Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2589. Landbouwberichten. Zaterdag 8 Maart 1890. 30e Jaargang. Binnenland. Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Bijvoegsel van de Ter ITeusensche Courant. Men schrijft ons uit Hoofdplaat omtrent en naar aanleiding van de, in de geschiedenis dier gemeente zoo belangrijke, raadszitting van Maandagjl.: Aan die zitting was voorafgegaan eene samen- komst van burgeineester en wethouders op Zaterdag 1 Maart. Tot ons genoegen vernamen wij van een der raadsleden bij de raadszitting was geen publiek aanwezig dat er een goede toon heerschte, en menige zaak afgedaan is kunnen worden. Als voornaamste gevolg der raadsver^adering moet geuoemd worden de inning der kaai- en zakgelden, waarmede den volgeuden da.z, Dinsdag, onmiddeliijk is aangevaugen. Mej. De Mey werd met de inning belast. Behoort nu onze beruchte werkstaking tot de geschiedenis Wij vertrouwen dat de vele onaan- genaamheden, die zij voor beide partijen wel zal opgeleverd hebben, uu ten goede zullen leiden en bet waarlijk blijken moge, dat alle partijen over- tuigd zijn van de waarheid dat alleen sameuwerking in het waarachtig belang onzer gemeente kon zijn. M. Ct. Naar het Haagsche Dagblad verneemt, wordt bet stoomschip Atjeb naar Bassorah (Aziatisch- Turkije) gezonden, waar ongeregeldheden plaats hadden aan het Nederlandsche vice—consulaatschap. Vice-consul te Bassorah is sinds 1888 de heer Johan F. B. Rolufs. Nog voor Paschen zal de heer Domela Nieuwenhuis aan de Schoterlandsche kiezers ffver- antwoording doen." In alle deelen van het district zal hij optreden. Door 70 personen van het dorpje Wartena bij Tietjerk werd eenigen tijd geleden, rubriek VIII der volkstellingskaart ingevuld als volgt behoort tot geen kerkgenootschap, maar is van de gerefor- meerde gezindheid." De kerkeraad der Ned. herv. gem. te dier plaatse nam met die verklaring geen genoegen en liet den betrokken leden weten, dat zij voortaan niet meer beschouwd zouden worden als behoorende tot de Ned. herv. kerk. Velen van hen, die genoemde verklaring op hunne kaart hadden onderteekend, beleden echter later, dat het in onkunde was geschied, en geenzins met het doel om met de kerk te breken. De kerkeraad meende evenwel niet anders te mogen handelen. Het gerechtshof te 's Hage heeft gisteren den jongeliug L., uit Hulst, vrijgesproken van het opzettelijk in een strafzaak afleggen van eene valsche verklaring en de kosten der getuigen h decharge gebracht ten laste van den Staat. De appellant was door de rechtbank te Middelburg tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. VERKORT VERSLAG van de cornmissie ter bevordering en ter aanmoediging van de verbetering der paardenfokkerij in Zeeland, omtrent de keuringen van fokdieren, gehou- den in de maand Februari 1890. Over het algemeen is meer belangstelling in de keuringen der cornmissie waar te nemen het ge- halte der aangebodeue paarden was beter dan het vorig jaar, terwijl veel belangstelle.nden de keuringen bijwoonden j van de 76 bij de verschillende secre- tarissen der afdeelingen van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt" aangegeven paarden waren een tiental niet opgekomen. In 't geheel werden zeven keuringen gehouden, namelijk te Zierikzee, Tholen, Middelburg, Cortgene, Goes, Oostburg en Hulst. Bij de keuring in Oostburg voor Zeeuwsch-Vlaande- rens westelijk deel, zijnde het derde keurings-district, werden wij aangenaam getroffen door een drietal hengsten van den heer Nagtegael uit Belgie. Deze dieren, welke niet gekomen waren ter