Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2580. Woensdag 5 Februari 1890. 30e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdifecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad verschljnt Dinsdag- en Vrijdagavond btj den nitgever P. J. VAN DE 8ANDE te Ter Nenzen. Mr*oliti©li Overzicht. Volgens de Frankf. Zeit. heeft de Duitsche regee- ring zich aangesloten bij de tusschen de beide Kartellpartijen gesloten overeenkomst, om de bepa lingen betreffende de uitzetting voorloopig eene open kwestie te laten. Zij rekent de nationaal liberalen in den volgenden Rijksdag nog meegaander dan thans te zullen vinden. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Keizer achtereenvolgens de ver- schillende hoofden ontvangen zal en hun ziju inzich- ten omtrent de verkiezingen mededeelen. De Belgische kamer heeft met 59 tegen 19 stemmeu de bepaling goedgekeurd, volgens welke alle na 1891 studeerenden na 1 Januari 1895 in de Vlaamsche deelen des lands geen rechterlijke betrekking kunnen bekleeden en niet tot notaris kunnen worden benoemd, indien zij geen voldoende kennis bezitten van de Vlaamsche taal. John Bull bluft nog maar op in de hangende kwestie met Portugal. Volgens hem mag Portugal blij zijn, wauneer het behouden kan wat het in Afrika bezit. Intusschen is geen enkele staat het met Engeland eens en openbaart zich al meer en meer eene soort jaloerschheid, vanwege de pogingen die de Britten doen om gansch Afrika in bezit te krijgen. Deze zet met Portugal prikkelt Frankrijk te meer, om aau te dringen dat Engeland zijue troepen van den Beneden-Nijl terug trekt. De Russische organeu spreken niet in het voordeel van de Britten en de Spanjaarden staan er op dat Portugal geen onrecht geschiede. En in de Zuid- Afrikaansche republieken heeft men de oogen open, daar ziet men Engeland zeer ongaarne voortschrijdeu en voor geen geld ter wereld de Delagoa-baai in handen van John Bull. Voor de Transvalers hebbeu de Eugelschen nog wel respect, Langenek is nog niet vergeten, en zij weten dat de vechtgeneraal met zijne Boers staan als palen en goed schieten ook. Van den Brit moeten onze Transvalers en de Afri- kaanders uit de Oranje Vrijstaat niets hebben En Engeland kan met meer lui te doen krijgen. De Noord -Amerikaan, die Amerika voor de Ameri- kanen begeert, maakt een vloot gereed, die te eeniger tijd tegen de Engelsche zal opgewassen zijn, vooral in een tijd als de Britten overal iets te doer, krijgen. Noode dult men nog de Eugelschen aan de Hudsonsbaai en op de West-Indische eilanden. En in Azie Ook daar kunnen ze de handen vol krijgen. In Achter-Indie zijn ze den Franschen te ver vooruitgeschreden en in Voor- Indie loopen ze den Rus in den kijkert. Zelfs in 't land, wiens opperhoofd zoo pas Albion heeft bezocht, in Perzie, kan 't niet alles lijden. In de Spaansche Cortes heeft de republikeinsche afgevaardigde Labra de regeering geinterpelleerd over de Engelsch-Portugeesche kwestie en protes- teerde ten krachtigste tegen de gewelddadige han- delwijze van Engeland. Hij wenschte dat de regeering FEXJIXjXjEITON 14) Friese zat alleen in de kamer. Hij keek verrast op, toen hij Hendrik zag biunenkomen. Ei, eiwaar komt gij vandaan riep hij hem te gemoet, maar stond ook op en stak hem de hand toe. Hendrik drukte die eerlijke hand; hij was verlegen en kon geen antwoord vinden. Iederen dag was ik van plan naar boven te gaan en te vragen, hoe het met u ging, sprak Friese verder. Dat is nu niet meer noodig, ge begintal flink op te knappen. Ik had niet gedacht, dat het zoo spoedig zou gaan, anders was ik wel eens gekomen. Maar het is goed, dat ge weer zoo ver beter zijt. Pas alleen op, dat ge u nog niet te veel vermoeitl Ik gevoel mij weer flink, antwoordde Hendrik. Ik zou misschien nog niet gekomen zijn, maar ik wilde u mijn dank komen betuigen. Nu, dat had zoo'n haast niet, lachte Friese. Ik geloof dat ge dit waarlijk meent, anders waart ge niet hier gekomen, maar daarom