Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2582. Woensdag 12 Februari 1890. 30e Jaargang. Binnenland. fill S B| 0 K, K. E L A. A. R ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit bind verschljnt Dtnsdag- en Vrijdasavond bij den nltgever P. J. VAN BE 8 A N D E te Ter Neuzen. Jr*olitieli Overzicht. Uit Bulgarije komen geruchten eener samenzwering tegen Ferdinand. Majoor Panitza, de kapitein Mar- koff, de journalist Biroff, de advocaat Matief en eenige anderen zijn in hechtenis genomen. Ook in de provincie zijn arrestaties gelast, daar de cor respondence een breede vertakking van het complot door het land aangaf. Het plan was niet alleen den prins te vermoorden, doch met hem alle ministers. Een toeval bracht het complot uit. Een der saamgezworenen weigerde zijn medewerking en een woordenwisseling deswege deed de politie zich in de zaak mengen. Een Weener blad verneemt, dat aan het complot 400 officieren uit verschillende garnizoenen hebben deelgenomen. Alleen het garnizoen van Sofia bleef den vorst en der regeering getrouw. Een officier van Sofia gaf van het complot kennis aan de regeering. Volgens hetzelfde bericht zijn in Maart nieuwe verrassingen in Oost-Rumelie en Macedonia te ver- wachten. Ook wordt gemeld, dat vorst Ferdinand zich in den ministerraad bereid heeft verklaard, de regee ring neder te leggen. De ministers antwoordden, dat het complot niet van zoo veel gewicht was, om zulk een besluit te rechtvaardigen. De Russische bladen willen in hot complot het bewijs zien, dat vorst Ferdinand in Bulgarije niet zooveel achting en liefde geniet, als men ge- meend had en de Nowostie verzekert, dat eene strenge straf der officieren de ontevredenheid zou vergrooten. De nadeelen der Oostenrijksche zorg voor Bulgarije, zegt het blad, springen zelfs den kortzichtigsten Bulgaar in het oog. Maar ook te Weenen en Berlijn moet men inzien, dat het plan eener vereeniging der Balkanstaten met de belangen van het drievoudig verbond op zeer losse grondslagen berust. Wanneer Bulgarije, op het voorbeeld van Servie en Rumenie, van het drie voudig verbond afvalt, dan moet Oostenrijk wel gaan twijfelen aan het nut van het verbond met Duitschland. De prefect heeft na een heftig onderhoud met vorst Ferdinand zijn ontslag genomen. Uit de papieren, die in beslag genomen zijn, zou blijken dat de aanslag plaats zou hebben tijdens een bal ten hove, waartoe de hoogere ambtenaren tegen Zaterdagavond genoodigd waren. Vorst Ferdinand, Stambulow en Mukkurow zouden vermoord worden, welk lot de overige ministers mede zou treffen, zoo zij weerstand boden bij de arrestatie. Geueraal Petrow moest vallen. Men zegt zelfs, dat de proclamation aan het volk gedrukt waren en alles was geregeldde hooge posten in het leger zouden door bevriende personeu bezet worden en Panitza zou voorloopig als dictator optreden in afwachting FEUILLETON ifi) Op zekeren dag liep hij argeloos door het dorp. Daarstonden bij een tuinhek verscheidenejongelmgen, die luid en spotachtig om hem lachten, toen zij hem zagen aankomen. Het bleed vloog hem naar de wangen, maar hij beheerschte zich en wilde bedaard voorbijgaan. Daar riep een der jongelingen Hebt ge 't al gehoord Grietje en haar moeder zijn zoo juist door twee gendarmen weggehaald, omdat zij gestolen hebben. Nu kan de ,/Duivel" in het tuchthuis zijn bezoek afleggen 1 Hendrik trilde bij het hooren van deze woorden. Zulk een hoon kon hij zich niet laten welgevallen. Met een sprong was hij bij den junkman en vatte hem in de borst. ,/Wie heeft er gestolen? wie is naar het tuchthuis gebracht?" bulderde hij en schudde hem heftig heen en weer. Te vergeefs trachtte de jonkman zich te bevrijden uit Hendriks krachtige hand. Angstig stamelde hij Grietje en haar moeder 1 Dat liegt ge 1 riep Hendrik verschrikkelijk op- gewonden en