Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2588. Woensdag 5 Maart 1890. 306 Jaargang. B)i Binnenland. ABONNEMENT: FEUILLETON. TER SBUZ3MS ORE COIR AM. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika f 1,32A. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven oushouders. Yoor ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Iff! I)l:xi versehijat UinNdas- en Vpljdagavond bij den ultgever P. VAN BE S A N D E te Ter folitieii Overzicht. In Prankrijk heeft ten gevolge van eene heftige discussie in den ministerraad de heer Constans ziju ontslag genomen als minister van binnenlandsche zaken. Hij is dadelijk vervangen door het lid der Kamer, den heer Bourgeois. Wat den heer Constans tot zijn onverwacht besluit heeft gebracht, weten wij niet. Onwaarschijniijk is het niet, dat de energieke minister van binnenlandsche zaken over het minder krachtig, soms weifelend handelen (b. v. in de zaak van den hertog van Orleans) ontevreden was en dat het nu eindelijk tot de lang verwachte nitbarsting is gekomen. De heer Bourgeois is als staatsman geheel onbekendhij behoort tot de radicale partij en was indertijd voor de herzieniug der grondwet en de afschaffmg der begrooting van eeredienst. Hij is onder-secretaris van staat bij de departementen van openbare werken eu binnenlandsche zaken geweest. Over de inhechteuisneming van een vreemdeling te Nizza, verdacht van spionage, wordt het volgende gemeldEen reiziger, zich noemende Coutin, 35 jaren. oud, geboren te Agram (Oostenrijk) en ingenieur van beroep, is in een klein hotel bij het station in hechtenis genomen. Sedert vijf jaren kwarn Coutin naur Nizza, zelden in den winter, maar meestal in het voorjaar en in den herfst, en stapte altijd in hetzelfde hotel af; hij leidde een ge- regeld leven, doch maakte vele uitstapjes. Op den vooravond van het carnaval te Nizza aange- komen, gaf hij voor, dat de feesten hem vermoeiden en vertrok naar Marseille. Daar zou hij dour de politie in het oog gehouden zijn, maar toen hij dit bemerkt bad, was hij opnieuw naar Nizza ver- trokken, waar hij bij aankomst verklaarde zich naar Miltian te begeven. Talrijke compromitteerende stukken, bij hem gevonden zijn in beslag genomen. Coutin die, naar men heweert, een hoogen rang in het Italiaansche leger bekleedt, spreekt vloeiend Duitsch en Prausch. De uitslag der herstemmingen voor den Rijksdag van Duitschland is reeds voldoende om het bewijs te leveren, dat de afkeuring der Bismarcksche binnenlandsche politiek nog steeds verschillende partijen vereenigt en haar ook ditmaal sterk genoeg heett gemaakt om de regeeringspartijeu te over- winnen. Bevredigend is ook, dat te Berlijn de vrijzinnige candidaten de meerderheid boveu de sociaal- democraten hebben verkregen, al is zij niet zeer groot. De beroemde geleerde Prof. Virchow toch bekwam 24949 stemmen en zijn tegenstander, een nagenoeg onbekende boekbinder Janiszewski 23378. De Voss. Ztg. beroemt er zich op, dat de vrijzinnigen zonder hulp van andere partijen deze overwinning hebben behaald en inderdaad hebben conservatieven eu nationaal-liberalen tot het laatst 21) Op verlangon van Friese werd zij op zijn bed gelegd en nu zat hij over haar heen gebogen. Met toenemenden angst zag hij naar de bleeke trekken van ziju levensgezellin. Er was geen leven in haar te bespeuren. Zou hij haar ook verliezeu Reeds begon het voor zijn oogeu duister te worden slechts een klein sprankje van hoop leefde nog in hem, toen zijne vrouw zich begon te bewegen. Zij sloeg de oogen op en ging langzaam rechtop zitteu. Het gebeurde kwam weer in haar geheugen zoekende zag zij weer door de kamer. Hij is dood dood riep zij eindelijk, met diepe droeiheid haar man aanziende. Hij is doodGeertruiantwoordde hij somber. Almachtige God kermde zij en wierp zich zuchtend en weenend aan de borst van haar man. De smart en de schrik, die hem zoozeer aange- grepen hadden, gaven zich nu in tranen lucht. De landbouwcr weende, terwijl hij zijne vrouw in zijn armen hield en haar trachtte