Landbouwberichten. Gemengde berichten. Telegrafische berichten. waarvan 31 welgesteld, 340 mingegoed en 300 behoeftig waren. Het grootste gedeelte der vertrokken nam de richting naar Argentinie. Het geheele getal laudverhuizers gedurende de laatste lien jaren was 8457, waarvan het grootste getal in 1889, daarna 1817 in 1881. Het kleinste getal was 246 in 1885. Eergisterenmorgen omstreeks 4 uur strandde bij hevigep westelijken storm in de onmiddellijke nabijheid van Calantsoog het Engelsche 4mastschip Loch Moidart, kapitein Andrew, met salpeter van Pisagua naar Hamburg bestemd. Terstoud na de stranding werd het schip door de branding beloopen, die het aanhoudend met kracht beukte. In de verwachting dat met den dag het weer waarschijnlijk eenigzins tot bedaren zou komen, werd niet dadelijk van den wal hulp geboden. Aan boord van het zwaar werkende schip begreep men dat de toestand hoogst gevaarlijk was en trachtte men het strand te bereiken. Vijt' der schipbreukelingen begaven zich daartoe het eerst in een sloep, doch nauwelijks had deze het schip verlaten of het ranke vaartuigje sloeg om. Slechts twee, een oud man en een joug matroos, bereikten zwemmende den waldrie der mannen vonden den dood in de golven. Alle overige schipbreuke lingen wachten nu in de masten kalm redding af. Men kon hun echter geen hulp verleenen. Het weer en de zee waren nog onstuimiger geworden en alle pogingen om met de reddingboot het schip te bereiken mislukten, terwijl men ook vergeefs beproefde door middel van het vuurpijltoestel ge- meenschap met het schip te verkrijgen. De Loch Moidart hield het in den strijd tegen wind en golven niet laug volomstreeks 1 uur namiddags brak het schip in tweeen de masten geraakten overboord en alle opvarenden die zich nog op het schip be vonden 27 in getal verloren het leven op nog geen 200 meter afstand van het strand. Twee lijken zijn reeds aangespoeld. Van het schip is niets meer te ontdekken. De kustwacht te Kijkduin rapporteert, dat hij eergistermiddag omstreeks 4 uur een groot schip met voile zeilen uit zee op de Zuidergronden had zien aanstormen. Weinige oogenblikken later was het op den Amerikaanschen bol gestrand. Om halfvijf vertrok de sleepboot Hercules met de reddingboot op sleeptouw van Nieuwediep naar de strandingsplaats. Daar aangekomen was echter, aldus schrijft menniets meer van het schip te ontdekken. Men vermoedt dat het onmiddellijk met man en muis is verongelukt. Omtrent naam of nationaliteit is tot heden niets bekend geworden. TER XELZEX, 28 Januari 1890. De heden gehouden zitting van den gemee^te- raad was grootendeels eene vergadering met geslo- ten deuren, waarin naar we vernemen de voordracht van een gemeente-bouwmeester werd besproken. In een volgende vergadering zal hieruit eene be- noeming geschieden. De overige in openbare zitting behandelde punten waren van ondergeschikt belang. In een volgend nummer ons gewoon verslag. Behalve van een korps vrijwillige brandweer, dat reeds dienst deed, heeft onze brandweer nog eene nieuwe hulp gekregen n.l. van een brandpiket, dat zich heeft gevormd uit een 18tal leden van het scherpschutterskorps „Voor Vaderland en Koning." Op heden heeft dit piket zich ter beschikking gesteld, om bij voorkomende gelegenheden hunne diensten te verstrekken. Bij Koninklijk besluit is aan den heer P. J. Wauters, te Roubaix (Frankrijk), toestemming verleend tot het aanvaarden der kerkelijke bediening van predikant bij de Nederlandsch Hervormde gemeente te Goedereede. waren nu bleek, maar zijn leven was nu buiten gevaar. Kort daarna sloeg hij de oogen op. Met vol bewustzijn, maar eenigzins verbaasd, keek hij om zich heen. De kamer, zijn bed, de houtvester, alles scheen hem vreemd. Snel wilde hij zich oprichten, omdat hij geen pijn had en zich geheel wel gevoelde, maar de zwakte belette het hem. Hij kon bijna zijn hoofd niet opheffen. De houtvester vertelde hem nu, hoelang hij buiten kennis had gelegen en hoe menige bange ure hij aan zijn bed had doorgebracht. De dokter had u opgegeven 1 zei hij. Ik had het ook bijua gedaan, want het stond slecht met u, heel slecht. Maar nu is het voorbij en wij hebben niets meer te vreezen. Ge moet nu maar geduldig