Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. No. 2589. Zaterdag 8 Maart 1890. 30e Jaargang. fti SHLQMiLMi Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen J 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brievdn- oushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. •Kit blad versehljnt Dlnsdag- en Vrijdagavond bij den nltgever P. I. VAN BE 8ANOE te Ter Nenzen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Polities Overzicht. Nu men meent te weten dat de Keizer van Duitschland weinig is ingenomen met de socialisten- wet, beginnen ook zij, die haar vroeger onmisbaar hebben geacht zich te schikken in de gedachte, dat zij, die den 30 Sept. e. k. afloopt, uiet zal worden vernieuwd. Aan den eenen kant, zegt de vrije conservatieve Post, ontveinzen wij ons niet, dat de bestaande socialistenwet, daar de sociaal-democratie onder hare heerschappij zich heeft bevestigd, veel van bare practische waarde heeft verloren, en aan den anderen kant houden wij het voor zeer doelmatig, den tegenstanders der socialistenwet eens de gelegenheid te geven, eene eerlijke proef te nemen, hoe het gaat zonder zulk eene wet en vooral in hoeverre de bestrijding der sociaal-democratie zonder haar, alleen met de wapeuen des geestes, gelukt. Onder de cleriealen heerscht groote vreugde over den uitslag der verkiezingen in de veronderstelliug, dat de regeering hun voor'nun onmisbaren bijstand een hoogen prijs zal moeten betalen. Windthorst is de Koning van den Rijksdagroept zegevierend de Mouiteur de Rome. Wat het centrum zal verlangen, is duidelijk genoeg en ten overvloede heeft de paus het nog in zijn laatste allocutie gezegdde school moet aan de kerk worden onderworpen, de vrije pers worden gebreideld. Reeds in het vorige jaar heeft Windthorst verklaard, dat in Duitschland, als de Kulturkampf was geeindigd, de strijd om de school zou aanvangen. De Volkszeitung ontving de verzekering, dat de Duitsche Keizer in den staatsraad de hoogste eischen heeft gesteld ten opzichte van de lotsver- betering der werklieden. De Keizer zou zich volstrekt tegen elke socialistenwet verklaard hebben en niet langs den weg van onderdrukking, doch slechts door eene vergaande tegemoetkoming, aan de sociaal-democratische bewegingperk willen stellen; terwijl zijn raadsman Hinzpeter geen aanhanger van de „sociaal-democratische homoeopathie" zou zijn, maar veeleer de zieuswijze van de Volkszeitung op het gebied der sociale politiek deelen zou. Ondanks deze onthulling volhardt de Volkszeitung bij hare opvatting dat de Keizer de sociaal-democratie ten strengste zal bestrijden. Voorts waarschuwt het blad het werkvolk voor een „patriarchaal absolutisme", dat de rechtmatige grieven der arbeiders ,/Van boven af" zou willen uit den weg ruimen, en daardoor het recht verkrijgen om aan elke zelfstandige werklieden-beweging des te strenger den kop in te drukken. De Keizer heeft aan eenen feestmaaltijd deel- genomen van den Landdag der proviucie Bran- Hij nam deze gelegenheid te 'oaat om denburg. EETJIEEETON. 22) "B^ai - Hendrik beproefde ook herhaalde malen om zijne meesteres aan het praten te krijgen, door over George te spreken, maar zij gaf hem nooit antwoord en scheen meestal zijn woorden niet te hooren. Vier weken verliepen zoo. Daar stierf de vrouw, zonder ziek te zijn geweest. Deze nieuwe slag trof Friese nog meer, omdat bij geheel onverwacht kwam. Hij had het lijden van zijn vrouw gehouden voor eene verstoring van geest en gernoed, maar hieraan had hij niet gedacht. De dokters hadden hem ook niet kunnen waarschuwen, want zij hadden den dood niet zoo spoedig verwacht. Ook nu weer zorgde Hendrik voor de geheele begra- fenisplechtigheid. Zijn meester kon niet eens rechtop in zijn bed zitten. Met dezelfde zorg en toe- wijding als bij George's begrafeuis, deed Hendrik zijn plicht, ja nog meer. Eindelijk was ook de droeve dag dezer begrafenis voorbij. De oude man voor weinige weken nog zoo ge- lukkig met zijn vrouw en zoon, stolid nu alleen in de wereld. Hij had geen