Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2578. Woensdag 29 Januari 1890. 30® Jaargang. ft! Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen J 1,Eranco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Uit blad versehljnt Dlusdag- en Vrijdagavond bij den nltgever P. J. VAN »E 8ANDE te Ter Neuzen. Q In den loop der maand Pebruari a. s. moeten, ter voldoening aan art. 8 der betrekkelijke ver- ordening, alle mannelijke ingezetenen, wonende in de kom der getneente, geboren in het jaar 1859, en ook die van ouderen leeftijd, voor zoover zij hun 50e jaar nog niet zijn ingetreden, die in het vorige jaar zich in de gemeente hebben gevestigd, ter gemeente secretarie aangifte doen om voor den dienst bij de brandweer te worden ingeschreven. Die deze aangifte verzurnen worden,ouverminderd de daartegen bedreigde boete, ambtshalve inge schreven, of, wanneer het verzuim eerst na de loting wordt ondekt, zonder loting in dienst gesteld. Ter Neuzen, 28 Januari 1890. Burgemeester en Wethouders aldaar, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. folitieli Overzicht. Gisteren vierde Keizer Wilhelm II van Duitsch- land, in 1859 geboren, zijn geboortedag. Van openbare feestelijkheden is, evenals verleden jaar afgezien. Toen was het de rouw over de beide eerste Duitsche Keizers, die het verhinderde, thans is het de rouw over de eerste Duitsche Keizerin. De troonrede, met welke Zaterdag de Rijksdag is gesloten, heeft algemeen teleurgesteld, omdal zij volstrekt niet gewaagt van de verwerping der socialistcnwet en geen enkele aanduidiag bevat met betrekking tot de aanstaande verkiezingen. Het telegram, dat van de laatste discussie over de socialistenwet bericht gaf, vermeldde niet, dat ook prins Hendrik Schonaick Karolath heeft ge- sproken en toch heeft zijne rede diepen iudruk gemaakt en verdient zij te worden vermeld. De prins, die lid van de Rijkspartij, landraad en ritmeester in nonactiviteit is, heeft tot ontzetting der conservatieven betoogd, dat het systeem, dat tot nog toe was gevolgd om de sociaal-democratie te bestrijden, verkeerd was en hij verlangde gelijk recht voor de geschriften van sociaal-democraten en van hoog geplaatste personen, die de Koningin van Engeland en hare dochter beleedigen. Onder luide toejuichingen der geheele linkerzijde en van het centrum, verklaarde hij, dat in Duitschland de idealen verflauwen en dat ieder naar eigen voordeel streeft. De socialistenwet is verworpen door eene meer- derheid, die vreemd genoeg was saamgesteld. Vrijzinnigen, sociaal-democraten, klerikalen en conservatieven stemden eendrachtig tegen. De leider der laatsten, de heer von Helidorff, was kort voor de zitting ontvangen door den keizer en op die audientie, zoo verzekert men, had hij FEUILLETON. 12) Hij haalde water om de wond af te wasschen en er omslagen met koud water op te leggen. De rijke landbouwer Friese ging dadelijk op weg naar de stad, om ten spoedigste een dokter bij Hendrik te hebben en ook met hem het noodige af te spreken, want niemand mocht iets van de zaak veruemen. Van alles wat er gebeurde, bemerkte Hendrik niets meer. Een hevige wondkoorts had hem aan- gegrepenhij had geen bewustzijn meer. Met onuitsprekelijken angst had Grietje den nacht wakende doorgebracht, nadat Hendrik van haar was weggeloopen. Den volgenden morgen zag zij de grenskommiezen en gendarmen zonder ge- vangenen terugkeeren. Zij gevoelde haar hart aanmerkelijk verlicht, maar daar hoorde zij dat een der smokkelaars, de aanvoerder, zwaar gewond was. Men had hem op staanden voet niet kunnen grijpen, maar een der gendarmen was achtergeble- ven, om naar hem te zoeken. Zij had raoeite haar schrik te verbergen. Zij twijfelde geen oogenblik, dat Hendrik de verwon- de was. Zou hij ontsnapt zijn? Zou de wond gevaarlijk wezen? Of lag hij misschien in dood- de zekerheid verkregen, dat de oppositie der conservatieven tegen de wet werd