had ik in uw plaats zoo'n spoed daar niet mee gemaakt. Maar komaan ga zitten, ik zie, ge zijt moe geworden. Hendrik ging zitten. Nu over iets anders gesprokenzei Friese. Wat ik voor u gedaan heb, is der moeite niet in de interpretatie van art. 12 der Congo-akte, zich aan de zijde van Portugal zou schareu. Over de bezetting van Massowah wordt aan de Italiaansche bladen uit Massowah het volgende gemeld. De troepen van generaal Orero bestonden uitltalianen en inboorlingen, tergezamenlijke sterkte van 6000 man en 8 stukken geschut. De gene raal verklaarde aan de burgers van Adowa, dat hij niet voornemens was, Tigre te onderwerpen en voor Italie te bezetten, maar dat hij slechts had voldaan aan de herhaalde uitnoodigingeu der inwoners, om huune wenschen aan te hooren en voorzorgsmaatregelen te nemen. Zoodra dit was geschied, zou hij over den Mareb terugkeeren, want hij wilde niet, dat de aanwezigheid van Italiaansche troepen in Adowa het vermoeden zou wekken, dat de koning van Italie van plan was, eene landstreek te bezetten, die aan koning Menelik behoorde. In het fort van Adowa werd het vroeger door ras Aloela op de Italianen veroverde geschut gevonden en onder het gejuich der soldaten weder medegevoerd. De geest der troepen was uitstekend. Generaal Orero bracht, begeleid door de geestelijkheid, de notabelen en de feestelijk gekleede bevolking, een bezoek aan de kerk en aan de voornaamste gebouwen van de stad. Aan de Temps wordt uit Sofia geschreven, dat de Bulgaarsche regeering, aangemoedigd door het succes der onlangs door haar gesloten leening, besloten heeft eene tweede leening te sluiten, teneinde zich geheel vrij te maken tegenover Rusland, aan welk laud het nog een deel der oorlogskosten van 1877 heeft terug te betalen. Een Reuter- telegram uit Sofia spreekt dit bericht van den Temps uitdrukkelijk tegen. Een Reuter-telegram uit Parijs bericht, dat er onderhandelmgen ziju geopend tusschen de Itali aansche en Nederlandsche regeeringen betreffende het stoffelijk overschot van Prins Frederik Willem George van Oranje, die in 1799 te Padua overleed. De Nederlandsche regeering heeft verzocht zijn overblijfselen naar Delft over te brengen. Uit Brussel wordt gemeld, dat de Nederland sche regeering te Parijs het voorstel heeft gedaan om, nu Czaar Alexander bezwaren maakt als scheidsrechter het geschil tusschen Frankrijk en Nederland over de grensregeliug in Suriname uit te maken, hetzelfde verzoek te richten tot Koning Leopold van Belgie. De Fransche regeering heeft dit voorstel in overweging genomen, doch nog geen beslissing genomen. Men meldt uit Amsterdam Den 7 Febr. a. s. zal in het gebouw Frascati eene vergadering worden gehouden van de Ned. waard om er van te spreken, maar spreek er met niemand over. Ik heb den gendarme bewogen een oogje dicht te knijpen en het zou ons slecht be- kornen, als dat bekend werd. Niemand weet daar iets van, zelf George niet. Wees dus voorzichtig! Hendrik beloofde dat. De vriendelijke ontvangst had zijn gemoed verlicht; vroeger had hij Friese bijna niet de moeite waard geacht om hem aan te zien en nu zat hij naast hem. Zie, sprak de landbouwer, het is voor u wel wat hard aangekomen, maar gij moet denken, dat het tot uw bestwil is geweest, want ge schijnt be- daard te zijn. Blijf nu zoo. Ik heb beloofd, dat ik verder voor u zorgen zou, als ge weer beter waart, en ik zal woord houden. Laten wij daar nu eens over spreken. Ik wil u bezorgen voor uw geheele leven, als ge ordelijk en geregeld wilt leven Bij deze woorden steeg Hendrik het bloed naar de wangen. Dat wil ikzei hij, zich met geweld bedwingende. En ik heb een verzoek aan u te doen! Zeg op, zeg opriep Friese. Ik zal er aan voldoen, als het mij eenigzins mogelijk is Geef mij arbeid, neem mij als knecht in dieust! sprak Hendrik. De landbouwer keek hem verrast aan. Dat had hij met verwacht. Hij sprak daarom op vermanen- den toon Neen, neen, jonge vriend dat gaat nietDat kan niet ernstig