hij wilde hem tegen den grond smakken, toen gelukkig een oude boer toeschoot, die verzekerde, met eigen oogen gezien te hebben hoe Grietje en haar moeder door de gendarmen waren weggevoerd. wat de Czaar over het vorstendom zou beschikken. Ook zegt men dat de Russische regeeringspersonen niet alleen van de zaak afwisten, doch haar steunden en een half millioen ter beschikking der samen- zweerders zouden gesteld hebben. In Portugal heerscht nog geen rust. Er worden in de straten betoogingen gehouden, waarbij de leden der oppositie bedreigd worden. Ook te Coimbra hadden ongeregeldheden plaats en eene afdeeling infanterie moest gezonden worden om de orde te herstellen. Aan de Politische Correspondenz wordt uit Londen geschreven, dat de Engelsche Zuid-Afrikaansche maatschappij ijverig hare toebereidselen voortzet om in het door de Portugeezen ontruimde gebied vasten voet te verkrijgen. De maatschappij organiseert hiertoe een klein leger, dat wel is waar slechts den bescheiden naam van ,/bereden politie" zal dragen, maar waarover Engelsche officieren het bevel zullen voeren. Deze troepen moeten in het bedoelde gebied de orde bewaren en tevens de onderzoekings- tochten der maatschappij beschermen. Een der millionairen van het Kaaplaud, de heer Rhodes, de eigenlijke stichter der maatschappij, is naar de Transvaal vertrokken, om vandaar het onderzoek van het bedoelde gebied te leiden. De bekende reiziger Cameroncommodore in de Engelsche marine zal zich in het voorjaar aan het hoofd van een expeditie-corps naar Zuid-Afrika begeveu om tusschen de Engelsche kaapkolonie en de groote meren in het binnenland versterkte stations op te richten. In Belgie is sedert twee jaren het systeem van voorwaardelijke veroordeeling in het strafrecht opgenomen. De rechter heeft de macht bij de uitspreking van het vonnis de toepassiug der straf onbepaald uit te stellen onder voorwaarde dat de veroordeelde gedurende een zekeren tijd zich be- hoorlijk gedraagt. Het internationaal congres voor strafrecht, dat verleden jaar te Brussel vergaderde heeft hare goedkeuring aan dit systeem gehecht. Op aansporing van den minister van justitie Lejeune, zijn op verscheidene plaatsen comite's gevormd om de voorwaardelijk vrij gelatenen bij te staan en een dier comite's het Antwerpsche heeft het initiatief genomen tot het bijeenroepen van een internationaal congres, waarop alle vragen zullen worden behandeld, die met de voorwaardelijke vrijlaling in betrekking staan. De minister van justitie heeft zich bereid verklaard, dit congres te presideeren en aan de buitenlandsche deelnemers toe te staan de Belgische gevangenissen te be- zoeken. Als verlarad vielen Hendriks armen neer, als had de bliksem hem getroffen, staarde hij voor zich Maar hij was spoedig beradeu zonder een woord te zeggen snelde hij weg naar Grietjes woning. Zijn vroegere woeste aard, die slechts gesluimerd had, was weer outwaakt. Dolle gedachten sehoten hem door het hoofd. Met geweld zou hij de gendarmen verdrijven, hij zou ieder neerslaan, die het waagde, een hand uit te steken naar zijn geliefde. Het moest leugen zijn, alles wat hij gehoord had. Hij kende Grietje te lang, om te kunnen gelooven, dat zij tot diefstal in staat was. Toen hij bij het huis aankwam, de deur onge- sloten vond, te vergeefs het huis geheel doorzocht en Grietje bij haar naam riep, toen voelde hij, dat zijn zinnen hem begaven hij greep zich vast aan een deurpost om staande te blijven. Uitgeput liet hij zich op een stoel neervallen. Eene vrouw trad binnen en vertelde hem wat er gebeurd was. Onverwachts waren twee gendarmen gekomen zij hadden het geheele huis doorzocht en verscheidene dingen gevonden en meegenomen, die zij gestolen goed verklaarden te zijn. Daarop hadden zij Grietje en haar moeder meegevoerd naar de stad. Beiden hadden