gewenscht. De verwerping der wet wordt door de nationaal liberalen betreurd en, nu zij op verlangen der regeering is geschied, maakt dit haar ongerust voor de ver kiezingen. De regeering toch meende niet voldoende te zijn gewapend met deze wet, nu sommige be- palingen waren gewijzigd en het recht tot ontzegging van verblijf haar was ontnomen. Dit is alleen door de stemmen der nationaal-liberalen mogelijk gewordende leider dezer partij, de heer Von Bennigsen, heeft daareuboven ook bij andere ge- legenheden in de beoordeeling der graanrechten, der kolouiale politiek en der noodzakelijkheid van de benoeming van een rijksminister van financien zich veroorloofd meeningen uit te spreken, die Bismarck niet welgevallig waren. Zal de partij nu daarvoor worden gestraft en niet dan onder deemoedigeude voorwaarden den steun der regeering bij de verkiezingen kunnen verkrijgen In Frankrijk houdt op het oogenblik het meest de aandacht bezig eene poging om de verschillende groepen der rechterzijde te vereenigen. Of die poging gelukt is, valt te betwijfelen. Op de ver- gadering, die daartoe bijeengeroepcn werd, lieten zich slechts 72 van de 170 afgevaardigden der rechterzijde vinden en hoe weinig aan een werkelijk eensgezinde optreding der verschillende groepen van die kleur kan gedacht worden, blijkt hieruit, dat men er toe heeft moeten besluiten, om uit elke groep een president te kiezen, welke eer zelfs te beurt viel aan de groep, die zich wel afscheidt van de ware republikeiuen, maar toch de republiek voor het oogenblik als den eenig mogelijken regee- ringsvorm in Frankrijk erkent. Overigens houdt men zich op het oogenblik meer bezig met den moord van den deurwaarder Gouffe dan met politiek, en heeft de rechterzijde gedacht met hare bijeenkomst eclat te maken, dan behoeft zij er Gabrielle Boin- pard niet dankbaar voor te zijn, dat zij juist nu terugkwam. Het bericht uit Athene, dat de Grieksche leger- reserve tegen Maart is bijeengeroepen, zal menigeen verwonderd hebben, die niet aanstonds inzag, waartoe die krachtsontwikkeling geschiedde. Waar- schijnlijk en dan is het er niet zeer geruststellend om staat het in verband met de slechte tijdingen, die op nieuw uit en over Creta zich laten hooren. Het heet nu, dat de te Athene gevluchte Cretensers aan de Grieksche regeering ondersteuning gevraagd hebben, om aan den opstand op hun eiland te kunnen deelnemen en dat men een algemeenen opstand tegen Maart verwacht. Voor het oogenblik is in den Boheemschen Landdag alles rooskleurig. Alle Duitsche afge vaardigden, die herkozen waren, zijn bij de opening van den Landdag, die eersristeren plaats vond, toegelaten. Doch dit beteekent niet veel, als men strijd tusschen de rotsen of in een hut? Misschien was hij al wel dood. Zulke gedachten en vragen dwarrelden haar door het hoofd, zonder dat zij zekerheid had. Tegen den middag kwam de achtergebleven gendarme in het dorp terug, met een baal koop- waren. Hij vertelde, dat hij de baal tegen een uitstekend rotsblok in een bergkloof had gevouden. Misschien had de gewonde smokkelaar de baal weggeworpen, om te gemakkelijker te kunnnen ontvluchten, misschien was hijzelf in de kloof ge- stort en was de baal bij toeval aan het rotsblok blijven hangen. Grietje bestierf het bijna van angst. Vergeefs hopende op bericht van Hendrik, ging de eene dag na de andere voorbijvergeefs lioopte zij hem zelf te zien wederkeeren. Zelfs kwamen eenige smokkelaars, dje in den bewusten nacht bij hem geweest waren, bij Grietje heimelijk aan huis, om iets omtrent hem te vernemen, want geen enkele van hen had Hendrik weergezien. Zij meenden alien, dat hij dien nacht was omgekomen, hetzij hij in een bergkloof was gestort, hetzij dat hij tusschen de rotsen was doodgebloed. Met starende oogen hoorde Grietje hen aan of gaf antwoord op hunne vragen. Zij had zooveel geweeud, dat haar oogen geen tranen meer hadden, dat benauwde