Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. m ran A A N B EST E D IN G No. 2583. Zaterdag 15 Februari 1890. 30e Jaargang. Hi Binnenland. aanbesteden: aanbesteden: ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen J 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel vermiifderden prijs. nit blad verschljnt Dlusdag- en Vrijdagavond bij den nltgever P. J. VAN DE 8 i N D E te Ter Neuzen. Li Burgemeester en Wetbouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdtig;, 18 Februari a. s., des voor- middags 11 uren, ten gemeenteraadhuize aldaar, in het openbaar en bij enkele inschrijving De levering van BOEKEN en andere behoeften voor de openbare scho- len in de gemeente voor het loo- pende jaar. De voorwaarden liggen op de gemeente-secretarie ter inzage. Ter Neuzen, 4 Februari 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente CLINGE (Zeeland) zullen op WOENSDAG 5 MAART 1S90, des namiddags te 3 ure, in den perceel, bij enkele inschrijving volgens 434 der A. V. ten gemeen- tehuize te Clmge Het met Lessines KEIEN 10/i2, 10/l6 c. M. of van beide soorten ieder de helft, tusschen Doornik- sche kantsteenen bestraten van 6775 M. lengte wegen in die gemeente. De breedte der kunstbaan is, met inbegrip der kantlngen 2,90 M. Raming 43,900. Iulichtingen te bekomen bij de besteders. Aanwijzing in loco op den dag der besteding, aanvangende in de Gravenstraat bij „bet Wapeu van Zeeland" des morgens 9 ure. Het bestek ligt ter lezing ten gemeentehuize en ten kantore van den Secretaris te Hulst, bij wien het tevens verkrijgbaar is gesteld tegen betaling of toezending van 55 cent per exemplaar. Clinge, den 5 Februari 1890. D. VERCAUTEREN, Burgemeester. K. DE LOZANNE, Secretaris. FEUILLETON. 17) Waarom beeft meu u met uwe moeder meege- voerd? vroeg hij op koelen en scherpen toon. Ik ben onschuldig, Hendrik, herhaalde zij. Zijt gij schuldig, Grietje? vroeg Hendrik weer. Daarop kon zij niet meer antwoorden. Zij was reeds zoo bedroefd, dat zij veertien dagen onschuldig in de gevangenis bad gezeten. Zonder medelijden zag hij baar onderzoekend a^n. Hij geloofde hare betuigiugen van onschuld met. Ha ha! brak hij los in bitter lachen. Ge waart te trotsch en te eerlijk om geld van raij aan te nemen dat ik met smokkelen verdiend had, gij hebt dat afgewezen. Waarom hebt ge mij niet gezegd, dat ge geld noodig hadt? Ik heb er niets van geweten dat miju moeder Verder kon zij niet spreken. Zeg mij de waarheidgiug Hendrik weer voort. Ik weet, dat gij losgelaten zijt, omdat men u niets kon bewijzen. Gelooft ge soms dat ik u zal aan- brengen Ik heb er niets van gewetenverzekerde zij nogmaals. En hebt gij er geen deel aan genomen Neen folitieli Overzicht. De komst van den hertog van Orleans te Parijs heeft de regeering van Frankrijk niet doeu wankelen en zijne veroordeeling tot twee jaren gevangenis zal misschien den onstuimigen ijver van zijne vrienden iets bekoelen, indien het hun ten minste niet meer te doen is om schandaal te maken, dan om zijn martelaarschap te bekorten. Geestdrift is aanstekelijk en als zij epidemisch wordt, openbaart zij zich vaak in ergen graad. Zoo heeft ook bij deze gelegenheid menigeen zich belachelijk gemaakt en zich aangesteld, als zoovele Engelschen hebben gedaan toen Barnum den geliefden olifant Jumbo ontvoerde. Maar met den hertog van Orleans knnnen som- mige politieke partijen hun voordeel doen, hetgeen met Jumbo niet het geval was en zoo vereenigen zich in zijne vereering alle vijanden der republiek. Het blijkt eveuwel, dat het oogenblik voor hem slecht was gekozen en dat zijn jongeusstreek hem de harten