A i g e m e e a Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. AANBESTEDING. No. 2585. Zaterdag 22 Februari 1890. 30e Jaargang. Binnenland. aanbesteden: _B)|L ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Yoor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADYERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. SMI blad verschl|nt Dinsdag- en Vrijdagavond bij den ultgever P. J. VAN BE 8ANDE te Ter Neuzen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente CLINGE (Zeeland) zullen op WO ENS DAG 5 1UAART 1890, des namiddags te 3 ure, in een perceel, bij enkele inschrijving volgens 434 der A. V. ten gemeen- tehuize te Clinge Het met Lessines KEIEN 10/i2, 10/i6 c. M. of van beide soorten ieder de helft, tusschen Doornik- sche kantsteenen bestraten van 6775 M. lengte wegen in die gemeente. De breedte der kunstbaan is, met inbegrip der kantlageu 2,90 M. Raming 43,900. Iulichtingen te bekomen bij de besteders. Aanwijzing in loco op den dag der besteding, aanvangende in de Gravenstraat bij ,/het Wapen van Zeeland" des morgens 9 ure. Het bestek ligl ter lezing ten gemeentehuize en ten kantore van den Secretaris te Hulst, bij wien het tevens verkrijgbaar is gesteld tegen betaling of toezending van 55 cent per exemplaar. Clinge, den 5 Pebruari 1890. D. VERCAUTEREN, Bnrgemeester. K. DE LOZANNE, Secretaris. Ir*olitieli Overzicht. In Erankrijk hebben verscheidene verkiezingen plaats gehad voor leden van de Kamer. De Boulangisten waren niet ongelukkig. Te Parijs, 5de arrondissement, komt een in herstemming, in het 13de arrond. kwam er een door, even als te Neuilly, te Pantin, in het 2de district van Saint- Dems, te Scaux, te Castel Sarrasin en te Ajaccio. Te Parijs is in beslag genomen eene groote uit Engeland afkonistige bezending photographieen, voorstellende den jongen hertog van Orleans in Pransche uniform en houdende in de hand de driekleurige vlag, met den Gallischen haan gekroond. Men zegt, dat het zoo goed als zeker is, dat de conp-de-tete behoorlijk was overlegd en dat de jonge hertog van Orleans gehandeld heeft op een familieraad, eenige weken geleden ten huize van den thans overleden hertog van Montpensier gehouden. Sommige Fransche bladen beweren, dat de regeering haren gevangene niet zal loslatenvoordat de bladen der oppositie over hem zwijgen. De prins kan nu reeds zeggen, dat hij zijne gevangenschap FEUILLETON. 19) -=«►«-—. Zij waren den overwinnaar van het vorige jaar al meer en meer genaderd, weldra hadden zij hem bereikt. Hij zag om en, begrijpende wat hun voornemen was, joeg hij zijue paarden met groote snelheid voort. Nu eerst begon de landbouwer te begrijpen wat Hendriks bedoeling was. Hij sprong op en boog zich naar hem toe. Vijftig thaler geef ik jou als je hem voorbijhaalt. Drijf de paarden aan, spaar ze niet, ik wil de overwinnaar wezen, al vallen ze er dood bij neer Ik rij hem wel voorbijzei Hendrik bedaard en hij dreef zijn paarden aan door een zacht geroep. Maar hij had zijn tegenstander te gering geschat. De paarden gaven aan die van Priese weinig of niets toe, maar zij waren niet zoo afgericht en gehoorzaam. Het werd nu eene dolle wedren, waarbij het niet alleen op de vlugheid maar ook op de vol- harding der paarden aankwam. Hendrik was nog een paard lengte achter en zijn tegenstander dreef de dieren tot het uiterste aan. Hij stond recht op in den wagen en sloeg driftig met zijn zweep op de paarden los. Zij steigerden wild en vlogen als een stormwind voort. aan zijne a! te haastige en al te luidruchtige vrienden te danken heeft. Keizer Wilhelm heeft den Staatsraad geopend met een woord over de te nemen maatregelen, welke kunnen strekken tot, verbetering van den toestand der arbeidende klasse, in het oog houden de, dat aan de vrije liefdadigheid van kerk en