bloedverwanten meer, en zou die dan ook niet om zich heen geduld hebben, want sedert dezen laatsten slag van het in eene toespraak nadruk te leggeu op het nauwi verbond tusschen de Brandenburgers en de Hohec-1 zollerns. De Brandenburgers hebben zijn Huis trouw gediend in tijden van voorspoed en van nood. In dagen van nood pas leert men zijne vrienden kennen. Men heeft het hem verweten, dat hij te veel gereisd heeftzijnerzijds beveelt hij alien aan, reizen te ondernemen dan eerst zal men de menschen en gebeurtenissen kalmer leeren beoor- deelen. Ik heb des nachts in voile zee den sterren- hemel aanschouwd en ben daarbij tot geheel andere gedachten gekomen. Ik heb in den vreemde onze vaderlandsche politiek leeren beoordeelen, en word daardoor voor overhaaste stappen behoed. Ik zal de traditien van mijnen grootvader volgen, die mij den weg heeft aangewezen, dien ik denk te bewande- len. Wie bij mij zich aansluit, dien ben ik dankoaar tegen hem die van mij zich afkeert, zal ik weten mij te verdedigen. Mocht men ons aanvallen, dan staat ons een groot, dapper leger ter zijde. De Keizer eindigde met eenen dronk op de provincie Brandenburg. De Keizer bleef 3 uren en een kwartier aan den maaltijd, en onderbield t zich, toen de koffie en sigaren rondgedeeld werden, op de meest be- minnelijke en vroolijke wijze met velen der gasten. De Porte is niet geneigd nu reeds den vorst van Bulgarije te erkennen, zooals de Buigaarsche regee ring had verzocht. Deze zal er nu opnieuw op aandringen en indien zij niet slaagt, een beroep doen op de Europeesche mogendheden. Frankrijk bevindt zich op voet van oorlog met Dahomey. Herhaalde malen werd reeds gemeld, dat de inwoners van dat land Fransche troepen hadden aangevallen, thans hoort men van formeele gevechten, bij welke de negers honderd dooden en gewonden hebben verloren. De oude koning Golele van Dahomey, die onlangs is gestorven, had uit vrees voor annexatie door de Franschen, aan Portugal het beschermheerschap over zijn land opgedragen. Portugal nam het aan onder voorwaarde, dat de raenschenslachtingen, die bij alle officieele plechtigheden in Dahomey voor- komen, zouden ophouden. Maar met deze oude gewooute wilde de koning niet breken en Portugal liet hem over aan zijn lot, om niet medeplichtig aan die barbaarschheid te schijnen. Sedert dien tijd hebben de Fransche koloniale ambtenaren, die pogen het geheele gebied van de Senegal tot aan de monden van den Niger onder Franschen invloed te brengen, Dahomey niet uit het oog verloren. Fransche versterkingen werden op het gebied van Porto Novo, dat aan Dahomey grenst, opgeworpen en weldra begonnen de conflicten. De krijgslieden van Dahomey roofden onder Fransche beseherming staande menschen naar het heet, in het vorige noodlot was hij buitengewoon veranderd. Zoo vroolijk en luidruchtig hij vroeger was, zoo licht- geraakt en oupleizierig was hij nu. De geringste kleinigheid deed hem kwaad opstuiven. Hendrik alleen wilde hij bij zich zien en hoe deze ook zijn best deed om hem tevreden te doen zijn, moest hij het toch ook menigmaal ontgelden. Friese beschouwde zijne rampen als een straf van den Hemel, maar omdat hij in zijn geheele leven niet zulke ongerechtigheden vond, als welke zulke straf verdienden, zoo was hij ontevreden op zichzelf en op alle menschen. Het lange ziekliggen maakte hem nog ongeduldiger en verdrietiger. Zelfs de voor- schriften der dokters volgde hij niet op. Hij had voor het noodlot gebogen zonder tegenstreven, maar aan de menschen wilde hij toonen, dat hij de rijke landbouwer was, die niet te gehoorzameu had en van niemand bevelen afwachtte. Dit maakte den omgang met hem uitersc on- aangenaam en zelfs Hendrik verloor er meermalen zijn geduld bijtelkens echter had hij weer mede- lijden met de smart en hulpbehoevendheid van den ouden man en dan vergat hij alles weer. In weerwil van het moedwillig in den wind slaan van de voorschriften der dokters, genas Friese toch langzamerhand. Zijn vroegere geaardheid kwam echter niet terug. Hoe