haar nog meer. Ten laatste had zij nog slechts eene gedachte zijn lijk te zoeken en dat te begraven. Geheele dagen klauterde zij nu bedenkt, dat zij de vergadering toch niet zullen bijwonen. Immers zouden zij, na de besprekingen op de bekende verzoenings-eonferentie, zich eerst bereid verklaard hebben weer hunne plaatsen in te nemen in het najaar. Z. M. de Keizer aller Russen is, naar verzekerd wordt, door de Nederlandsche en Fransche regee- ringen uitgenoodigd de beslechting als arbiter op zich te nemen van het tusschen haar gerezen ge- schil betreffende de grensregeling van Suriname en Fransch Guyana. De kapt.-kwartierm. L. A. Vink, van het 2e reg. vest.-art., wordt overgeplaatst bij het 7e reg. inf. te Amsterdam. De Minister van Kolonien ontving gisteren uit Suriname de officieele stukken, betrekkelijk het bekende conflict. Volgens particuliere berichten, is het lid van het hof van justitie, Mr. Kalff, door den Gouverneur met spoed naar Nederland gezonden om te rap- porteeren. Uit de mailcouranten blijkt, dat de Staten 27 December uitvoerig debatteerden over de bekende missive van den Gouverneur, die door alle sprekers en den voorzitter ernstig gelaakt werd als inconsti- tutioneel, onwaar en onwaardig. De zaak zal ter kennis van de Nederlandsche regeering worden gebracht. De missive is overigens voor kennisgeving aan- genomen. Vroeger werd beweerd en een paar jaar ge- leden kerhaalde de heer Keuchenius die bewering, dat Wille'm Beukelszoou, de uitvinder van het haringkaken niet te Biervliet maar te Sluis had gewoond. De familie Beukels schijnt echter wel van Biervliet afkomstig te zijn, zooals o. a. blijkt uit een charter van het jaar 1308 voor Burgemeester en Schepeuen van Biervliet verleden en thans berustende in het archief te Gent, waarbij Elisabeth Beukels een rente van tien ponden 'sjaars verkent ten behoeve eener Cappellerie door haar gesticht ter eere van de H. Maagd en de Lieve Vrouwe kerk te Bier vliet met bovendien twintig schellingen 'sjaarsten be hoeve van hem, die de mis in deze kapel bedienen zal. Haar zoon Willem en haar dochter Adelise stemmen toe in deze gift, welke gehypothekeerd wordt op het huis der gevers, staande aan de westzijde van de Hoogstraat naast het huis van Hugo die Munter. De donatrice en haar kinderen behouden zich ten eeuwigen dage het recht voor om den priester en den dienaar, die de Cappellerie bedienen zal, te benoemen. de bergen op en af, met dit doel voor oogen. Meer dan eens kwam zij in de nabijheid van de houtvesterswoning, zonder te vermoeden, dat de lieveling van haar hart onder dat dak rust vond. Al haar roepen en zoeken bleef te vergeefsch. Haar wangen waren verbleekt en ingevallen. Al de jeugdige frischheid van hare gestalte was ver- dwenen, zelfs haar oogen stonden koud en stijf; uren lang zat zij soms onbewegelijk naar de grond te staren. Gedurende al dien tijd lag Hendrik in de hout vesterswoning op den berg buiten kennis. De dokter uit de stad had wel den kogel uit de wond verwijderd, maar weinig hoop op levensbe- houd gegeven. Hendriks lichaam was sterk, maar daardoor kwam de koorts ook met dubbele kracht op. De houtvester gaf echter de hoop niet zoo spoe- dig op. Hij had bij menschen en dieren dikwijls de ervaring opgedaan, dat men de hoop niet moet opgeven voor de pols ophoudt te slaan. Onver- droten zat hij de eerste dagen en nachten aan Hendriks bed om hem streng volgens dokters voorschritten te behandelen. Hij had medelijden met Hendrik, omdat hij alleen in de wereld stond en omdat menigeen zich zou verheugen als hij nooit levend de houtvesterswoning verliet. Hij was in zijn jeugd zelf ook wat woest van aard geweest, omdat er niemand was, die hem leidde. llij wist, hoe een mensch worden kan door de behandeling zijner medemenschen. Als het In 1890 is er voor twee jongelingen gelegen- heid om te worden aangenomen, ten eiude onder het genot van eene subsidie van f 5100 te worden opgeleid tot militair apotheker bij het Ned.