Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen. at No. 2590. Woensdag 12 Maart 1890. 30e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amorika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- oushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en' meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit blad versehljnt Dlnadag- en Vrijdagavond bij den nltgever P. J. VAN DE 8 A N D E te Ter Neuzen. JPolitieli Overzicht. In -vele Dnitsche bladen wordt verzekerd, dat het aftreden van den rijkskanselier niet lang meer zal worden uitgesteld. Ook voorspellen sommige, datde volgende regeeriug van Duitschland zich naar de wenschen van het centrum zal moeten richten. Of op nieuw een socialistenwet zal worden voor gesteld, is nog onzeker. Eenigen meenen dat wel niet eerie socialistenwet in deu geest van de bestaande, maar andere tegen de sociaal-democratische beroenug gerichte maatregelen worden beraamd; anderen daarentegen beweren, dat geeu tegen de socialisten gerichte wet zal worden voorgesteld. De Kreuz. Ztg. zegt, dat zij grond heeft, het laatste voor waar te houden. De Keizer zou, zoo heeft zij vernomen, den coinmandeerenden generaal van het 9e legercorps hebben geraadpleegd over maatregelen tegen buitensporigheden van de sociaal- democraten iu Hamburg—Altona. Dit stemt overeen met uillatingen van den Keizer, uit welke men kan opmaken, dat hij de bestrijding der sociaal— democratic wil beperken tot energieke onderdrukking van ongeregeldheden. De Nordd. AUg Ztg. beschrijft, in hare ergerms over deu uitslag der verkiezingen, zeer uitvoerig de carricaturen, die in eenige Parijsche blaadjes de zegepraal van het socialisme en de nederlaag van het militarisme verheerlijken, alsof uit die nauwelijks ernstig gemeende aardigheden de meening van Frankrijk kan worden gekend. ^Wanneer ieder vrijzinnige en sociaal-democratische kiezer, zegt zij, „zoo voor oogen kreeg, hoe men zijn stem in Frankrijk opvat, zou daardoor misschien voor eene herhaiing van den 20 Febr. het best worden behoed." In de finantieele commissie der Kamer van Beieren, zoo leest men in de Neue freie Presse, zitteu acht clericalen en zeven liberalen. De acht clericalen schrappen duizenden voor tractementen van professoren, honderd duizenden voor weteuschap en kunst en voor andere instellingen van algemeen nut. Of het ontslag van Tisza als Minister-presi dent van Hongarije reeds is aangenomen, is nog onbekend, maar zeker is, dat hij niet wil blijven. De Keizer weuschte hem te behouden, maar iu de hofkringen duidt men hem zijne houding in de zaak van Kossuth euvel, doch niet door deze kwestie is hij gevalleu. Tisza", zegt een Weener blad, valt door het terrorismus der oppositie, aan welker hoofd eenige groote heeren staan. De cle- ricale adel heeft hem ueergedrukt en nu zijn ster verbleekt, wenden ook zijne collega's zich van hem af en Tisza staat alleen in den ministerraad. De sociale invloed van die klasse reikt tot in het kabinet, hij maakt zich voelbaar in de liberale partij, hij heeft Tisza geisoleerd en in zijnen geest FEUILLETON 23) Neen? Neen? riep Friese huis Dan blijft ge geen uur meer in turpi huis I Voortl weg met u Bevend van kwaadheid wees hij Hendrik de deur. Deze weifelde, want hij kende de ziekelijke opge- wondenheid van den ouden man. Voort! voort! ik heb niets meer met u uit te staan Ga weg en wees zoo arm als een bedelaar Weg! mijn huis uit! riep de zieke. Hendrik ging. Het viel hem zwaar, want hij was aan de hofstede gehecht. Op het erf stond hij stil. Zou hij nog terugkeeren? De oude mm was ziek, misschien had hij er reeds spijt van. Hij stapte voort. Reeds lang had hij meer verdragen dan hij vroeger voor mogelijk had gehouden en hij had toch nog eenigen trots. Hij wilde naar Grietje gaanmaar eerst wilde hij tot kalmte komen. Dus naar het bosch Daar ging hij zitten onder een boom, om