Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. I No. 2591. Zaterdag 15 Maart 1890. 0)t 30e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- ousboaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/ 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Oil blad verscbljnt Dinadas- en Vrijdagavond bij den nlttever P. J. VAN BE 8 A N D E te Ter Neuzen. DE COMMISSAR1S DES KONINGS IN ZEELAND inaakt bekend dat, te begiunen met 1 April aanstaaude het peil op het benedenpand van het kanaal van TER NEUZEN zoodanig zal worden verlaagd, dat dit pand niet zal kunnen bevaren worden met schepen van meer dan 4,50 M. diepgang, doch dat die peilsverlaging in geen geval langer zal duren dan de insgelijks op 1 April aan- vangende sluiting van de groote Westsluis te TEK NEUZEN. Middelburg, 22 Januari 1890. De Commissaris des Konings voornoemd, D E B R A U W. f olitieli Overzicht. De Gladstonianen in Engeland schijnen veld te winnen. In het Londensche district St. Pancras is het aantal zetels, dat zij sedert de laatste algemeeue verkiezing op de vereenigde conservatieven en ui.i- onisteu hebben veroverd, tot 16 gestegen. De oppositie telt thans 294 afgevaardigden inplaats van 278, de regeeringspartij 376 in plaats van 392, zoodat de meerderheid voor de regeering van 114 tot 82 is gedaald. Het Parnell-proces heeft aan de Times nog al wat schade berokkend. De oplage is verminderd tot 25,000 exemplaren en de adver- tentien besloegen minder 500 kolom a 20 pond. Verder heeft het blad voor het onderzoek 100,000 pond aan contanten moeten geven. De dividenden slonken van 120,000 pond in 1888 tot 12,000 pond in 1889. De Czaar heeft een dreigbrief ontvangen van eene vrouw, die zich „Tchebrikowa" onderteekent. Daarin wordt gezegd, dat de Czaar het lot van zijne voorgangers Peter III, Paul I en Alexander IL zou deelen, indien hij zijne tegewoordige reactionaire politick bleef toepassen. Aan ieder der ministers is een afschrift van dezen brief toegezonden. Tengevolge van deze bedreigeng zijn buitengewone voorzorgsmaatregelen genomen, ona de persoonlijke veiligheid van den Czaar te verzekeren. Een later bericht zegt, dat het met den zoogenoemden dreigbrief" aan den Czaar geheel anders gesteld is. llet is geen brief maar een gedrukte brochure, in welke de schrijfster, medewerkster aan de Novoje Vremja, met name Marie Sebrikoff, op zeer gema- tigden toon de onhoudbaarheid van de tegenwoordige toestanden en de driugende noodzakelijkheid van hervormingen aantoont. De politie heeft evenwel op alle exemplaren, die zij kon machtig worden, beslag gelegd. De arbeidsconferentie te Berlijn zal, naar men verueemt, morgen 15 dezer bijeenkomen en slechts FEUILLETON 24) Hendrik was weer kalm en antwoordde vast Ik verlaat het meisje niet Wat? vroeg de rechter verbaasd. Isdaternst? Wilt gij om de rijke erfenis het meisje niet ver- laten Ik verlaat mijn bruid niet 1 antwoordde hij vast. Iedereen was over deze woorden uiterst verbaasd. Bedenk u, wees niet te haastig! vermaande de rechter. Gij kunt de hofstede erven, gij kunt de rijkste man in het dorp worden en het mooiste en rijkste meisje tot vrouw uemen. Ge waart wel gek, als ge het niet deedt, het zou u berouwen Hendrik bleef bij hetgeen hij gezegd had. En wilt ge dat in mijn proces-verbaal erkennen vroeg de rechter zeer erustig. Ja? antwoordde Hendrik. De rechter dacht, dat hij in zijn vreugde niet goed kon denken en vermaande hem nog eens, maar Hendrik bleef standvastig. Bedaard zaghij, dat zijne verklaringen werden opgeschreveu en hij onderteekeude ze. Hij is gek riepen verscheidenen uit den hoop Om zoo'n bedelaarster die prachtige hofstede te laten loopen De meesten dachten hetzelfde, maar toch 14 dagen duren. Engeland en andere mogendheden hebben moeite gedaan om de zaak nog wat uit te stellen, doch Keizer Wilhelm drong aan op het nakomen van het oorspronkelijkeprogramma