en bedaard zijn. Ik denk, dat ge nu wel tam zijt geworden. Met het smokkeleu gaat. het tegenwoordig niets meer. Overal koramiezen en gendarmen, en die lui verstaan geen gekhetd, dat hebt ge ondervonden. De kogel zat drie duim diep in uw borst, een haartje dieper en het had uw leven gekost. Maar blijf nu bedaard. Ge hebt hier niets te vreezen, ik lever u niet over, al kwamen er twintig gendarmen. Gedurende deze woorden had Hendrik den hout vester oplettend aangezien. Vroeger had hij hem slechts enkele malen gezien. Hoe toonde de hout vester hem zulk een deelneming? Hij dacht aan Friese, die hem hier had gebracht, en stak daarop den houtvester de hand toe. Ik dank u, voor alles wat gij aan mij gedaan hebt! sprak hij. (Wordt vervolgd.) Het fanfarengezelschap „St. Cecilia" te St. Gilles Waas, bij ons goed gekend, bereidt zich voor, waardiglijk het honderdjarig jubelfeest van zijn bestaan te vieren door een groot Festival, aau binnen- en buitenlandsche fanfaren-, harmouie- en zanggezelschappen aan te bieden op 20 en 27 Juli aanstaande. Ongetwijfeld zal dit feest talrijke societeiteu tot deelneming uitlokken. Axel. Naar men verneemt zijn alhier door Burgemeester en Wethouders, bij de Directie van de spoorwegmaatschappij Mechelen-Ter Neuzen, pogingen aangewend, om op Zaterdag ten gerieve der marktbezoekers extra treinen te laten rijden. Axel. Heden werd alhier door de Maatschappij „Vooruitgang is ons Streven" aanbesteed 1°. het leveren van 245,000 KG. Kunstmest, 2°. van 44,000 KG. Chilisalpeter. De minste inschrijver voor het eerste perceel was de heer M. H. Saloraonson, te Rotterdam, voor f 8,33, voor het tweede de heer A. Dieleman, te Axel (Sassing), voor f 9,60 per 100 KG. Hulst, 28 Jan. Heden werd alhier ten overstaan van den notaris Mr. J. G. van Deinse, voor het tijdvak van 1 Mei 1890 tot 30 April 1893, verpacht de opbrengst der tollen op de provinciale wegen in het voormalig 5e district van Zeeland. Als de meeslbiedenden werden pachtersvan de tollen op den weg van Ter Neuzen naar Axel op het Zwaantje J. Dieleman, te Ter Neuzen, voor f 440, op het Spui J. de la Riviere, te Zaamslag, voor 380 en bij Axel C. Lijs, te Axel, voor f 900 en op den weg van Hulst naar Walsoorden: te Rustwat J. van Geijt, te Hontenisse, voor /"2010, te Kuitaart J. Tielman, te Hontenisse, voor /"1190, en bij Walzoorden P. J. Kuijpers, te Hontenisse, voor /"1410; alles per jaar. Sas van (lent. Zaterdag den 25 dezer kwam van Geut (Belgie) hier in zinkenden toestand bin nen het Rijnschip Barbabassa, schipper G. Hoen- derop, geladen met ijzererts. Na een gedeelte der lading Js nachts op den wal te hebben gelost, houdt men het schip met pompen boven water tot de assurantie zal beslist hebben wat er mede moet gebeuren. Sas van Gent. Bij Koninklijk besluit is tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Loenen benoemd de heer H. J. van der Heijden, thans ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen alhier. Kanton Oostburg. Maandag werden ten raadhuize te Oostburg verpacht de tollen van den grindweg van Oostburg naar Waterlandkerkje. Tol n°. 1 gepacht door Elisabeth de Die, van Schoondijke, voor f 225. Tol u°. 1 door A. du Bois, van IJzendijke, voor 300. De pachtsommen zijn iets hooger dan de vorige maal. Oostburg. Tot kapelaan alhier is door Mgr. de bisschop van Breda benoemd de heer J. J. Serrarens, thans priester van het seminarie. 's Gravenliage, 28 Jan. Eerste kamer. Bij het algemeen debat over de Staatsbegrooting werd vooral het optreden van den Minister van Kolonien op godsdienstig terrein afgekeurd en de financieele plannen om de gemeenten te ontheffen door den grond sterker te drukken gecritiseerd. De Regeering verdedigde het koloniaal beleid en de financieele plannen. De Minister van Financien verklaart dat de nieuwe regeliug der gemeente- financien bedoelt de afstand aan gemeenten van een deel der rijksbelastingen, speciaal grondbe- lastingen, zonder verhooging van opceuten. De hoofdstukken 2 en 3 zijn goedgekeurd. Morgen voortzetting. Tweede Kamer. Heden is bij de Kamer inge- komen de overeenkomst tot naasting vandelijuen der Rijnspoorweg-maatschappij. Volgens deze overeenkomst zullen alle lijnen wordeu verdeeld tusschen de Hollandsche en de Exploitatie-maatschappij als zijnde in het meeste belang der internationale en binnenlandsche ver- bindingen. Deregeling zal den staat 45 millioen gulden kosten waarvoor eene 3 percentsleening noodig zal zijn het jaarlijksch voordeel voor den staat wordt geraamd op f 38,000. