Gemengde berichten. Telegrafische berichten. REGHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. (Slot volgt.) zij zelfs met de geringste maatregelen voor de ontvangst der uieuwe wereldburgertjes had geuomen, maar deze eenvoudig in eene ruwe houten pakkist met een weinig stroo neerlegde, waar zij door een simpel dotje in staat gesteld werden hun rampzalig bestaan zoo kort mogelijk te rekken. Doch sedert dien tijd zijn mij dingen bekend geworden, waaruit blijkt dat er ook heden nog in de zaak geene verbetering of verandering is gekomen. Betrekkelijk weinig tijds geleden moest de dienstmeid eener mij bekende familie om zekere reden onverwacht in het ziekenhuis worden opge- nomen. Zij schonk daar het leven aan een kind en bleef er drie weken, waarna zij weder in dienst zou komen bij de familie, waar zij te voren was. Het kind moest echter besteed worden, en het meisje zelf won daaromtreut inlichtingen in, en was verheugd toen haar door den portier van het gasthuis een adres van eene vrouw werd opgegeven, waar haar kind eene liefdevolle behandeling zou genieten tegen eeuen prijs, die hare krachten niet te boven giug. Ten overvloede werd de toenmalige adsistent— geneesheer van het ziekenhuis geraadpleegd, en nauwelijks had deze den naam der door den portier aanbevolen vrouw gehoord, of hij schudde be- denkelijk het hoofd, en zeials de moeder haar kind lief heeft, zal zij het toch zeker daar niet besteden De engelenfabriek moet hier nog in vollen bloei bestaan, ergens in de n ibijheid van de Geertekerk, dus wegens den geringen afstand van het ziekenhuis een /,goede stand." Dikwijls zijn daar verscheidene kinderen tegelijk aanwezighet is er zindelijk, de worinpjes worden er uitstekend behandeld, maar slechts weinigeu brengen er het leven af. Zij worden niet vermoord, zij sterveu uit eigen beweging en de meeste der rampzalige moeders zijn daarmede van een drukkenden last ontheven. Men weet dat alles, men spreekt er zelfs vrij openlijk over, maar er schijnt niets tegen te doen. Alleen zou men, dunkt mij, portiers en andere tusschenpersonen hunne kleine nevenverdiensten toch wel kunnen beletten. In eene vergadering van aandeelhouders in de Middelburgsche Maatschappij van stoomvaart (dienst Middelburg-Rotterdam,) is besloten, den bouw van twee nieuwe booten op te dragen aan de firms Wilton te Rotterdam. Door een suikerfabriekant te Rozendaal. zijn in het eiland Tholen, voor de eeiste maal, suiker- bieten gecoutracteerd op gehalte in plaats van, zooals tot dusver gebruikelijk was, op gewicht. De monster analyse geschiedt, op kosten van den verkooper, door het proefstalion te Breda en wordt verricht door de koudwatermethode. De groothandelaren in steenkolen te Ruhrort hielden eene vergadering ten einde een prijscontract voor het debiet naar Holland tot 1 Januari 1891 te sluiteu. Vooreerst wil men de tegenwoordige prijzen behouden en na totstandkoming der conventie, van rnaaud tot maand of naar omstandigheden de prijzen vaststellen. Iedere toetredende firma heeft 5000 M. cautie te stellen, vervallende zoodra haar bewezen wordt, in strijd met de gemeen- schappelijk overeengekomen bepalingen gehandeld te hebben. Blijkens mededeeling van den waarnemenden consul-generaal te Antwerpen schijnt het wensche- lijk dat Nederlandsche zeelieden, die zich naar die plaats begeven met het doel aldaar dienst aan boord van een schip te zoeken, in het bezit zijn van hunne geboortakte, alsmede van eenig bewijs waaruit blijkt dat zij aan hunnen dienstplicht in het vaderland hebben voldaan. TER NEUZEN, 11 Maart 1890. Op ruim 81jarigen leeftijd overleed alhier in den nacht van Zaterdag op Zondag jl., de heer J. F. van Binsbergen, emeritus-predikant van de Ned. Herv. gemeente te Hoek, nalatende eene bejaarde weduwe. Sedert October 1886 vestigde hij zich alhier met ter woon, om zijne nog overige levej^sdagen in eene welverdiende rust door te brengen. Van Schore, in Zuid-Beveland, naar