te troosten. Die tranen waren voor de diepbrdroefde ouders een weldaad. Hendrik kon hier niet helpen. Hij verliet de kamer, om de ongelukkigen niet door zijn tegenwoordigheid te hiuderen. de candidatuur van Virchow bestreden. Afkeer van het sociahsme heeft echter eenigen bewogen zijne verkiezing openlijk aan te bevelen. Of dit veel gehoor heeft gevonden is evenwel twijfelachtig, daar, ofschoon de vrijzinnigen zeer trouw zijn op- gekomen, minder stemmen dan bij de vrije verkiezing werden uitgebracht. Van de 70078 kiezers kwamen den 20 Febr. 52309 op den 1 Maart 48327. De leden van den raad van state, zoo wordt aan de Frankf. Ztg. gemeld, zijn eeriparig in de erkenning van de volharding en den zakelijken ernst, waarmede de Keizer zich aan de beraadsla- ging over de bescherming van den werkman wijdt. Algemeen wordt met voldoening ook geconstateerd, dat hij den oinvang en de werking van hetgeen op dit gebied de wetgeving kan tot stand brengen, niet overschat en daarbij volstrekt geene politieke nevenbedoelingen koestert. Op den grondslag van de besluiten van den raad van state zal waarschijnlijk aan het departement van koophandel een wetsontwerp worden uitgewerkt, dat daarna aan den Bondsraad en den Rijksdag zal worden voorgelegd. In het Huis der afgevaardigden van Pruisen zal zoodra de verkiezingen zijn afgeloopen, de kerke- lijk politieke strijd door Windhorst worden heropend. Het geldt de heerschappij over de school en de clericalen rekenen er op, dat de diensten, die zij aan de regeering in den Duitschen Rijksdag kunnen bewijzen, in den Pruisischen Landdag zullen worden beloond. De verhalen van de barbaarsche behandeling van politieke gevangenen in Siberie heeft niet alleen in Engeland de verontwaardiging opgewekt. Te Philadelphia in de Vereenigde Staten, wordt een smeekschrift aan den Czaar geteekend, waarin, met een beroep op de oude vriendschap tusschen Rusland en Amerika, een menschelijker behandeling der Siberische gevangen wordt gevraagd. Ie Belgrado is een proces hangende, door Koningin Nathalie tegen den oud—minister van openbaar onderwijs, Vladimir Djordjevitch, thans redacteur van het Dagblad Otasbina (het Vaderland) ingesteld, daar deze beweerd heeft, dat Koningin Nathalie gezegd zou hebben, dat zij met al de kracht, die in haar was, den Russischen invloed zou voorstaan, zelfs al zou Rusland de vijand van de dynastie der Obrenowitch ziju. Djordjevitch houdt zijn woorden staande Het Servisch officieele blad zegt, dat de bewoners van de Servische dorpen Babljak, Robuci en Babush uitgepluuderd zijn door de Albaneezen, die de inwoners met de grootste wreedheid be- haudelden en er zelfs velen ter dood pijuiguen. De Porte heeft een bataillon soldaten naar het district gezonden om de inwoners te beschermeu, maar zij zijn er niet in geslaagd de orde te herstellen, daar de benden Albaneesche roovers zeer sterk zijn. Twee dagen daarna reden langzaam twee wagens naar het dorp. Op den eersten zaten twee oude, geknakte menschen Friese en zijn vrouw. De tweede wagen was met een zwart lakensch kleed bedekt. Daarop stond de doodkist, waarin het lijk van George lag. Hoewel de laudbouwer zeer zwak was, hoewel de dokter hem ernstig alle opwmding en veront- - iting had outraden en trachtte hem in de stad i geheele herstelling te laten afwachten, had hij er toch met zijn onbuigzameu wil op gestaan naar het dorp terug te keereu. Hij wilde niet ontbreken bij de begrafenis van ziju zoon, en deze mocht nergens anders begraven worden dan op het kerkhof, waar Friese en zijne vrouw eens zouden rusten. De dokters hadden hem opmerkzaam ge maakt op het gevaar, waaraan hij zich door deze reis blootstelde. Hij antwoordde daaropDat weet ik, maar aan mijn leven is niets meer gelegen, daarom wil ik niet ontbreken bij het grafwaarts brengen van mijn zoon, voor wien ik geleefd heb. De landbouwer zat rechtop, zijn lichaam ontving daartoe sterkte van zijn krachtigen geest en vasten wil. Zijn vrouw zat gekromd onder het leed. Was voor Friese het doel van