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28 Jan. de volgende vonnissen uitgesproken P. V., oud 25 jdienstbode te Sint Jansteen (Heikant), is wegens beleediging veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. 1°. N. S. d. J., oud 16 j., 2°. J. C. H., oud 12 j., 3°. N. P. H., oud 11 j., alien te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal veroord. de 1° tot 10, de 2e en 3e ieder tot 3 dagen gevangenisstraf. 1°. F. R., oud 29 j., 2°. A. R., oud 35 j., arbeiders te Clinge, zijn wegens mishandeling ieder veroord. tot 8 boete of 8 dagen hecht. P. J. v. G., oud 42 j., arbeider te Clinge, is wegens overtreding van rijksbelastingen veroord.. tot 18 boete of 10 dagen hecht. J. G., huisvrouw van P. v. H., te Kauter (Clinge), is wegens overtreding van rijksbelastingen veroord. tot 7 dagen gevang. KAVrOXGERECIIT TE TER NEUZEN. Gedurende de verledene week was de midden- prijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie als volgt: Ossen fr. 0,70 tot fr. 1,00; stieren, koeien en runderen fr. 0,53 tot fr. 0,78 alles berekend per kilo levend gewicht. Kalveren fr. 0,72 tot fr. 1,20; vette varkens fr. 0,90 tot fr. 1,00. Voor vlas werd per 3 kilo besteedte Aalst fr. 3,00 tot fr. 3,18; Mechelen fr. 4,05; Ware- gem fr. 2,70 tot fr. 3,00; Thielt fr.4,00; Deinze fr. 3,00 tot fr. 4,00 St. Nicolaas fr. 3,54 en te Brugge fr. 3,93. In de Tweede Kamer is onlangs het denkbeeld geopperd in Indie een afzonderlijk legerkorps aan te werven uit inlandsche kinderen van Europeanen en met hen gelijk gestelden. Dit korps zou een keurkorps zijn en den naam van Indische jagers kunneu dragen. De Soerabaja Ct. verwacht van een dergelijk korps niet veel. Welke prachtige voorwaarden men ook stellen zal en hoe net ook de uniform van het op te richten korps zijn moge, de aanloop kan niet bijster groot zijn. De inlandsche kinderen hebben eenmaal een vooroordeel tegen den militairen stand, velen scha- men zich soldaat te zijn, tenzij ze in dienst treden om officier te worden. Het meerendeel van de in Indie geborenen vindt het een soort van schande dienst te nemen evenals de meesten hunner 't minder fatsoenlijk vinden, werkman te worden. Een klerkenbaantje dat is hun ideaal, hoe ka'rig ook vaak het loon, aan zoohi betrekking verbonden, moge wezen, men is „mijnheer" en men blijft thuis. Met recht wordt gezegd, dat vele Inlandsche kinderen thans een kommervol bestaan lijden. Groot, bijzonder groot zelfs, is het aantal broode- loozen, te dezer stede. Jaren achtereen reeds houdt de toestand aan met dezelfde leegloopers wien 't maar niet gelukken wil en ook wellicbt nimmer gelukken zal een baantje bij het civiel departement of bij particulieren te vinden. Waarom gaan die nu niet in dienst en eten liever jaar in jaar uit genadebrood of plegen onecrlijke, soms strafbare dingen om aan den kost te komen. Wel een bewijs dunkt ons, dat de Indier tegenzin heeft in den militairen stand, men hebbe derhalve niet veel verwachting van een korps Indische jagers. In 't begin dezer maand mocht het iemand uit Rijswijk gelukken, twee maal op een valschen naam een wiuterjas te koopen in een kleederma- gazijn te Delft. vDat gaat zoo goed" dacht hij, en wilde het ten derden male beproeveu doch het viel hem niet mee. De jassen waren reeds door de politie te Delft in beslag genomen, welke voor een klei- nigheid waren verkocht, zoodat de winkelier werd gewaarschuwd. Toen hij Zaterdag weder in den winkel kwam verzocht de winkelier een agent van politie binnen te komen, hetgeen gebeurde en tengevolge had dat S. werd aangehouden en tegen hem proces-verbaal werd opgernaakt. Moge de voikstelling aan bijna niemand eene feestelijke stemming bezorgd hebben, te Loosdrecht zal er toch bij leven en welzijn der betrokkenen een feest uit voortvloeien. Bij de jongste telling is nl. gebleken, dat een echtpaar, hetwelk ten vorigen jare