veel geweend en hare onschuld betuigd. Zwijgend en voor zich starend had Hendrik naar de vrouw geluisterd. Nu sprong hij op en ging driftig voor haar staan. Het verheugt ons te kunnen vermelden, zoo schrijft het U. D., dat H. M. de Koningin thans weer geheel hersteld is. H. M. heeft met de prinses eene wandeling door het dorp Apeldoorn gemaakt, waarna zij des middags met eene hofdame een rijtoer door de Wieselsche bosschen maakte en door het koninklijk park terugkeerde. De Minister van Kolonien heeft gelijk, door voorzichtig te zijn met het telegrapheeren van de namen van de gesneuvelde mindere militairen. Dat daarmee ook bij officieren leelijke vergissingen kunnen voorkomen leert ons het volgende voorval. In het begin van den Atjeh-oorlog dienden bij het Ind. leger twee zonen van Nederlandsche gene- raals, de le luitenanls Beckman en Beekman. Beckman sneuvelde te Atjehzijn naam werd overgeseind naar het ministerie van kolonien, maar de eene of audere achtelooze telegrafist maakt van Beckman, Beekman. Door deze vergissing heeft de generaal Beekman zes of meer weken in zak en asch gezeten over het verlies van zijn zoon, om later te hooren, dat zijne droetheid geen reden van bestaan had, Onder de mindere militairen komen er eene massa voor, die geheel of bijna geheel gelijkluidende namen hebbenmen zou daardoor, telegrapheerende, tal van flaters begaan. In een particulier schrijven uit Suriname wordt bericht, dat aldaar het gerucht gaat, dat Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohman met de laatste mail zijn ontslag zou hebben aangevraagd als gouverneur van de kolonie. Naar men verneemt zullen de examens voor de akte van onderwijzer en onderwijzeres den 9 April e. k. aanvangen en volgens de bestaanae voorschriften worden afgenomen. Naar men meldt zijn 4 weesjongens van de Weesinrichting te Neerbosch, twee timmerlieden en twee binders, voornemens naar de Transvaal te vertrekken. Tot genoegen van de spoorweg-ambtenaren, die belast zijn met de afgifte van de plaatskaarten worden thans aan alle stations van den Hollandschen spoorweg de loketten zoodanig door glas gesloten, dat slechts daaronder ruimte overblijft voor een schuif, waarmede geld of plaatsbewijzen naar den ambtenaar of den reiziger worden geschoven. Bij de Staatsspoorwegen is dit stelsel veel in gebruik. Het heeft in hoofdzaak ten doel tocht te beletten. Aan een schrijven uit de Preanger ontleent het Bat. Nbl. het bericht dat Dr. C. Snouck En gelooft ge, dat ze ailebei schuldig zijn vroeg hij, en zijn ziel hing aan hare lippen. De vrouw scheen een antwoord te willen ont- wijkenzij trok twijfelend de schouders op. Houdt ge ze ailebei voor schuldig? vroeg hij weer. Spreek op 1 Ik wil weten, wat ge er van denkt1 De vrouw draalde met haar antwoord. De oude staat niet in een goeden reuk en de dochternu de appel valt niet ver van den stam, zegt men gewoonlijk. Maar ik neb niets gezien en vertel alleen wat men in het dorp zegt. De rechter in de stad zal moeten weten of zij schuldig of onschuldig zijn. Ik voor mijzelve denk maar, dat men onschuldige menschen niet door de gendarmen zal laten weghalen uit hun huis. Het noemen van den rechter gaf aan zijne gedach ten een anderen loop. Die vrouw had gelijk: de rechter moest het weten. Zonder verder een woord te spreken, liep hij heen. Hij wilde zekerheid hebben, want onwillekeurig voelde hij, dat van deze zaak zijn geheele leving afhing. Hij keerde naar de boederij terug, haalde een paard uit den stal, sprong er op en voort ging het. Er kon een vergissing begaan zijn, hij zou vroeger dan Grietje de stad bereiken en als zij onschuldig was, haar bewaren voor de schande van de gevangenis. De landbouwer zag hem wegrijdenhij had reeds van de gevangeneming van Grietje en haar Hurgronje in het huwelijk zou zijn getreden met