om de zaak zoo spoedig mogelijk aan de orde te kunnen brengen. Dit staat in verband met voorstellen die hij aan den Duitschen Rijksdag doen wil, als deze 8 April bijeenkomt. Jules Simon heeft aangenomen om de Fransche regeering op de conferentie te vertegenwoordigen, op voorwaarde dat de vier collega's die hem vergezellen zullen, het vooraf met hem eens kunnen worden over de aldaar aan te nemen houding. Deze collega's zijn de vroegere werkman, thans senator, Tolain, het kamerlid Burdeau, een ingenieur en een werkman, welke laatste echter geheel buiten de socialistische partij zal moeten staan. Wien men op het oog heeft is nog niet bekend. In de Italiaansche Kamer heeft de afgevaardigde Imbriani den premier Cnspi op heftige wijze aangevallen en onder anderen beweerd, dat hij door dezen op schandelijke wijze was behandeld. Toen de president het niet noodig bleek te achten, op intrekking dezer woorden aan te dringen, stood Crispi driftig op, en verliet de Kamer met de woorden „Onder dezen president, die mijne waardigheid niet weet te bewaren, zet ik geen voet meer in het parlement 1" Naar luide van de jongste berichten heeft Biancheri zijn ontslag ge nomen als voorzitter der Kamer. Crispi, die berouw schijnt te hebben over zijne opvliegendheid, heeft de Kamer verzocht het ontslag niet aan te nemen en deze voldeed daaraan met algemeene stemmed. Men zegt, dat de vertegenwoordigers der groote mogendheden te Sofia den Bulgaarschen Minister- president Stamboeloff onder het oog hebben gebracht, dat, hoe welwillend ook de mogendheden de tegenwoordige toestanden in het vorstendom mochten beschouwen, de kwestie der erkenuing van den Vorst in de eerste plaats aan Turkije als souvereine macht moest worden overgelaten. Toch heeft de Ministerraad besloten, dat, indien het den Bul gaarschen agent te Konstautinopel niet mocht gelukken, de Porte over te halen om het initiatief te nemen voor de erkenuing van den Vorst, on- midellijk na afloop van het proces-Panitza een uitvoerig memorandum zal worden ingediend aan al de mogendheden, die het traktaat van Berlijn hebben onderteekend. In dit stuk zal worden gewezen op de offers, die het Bulgaarsche volk zich in de laatste jaren heeft getroost en op den strijd, dien het heeft moeten voeren, teneinde zijn eigen onafhankelijkheid en het behoud van den Europeeschen vrede te verzekeren. Het memorandum zal, onder speciale verwijzing naar de door het proces-Panitza aan het licht gebrachte woelingen, een beroep doen op de mogendheden om de erken- ning van de tegenwoordige regeering van Bulgarije bewonderden zij deze daad. Zij wisten wel, dat hij standvastig was, maar haddeu toch niet gedacht, dat hij in -zulk een geval zou volhouden. Geen van hen zou het gedaan hebben. Uiterlijk kalm verliet Hendrik de herberg, maar in zijn binnenste stormde het. Hij had geen berouw over den stap, dien hij gedaan had, het verheugde hem, dat hij standvastig was gebleven in de groote verzoeking. Met een enkel woord zou hij de bezitter van de hofstede geworden zijn en dan ware hij rijker geweest dan zij, die hem om zijne armoede geminacht hadden. Langzaam voortgaande, naderde hij Grietje's woning. Zij kwam hem tegemoet en viel om zijn hals. Hendrik! wat heb je gedaan? riep zij. Met de grootste liefde drukte hij haar aan zijn hart. Ge hebt om mij de schoone boerderij niet genomen Hebt ge mij liever dan al dien rijkdom Hadt ge daar dan aan getwijfeld Neen, neen riep zij in de overmaat van haar geluk. En gij zult er nooit spijt van hebben. Ik zal u deze opoffering loonen Ik zou u niet verlaten hebben, al had ik geen penning gekregen sprak Hendrik. Zie meisje de brave oude heeft mij zesduizend thaler vermaakt, daarop had ik nooit gerekend. Ik zal een kleiue boedenj koopen en gij wordt heel spoedig mijn vrouwtje En dan ruil ik mijn geluk tegen geen koningskroon. tr verkrijgen. Ingeval