mededinging naar de uitgeloofde prijzen, daar ze ingevolge eene bepaling in het reglement, hiervoor niet in aanmer- king konden komen, waren alleen aangebracht om de cornmissie te laten zien over welk fokmateriaal men in deze streek kan beschikken. Genoemde hengsten hadden eene hoogte, varieerende tusschen 166 c. m. en 172 c. m., met or.geveer gelijke lengte, terwijl de omtrek der pijpbeenen van 24 tot 26 c. m. bedroegvoegt men daarbij droge, mooi gevormde beenen met uitmuutenden stand, sterk kruis en lenden en bovendien zeer goede bewegingen, dan kan daardoor gestaatd heeten onze ingenomenheid met de mededeeling van den heer Luteijn Mazure, dat de hengsten van den heer Nagtegael hij heeft er een zestal die zoowel in Zeeuwsch-Vlaanderen als Belgie ter dekking roud- geleid worden jaarlijks 400 a 500 merrien in dit district dekken. De hier ter keuring aangebo- den hengsten hadden alien veel minder goede hoedanigheden, zoodat de cornmissie geen vrijheid vond een hunner voor eene onderscheiding voor te dragen. De merrien, die wij te zien kregen, waren volgens onze meening het beste geschikt uit geheel Zeeland voor den landbouwer paardenfokker, daar deze als zware trekpaarden eene hooge waarde in den handel vertegenwoordigen en tevens als het meest geschikte paard voor den akkerbouw moet geacht worden. Onder de hengsten waren in geen der andere districten, zooveel goede exemplaren aangeboden als in het vierde keuringsdistrict (Zeeuwsch-Vlaanderen oostelijk deel), zoodat met groni van het gebruik dezer fokdieren goede resultaten zijn te wachten. Ilet gehalte der merrien daarentegen was minder goed dan in het derde district, aangezien deze over bet algemeen een te lange rug en geen droge beenen hebben, terwijl de hoeven veel te wenschen overlateu. De volgende staat geeft een overzicht der ver- kregen uitkomsten Derde district. No. 112. „Prosper", van Pr. Fr. Thomaes, gestationeerd in de gemeente Hoofdplaat, geschikt als akkerpaardin 1889 gekeurd onder no. 21, een voorschotspremie f 100 toegekend. No. 113. ,/Canrobert", van Fr. Buijck, ge stationeerd in de gemeente Sluis (Heille), geschikt als landbouwpaard in 1889 gekeurd onder no. 15, 2* prijs f 100 toegekend. Vierde keuringsdistrict. No. 122. ,/Leo", van Ch. Steijaert, gestationeerd in de gemeente Graauw, geschikt als landbouwpaard; in 1889 gekeurd onder no. 1, een zilveren medaille toegekend. No. 124. „Jan", van Leop. Steijaert, gestationeerd in de gemeente Graauw, geschikt als landbouwpaard in 1889 gekeurd onder no. 5, een goud. med. toegekend. No. 125. ,/Max," van Jules Vogelvanger, gestationeerd in de gemeente Hulst, geschikt voor gemengd gebruik; in 1890 2e prijs f 100. No. 121. Prosper," van Janus de Feijter, gestationeerd in de gemeente Zaamslag, geschikt als landbouwpaard; in 1890 een prijs van f 50. No. 127. #Frans," van P. A. Verschueren, gestationeerd in de gemeente ITeugstdijk, geschikt als landbouwpaard; in 1890 een voorschotpremie van 100. Ten opzichte van eenige nieuw bekroonde hengsten, werden de volgende opmerkingen gemaakt De vierjarige hengst ,/Mrfx", van den heer Jules Vogelvanger te Hulst heeft eene zeer fraaie taille, meet 166 cM. hoogte bij 168 cM. lengte met een pijpbeen van 24 cM. omtrek, belooft nog veel in zwaarte te zullen toenemen, waarom, ofschoon thans geschikt als zwaar koetspaard, zijne nakome- lingen hoogstwaarschijnlijk zullen blijken zware landbouwpaarden te zijn en tevens waarde te hebben voor den handel. De tweejarige voshengst vFrans" van den heer P. A. Verschueren te Hengstdijk meet 162 cM. hoogte bij 168 