Hoek beroepen, deed hij aldaar in Maart 1854 zijne intrede. Bijna 33 jaren mocht hij te Hoek werk- zaam zijn lot dat de 76jarige grijsaard in October 1886 afscheid van zijne gemeente nam, naar aan- leiding van Hand. 20 32a. Van 18331854 te Schore predikant, deed hij bevorens te Wassenaar als hulpprediker dienst Op 29 September 1883 herdacht hij zijn 50jarigen Evangeliedienst. A1 de jaren tijdens zijne vestiging te Hoek, zoo ook hier in Ter Neuzen, was hij algemeen geacht en bemind. Naar wij vernemen zijn de gymnastiek-ver- eenigingen „Zelandia" uit Middelburg en //Luctor et Emergo" uit Vlissingen, voornemens alhier eene uitvoering te geven in het Nederlandsch Loge- ment op den tweeden Paaschdag en wel onder leiding van den gymnastiek leeraar den heerOost Lievense. Te Borssele zal een tweede oeverlicht geplaatst worden, ten behoeve der scheepvaart op de Wester- Scbeldemeer bepaaldelijk voor het Pas van Ter Neuzen. Axel. Tot het plaatsen van eene weegbrug op de loskade aan de A xelsche-Sassing is reeds de noodige toestemming verkregen. Het benoodigta malerieel is aangekocht, zoodat eerstdaags tot plaatsing er van zal worden overgegaan. Philippine. Vrijdag jl. is bij de politie alhier aangifte gedaan, dat er in den nacht van 6 op 7 dezer 29 kippen en 6 eenden zijn ontvreemd bij den landbouwer P. Luttard in den Clarapolder onder deze gemeente. De dieven, aan de voetsporen te zien, vier in getal, hebben het kippenhok openge- broken en zijn stellig op het geblaf van den kleinen waakhond, die toevallig in de woonkamer was, met den buit op den loop gegaan. De daders zijn nog onbekend. Ilontenisse. De bevolking dezer gemeente be- droeg op 31 Dec. 18882530 m., 2554 vr. totaal 5084. In 1889 vermeerderde zij: door geboorte met 65 m., 85 vr., totaal 145, en door vestiging met 127 m., 113 vr., totaal 240. Zij verminderde echter: door overlijden met 47 m., 55 vr., totaal 102, en door vertrek met 173 m., 156 vr., totaal 329; zij bedroeg mitsdien op 31 Dec. 1889 2502 m., 2536 vr., totaal 5038, alzoo verminderd met 46 zielen. Het getal levenloos aangegevenen bedroeg 9, en er werden 41 huwelijken gesloten. Van de 144 geboorten binneu de gemeente hadden plaats 66 met en 78 zonder verloskundige hulp. Van de 115 binnen de gemeente overlederten waren 59 tijdens hunne laatste ziekte geneeskundig behandeld. Onder de 56 niet geneeskundig be- handelder. waren 27 kinderen beneden de 2 jaren. Ilontenisse. Het getal kinderen tusschen 6 en 12jarigen ouderdom in deze gemeente bedroeg op 1 Januari jl. 667 hiervan gingen 29 met ter school. Het getal kinderen, op 1 Januari jl. als werke- lijk schoolgaande bekend, bedroeg op de openbare scholen: Molenstraat 264, Lamswaarde 255, Molen- hoek 146 en Noordstraat 94, tegen 324, 266, 159 en 102 op 1 Januari 1889. Het getal kinderen op de bijzondere school voor R. K. meisjes te Groenendijk bedroeg 68. Oostburg. Op Zaterdag 22 Maart a. s. zullen de onderwijzers in 't kanton Oostburg, daartoe uitgenoodigd door den heer Arrts schoolopziener, eene vergadering houden in de Openbare school te Oostburg, ten einde kennis te nemen van het verslag, uitgebracht door de commissie belast met het samenstellen van een leergang voor de invoering van het Teekenonderwijs in de scholen in gezegd kanton. Het leerplan zal dan nader ontvouwd en toegelicht worden. 's Gravenliage, 11 Maart. Tweede Kamer. De heer Cremer zal later de regeering interpelleeren over de instelling van een consulaat te Amoy. De pensioenwetten zijn afgehandeld, maar de eindstemming is verdaagd. Weduweu die hertrouwd zijn of weer echtgenooten huwden na gepensioneerd of 60 jaar oud te zijn, krijgen geen pensioen. Het voorstel tot invoering van beroep van belang- hebbenden tegen het advies van den pensioensraad bij den Raad van State is, zooals door de regeering voorgesteld werd, aangenomen. De Rechtbank heeft in hare zitting van 11 Maart de volgende vonnissen uitgesproken P J. v. G., oud 44 j., werkman te Clinge, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenis- straf. D. G., oud 25 j., polderwerker te Koewacht,.is wegens mishandeling en opge^en van een valschen naam veroord. tot 7 dagen gevang., 3 boete of 3 dagen hecht. 