na te denken. Hij moest bekennen, dat hij toch wel eenig berouw had, nu hij tweemaal zijn geluk had verstooten. Opeens stond Grit-tje in zijne gedach- ten voor hem, zij keek hem weemoedig aan. Hij sprong op, om deu loop zijner gedachten te ver- anderen. Neen, Grietje kon hij niet verlaten, zij had zoo lang haar hoop op hem gesteld, zij had een verlammenden indruk te weeg gebracht, alsof alle planken van een schip loslieten. De voorzitter der Kamer van Italie heeft Zaterdag eene beleediging van den minister-presiden t onop- gemerkt laten voorbijgaan. De heer Crispi nam dat zeer kwalijk. De voorzitter za) aftreden. De niededeeling, die de vertegenwoordiger van Brazilie te Parijs heeft bekend gemaakt, luidt als volgt Het voorloonig gouvernement is volstrekt niet voornemens van de samenroeping eener constitueeren- de vergadering af te zien om bij decreet eene grond- wet af te kondigen. Het doet integendeel zijn best om het samenkomen der constitueerende ver gadering te verhaasten. In de Fransche Kamer sprak Laur zijne verbazing uit over de deelnarne van Frankrijk aan de con- ferentie te Berlijn op grond dat Duitschland zich sedert 1870 steeds verzet heeft tegen het nemen van interuationale maatregelen. Er heerschte groot rumoer in de Kamer en de minister gaf te kennen, dat Frankrijk deel zou nemen aan de bewuste conferentie. De eenvoudige orde van den dag, als besluit op de interpellatie van Laur door Spuller voorgesteld, werd aangenomen met 480 tegen 4 stemmen. In Zuid-Afrika heeft zich weder een bedenkelijk voorval opgedaan en wel te Johannesburg, de pas oiilstane stad, ten zuiden van Pretoria. President Kruger kwam op zijne reis naar den Oranje-Vrijstaat aldaar en werd er door de bevolking, meest be staande uit gouddorstige Engelschen, alles behalve vriendelijk ontvangen. Het beleid der regeeriug werd door de op het marktplein verzamelde menigte sterk gegispt, de Transvaalsche vlag van het regeeringsgebouw omlaag gehaald, verscheurd en vertrapt. De volksrnenigte begaf zich toen naar het huis van den Landdrost, waar Kruger een afgezantschap ontving. Oudanks de aanmaningen van den zeer gezieneu Landdrost weigerde de menigte uiteen te gaan eu veruielde onder het zingen van het Britsche volkslied de afsluitingen van het huis, terwijl men trachtte een andere Transvaalsche vlag omlaag te halen. Dit werd echler verhinderd door een groot corps gewapende politie. Wij noemen dit geval bedenkelijk, al blijkt het slechts een straatrumoer te zijn. Men lette eens op de taal in de te Johannesburg uitgegeven Engelsche bladen en op den uitgesproken wensch, om door overbevolking van het Engelsche element de vrij geworden republiek op vreedzame wijze weer Engelsch te maken. Kruger, denk om de ,/jingo-partij van hem gehouden toen ieder hem verachtte. En zou hij gelukkig zijn met dieu rijkdom, maar zonder haar Zou hij niet altijd wroeging gevoelen Hangt het geluk van geld af? Het was avond geworden, toen hij naar Grietje ging. Volkomen bedaard stapte hij de kamer in; daar zat zij bij het veuster te schreien, hij snelde toe. Is het waar vroeg zij nog voordat zij Hendriks gioet beantwoordde. Wat zou waar zijn? vroeg Hendrik verwonderd. Er wordt verteld, dat ge niet meer bij Friese in dieust zijt. Hij heeft u weggejaagdIk kan het niet gelooven. Het is zeker niet waar? Het is waarantwoordde Hendrik. Grietje zuchtte hij zocht haar gerust te stellen. Hendrik draalde met zijn woord hij wilde de waarbeid niet zeggen. De oude man is kwaad geworden, ik heb twist met hem gehad Zeker zijt ge driftig gewordenGe kunt u zelf niet beheerschen Waarom hebt gij niet toegegeven Die woorden troffen Hendrik smartelijk. Om haar had hij zijn geluk verstooten, dat zouden duizen den niet gedaan hebben nu deed zij hem nog verwijlen Wat zal je nu beginnen Werken, dat heb ik Goddank geleerd en ik ben niet te luiZoolang ik mijn handen