school een uitgestrekt veld overblijft. De ijzeren Kanselier was tegenwoordig en werd door den Keizer met duidelijk merkbare hoflijkheid behandeld. Het bestuur der Vereeniging voor de belangen van het mijnwezen heeft in zijne vergadering te Essen een plan opgemaakt ter verzekering tegen de nadeelige gevolgen van ongerechtvaardige werkstakingen. De Standard zegt, dat de Bulgaarsche majoor Panitza bekend heeft schuldig te zijn aan samen- zwering tegen den vorst en de regeering, en dat het zijn doel was geweest, Stamboeloff uit den weg te ruimen. Buitenlanders (Russen) zouden volgens hem bij de sajnenzwering niet betrokken zijn geweest. Panitza is een bekwaam soldaat, die vroeger veel voor zijn land heeft gedaan, maar wiens verdiensten door zijne eerzucht nog verre worden overtroffen en die steeds meende achteruit gezet of verongelijkt te zijn. Panitza mag nog eens verzekeren dat de Russen buiten 't spel zijn, niemand gelooft dit. Men zal spoedig meer van een en ander hooren, zoodra het onderzoek in de zaak afgeloopen is, en dan zal zonder twijfel ge- bleken zijn, dat de Russen in dit spel even min vreemd zijn als in de gebeurtenissen van gelijken aard in de overige deelen van het Balkan-schier- eiland. De heeren Gladstone en Smith hebben in het parlement eene hoffelijke bespreking gevoerd over de buitenlandsche politiek, de eerste de leider der op positie, de tweede die der regeeringspartij. Dat beide heeren zonen van John Bull zijn, bleek echler geheel het debat door. Over Swaziland sprekende kou Gladstone heel goed begrijpen dat de regeering alles niet aan de groote klok kon hangen. De Transvaalsche republiek beschouwde hij meer een Britsche nederzetting dan eene Hollandsche en wenschte dat de Engelsche bevolking van Transvaal niet meer verstoken zou zijn van stemrecht en dat Engeland zijn invloed in deze zou laten gelden. Om kort te gaan, Gladstone zei eigenlijk: De boeren in de Transvaal zijn erg beste menschen, maar wij moeten zorgen, dat wij in hun land de baas worden en de baas blijven. Zoo Gladstone, zoo Smith en zoo ieder Brit. De boeren mogen wel op den uitkijk blijven staan. De Spanjaard klaagt ook al over machtsoverschrij- ding bij Gibraltar in den Senaat werd de minister van oorlog over desbetreffende feiten geiuterpelleerd, waarop de minister van buitenlandsche zaken geant- woord heeft, dat de regeering zich bezig houdt met de plannen van Engeland ten opzichte van Neem de zweep Hendrik sla er op riep de landbouwer in koortsachtige opgewondenheid. Hij mag het niet winnen, hij mag niet, honderd thalers voor jou, als je hem voorbijrijdt Tot dat oogenblik had Hendrik bedaard op zijn voerbank gezeten, hij had de zweep nog niet aan- geraakt. Op het aansporen van Priese gaf hij geen antwoord, maar hij stond op en dreef zijn paarden door luid geroep aan. Zijn wangen gloei- den, krampachtig hield hij de teugel vast. Met vernieuwde krachten stormden de jonge paarden voort. Reeds reden de wagens naast elkaaar. Daar greep Hendrik de zweep en met de woorden Hier heb je mijn zweep ook nog, ik heb ze niet noodigwierp hij zijn zweep lachend in den wagen van zijn tegenstander, met een tikje van den teugel dreef hij zijn paarden nog eens aan en zij waren voor, zij hadden overwonnen. Friese jubelde luide van vreugde. Hij had Hendrik wel kunnen otnhelzen. Dat was eene overwinning. Dat was hem naar den zin, dat Hendrik zijn tegenstander de zweep nog had toe- geworpen. Hazonder een enkelen zweepslag overwinnen Dat was nog nooit gebeurd zoolang, hem heugde. Daar zou wat over gesproken wor den in den omtrek Jongen jongen riep hij jubelend, een duivel- sche jongen ben jeHiha! Geen enkelen slag met de zweep geen enkelen slag Ik zal je van daag eene nieuwe koopen, zoo mooi er maar in Gibraltar en met de manoeuvres van het Engelsche eskader in de nabijheid van de Canarische eilanden Volgens een telegram uit Lissabon heeft de Portugeesche regeering de van 11 Pebruari dag- teekenende oproerige beweging in de straten gebee. onderdrukt. De bedoelde datum was die van de proclamatie der Spaansche republiekhet was dien dag tevens een maand geleden, dat Lord Salisbury zijn ultimatum had gezonden. 