Gemengde berichten. Telegrafische berichten. De landprijzen blijven bij openbare verkoop alom steeds stijgenvooral zijn de prijzen voor weiland aanmerkelijk opgegaan. Bij een publieken verkoop werd deze week voor weiland, gelegen in de gemeente Hoogvliet, in Zuid—Holland, f 2380 per hectare besteed, plus 13 pCt. onkosten. TER NEUZEN, 31 Januari 1890. Woensdagmiddag omstreeks twee uur had op de Schelde even buiten de haven alhier een ernstig ongeluk plaats. Twee visscherslieden uit Philippine begaven zich in een rank sloepje buiten de haven om zich naar de mosselbanken te begeven. Buiten gekomen kantelde bet bootje bij sterke ebbe en geraakten beiden, P. Voerman en J. Hulst, te water. Zwemmende trachtten zij den wal te bereiken; Hulst kon bet evenwel tegen den sterken stroom niet lang volhouden en verdween weldra iu de diepte. Ook Voerman ware zeker verdronken zonder de hulp van den sergeant Nelissen en den heer Koch, die toevallig bij den Westhavendam aanwe- zig waren. Sergeant Nelissen wist met behulp van een vlaggestok, die bij het herbergje aldaar staat en bijgestaan door genoemden heer, Voermau te redden, die, bijna uitgeput door koude en het langdurig zwemmen het weldra had moeten opge- ven. De verdronkene nog pas 26 jaar, was voor- nemens eerstdaags met een meisje uit onze stad te trouwen. Tot heden is zijn lijk niet gevonden. Een woord van hulde voor de redders, ook door den vader van F. Voerman, in dit nummer gebracht, is niet te onpas. Om hun reddingswerk te doen aarzelden zij niet zich op dit gevaarlijke punt te water te begeven. Zaamslag. In de jongste vergadering van inge- landen van den Zaamslagpolder is in plaats van wijlen den heer J. de Mul tot gezworene van dien polder beuoemd de heer D. Dekker, landbouwer alhier. Bij tweede vrije stemming verkreeg ZEd. 17 van de 29 stemmen. Zaamslsig', 30 Jan. Heden middag werd alhier door de vereeniging: ,/In 't belang der Landbouwers," de levering aanbesteed van 268,100 KG. ammoniak- superphosphaat en 72,800 KG. Chilisalpeter. Voor het eerste gedeelte werden ingeleverd 6 inschrijvingsbiljetten nl., van de heeren M. H. Salomonson, te Rotterdam, voor 9,03Van Hoorn-Luitjens-Kamminga, te Pieterburen, voor f 8,28 "H. J. Vlaeminck, te St Jansteen, voor f 8,27 F. Dellaert, te Westdorpe, voor f 8,26 Jos. de Poorter, te Rotterdam, voor f 8,26J. J. Kortman, te Rotterdam, voor f 8,25. Het aantal iuschrijvingen voor de Chilisalpeter bedroeg 8, nl. van de heerenJ. J. Kortman, te Rotterdam, voor f 10,69 Abr. Dieleman, te Axel, voor 9,71J. A. Pateer, te Honteuisse, voor f 9,64 j P. J. Scheele, te Ter Neuzen, voor f 9,59D. J. Oggel, te Axel, voor f 9,56 F. Dellaert, te Westdorpe, voor f 9,49J. F. Adri- aansens, te Walsoorden, f 9,47 P. A. Adriaansens, te Groenendijk, voor f 9,46. Aan de beide laagste inschrijvers zijn de leveringen gegund. 'S Gravenhage, 31 Jan. Eerste Kamer. De begrooting voor Suriname werd goedgekeurd. De Minister van kolonien onthield zich van het uitspre- ken van een oordeel over de houding van den Gouverneur wegens onvoldoende gegevens. De heer Wertheim constateerde gemis aan zelfbeheer- sching en benadeeling van het gezag door den Gouverneur. Eene wijziging van het regeeringsre- glement zou de Minister overwegen. Hoofdstuk kolonien werd met 20 tegen 19 stemmen verworpen. kwam hem in de bleeke, magere wangen. Met inspanning trachtte hij zich gerust te stellen en den twijfel op zijde te zetten. Het was dwaas- heidde zoon van den rijken landbouwer Friese kon het arme meisje niet in erust beminnen en Grietje was te goed, om hare liefde voor geld weg te werpen. Hij wendde den blik naar de boerderij van Friese. Hoe trotsch lag die daarHet woonhuis, de