kan roeren, zullen wij geen gebrek lijden De Minister van Kolonien heeft aan de Tweede Kamer ingezonden het wetsontwerp tot vaststelling van hoofdstuk X der Staalsbegrooting voor het loopende jaar. De noodige uitgaven zijn voor het voile dienstjaar uitgetrokken. Bij de raming voor de uitgaven voor Suriname is ook gerekend op de aanvulling met f 33,169,21$ welke het subsidie aan die kolonie over 1888 vereischt, welke som Heeds op den dienst 1888 was beschikbaar gesteld, maar niet ten laste van dien dienst was verevend. Voorts is de som voor pensioenen met f 1694 veihoogd. Bij Koninklijk besluit van 7 dezer is bepaald dat de stembriefjes, ter verkiezing van eeu lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, in het lioofdkisdistrict Goes, op Dinsdag 18 Maart e. k. en, ingeval van herstemtning, op Dinsdag 1 April in te leveren, zullen geopend worden onderscheideulijk op Donderdag 20 Maart en Donderdag 3 April a. s. In de Zaterdagavond te Goes gehouden ver gadering van de liberale kiesvereeniging ,/Goes" is voor de verkiezing op 18 Maart a. s. met alge- meeue stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in dat district gesteld de heer J. H. C. Heijse, lid van Gedeputeerde staten van Zeeland, wonende te Zierikzee, die, naar werd medegedeeld, zich de candidatuur laat welgevallen. Ook de verschillende. afdeeliugen der kiesver eeniging //Algemeen belang" op Noord-Beveland hebben den heer Heijse candidaat gesteld. Dezer dagen is eene vergadering gehouden van de besturen van al de Katholieke kiesveree- nigingen in Noord-Brabant, en daarop is besloten, in de volgende week een manifest uit te vaardigen, gericht tot al de Katholieke kiesvereenigingen van Nederland, in zake den persoonlijken dienstplicht. Als een bewijs dat de landverhuizing naar Zuid -Afiika en meer bijzonder naar Transvaal toe- neemt, meldt men, dat Donderdag 6 dezer te Vlissingen een 60-tal passagiers aan boord van het stoomschip //Conway Castle" zich hebben ingescheept. (Onder deze bevonden zich een huisgezin met zeven kindereu en een vrijgezel uit Ter Neuzen). Er wordt bijgevoegd dat alle Hollandsche passagiers ten zeerste de bijzondere goede inrichting van dit stoomschip roemden, terwijl een zusterschip van de Warwick Castle, op 1 Mei a. s. van Vlissingen zal vertrekken. Uit de toenemende aanvragen mag men afleiden dat in de loop van dit jaar velen de reis derwaarts zullen aanvaarden. De Castle lijn, die voor haren veertiendaagschen dienst van Vlissingen 8 stoombooten in de vaart heeft, zal, naar wij vernemen, in Augustus deze Dien avond was hij toch wat stil, hij ging vroeg slapen. Het was iu langen tijd niet gebeurd, dat hij onder het dak sliep, waaronder hij in zijn jeugd zoovele malen gerust had. Des anderen daags ging hij vroeg uit. Hij zocht geen werkwant Friese zou wel om hem zenden, dacht hij. Dan zou hij er ook weer heen gaan want hij had medelijden met den zieke. Verschei- dene dagen waren voorbijFriese liet hem niet roepen. In het dorp waren de meesten verheugd, dat de Duivel nu was weggejaagd. Reeds lang had men hem benijd, orndat hij als heer op de hofstede bevelen kon. Men behoefde nu niet te vreezen, dat hij van Friese iets zou erven. Hendrik had wel bemerkt, hoe men hem spottend en met leedvermaak nazag, als hij door het dorp ging maar niemand durfde hem beleedigen. Yan de knechts hoorde hij, dat Frieses ziekte verergde. Weer stond Hendrik in twijfel om er heen te gaan. Maar neen, hij ging niet. Des avonds van den vijfden dag kwam er een boodschap van Friese om hem terug te roepen. Hij wenschte Hendrik nog eens te zien. De dienstmeid, die hem de boodschap bracht, zeide dat haar meester reeds lag te sterven. Zonder talmen ijlde Hendrik naar de hofstede. Met angst opende hij de deur, hij vreesde hem reeds dood te vinden. De zieke lag aanhoudend naar de deur te zien. vloot nog met twee snelvarende 