cM. lengte. Neemt men daarbij in aanmerking, dat het pijnbeen een omtrek heeft van 23,5 cM., het paard uitnemend als zwaar landbouwpaard gebouwd is, zeer goede en krachtige bewegingen beeft, dan mag het van zeer veel belang geacht worden, dezen hengst aan den dienst der fokkerij te kunnen verbinden. Het aan de Rotterdamsche Lloyd toebehoorend stoomschip Noord-Holland werd zoozeer geteisterd door de rattenplaag, dat de directie besloot, een beroemden Engelschen rattenvanger naar Rotterdam te doen komen. De groote man verscheen, en ziet, 201 ratten werden door hem gevangen. De manier, waarop de verdelging geschiedt, houdt de man geheim, terwijl de uitoefening van het bedrijf alleen bij nacht te verrichten is. Te Venendaal waren een paar kinderen tusschen schooltijd in het schoollocaal aan het spelen. Een van hen had het ongeluk den ander met een gloeiende kachelpook in 't oog te stooten. Het gevolg was dat de tienjarige knaap onmiddeliijk uaar Utrecht moest worden gebracht, om onder behandeling van prof. Snellen gesteld te worden. De sneeuwbuien, in de jongste dagen gevallen, kunnen geacht worden een ware weldaad te zijn. De vallende sneeuw toch zuivert de lucht en neemt alle bacterien mede. Is het waar, dat ook de influenza wordt ver- oorzaakt door smetstoffen, iu de lucht voorkomende, dan waren, met het oog op die ziekte, de sneeuw buien ons dubbel welkom. Om het enorme aantal bacterien, dat zich in de sneeuw bevindt wat door microscopische onderzoekingen gebleken is dient men kinderen te beletten om sneeuw in den mond te nemen. Een treurig ongeluk had te Mechelen (Lim- burg) plaats. Zekere J. v. H., houtzager, was in een boom geklommen, om eenige takken af te zagen. Plotseling voelde hij zich ongesteld en leunde met den rug tegen een sterken tak, die met den boom- stam een vork vormde. Weinige minuten daarna overleed hij aan bloedophooping in de hersenen. Met de zijde tusschen de twee takken, king hij, de beenen loshangend, op een hoogte van 30 voet gedureude ruim 2 uren, totdat men door het bij- brengen van ladders het lijk kon naar benedeu halen. Uit St. Oederode meld men De landbouwer H. v. d. W. en diens voormalige dienstbode M. S. werden gisteren zwaar geboeid naar 's Bosch overgebracht. Aan het station te Best waren duizende nieuwsgierigen bijeen. V. d. W. wordt beschuldigd een kind, waarvan M. S. heimelijk bevallen was, voor twee maandeu in zijn weiland leveud begraven te hebben. Destijds had men er twee dagen te vergeefs naar gezocht en eerst heden werd het lijkje, in een hemd gewikkeld, in zijn wedand gevonden. Hij ontkent elke schuld aan het begraven van het kind. Uit Leiden schrijft menWie zich den onlangs grpleegden diefstal van 300 horloges her- innert, gepleegd ten nadeele van een houder van een huis van verkoop met recht van wederinkoop, zal zich tevens heriuneren, dat sedert dien tijd van hier werd vermist zekere Bijrij, vroeger bij de brandweer te Amsterdam, later bij de glazenwasscherij verbonden. Deze man, verdacht bedoelden diefstal te hebben gepleegd, is Diusdagavond ten huize van zijne moeder in hechtenis genomen. Zekere Van der Staay, van medeplicbtigheid verdacht, is mede in verzekerde bewaring genomen. De ontvanger der registratie te Hardegarijp is in hechtenis genomen en gevankelijk naar Leeuwarden gebracht. Naar het Haagsche Dagblad mededeeld, is dit geschied op verzoek van den officier van justitie te Alkmaar. Men brengt dit in verband met het onder ver- dachte omstandigheden afbranden in 1888 van het registratiekantoor te Medemblik, toen de verdachte daar ontvanger