meer hij aansterkte, hoe meer hij korzelig en eigenzinuig werd. Hoewel er zooveel op hem aaukwam, had Hen drik niets verzuimd van hetgeen er gedaan moest jaar niet minder dan 1492 terwijl het Duitsche gebied van Togo door hen niet werd aangerand. Nu schijnt de Fransche regeering ernstig voor- nemens, aan dien toestand een einde te maken en ofschoon een oorlog met Dahomey waarschijnlijk kostbaar en langdurig zal zijn, zou het zoowel door de uitbreiding zijner macht als door de bevordering der beschaving worden belooud. De president der Zuid-Afrikaansche Republiek heeft bij zijn bezoek te Johannesberg aan eene vijandige demonstratie van Engelschen bloot gestaan. Bij beschikking van den Minister van binnen- landsche zaken zijn benoemd in de commissie, in het voorjaar van 1890 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van be- kwaamheid, bedoeld in art. 56 onder a der wet tot regeling van het lager onderwijs, in de provincie Zeelanda. tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Middelburg b. tot leden, de school- opzieners in het district Goes en de schoolopzieners in de arrondissementen Middelburg, Zienkzee en Axelc. tot leden-plaatsvervangers, de schoolop zieners in de arrondissementen Tholen, Goes en Oostburg. De heeren Gleichman, Huber, Van Kerkwijk, Heemskerk en Walter hebben bij amendementen voorgesteld aan een Pensioenraad uit de bnrger- lijke ambtenaren, samengesteld uit vijf leden en een secretaris, alien door den Koning te benoemen en onbezoldigd, op te dragen het onderzoek van de aanvragen om pensioen en het uitbrengen van advies daarvan. De Raad zal bevoegd zijn om van de departementen van algemeen bestuur de vereischte inlichtingen te vragen wederkeerig geeft hij de vereischte inlichtingen aan de departementen. Naar men verneemt, zoo lezen we in de N. R. Ct., worden er door het ministerie van Waterstaat de noodige gegevens verzameld, ten einde te onderzoeken, in hoever het mogelijk is, om zonder groote financieele bezwaren tot opheffing te geraken van de tolheffingen op rijkswegen en rijkskanalen. Dit staat in verband met de opheffing van kanaalrechten op het kanaal van IJmuiden. De Minister wenscht namelijk, dat andere rijks kanalen en rijkswegen in dezelfde gunslige ver- houding zullen komen. Op 1 Jan. 1890 had Nederland te beschikken tot verdediging van kusten en zeegaten, reeden en stroomen, over 22 gepantserde en 47 onge- pantserde schepen. Voor den algeraeenen dienst waren beschikbaar 3 gepantserde en 15 ongepantserde schepen. Voor bijzondere diensten worden gebezigd 3 wacht- en kostschepen; 15 instructie- en excercitie- vaartuigen en 1 opnemings-vaartuig. worden. Geregeld had hij alles den gewonen gang laten gaan, zooals in de beste. dagen van geluk op de hofstede. De oude Friese zag dat, toen hij in voorjaar weer langs de velden kon loopen. Zijn zaadgewas stond beter dan dat van de andere boeren, maar toch was hij daar onverschillig onder. Hij gaf Hendrik geen enkel woord van lof, integen- deel scheen hij te zoeken of er hier of daar iets was, dat hem ontevreden zou kunnen maken. Hij was weinig spraakzaam en kon zijn ongeluk niet verkroppen, vandaar dat de vroolijkheid en het genoegen van andere menschen hem verbitter- den. Bijna alle bekenden en zelfs zijne oude vrienden bemoeidcn zich niet meer met hem en daardoor werd Friese nog meer verbitterd. Hen drik had gehoopt, dat zijn meester wel mettertijd veranderen zou, maar zijne vrouw was nu reeds langer dan een jaar dood en nog was er geen verandering gekomen. Hendrik had al meermalen het voornemen opgevat zijn meester te verlaten, maar hij kon er niet toe overgaan, want dan zou de oude man alleen staan, en hij was alleen door de ongeluk ken zoo veranderd. Dat hij het op de hofstede nog uithield, werd in het dorp dikwijls besproken. Vroeger liet hij zich door niemand bevelen geven, maar nu at bij alles voor zoete koek op, om van Friese te erven. Deze had slechts verre bloedverwanten en men kon van hem wel verwachten, dat hij den vroegeren