-Ind. leger, overeenkomstig de bepalingen van het regle- ment, vastgesteld bij Zr. Ms. besluit van 15 Mei 1883 no. 24 en gewijzigd bij dat van 16 Decem ber 1889 no. 26 van welk gewijzigd regelement bij het departement van kolonien kosteloosafdruk- ken zijn te verkrijgen. De aanvrage om toelating moet (bij gezegeld request) voor den 1 Juli e. k. bij het departement van kolonien zijn ontvangen. Het hoofdbestuur van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, heeft een rond- schrijven gericht tot de besturen der afdeelingen, de correspondenten en de leden van den Bond in gemeenten waar garnizoen ligt, met verzoek het hoofdbestuur in te lichten, omtrent de' regelen waaraan men zich houdt ter uitvoering der reglementen op het verleenen van avond— en nachtperraissien. Tevens zijn de correspondenten uitgenoodigd hunne aandacht te wijden aan de vraag, of het mogelijk is, dat de bevoegde macht verkoop van sterken drank in het klein niet vroeger toelaat dan minstens een half uur na het begin van den arbeid. Voor het dronkaardsasyl heeft het hoofdbestuur f 250 beschikbaar gesteld. Men wijst op een middel tegen de influenza voorkomende in de Chem. Zeitung. Het bestaat in het inademen van dampen o. a. menthol" op cde volgende wijze: In een schaaltje brengt men een weinig water aan den kook, werpt dan menthol in dit water, zooveel als er op een punt van een mes kan liggen, en ademt deze dampen goed door neus en keel naar de longen. Na korten tijd wordt de hoofdpijn beter, het hoesten minder en in zes uren tijd is de lijder geheel hersteld. Desnoods kan men 't herhalen. Natuurlijk mag, ondanks de gezaghebbende bron, ten aanzien van dit middel de waarschuwing niet achterblijven, om eerst zijn geneesheer te raadplegen. In vele jaren was het getal landverhuizers uit de provincie Friesland niet zoo groot als in 1889. Het geheele getal mannen, vrouwen, kinderen en dienstboden was 1973 uit alle gemeenten der provincie, uitgezonderd de beide eilanden en het stedeken IJlst. Het grootste getal leverde Kollkmmerland en Nieuw-Kruisland 278; hierop volgen Oostdongeradeel met 265, Barradeel met 186, Het Bildt met 161, Hemelumer Oldephsert en Noordwolde met 138, Ferwerderadeel met 131, Westdongeradeel met 117 en Leeuwarden gaf slechts 8. Onder de vertrokkenen waren, volgens opgaaf, 671 hoofden van huisgezinnen of vrijgezellen, maatschappelijk leven reeds in de jeugd al zijn ruwheid toont, wordt men of slaafs onderworpen, of men verzet zich uit alle macht. Die vraagt ruwheid tegen ruwheid. Het kwade, dat Sen mensch ons doet, zoeken wij op alien te wreken, want de kracht, die ons is gegeven, wordt eenzijdig ontwikkeld. Wij zoeken met geweld te verkrijgen wat ons langs vreedzamen weg vrij wat gemakke lijker zou ten deel gevallen zijn. Friese kwam dikwijls aan de houtvesterswoning om naar Hendrik te vragen, maar nog altijd was het onzeker, of hij het leven zou behouden. Voor zijn eigen gezin had hij streng verzwegen, wat hij voor Hendrik gedaan had; zelfs zijn zoon wist van niets. Als Hendrik beter was, zou hij voor hem zorgen, want vol dankbaarheid dacht hij steeds aan George's redding. Het was nog altijd de vraag, of Hendrik er het leven zou afbrengen. De dokter, die bijna alle dagen kwam had weinig vertrouwen daarop, maar de houtvester liet de hoop nog niet varen. De dag der crisis kwam. De houtvester zat aan zijn bed. Nog eenmaal trad de koorts bijzonder sterk op, eerst na middernacht verminderde ze in kracht en de zieke viel in een rustigen slaap. Hij was gered en nu nam de houtvester zelf ook eenige rust. Toen hij den anderen morgen laat wakker werd, haastte hij zich naar Hendriks bed. Deze lag nog rustig te slapen. De koortsachtige roode kleur was van zijne wangen verdwenen, ze TER NEUZENSCIE (OIRAAT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1890 | | pagina 1