was. Thans schijnt gebleken te zijn, dat hij zich in zijne vroegere betrekking te Medemblik heeft schuldig gemaakt aan verduistering van gelden en op grond danrvan is hij in hechtenis genomen. Hij is reeds gevankelijk naar Alkmaar overgebracht. Het is bijna niet te geloven, maar Dinsdag maakten eenige personen de reis op schaatsen van Amsterdam naar Haarlem, op enkele plaatsen afstap- pende; een drietal hunner bekwam dan ook een nat pak, daar zij tusschen Sloterdijk en Halfweg er door zakten. Intusschen schijnt T wintertje ons te gaan verlaten zeker ten genoege der landbouwers en tuinlieden. Monte Carlo, het paradijsje in de Riviera, is Zondag-avond door een aldaar ongehoord hevigen sueeuwstorm geteisterd. Het was er reeds eenige weken koud en verwonderlijk weer geweest, maar Monte Carlo, onder eene twee duimdikkesneeuwlaag, moet een merkwaardig schouwspel hebben opge leverd. Intusschen is het er vol en de speelwoede grooter dan ooit. Er is pas eene nieuwe vleugel bij de bank aangebouwd. Overal in Europa heerscht strenge koude gedurende de laatste dagen. Te Weenen lag de sneeuw 3 voet hoog en in Hongarije viel zooveel sneeuw, dat het spoorwegverkeer daardoor werd gestremd. Te Parijs reed men schaatsen in het „Bois de Boulogne," hetgeen daar in Maart bijna nooit is geschied. Ook te Madrid was het bijzonder koud. In Engeland heeft het volgens de waarnemingen op het observatorium te Green wich in de maand Maart in vijftig jaren zoo hard niet gevroren. Een vorst van 13 graden werd volgens de boeken in de maand Maart het laatst vermeld op 13 Maart 1845. Nu echter is de dooi weer ingevallen. Van alle kanten nit Schot- laud en Engeland komen berichten van stormen en regens, welke op vele plaatsen groote schade veroorzaakten. In het Oostelijk deel van Londen traden in de vorige week, dne Mormoonsche predikers voor een zeer talrijk publiek op, dat aangelokt was door de zonderiinge kleeding der heeren en het splinter- nieuwe van het geval. De Mormonen behooren, naar men weet, tot eene godsdieustige sectie in Noord-Amerika en onder lien is de veelwijverij in zwang. De toehoorders vatten het zaakje als een kostelijke grap op en juist werd schaterend gelachen omdat iemand den oudsten apostel, een ouden man met lange, grijze haren, gevraagd had hoeveel vrouwen hij er wel op nahield en van wat slag zij waren, toen de heer Young, geestelijke en lid van den Anti-Mormoonschen bond de tribune betrad, om de drie zonderlingen een lesje te geven. Hij vertelde dat, eenige jaren geleden, een Londensch jong meisje overgehaald was om naar Utah (de streek waar de Mormonen huizen) te gaan en dat zij kort geleden van daar was teruggekeerd, barrevoets en uitgehongerd en met twee kinderen op den arm, den geheelen weg van Liverpool naar Londen had zij te voet en bedelende moeten afleggen. Dit zeggende stelde hij de jonge moeder aan de aauwezigen voor, en vroeg of deze soms geneigd waren nog meer van hun zusters door de Mormonen om den tuin te laten lijden. Thans ontstond een onbeschrijfelijk schandaal vuil en steenen vlogen naar de drie predikers en zij werden onder allerlei mishandelingen uit de zaal verdreven, zoodat zij met stuk gescheurde kleederen en in- geslagen hoeden in een vigelante hun toevlucht moeslen zoeken, om zich zoo spoedig mogelijk aan verdere handtastelijkbeden te onttrekken. Dit was de tweede maal sedert zes maanden dat de Mormonen in Londen werden afgeranseld. Een week geleden meldde men uit Engeland dat een stoomjacht met zes passagiers, waaronder een meisje van zeventien jaar op reis van Workington