19 lippen maar hij kon geen geluid meer geven. Nog weinige minuten leefde hij. Zacht en kalm, met het oog op Hendrik gevestigd, stierf hij zonder strijd. Hendrik kon zijn tranen niet weerhouden, want hij had den ouden man liefgehad. Den gan- schen nacht bleef hij aan het bed van den doode zitten en daarbij herinnerde hij zich alles, wat hij hem te dankeu had. Den volgenden middag kwam het gerecht uit de stad om de kamer te verzegelen, totdat het testa ment zou geopend zijn dat bij den notaris berustte en den dag na de begrafenis zou voorgelezen worden in de dorpsherberg. Eenige buren bestelden de begrafenis, want ze wildeu dit niet aan Hendrik overlaten en hij liet dit kalm begaanhet zou hem zeker te zwaar ge- vallen zijn. Dien dag werd er veel gesproken over het testa ment. Wat zou er in staan? Wie zou de hofstede erven? Welke beschikkingen zou Friese nog ge- maakt hebben? De herberg was den volgenden dag vol nieuws- gierigen, toen het gerecht was aangekomen om het testament te openen. Hendrik was daar niet, hij zat bij Grietje. Wilt ge er ook niet heengaan? Misschien heeft Friese u wel wat vermaakt! zei Grietje. Hij antwoordde niet. Om haar had hij zijn geluk verworpen. Het speet hem niet, maar hij was toch niet op zijn gemak. Ga er heen Hendrik ik ben toch nieuwsgierig Hij schudde het hoofd en zei: Wij zullen er wel van hooren! Daar kwam een man binnenstormeu om Hendrik te halen. De landbouwer had hem de hofstede vermaakt. Hij sprong op, hij werd bloedrood. Reeds wilde hij op een draf heenloopendaar bleef hij staan. Hendrik, ga heendrong Grietje. Men wil een lage grap met mij hebbenantwoordde hij en giug zitten. De boodschapper hield vol, dat hij de waarheid sprak, hij had het zelf gehoord. Met groote stappen volgde Hendrik hem naar de herberg. Bereidwillig maakte ieder plaats voor hem. AUe oogen waren op hem gevestigd. Hij wilde uiterlijk bedaard blijven, maar zijn wangen gloeiden en zijn hart kon men bijna hooren kloppen! Ge zijt een gelukskindzei de rechter vriende- lijk, Friese heeft u de geheele hofstede vermaakt Hendrik zweeg, hij scheen verdoofd. Er is slechts den voorwaarde. Ge moet het meisje verlaten, waarmee gij verkeert en ge moet eenige legateu uitbetalen aan de armen, de kerk en de school, benevens tienduizend thaler aan de naaste bloedverwanten. Als ge het meisje niet wilt verlaten, dan erft de familie alle bezittingen en gij ontvangt slechts zesduizend thaler. Weder antwoordde Hendrik niet. Alles scheen voor zijn oogen rond te draaien. De menschen naast hem herkende hij niet, toen hij om zich heen zag. De rechter las hem nu langzaam het testament voor Hendrik moest zich aan de tafel vasthouden; hij werd nu rood, dan weer bleek. Met een woord was hij de rijkste van 't dorp. Nu 1 zei de rechter na het voorlezen, ik behoef u niet te vragen of gij het meisje verlaten wilt. Dat spreekt vanzelf. De heer W. A. Scholten, te Groningen, door aankoop eigenaar van 32 groote boerderijen in die provincie geworden. Het bestuur van het Genootschap van Nijverheid aldaar heeft den heer S. verzocht zijn kapitaal verder niet meer op die wijze te beleggen, aangezien de instandhouding van een eigenerfden boerenstand op die wijze verloreu zou gaan. De heer S. zal voorloopig aan dien wensch gevolg geven. Uit W estervoort wordt het overlijden gemeld van een menschenhater, die in een onooglijke en altijd gesloten woning even voorbij het fort Wester- voort woonde. Hij leefde er afgezonderd als een kluizenaar, slechts in gezelschap van eene vrouwe- lijke dienstbode, die al even zonderling was als hare heer. Wanneer men den norschen man bezig zag op zijn erf of bij zijn vee, hij hield o. a. koeien, varkens en kippen, was