's Konings verjaardag is in de residentie op de gebruikelijke wijze gevierd. De opgewektheid, die den ganschen dag in de straten heerschte, getuigde van den onveranderlijke gehechtheid der bevolking aan het hoofd van ons vorstenhuis. Tot lang na middernacht hield die opgewektheid aan. De departeinenten van algemeen bestuur en andere openbare gebouwen straalden in feestlicht en de Maliebaan was het vereeuigingspunt van duizenden die getuigen waren van het afsteken van het vuur- werk, dat door het gemeentebestuur aan de burgerij werd aangeboden. Ten paleize aan het Noordeinde was het den geheelen dag een komen en gaan van autoriteiten, officieren en bijzondere personen, die huune hand- teekening plaatsen in het felicitatie-boek, dat bij gelegenheid van 's Konings verjaardag voor belaug- stellenden gereed lag. Door het geheele land werd overigens's Konings verjaardag herdacht, hoewel openbaar feestbetoon in die plaatsen, waar geen garnizoen gelegerd is, meestal achterwege bleef. Waar het garnizoen parade hield, zette de heldere hemel en de vroo- Iijk schijnende Oranjezon daaraan den grootsten luister bij. Te Amsterdam werd de parade meegemaakt door 200 jongelieden van het gymnasium, de openbare middelbare scholen en de kweekschool voor onder- wijzers, die deelnamen aan de vrijwillige oefeningen in de wapenhandel. Prof. Van des Es, rector van het gymnasium, sprak hen toe. Des avonds prijkten stadhuis, Nederlandsche bank en handelsrnaatschappij met de gebruikelijke illu- minatie. De verschillende schouwburgen gaven toepasselijke voorstellingen. In het locaal d'Geelvinck werden aan 2000 kinderen van de kostelooze school door de firma Perry Co. ieder een rood flanellen hoofddeksel en krentebrood uitgereikt. De heer H. J. Bool, oud-directeur van finan- cien in Nederlandsch-Indie, lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, wethouder van Leiden, is ernstig ongesteld. Het D. v. Z.-H. verneerat, dat eene der eerste werkzaamhedeu van de Tweede Kamer in de stad te koop is! Dat uoem ik rijden Ikdacht dat ik rijden kon, tegen jou kan ik niemendal Haha! Niets! Je bent een duivelsche k nappe jongen Hij vond geen woorden genoeg om zijn vreugde uit te drukken. Hendrik bleef rustig zitten hij wou niet laten bemerken, hoe hij met de overwin ning in zijn schik was, maar zijn glinsterende oogen zeiden het toch. Ik had het mij zoo voorgesteldantwoordde hij. Had je dat, jou duivelsche jongen riep de boer uit. HahaOf hij ook zeker was van zijn zaak zei Friese tot zijn zoon. Zooals hij rijdt er niemand twintig mijlen in den omtrek is er zoo geen te vinden. George sprak geen woordtoornig drukte hij de lippen op elkander. Die overwinning hinderde hem. Liever had hij gezien, dat een der paarden gestorven was, dan had zijn vader Hendrik zoo niet kunnen prijzen. Omdat niemand hem had kunnen bijblijven, kwam Friese's wagen alleen in de stad aan. De landbouwer sprong van den wagen om de paarden te streelen en te prijzen. Hier Hendriksprak Priese, en hij drukte hem een rol zilvergeld in de hand, hier neem er nu maar een plezierigen dag van, ik zal wel voor de paarden zorgen. Ik blijf er van daag bij, ik wil niets, niemendal, van de jaarmarkt zien Met den meesten lof vertelde hij aan alle be- openbare zitting zal zijn: de behandeling der wetsontwerpen tot regeling der pensioenen van bur- gerlijke ambtenaren en van hunne weduwen en weezen enz. De