gemeend zijn Vrouwenbond, ter bespreking van een adres aan de Tweede Kamer, met het verzoek om het oprichten van huizen van outucht bij de wet strafbaar te stellen. Teneinde eene herhaling van de wanordelijke tooneelen, welke dezer dagen te Rotterdam voor- vielen, te voorkomen, heeft de directeur van het Engelsche operetten-gezelschap bij de laatste op- voering van Falka in den kleinen schouwburg aldaar brother Pelican zich niet als monnik, maar als soldaat doen kleeden. Het gevolg was, dat alles den geheelen avond zoo rustig mogelijk afliep. In Goorecht-Oldambt, een blad te Hoogezand verschijnende, onder redactie van den predikant Hoekstra, wordt in een ingezonden stuk verzekerd, dat kaarten, waarop geheel naar waarheid was ingevuld //geen kerkgenootschap," door den ophaler der kaarten werden vervalschthij haalde nl. de woorden vgeen kerkgenootschap" eenvoudig door, en zette er voor in plaats //Ned. Hervormd" of ^Protestant." Deze persoon verklaarde te handelen: op last van den Buurtsecretaris, op last van de Hoofdcommissie voor de volkstelling op het stadhuis, en deze handelde weer op last van den Minister. Die last zal toch wel niet mondeling zijn gege- ven en ook niet aan de Commissie voor de volks telling op het stadhuis te Hoogezand alleen. Ware hij algemeen verstrekt, dan zou daarvan toch wel iets stelligers bekend wezen. Is het waar, dat een dergelijke lastgeving bestaat, dan beteekent de zoogenaamde uitkomst voor de rubnek ,/kerkge- nootaehappen" niemeudal, en elke bewering in zake eedkwestie, subsidie enz. op deze telling gegrond, heeft niet de minste waarde. De Regeering had dan eerlijker gedaan met die rubriek niet op de telkaarten te brengen. Zulk een proselietenmakerij op papier staat gelijk met hetgeen, volgens de legende, generaal Daendels deed, die met de brandspuit de inlanders tot Chris- tenen doopte. Naar gemeld wordt, is het in de onlangs te Rome gehouden conferentie betreffende de nieuwe regeling van het postverkeer tusschen Zwitserland, Italie, Duitschland en Engeland over de routen Straatsburg-Calais-Dover, Ostende-Dover en Vlis- singen—Queensbrough aan den Belgischen vertegen- woordiger gelukt de belangen der route Ostende- Dover en het behoud van het vervoer over Belgie te doen zegevieren. Belgie zal, in verband daarmede, van den l'4™^ April af, om de Belgische spoorwegen meer gewild te maken, voor het internationaal doorgaand verkeer nieuwe, zeer gemakkelijke, door stoom verwarmde, personenwagens invoeren. Mej. M. M. Scholten uit Amsterdam heeft te Amersfoort een lezing gehouden voor een zeer groot publiek. Zij sprak over//De vrouw tegenover Het is voile ernstzei Hendrik met nadruk. Vrees niet, dat ik niet kan werkenik kan en ik wil ook Toch gaat het nietviel Friese in. In de ure des gevaars heb ik u de helft van mijn vermogen beloofd en ge zoudt het gehad hebben, als gehet niet trotsch had afgewezen. Nu zal ik voor u zorgen zoodat ge nooit berouw zult hebben over uw moedige daad Neem mij als knecht aanverzocht Hendrik nogmaals. JongenI ge zijt gek riep de boer half lachend. oor weinig thalers in het jaar kan ik een knecht krijgen en niemand zal van mij zeggen, dat ik u zoo armzalig heb afgescheept. Ik heb het goed met u voor. Wees nu geen dwaas, Hendrik, ik meen het oprecht. De jonkman draalde een oogenblik met antwoor- den zijn gemoed scheen heftig bewogen, hij stond in twijfel. Dit duurde slechts een minuut, toen was hij zichzelven weer meester. Ik weet dat, sprak Hendrik met bevende stem, maar gij doet mijn besluit niet wankelen. Hoor even naar mij. Toen ik uw zoon nasprong, was het mij niet te doen om een menschenleven te redden. Ik was verschrikkelijk opgewonden. Ver- twijfeling, haat, trotschheid en schaamte verteerden mij. Het was mij onverschillig of ik het leven verloor. Dat het uw zoon was, daaraan dacht ik niet, anders had ik het misschien niet gedaan. Ik een groot maatschappelijk kwaad." Onder meer betoogde deze dame, hoe het