zijner landgenooten niet heeft gewonnen. Wanneer men nagaat, welke reclame er voor hem is gemaakt, heeft de volgende demonstratie in de rechtzaal, niet veel te beduiden. Voordat hij door de rechtbank veroordeeld werd, hield hij eene korte toespraak tot de rechters, waarbij hem eene goed onderhouden toejuiching ten deel viel. Nadat het vonnis was uitgesproken, werd er in de rechtszaal geroepen „Leve het leger Leve Orleans!" Deze kreten werden beantwoord met het „Leve de republiekDe voorzitter be- val de zaal te ontruimen. Kort daarna drong ecu- duizendtal personen de zaal binnen, de een den kreet aanheffendeLeve Orleansde ander de kreten »Weg met den hertog Leve de republiek P De gewapende wacht voor het paleis van justitie was onmachtig de orde te herstellen. De inenigte trok vervolgens naar de tour de 1' Horloge, roepende „Leve Hendrik IVPolitiedienaren kwamen tusscheDbeide. Ongeveer 25 personen werden bij het standbeeld van Hendrik IV in verzekerde be waring genomen. Ook toen werd er geroepen ,/Leve de republiek!" en ffLeve Orleans! Dit alles is echter wel geschikt om den spijt van Boulanger op te wekken en inderdaad, wanneer de ontevredenheid over de republiek herleeft is er alle kans, dat niet meer Boulanger, maar de hertog van Orleans haar zal verpersoonlijken. De Duitsche regeering is met enkele kabinetten reeds in onderhaudeling over een voorloopig pro- gramma voor de ontworpen internationale conference over de bescherming der arbeiders. BravoHet Zwitsersche program kan tot leiddraad strekken. Dit bevat de punten verbod van Zondagsarbeid minimum leeftijd voor kinderen in de fabrieken maximum arbeidsduur voor jeugdige arbeiders verbod van arbeid van jeugdige en vrouwelijke Spreek de waarheid, riep Hendrik opgewonden. Denk ge mij soms beet te nemen Ik ben onschuldig betuigde zij. Ha ha, onschuldig sprak Hendrik twijfelend. Ik ben te dikwijls misleid en bedrogen om nog eene verzekering of een eed te gelooven maar kijk mij aan, kijk mij flink in de oogen en zeg dan, dat ge onschuldig zijt en niets van de daad uwer moeder af wist. Kijk mij flink in de oogen Grietje stood op, met geweld bedwong zij de tranen, die haar oogen verduisterden en vol smart en droefenis zag zij hem vast in de oogen. Ik ben onschuldig, HendrikZoo waar als ik u liefheb sprak zij bevend. Met ingehouden adem stond hij een weinig voorovergebogen, om in haar oogen tot op den bodem van haar ziel te lezen. Zij doorstond zijn onderzoekenden blik rnstig, geen spier vertrok zij. Hendrik had in het diepst van haar hart gezien, diep ademhalend sloot hij haar in zijn armen en riep vroolijk uit Bij God ge zijt onschuldig, en al kwamen ze om u weer in de gevangenis te brengen, dan zal ik toch gelooven dat gij onschuldig zijt. Liefkozend drukte hij haar aan zijn borst. Aan alien en aan alles twijfelde ik reeds. Het leven had voor mij alle waarde verloren, want ik had vast op u gebouwd Nu zal niets ons weer scheiden Gij zijt onschuldig, dat wil ik voor God en alle menschen bezweren personen in takken van nijverheid, die gevaarlijk of voor de gezondheid bijzouder schadelijk zijn beper- king van nachtarbeid voor jeugdige en vrouwelijke personen en bepaling van de wijze, waarop de te sluiten verdragen zullen worden uitgevoerd. Yolgens een telegram uit Zanzibar is Emin Pacha volkomen hersteld en voornemens zich spoedig van Bagamoyo naar Zanzibar te begeven. Bana Heri, het Arabische hoofd der opstandelingen, heeft gebrek aan levensmiddelen en ontvangt ook geen versterkingen meer. Zijne gevangenneming wordt slechts als eene kwestie van tijd beschouwd. De broeder van den voor