer de Raad besluit om 's zomers niet te spuien, want anders kan er door de maatschappij Zeebad Scheveningen natuurlijk niet aan gedacht worden zich zulke groote offers te getroosten. In afwachting van die verbeteringen heeft onze directeur evenwel wat anders bedacht om al vast in het aanstaand seizoen bezoekers te trekken. Wij krijgen een schoonheids- concours te Scheveningen. De directeur-generaal is bevreesd voor de reputatie van de badplaats. Het idee alleen dat er vuil uit de stadsgrachten naar Scheveningen zou drijven doet hem hemel en aarde bewegen om dit te voorkomen, maar hij ziet er niets in om nog heel wat anders naar zijn Kurhuas te lokken. Ik weet niet hoe of andere menschen er over denken maar ik geloof dat «dames" die zich tot zulk een schoonheids- wedstrijd leenen al even gevaarlijk zijn als die vuile bestand- deelen uit onze stadsgrachten. Ik althans kan mij niet voor- stellen wat dat voor dames zijn die er geen bezwaar in zien dagelijks eenige uren tentoongesteld te worden, om zich door ieder die het entree kan betalen te laten bewonderen Het zal me nu toch eens benieuwen of de dames, van den Neder- landschen Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk be- wustzijn daar niet tegen op komen. Zoo ooit, dan heeft de Bond hier een prachtige gelegenheid om overeenkomstig zijne statuten op te treden. Als men zoo'n vergadering bijwoont van die dames weet men heusch niet of men met het streven dier menschen den draak moet steken of hen bewonderen. Dat vertelt me daar in eene openbare bijeenkomst, waar zelfs meisjes van 14 tot 18 jaren en kinderen zijn, dingen welke men maar wijzer deed zoo geheim mogelijk te houden, althans niet te bespreken in het bijzijn van jonge meisjes die alleen komen uit nieuwsgierigheid en waarschijnlijk meer kwaad dan goed mede naar huis nemen. Dat redeneert me over zaken welke men alleen van hooren zeggen kent. Werkelijk de lust bekroop mij wel eens om te zeggen, och mevrouw de Douairiere, gij, die u op zulk een hoog voetstuk plaatst, toe, ga eens een avondje met mij mede, dan zal ik u de zaken waarvan gij zoowat niets weet eens in werkelijkheid laten ziendan zal ik u eens in buurten brengen waar g" van nabij eens kunt zien hoe het met dat zedelijk bewustzijn staat van die schepsels welke gij aan het sanitair toezicht wilt onttrekken. Mag ik u eens een goeden raad geven begin dan met in uw eigen kringen het peil van het zedelijk bewustzijn wat hooger op te voerenneem eens flinkweg den blinddoek van voor uwe oogen dan zult ge o, zooveel werk vinden in die kringen waar men voor het oog der wereld alle vormen in acht neemt maar zich vrijheden om geen ander woord te gebruiken veroorlooft, die eenvoudige burgermenschen van schaamte zouden doen blozen. De woorden van een oud geliefd Zeeuwsch predikant op een dier vergaderingen tegenwoordig, deden mij goed. «Laat de moeders kieschheid en kuischheid bij hunne dochters kweeken," zeide de brave grijsaard, «dat is de ware weg tot verhooging van het zedelijk bewustzijn der vrouw." En daarbij dwaalde het oog van den emeritus-predikant door de zaal en bleef -althans zoo geleek het mij bestraffend rusten op de moeders die hunne kinderen mede ter vergadering hadden gebracht. Wat zou die leeraar wel zeggen van dat schoonheids-concours Haag, 13 Maart 1890. L E E T IJ D I N G E N. Van 11 tot en met 13 Maart zijn in deze haven binnengekomen om aan den spoorweg alhier te lossen en te laden 13 Maart. Eng. stoomb. River Clyde, kap. Addison, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Swan, kap. Edwards, van Marryporl'met raw ijzer. Van 11 tot en met 13 Alaart zijn uit deze haven vertrokken na aan den spoorweg te hebben gelost en geladen 11 Maart. Eng. stoomb. Dinnington, kap. Coates, naar Goole ledig. 