geluk der mannen, der kinderen, der ondergeschikten, ja, kortom van de geheele wereld, voor drie vierden in handen der vrouw berust en dat zij dus steeds de groote verantwoordelijkheid, die haar opgelegd is, indachtig wezen moet. Zij hield den vrouwen voor oogen om steeds vriendelijk, voorkomend en werkzaam te zijn en met voorbeelden geput uit den rijken schat eener veertigjarige levenservaring mej. Scholten is 60 jaar betoogde zij zoowel het goede, wat uit het opvolgen van die raadgevingen als het slechte, wat er uit het nalaten daarvan voorspruiten kan. Door een lid der Ned. Herv. gemeente te Rot terdam is de aanzienlijke som van 100,000 ter beschikking gesteld van de gecommitteerde dier gemeente, ter verbetering van de tractementen der predikanten op voorwaarde, dat deze binnen drie maanden op _/"3000 zullen zijn gebracht. Men meldt uit Waalwijk Ten gevolge van het werken van den Baardwijkschen overlaat, zijn de buitenpolders van het midden der Langstraat overstroomd, waardoor de gewone commuuicatie, langs de grintwegen door die polders, met het kanton Heusden tijdelijk verbroken is. De communicatie tusschen 's Bosch en Vlijmen is verbroken, doordat de weg is oudergeloopen. De overtocht geschiedt met roeibootjes. Uit VlijmenHet gaat ons als den kinderen Israels, die zaten neer en weenden langs de zoomen van Babylon's wijd uitgestrekte stroomen. Met droefheid staren wij op uitgestrekte watervlakte, die aan alle zijden ons omringt. Terwijl de natnur zich krachtig ontwikkelt en alle arbeid herleeft, is als met een slag alle verkeer gestaakt. Reeds komen er groote aken om in het verkeer te voorzien. Alle diligences van Van Gend en Loos die van Heusden en Waalwijk, hebben den dienst gestaakt, de route van 's Bosch naar Waalwijk en Heusden, waarop dagelijks honderden voertuigen passeeren, is thans doodsch en stil, en dat, terwijl de Staten Generaal en de regeering reeds in 1875 hebben besloten een spoorweg van Zwaluwe naar's Bosch te leggen ten einde in de behoefte van het verkeer voor de Langstraat te voorzien Die spoorweg is het merkwaardigste monument voor Nederlandsche langzaamheid om geen ander woord te gebruiken dat men zich kan denken. Intusschen is deze toestaud voor velen een ramp als men slechts nagaat, dat van uit het geheele land van Heusden en Altena geen belangrijke plaats kan worden bereikt zonder over water te moeten, wat in dezen tijd van drukken veehandel een niet geringe last is voor hen, die willen koopen of verkoopen. De markten te 's Bosch en Waal wijk kunnen met vee niet worden bezocht, tenzij met zeer groote moeite en kosten. zag alleen een menschelijk gelaat, dat door doodangst geheel vertrokken was en mij smeekend aankeek. Ik wist zelf niet wat mij aandreef. Toen ik eenmaal in het water zelf den dood nabij was, spande ik mij in om het leven te behouden en zoo redde ik mijzelven en George. Met wrok en trotschheid wees ik de belooning af en mijn daad verdie'"e ook geen loon. En toch zouden honderden in uw plaats blijdschap de uitgeloofde belooning nebbe ECKEE genomen, antwoordde de landbouwer hemJ' toch niet dwaas Hendrikkom, sla tc o wordt u zeker nooit weer zoo goed aanJJC^511 j^r?- Hendrik schudde weigerend het hoofd. o En waarom niet? vroeg Friese. Er is zeker eene andere reden, waarom ge niet toeslaat. Zeg mij die dan nu zonder schroomen, want ik meen het goed met u Nog altijd zweeg Hendrik, hij keek stil voor zich maar op eens zag hij ophij had een besluit genomen. Ik heb mij voorgenomen een ander mensch te worden en zal dat door daden toonen. Als ik nu zonder moeite in het bezit kwam van huis en hof zou ik licht overmoedig worden. Door werken wil ik wat verdienen, ik wil ordelijk en geregeld leven; dan wil ik ook evenveel recht hebben als een ander en geen spot meer verdragen. Dat is mijn doel en daarom beu ik hier gekomen De landbouwer zweeg. Hij begreep Hendrik TOR NEHZEIVSCIE (tl KlVT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1