echter de mogendheden weigeren, hiertoe een voorstel te doen, is de regeering vast besloten, op eigen gezag de onafhankelijkheid van Bulgarij te proclameeren. De officieuse Swoboda doet nogmaals uitkoraen, dat Rusland, door van de Bulgaarsche regeering de betaling der achterstallige schuld te eischen, die regeering feitelijk als wettig heeft erkend. Het geheele Servische ministerie heeft zijn ont slag genomen. Er zal nog eene saraenkomst met de regenten plaats hebben. Men wacht op de terugkomst van Paschitch, die te Petersburg is, aan wien de samenstelling van een nieuw kabinet is opgedragen. De ruzie is ontstaan door de benoeming van Gladan Pojorgevitch tot lid van den statenraad. l)e Minister van Binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het examen om als leerling aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht te worden toegelaten, ingevolge artt. 20, 21, 22 en 23 van het reglement voor die school, zal plaats hebben in de eerste helft der raaand Juli e. k., en dat belanghebbenden zich schriftelijk, mits portvrij, voor 1 Juni e. k. bij den directeur der school moeten aanmelden. Door den Minister van Oorlog is aan Z. M. den Kouing het voorstel gedaan om de met groot verlof zijnde miliciens van de lichting 1888, behoo- rende tot de tweede divisie en die niet tot het blijvend gedeelte hebben te behooren, van 14 tot 26 April onder de wapenen te roepen, ten einde in de behandeling van het repeteergeweer en de nieuwe velduitrnsting te worden geoefend. De eindstemming over de pensioenwetfen is bepaald op Woensdag 19 Maart. De heer A. van Dedem interpelleerde de Regeering over de minis- terieele crisis en vroeg of zij gestand deed hare verklaring dat zij medewerken zou tot bevordering van het Christendom in Indie. De heer Tak vroeg naar de motieven voor de verschuiving van Min. Mackay naar het dep. van Kolonien en of het zwaartepunt van het regeeringsbeleid was verplaatst. De minister Mackay antwoordde dat het zwaartepunt niet verplaatst was, en dat de regeering volkomen homogeen is ook ten aanzien van de godsdienst- kwestie in Indie, waaromtrent zij instemde met de woorden, indertijd door het Kamerlid-Kuyper ge- sproken. Verder is de uitvoering van de schoolwet volkomen aan den heer Lohman toevertrouwd evenals de groote kwestien ointrent kiesrecht en het gemeen- telijk belastingstelsel. De R. K. kiesvereeniging te Goes heeft den heer Keuchenius gevraagd, of een wetsvoorstel tot invoering van den verplichten persoonlijken dienst- Eenige dagen daarna ontving Hendrik de zes duizend thaler. Hij kocht een kleine hofstede en voerde Grietje er heen als zijne vrouw. In den ganschen omtrek sprak men van het geluk van den Duivel, van wien men vroeger zoo dikwijls gezegd had, dat hij nog aan de galg zou bengelen. Maar het was en bleef toch een gek, anders had hij de boerderij van Friese geno men en een andere vrouw gezocht. Aan dat gebabbel stoorde hij zich niet en in het dorp kwam hij voortaan niet meer. Twintig jaren waren verloopen. Veel was er in dien tijd veranderd. Er was een nieuw geslacht opgewassen en de meesten, die den ouden Friese, van zijne jeugd af gekend hadden, waren hem in het graf gevolgd. De Duivel was bijna geheel vergeten. De kleine boerderij, nabij de stad, had hij voor eenige jaren verkocht, om zich in een .afgelegen landstreek te vestigen. Sedert dien tijd had men slechts enkele malen van hem iets gehoord het ging hem goed, dat was alles. De hofstede van Friese was door sterfgeval reeds tweemaal van eigenaar veranderd en kwam nu door erfenis in het bezit van een advocaat. Deze wilde de boerderij metdelanderijen verkoopen en de dag der veiling was aaugekondigd. Het gansche dorp was in beweging. Wie zou plicht op zijn steun zou kunnen rekenen en hem tevens medegedeeld dat het van zijn antwoord zou afhangen, of zijne candidatuur bij de aanstaande verkiezing door de Katholieken al dan niet zal worden gesteund. De heer Keuchenius heeft daarop geantwoord, dat hij bereid zou zijn een wetsvoorstel, dat het beginsel huldigde van persoonlijken dienstplicht, behoudens de noodig of billijk gebleken vrijstelling, te ondersteunen. De Vereeniging voor oud-strijders der land- en zeemacht uit Ned.