in opgewekte stemming zijn gouden bruiloft vierde, dit over een paar jaar nogmaals zal kunnen doen, daar alsdan de termijn eerst verstreken is. Op een der kaarten voor de voikstelling aldaar was de z. g. blinde vraag 12 beantwoord met de wedervraag „ziende blind en hoorende doof P Soms ja; geen onderwijs genoten." Als een bewijs hoever de lust gaat om Z. M. den Koning geschenken te vereeren, kan dienen, dat II. Beuving te Hoogersmilde dezer dagen den Koning drie versche eendeneieren ten geschenke aanbood. Het presentje werd niet aangenomen en Beuving kreeg zijn eitjes terug. Kleine geschenken onderhouden dus niet altijd de vriendschap. Naar men verneemt, heeft de heer J. Cock, een der bij de jongste spoorwegramp te Ruinerwold zwaarst gekwetsteu, thans van de maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen de som van f 50,000 als schadevergoeding ontvangen. Wan- neer men bedenkt, dat de heer Cock, voorheen een krachtig jongmensch, p. m. 25 jaren, een bloeienden stroohandel uitoefende, welke door zijne langdurige afwezigheid sterk achteruitgegaan is en wanneer men weet dat de schijnbaar herstelde beenen twee maal opnieuw gebroken moesten worden, omdat ze de voldoende stevigheid misten, kan men be- grijpen, hoeveel er van de krachten van dezen gewonde gevergd is. Door den rijksveearts uit Breda is gisteren een persoonlijk onderzoek ingesteld te Strijp bij Eindhoven, bij verschillende personen, die door een hond gebeten zijn, welke vermoed werd dol te zijn. Daar die hond spoorloos verdwenen is, kon het geval niet geeonstateerd worden. Alleen werd last gegeven een hond dood te schieten, die met het razende dier in aanrakiug was geweest. In het naburige Woensel zijn de honden om een soortgelijk geval met muilbanden voorzien. Een geestelijke te Barambai was onlangs ge- tuige van het feit, dat 7 personen door een dollen hond gebeten werden. Onmiddellijk beval hij de wonden uit te branden, maar de lieden lachten om dit middel, maakten daareutegen den dollen hond dood, sneden hem open en gaven elk der gebeten een stuk van de nog trillende lever, dat rauw en bloedend gegeten werd. Andere lieden, die, na door een dollen hond gebeten te zijn, het zelfde middel 5 jaar geleden hadden toegepast, waren volkomen vrij van razernij gebleven. Te Utrecht zaten een moeder met haar zoon en dochter te eten, toen er op eens tusschen broeder en zuster een twist ontstond, over het deelen der groenten. De moeder, die vergeefs beproefde haar dochter tot bedaren te brengen, wierp haar eindelijk, nadat zij opzettelijk een ruit had stuk geslagen, de deur uit, met het ongelukkig gevolg, dat het rneisie viel en haar bewustzijn verloor. Kort daarna op last van een geneeskundige naar het ziekenhuis vervoerd, had zij den volgenden morgen het bewustzijn nog niet herkregen. Men schrijft uit Bergen-op-Zoom Onze kolonel, de proef willende nemen of de garnizoens-brandspuit in orde was, gaf Donderdag- namiddag plotseling bevel om uit te rukken, voorgevende, dat er op het plaatsbureau, in de Rijkebuurtstraat gelegen, brand was uitgebroken. Onmiddellijk was in de kazerne alles in rep en roer. Een korporaal van de wacht, die een agent van politie zag passeeren, deelt dezen het nieuwtje mede, waarop hij (de agent) den commissaris gaat verwittigen, onderweg ijverig het nieuws versprei- dende. Zitting van 24 Januari 1890. Veroordeeld J. v. V., gezagvoerder der stoomboot Congo", gedomicilieerd te Selzaete, ter zake van het als gezagvoerder van een binnenschip niet de vereisehte liehten voeren; tot eene boete van f 15, subsidiair 5 dagen hechtenis. A. B., zonder beroep en zonder bekende woon- of verblijf- plaats, ter zake van het zonder toelating buiten noodzaak uitoefenen van een beroeptot eene boete van f 30 subs. 15 dagen hecht. L. S., werkraan te Ter Neuzen, ter zake van het doen stichten van een gebouw op een Zeeuwschen polderdijk; tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. A. H., dienstmeid te Zaamslag, ter zake van het niet inle- veren van een verhuisbiljettot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. A. Y., winkelier en smid te Westdorpe, ter zake van het voorhanden hebben van een gewicht, niet voorzien