hij steeds, evenals in huis, gekleed met een baalzak over rug en schouders. Water kwam er niet in huis dan wat voor drinken noodig was, en het was den bewoners aan te zien. De baalzak bedekte lompen, welke transformatie de kleeren ondergingen zonder het lijf te verlatenen bij de meid was het al weinig beter. Thans is deze menschenhater, die, als hij nog eens sprak, steeds verhaalde van den Franschen tijd, overleden in den ouderdom van 93 jaren. Een breeder en neef in Duitschland, die daar wetenscbappelijke betrekkingeu bekleeden, zijn zijne erfgenamen. Men vermoedt, dat het te verwijdereu spinrag enz. nogal eenige waarde aan het licht zal brengen. In den laatsten tijd werd in Den Haag gebedeld door een krachtig gebouwd man, die het medelijden der voorbijgangers trachtte op te wekken door het zingen van liederen en die, ondanks het barre weder, op den arm, naar het scheen, een zuigeling droeg. De politie trok zich het lot van het arme schaap aan, dat zoo door weer en wind werd meegedragen, en bracht den straatzanger naar een der bureaux van politie, waar bleek, dat het kind niets anders was dan een aangekleede pop, samengevoegd uit turven 1 Te Driel (Bommelerwaard) hebben in den laatsten tijd ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Zoo was het Zondag 11., nadat in een koffiehuis ruiten waren verbrijzeld, gemunt op de politie- beambten, waarvan het gevolg is geweest, dat de te Driel gestationeerde rijksveldwachter niet alleen van zijn sabel, maar ook van zijn vuurwapen, ter zelf- verdediging, gebruik heeft moeten maken. Dien Zondag, des namiddags, na kennisneming van het voorsrevallene, begaven zich naar Driel de kanton- rechter en de commissaris van politie te Zalk. Deze ambtenaren konden echter alleen constateeren, dat dien Zoudagavond de orde niet werd verstoord en alles kalm bleef. Men geloofde algemeen, dat de gemoederen waren bedaard en de' kwaadgezinden tot inkeer gekomen. Dit schijnt echter niet het geval, althans nu wordt vernomen, dat gisteren in het gemeentehuis de ruiten zijn ingeworpen en de politiebeambten zijn opgezocht door een menigte personen, die zich niet ontzien hebben de ruiten en de deuren der wouingen dezer bearabten te vernielen. Een allerbrutaalste aanranding had plaats op den openbaren weg, even buiten de kom der ge meente Oude Pekela. De heeren H., P. en K. kwamen met hun echtgenooten van een familiebezoek op Zuiderveen. De dames liepen eenige schreden voor. Plotseling werden zij aangegrepen door twee personen, die ongetwijfeld niet hadden opgemerkt dat de heeren direct in de buurt waren. Een der dames werd over de straat gesleurd. IJlings schoten natunrlijk de echtgenooten toe. Nog deinsden de onverlaten niet. De heer H. kreeg een snede over den armde hoed van de heer P. werd stuk gesneden. Toen eerst konden de verschrikte echtelieden hun weg vervolgen. De burgemeester is onmiddellijk met het voor- gevallene in kennis gesteld, terwijl door den rijks veldwachter Hartenhoff te Nieuwe Pekela en den gemeenteveldwachter Tilleman aldaar een onderzoek is ingesteld. Van deze mishandeling worden verdacht L. D. dienstknecht bij Ren N., dienstknecht bij H. T., landbouwers te Zuiderveen. Door bedoelde ambte naren zijn dan ook in beslag genomen een groot mes en een kogelzweep, zoogenaamd ploerteudooder. De Javabode ontvangt het volgende bericht uit Soekaboemie Op den 5 dezer werd de heer Munder, admi nistrates der 14 palen van Soekaboemie gelegen onderneming Pasir Telaga Warna, op gruwzame wijze vermoord. De vermoedelijke dader is de Chinees Tan Sing Leng, van beroep kina-enter. In den avond van dien dag omstreeks half 11 kwam hij bij den heer Munder rapporteeren, dat er in de loods gedobbeld werd. Munder gelastte hem de politie te waarschuwen. Kort daarop kwam de Chinees terug met het bericht, dat de politie aanwezig was en verzocht hij den admi- nisirateur mede te gaan om de spelers op te vatten. Munder gaf daaraan gehoor, en