stalleu, de schuren, alles zag er net en flink uit, en daarachter lag de groote tuin met den boomgaard. De helft van dat alles had de rijke landbouwer hem toegezegd op den dag, dat hij George redde. Friese had zijn woord gehouden, maar hij had de belooning afgeslagen Hoe geheel anders zou zijn leven geworden zijn, als hij dat niet had gedaan! maar toch berouwde het hem niet. Hij sprong op om den loop zijner gedachten te veranderen. Die gedachten waren niet goed voor wat hij van plan was. Hij wilde aan zijn eenmaal genomen besluit vasthouden en hij bezat geestkracht genoeg om alles ter zijde te stellen, wat hem nog aan het wankelen kon brengen. Hij zette dus zijn tocht voort. De weg liep langs Grietjes huis. Hij twijfelde, of hij eerst bij haar zou aanloopen hij verlangde naar haar en kon met moeite het oogenblik afwachten, dat hij haar zou wederzien. Toch gaf hij dat voornemen op. Hij wilde eerst naar Friese gaan en sloeg een zijweg in die buiten het dorp omliep. Hij wou niet dadelijk door het dorp gaan en hij voorzag, dat men hem nieuws- gierig zou nakijken; mogelijk zou de een of an- De gebroeders F. en P. B. uit Roosendaal respec- tivelijk goudsmid en verver van beroep, zijn naar Breda overgebracht, beschuldigd van het vervaar- digen en uitgeven van valsche francstukken in het naburige Esschen. Hier werden zij door eenige burgers aangehouden, bij welke gelegenheid ver- scheiden van de valsche geldstukken uit hunne schoenen rolden Zij wisten te ontkomen doch werden later door de Belgische politie gearresteerd, die ze aan de onze overleverde. Nog steeds worden berichten outvangen omtrent de gevolgen van den jongsten storm. Vooral de bediening der veeren heeft veel te lijden gehad. Tal van uiterwaarden gelijke bare zeeen ook de weilanden van het landgoed Oranje Nassau's-oord staan grootendeels onder water. Te Nijmegen vreest men voor overstrooming der benedenstad, zoo de was aanhoudt. Uit Grave wordt gemeld, dat de provinciale weg van Gassel tot Kuik overstroomd was. De zomerkade van de Beersche Maas is door- gebroken over eene lengte van 5 a 6 M. en eene diepte van 60 a 70 cM. De buitengewone rivier- correspondentie is ingesteld. Luidens de laatste berichten uit Sc'noonhoven, is de Lek weder aanzienlijk gevallen. In de Zuiderzee is in den nacht van Zondag op Maandag op ongeveer twee uur afstand ten W. N. W. van Elburg het beurtschip van Gro ningen op Amsterdam, van den schipper H. Korporaal gezonken. De bemanning, bestaande uit genoemden schipper, een knecht en een 12jarig knaapje, dat voor plezier was medegaan, brachten op eene plank in den mast een bangen nacht door. De knecht is daarvan in den vroegen afgeraakt en vond ziji dood in de golven, doch de schipper en het knaapje zijn gered. De raarechaussdes van Schinveld hebben 11 Maandag proces-verbaal opgemaakt tegen J. D. R., burgemeester der Limburgsche gemeente Bocholtz, wegens het zich in kennelijken staat van dronken- schap bevinden op den openbaren weg. Gemelde burgemeester kwam reeds bij herhaling wegens dergelijke overtreding met de justitie in aanraking Zooals men zich herinnert, was hij oulangs candidaat voor de Provinciale Staten in het hoofd- kiesdistrict Gulpener werden toen 176 stemmen op hem uitgebracht, tegen 350 op den heer J Smeets. Hebben de Amsterdamsche bakkers en fa> brieken in het begin dezer maand door de mode' ziekte in hun debiet geleden, het publiek beijvert zich thans de toegebrachte schade te herstellen zegt de Ned. Bakkers Ct. Het eet thans zoo goed, dat het alien schijn heeft of de herstellende zieken hunne verloren krachten door broodgebruik trachten te herwinuen. In het Stadsbestedelingenhuis te Amsterdam