12 Maart. Eng. stoomb. Commodore, kap. Rasmussen, naar Sunderland ledig. Eng. stoomb. San Domingo, kap. Gorley, naar Sunderland ledig. Eng. stoomb. River Lagan, kap. Namare, naar Londen met stukg. 13 Maart. Spaansche stoomb. Galea, kap. Goyoaga, naar Bilbao ledig. In deze haven zijn binnengekomen bestemd voor Gent: 11 Maart. Eng. stoomb. Humber, kap. Hall, van Antwerpen met kolen. 12 Maart. Eng. stoomb. Jessie Emilie, kap. Everest, van Londen met creosoot (bestemd voor Selzaete). Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, van Londen met stukg. 13 Maart. Eng. stoomb. Emmanuel, kap. Bilton, van Londen met stukg. Eng. stoomb. Egret, kap. Hore, van Rotterdam met stukg. Eng. stoomb. Calder, kap. Moore, van Goole met stukg. Russische bark Altai, kap. Wennstrom, van Darien met hout. Fransche schoener Anna Maria, kap. Layex, van Mareunes met menerie. Uit deze haven zijn vertrokken komende van Gent. 11 Maart. Eng. stoomb. Spindrift, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Banchory, kap. Reid, naar Shields ledig. Duitsche stoomb. Rheinland, kap. Wilkens, naar Sonderborg met zemelen. 12 Maart. Eng. stoomb. Galatea, kap. Fiffe, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Aire, kap. Woodhead, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Warmold, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Humber, kap. Hall, naar Hull met stukg. 13 Maart. Ned. stoomb. Hamulet, kap. Wilson, naar Leith met stukg. Eng. stoomb. Bordeaux, kap. Giles, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Jessie Emilie, kap. Everest, naar Amsterdam ledig (komende van Selzaete). Duitsche stoomb. Nord, kap. Kettwich, naar Flensborg met zemelen. Van 11 tot en met 13 Maart werden langs de Oostsluizen alhier 41 binnenvaartuigen op en 44 afgeschut. Dordrecht, 13 Maart. De markt der granen bleef geheel onveranderd. Puike Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe f 6,40 a f 7,00, nieuwe f 6,60 a f 7,10. Rogge Zeeuwsche en Vlaamsche f 5,20 a 5,50. Gerst Zeeuwsche en Vlaamsche winter f 5,20 a f 5,80 Overmaasche 5.00 a f 5.60. Zeeuwsche en Vlaamsche zomer f 4,20 a f 4.80. Haver dunne f 2,60 a f 3,80. Paardeboonen f 5,00 a f 5,50 Duiveboonen f 6,30 a f 6,60. Witteboonen f 8,50 a f 9,50. Bruineboonen 7.00 a 9,00. Erwten f 7,40 a f 7,70. Voeder f 5,90 a 6,60. Koolzaad f 13,00 a f 13,50. Lijnzaad zaai f 8,00 a 9,00, ROE US VAX HET GELD. Belgisch per 100 fr. f 47,70 f 47,75 Engelsch per 12,09 u 12,10£ Tot mijne diepe droefheid overleed heden mijn geliefde echtgenoot JOHAN FREDRIK VAN BINSBERGEN, Emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk, vroeger te Hoek, in den ouderdom van ruim 81 jaar. Ter Neuzen, 9 Maart 1890. Wed. VAN BINSBERGEN-Costerman. Volstrekt eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van belang- stelling, ondervonden bij het overlijden onzer geliefde moeder, behuwd-, groot- en over- grootmoeder de Wed. J. LENSEN, betuigen wij bij dezen onzen hartelijken dank. Ter Neuzen, 15 Maart 1890. DE FAMILIE. 