minister van marine brengt ter kennis van zeevarenden, dat op de Wester-Schelde in het vaarwater de Everinge is bijgeplaatst tusschen de zwarte buiktonnen E 4>a en E 5, eene zwarte boei met bol, gemerkt E 4<5. De boei ligt op 51° 22' 37" N.B. en 0° 59' 38" W.L. van Amsterdam in 84 dM. bij gewoon laagwater en in de merken: de molen van Oudelande op den rand van een bosch de toren van Kapelle in den hoek van Baarland. De Miuister van Waterstaat heeft aan de Commissarissen des Konings doen weten, dat in de processen-verbaal voor aanbesteding van rijkswerken biljetten worden vermeld, welke niet voldoen aan de bepalingen van 435 der algemeene voorwaarden, met opdracht aan de besteders om voor 't vervolg nauwgezet toe te zien, dat biljetten, die op grond van een der redenen, vermeld in de evenaangehaalde paragraaf, ongeldig zijn, buiten aanmerking worden gelaten. Volgens een bericht uit Scherpenisse van den 18 Februari jl., komt de diphtherites (besmet- telijke keelziekte) aldaar in drie huizen voor met vier lijders in het geheel. De loting voor de nationale militie, die anders ook voor die gemeente te Tholen plaats heeft, zal alsnu daags na de loting te Tholen op 28 Pebruari te Scherpenisse voor de lotelingen aldaar plaats hebben. De landbouwers in de gemeente Rozendaal en omstreken leggen zich tegenwoordig algemeen toe op de varkensteelt, daar zij beginnen in te zien welke goede uitkomsten zij oplevert. Nu door de Rotterdamsche export-slachterij in die streken bijna alle vette varkens zijn opgekocht, is de prijs thans hooger dan ooit. Woensdagmorgen 6 uur brak er, door on- bekende oorzaak, brand uit in de gebouwen der rechtbank te Alkmaar. Het bovengedeelte is aan de achterzijde geheel uitgebrand. Het geheele oude archief van de Hoornsche rechtbank en den burgerlijken stand uit dit vroegere arrondissement is verwoest, doch het gedeelte, dat op Alkmaar betrekking heeft, is gelukkig gered. De schade is aanzienlijk. De brandweer heeft zich uitstekend gehouden. De geheele rechterlijke macht is aan het redden geweesthet museum van Alkmaar heeft groot gevaar geloopen het was daarom geheel leeg ge- dragen, doch het is te verwachten, dat wel het een en ander beschadigd zal zijn, terwijl waar- schijnlijk vele stukken uit het rechterlijk archief verloren zullen zijn. Het gebouw was verzekerd. kenden, hoe hij de overwinning had behaald, hoe Hendrik gereden en hoe hij den mededinger de zweep toegeworpen had. Het is een duivelsch knappe jongen, niemand kan tegen hem op voegde hij er bij. Inderdaad baarde deze overwinning veel opzien en den geheelen dag waren Hendrik en de paarden het voorwerp van aller bewondering. De landbou wer bleef trouw bij zijne paardenhonderden kwarnen naar de dieren zien en als er een vroeg of Friese ze verkoopen wilde, antwoordde hij trotsch Voor geen vijf duizend thaler (negenduizend gulden.) En dan daarenboven, je kunt ze toch niet gebruiken, want de paardjes luisteren alleen naar Hendrik Door deze woorden van zijn vader voelde George zijn wrok nog toenemen. Hij verliet spoedig de uitspanning, waar zij stalden, om zich in de drukte van de jaarmarkt te mengen en in de danszaal vermaakt te zoekeu. Verhit door het dansen en drinken, kwam hij tegen den avond terug. Eenige jongelingen, die hem kenden, hadden lem bespot en uitgelachen, omdat hij zelf de warden niet had gereden. Zijn vader had ronduit gezegd, dat niemand met die paarden kon omgaan dan Hendrik. Dat had hem nog meer opgehist. De wagen stond gereed om naar huis terug te keeren. Iendrik zat op de voerbank, met de teugels in de hand. Een aantal mannen stond om den wagen heen om de paarden nog eens te zien, die dezen dag de overwinning hadden behaald. Zij TSl IEBZEISCIE CIVtANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1