naar Maryport was verongelukt. Omtrent het lot van het schip hoorde men niets en men vreesde het ergste. Nu is het raadsel opgelost. Kort na de afvaart, 's avonds te negen uur ging het vuur uit, en het jacht kon niet verder. Het laatste restje steenkolen was spoedig verbraud en hierna gingen de deuren der hut, stoelen, banken, in 't kort al het houtwerk, dat men maar eenigszins missen kon in het vuur, helaas, de stoomketel geraakte defect en het scheepje dreef wind en golven ten prooi af. Toen het vuur onder den ketel uitgegaan was, kon men geen signalen meer geven, want men had geen lucifers aan boord. Maandagmorgen bevond het verslagen reisgezel- schap zich midden in de Solway-Firth, zonder reddingsboot, kompas of zeilen. In deze trooste- looze dagen varvaardigde Miss Shory de eenige dame aan boord, uit haar rokken een soort zeil. Hiermede zeilde men slechts langzaam verder, want de boot vulde zich langzamerhand met water. De leef- tocht was op, zoodat men honger leed. Tegen den a vond kreeg men gelukkig de Schotsche kust in 't gezicht en het jacht strandde op de kust ongeveer zes Eng. mijlen van Kirkenbright. De boot werd geheel in stukken geslagen, doch met levensgevaar redden zich de passagiers. Na een tocht van twee uur bereikten zij, aoornat en ver- moeid, een eenzame landhoeve, waar men gastvrij werd ontvangen. De bemanning der Victoria was op reis van Australia naar Queensland getuige van een vreeslijk schouwspel. Onderweg sprong een der passagiers in een vlaag van waanzin, over boord. Het vaar- tuig stopte dadelijk en een boot werd uitgezet. Toen deze met 13 mannen er in te water werd gelaten, slipte een der takels en vielen alien in zee. Groote ontsteltenis onder de passagiers, want men wist, dat er zeer veel haaien in den omtrek waren. Een tweede boot werd uitgezet maar intusschen werd de reiziger, die overboord gesprongen was en 2 matrozen door de haaien ver- slonden. De 11 anderen werden door de tweede boot gered uit het water, dat ver in de rondte rood van bloed was In het hospitaal van Bellevue te New-York is een meisje opgenomen, Annie Anderson, die zich inbeeldt Jeanne d'Arc te zijn en beweert, dat God haar de zending heeft opgelegd Frankrijk te redden, niet door het wegjagen der Engelschen maar door het omverwerpen der Republiek en het teruggeven van den Troon aan de familie Orleans. Die zonderiinge gedachten hielden reeds lang haar bezig en toen zij de gevangenneming van den Hertog van Orleans vernam, geraakte haar hoofd geheel op hoi en begon zij zulke dwaasheden, dat men haar oogenblikkelijk moest opsluiten. Op dit oogenblik is zij weer kalmer maar zij vraagt gedurig eene wapenrusting en eene banier met leliebloemen om haren veldtocht te beginnen. Voor de negende maal huwde dezer dagen een vrouw te Seltzville in Indiana, Mollie Corwin genaamd, terwijl de moedige burger dier stad, die de rol van negenden echtgenoot op zich heeft durven nemen, zich in den naam van Ciisack ver- heugt. Mollie Ciisack, geboren Corwin, heeft echter niet het miuste recht op den naam van een vrouwelijke blauwbaard, daar zes van haar vroegere echtgenooten nog springlevend zijn en zich trots hun gescheiden staat, in een uitstekende gezondheid verheugen. Iu 1867 stapte zij voor de eerste maal in het huwelijksbootje, dat blijkbaar nog al eens met stormachtig weer te kampen had. Gemiddeld duurde elk huwelijk dus twee jaar en 10 maanden zoodat, als zij op den ingeslagen weg voortgaat, zij best nog in deze eeuw het dozijntje huwelijken vol kan maken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 5