1st® klasse stoom- schepen van 3700 a 3800 ton vermeerderen. Volgens de Amst. Ct. bestaat te Amsterdam met betrekking lot den schouwburgbrand o. m. ook de meening, hoewel die niet luid wordt uit gesproken, dat, met het oog op de gecontroleerde ronden en het zoo plotseling vuurvatten van het geheele gebouw, er wel degelijk gedacht moet worden aan boos opzet, en wel aan een goed overlegd plan. Het onderzoek is nog niet afgeloopen. Uit Enschede wordt van Zaterdag gemeld Heden nacht zijn alhier in de Koningstraat bij een der wevers, die den arbeid hervat heeft, de ruiten ingeslagen. Uit vrees voor mishandeling, zijn eenige der wevers, die weder begonnen waren te werken, heden morgen niet in de fabriek verschenen De persoon, die Donderdagavond mishandeld is, licht zwaar ziek te bed, hoewel de toestand niet bedenkelijk is. De schutterij was weer onder de wapens ge- roepen en de politie uit de omliggende plaatsen bevindt zich nog hier. De marechaussees te Henge- loo en Almeloo staan gereed om op T eerste bericht per extra trein over te komen. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ct. Nu het bericht der pas outdekte gruwzame engelmakerij te Warschau aller harten weer met ontzetting vervult, schijnt het niet te onpas om ook Re hand weer eens in eigen boezem te steken, en zich te herinneren wat nog niet vele jaren geleden Dr. erspyck, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in deze provincie, omtrent den toe- stand op dit gebied in eene openbare vergadering mededeelde, en waarvan het verslag in de N. R. Ct. toenmaals „eene rilling door het land" deed gaan. Bij die rilling is het echter geblevende toestanden schijneU nog geheel dezelfde als iu dien tijd. De statistiek zal moeten uitmaken, of er verbetering is gekomen in de sterfte van jonge kinderen, die toen zoo aanzienlijk was, dat Dr. Verspyck haar niet aan de gewone oorzaken meende te moeten toeschrijven, maar aan verwaarloozing, zoo niet erger, van de kinderen door de ouders, die, ten gevolge van de begrafenisbussen, waarbij zij hun kroost verzekerd hadden, geldelijk voordeel uit hunuen dood trokken. Bij die gelegenheid wees ik toen reeds op eene mij bekende familie, die het voorrecht had elk jaar den ooievaar een kindje te zien brengen, welke kindertjes wel niet de traditioneele duizend gulden medebrachten, maar toch zoo spoedig weer heengingen, dat het echt- paar uit een aantal bussen, waarbij zij verzekerd waren een aardig sommetje ontving, waarvan een deel gebruikt werd om de droevige stemming der ouders op den dag der begrafenis te verdrijveu. De lief- hebbende moeder was zoo overtuigd, dat hare kinderen niet de noodige levenskracht zouden bezitten, dat Een zwak lachje gleed over zijn gelaat, toen hij Hendrik zag. Ilij wenkte hem zacbt om bij het bed te gaan zitten. Hendrik greep diep geroerd zijn rechterhand. Het is goed, dat ge hier gekomen zijt sprak de oude man fluisterend en met moeite. IKndnk kon niet antwoorden, hij was te diep bewogen met den oude, maar drukte zijn hand. Het wordt al minder met mijfluisterde de zieke verder, spoedig zal het gedaan zijn. Neen, neen riep Hendrik bewogen, gij moet weer genezen Met weemoed schudde de oude man het hoofd. Help mij rechtop zitten vroeg hij zacht. Hendrik zette hem wat overeind in de kussens. Zoo, zoo!Ik heb u veel leed gedaan. Stil, stil, viel Hendrik in. Daar denk ik niet meer aan lloud u toch bedaard Na even gerust te hebben ging de zieke voort: Ik wilde voor uw welzijn zorgen ik meende net goed maar zie zie mijn tes ta ment. Verder kon hij niet uitgeput zonk hij achterover. Hendrik boog over hem heen om het bed recht te schikken. Wees bedaard, zeg niets! het grijpt u te veel aan smeekte hij en hield de hand des landbonwers in de zijne. Nog eens trachtte hij te spreken^ hij bewoog zijn TER (Ol'RA

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1