-Indie, waarvan het hoofdbe- stuur in den Haag is gevestigd, heeft den terug- gekeerden fuselier Schierhorn tot eerelid benoemd, en hem daarvan bij hartelijk schrijven van het bestuur kennis gegeven. Met dezelfde boot, waarmede Schierhorn* naar Nederland terugkeerde, werd ook aangebracht een Belg, Rossean geheeten. Schierhorn werd met eerbewijzen overladen, Rosseau wacht 10 jaar tuchthuisstraf. Schierhorn streed als held voor de eer der vlag waaronder hij diende, Rosseiu was een verrader en liep naar de Atjehers over, maar viel later weer in onze handen. Scherp contrast op een nagenoeg gelijken levensweg Dinsdagvoormiddag circa half tien bemerkte men te Bath, dat een aakschip, liggende tegen de plaat in 't Nauw van Bath, de noodvlag had ge- heschen. Niettegenstaande een harde Zuid-Westen wind gingen de twee commiezen te water en een schip- persknecht met de boot derwaarts om de oorzaak te onderzoeken en desnoods hulp te bieden. Het bleek bij hunne aankomst, dat het schip was de Martin Fuchs, schipper J. Hellinx, geladen met ijzererts, van Antwerpen naar Ruhrort. Het schip was bij het door den wind gaan door een onverwachte windvlaag overvallen, waardoor het aan den grond geraakte en vervolgens brak. Met den vloed komt het vaartuig onder water. De schipper met vrouw, twee kinderen en twee knechts werden aan den wal gebracht. Wat zij nog konden redden, werd met een hoogaars ook te Bath aangebracht. Schip en lading zijn geassureerd. Door de firma Janssens, Van Weel, Smits C°. te Rozendaal zij n met eenige landbou wers in Schou wen, Duiveland en Tholen contracten gesloten voor het ver- bouwen van beetwortelen op gehalte. Het door fabri- kanten eerst ontworpen contract is buitengewoon veel in het belang van den landbouwer gewijzigd, de prijs is bepaald op 10 per 1000 KG. netto gewicht voor 12 pet. suiker als basis, met verhooging en verlagiug van den prijs per 1000 KG. voor ieder tiende pet. suikergehalte, dat meer of minder in de te leveren beetwortelen zal geconstateerd worden. De monster- neming geschiedt op het veld en aan den hoop door de plaats koopen Slechts een in het dorp was van plan er op te bieden, maar het was vooruit te zien, dat hij de plaats niet zou krijgen omdat hij geen geld genoeg had en de prijs grooter zou ziju, dan hij kon betalen. Dus zou de boerderij in vreemde handen komen, daarom wenschte men den toekom- stigen eigenaar te kennen, want deze was altijd de eerste in het dorp, zijn stem was van groot gewicht in allerlei aangelegenheden. Nu was de plaats, ook door onachtzaamheid en gebrek aan goede orde, in de laatste jaren veel in waarde achteruit gegaan, maar een flinke eigenaar zou haar wel weer even bloeiend kunnen maken als ten tijde van Friese. De dag der veiling was gekomen. Reeds tijdig in den morgen waren verscheidene boeren (waar onder zeer rijke) naar het dorp gekomen en hadden de plaats nog eens goed in oogenschouw genomen. De veiling zou plaats hebben 's middags om 12 uur, en het geheele dorp was omstreeks dien tijd op de hofstede te vinden. Men zou juist beginnen, toen er nog een licht wagentje met twee paarden snel door het dorp reed en aan de boerderij stilhield. Een groot, deftig gekleed man, van veertig a vijftig jaar, die zelf gemend had, sprang van den wagen en wierp zijn knecht de teugels toe. Hij voegde zich bij de menigte in het voorhuis, en groette, door even de muts te lichten. Niemand kende hem. Het is de //Duivelklonk het TEK \EIZEVSCHE (OIRAVT (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1