worden de opgenomen vondelingen nu eens Katholiek, dan weder Protestantsch gedoopt, daar natuurlijk niet aan de kinderen gezien kan worden tot welk geloof de ouders behooren. Onlangs kwam het volgende eigenaardige ge- val voor Een jong kindje, waarschijnlijk niet ouder dan enkele dagen, werd gevonden voor het Stadsbe stedelingenhuis en liefderijk opgenomen. Nadat het eenige weken in het gesticht was, werd het Protestantsch gedoopt. Hoe 't mogelijk is, blijft een raadsel, maar T is een onomstootbaar feit, dat de moeders van de vondelingen, bijna altijd de middelen weten te vinden om er achter te komen, wat het lot is hunner kinderen. De arme schepsels, die dikwijls in wanhoop van hun teeder kroost scheiden, blij ven toch innig gehecht aan de verlaten wichtjes. Zoo ook in dit geval. De moeder van het kindje wooude te Leiden en hoorde, hoewel zij Katholiek was, dat het kind Protestant zou worden. Dit kon zij onmogelijk verkroppen. Met groote moeiie haalde zij 't noodige bijeen voor een reis naar Amsterdam en meldde zich aan het bestedeliugenhuis om haar kind op te eischen. Ja, heel goed vrouwtje, kreeg zij ten antwoord, maar wie kan zeggen dat 't jou kind is. De kleine was slechts enkele dagen, toen zij hier werd opgenomen. O, laat mij de kinderen eens zien, zeide het arme mensch, »ik verzeker u, dat ik mijn kind uit alien zal herkennen." En werkelijk zoo was het. Hoewel de moeder het kind slechts enkele dagen verzorgd en het nu reeds maanden van haar weg was, herkende zij het dadelijk door het moederlijk instinct. Nadat waar- het een nader onderzoek was ingesteld naar de leid van de beweringen der vrouw, kreeg zij kind terug, dat zij thans dubbel lief heeft. Omtrent de schipbreuk te Callantsoog meldt de Heldersche Courant nog, dat de sleepboot Her cules, die van het Nieuwediep vertrokken was en ret schip niet had kunnen bereiken, daar terug- reerde om zich ten dienste van de reddingboot te stellen. Langs telephonischen weg werd daarop door de plaatselijke coinmissie der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij te Helder aan die te Callants oog aangeboden de Heldersche reddingboot ter hulp te zenden, welk aanbod echter werd afgeslagen. Uit Almeloo wordt aan de Zw. Ct. gemeld Iu het begin van de vorige week vervoegde zich alhier aan het postkantoor een zekere D. uit Vriezen- veen met een postspaarbaukboekje ten bedrage van ruim 380, ten name van J. D., wonende te Gulpen, met verzoek dit geld te mogen ontvangen. Volgens de voorschriften teekende hij de aanvrage tot uit- betaling met een kruisje, waarop hem gezegd werd na verloop van acht dagen terug te komen. In den loop van dien tijd kwam er bericht uit Gulpen, datde ware eigenaar van het voormeld boekje zich aldaar bevoud, en men voorzichtig moest zijn met de uitbeialing. Dinsdagochtend vervoegde zich voor- melde persoon D. uit Vriezenveen weder ten post- kantore alhier om de gelden te ontvangen, doch in plaats daarvan werd hij door de zorg van den directeur in hechtenis genomen. Kort te voren had hij in eene herberg nog zitten bluffen dat hij spoedig een rijk man zou zijn. Zondag jl. werd het dorpje Poeldijk door een groot gevaar bedreigd. Een aldaar wonend kluizenaar met gekrenkte geestvermogens verzamelt alle hout en takkenbossen, die hij maar bemachtigen kan, zoodat zijn kluis dikwijls, en vooral in den tijd der snoeiing, bijna geheel met deze brandstof gevuld is. Zondag jl.hoorde de buurman van ,/gekken Frans" vreeselijke kreten in diens woning, en toegesneld, vond hij den ongelukkige als eene vurige massa kronkelende op den grond. De buurman had gelukkig de tegenwoordigheid van geest, den arme in dekens te wikkelen, hem de brandende