eenigen tijd ter dood gebrachten Boesjiri is gevaugen genomen en even- eens gefusilleerd. In het Lagerhuis heeft sir J. Fergusson ten aanzien van het voorval met Portugal verklaard, dat bij de openbaarmaking van de dienaangaande gevoerde diplomatieke correspondentie de verbittering merkelijk zd bedaren. De betrekkingen tusschen de beide regeeringen zijn vriendschappelijk. Portugal beeft voorgesteld de kwestie aan een scheidsrech- terlijke uitspraak te onderwerpenmaar de Engelsche regeering is van meening, dat men in deze zaak onder de tegenwoordige omstandigheden geen scheids- rechteriijke uitspraak kan inroepen. Het heeft de aandacht getrokken, dat de Ber- lijnsche Post, die zich nooit welwillend jegens Bulgarije heeft getoond, thans de Russische intriges in dat vorstendom brandmerkt. Het blad twijfelt er niet aan, dat de laatste samenzwering het werk was van Hitrovo, den Russischen gezant te Bukarest. Het was voldoende bekend" zegt de Post, dat de panslavistische leider druk aan het werk was, maar nooit werden zullen compromiteerende stukken als thans gevonden. Daardoor wordt het noodig, dat er verandering komt in de Bulgaarsche kwestie. Het is nu de vraag, of Rusland zijn agent zal verloochenen of niet. Uit verschillende berichten blijkt, dat behalve Hitrovo, ook de Russische gezant te Belgrado, Persiani, is gecompromiteerd." De Staatsspoorwegmaatschappij heeft aan den machinist J. W. Castanje te Vlissingen een eervolle vermelding per dienstorde toegekend, wegens het intijds remmen van zijn trein nabij Bergen op Zoom, waardoor is voorkomen, dat een paard met kar en drie kinderen, die den overweg passeerden, werden overreden. Het ligt in het voornemen van den M. v. O. om het getal gehuwde onderofficieren bij de korpsen langzamerhand te verminderen. Aanleiding daartoe wordt o. a. gevonden in de bij de behatideling van oorlogsbegrootiug gemaakte opmerking, dat voor het loopend jaar niet minder dan f 144,370 Dat kunt ge gerust doen hernam Grietje. Dit oogenblik vergoedde alle angsten k welling, die zij had uitgestaan. Tot laat in den avond bleef Hendrik bij haar en beloofde voor haar te zullen zorgen. Nieuwe levenslust was- in hem teruggekeerd. Nu hij van Grietjes onschuld overtuigd was, wilde hij aan de wereld toonen, dat hij er zich niet om bekommerde, dat de schijn tegen haar was. Even- als vroeger kwam hij geregeld elken avond bij haar. Dit vond Friese zeer onaangenaam, want hij had gedacht, dat hij Grietje geheel vergeten zou. Hij had er nog geen woord over gesproken, maar hij hield het voor zijn plicht en zei hem, dat hij niet zooveel met Grietje moest omgaan. Waarom niet vroeg Hendrik. De schijn is tegen haar en dat haar moeder schuldig is, staat vastvoerde Friese hem tegen. Het huis heeft nooit in goeden roep gestaan en het is ook beter voor u, dat ge daar niet verkeert. Maar vroeger heeft het toch de gemeente geen aanstoot gegeven mij in dat huis te bestedeu. antwoordde Hendrik. Ik weet hoe het er mee staat en ik weet ook, dat Grietje onschuldig is. Of zij den schijn tegen heeft, hindert mij volstrekt niet Friese zweeg een oogenblik dat korte afwijzende antwoord hinderde hem. Hij bedacht zich, of hij nog verder iets zou zeggen. Driftig liep hij in de kamer heen en weer. Hendrik scheen niets van zijn opgewondenheid te bemerken, want hij keek door het venster naar den tuin. uitgetrokken is voor huur van woningen van hen, die niet in militaire gebouwen gehuisvest knnnen worden. Door den heer Job van der Have te Nieuwer- kerk, in Duiveland, werden nu weder op 11 dezer op de tentoonstelling van pluimgedierte te Brugge behaald 