zijn leven vernietigd bij zijn vrouw scheen alle levenskracht vervlogen. Uren lang zat zij soms stil, zonder iets op te raerken, alsof zij niet meer op de wereld behoorde, dan kwam de droefheid onverzwakt weeropdagen; zij bemoeide zich met niets, zij verlangde naar Naar De Standaard verneemt heeft Mr. L. W. C. Keuchenius zich bereid verklaard, eene candi datuur voor het district Goes te aanvaarden. De Commissarissen des Konings in de provincien hebben de volgende missive ontvangen van den minister van Binnenlandsche Zaken Mijn ambtgeuoot van Justitie heeft in den laatsten tijd herhaaldelijk bezwaar moeten maken om aan gemeenteveldwachters eene aanstelling tot onbezoldigd rijksveldwachter te verleenen wegens hunne onbedrevenheid in het opmaken van een proces-verbaal. Ter voldoening aan zijn verzoek, heb ik de eer uwe aandacht hierop te vestigen, en U. H.E.G. tevens in overwegingte geven, voortaan, alvorens tot eene benoeming van veldwachter over te gaan, u te overtuigen, dat zij, die door u tot dit ainbt mochten geroepen worden, in staat zijn tot het naar behooren opmaken van een proces- verbaal. Op voordracht van den Minister van Binnen landsche Zaken zijn deze en de Commissarissen des Konings in de provincien bij Kon. besluit gemachtigd, ter bewerking van de uitkomsten der zevende algemeene tienjaarlijksche volkstelling, in den loop van het jaar 1890 tijdelijk personen in dienst te nemen op eene belooning, te bepalen door hem, die van deze machtiging gebruik maakt. Zondag voormiddag te halt twaalf uren brak te Middelburg een hevige brand uit in een woon- huis in de Lange Noordstraat, bewoond door den tandmeester Levert, slechts twee woonhuizen van het postkantoor verwijderd. Het perceel is geheel uitgebrand, terwijl van den inboedel bijna niets is gered. De aan beide zijden grenzende woonhuizen zijn behouden, doch hebben, vooral aan de achter- zijde, veel geleden. De brandweer, schutterij en alle autoriteiten waren spoedig ter plaatsede mili- tairen, die met hunne spuit het eerst werkten, hebben zich flink van hunne taak gekweten. Eerst te een uur was men den brand meester, daar het zeer moeielijk was om de perceelen van achtereu te bereiken, Naar men verneemt was wel het huis, doch niet de inboedel verzekerd. De oorzaak is vooralsnog onbekend. G. C. lets voor miliciens van de lichting 1890. Vraag: Op welken datum heeft het examen plaats voor miliciens van de lichting 1890, waarbij den jongelieden, na blijken gegeven te hebben, dat ze aan de gestelde eischen voldoen, eenige voordeelen betreffende garnizoen, wapen, voeding enz. worden toegezegd AntwoordDeze datum wordt aan hem, die zich voor het examen aanmeldt, schriftelijk voor den 25Bten Maart kenbaar gemaakt. niets, alles was haar onverschillig, als zij slechts aan George kon denken. Hendrik had in die droeve dagen alle maatre- gelen getroffen voor den terugkeer naar het dorp en voor de begrafenis. De landbouwer had zich daarmee willen bemoeien, maar Hendrik zeiHoud u bedaard, ik zal voor alles zorgen. Het vertrouwen in hem was groot, zoodat aan hem alles werd overgelaten. Hij kende de verlangens en de zwak- heden van zijn meester, daarenboven had hij eene diepe genegenheid jegens hem, zoodat hij zich nu inspande om zijn meester, te midden van zooveel droefheid, eene kleine vreugde te verschaffen. Hij had de begrafenisplechtigheid in alle opzichten grootsch geregeld. Het kwam er ook niet op een paar honderd thaler aanal had het duizenden gekost, Friese zou er hem niets o,rer gezegd hebben. Hij beschouwde de begrafenis als de laatste eer, dien hij George kon bewijzen. Hendrik wist dat het Friese zou bevredigen en geruststellen, als hij bij deze gelegenheid al zijn rijkdom toonde en de menschen er over spraken, dat nog nooit zulk eeue rijke en prachtige begrafenis in het dorp had piaats gehad. Toen de wagens het dorp naderden kwamen bijna alle dorpelingen hen tegemoet, met den predikant en de schooljeugd vooraan. Onder klok- gelui kwamen zij het dorp binnen. Dit was zoo