de dochter van den hoofdpanghoeloe van Soemedang Raden Hadji Mohamed Andrai. Dit bericht plaatst het blad natuurlijk slechts onder reserve, daar zulk een verbintenis, wanneer die althans (en dat zou toch wel het geval zijn) iets meer heeft te beduiden dan het //nemen" van een inlandsche vrouw door een Europeaan, toch meerdere ruchtbaarheid zou gekregen hebben. De berichtgever echter schrijft pertinent en voegt er zelfs bij dat de resident der Preanger Regent— sehappen geheel op de hoogte is van deze aange- legenheid. De vlasserij beleeft dezen winter geen roos- kleurige dagen. De telers kennen alleen dan een goeden tijd, wanneer met een voordeelig gewas, waarbij over kwaliteit noch beschot geklaagd kan worden, een willig gestemde markt gepaard gaat. Dit laatste nu laat den geheelen winter veel te wenschen over. Bijna geen enkelen marktdag konden de telers over den behaalden prijs tevre- den zijn, zoodat er door hen zeer weinig winst zal gemaakt worden. Over 't algemeen stonden de kansen in den vlashandel voor Nieuwjaar gun- stiger dan thans, zoodat in deze dagen ook van elders geen bemoedigende berichten omtrent de prijzen komen. Uit Gramsbergen meldt men Tengevolge van het hooge water is op Pruisisch grondgebied eene doorbraak in den Vechtdijk ont- staan, waardoor alle wei- en hooilanden eene water- vlakte geworden en vele wegen gestremd waren. Aangezien echter het water nu vallende is en van de doorbraak af weer langs een omweg naar hier afstroomt, zal er hier vermoedelijk geen groote schade veroorzaakt worden toch was de waterstand buitendien reeds zeer hoog. De toestand der rivier de Waal bij Nijmegen is in de beide laatste dagen weder normaal. Het water is weder terug getreden, zoodat de passage weder vrij en de lossing der booten weder op de gewone wijze kan plaats hebben. Het stoombootje, dat de gierbrug overbracht gedurende de hooge waterstand heeft conge gekregen en de verbinding met de Betuwe, is weder op de oude wijze hersteld. Tengevolge van den plotse- lingen was heeft ook het Waal water dezen keer een vette slib achtergelaten, hetgeen in dezen tijd zeer welkom is voor de buitendijksch gelegen landen. De campagne aan de beetwortelsuikerfabrieken in Noord-Braband zijn thans alle geeindigd. Nog zelden was deze zoo groot en hebben de meeste fabrieken 20 a 50 millioen kilo beetwortelen ver- werkt, hetgeen ongeveer het dubbele is van de vorige campagne. moeder gehoord en begreep dus wel, wat Hendrik in den zin had. Het zal hem niets helpen sprak Friese tot zijn vrouw. De oude heeft nooit gedeugd en de dochter zal wel niet veel beter zijn. Voor Hendrik is het wel goed, dat het zoo gekomen is. Hij is een degelijk jonkman en ik heb het goed met hem voor maar het heeft mij al lang gehinderd, dat hij zooveel met Grietje omgaat. Eenige uren later keerde Hendrik terug. Het paard was met schuim bedekt en toonde duidelijk, dat het niet gespaard was. Hij bracht het op stal en verliet de boerderij zonder een woord te spreken. De landbouwer liet hem stil begaan. Hij had zeker in de stad het rechte antwoord gekregen en kon dat niet zoo dadelijk verkroppen. Maar toen hij dien avond en nacht ook niet den volgenden morgen thuis kwam, maakte de boer zich bezorgd over hem. Hij kende zijn woesten aard, men kon daarvan het ergste verwachten. Eerst laat in den avond keerde hij terug en ging onmiddellijk naar bed. Naar gewoonte ging hij den volgenden morgen vroeg aan den arbeid. Waar hij den vorigen dag geweest was, daar sprak hij niet over en Friese wilde het hem niet vragen. Zijn bleeke wangen toonden duidelijk aan, hoe hij inwendig een zwaren strijd had gehad. Het was een goed teeken, dat hij teruggekeerd was en zich door zijn hartstochtelijken aard niet had laten TER NEIIZENSCHE CtllANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1