16 klasseprijzen en 3 eereprijzen, en op dergelijke tentoonstelling te Antwerpen in de vorige week 21 klasseprijzen en 1 eereprijs. Gedurende den aanstaanden vastentijd zullen de katholieken in landen, waar influenza heerscht, dus ook zij, die in Nederland wonen, worden ge- dispenseerd van alle voorschriften betreffende vasten en onthouding. Door het hoofdbestuur van het N. O. G. is een program vastgesteld voor de toekomstige onderwijzersexamens, dat het, na ingewonnen advies bij de afd welk advies voor t Maart wordt ingewacht, bij de regeering wil indienen. Het hoofdbestuur acht wenschelijk, dat de onderscheiding in hootd-en bijvakken zal ophonden, maar na adoop van het examen in alle vakken door de commissie bij eenvoudige meerderheid van stemmen over afwijzing of toelating zal beslist worden. Voor de hoofdakte wordt o. a. geeischt voor teekenenbedrevenheid in het teekenen van eene eenvoudige groep van meetkundige lichamen en in het teekenen van een eenvoudig voorwerp op het bordeenige bedrevenheid in het teekenen naar eene plaateenige kennis van de beginselen der perspectief. Voor paedagogiek duidelijke begrippen van de wijze waarop het schoolonderwijs dienstbaar kan gemaakt worden aan de verstandelijke en zedelijke vorming der leerlingen. Kennis van de algemeene inrichting der lagere school, van de klassikale indeeling en van het klassikaal onderwijs. Be- kendheid met de gronden der leerwijzen in het algemeen en met de meest gebruikelijke leerwijzen in het bijzonder. Eenige bekendheid met de ge- schiedenis van de opvoeding en het onderwijs, vooral in ons vaderland en met die van het Ne- derlaudsche schoolwezensedert het laatst der vorige eeuw. Voor gymnastiek. Bedrevenheid in nuttige lichaamsoefeningen zonder toestellen en de leiding daarvan bij jongens en meisjes. De candidaat moet toonen te weten, welke oefeningen voor de ver schillende klassen geschikt zijn. Voor de andere vakken zijn de eischen weinig veranderd. Het hoofdbestuur stelt verder veel prijs op een beredeneerd verslag van de examen—comroissien na afloop der examens, waarin niet slechts het schriftelijk werk wordt opgenotnen, maar ook zooveel mogelijk hoever men gegaan is bij het mondeling examen. Ge zijt kort aangebonden tegen mij sprak de landbouwer eindelijk, terwijl hij zich moeite gaf om kalm te zijn. Gij zult toch eindelijk wel ingezien hebben, dat ik het oprecht en goed met u voor heb; het is mijn zaak niet, dat weet ge, daarom moest ge naar mij luisteren want ik ken het leven en de menschen langer dan gij. Hendrik keerde zich langzaam om de welmeenen- de toon, waarop Friese sprak, greep hem aan. Ja, ge zijt goed voor mij, antwoordde hijik volg altijd uw raad, maar in dit geval kan ik het niet doen. Waarom in dit geval nietvroeg Friese. Ik geloof, dat ge veel van het meisje houdt, maar ik weet. ook, dat ge trotsch zijt en daarom begrijp ik niet hoe ge het rustig kunt verdragen, dat alien om u het hoofd schudden, omdat ge met dat meisje omgaat. Gansch andere meisjes zien met genoegen naar u, sedert gij een geregeld leven zijt begonnen. Ik zou mij trotsch toonen, als ik boven andere jongelieden ging en mijn hand zoo hoog uitstrekte als maar mogelijk was. Een vreemde glimlach gleed over Hendriks ge- laat. U hebt gezegd, dat ik trotsch ben, antwoorde hij, ik ben het ook, maar op een andere manier dan gij. Omdat ik arm was, hebben alien mij veracht, want niemand zou uw zoon Duivel genoemd hebben, al ware hij tienmaal woester geweest dan ik. Vroeger dacht ik, dat het wel zou veranderen TER SEIIZENSHE COURAIVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1