lompen van het lichaam te rukken en een begin van brand in de takken te blusschen. Vreeselijk geblakerd is de ongelukkige naar het armhuis vervoerd, waar hij onder verschrikkelijke smarten is gestorven. Zijn zinneloos woelen belette het aanleggen van het noodige verband. Nu de grooten ,/ziekeu man" in Turkije haast de fondsen zouden gaan ontbreken om zijue ,/geueesmiddelen" te betalen, komt er voor hem onverwacht eene uitreddiug. In de vroegere schat- kamej-s der oude Gneksche Keizers te Konstantinopel is n. 1. een schat gevonden. Eenige werklieden zouden, naar uit de Turksche hoofdstad bericht wordt onlangs in de nabij de Hagia Sophia ge- egen oude schatkamers, die men sedert lang reeds eeg waande, een geheime deur hebben ontdekt, welke blijkbaar naar een nog dieper gelegen ieldergewelf voerde. De sultan, niet weinig nieuwsgierig naar 't geeu daar nog aanwezig Een onderzoek van de vondelingsgestichten in Rusland heeft aan het licht gebracht, dat 77 pet. van de daar verpleegde kinderen zeer jong sterven. Ook is gebleken, dat tal van kindertjes aan ,/handelaren" worden verkocht, die de kleinen met 6 a 8 te gelijk in manden, naar de steden brengen, om ze weer per stuk te verkoopen. INGEZONDEN STURRE N. der hem naroepen de Duivel is er weeren dan, hij voelde het zou zijn oude woestheid boven komen. Dat kon en mocht nu niet zijn Hij kwam niemand op dien weg tegen. Dat was hem aangenaam. Toen hij voor het hek van den rijken landbouwer stond, sloeg zijn hart met ver- dubbelde snelheid. Een oogenblik twijfelde hij, toen ging hij vast besloten den tuin door en het huis binnen. De dienstmeid, die hij in het voor- huis aantrof, keek hem verrast, ja verschrikt aan. Zij kon hem met moeite antwoorden, toen hij naar haar baas vroeg. Hij is binnen, zei ze. (Wordt vervolgd.) zou kunnen zijn, heeft dadelijk eene uit drie staatsambtenaren bestaande commissie be- noemd, die de deur heeft laten openen, daar- door het dieper gelegen, lage, maar uitgebreid gewelf is binnengedrongen, en ontdekt heeft, dat dit gevuld was met schatten, uit den tijd van vdor Konstantinopels verovering. Een aantal stukken zijn reeds naar het keizerlijk paleis overgebracht, maar over de vermoedelijke totaal-waarde wordt het diepste stilzwijgcn bewaard. Slechts dit is men er van te weten gekomen, dat zich onder het gevondene ook vele kostbare wapenen bevinden grootendeels afkomstig uit de rijke verzameling van keizer Konstantijn Palaeologus. Van de Erin, de vermiste boot der National steam Company te Liverpool is nog niets vernomeu. De City of Chicago van de Inraanlijn kwam te New-York aan. De boot had vele ijsbergen ont- moet en was zoo geteisterd, dat zij herhaalde malen de vaart had moeten staken om haar machines te herstellen. In Cheshire en Noord-Wales woedt sedert eenige dagen een hevige sneeuwstorm, waardoor het ver- keer bijna geheel werd gestremd. In Devonshire is ten gevolge van de groote hoeveelheid sneeuw en water, welke is gevallen, een groot deel van het land overstroomd. De Koningin van Portugal heeft zich tot taak gesteld, de min gegoede bevolking van Lissa- bon, die ten gevolge van de griep-epidemie heeft geleden, te helpen. Op haar aansperen opende de graaf De Barnaz eene inschrijving en een groot aantal dames uit de aanzienlijkste kringen stelde zich beschikbaar om de gaven aan de armen uit te reiken. Duizenden vrouwen en kinderen konden weldra geholpen worden en de Koningin zelve deelde anderhalf unr lang brood en melk uit. Zelfs liet zij eene met brillanten bezette doekspeld ter waarde van 10,000 frs. verkoopen en de op- brengst verdeelen en kocht 500 panden, gereed- schappen en kleedingstukken uit eigen middelen vrij. Zondagmiddag