door Hendrik geschikt, evenals de geheele begrafenis die reeds 's middags zou plaats hebben. De moeder y raagBij wien en voor welken datum moet hij, die zich aan dat examen onderwerpen wil, zich aanmelden Antwoord Men moet zich aanmelden voor 20 Maart e. k. bij den commaudeerenden officier van een der bataljons infanterie uit de naastbijgelegen garnizoensplaats. VraagHoe moet hij handelen, die een twijfel achtig nummer getrokken heeft? Antwoord In elk geval zich aangeven. Vraag: Wanneer hij na afloop dezer exames aanzegging krijgt, dat hij dienstplichtig is, bestaat er voor hem dan nog gelegenheid dit examen te doen Antwoord: Neen. Blijkt het later, dat men vrij is welnu dan is het examentje overbodig geweest. Uit Hamburg wordt aan de N. R. Ct. gemeld, dat te Altona bij de exportslachterij en groothande- laars in vetwaren een adres aan den Duitschen Bondsraad circuleert, waarin verzocht wordt om verbod op den invoer van Nederlandsch spek. In het adres wordt namelijk beweerd, dat het spek, hetwelk onder die benaming in Duitschland wordt ingevoerd, bestaat uit Amerikaansch varkensvleesch dat in Nederland is gerookt. Blijkens het verhaal, dat de heer F. Domela Nieuwenhuis in ziju orgaan Recht voor Allen van zijn wedervaren te Berlijn geeft, vertoefde hij daar onder een valschen naam. Aan den commissaris van politie, die hem daarover zijne bevreemding betuigde, verklaarde de heer D. N., dat hij, evenals een vorst, incognito reisde. De verwijdering uit Berlijn geschiedde, niet omdat zij socialisten waren, maar wegens het ontbreken van een pas. De heer D. N. richtte zich toen tot onzen gezant te Berlijn, met verzoek om een pas. De atthachd beloofde daarvoor te zulleri zorgen en kwam persoonlijk den pas, die door den gezant dadelijk in orde gemaakt was, brengen. De heer D. N. erkent, dat de Berlijnsche politie hem zeer beleefd behandelde en ook het personeel der Nederlandsche legatie wordt door hem, op zijne manier, erkend; hij is zoo goed te zeggen, dat het geld, uitgegeven voor de zorg der belangen van landgenooten in den vreemde, althans niet geheel wordt weggegooid. Te begiunen met 9 Maart zullen van Har- lingen op Leith, elken Zaterdag met het eerste getij, stoomschepen eerste klasse varen, met aanzien- lijke laadruimte, doch ook alle ingericht voor het vervoer van passagiersiedere boot zal een dames- salon hebben onder toezicht van eene hofmeesteres en de kleinste boot zal gelegenheid geven tot ver voer van 50 passagiers. De agenten schijnen het oog te hebben op de tentoonstelling te Edinburgh in den aanstaanden zomer en op het natuurschoon van George was zoo zwak, dat zij naar bed moest gebracht worden. Zij liet dit toe zonder tegen- streven. Haar man was door de reis meer asnge- grepen dan hij gedacht had en wilde dit erkennen. Ondanks het afraden van zijn vriendcn, bleef hij bij het voornemen om mee te gaan naar het kerkhof. Hendrik raadde het hem niet af. Laat hem begaan, zeide hij tot de bekenden, als hij zich sterk genoeg gevoelt, zal het hem veel troost geven. Friese had toch zijn krachten te hoog geschat. Hij hield zich ferm, toen de lijkkist in de voor- kamer gezet met licbten omgeven en met kransen en bloemen bedekt werd. De schoolkinderen kwamen, gingen om de lijkkist staan en zongendaarna hield de predikant eene korte rede. Friese stond er bij, maar geen traan geen traanHij be- dwong zich, want hij voelde, dat de smart niet meer te bedwingen zou zijn, als hij de tranen den vrijen loop liet. Hij hield Hendriks arm vast om er op te steunen en deze maakte zich bezorgd over zijn meester. Maar toen de lijkkist, onder het gezang der kinderen en het gelui der klokken werd opgenomen en het huis uitgedragen; toen de stoet zichachter den doode opstelde en hij zich er bij zou aansluiten toen viel hij in onmacht. Hij werd door Hendrik in huis gedragen. De stoet wachtte. Na een poosje kwam de boer weer bij ziju zinnen. Hij wilde opstaan om den laatsten moeilijken en droe-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1