van de vereisehte stempelmerkentot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht.; met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van het in beslag genomen gewicht. C. S., zonder beroep te Zaamslag, ter zake van het bejagen van eens anders jaehtwater, zonder jachtakte en zonder ver- gunning van den eigenaartot 2 boeten elk van 2, subs. 2 dagen hecht. voor iedere boete met verbeurdverklaring van het in beslag genomen jachtgeweer. A. v. M., winkelier te Overslag-Wachtebeke (Belgie). ter zake van het bejagen van eens anders land zonder vergunning van den rechthebbende; tot eene boete van 10, subs. 4 dagen hecht. J. B., zonder beroep te Zaamslag (Spui), ter zake van het bevisschen van eens anders vischwater zonder vergunning van den rechthebbende met oordeel des onderscheids begaan door een kind beneden den leeftijd van 16 jaar; tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. S. H., werkster en C. d. S., zonder beroep, beiden te Ter Neuzen, ter zake van strooperij; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. D. B., herbergier te Westdorpe, ter zake als voren; tot eene boete van f 3, subs. 1 dag hecht. F. v. W., te Hulst, ter zake van het onbeheerd laten staan van een trekdier op den openbaren wegtot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. A. d. Z., sloeproeier te Ter Neuzen, ter zake van het verwekken van nachtrumoer; tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. A. K., P. d. P. en G. W., landbouwers te Axel, ter zake van het vervoer van rundvee in de provincie Zeeland, zonder dat de vereisehte vergunning is verkregen; ieder tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. P. v. A. en J. P. v. H., kruideniers te Ter Neuzen, ter zake van het invoeren van ongekeurd spek; ieder tot eene boete van f 5, subs. 1 dag hecht. J. G., bierhuishouder te Ter Neuzen, ter zake van het niet gesloten houden van zijn bierhuis te Ter Neuzen gedu rende den daarvoor bepaalden tijd; tot eene boete van f 10, subs. 3 dagen hecht. P. B., P. S., T. S. en F. S., mosselvisschers te Bouchaute (Belgie), ter zake van het na sluitingsuur vertoeven in een bierhuis te Ter Neuzen; tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. M. J. d. B., bierhuishouder te Philippine, ter zake van het niet gesloten hebben zijner herberg na het sluitingsuur tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. J. R., tapper te Philippine, ter zake van het zonder schriftelijke vergunning van den burgemeester op 2 verschillende tijdstippen, aldaar muziek laten makentot 2 boeten, elk van f 5, subs. 3 dagen hecht. voor iedere boete. A. L. D. R., zonder beroep te Philippine, ter zake van het zonder vergunning van den burgemeester op eene voor het publiek toegankelijke plaats het bedrijf van muzikant uitoefenen tot eene boete van 4, subs. 2 dagen hecht. L. R., visscher te Philippine, ter zake als vorentot eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht. J. V., smidsknecht te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij tweede herhaling, op 2 verschillende tijd stippen tot hecht. van tweemaal 5 dagen. A. F., werkman te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij eerste herhalingtot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. P. W. W., schoenmaker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschaptot eene boete van f 2, subs. 2 dagen heeht. W. B., schippersknecht te Moerdijk, A. H. A., varensgezel en J. R., koopman, beiden zonder bekende woon- of verblijf- plaats, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. T. B., werkman te Sas van Gent, ter zake als vorentot eene boete van 0,50, subs, 1 dag hecht. Allen in de kosten van het geding. I rijtfesprokenE. v. A., voermansknecht te Selzaete (Belgie), beklaagd ter zake van het niet rechts uitwijken met een rijtuig. A. D., zonder beroep te Zaamslag, beklaagd ter zake van straatschenderij. Ontsla«;en vim reclitsvervolgint? C. L. d. M E. J. B., E. R., T. A. d. S., E. v. H. en S. v. H., alien visschers te Philippine, beklaagd ter zake van in vereeniging verblijven in eene tapperij na het sluitingsuur. De kosten te dragen door den staat.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 2