werd te Lissabon een groot corso ten voordeele van de armen gehouden, waaraan ook de Koningin deelnam en dat 200,000 francs opbracht. In een stoet van 20 rijtuigen trok men door de stad en honderden kwamen hunne giften aan de dames en heeren, die in de rijtuigen zaten ter hand stellen. De Koningin werd herhaaldelijk levendig toegejuicht. GENE ENTER A AD VAN TER NEUZEN. Waarde heer Redacteur! Wederom lazen wij in het vorig nummer der courant, dat onze vroede raadsmannen een gedeelte der laatst gehouden zitting met gesloten deuren, afhandelden en ditmaal n. b. dat gedeelte, waarin zou zijn behandeld de voordracht ter benoe- ming van een gemeente-bouwmeester, waarvan tot heden nog maar niet het minste aan het licht kwam. Ik wil nu niet hebben, dat het behandelde in een besloten vergadering aan het licht diende te komen, neen, God beware mij, dat ik wenschen zou dat een der raadsleden zijne belofte van geheim- houding breken zou, maar ik doel hier op de voordracht of de benoeming zelve. Mag een kiezer nu niet weten, wie op die voordracht komt. om er desnoods in de courant ook eens een woordje over mee te spreken, wanneer soms aan hem een of ander voor of tegen een of meer der op de voordracht voorkomende personen bekend was, teneinde na die publiciteit door de Raads leden nog eens kon worden onderzocht. Het geldt hier toch de benoeming van een zelfstandig, ja Aoo/rfambtenaar, nu een tamelijke bezoldiging en geen tege- moetkoming wordt gegeven. Weten de Raadsleden niet, dat reeds sedert lang menig kiezer reikhalzend uitziet, om iets van de voordracht te weten En wij werden meermalen met een kluitje in 't riet gestuurd n. 1. in een volgende vergadering Nu krijgen wij dus in eene volgende vergadering de Joz. Visser Beschouwt men nu deze zaak, waarin de kiezers zoo'n groot belang stellen, voor zoo geheim, dat daarvan niets mag uitlekken en men alleen met den slag wordt gewaarschuwd bij de benoeming? Ik geef in overweging voortaan alle handelingen met ge sloten deuren te doen en met de kiezers volstrekt geenreke- ning te houden. U dank zeggende Mijnheer de Redacteur voor de verleende plaatsruimte ben ik UEds. dn., Ter Neuzen, 31 Januari 1890. X. Zitting van 28 Januari 1890. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Eeijter, Mr. Dronkers, de Feijter, Harte, Grenu, Moes, Tazelaar, Wieland, en Van IJsselsteijn. Bij afwezigheid van den secretaris, door ziekte verhinderd, geeft de voorzitter lezing van de notulen der vorige vergadering, die met algemeene stemmen worden goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter wordt met algemeene stemmen besloten het eerste punt op de agenda, zaak bouwmeester, het laatst te behandelen. De heer Grenu verlaat de vergadering. Ingekomen was een verzoek van den heer A. C. N. Grenu, om van de gemeente in bruikleen te mogen hebben het hekwerk, vroeger dienende in de Schelpenlaan, en wel tot tijdelijke afsluiting zijner gronden bij de ontworpen straat, die de Grenulaan met de Dijkstraat zal verbinden. Burgemeester en Wethouders stellen voor adressant het voorhanden zijnde rasterwerk tijdelijk in bruikleen af te staan, vooral ook met het oog dat het publiek verkeer door die straat zeer zal bevorderd worden. De heeren Visser en Tazelaar verklaren zich tegen de inwilliging van dit verzoek, vooral omdat hierdoor een ge- vaarlijk antecedent zal gesteld worden en bovendien omdat tot herstelling de gemeente dit rasterwerk goed gebruiken kan. De heer Visser meende dat de heer Grenu, als eigenaar van dien grond, dien zelf moest afsluiten. De voorzitter zegt, dat door de opening dier straat het publiek belang zou bevorderd worden, de schade, door ver- plaatsing van