op omstreeks 30 pas van zijne woning gekomeu, hoorde het wachtvolk hem klagelijk roepen baba, ampoen In plaats van te hulp te komen, sloeg het wachtvolk op de tongtong. Spoedig waren er veel menschen, ook van de naburige onderneming op de been, en vond men het lijk van den armen Munder vreeselijk verminkt. Hij had met een golok een slag op het hoofd gekregen, waardoor de bersenpan gespleten was het hoofd was afgehakt en het licham vol diepe wonden. De toedoeng van Tan Sing Leng en het heft van zijn golok werden bij het lijk gevonden, maar van den Chinees geen spoor. Men schrijtt de oorzaak van den moord aan eene geldkwestie toe, die Munder met dien Chinees had. Deze had f 500 schuld aan de onderneming, en toen hij weder kina-planten geent had en daarvoor betaling moest outvangen, had Munder naar zijn zin te veel ingehouden in miudering van die schuld. Aan het vergelijkend exameu (schriftelijk gedeelte) ter vervulling van vijf plaatsen als hoofd aan openbare lagere scholen te Amsterdam, dat in het Paleis voor Volksvlijt werd gehouden, werd door 239 sollicitanten deelgenomen. In 't geheel hadden zich aangemeld 278 sollicitanten. Te Rotterdam sprong door een onbekende oorzaak, een groot biervat, dat in de bierbrouwerij ,/d'Oranjeboom" te Feijenoord werd uitgebrand, ten gevolge waarvan vijf kuipers, die daarmee bezig waren, aan handen en gezicht brandwonden be- kwamen. Het vat, dat met een hevigen knal sprong, stond eenige oogenblikken later in brand, doch de brand werd met eigen middelen gebluscht. De beide bodems waren uit het vat geslagen door de ontploffing en geheel versplinterd, terwijl zelfs een stuk door de ruiten vloog van een gebouw op het terrein der brouwerij. De Londensche City Press meldt, dat eenige maanden geleden een Hollander, die gedurende eenige jaren in het krankzinnigengesticht te Stone werd, als genezen werd ontslagen, en de autoriteiten der City, aan welke het gesticht behoort, gaven 3 uit om hem naar zijn geboorteplaats in Neder- land terug tezeuden. Verleden Vrijdag kwam de persoon in kwestie weder terug. Zijn vrienden en verwanten hadden geld bijeengebracht om hem terug te zenden naar een plaats, waar hij fet zoo goed had. De persoon in kwestie is zekere J. R., geboren te Leeuwardeu, die in 1873 op 25jarigen leeftijd naar Eugeland kwam. Hij heeft een zeer avon- tuurlijk leven gehad. Hij werd eerst bediende op een kantoor, nam vervolgens dienst, kocht inJuli 1877 zijn outsiag uit den dienst in Bengalen voor 20, bleef 2 maanden in Calcutta, nam dienst als zeeman op een schip, naar West-Indie bestemd, deserteerde te Kaapstad, nam dienst in het kolo- niale leger om de Kaffers te bevechten, werkte zijn passage over naar Dundee als matroos, ging van daar naar Holland, waar hij een jaar bleef, kwam toen weder naar Engeland, uam dienst bij den me- dischen staf van het Engelsche leger, werd als lij- dende aan /melancholia" afgekeurd, ging naar Holland, keerde in 1881 naar Engeland terug, werd kantoorbediende en werd in 1884 in het krank zinnigengesticht te Stone opgesloten. Het Comite, dat zich in September 1.1. naar aanleiding van de ramp te Antwerpen constitueerde, heeft thans haar menschlievende taak ten einde gebracht. Voor het groot aantal achtergelaten minderjarige kinderen der slachtoffers van gemelde ramp, heeft het Comite tijdelijk lijfrenten gesloten bij de Levensverzekering-maatschappij La Royale Beige, te Brussel. Te Liverpool trokken Zaterdag 20,000 werkstakende dokwerkers door de straten. Het verkeer van rijtuigen werd omtrent 20 minuten gestremd. Er werd den geheelen dag maar zeer weinig werk aan de dokken verricht. De reeders hebben zooveel vreemde werklieden aangeworven, als zij maar konden, reeds verscheidene honderden, maar het getal werkstakers is zoo groot, dat er nog zeer veel stoombooten zonder werklieden waren. Te Bootle hebben de kooldragers ook het werk

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2