0 Voor de vele blijken van belang- stelling, zoowel van buiten als van binnen deze gemeente op mijn 60sten geboortedag ondervonden, betuig ik mijn hartelijken dank. FRANCISCUS STAAL, landbouwer te Zaamslag (Spui). De ondergeteekenden G. J. KROL C0., fabrikanten van Runstmest- stoffen te Zwolle, beriehten dat hunne fabrikaten verkrijgbaar zijn bij den heer Zij geven aan koopers het recht op gratis onder- zoek van het geleverde aan het Rijksproefstation te Breda. G. J. RROL C°. De Gemeente-Ontvanger van Ter Neuzen waar- schuwt de achterstalligen in de voldoening van den Hoofdelijken Omslag, belasting op de honden en wegens recht van erfpacbt, om, ter voorko- ming van vervolging, hun verschuldigde onverwijld te zijuen kantore te voldoen. KANTOOR wordt gehouden van's Maan- dags tot en met Vrijdags, telkens vau 10 tot 1 ure. Op feestdagen is het kantoor gesloten. tegen annuiteits-aflos in 60 achtereenvolgende jaren, eerste aflos 1 Augustus 1891. Zij die genegen zijn hierop in te schrijven, gelieven op te geven aan welk jaarlijksch annuiteits-bedrag en onder welke voorwaardeu hiertoe zal worden overgegaan. Per gewonen brief worden voor den len April e. k. bij den ondergeteekende, Dijkgraaf dezes polders, inschrijvingen ingewacht, bij wien ook nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Clinge, 27 Februari 1890. De openbare verkooping van den INSPAN op de hofstede bewoond door den heer A. BOGAERT, oud-burgemeester te Graauw, zal plaats hebben op VAN RIJSOORT VAN MEURS, Notaris. Mr. J. G. van Deinse, Advocaat en Notaris te Hulst, zal op Donderdag den 27 Maart 1890. des voormiddags om 10 uur precies, ten verzoeke van zijne principalen in het openbaar verkoopen Alles zich bevindende ten huize van J. L. STALLAERT, landbouwer te Luntershoek, ge meente Stoppeldijk. Nalatige debiteuren worden niet als koopers aangenomen. De Notaris C. J. A. Fercken, te Ter Nenzen, zal ten verzoeke van KRIJN DE FEIJTER, land bouwer wonende te Axel, op Maandag den 17 Maart 1890, des namiddags ten 1 ure, in het openbaar verkoopen liggende in de lange dreef aan den grindweg in den polder Beoostenbleij Benoorden, nabij de hofstede Jonge Bosch," gemeente Axel, alwaar te vergaderen. TE De Notaris C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van A. VAN HOIJE, winkelier te Westdorpe, in het Oud Schuttershof, bij J. Daene, aldaar, op Maandag den 24 Maart 1890, des voormiddags ten 10 ure, in het openbaar verkoopen als: BUKSKIN, wollen en katoenen STOFFEN, wit en gedrukt KATOEN, SER- VETTEN, HANDDOEKEN, BEDDEN in soort, wollen, katoenen en gestikte DEKENS, gemaakte KLEEDEREN, vrouwen KaPMAN- TELS, gemaakte linneu LAKENS, ZAKKEN en ZAAIKLEEDEN, een NAAIMACHINE en wat meer zal worden geveild. Koopen tot en met f 5,kontant. De Notaris C. J. A. Fercken, te Ter Neuzen, zal ten verzoeke van FRANS FAAS, te Othene, gemeente Zaamslag, en de Erven zijner eerste huis- vrouw op Donderdag den 27 Maart 1890, des namiddags te 1 ure, in het openbaar verkoopen zich bevindende in zijn woonhuis, te Othene, alwaar te vergaderen. En onmiddellijk daarna, in de herberg vPol- derlust" bij Goossen te Othene. Dadelijk te aanvaarden. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal op Donderdag 27 Maart 1890, des voormiddags 11 ure, verkoopen 30 8TUKS geschikt voor klompenmakers en ander werk, liggende op het hofsteedje bewoond door Jan Jansen, in den Capellepolder, gemeente Axel. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal op Zaterdag 29 Maart 1890, des namiddags 1 ure, bij J. J. Lauwens, aan de Statie te Axel, ver koopen van 6 tot 10 maanden oud, afkomstig uit de beste streken van het land. Op 6 maanden tijd van betaling onder borgtoeht desgevorderd. WIT en BLAUW KASTPAPIER, WITTE en GEKLEURDE KASTRANDEN, in verschillende soorten en prijzen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 3