bedeljongen tot zijn erfgenaam benoemde. Zoo werd er in het De Indische militaire marine beschikte over 27 vaartuigen. Ter gelegenheid van zijn 50-jarige loopbaan heeft de fabrikant W. A. Scholten te Groningen een kinderziekenhuis gesticht. Een huis in de St. Jansstraat wordt daartoe ingericht, terwijl de inrichting voorloopig in de Zuidersingelstraat is gevestigd. De heer Scholten draagt voor een groot gedeelte de kosten der exploitatie. Gedurende het jaar 1889 zijn van de land- rnacht, van het korps mariniers en van het leger in Oost-Indie gedeserteerd 163 personen, terwijl 243 personen, die tot de zee- en land macht hebben behoord, tengevolge van de wijze, waarop zij uit den dienst zijn geraakt, niet meer voor den krijgs- dienst te water of te land mogen worden aange- nomen. Tegen Februari had te Keulen een bijeenkomst plaats van directeuren der groote op Noord-Amerika varende stoombootlijnen, waaraan de Bremer, Ham burger, Antwerpener, Rotterdammer en eenige Engelsche maatschappijen deel namen. De verhooging van personen- en vrachttarieven maakte daarbij een punt van bespreking uit, doch werd hoofdzakelijk de wenschelijkheid overwogen het personenvervoer gemeenschappelijk te doen plaats hebben in dier voege, dat de opbrengst er van volgens een reeds overeengekomen systeem onder de deelne- mende maatschappijen verdeeld zou worden. Gelijke overeenkomsten bestaan tusschen de van New-York uitgaande spoorwegen en ook tusschen de van Ham burg op New-York varende stoombootmaatschappijen en zouden naar evenredigheid de te verwachten meerdere ontvangsten millioenen bedragen. Thans vernemen we, dat de tot die overeenkomst voorbereide werkzaamheden zoo verre gevorderd zijn, dat eerstdaags te Antwerpen een tweede en beslissende bijeenkomst van al de daarbij betrokken stoombootmaatschappijen plaats zal hebben. Komt die combinatie tot stand, dan kan gezegd worden, dat ze eenig in haar soort en omvang is en de onderlinge concnrrentie op afdoende wijze tegen zal gaan. De veeteelt beleeft dezen winter in't West- land in vele opzichten voorspoed, waartoe vuoral de hooge zuivelprijzen en de overvloed van best hooi meewerken. In het noorden van ons land kan men over de boterprijzen niet roemen, zoodat daar de uitkomsten der melkerij ook minder voor- deelig zijn. Voor le kwaliteit boter wordt thans bijv. ruim f 50 behaald en dit wel ten gevolge der trage markt te Louden, waar veel boter on- verkocht blijft staan. De uitvoer beheerscbt in die deelen van ons land geheel de markt en Denemarken, Finland en Frankrijk lijden daar evenzeer onder. De Londensche markt is bijna f 10 lager dan ter zelfder tijd ten vorigen jare. dorp gebabbeld, maar Hendrik stoorde zich daar niet aan. De krachten van den landbouwer namen zicbt- baar af, maar dat wilde hij niet laten bemerken. Hij bleef zijn gezondheid benadeelen en verviel up die wijze nog meer. Weldra kon hij de kamer niet meer uit en eenige weken daarua moest hij in bed blijven. Daardoor werden zijn ongeduld en verdrietigheid nog grooter. Niemand wilde hij in zijne nabijheid zien en tegen Hendrik was hij ook barsch en opvliegend. Niets ging naar zijn zin. Omstreeks dien tijd kreeg Friese bezoek van een verren bloedverwant, dien hij in jaren niet gezien had. Ik heb gehoord dat ge krank zijt en nu alleen op de wereld staat, daarom achtte ik het mijn plicht U te komen bezoeken, want wij zijn bloed verwanten en bestaan elkaar dus nader dan vreem- den, sprak de man tot Friese. Maar deze beautwoord- de zijn groet niet en keek hem met argwaan in het gelaat. Friese dacht dat deze man kwam, omdat hij hoopte op een deel der erfenis en kon daarover zijne verbittering niet verbergen. Zoo, denkt ge, dat wij elkaar nader bestaan p sprak hij met bitteren spot Hahaik wil daar niets van weten Ge zijt hier sedert jaren niet geweestMaar toen George leefde, was hier ook niets te halen. Nu heb ik geen erfgenaam, ik lig ziek en het komt in uw hoofd op, mij te TER NEDZENSCH CMRA1VT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1