het rasterwerk acht hij van geringe beteekenis. De heer Van IJsselsteijn ondersteunt het voorstel van Burg, en Weth. Van een antecedent kan volgens hem geen sprake zijn. Nu is er eenmaal voorhanden ongebruikt raster werk, later zeker niet. De heer Mr. Dronkers geeft in overweging, ter gemoet- koming in de geopperde bezwaren, het verzoek toe te staan onder voorwaarde dat adressant het rasterwerk in zijn geheel aan de gemeente terug geeft, zooals het door hem is ontvangen. Het meerendeel van den raad vereenigt zich hiermede niet. De heer Visser merkt nog op dat althans vooreerst het publiek verkeer in die straat zeer gering zal zijn, zoolang die niet behoorlijk bestraat zal wezen. De heer Van IJsselsteijn verklaart na het gesprokene door de heeren Visser en Tazelaar van opinie veranderd te zijn en zal tegen stemmen. Het voorstel van het Dag. Best, met aanvulling der voorwaarde door den heer Mr. Dronkers hieraan verbonden, wordt alsnu in stemming gebracht en verworpen met 7 tpgen 2 stemmen; voor stemden de heeren Mr. Dronkers en Jac. de Feijter, tegen de heeren Joz. de Feijter, Harte, Moes, Tazelaar, Wieland, Visser en Van IJsselsteijn. De heer Grenu komt ter vergadering. De voorzitter deelt hem mede dat zijn verzoek niet is ingewilligd. De heer Grenu geeft in overweging het rasterwerk aan hem te verhuren, waarna hij weder de vergadering verlaat. De heer Van IJsselsteijn wilde liever het rasterwerk ver koopen. De heer Mr. Dronkers was tegen dat verhuren, door de vele moeilijkheden die hierdoor zouden ontstaan. Ook de voorzitter merkt op, dat alsdan Gedep. Staten in dezen zouden betrokken moeten worden en voor verkoopen aan een lid van den gemeenteraad waren nog grooter be zwaren verbonden. Na langdurige besprekingen( stelt de heer V an IJ sselsteijn, om een eind aan deze zaak te maken voor, het rasterwerk niet te verhuren en alzoo het verzoek van adressant niet in te willigen. Met algemeene stemmen wordt dit aangenomen. De heer Grenu komt weder ter vergadering en wordt met het genomen besluit in kennis gesteld. Ingekomen was een schrijven van den kapitein eerstaan- wezend Ingenieur te Bergen op Zoom, waarin de gemeente wordt gevraagd of zij bij het tot stand komen van den nieuwen toegangsweg naar het station de verplichting op zich neemt den duiker die op militaire gronden gelegd zal worden, te onderhouden en de voor doorlating van den weg in de borstwering te maken opening desgevorderd in 2 maal 24 uren te dichten en de gemeente tot een en ander bij notarieele acte te verbinden. Besloten wordt hierop bevestigend te antwoorden in 't ver- trouwen, dat de duiker onder toezicht der genie zeer soliede zal worden gemaakt en onderhoud van geraeentewege onnoodig zal zijn en onder voorwaarde dat geene kosten van een notarieele acte op rekening der gemeente worden gebracht. Tot leden van de Commissie tot bijstand van het Dag. Best, bij het opmaken van den hoofdelijken omslag worden benoemd de heeren Joz. de Feijter en J. C. Harte, die deze betrekking aannemende heer Harte drukt daarbij den wensch uit dat wanneer andere leden een volgend jaar hiertoe geko- zen zullen worden, zij niet zullen voorwenden hier geen tijd voor te hebben. Ontvangen was verder de mededeeling van den Iandmeter van het Cadaster dat voor 1 Februari a. a. beslist moet worden omtrent de vernieuwing der kadastrale registers. Met het oog op de groote kosten hieraan verbonden en de oplian- den zijnde nadere regeling van de belasting op de ongebouwde eigendommen, acht de voorzitter het niet wenschelijk hiertoe te besluiten. Met algemeene nieuwe regeling af te wachten. stemmen wordt besloten de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2